133 tr Lil als gedenkteken Kennedy gelooft in oplossing geschil SPRANGERS ONTKETENT NU VISOORLOG Ook 2 zendelingen in Kongo vermoord West-Duitsland niet in Navo-kernmacht aan Geruchten rond verloving van prinses Irene houden ROMANCE MET „ERNSTIGE STUDENT"? IJS KABINET EN S.vd.A. BIJEEN En straks maar kijken Rusland eist in Genève house of house of house of england enqlanci brandolie ie u wenst! Diepvries goedkop i er Geen voetbal SLAAPKAMER 892.50 255.- margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet' margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet margriet rwarming i DAGBLAD VOOR ZEELAND DE MALEISISCHE KWESTIE Lonen en prijzen Reukloos Directe aankoop Noordwestelijke wind Erkennen ook Portugal en Spanje Peking? Trein grijpt auto één dode lerd met Indolie komen van spe- lij. Wij zijn ingesteld op |Opelk gewenst moment elke gewenste hoeveel- beroemde Esso huis olie die véél warmte lie wereld! IIOII 35447 I04s JAARGANG No. 24495 'Uitgavet N. V. Uiig. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. iHoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. (Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, iC J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Wesfende. Bureau: Breda Reigers! raai 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. Voor GodKoninaiv en Vnderlavi ZATERDAG 25 JAN»AR1 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2S93) v.-v/z-v v ,V< - -Vw De Amerikaanse bemiddelaar in de Maleisische kwestie, minister Robert Kennedy, heeft gisteren de verwachting uitgesproken, dat het militaire bestand op Borneo tegen het einde van deze maand van kracht wordt. Kennedy liet zich nogal optimistisch uit over de a.s. drie landenbesprekingen in Bangkok en Tokio. „Mijn zending is voltooid en ik vertrouw erop, dat de betrokken landen een vreedzame oplossing zuilen vinden voor de geschillen, die hen nu geschei den houden. Het kan" zo zei de be windsman. Op een vraag hoe hij dacht over Soekarno's recente toespraak, waarin deze aankondigde, dat Indonesiës con frontatiepolitiek jegens Maleisië zal voortduren en dat slechts zijn taktiek veranderd was, maar niet zijn doel, zei Kennedy te geloven, dat Soekarno het probleem Maleisië opgelost wil hebben. Minder optimistisch is premier Rach- man van Maleisië echter gestemd. „Wij willen eerst wel eens weten wat die veranderde taktiek van Soekarno in- Het roemrijke leven van deze bejaarde „Spitfire" uit de tweede wereldoorlog, die o.a. heeft deel genomen aan de bevrijding van Eindhoven, wordt voortgezet op de vliegbasis aldaar, waar het toestel, op een vijf meter hoge cementen pyloon geplaatst, als monument voor de gevallenen de gedachten aan de gesneuvelden levend zal houden. Het monu ment staat voor de officiers mess op de basis en zal binnen kort worden onthuld. Vrijdagavond is in het nieuwe gebouw van de Directie van de Arbeid te Voor burg het overleg begonnen over lonen en prijzen tussen een delegatie van het kabinet en het vrijwel voltallige bestuur van de Stichting van de Arbeid. Het be raad werd ook gevolgd door mr. R. J. I Erdbrink, voorzitter van het college van rijksbemiddelaars, en de secretarissen van de Stichting van de Arbeid. De delegatie van het kabinet bestond uit de ministers Veldkamp, Andriessen, Witteveen, Biesheuvel, Bogaers en Toxo J peus en staatssecretaris De Meijer. I Bij de bestuursleden van de stichting I bevond zich ook de heer C. J. van Mas- I trigt, voorzitter van het C.N.V., die, na de vele vergaderingen, welke hebben ge- I leid tot het mammoetakkoord, enige tijd I buiten gevecht gesteld is geweest. Na een beraad van ongeveer drie I kwartier keerden de ministers en de staatssecretaris in de vergaderzaal terug, waar toen het gezamenlijk gesprek werd J voortgezet. Bij het ter perse gaan van ons blad was over de eventuele resultaten van het overleg nog niets bekend. Het programma van het betaal de voetbal voor dit weekeinde ook jeugd- en reserve-afdelingen gaat niet door. De K.N.V.B. heeft voor zondag wel de inhaalwed strijd tussen GVAV en DWS vast gesteld. Het amateurprogramma is uiteraard eveneens afgelast. Hockey gaat ook niet doora SOEKARNO heeft alle nog voortvluch- ï,1®® rebellen, op de Molukken amnestie angeboden als zij zich overgeven en de i eed van trouw aan de regering en de president afleggen. PRINS BERTIL van Zweden is gister ochtend op paleis Soestdijk ontvangen aoor koningin en prins. ALLE BRITSE lijders aan leukemie, die zich thans op Corsica bevinden, zullen yet het Naessens-serum worden behan- f&ra. Nieuwe patiënten zullen echter niet meer worden aangenomen. KONING Savang Vattana van Laos zal ~.Y,aPri1 een officieel bezoek aan Frank- njK brengen. JJJ p.ALIFORNIE zijn een moeder en een I d°chter gewurgd. erkennenS van p^an ro°d"China te (ïran onze verslaggever) Van het prijzenfront, waarvan dagelijks alarmerende berichten gemeld moeten worden, komt vandaag ook prettiger nieuws. Met ingang van maandag zul len de prijzen van diepvries-vis dras tisch worden verlaagd. Dat is te dan ken aan de 40-jarige Dongense grossier Wim Sprangers, die thans zijn derde prijzenoorlog ontketent. In okto ber 1962 werden door zijn toedoen de prijzen van ingevroren Friki-braadkui- kens verlaagd. In januari 1963 veroorzaakte hij een forse prijsverlaging van Groko-diep- vriesgroente. Volgende week brengt deze doorgewinterde Brabantse groot handelaar onder het merk Goldfrost diepvries-vis aan de markt tegen een prijs die 30 tot 34 cent beneden die van andere merken ligt. Sprangers, die aangesloten is bij de gros siersorganisatie „Diepvriesunie", weet) van aanpakken. Samen met zijn IJmui- dense collega Joostef! heeft hij 500.000 kilo ingevroren kabeljauw, schol en schelvis gekocht van een Noorse vis sersorganisatie. Dat is een behoorlijk quantum, want volgens Sprangers be draagt de jaarlijkse omzet in ingevro ren vis in Nederland zo wat 1500 ton. Vis vormt 40 procent van de totale om zet van diepvriesprodukten in Neder land. De ingevroren vis die Sprangers en Joostens firma „De IJsmond" aan de markt brengen, wordt in de noor delijke zeeën gevangen en op speciaal ingerichte schepen, die op drijvende fa brieken lijken, onmiddellijk na de vangst ontgraat en ingevroren. „Dank zij deze snelle verwerking is de vis reukloos bij gebruik in de keuken", al dus de heer Sprangers, die uit concur- rentie-overwegingen weigerde mee te delen met \yelke Noorse vissersmaat schappij hij en Joosten contracten heb ben afgesloten. De ingevroren vis die thans in de diep- vrieskasten van de Nederlandse detail handelaren op de huisvrouw ligt te wachten, is in ieder geval heel wat duurder dan de vis van Sprangers. Per pakje van 400 gram kabeljauw varieert de prijs, die eind vorig jaar nog iets verhoogd is, van 155 tot 159 cent. Een pakje Goldfrost-kabeljauw van 400 gram kost met ingang van maandag echter slechts 125 cent. Een pak schol van 453 gram (een Engels pond dus) kost 169 cent, hetgeen nog altijd 30 cent minder is dan de 199 cent die een concurrerend merk berekent voor een pakje schol van 400 gram. De prijs van Sprangers' schelvis is op het ogenblik nog niet bekend. Waarom zijn Sprangers' prijzen zoveel la ger? Zelf zegt hij dat hij gehoor wil geven aan het verlangen van de mi nister om op het prijzenfront matig heid te betrachten, maar zoveel volg zaamheid mag men van een keihard za kenman als hij nauwelijks verwachten. Dat hij de prijzen zo fors verlagen kan en het is niet uitgesloten dat zij nog verder omlaag gaan is eerder te verklaren uit het feit dat hij de „tus senhandel" uitschakelt. Hij, Joosten en andere Diepvriesunie-grossiers, die in deze prijzenoorlog betrokken zijn, ko pen de vis regelrecht van de vissers. Gezien het feit dat ook de detailhande laren een zeer behoorlijke winstmarge maken op deze goedkope diepvries-vis, rijst de vraag of de winsten op dit arti kel tot dusver niet veel te hoog zijn geweest. De prijsverhoging, die eind vorig jaar is doorgevoerd, lijkt in ieder geval overbodig. Sprangers en consorten brengen de inge vroren vis niet alleen in een luxe gezinsverpakking van 400 gram in de handel, maar binnenkort ook in een quantum van 100 gram, dat speciaal is afgestemd op kleine gezinnen en al leenstaanden. Daarnaast brengen zij de traditionele grootverpakking voor in stellingen en hotels. De vis wordt aan boord van de schepen verpakt. Vorige week is in IJmuiden de eerste zending aangevoerd. Al eerder heeft men met dit merk proef gedraaid in enkele grote Brabantse steden als Breda en Tilburg. Een van de Bredase detaillisten zei ons gister avond tot nog toe geen klachten om trent de kwaliteit van dit soort vis gehoord te hebben. Van zijn visoorlog de heer Sprangers, die zelf 1500 verkooppunten in Brabant en Zee land kan bedienen, nogal wat. De kui kenoorlog heeft hem een verdubbeling van zijn omzet opgeleverd. In de diep vries-groenteslag van vorig jaar was de voorraad bij groothandel en producent in twee maanden tijds totaal uitver kocht. Hij heeft de wind mee nu de vleesprijzen al maar stijgen en ook die van verse vis omhoog gaan. Advertentie vorstelijke syeomore 4 drs. kast ledikant 140 cm br. toilettafel kunt U bewonderen in onze etalage grote markt voor woookunst op fn betf houdt voor de topbesprekingen worden gehouden", aldus Rachman. Hij zei overigens weinig waarde te hechten aan Soekarno's uitlatingen, omdat deze een menigte toesprak. Minister Kennedy is intussen in Londen aangekomen voor overleg met eerste-minister Douglas Home. In Engeland zal hij de wind een beetje tegen hebben, want men is daar niet unaniem enthousiast over Kennedy's rèsultaten. De socialistische oppositie leider Wilson heeft al te kennen ge geven, dat Engeland volledig achter Maleisië staat en geen dubbelzinnig heden wenst. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken zei naar aanleiding van Soekar no's dreigementen, dat deze niet veel goeds beloven voor de aanstaande drie landenbesprekingen. Bij aankomst in Londen zei Kennedy over de erkenning van Maleisië door Indonesië en de Philippijnen, dat het feit, dat beide landen ingestemd hebben om met Maleisië te onderhandelen al een erken ning inhoudt. Hoe de problemen moeten worden opgelost moeten de betrokken landen zelf maar uitmaken", zei Kennedy. Over de naastingen van Britse bedrij ven in Indonesië, die nauw in verband staan met de Maleisische kwestie, heeft Soekarno gezegd, dat deze onwettig zijn. „Alleen ik heb het recht hiertoe bevel te geven", zo beweerde hij. Over de recente naastingen menen waar nemers in Djakarta, dat in veel geval len slechts de zogenaamde overname is uitgeroepen, maar dat de oorspronke lijke bedrijfsleidingen nog steeds de con trole over de bedrijven uitoefenen. Op het dak van het perscentrum in Innsbruck wordt de laatste hand gelegd aan de straalzender, opdat miljoenen televisiekijkers kunnen genieten van de Olympische Win terspelen. Advertentie OMDAT ir. Staf bedankt heeft voor de functie van president-commissaris van de K.L.M., is de heer Sidney van den Bergh hiervoor aangezocht. Of deze op het aan bod ingaat is echter nog niet bekend. Grote Markt 50 Catharinastraat 4 - Breda Behalve de drie Belgische missionaris sen, die, zoals wü gisteren meldden, in de Kongolese provincie Kwiloe door gewa pende benden werden vermoord, zijn zeer waarschijnlijk ook twee zendelingen van de „Congo Inland Mission" het slachtoffer geworden van de communistische ter reurgroep van ex-minister Mulele. Tot de post Kilembe, waar de drie Belgische missionarissen werden ver moord. behoorde ook de uit Breda af komstige pater L. v. d. Berg, van wie men echter aanneemt dat hij juist voor de moordpartij was vertrokken. Hij was namelijk juist overgeplaatst naar Moe- senge en de kans is zeer groot, dat hij daarheen thans onderweg is. Men heeft op het ogenblik nog geen zekerheid waar hij zich bevindt. Het is nl. ook nog mo gelijk dat hij, samen met negen zusters, is geëvacueerd naar Kikwit. Omtrent het lot van een Belgische pater verkeert men ook nog in het on- zekere. Wel is bekend dat alle missiona rissen van vijftien posten gevlucht zijn. De Belgische ambassadeur in Leopold- stad en de Belgische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties hebben alle blan ken uit het bedreigde gebied laten eva cueren. De V.N. hebben helikopters in gezet voor voortdurende controle in het bedreigde gebied, waar vele misiseposten in vlam staan. De regering heeft voor het bedreigde gebied de noodtoestand afgekondigd, om dat men vreest dat nog meer moorden door de met Antoine Gizenga sympathi serende communisten zullen voorvallen Leiders van de missie in Leopoldstad achten de situatie ernstiger dan men aanvankelijk had gedacht. Zendelingen m-£a?,d<*le hebben via de radio om on middellijke hulp gevraagd. Omdat de bevolking ter plaatse de regering vijandig gezind is vreest men dat het zenden van Kongolese soldaten de toestand alleen maar ernstiger kan maken. De leider va<n de Russische delegatie op de ontwapeningsconferentie in Genève, Tsarapkin, heeft gisteren ge zegd, dat indien het Westen voortgang wil boeken op de weg naar een verbod op het verspreiden van kernwapens aan niet-kernmogendlieden West-Duitsland zal moeten worden uitgesloten van deelneming aan de voorgestelde N.A. V.O.-multitaterale kernmacht (M.L.F.) Hij betoogde, dat Duitsland een kern- vrije zone zal moeten worden als het Westen tot overeenstemming wenst te komen over een stelsel van waarne mingsposten aan beide zijden van het ijzeren gordijn. De Rus zei, dat de M.L.F. „niet strookt met het denkbeeld van een verbod op verspreiding van kernwapens". Hij verklaarde voorts, dat Rusland er niet tegen is om het voorstel te be spreken, maar dat men het Westen wil overtuigen het idee van een multitate- rale kernmacht te verlaten. Hij maakte duidelijk, dat de deel- ■rivier", die-wij stroomafwaar ■volgden. Er was weinig ■in. maar de oevers ware' igroen, terwijl wij tot dUS*e ■verdord buffelgras hadden I had. Hier was dus uitsteken^ 1 voedsel voor onze paarden- Ide hoek, die de „Salt For met, de ..Redrivier" j^a* ■lag destijds het Kiowa-corp» Weersverwachting van het K.N.M.I, lot vanavond: Plaatselijk regen. Matige tot krach- Miaa. tussen west en noord, j den Peraturen van 2 tot 6 gra- on'r?™g: zon onder 17-14 "ur- Maan np 13.39 uur. fc-ïï op 8 30 uur- Zon onder •onderdo uur." °P 1427 UUr' Maan baandag: zon op der 7-27 uur. neming van West-Duitsland aan het M.L.F.-project voor de Sovjet-Unie het grootste bezwaar vormt. „Maar wij weten heel goed, dat er zonder West Duitsland geen M.L.F. zal zijn". Tsarapkin werd gevraagd of afzien van de M.L.F. ook een voorwaarde van de communisten is om tot overeenstem ming te komen over de waarnemings posten. „Tussen deze twee bestaat geen ver band", zei hij als antwoord, „maar er zijn andere dingen", zo voegde hij daaraan toe. „Ons standpunt is, dat waarnemings- poeten samengaan met een verminde ring van de strijdkrachten in Centraal- Europa, waartoe wij ook West-Duitsland rekenen en voorts met een terugtrek king van kernwapens uit de Bonds republiek en uit Oost-Duitsland", aldus Tsarapkin. H\j maakte onverwachts een eind aan het gesprek toem hem werd gevraagd of het mogelijk zou z|jn Rood-China te beletten kernwapens te verkrijgen als een overeenkomst zou worden gesloten tegen de verspreiding van kernwapens „Dit is geen kwestie voor deze con ferentie". zei hij terwijl hij wegliep. Intussen verklaarde een andere Rus sische woordvoerder dat Moskou er op zal staan, dat Frankrijk zal meedoen aan een anti-verspreidingsovereenkomst. Frankrijk boxcot de 17-landen-ont- wapeningsconferentie en het heeft ge weigerd het kernstopverdrag van Moskou te tekenen, evenals Peking. Prinses Irene tijdens een van haar vroegere reizen naar Spanje. Het schijnt dat ook Portugal van plan is diplomatieke betrekkingen aan te gaan met communistisch China. Daarover wor den al onderhandelingen gevoerd in een Europese hoofdstad en in Macao, een Portugese enclave op Chinees gebied. En- geland'zou het streven van Portugal steu nen en Portugal zou „op beleefde wijze" vermeden hebben direct te antwoorden op de bezwaren die Amerika en natio nalistisch China tegen het Portugese voornemen hebben ingebracht. Portugal zou nu Peking willen erken nen op hetzelfde tijdstip als Spanje be trekkingen aangaat met Moskou, hetgeen op korte termijn te verwachten zou zijn. Enkele maanden later zou dan Lissabon Moskou willen erkennen en Spanje Pe king. t nü in de service-verkoop Verdien 79.80 op een autocoat 1 Autocoats in lichte tinten - en diverse dessins, o.a. grove visgraten. Ook in |j| Flausch en Camel kwalitei ten. Normale prijs 199,50, nü met 40% korting 119,70 Grofgebreide wintersporttruien en polopulls vanaf 49,50 - 40% 29,70 Originele Zwitserse Import. Kamer jassen in zuiver wol of poplin. In leu ke ruiten en in effen grijs met Schotse kraag. v.a. 29,75 - 40% v.a. 17,85 Kolberts, hopsack kwali teit, nü reeds v.a. 71,60 Blazers, nü reeds v.a. 63,60 Vrije-tijds kolberts nü reeds v.a. 47,70 Kombineer dit met 'n pan talon van 54,50 - 40% 32,70 CIT tricot-nylon overhemden, alleen In wit 19,75-40% 11,85. Overhemden in balkstrepen eveneens 11,85. Week enders in grote ruiten of kleine pepita's 24,50 - 40% 14,70 o.a. in het merk Beltex. t nü in de service-verkoop 20 - 40 °/0 korting op kostuums Moderne kostuums In bruin, blauw en de mode- 1 tint rubillio. Engelse lm- 1 port. Een prijsvoorbeeld: 189,50 - 40% 113,70 U bespaart dus 75,80 Karrestraat 3, Breda Gisteravond is op de niet-beveiligde overweg tussen Wezep en Hattemerbroek een personenauto, bestuurd door d«=» 34- jange heer G. van Oene uit Wezep, door de V.A.M.-trein, die het Haagse stadsvuil vervoert, gegrepen en 600 meter meege sleurd. De heer Van Oene werd uit zijn wagen geslingerd en was op slag dood. 1.29 uur. Maan on- (Van onze Haagse redactie) De stroom van geruchten over ver lovingsplannen van prinses Irene blijft aanhouden. Uit Spaanse bron wordt nu gemeld, dat koningin Juliana en prins Bernhard binnen kort de verloving bekend zouden maken. De uitverkorene van de prinses zou een jonge rijke Spaan se edelman zijn. De rijksvoorlich tingsdienst, die de perscontacten met het koninklijk hof onderhoudt, zegt echter van niets te weten. De secretaresse van de prins heeft de geruchten eveneens hardnekkig tegengesproken. Op het paleis Soestdijk zei men gisteren: „De wens is de vader van de ge dachte". Prinses Irene verblijft op het ogenblik „ergens" in Spanje. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat de prinses nu en bij vorige bezoeken aan Spanje inderdaad met enige regelmaat een jonge Spaanse edelman heeft ontmoet. Deze heeft zijn identiteit tot dusverre geheim weten te houden, maar giste ren viel hij door de mand. Toen werd bekend dat de jongeman, die men ziet als de toekomstige verloofde van prinses Irene, de 25-jarige Don Juan Bosco Alvear is, student in de econo mie aan een opleidingsinstituut voor bedrijfsleiders van de paters jezuïe ten in Madrid. Hij komt uit een aan zienlijk zakengeslacht, dat zich met de sherryproduktie bezigthoudt. Volgens „Het Parool" moet Don Juan een zeer ernstige jongeman zijn, die helemaal opgaat in zijn studie. Hij is katholiek. Zijn oom is Don Alvaro Alvear, een be kende Spaanse figuur, aan wie de Parool-correspondent is gaan vragen wat er waar is van de geruchten. Oom Alvaro heeft zich gehaast de berich ten over een romance met nadruk te gen te spreken. Wel zei hij dat zijn neef prinses Irene meerdere malen heeft ontmoet en dat hij grote bewondering voor haar koestert. „Maar die vriendschap be hoeft toch niet direct op een spoe dige verloving te duiden?", zei hij. Dat de^ reis van de oudere broer van Irene's Spaanse vriend (deze vertrekt binnenkort nl. naar Nederland) iets met een eventuele verloving te ma ken zou hebben, sprak de oom ook tegen. „Het is gewoon een zakenreis" zei hij. Ook de jongeman zelf heeft later ont kend dat er sprake van een verlovine zou zijn. De Spaanse pers gelooft echter ook stel lig aan een romance. Het is de Span jaarden opgevallen dat de prinses wier bezoek als zuiver particulier wr s' aangekondigd, zich op deze ireis op vallend veel m het openbaar vertoont. De prinses heeft allerlei sociale in stellingen bezocht en komt regelmatig in theaters. Het gaat er bij de ro mantische Spanjaarden niet in dat de reis alleen bedoeld zou zijn als een oefening van de prinses in de Spaan se taal. Prinses Irene is trouwens geen onbe kende voor de wereldpers. Nog niet zo heel lang geleden gingen er ge- uchten, dat zij zich zou verloven met een graat Van Limburg Stirum, een katholieke telg van de Belgische tak van deze oude adellijke familie.

de Stem | 1964 | | pagina 1