VAN VERHOUDING TOT OFFICIëLE VEREOVING Verhouding Frankrijk-Pekin benart velen Mansholt Duitse vreest „Ik was toen ik hoorde eier-stop wat van mij verwacht werd" Winter op j de Donauj sag ziektenwaarvan ik nog nooit had gehoord Verstrekkende gevolgen te verwachten Oe Thant gaat naar Afrika Prijs nu 8,25 ct. per stuk AUSCHWITZ-ARTS DR. LUCAS IN FRANKFORT: Paardeslallen Niel selecteren house ot england DAGBLAD VOOR ZEELAND ERHARD NAAR ONS LAND In Amsterdam Voor f 100.000 aan cacaobonen gestolen Ongelukkig Vrees voor Afrika Londen gereserveerd Dezelfde temperaturen Ook Rome bang voor kanker Voor of tegen Landbouwschap 104e JAARGANG No. 24497 •Uitgave: N. V. Uifg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hoofegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 28 JANUARI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal/ exd. 0,25 incasso; 11,85 per post exd. 0,50 incasso; 0,75 per week.' Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41telefoon 2893) (•Al is de winter in Nederland nog' 'niet zo erg overtuigend, in andere( delen van Europa wintert het toch/ /bepaald wel. Bij PalTs, ten zuiden/ (•van Boedapest, is de Donau geheel' 'met ijs bedekt (foto), al is het be-J /paald onmogelijk er een baantje/ /op te schaatsen. Bondskanselier Ludwig Erhard van West-Duitsland is van plan dit jaar een bezoek te brengen aan Nederland en België en mogelijk ook aan Luxemburg Het doel van Erhards bezoek zou zijn de regeringsleiders van de Beneluxlanden op de hoogte te stellen van zijn stand punt met betrekking tot een versnelling van cie pogingen om te komen tot een politieke eenwording van Europa. LANCERING van de Saturnus-1- raket, die gistermiddag zou plaatsheb- is uitgesteld. In de brandstofleiding van de tweede trap van de raket is een defect geconstateerd Vermoedelijk zal de lancering nu morgenmiddag plaatsheb ben. JORDANIË gaat ambassadeurs aanstel len in Egypte, Irak en Rusland. Dit is een van de resultaten van de recente Aiabische topconferentie in Cairo. TWEEI SCHEVENINGSE vissers hebben bekend bij een collega een fles chloor door een ruit te hebben geworpen, om- mee te tan86"*6 aa" de vissel'ss'aking BRAND in de Canadese stad fembioke zijn zes mensen omgekomen. UJRECHT is een vijfjarig jongetje in zijn siaap door een wezel aanvallen. Met een gummiknuppel werd het agressieve d'cr onschadelijk gemaakt liet jongetje werd licht aan het gezicht gewond. IN SCHEVENINGEN is een bejaarde heer overleden nadat hij door een tram was aangereden. BIJ DE SCHEEPSWERF van Wilton- r eyenoord in Schiedam hebben honder den arbeiders het werk neergelegd Tus sen directie en ontevredenen werden be sprekingen gevoerd over de indeling van de loonklassen, de oorzaak van de ar beidsonrust. DE C.A.O. voor het N.S.-personeel is goedgekeurd De lonen zullen gemiddeld veertien procent stijgen DE ZWITSERSE regering wil de snelle groei van het land afremmen. Hiertoe zal o.a. de toevloed van buitenlands ka pitaal moeten verminderen De franc zal echter niet gerevalueerd worden. IN DE OMGEVING van de Noordkaap worden veertien Noorse vissers vermist. Men heeft weinig hoop hen nog levend aan te treffen Hun schip was tijdens een sneeuwstorm in tweeën gesneden door een Oostduits vrachtschip. De rijkspolitie te water te Amsterdam is op het spoor gekomen van een van de grootste havendiefstallen, die ooit in de hoofdstad zijn gepleegd. Sinds 1961 blijken totaal 50 ton cacao bonen ter waarde van f 100.000 te zijn gestolen uit een Amsterdamse opslag plaats. De 57-jarige controleur H. S. en zijn 33-jarige collega J. R. hebben inmid dels bekend dat ze de 800 balen cacao bonen via tussenpersonen hebben ver kocht aan fabrieken in de Zaanstreek. Met de 59-jarige caféhouder F. S., die als tussenpersoon fungeerde, zullen zij van daag worden voorgeleid. De twee controleurs, in dienst van een Amsterdams controlebedrijf, moesten re gelmatig de opgeslagen hoeveelheid ca caobonen, afkomstig uit Afrika, contro leren. Gedurende drie jaar lieten zij af en toe een vrachtauto voorkomen, waar in dan 40 tot 50 balen werden geladen, die via de caféhouder en een tweede (te goeder trouw zijnde) tussenpersoon in de Zaanstreek terechtkwamen. De zaak kwam aan het rollen toen de vrachtauto werd aangehouden en de chauffeur, die eveneens te goeder trouw was, vertelde waar hij de cacaobonen had opgeladen. In de vrachtwagen be vonden zich 80 balen cacaobonen. Volgens de politie hebben de afnemers geen arg waan gekregen, omdat zij hun grondstof fen voor o.a. cacaopoeder en chocolade kregen via een betrouwbaar beurtvaart- adres. „Frankrijk schaadt de belangen van de vrije wereld". Dit was gisteravond de kernachtige reactie van nationalistisch China in een officieel communiqué nadat Frankrijk eerder op de dag had bekendgemaakt dat tussen communis tisch China en Parijs officiële diplomatieke betrekkingen waren aangeknoopt. President Johnson van de V.S. had zoals eerder nog door ons gemeld te kennen gegeven, dat de vrije wereld uitermate bezorgd was over het Franse voornemen het regime van Peking officieel te erkennen. De V.S. drukten gisteren hun spijt uit over het besluit met de term „ongeluk kig". Het officieel herstel der diploma tieke betrekkingen tussen Peking en Parijs werd gisteren in een gezamen lijk Chinees-Frans communiqué be kendgemaakt, dat minder dan vijftig woorden telde. In dat communiqué werd meege deeld, dat Parijs en Peking binnen drie maanden zullen overgaan tot de benoeming van ambassadeurs in de wederzijdse hoofdsteden. Overigens voorspelden officiële kringen in Taipeh, de hoofdstad van nationalis tisch China, dat generalissimus Tsjiang Kai Sjek de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk zou verbreken hoewel dit niet onmiddellijk werd verwacht. In onze editie van gisteren hebben wij mel ding gemaakt van de pogingen van De Gaulle om door middel van de diplo maat Pechkoff Tsjiang toch nog te paaien. Zonder meer mag gesteld worden, dat Frankrijk met de erkenning van de Chi nese Volksrepubliek een stap heeft ge daan waarvan men verstrekkende ver wikkelingen kan verwachten in Zuid- oost-Azië, in de V.N. en in het Atlantisch bondgenootschap. Onmiddellijk na het officieel bekend worden van het nieuws verklaarde het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken, dat de V.S. herhaaldelijk rede nen hadden aangevoerd waarom zij de Franse erkenning van China als een on gelukkige stap beschouwen, „in het bij zonder op een tijdstip waarop de Chi nese communisten agressieve en onder mijnende politiek in Zuidoost-Azië en el ders aanmoedigen". Uitdrukkelijk werd gezegd: „De V.S. blijven het nationalis- tisch-Chinese bewind op Formosa steu nen". De critische houding van de V.S. zal vrijdag door president De Gaulle op diens persconferentie worden behandeld. De Parijse beurs reageerde kalm op de Franse stap. Franse handelskringen hadden zich al enige tijd vertrouwd ge maakt met de erkenning, die nieuwe handelsmogelijkheden gaat scheppen. .Dat men nog niet onmiddellijk tot benoe ming van ambassadeurs overgaat, wordt toegeschreven aan het feit dat de oude Franse ambassade in Peking nog niet be woonbaar is, terwijl de Chinese ambas sade in Parijs nog steeds door nationalis tische Chinezen wordt bewoond, zo me nen waarnemers te moeten opmerken. Het onafhankelijke Franse blad ,.Le Monde" schreef gisteren, dat de voor naamste reden voor de toenadering tus sen Frankrijk en China is, dat beide lan den onafhankelijkheid zoeken. Men verwacht vrijwel algemeen, dat de jonge Afrikaanse staten thans en masse het voorbeeld van Frank rijk zullen volgen. Dit zal voor de Sovjet-Unie, die al jaren in Afrika pogingen doet het eigen aanzien te vergroten en dat van Peking te ver minderen, onaangename gevolgen hebben. In kringen van de V.N. meent men bo vendien, dat het thans vrijwel onmoge lijk zal worden communistisch China nog langer uit de V.N. te weren, aangezien met de erkenning van het regime in Pe king door de jonge Afrikaanse staten, het aantal stemmen op de communistisch Chinese kandidatuur voor het lidmaat schap zeer waarschijnlijk sterk zal toe nemen, Intussen is wel duidelijk geworden dat de reis van Tsjoe En Lai langs de Afri kaanse hoofdsteden niet op zichzelf blijkt te staan. Men gelooft nu wel stellig, dat de reisplannen gemaakt zijn toen in Pe king vaststond dat Frankrijk het com munistisch regime zou gaan erkennen. Bovendien heeft Tsjoe, die overal aan bood jonge landen te steunen op weg naar zelfbestuur, in Afrika lang geen slechte indruk gemaakt. De positie van De Philippijnen en Zuid-Vietnam zijn dergraven. bepaald niet ingenomen met de Franse stap. Japan heeft de hoop uitgesproken dat het „Franse besluit niet zal leiden tot een verstoring van de eenheid van de vrije wereld". Volgens Tokio geeft de meerderheid van de Japanse bevolking de voorkeur aan een politiek van goede nabuurschap tussen Japan en nationalis tisch China, welke landen diepgewortelde betrekkingen onderhouden. De Japanse regering juicht het Franse initiatief echter toe en acht het, gezien zijn bijzondere positie in Azië, van be lang voor zijn eigen voorzichtige beleid ten aanzien van communistisch China. De Westduitse regering verklaarde, dat de Franse erkenning van Peking toege juicht zou kunnen worden indien „de Franse stap en de consequenties daarvan tot stand zouden zijn gekomen door over leg binnen het westelijk bondgenoot schap". Londen onthield zich van commentaar. Een woordvoerder van het Britse minis terie van buitenlandse zaken wees erop, dat Groot-Brittannië sinds 1949 diploma tieke betrekkingen onderhoudt met de Chinese Volksrepubliek. De twee rege ringen hebben zaakgelastigden in Peking en Londen. Frankrijk is thans het tweede grote Europese land, dat communistisch China heeft erkend. Tot dusver was zulks ge schied door zevenenveertig staten, waar onder Nederland, Denemarken, Finland, Noorwegen, Zweden en Zwitserland. De secretaris-generaal der Verenigde Naties Oe Thant, vertrekt vandaag uit New York voor een reis langs een aan tal hoofdsteden in Afrika. De tocht zal vier weken duren en was reeds geruime tijd terug geregeld. De reis houdt geen verband met de recente ontwikkelingen in Afrika, aldus de V.N. Meer dan twintig regeringen hebben de secretaris-generaal uitgenodigd voor bezoeken aan hun hoofdsteden. Het zal de eerste keer zijn dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties voor langere tijd afwezig is. Dreigen er ernstige gevaren voor de export van Nederlandse eieren naar West-Duitsland? Als men de vice-voor- zitter van de Europese commissie, dr. het Kremlin lijkt daar wel degelijk on- S. L. Mansholt, mag geloven, wel. Het Weersverwachting van het K.N.M.l. tot vanavond: e w'n(l, tot matig of krachtig, zal gaan aanwakkeren tussen zuidwest het a'£emeen veel bewol- het Plaatselijk enige regen. In verandering"1"1*^61"'0"" k°mt Weta'r «Pni6a39guu?n °nder 1717 UUr' Maan M21war 20n °p uur- Maan onder Nederlandse ministerie van Landbouw is (voorlopig) nog wat optimistischer ge stemd. Wat is het geval? Dr. Mansholt heeft gisteren in Den Haag gezegd sinds zon dag op de hoogte te zijn van Duitse voornemens om de eierenimport stop te zetten. Duitsland zou hiertoe gebruik willen gaan maken van de vrijwarings clausule" in desbetreffende E.E.G.-ver ordeningen. De aanleiding hiertoe is, dat West-Duitsland zelf op het ogenblik een zeer sterk gestegen eier-produktie heeft. West-Duitsland wil dus het eigen produkt gaan beschermen. In 1963 is de Duitse import van eieren volgens dr. Mansholt reeds met 48 procent terugge lopen. Denemarken heeft dit toen het meest gevoeld. Thans zou de Neder landse eieren-export de ernstige conse quenties van een Duitse eier-stop gaan ondervinden. Gisteren is tijdens het Auschwitz- proces in Frankfort de vrouwenarts Franz Lucas aan het woord geweest. J_ De lezer zal zich wellicht herinneren, dat enkele weken geleden mevrouw Lucas in het t.v.-programma „Brand punt" nog verklaarde, dat haar man onschuldig was. De nu 52-jarige arts vertelde giste ren. dat hij op de dag van zijn aan komst in Auschwitz tijdens een borrel uurtje met andere SS-dokters te horen kreeg wa' voor „medische" arbeid daar van hem verwacht werd: mensen naai de gaskamer sturen. „Ik was perplex. Alles in mij verzette zich ertegen. Ik had nooit van zoiets gehoord. Ik voel de dat dit in strijd zou zijn met de me- Jsc!)_e ethiek" Hij ontkende herhaal delijk dat hij ooit pas aangekomen ge vangenen geselecteerd had voor slaven arbeid of gaskamer. proefde iets wat door moest gaan voor gruttensoep. Het was meer watersoep. Ik schreef in het keukenboek dat de gevangenen hun 1680 calorieën niet kregen. Voor deze opmerking kreeg ik een berisping en toen ik me daarover beklaagde bij de commandant van Bir- kenau, zei deze alleen: „Het zijn toch maar zigeuners", aldus Lucas. Lucas zei dat hij dadelijk verlof had genomen om te praten met een bis schop. Hij adviseerde me geen onze delijke bevelen op te volgen, maar zei dat ik mijn eigen leven niet in gevaar moest brengen door ongehoorzaam heid Terug in het kamp werd Lucas aan gesteld lot chef-arts van Birkenau hel speciale kamp voor zigeuners. „Het wa, een vreselijke toestand. Een hele tami lie van vier ol vijf mensen werd m een slaapkooi gepropt De barakken waren oude paardestallen, die aan beide kan ten open waren Ei waren geen ramen en geen toiletten". Hij ging dadelijk de keuken inspecte ren en las daar dal de gevangenen 1680 calorieën per dag moesten krijgen. „Ik Lucas zei dat hij zeer veel berispin gen opliep. Een schriftelijke klacht dat de gevangen stierven van de honger, kwam terug niet de opmerking: „ln het vijfde jaar van de oorlog hebben we belangrijker problemen". Volgens Lucas werd hij tenslotte overgeplaatst naar het hoofdkamp, (ot"d V getracht had een oogpatient uit Birkenau opgenomen te krijgen in de ziekenbarak van het hoofdkamp. „het hoofdkamp heeft hij volgen: te nnHfe!) gewa'6erd een verklaring e ztekda'twintig gevangenen Rii-kenon .°m te werken en naai wis, rf», moesten „voor herstel" „Ik wist dat zij vergast zouden worden en nengeMi?n iLkerklar'.ng te onderteke- pen. Mijn taak was leven in stand tn hadden'v^!seS W)r d° gevangenen nodig hadden was voeding en rust". Lucas vertelde dat men hem wilde in schakelen bij het selecteren van de ge vangenen, maar, zo zei hij, „ik slaagde er steeds in weg te komen". Op een vraag van de rechter hoe hij dat voor elkaar kreeg antwoordde hij: „Ik liep langs de trein en deed alsof ik bezig was en en liep dan weg". Op een opmerking van de rechter dat hij levens had kunnen redden door zelf te selecteren antwoorddé Lucas: „Het is gemakkelijk dat achteraf te zeggen, maar naar mijn mening kon ik niet anders dan mij er geheel buiten hou den. Als je selecteerde moest je de gevangenen begeleiden naar het cre matorium en toezicht houden op de SS'ers, die het gas uitgoten. Dat kon ik niet doen en ik deed het nooit". Lucas bekende echter mannelijke ge vangenen gesteriliseerd te hebben. Dat gebeurde in Ravensbrück, het concen tratiekamp waarheen hij uit Auschwitz doorgestuurd werd. „Ik kon er niet aan ontkomen", zei hij. „Ik moest twee of drie mannen steriliseren. Het werd toen overal in Duitsland gedaan". Lucas vertelde dat hij in Auschwitz ziekten had leren kennen, waarvan hij nooit het bestaan had geweten. Er was bijvoorbeeld een ziekte die begon met een onschuldig blaartje op de wang, dat na verloop van tijd doorbrak aan de binnenkant, met het gevolg dat er een gat in de wang viel, waardoor men de tanden kon zien. Hij zei dat hij op een avond aan een SS'er gevraagd had wat de hoge vlam men beduidden die boven Birkenau hingen: „Het was juist nadat de transporten van joden uit Hongarije be gonnen waren, maar ik was te dom om te begrijpen wat er aan de hand was". (De tienduizend joden, die Adolf Eichmann in 1944 naar Auschwitz stuurde, werden nagenoeg zonder uit zondering vergast). Lucas zei dat hij het leven gered heeft van de Poolse dr. Kowalczik, die nu professor in de veeartsenij aan de universiteiten van Wisconsin in Ame rika is. Hij bezorgde hem in het con centratiekamp Sachsenhausen een baan tje bij de medische dienst, toen hij te zwak was om nog langer zware licha melijke arbeid te doen. Kowalczik is het vorig jaar bij Lucas geweest en heeft toen, volgens Lucas gezegd, dat hij als getuige zou willen optreden om te verklaren dat Lucas nooit deelnam aan de selectie voor de gaskamers en nooit gevangenen mishandelde. De thans 56-jarige voormalige chef apotheker van het kamp Auschwitz, Viktor Capesius, die als tweede aan het woord kwam, bekende, dat hij eenmaal morfine had verstrekt om een spion in slaap te brengen." Capesius wordt beschuldigd van het verstrekken van de middelen voor ex perimenten met vergif op gevangenen. ,,Zij gaven (de voormalige Ameri kaanse president) Eisenhower meer na zijn hartaanval", zei hij ter veront schuldiging. Andere beschuldigingen beantwoordde Capesius met een snel uitgesproken „Neen, neen". ..Gaf u opdracht", zo vroeg de pre sident, „een koffer vol valse tanden uit het crematorium te laten komen zodat uw assistenten (eveneens gevan genen) de gouden tanden er voor u uit konden halen?" „Neen, neen.... dat is niet waar", zei Capesius. Het ministerie van Landbouw ver klaarde desgevraagd, dat op dit moment door West-Duitsland beslist nog geen stappen zijn gedaan. Minister Biesheu vel heeft zelfs goede hoop, dat nader of ficieel overleg ertoe zal leiden, dat de Duitse regering nog eens nader over weegt wat zü zal doen. De Nederlandse eieren-export bedroeg in 1963 2,3 miljard stuks, waarvan er niet minder dan 1.8 miljard (80 procent) naar West-Duitsland gingen. De op brengst: f 243 miljoen. De eierprijs is momenteel zo laag als de laatste jaren niet is voorgekomen. De prijs bedraagt thans f 1,32 per kg ofwel 8,25 cent per stuk. Behalve met de reeds genoemde geweldige uitbreiding van de Duitse pluimveestapel en de hoge heffingen daar wordt de Nederlandse handel ook geconfronteerd met een zware concur rentie uit Polen, Finland en Tsjecho-Slo- wakije. Uit die landen komen exporteie ren aan de markt voor f 5,75 per 100 stuks. Indien West-Duitsland de eerder ge noemde vrijwaringsclausule gaat hante ren, is de procedure als volgt. De Euro pese commissie dient van liet voornemen in kennis te worden gesteld en er vervol gens binnen 3 dagen over te beslissen. De Europese commissie kan het voornemen goedkeuren, afwijzen of andere maatre gelen voorstellen. Ook in Rome heeft het Ameri kaanse rapport over de invloed van roken op de gezondheid diepe indruk gemaakt. FotoBij het ou de Colloseum demonstreren stu denten hier met spandoeken en borden, waarop teksten staan als „De staat moet ons tegen kanker door roken beschermen", „rokers laat ons onszelf tegen kanker verdedigen" en „wij vragen een verbod op de verkoop van bui tenlandse sigaretten". Het Tweede-Kamerlid, de heer P. Voogd (B.P.), heeft schriftelijk aan de minister van Landbouw en Visserij ge vraagd of de bewindsman bereid is „bij de a.s. mei-inventarisatie een enquête onder alle bij deze inventarisatie betrok ken agrariërs te houden, door op het in ventarisatieformulier een vraag te doen plaatsen, waarop betrokkene met ja of meen kan antwoorden, of hij, afgezien van de wettigheid van het Landbouw schap, vóór of tegen het Landbouwschap (Advertenties) nü In de service-verkoop Vele, vele jassen met 40°/, korting Op regenjassen in 4 mo derne donkere kleuren (pepita revers) 40 kor ting. Een Jas van 119,50 kost nü dus slechts 71.70 Een voordeel van 47,80 Een lichtgewicht demi (raglan of ingezette mouw) van 189,50 kost met 40 korting nü slechts 113.70 Een voordeel van 75.80 Karrestraat 3, Breda MENSEN DIE HEI GOED BEKIJKEN

de Stem | 1964 | | pagina 1