meesterldk fotoboek oscar de milliano Het woord is nu aan de gemeenten „Bedreiging in opwelling" Sadako wil leven KOPEREN JUBILEUM VAN K.A.V. AFDELING OOSTBURG Jubilea 1964 Uit Breda ontsnapte jongen aangehouden Toneelstuk „Jaontje" in beeld Uitvoering in Goes Burg. De Meester: Toerisme nam in Westkapelle sterk toe in '63 RATIOBOUW OOST-Z-VLAANDEREN Hoogoventoernooi Kunstmestfabriek te Goes kreeg nieuw bestuur Negenjarig meisje verongelukt bij Den Bosch Paters Lazaristen Pater Simeon besluit: Pastoraal instituut naar Eindhoven TOT APRIL LunsEngeland in EEG-ijskast ROOD VN-LID BETAALT SCHULD JONGETJE IN GAT GESTIKT Dr. W. de Kort moet rusten Bejaard paar op matje bij politierecliter Brits zelfbewustzijn Naïef Mr- Robert Kennedy had nauwelijks zijn hielen gelicht na de triom fantelijke aankondiging in Djakarta, dat een „staakt het vuren" op Noord- Borneo was bereikt, of daar hief Soe- karno alweer de krijgstrompet. Wel een prachtige inleiding voor een vre desbespreking! Bovendien is men in Londen niet erg te spreken over de manier, waarop de Amerikaanse mi nister deze zaak getracteerd heeft. Hij wekte de voorstelling, dat het hier alleen maar gaat om een kwestie tus sen drie Aziatische staten, die deze onderling moeten oplossen. Hier is immers de verdedigingsgordel van de SEATO, de Zuid-Oost-Aziatische dam tegen communistische agressie, in het geding. Soekarno wil die niet. Hij wil „neutralisme" voor heel Zuid-Oost- Azië en schopt tegen het bolwerk, dat Britse trqppen in Noord-Borneo ver dedigen. Hij gaat nu zogenaamd onder handelen met Maleisië, maar vertelt tegelijkertijd aan volksmenigten, dat hij niet zal rusten voordat Maleisië kapot is. De voldoening van Robert Kennedy over zijn „geslaagde missie" doet bijzonder naïef aan. Ad rem Bij Wissekerke: Auto duwde kleine file in elkaar N ijverheidsonderwijs meisjes in Kanaalzone Zeeuwsch-V laandcrcn DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 25 JANUARI 1961 (Van onze verslaggever) De aanwezigheid van commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en echtge note maakte de negende opvoering van het toneelstuk „Jaontje" van Cor Schijve in het Ledeltheater te Oostburg tot een bijzondere gebeurtenis. De avond kreeg nog meer allure door de uitgave van een fotoboek met dezelfde titel als het toneelstuk, waarvan het eerste exemplaar aan de commissaris werd overhandigd. Als eregasten wa ren voorts aanwezig de burgemeester van Oostburg, J. L. van Leeuwen en echtgenote en het lid van Ged. Staten Sjef van Dongen en echtgenote, Kwa liteit en succes van Schijve's creatie, die steeds weer hernieuwde en uitver kochte voorstellingen krijgt, zijn in deze kolommen meer dan eens be schreven. Ook gisteravond liet het langdurig applaus geen twijfel bestaan over de waardering van de toeschouwers. Het spel is de acteurs, allen west-Z.-Vla- 55 De Katholieke Jeugdraad, de Her vormde Jeugdraad en het Gerefor meerd Jeugdverband te Goes bren gen sedert 1962 elk jaar door middel van een cultureel evenement een be langrijk internationaal probleem op indringende wijze onder de aandacht van het jonge, maar ook volwassen Goese publiek. In 1962 bracht toneelgroep Centrum het toneelspel „Korzak en de kinde ren", dat het jodenprobleem behan delt. Vorig jaar was Otto Sterman te gast om in zijn programma op het negerprobleem te wijzen. Dit jaar zullen het probleem van de atoom bom en vooral de gevolgen van diens uitbarsting centraal komen te staan in de door de drie jeugdraden te or ganiseren uitvoering van het toneel spel „Sadako wil leven". Dit toneelspel wordt uitgevoerd door de jeugdige spelgroep Lekento uit Amstelveen, die aangesloten is bij de Hervormde Jeugdraad te Amstel veen en die het stuk heeft ingestu deerd tijdens het traditionele toneel kamp van de Hervormde Jeugdraad in het Groningse Warfhuizen. Op 1 november j.l. ging de première van het stuk in de Kruiskerk te Amstel veen. Het^ had meteen een groot suc ces. Onmiddellijk daarop kwam van uit Japan een verrassende dankbetui ging in de vorm van duizend van pa pier gevouwen kraanvogels (een cen traal gegeven in het toneelspel). De kraanvogels werden in Nederland ver kocht waarna van de opbrengst een bloemengroet voor verschillende slachtoffers van de gevolgen van de uitbarsting van de atoombom op Hi roshima naar Japan werd gezonden, v r,ez^ractie kreeg landelijke bekend heid. Van veel kanten wordt de spel groep Lekento nu benaderd om een uitvoering van „Sadako wil leven" te komen geven. Dit heeft ertoe ge leid dat Lekento aan een tournee door Nederland bezig is. Aan het einde van deze tournee zullen radio-opna men van het stuk worden gemaakt, verder wordt reeds een televisie-uit zending voorbereid. De centrale figuur in het toneelspel is het meisje Sadako Sasaki, dat de val van de atoombom in Hiroshima uiterlijk ongedeerd overleeft. Tien jaar later echter wordt zij plotseling getroffen door de „atoombliksem", de stralingsziekte waartegen geen kruid gewassen is. Sadako Sasaki sterft langzaam. Haar ouders en haar broer nemen goudpapier voor haar mee. Als ze daarvan duizend kraanvogels vouwt zal ze zijn genezen. Sadako Sasaki vouwt 999 vogels. Dan sterft zij op 14-jarige leeftijd. Het toneelspel is door de jonge tekstschrijver Lex de Rooi bewerkt naar het boek van Karl Bruckner „Sadako wil leven". Dit boek ver wierf de Oostenrijkse Staatsprijs voor de jeugdliteratuur. Het werd in 18 talen vertaald. Mevrouw An Rutgers van der Loeff-Basenau verzorgde de omzetting in het Nederlands. De spelgroep Lekento bestaat uit middelbare scholieren. Hoofdrolspe lers Maja Stoffels (16) en Hans Snij der (17) hebben plannen zich verder m het toneelspel te bekwamen. De uitvoeringen kunnen, om de normale schoolprestaties niet nadelig te be ïnvloeden, alleen in de weekends plaats vinden. Toneelgroep Lekento zal in Goes optreden op zaterdag 1 februari a.s. m het Schuttershof. De voorstelling is niet alleen voor leden van de ge noemde jeugdraden, maar ook voor andere jongeren en voor volwassenen toegankelijk. mingen op het lijf geschreven. Van de 48 leden van het gezelschap, waarbij twee muzikanten, wordt op de eerste plaats gevraagd, dat zij zichzelf blijven, omdat het een stuk is, dat in hun streekt speelt en waarbij de gebeur tenissen bij wijze van spreken him zelf hadden kunnen overkomen. Fotograaf Oscar de Milliano uit Sluis heeft de treffendste momenten uit het spel met zijn camera geregistreerd. Hij heeft dat gedaan op een wijze die grote bewondering wekt. Het is een juweel geworden van fotografie en van Cadzandse folklore, een» plaatwerk dat het west-Zeeuwsch-Vlaamse leven rond de eeuwwisseling in haar trieste en gelukkige momenten doet herleven. De bijschriten in dialect zijn de bij behorende fragmenten uit het spel „Jaontje". Zij zijn één met de shots uit deze gesproken en gezongen streektaferelen. De karakterisering van het stuk door Cor Schijve zelf in het voorwoord ge schreven: „Het stuk wi Kezandse leute uutbeeld'n mao.. daorin in daorachter staot de mens mee z'n drift'n die tie nie altijd baos kan, in wao tie soms moe voor boet'n". komt in MPU-'-o's foto grafie volkomen tot zijn recht. De lay-out eveneens van uscar de Milliano en de druk van de firma Smoor en de Hulster uit Breskens be wijzen». dat de uiterste zorg aan het op kunstdrukpapier uitgevoerde werk is besteed. Jaontje is een lust voor het oog, „in leven" en op papier. Rechts Jaontje(mevrouw M. Osté-Hoste), de knappe dochter van Baos Berteijn, (links op de foto), die zijn dochter de les leest nadat hij haar op een ongeoor loofde vrijage heeft betrapt. Een der prenten uit het fotoboek Jaontjevan Oscar de Milliano naar het gelijknamige spel van Cor Schijve. Verschil tussen to neel een werkelijkheid is hier niet meer zichtbaar Het onderschrift bij deze foto In het boek luidt ln ao p'r Bresjes nie gewist, Dan ao p'r gêen plezier gewist Een, twêedrievier In Bresjes dat is hier I (Van onze correspondent) De financiële poovsitie van de gemeen te Westkapelle biedt in het begin van dit jaar nog geen reden tot ernstige on gerustheid, aldus de burgemeester van deze gemeente, de heer T. H. de Mees ter, in zyn nieuwjaarsrede. Op de be groting staat een post onvoorzien van f 19.000,die geheel nodig zal zijn voor de verhogingen van salarissen en ex ploitatiekosten voor een nieuw sport terrein. In het afgelopen jaar kwamen acht tien woningen gereed, waarvan er elf w.w.-woningen zijn, vijf premiehuizen en twee uit de vrije sector. Het was ver ontrustend, dat er voor 1964 slechts twee premie- en twee „vrije" woningen wer den toegekend, gezien het in de gemeen te beschikbare arbeidspotentieel. Het college van b. en w. probeert thans, na het overleg met de directeur van Volks huisvesting in Middelburg, Bogaerswo- ningen te laten bouwen. Besprekingen hierover zijn nog gaande. Ondanks de slechte zomer is het aan tal badgasten zeer sterk gestegen. Het aantal overnachtingen nam toe van 143.000 in '62 tot 222.000 in '63, een ver hoging van ruim 50% dus. Het actieve WV-bestuur heeft nieuwe bronnen van inkomsten gevonden waaruit bepaalde voorzieningen kunnen worden gereali seerd. De burgemeester vond het onbe vredigend, dat de gemeente van een badplaats als Westkapelle niet in staat was voldoende financiële steun te ver lenen voor toerisme en recreatie. De voorbereiding op de aanleg van een sportpark vordert zo snel dat de werkzaamheden dit voorjaar kunnen be ginnen. B. en w. besteden ook veel aan dacht aan een nieuw structuurplan Noord, waarover al besprekingen met G S. zijn gevoerd. In dit plan kunnen enkele industrieën worden gevestigd. Wethouder W. Gabriëlse beantwoorde de rede van de burgemeester. De auteur van Jaontjede Oostburgse musicus Cor Schijve. Op het gemeentehuis van Axel vond een bespreking plaats onder leiding van de commissaris der koningin en in tegenwoordigheid van de Gedeputeer den de heren Van Dongen en Kaland en de hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in Zeeland, de heer ir. Huisman, met burgemeester en wethouders der Oost- Zeeuwsch-Vlaamsc gemeenten die deel nemen aan het plan tot arbeidsbespa rende woningbouw in deze streek. Zoals bekend voorziet dit plan in de bouw van 960 woningen in een periode van drie jaren. Het gaat hierbij om een serie-produktie in bouweenheden bestaande uit 24 woningen per bouw blok in 13 verschillende gemeenten, te weten Axel, Graauw, Hoek, Hontenisse, Hulst, Koewacht. Philippine, Sas van Gent, Sint-Jansteen, Vogelwaarde, West- dorpe, Zaamslag en Zuiddorpe. Er is een bouwteam gevormd waarin een stedebouwkundige. architecten en aannemers zitting hebben, alsmede ad viseurs van de Stichting Ratio-bouw. Gerekend wordt op een produktie-snel- heid van 1.33 woning per dag. Na 18 werkbare dagen zal volgens deze be rekening een bouweenheid van 24 wo ningen kunnen worden opgeleverd. De jaarproduktie zou dus volgens deze ar beidsbesparende bouw. bij 200 werkbare dagen, ongeveer 266 woningen zijn. Onderwerp van bespreking was welke produktiestroom (in welke gemeenten te starten en in welke gemeenten daarna) de meest gewenste is. Daarbij diende zowel met de behoefte per gemeente als met eisen voor een economisch-ratio- nele bouw rekening te worden gehou den. Tijdens de bespreking werd over deze produktiestroom in principe over eenstemming bereikt. De gemeentera den dienen zich nu op korte termijn uit v?pf"e^en- Indien de minister van volkshuisvesting en Bouwnijverheid dit woningbouwproject aanvaardt, als pas send in zijn beleid, tot vergroting van de woningproductie, zal dit plan kun nen sl^gen. Daarmede zal Oost- Zeeuwsch -Vlaanderen een voorbeeld hebben gegeven van wat thans met sa menwerking op dit gebied bereikt kan worden. Vrijdag was voor het merendeel van de deelnemers aan het 26e Hoogoven toernooi een rustdag met gelegenheid tot ontspanning en voorbereiding op de laatste twee wedstrijddagen. Wel werd natuurlijk schoon schip gemaakt met de afgebroken partijen. De uitslagen daarvan waren: dertien de ronde: De Rooi (Ned.)—Darga (WD) 01; Zuidema (Ned.)Van den Berg (Ned.) 0.50.5. In de stand kwam, wat betreft de hoogstgeklasseerden, geen wij ziging. In hotel Centraal te Goes Werd een zeer druk bezochte vergadering gehou den van de leden van de Zeeuwse Coö peratieve Kunstmestfabriek te Goes. De leiding van de vergadering was in handen van de heer J.P. Lindenbergh te 's-Heer Arendskerke. Door de statutenwijziging van de ZCK vastgesteld in de algemene vergadering van oktober 1963, zijn de verschillende districten in de provincie Zeeland op geheven. Het betrof de districten Schou wen en Duiveland, Tholen en St.-Plii- lipsland, Noord-Beveland, Zuid-Beveland Walcheren, West Zeeuwsch-Vlaanderen Land van Axel en Land van Hulst. Deze districten zijn nu samengebracht in één district, namelijk het district Zeeland. Het gevolg hiervan is dat in de eerste plaats een nieuw bestuur voor dit district gekozen moet worden. In een vooraf gehouden vergadering van de oude districtsbestuurders (35 in getal), was gesproken over het aantal te benoemen bestuursleden van het nieu we district Zeeland. Als advies werd nu doorgegeven dit te bepalen op 13, zijnde het statuair vastgestelde minimum. Na dat hiertoe door de algemene vergade ring conform besloten was, werden als zodanig gekozen de heren: G.M.F. Bom te Colijnsplaat: Jac. Boonman te Ove- zande: A.M. Geluk te Noordgouwe; H- van Iwaarden te Aardenburg; C.A. de Kraker te Zaamslag; Jac. P. Lindenbergh te 's-Heer Arendskerke; M.C. Linden bergh te Wemeldinge; C.A. Polderdijk te Nieuw en St.-Joosland; A.P.E. Staal te Graauw; C-H.A. Stols te Anna Jacoba- polder; J. der Weduwen te Kerkwerve; C.J. van Westen te Poortvliet; J. van de Zande te Nieuwerheel. Hierna gaf de heer G.M.F. Bom, voor zitter van de E.N.C.K., de fabriek te Vlaardingen, die door de Zeeuwse Coö peratieve Kunstmestfabriek samen met een zuster-coöperatie in het noorden van het land wordt geëxploiteerd, een over zicht van de gang van zaken sedert de laatste balansafsluiting. Na de algemene vergadering werd door het nieuwe bestuur als voorzitter van het district Zeeland Z.C.K, gekozen de heer C.H.A. Stols te Anna Jacobapolder. ter wijl tot secretaris werd benoemd de heer M. Reijnhoudt te Kloetinge. Op de rijksweg Den Bosch-Nijmegen in het kerkdorp Hintham bij Den Bosch is de negenjarige Marie José van Lith bij het oversteken van de rijksweg ge grepen door een personenauto. In ern stige toestand werd het kind naar een ziekenhuis in Den Bosch overgebracht, waar het aan de opgelopen verwondingen overleed. 50 jaar Lazarist: 7 september H. Aler, maes, Dax, Frankrijk. 50 jaar Lazarist: 7 september H. Ales, Cuvry, Frankrijk en Th. Veerman, For- taleza, Brazilië; 13 september H. Wol ters, Susteren en 14 september P. Von ken, Algiers. 40 jaar Lazarist: 7 september P. Baren- dregt, Well (L.), P. Mewiss, Panama, H. van Musch, Susteren, J. v.d. Veer, Helsingör, Danmark en Jac. Zwarthoed, Fortaleza, Brazilië. 25 jaar Lazarist: 20 september J. Ber- voets, Ribamar, Maranhao, Brazilië; J. Dekkers, Sup. Wernhoutsburg, Zundert; J. Helmes, Eefde; P. Heuvelmans, Soera- baja; P. Hos, Cameta, Brazilië; Willy Janssen, provinciaal Surubair; P. Kar- regat, Nijmegen; J. Karssen, Denver USA W. Lantman, Recife, Brazilië; H. Nies- sen, Tjepu, Indonesië; J. Nouws, Cape Girardeau, USA H. Riemslag, Baiaov Brazilië: J. van Steen, Soerabaja; J. Ver- rijt, Malvern, Australië. 50 jaar priester: 19 juli P. Cammaert, Call, Columbia; J. Haest, Broekhuizen (L.) 40 jaar priester: 20 september J. Kar- regat, Funchal, Madeira; Jac. Janssens, Serra Talhada, Brazilië; Th. Koek, Mis sion Hollandaise, Sup. Parijs; L. Nijssen, Den Haag; J. Pijpers, Helden-Panningen; A. Ijlst, Soerabaja. 25 jaar priester 23 juli P. van der Borght, aalmoezenier, Nijmegen; J. Burm sup. Rome; L. Ebisch, San Antonio, Texas Gerard de Graaf f, Fortaleza, Brazilië; mgr. Frans Janssen, Addis Abeba, Ethio pië; Leo Meuffels, Fortaleza, Brazilië. (Van onze verslaggever) Het Pastoraal Instituut van de Capu- cijnen (PIC) zal niet in Breda, maar in Eindhoven gevestigd worden. De direc teur van het instituut, pater Simeon heeft hiertoe moeten besluiten, omdat het Bre dase gemeentebestuur, zoals wij gisteren meldden, aan de verhuur van een pand in de Catharinastraat voorwaarden ver bond, die hij niet kon accepteren. In Eind hoven worden de kantoren gevestigd in de redactielokalen van het voormalige weekblad Rotonde. De tweedaagse bijeenkomst van de Westeuropese Unie in Londen is gister avond geëindigd met de zekerheid dat er voorlopig weinig terecht zal komen van een grotere politieke samenwerking tus sen de zes E.E.G.-landen en Groot-Brit- tannië. Naar minister Luns zei, zal de Franse minister Couve de Murville zijn mede werking aan die samenwerking tussen Engeland en de E.E.G. weigeren. Neder land, dat die samenwerking van harte aanbeveelt, had voorgesteld de perma nente raad van W.E.U. die kwestie te la ten aansnijden. Om in die vergadering een nieuw Frans 'neen' te ontlopen, stel de minister Luns gisteren echter voor de kwestie in de volgende bijeenkomst (half april in Brussel) te behandelen. De K.A.V., afdeling Oostburg vierde haar koperen jubileum. Tijdens de f eestvergadering werd een drietal dames gehuldigddat sinds de oprichting lid van de afdeling is. De foto toont voorzitstermevr. Ph. de Poorter-Verheye (zelf jubilaresse) terwijl ze de ver gadering toespreekt. Links en rechts van haar de twee andere jubilaressende dames M. Faas-van de Velde en MPuyeke-van Pamelen. De rijkspolitie van Venray heeft de 16- jarige R. uit Helmond, die drie weken geleden ontsnapt was uit de jeugdgevan genis in Breda, aangehouden. Na zijn ont vluchting heeft R. in Helmond een brom fiets gestolen. Tot tweemaal toe ver wisselde hij deze met een ander. Hij heeft voorts ingebroken in een meisjes school in Venray, waar hij alle lokalen heeft doorzocht. Er wordt echter niets vermist. De politie van Venray heeft hem voor een nader onderzoek overge geven aan de gemeentepolitie van Hel mond. Tsjecho-Slowakije heeft de Verenigde Naties deze week een miljoen dollar be taald, 90.000 dollar meer dan het voor de gewone werkbegroting van 1963 moest betalen. Hiermee is de totale schuld van dit land bij de UNO, ontstaan als gevolg van de weigering om mee te betalen aan het UNO-optreden in het Midden- Oosten en Kongo, zodanig gedaald, dat het niet meer bang behoeft te zijn voor strafmaatregelen wegens te grote schuld. Het is mogelijk dat Rusland en de an dere communistische landen, die bij de UNO in het krijt staan, soortgelijke over- betalingen doen, waardoor er in de finan ciële crisis van de volkerenorganisatie een ommekeer zou komen. Een tweejarig jongetje, dat tijdelijk woonachtig was in de pastorie van de gereformeerde kerk te Weite in de ge meente Vlagtwedde, is gisteren door een ongeval om het leven gekomen. In de schuur achter de pastorie was men bezig met bouwwerkzaamheden. Daartoe waren enkele vrij diepe gaten geboord. Het jongetje is in een van de gaten gevallen en gestikt. (Van onze verslaggever) Een lichte hersenschudding, opgelopen bij een auto-ongeluk, is er de oorzaak van, dat de burgemeester van Nieuw-Gin- neken, dr. W. de Kort, enige tijd het bed moet houden. Dr. de Kort, vroeger frac tieleider van de KVP in de Tweede Ka mer, is in Chaam met zijn auto van de weg gereden en in een sloot terecht ge komen. Hoewel zijn letsel niet zeer ern stig is kan dr. De Kort voorlopig niet werken. (Van onze rechtbankverslaggever) Zij was 68 en hij was 78 jaar, sa men vormden ze een bejaard boe- renpaar, dat nog nooit eerder met de justitie had kennis gemaakt. Dat het er nu toch van gekomen was, was de schuld van het pad, dat de gemeente Roosendaal op zich genomen had te onderhou den. Op een dag in november waren drie arbeiders van openbare werken op het pad verschenen om de nodige werkzaamheden uit te voeren. En toen waren de bejaarde lieden in actie gekomen, de man met een riek, de vrouw met een hooivork. „Van de weg af, anders steken we jullie er af," hadden ze geroepen. De arbeiders waren wijselijk op een afstand gebleven. Een hunner had voor alle zekerheid de benen geno men. De toon van de dreigementen was hem niet bevallen, nog minder de dreigende beweging van de boer met de riek. „Edelachtbare," zei de boer tegen de Bredase politierechter, „ik heb niet gedreigd." De politierechter neusde eens in het dossier, want getuigen waren er niet. „De andere partij heeft het toch anders opgevat," zei hij tenslotte. De bejaarde boer, die nog een kwieke indruk maakte, schakelde over: „Ik dacht, dat ik baas was op eigen grond." „Dan hebt u toch de brieven niet goed gelezen, die de gemeente u her haaldelijk heeft gestuurd." zei de politierechter fijntjes. „Daar heeft toch duidelijk genoeg in gestaan, dat de gemeente de verplichting had die weg te onderhouden." xxx De verdachte vond het nu tijd wor den om in alle talen te zwijgen, want brieven had hij inderdaad ontvangen en ook al was het zijn eerste rechts zitting, hij voelde wel dat er tegen brieven van de gemeente moeilijk te boksen viel. De officier van justitie was in een sussende bui. „Ze hebben de situatie waarschijnlijk niet goed begrepen," bracht hij naar voren, waarop het echtpaar knikte. De ten laste gelegde bedreiging met openlijk geweld wilde de officier dan ook maar afdoen met een geldboete, tegen leder vijftig gulden, was de eis. xxx Nu wilde de vrouw haar woordje doen, maar de politierechter liet haar weten, dat daar straks nog gelegen heid genoeg voor zou zijn. Eerst het woord aan de raadsman. Die bleek goed te zijn ingelicht over de toestanden op het platteland. „Het eigendom is daar een kostelijk goed, vooral voor deze bejaarde verdach ten, die er hun hele leven hard heb ben gewerkt. Het is van de zijde van de gemeente allemaal nogal ambtelijk aangepakt en dat heeft de oude mensen verrast; ze hebben in een opwelling gehandeld." Overigens was de raadsman niet te spreken over een opmerking van de Roosendaalse politie in het rapport. Over de man was gezegd: „Hij is dom. maar staat overigens goed be kend". Verzocht werd de geldboete zo be scheiden mogelijk te houden. Het laatste woord was voor de verdachten. XXX De man bleek de vijf tientjes hoger aan te slaan dan de officier had ge daan. De vrouw haar eerste en tevens laatste opmerking was: „Het was zo erg, dat er beesten over dat pad liepen." De politierechter knikte begrijpend. „Belooft u me, dat u zulke dingen nooit meer zult doen?", werd het echtpaar voorgehouden. Beiden knikten alsof daarmee de zaak was afgedaan. ..Dan zal ik de man veroordelen tot 25 gulden boete en de vrouw tot een tientje," besliste de politierechter. Het echtpaar was opgelucht. De raadsman hield er nog even het hoofd bij. „Heb je je pet niet laten liggen?", vroeg hij aan de man halverwege de rechtszaal. De man dacht even na en schudde het hoofd. En daarmee was ook de aftocht tot ieders tevre denheid geregeld. T~)e ministers der Zes zullen zich be- W halve met handels- en tarieven- kwesties spoedig ook moeten gaan bezighouden met de internationale monetaire kwesties. Dat heeft het rap port van Robert Marjolin, ondervoor zitter der Europese commissie, wel aangetoond. In de Daily Telegraph heeft men al een rechtstreekse samen werking van de EEG met Engeland in deze zaken verlangd. Men krijgt de indruk, dat vanuit Engeland soort gelijke suggesties gaandeweg weer meer zelfbewuste tonen laten horen. Het besef, dat Europa niet op gezonde manier zonder zijn noordelijke en noordwestelijke uitlopers kan worden geordend, leeft over de Noordzee blijkbaar nog altijd even sterk als bij ons en bij alle niet-Franse partners van de club. Het jaarverslag van de kamer van koophandel van Manchester, zeker .wel een sterke industriële burcht, loopt bijvoorbeeld over van het zelf bewustzijn dat uit dit besef voortvloeit. De Zes hebben volgens dit verslag veel meer te lijden gehad van de afwijzing van Engeland door De Gaulle dan omgekeerd. Zij hebben moeten ervaren dat hun Unieplannen niet zo gemakkelijk waren door te zetten. Engeland heeft echter, al moest het voor de deur blijven staan, zijn export naar de Zes in één jaar met 13 procent zien stijgen. De fabrieken hebben ge profiteerd van de modernisering, die zij al bij voorbaat hadden doorgevoerd om op het continent concurrent te zijn. De onzekerheid over een hervatting van de besprekingen in Brussel deert de Britse industrie volgens het verslag niet in hoge mate. Integendeel, er is een groeiende overtuiging, dat bij een hervatting der onderhandelingen er geen kwestie van kan zijn dat Enge land als vragende partij komt, dat het zijn andere handelsvrienden in de steek zou laten of dat het tussen Europa en het Gemenebest zou moeten kiezen. Engeland wil alleen nog komen, als het als een welkome partner wordt binnengehaald, welks handelspositie in de wereld een garantie zou zijn voor het open karakter der gemeenschap. Zo doen de Britse zakenlieden in zelf bewustzijn nauwelijks voor de heer De Gaulle onder. Jn „Brandpunt" werd donderdag een onthullende uitzending gegeven om trent de gemoedstoestand van het merendeel der Ambonezen in ons land, die blijven vasthouden aan de idee van een onafhankelijke republiek der Zuid- Molukken. Ondanks de hopeloze situa tie van de vrijheidsstrijders op Ceram, wier leider nu ook gevangen is geno men, blijven deze Ambonezen onwan kelbaar geloven in de uiteindelijke zegepraal van hun zaak. Redeneringen baten daartegen niet. Feiten gaat men voorbij. Het geloof in de vrijheid over heerst alles. De reporter, die de voor lichtingsattaché van de Indonesische ambassade interviewde, stelde ver scheidene vragen ad rem, doch één hebben we er wel gemist: Kunt u on danks alles toch niet een zekere mate van bewondering koesteren voor men sen, die de vrijheid zo hartstochtelijk tot in het redeloze toe liefhebben? We geven toe: het zou een pijnlijke vraag geweest zijn. Maar toch ook ad rem. (Van onze correspondent) Drie stilstaande auto's werden op el kaar geduwd door een auto die niet af remde op de rijksweg tussen 's Heer Arendskerke en 's-Heer Hendrikskinde ren, ter hoogte van het gehucht Wisse kerke. De kettingbotsing gebeurde don derdagavond tegen half zes. Er was al leen materiële schade. Uit de richting Middelburg was de auto van B. N., veehandelaar uit 's-Heer Arendskerke, komen aanrijden. N. stop teom hnksaf te slaan en zijn erf op te rijden. Achter hem stopte E N. uit Goes en daarachter een bestelwagen van B dé K',?,t Wolfaartsdijic. Nogmaalluifd§ richting Middelburg naderde nu een per sonenwagen met de schoenhandelaar R. S uit Dmtelsas aan het stuur. S. zag de kleine file niet en reed er tegen op. met als gevolg dat de auto's voor hem teson virf3R werden geduwd. De voorste auto, van B.N., mankeerde niets. w!(Ir?riClaPVOnd u27 januari zal ln het Wit-Gele Kruisgebouw te Terneuzen on der auspiciën van het Kath. Centraal Bu reau voor Opvoeding en Onderwijs een vergadering belegd worden omtrent de planning van het nijverheidsonderwijs voor meisjes in de Kanaalzone van Z. Vlaanderen.

de Stem | 1964 | | pagina 3