Schooltelevisie weinig attractief voor jeugd DIEPVRIES"-OEFENINGEN NIKITA EN FIDEL? MIS! DISCUSSIE IN EINDHOVEN Bredase uit Kon pater maar net ;o ontsnapt HOEVENAAR in België omgekomen Yier doden door slippartij en botsing-bij-inhalen 1963 gunstig voor DAF Noors schip vaart met gat door naar Antwerpen Amerika lanceert met succes „Echo-2" Bredere seiioudcrs en wijde rokken Geen keuze GEEN ANDERE SMAAK Meest in trek: Flintstones Ivanhoe, Bonanza, Top of Flop Dauw van de bladeren De legende Moelele Sovjet-Unie hielp mee Politie schiet in Kasjmier De Gaulle tracht toch Tsjiang nog te paaien TV-eiland wordt in april geplaatst Wennerstroem in hongerstaking Lybische politie slaags met studenten Tien gewonden in ziekenhuizen Panama-crisis maar vijflien dagen wachten Hagenaar snijdt andermans gezicht open Nederlander in België gepakt Wihle vriend ontvoeren Aanvaring onder Westkapelle POMPEN BIJ 25° SLAGZIJ Paulus VI: Pausschap is anders geworden Concentratie van bladen in Brabant Mode 1964 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 27 JANUARI 1961 de vakbeweging achtte de informatie ten behoeve van de werkende bevolking be slist onvoldoende, waar het algemene vraagstukken betreft. Bert Janssens van de B.R.T. vond de t.v. in de eerste plaats een nuttige vrijetijdsbesteding en niet een cultuurdocent. Hij gaf de voorkeur aan „elck wat wils" bij de samenstelling van de programma's. (Van onze radio- en t.v.-redacfeur) Bij gelegenheid van haar tienjarig bestaan hield de sociëteit „Cultureel Contact" te Eindhoven in grand-hotel „Cocagne" een discussie over het on derwerp Cultureel contact tussen t.v.-camera en kijker", waarover afgevaar digden uit onderwijs-, artiesten-, jeugd- en vakbewegingskringen, alsmede academici een rapport hadden opgesteld. Het forum bestond uit oud-minister mr. J. M. L. Th. Cals, voorzitter, E. A. Schüttenhelm (N.T.S.-voorzitter), dr. F. Sierksma, Erik de Vries, mgr. mr. A. Diepenbrock en Bert Janssens van de B.R.T. tels voor hardhorenden. De groep van De onderwijssectie bleek weinig geluk kig te zijn met de schooltelevisie. De uit zendingen zijn grotendeels illustratief en reportages behoren er niet in thuis. Graag wil men experimenten met andere leervakken als biologie, natuurkunde enz. De rapporteur vertelde dat tijdens een recente enquête in Eindhoven onder de schooljeugd was gebleken dat 43 procent meer naar de t.v. keek dan naar de ra dio luisterde. De zaterdag was een uit gesproken t.v.-dag. Dan keek 90 procent. Bij de jongens trokken de drie KRO- series als Bonanza, Ivanhoe en de Flint- stones de meeste kijkers. De meisjes za gen liever show en „Top of flop". Min der eensluidend was de mening van de volgende gespreksgroep of de t.v. andere vormen van cultuur stimuleert en of ze een verandering van smaak onder de kijkers teweeg brengt. Voorstanders er kenden de stimulerende werking, maar anderen waren van mening dat de t.v. de actieve cultuurbeleving en het vereni gingsleven sterk benadeelt. Verandering van smaak sinds de komst van de t.v. kon men niet vaststellen. Erik de Vries hield een pleidooi voor regio nale t.v. en voor talent-scouting in de provincies. Dr. Sierksma, medewerker van de regionale omroep noordoost, kwam tot de slotsom dat vele geweste lijke kunstenaars naar de randstad Hol land vertrekken. De NT.S.-voorzitter antwoorde op een vraag, dat voor her halingen van goede stukken te weinig zendtijd bestaat. Wel wordt overwogen of het journaal niet herhaald moet wor den, bijvoorbeeld voorzien van onderti- Pater Leopold Verhagen constateerde namens de groep intellectuelen dat de t.v. de wetenschapsman zijn tijd ont neemt. Als hij zo'n toestel in huis heeft, kan hij vaak geen keuze maken. Hij achtte aanstelling van academici in pro grammastaven noodzakelijk. Dr. Sierks ma vond dat vele academici zich in grote eenzaamheid bevinden, doordat zij het venster op de wereld de rug toekeren. Ook een intellectueel moet belangstel ling hebben voor de gemeenschap. Aca demici moeten bedenken dat niet alleen de atoombom, maar ook de t.v. beheerst moet worden. Als men moeite heeft met het omdraaien van de knop, dan moet men dit niet aan het medium wijten, maar aan een gebrek aan zelfbeheersing. T.v. is nodig voor de intellectueel en waard in het leven te staan en het is bovendien het beste middel om de kin deren te leren kiezen. Namens de jongeren werd opgemerkt dat t.v. vaak de gezinssfeer ontwricht en de jeugd moet kijken naar wat de ouders willen zien. Zo ontvlucht men de t.v. Overigens wenste men een goed jeugd programma, verzorgd en gepresenteerd door de jeugd zelf. Met plezierige agres siviteit zei de woordvoerder: „De jeugd (Vervolg van pagina 1) Alles werd ons afgenomen en bloots voets werden we naar een verzamel- plaats gedreven, waar over ons lot zou worden beslist. Enkelen van ons hoor den hoe de meningen in de bende ver deeld waren één groep wilde onsj doden, anderen wilden ons vrijlaten. Wc» zijn ter plaatse niet mishandeld. Geen van ons gaf zichzelf ook nog maar! enige kans. We hadden elkaar de ab-' solutie al gegeven En toen waren we ineens weer vrij We vertrouwden intussen niet erg op op de veiligheid van de weg, die ons i plotseling weer minzaam werd ge-1 wezen. Op eigen risico namen we j maar een andere richting, Ifwansondo. Vanaf donderdagmiddag vier uur tot vrijdags elf uur hebben we gelopen. Ikzelf was blootsvoets, omdat een oudere pater méér behoefte had aan schoenen. We hadden geen drinken en geen voedsel. Die tocht werd voor, iedereen een ware kwelling. We likten 's morgens de dauw van de bladeren om niet van dorst om te komen en zelfs dronken we moeraswater. Soms lagen we uren langs de weg van pure uitputting. Maar we kwamen steeds dichter bij ons doel en bij Intshwem Kakese hadden we het geluk een vrachtwagen van het Kongolese leger te ontmoeten.' Het was een ravitailleringsauto, waarmee we naar Idiofa reden. Daar bleek ons dat al van verscheidene mis sieposten mensen waren geëvacueerd. Vrijdags konden we per vliegtuig naar Kikwit en vandaar ging het naar Leo- poldstad, waar de Belgische ambas sade ons met dienstbetoon overlaadde. Zaterdagavond om half elf kwam ik in Brussel aan. De ouders van mijn in Leopoldstad gebleven vriend hebben me naar Breda gereden." Moelele. besluit Leo van den Berg, streelt naar een klimaat van terroris me. Hij bespeelt de mensen met psy chologische middelen en heeft al een mythe rondom zichzelf geschapen. De mythe van de onsterfelijkheid. Moelele kan zich onzichtbaar maken. En als men op hem schiet heeft hij de kogels al opgevangen vóór ze zijn lichaam doorboren. Wie in Kongo chef is, moet wel bijz. sterk zijn. Kracht bepaalt er alles en het woord van de baas is on verbiddelijk wet. De mensen worden er tussen vele angsten heen en weer ge dreven. Er is praktisch geen werk. Vandaar een enorme leegloperij met alle kwalijke gevolgen vandien. De Kongolees heeft minachtig voor de han denarbeid. Iedereen wil er intellectueel worden door „studie". Vandaar dat de ambachtsscholen, waaraan zo'n grote behoefte bestaat, worden afgebroken. Opgroeiende jongeren moeten zo snel mogelijk* de lagere school verlaten. Er is veel ontevredenheid. En die ontlaadt zich in de gruweldaden van de moor denaarsbenden van Moelele, die het guerrillavak in Peking en Moskou leer de en vele missieposten met de grond gelijk heeft laten maken. Vorige week woensdag gaf hij persoonlijk opdracht missionarissen te vermoorden, aldus pater Leo van den Berg. die weinig hoop heeft dat er nog iets van het missiewerk in Kongo heel blijft. Hij rust nu uit van een paar helse dagen in een land, -'aar de nieuwsagent schappen al niets meer voor zijn leven gaven, maar dat hij door de grilligheid van de Kongolese denkwijze levend heeft kunnen verlaten. wil een heel ei en geen half ei, laat staan een lege dop". Slagvaardig merkte dr. Sierksma op dat hij thuis menigmaal had moeten luisteren naar de afschuwelijke muziek die zijn zoon produceerde. Toch ontstonden er geen onoverkomelijke moeilijkheden. De jongeren van heden zal men over vier jaar waarschijnlijk niet meer op de t.v. zien. Wie geeft de jeugd een goede t.v.-opleiding? Op de Amerikaanse vliegbasis Vanden- berg is zaterdag de Echo 2 gelanceerd, een ballon die op een hoogte van 1300 kilometer om de aarde moet gaan zwe ven om gebruikt te worden voor we tenschappelijke experimenten en als communicatiesatelliet tussen Amerika en Rusland. Het is het eerste ruimte project waarbij de twee ruimtevaren de landen samenwerken. De omlooptijd van de Echo 2 bedraagt 109 minuten. Een woordvoerder van het Amerikaanse bureau voor ruimte vaart verklaarde dat men volkomen tevreden was. De Russische wetenschapsmensen be schouwen, evenals hun Amerikaanse collegae, de lancering van de Echo-2 als een teken van versterking der we tenschappelijke vriendschapsbanden tussen de beide landen. De resultaten van de Russische waarnemingen zullen naar de V.S. worden gezonden, de Amerikaanse waarnemingsrapporten worden naar de Sovjet-Unie gestuurd. Ook hebben de V.S. dit weekeinde een nieuwe ruimteraket gelanceerd. Deze week zullen de V.S. opnieuw een poging de zesde ondernemen om nauwkeurige beelden te krijgen van de oppervlakte van de maan. Donder dag zal een „Ranger"-toestel met 6 t.v.- camera's aan boord worden gelanceerd met behulp van een Atlas-Agenaraket. Met taxi legen boom (Van onze verslaggever) De 41-jarige J. van Batenburg, wo nende Uilenspiegelstraat 8 te Bosschen- hoofd, gemeente Hoeven, is in de nacht van vrijdag op zaterdag verongelukt onder Kalmpthout (België). De man was gehuwd en vader van zeven kinderen. Bij dit ongeval waren tevens betrokken C. van Toren uit Bosschenhoofd en J. den Br. uit Zegge. Deze laatste kon na in de St.-Janskliniek te Brasschaet ver bonden te zijn- naar huis worden ver voerd; de heer Van Toren verblijft nog in het ziekenhuis. Zijn toestand is niet ernstig, De drie mannen waren per Antwerpse taxi rond half twee op weg naar huis. In een der bochten in de weg van Poly goon naar Essen even voor het kerk dorp Achterbroek, is de taxi geslipt en rechts tegen langs de weg staande bo men opgevlogen en aan de rechterzijde ingedrukt. Per ziekenauto werden de drie Neder landers naar genoemde kliniek ver voerd, waar de heer Van Batenburg kort na aankomst is overleden. De taxi chauffeur liep slechts lichte verwondin gen op. Als tragische bijzonderheid zij ver meld, dat dit het vierde lid van de fa milie van Batenburg is dat tengevolge van een verkeersongeval om het leven kwam. Bij ongeregeldheden in Srinagar. de hoofdstad van Kasjmier, heeft de politie zaterdag vier personen gedood. Politie mannen hadden tevoren zonder suc ces geprobeerd een menigte het be stuur vijandig gezinde betogers uiteen te drijven met traangas. In Indiase persberichten is gezegd dat de sfeer in Srinagar gespannen is. De meeste zaken waren zaterdag ge sloten. Een menigte demonstranten hief leuzen aan tegen het bestuur van de deel staat. President Charles de Gaulle heeft zich persoonlijk tot generalissimus Tsjiang Kaï-Sjek gewend met het verzoek de diplomatieke betrekkingen met Frank rijk niet te verbreken, wanneer zijn regering Communistisch China zal heb ben erkend, zo wordt in Franse rege ringskringen vernomen De boodschap van De Gaulle werd aan Tsjiang overhandigd door de 79-jarige soldaat-diplomaat van Russische af komst, generaal Zinovi Pechkoff. die op verzoek van het Franse staatshoofd naar Taipeh was gegaan. Pechkoff, intussen in Parijs terugge keerd, had een persoonlijke boodschap voor De Gaulle van de Chinese genera lissimus meegebracht Vandaag of morgen zal De Gaulle Communistisch China officieel erkennen Verwacht wordt, dat het vroegere Krans-Kongo, Kameroen en Dahomey het Franse voorbeeld zullen volgen en dat ook Guinee. Mali en Senegal tot er. kenning van Peking zullen overgaan Nationalistisch China en andere anti. communistische landen in Azië hebben een storm van protest ontketend De regering in Taipeh, die haar zetel in de Veiligheidsraad bedreigd ziet, heelt een krachtig protest bij de Franse am bassade op Formosa gedeponeerd. President Johnson heeft gezegd, dat er een flinke mate van bezorgdheid m de wereld bestaat over het Franse voor nemen Communistische China officieel te erkennen. (Van onze Haagse redactie) Het door ons reeds geuite vermoeden, dat het televisie-eiland van de R.E.M. door Verolme op zijn Ierse werf te Cork wordt gebouwd, is bewaarheid geworden. Het is nu ook bekend geworden, dat het geruchtmakende televisie-eiland in april naar zijn toekomstige ligplaats voor de kust bij Noordwijk zal worden versleept. Het eiland zal worden uitgerust met twee boven elkaar gelegen verdiepin gen van elk 4 meter hoog en een oppervlakte van 25 x 12,5 meter. Boven op de tweede verdieping komt de 80 meter hoge zendtoren met televisie-antenne te staan. Bovendien zullen daar helikopters kunnen landen. Het gehele gevaarte komt op zes be tonnen palen te staan, die in de zee bodem zullen worden geheid. De plaatsing van het eiland voor de kust zal overigens nog wel enige hoofdbrekens kosten. Bij Verolme is men de mening toegedaan zeker veertien dagen niet al te ruw weer nodig te hebben om het gevaarte stevig op zijn plaats te krijgen. De plaatsing van de 80 meter hoge zend toren kan de constructeurs trouwens ook nog voor onvoorziene moeilijk heden plaatsen. De Zweedse overste Wennerstroem, die in voorarrest zit onder verdenking van spionage voor de Sovjet-Unie, is volgens „Stockholms Tidningen" in hongerstaking gegaan om verzachting te krijgen van de strenge bewaking, die sedert zijn zelf moordpoging in het Stockholmse huis van bewaring is ingesteld. Wennerstroem blijft overigens een houding van volko men onverschilligheid ten aanzien van het hem wachtende proces aannemen, Een beeld van de „operatie diep-\ vries", waarin vliegers van de Nederlandse Koninklijke Lucht macht in de barre koude van het Noorse berglandschap leerden hoe zij zich in noodsituaties kunnen helpen. Hier: parachute-oefeningen in de bijtende kou. De politie van de Lybische hoofdstad Tripoli heeft met traangas en gummi knuppels slag moeten leveren tegen gro te groepen betogende studenten, nadat eerder bij soortgelijke betogingen in Benghazi twee studenten de dood gevon den hadden. Leger en politie patrouille ren in Tripoli en Benghazi. De toestand is gespannen, maar rustig. De betogingen, die al begonnen waren toen de Arabische topconferentie in Cairo sloot, hebben inmiddels geleid tot het aftreden van premier Mohieddin Fekeni en diens regering. Koning Idris I heeft een kabinet onder Mahmoed Moentasir daarvoor in de plaats gesteld. Op rijksweg 43 te Lettelberg bij Gro ningen zijn bij een inhaalmanoeuvre twee personenwagens met grote snelheid fron taal met elkaar in botsing gekomen. Een auto uit Amsterdam, met vier D\|S- supporters reed in de richting Gronin gen. De bestuurder haalde een voor hem rijdende personenauto in op het moment, dat een personenwagen uit tegenover gestelde richting met grote snelheid na derde. Bij de hotsing die volgde werden twee personen gedood. Vier personen werden ernstig gewond. BU .een verkeersongeluk in Tongeren België) zijn twee Nederlanders om het leven gekomen. Zes anderen werden min of meer ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. Het ongeluk gebeurde doordat de be stelwagen, waarin zij zaten, slipte, kan telde en vijftien meter verder tegen een elektriciteitspaal tot stilstand kwam. In zittenden van twee andere wagens bo den direct hulp. Acht passagiers konden direct uit het totaal vernielde voertuig bevrijd worden. Twee inzittenden, die bekneld zaten, konden niet meer uit de inmiddels in brand geraakte auto gered worden. Op het station van de Tsjechische plaats Zakolany bij Kladko is een goe derentrein ingereden op een stilstaande personentrein. Volgens het Tsjechische persbureau C.T.K. kwamen elf mensen om het leven en werden negentien ge wond. Het jaar 1963 is voor dc DAF in Eind hoven zeer gunstig verlopen, ofschoon het werd ingezet onder omstandigheden die relatief ongunstig waren, aldus het verslag 1963. Ook de vooruitzichten voor 1964 zijn zeer goed. De afleveringen van zware civiele be drijfswagens bereikte in 1963 een totaal van 4523 stuks. De totale afzet, inclusief export, steeg daarmee in aantallen 6 pet. en in waarde 12 pet. ten opzichte van 1962. In de verkoop van motoren zette zich de stijgende tendens krachtig voort. Bijna 2000 zware dieselmotoren werden in 1963 afgeleverd, hetgeen een stijging inhoudt van bijna 40 pet. ten aanzien van het jaar daarvoor. In 1963 werden praktisch hetzelfde aantal personenwagens, bestelwagens, combi's en pick-ups afgeleverd als in 1962. namelijk rond 21.000. De produktie is thans gestegen tot 120 wagens per dag en zal zo mogelijk nog verder worden opgevoerd. De verkopen stegen namelijk, "J 1963 met 33 pet. ten opzichte van 1962, vooral dank zij de nieuwe Daffodil,! hetgeen leidde tot een aanzienlijke order- voorraad. Ofschoon in 1963 dus iets meer kente- Kenbewijzen aan DAF's werden gegeven., dan in 1962. daalde het marktpercentage enigszins. Dit is zonder twijfel een ge volg van een sterk toegenomen aantal nieuwe modellen onder de f 6000,- van d verse merken, die in 1962 niet of nog niet in die mate aan de markt waren. Panama heeft voorgesteld vijftien da gen na herstel van de diplomatieke be trekkingen tussen beide landen besprekin gen met de Verenigde Staten te openen over het geschil om het Panamakanaal. De besprekingen zouden ook de kanaal- verdragen moeten omvatten. Het voor stel werd gedaan op een vergadering van de inter-Amerikaanse vredescommissie van de Organisatie van Amerikaanse Sta ten en houdt een verkorting van de wachtperiode in, die aanvankelijk dertig dagen bedroeg. De twee heren op deze foto wor den op het ogenblik in het Olym pische dorp van Innsbruck regel matig verward met, nou ja, u begrijpt het al... De heer links is evenwel niet Nikita Kroestjev, maar Konstantin Adreanov, presi dent van de Russische ski-bond en Sovjet-afgevaardigde in het IOC. De baardige figuur rechts is niet Fidel Castro van Cuba, maar Carlo Krewska, de kok van het studen tentehuis in Innsbruck, die op het moment voor de verzamelde sport journalisten kookt. De 69-jarige Amsterdamse hoteleige naar P. Ilillen is levensgevaarlijk gewond geraakt, toen de 21-jarige Hagenaar P. S. met een vlijmscherp mes zijn gezicht open sneed. Door snelle bloedtransfusie is men erin geslaagd het leven van de man, die veel bloed had verloren, te redden. Zaterdagnacht arriveerden een dame en een heer bij hotel Hillen. Het paar nam een kamer en ieserveerde een twee de kamer voor een vriend, die later zou komen. Toen deze vriend, de Hagenaar- P. S., arriveerde, ontstond er onenigheid tussen de drie gasten, waarop de hotel eigenaar en zijn zoon de laatst gearri veerde gast naar buiten werkten. Ook het paar moest later het hotel verlaten, om dat de hoteleigenaar geen moeilijkheden wenste. Hij betaalde het logiesgeld terug. S. was inmiddels naar het Binnengasthuis gegaan om enkele schrammen, die hij in het hotel had opgelopen, te laten ver binden. Later belde hij weer bij hotel Hillen aan. Toen de eigenaar de deur op een kier open deed om te kijken wie er was, kreeg hij een paar halen met een vlijmscherp mes over zijn gezicht. Men heeft de Hagenaar nog niet kunnen ach terhalen. Voorts is gebleken dat men in het ziekenhuis, waar S. werd behandeld, een operatiemes mist. Het is niet uit gesloten dat de hoteleigenaar met dit mes bewerkt werd. Een Nederlander en een Duitser zyn door de politie van Mechelen gearres teerd in verband met een nog niet op gehelderde poging om hun Belgische „vriend" te ontvoeren. De zaak is nog in onderzoek. De twee gearresteerden zijn de Am sterdamse verkoper G. S. en K. K. uit Keulen. Zij waren sinds tien jaar be vriend met de 30-jarige Belgische met selaar Frans Moris, die K. had leren kennen toen hij diende bij het Belgisch' leger in Duitsland. Volgens de Belgische politie nodigden de twee hun Belgische vriend uit in hun auto te stappen Toen Moris zich bukte, sloegen zij hem neer, bedwelmden hem met chloroform en begonnen hem te binden. Tegen twee fietsers die af stapten om te zien wat er aan de hand was, zeiden ze, dat Moris dronken was. De fietsers vertrouwden de zaak echter niet en riepen andere voorbijgangers te hulp om de auto tegen te houden, totdat de politie gearriveerd zou zijn. K. en S. werden meegenomen naar het politie bureau en daar vastgehouden voor een nader onderzoek. (Van onze verslaggever) Zaterdagavond is bij de Middenstcen- bank nabij Westkapelle het Noorse vrachtschip .Sunny Prince" in aanva ring gekomen niet het onder Liberiaan se vlag varende vrachtschip „Marias- mi". Het 6.087 bruto ton metende Noor se schip, onderweg van Antwerpen naar Rotterdam, werd aan stuurboordzijde achter de brug geramd. Het liep een groot gat in de scheepshuid op. Het schip begon slagzij te maken en helde zover over, 25 graden, dat de be manning zich bij de reddingboten verza melde om, indien de toestand nog ern stiger zou worden, ogenblikkelijk het schip te kunnen verlaten. Het uit alle macht pompen had het be oogde succes. Het schip maakte niet meer water. Een Nederlands loodsvaar- tuig was langszij gekomen om zonodig eveneens een helpende hand te kunnenwaagd het schip weer vlot te brengen.' toesteken. Hoewel de Sunny Prince" aanvankelijk dringend om sleepboothulp had gevraagd en de sleepboot Scaidis uit Breskens en het bergingsvaartuig Dolfijn uit Vlissingen op dit bericht wa ren uitgelopen, achtte de Noorse gezag voerder geen assistentie meer nodig. Het lukte de Sunny Prince" te wen den en op eigen kracht, na enige tijd voor onderzoek op de rede van Vlissin gen te hebben geankerd, naar Antwerpen terug te keren. Het schip zal worden hersteld op de werf van Beliard and Murdoch. De ..Mariasmi" 7.207 bruto ton groot, liep beschadigingen op aan de boeg. doch kon haar reis naar Antwer pen normaal voortzetten. Zondagmorgen even voor twaalf uur liep het Engelse vrachtschip ..Dunkwa" een mijl westwaarts naar het havenhoofd van Breskens aan de grond. Het. 6.109 bruto ton metende schip had enkele da gen op de rede van Vlissingen ten anker gelegen. Bij de opvaart liep zij uit het roer en raakte aan lager wal. De kapi tein verzocht assistentie, waarop de Scaidis en Dolfijn uit Vlissingen zich naar het schip begaven. Later kwamen nog de Willem" en de „Jean Claude Gerling uit Terneuzen en de Schelde uit Maassluis. Bij hoogwater zou in de afgelopen nacht een poging worden ee- Hfaonrl knF enUin ..1 1 Paus Paulus heeft in een rede tot de leden van het bij de H. Stoel ge accrediteerde corps diplomatique ge wezen op de verwachting naar een heid der christenen "n eenheid van de wereld, die zijn reis naar het H. Land heeft opgewekt. Nadat de Paus gewezen had op de weerklank, die zijn reis ook onder niet-christenen heeft gevonden, ver klaarde hij: ,,In deze spontane hui- Katholieke Kerk kan men een be- Katholieke Kerk, Kan men een be moedigende maatstaf herkennen voor een wens, een verwachting en ver langen dèr mensen van onze tijd naar morele en geestelijke waarden, die zij in de persoon van de Paus verpersoonlijkt zien." Het universele vaderschap van het pausdom kan niet meer zoals vroe ger opgevat worden. Over zijn ontmoeting met pa triarch Athenagoras in Jeruzalem verklaarde de H. Vader, dat zij bei den beseften, dat na vele eeuwen ,,de schakels van een ketting weer aaneengesmeed waren, die nooit ver broken hadden mogen worden." ,,Laat ons hopen", zo besloot Paus Paulus. ,,dat in beide richtingen: de eenheid der christenen en eenheid van de wereld, een nieuwe stap is gezet". De N.V. Boek- en Handelsdrukkerij ..Helmond" heeft de uitgeversrechten van twee van haar bladen, te weten de „Helmondse Courant" en het weekblad ..Groot Eindhoven" overgedragen aan de ,,Cebema", zo wordt door de directie van de drukkerij „Helmond" meege deeld. De N.V. Boek- en Handelsdruk kerij ..Helmond" blijft als volkomen zelf standige onderneming (boek-, rotatie-, offsetdrukkerij en uitgeverij „Hel mond") bestaan. Het zetten en drukken van deze bladen blijft door de N.V. Helmond geschieden. Het is de bedoeling dat „Groot Eind hoven" blijft verschijnen, zoals voorheen terwijl de „Helmondse Courant" als dagblad voor Helmond en omstreken blijft bestaan met de huidige directie en redactie, terwijl op het gebied van de rubrieken buitenland, binnenland, par lement en grote sport een nauwe samen werking zal ontworpen worden met de dagbladen van Eindhoven en 's-Herto- genbosch. Vandaag gaat het zijden gordijn op voor de eerste van een tien dagen du rende reeks modeshows, waarmee de Pa- rijse ontwerpers het publiek van kopers, deskundigen en society-kijkers in ver voering hopen te brengen. De drie ..groten" die vandaag aan de beurt komen zijn Gerard Pipart, 30 jaar, Antonio Castillo, 55 jaar en Jules Fran cois Crahay, 46 jaar. Piparts collectie moet bijzonder interessant zijn. Men verwacht dat de Parijse huizen de vorig jaar aangegeven lijn zullen vol gen: bredere schouders, wijde rokken De algemene tendens is „meer soepelheid en vrouwelijkheid". Er is in het koor van lijn-aanvaarden- de modekoningen een uitzondering: de altijd uitzonderlijke Gabriëlle Chanel uiteraard. Zij zal de lijn en de politiek van de anderen negeren en voortgaan klassiek georiënteerde kleding te produ ceren, zoals zij met enorm succes al vijftig jaar doet. De kenmerken van enkele huizen, zo als mode-insiders die verwachten, zijn: Dior: veel plissé in de rokken, zonder gebruikmaking van petticoats. Lanvin (ontwerper Crahay): soepele stoften, geen tweeds, jassen met brede schouders, geen kragen, geen raglanmou- wen. Jacquesc Esterel: blote schouders, slan ke tailles, en nadruk voor de „neckline". Castillo: geraffineerde lijnen, brede schouders, en niet zoveel knoopjes en andere versierseltjes die de schoonheid van de lijn stukmaken. Yves Saint-Laurant: tussen oud en nieuw in, met zowel het magere, rechte silhouet als de nieuwe geplisseerde rok ken. Pierre Cardin: het beeld moet reman- tisch zijn, veel ceintuurs, brede rokken, lakjes in overvloed. Jacques Heim: weg met de heel lage rokken, leve het strakke silhouet. Guy Laroche: tweeds, breedgerande hoeden, mantelpakjes met het uiterlijk van een wintermantel. En dan is er Gabriëlle Chane!. Zij zal voor zichzelf spreken.

de Stem | 1964 | | pagina 5