I fh Spuistraatplan versnelt sanering Vlissingen Pater Simeon: pastoraal instituut niet in Breda Middenstand Souburg niet enthousiast over Burgplan Afzet van gewassen viel vorig jaar niet mee vond evlsle? Pleidooi door burgemeester M mflü! AANKOPEN VERGEN 5 MILJOEN GULDEN Oude centrum ngt straat van kriii 70 meter breedte JAARVERGADERING TUINBOUWBOND Spoedig fusie Nieuw embleem katli. hogeschool Tilburg organisaties Stadsbestuur stelt te zware huurvoorwaarden VEERBOOT OP WADDEN VASTGELOPEN Overeenstemming over c.a.o. voor dagbladjournalisten Brian Phelpha ernstige blessure Goese directeur gemeentewerken vraagt ontslag Bij Terneuzen Grieks schip op eigen kracht vlot PagHai P extern Verzoening? Vermaning Lasterstuk m w Zwembad in tuin van motel E.M.S. in Westkapelle? A;—-/ "'"mé?* Dren programma, wat het kopje wordt genoten, we Egberts Koffie, 3 speciale manier altijd vers bij uw Rood merk De kwaliteitskoffie bij uitstek. Pak van 250 g 1.6$ Gemalen vacuum koffie in blik verpakt Handig als reserve voor onverwachte situaties. Blik 250 g 1.90 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 24 JANUARI 1964 Iter, niet begrijpend. ken geen boer Peultje*» hp," sprak de man we kiste de waterdruppels van J kale hoofd. „En als voor- Ig minister van_ landbouw Ivoedsel-voorzieningen va lp te, zou ik hem tP**7 [ten kennen..I" (Van onze verslaggever) Het in volle uitvoering zijnde Vlissingse saneringsplan krijgt een versnelling. Die versnelling is het plan Spuistraat. Aanvanke lijk dacht men enkele tientallen jaren nodig te hebben om dit plan te verwerkelijken. Recente ontwikkelingen hebben deze prognose echter compleet achter haald en nu reeds kan worden ge steld, dat binnen een drietal jaren de reconstructie een eind zal zijn gevorderd. Dit komt door de ontwikkeling van het winkelcentrum Lange Zelke. De zuidwand zal, zoals wij eerder schreven, nog dit j'aar gestalte krijgen. Nu reeds wordt onderhandeld met belanghebben den over liet laatste gedeelte bouwgrond aan deze zijde van de Lange Zelke, dat tevens een hoek vormt met de Oostwand van de nieuwe Spuistraat. Vandaar de plotselinge haast van het gemeentebe stuur om aan het plan Spuistraat een wettelijke basis te geven. Zeventig jaar sanering Aangenomen, dat over tien jaar de herbouw zal zijn beëindigd, dan zal de sanering van de Spuistraat zeventig jaar hebben gestuurd. De Kaaskade, zoals de straat vroeger heette, maakte deel uit van de oude haven. Op het einde van de vorige eeuw was de Kaaskade aan beide zijden begrensd door de achterzijden van de woningen van de Molenstraat en de Noordstraat een afzichtelijke stinkende sloot geworden. Haar enige waarde was nog haar functie als onofficiële vuilnis belt. Rond de eeuwwisseling werd de haven evenals het gedeelte, dat nu Bellamypark heet, gedempt. De daarna begonnen po gingen om aan de Spuistraat een gave gevelwand te schenken hebben tot op de dag van vandaag geen resultaat ge had. Nog steeds wordt de straat ontsierd door de achterzijde van panden van de Noordstraat, die weinig meer dan de naam bouwval verdienen. Allure Dat gaat nu anders worden. De plan nen, die uit de vijftiger jaren dateren, voorzien in de sloop van alle huizen aan beide zijden. De Spuistraat krijgt een breedte van bijna zeventig meter! Zij zal een der breedste, fraaiste en daardoor ook meer representatieve straten van de Scheldestad worden. Aan de westelijke zijde, nu nog van de Molenstraat, die evenals de Noordstraat compleet in de nieuwe straat opgaat, zullen geen win kels, garages e.d. meer mogen worden gebouwd. Alleen woonhuizen en andere gebouwen met allure kunnen hier een plaats krij.gen. De gedachte wordt geopperd om mo numentale gevels van gebouwen, die el ders in de stad moeten verdwijnen, hier een plaats te geven. In dit verband wordt ook het huidige raadhuis aan de Hout kade genoemd- "Versnelling dus omdat men (in de eerste plaats het gemeentebestuur) tot de slotsom is gekomen, dat het plan Spuistraat niet los kan worden gezien van het plan Lange Zelke. Met name geldt dit het scheppen van parkeerge legenheid voor het nieuwe winkelcen trum en de logische voortzetting van de sanering van de Oostzijde van de Noord straat, straks de Oostzijde van de Spui straat, Het ligt uiteraard voor de hand dat hiervoor eerst de bebouwing aan de Oostzijde van de Spuistraat zal moeten verdwijnen. De mening van het gemeen tebestuur wordt gedeeld door de direc teur-generaal van de volkshuisvesting en bouwnijverheid. Zoals bekend draagt het rijk tot maximaal 80 procent bij in de verwervingskosten van saneringspro jecten. Afsluiting Een belangrijk punt in het gehele plan vormt de afsluiting van het oude en historisch vrijwel gave Bellamypark met de, na vernieuwing, even breed gewor den Spuistraat. Aanvankelijk is aan één groot monumentaal gebouw gedacht. La ter zijn er dat twee geworden, zodat het verkeer in beide richtingen de normale rechte lijn zal kunen blijven volgen. Enige tijd geleden heeft het gemeen tebestuur aan de stedebouwkundige op nieuw opdracht verstrekt voor een studie van de afsluiting. Het nieuwe ontwerp is gereed en zal binnenkort worden be kendgemaakt. Kostbaar De Kaaskade rond de eeuwwisse ling, kort voordat zij Spuistraat werd. Bij laag water was het een stinkende modderpoel, meer vuil nisbelt dan haven. Zeventig jaar later zal zij tot de riantste gedeel ten van Vlissingen behoren. Het embleem van de Ka tholieke Ho geschool voorheen Ka tholieke Eco nomische Ho geschool te Tilburg wordt ver vangen door een nieuw. Sinds vorig jaar wordt net woord „economische" uit de naam weggelaten, omdat de hogeschool (die sinds 1946 al een afdeling sociale weten schappen omvatte, de huidige sociale fa culteit) in 1963 werd uitgebreid met een juridische faculteit. De betekenis van een instelling, die drie faculteiten omvat, wordt door de naam „economische hogeschool" uiter aard onvoldoende weergegeven, terwijl het opnemen van de drie faculteiten in de naam op praktische bezwaren zou stuiten. Dp alle publikaties van de hogeschool zal daarom voortaan de naam „Katho lieke Hogeschool" worden gebruikt. In gevallen waar dat noodzakelijk is wordt aan deze naam nog een „ondertitel" toe gevoegd: „hogeschool voor economische, sociale en rechtswetenschappen". De oude naam kwam voor in het em bleem van de hogeschool. Omdat er dus toch een wijziging zou moeten plaats vinden heeft men van de gelegenheid gebruik gemaakt om het embleem wat njeer bij de huidige tijd aan te passen. Bet handelsschip vanouds een sym bol van de hogeschool komt op het nieuwe embleem duidelijker tot uitdruk- Met wat fantasie kan men in de zeilen van het schip de letters k(atho- iieke) h(ogcschool) zien. Ontwerper van dit nieuwe embleem is ae heer Jan Sleper, graficus te Breda. Bet zal uiteraard nog enige tijd duren oor het oude embleem op alle publi- lef en andere drukwerken is vervan- gen door het nieuwe. Gedurende die tijd zijri ke*de afbeeldingen in omloop (Van onze verslaggever) In hotel ,,Pays Bas" te Terncuzen heeft de tuinbouwbond van de N.C.B. zijn jaarvergadering: gehouden, waarin voorzitter W. Vermue memoreerde, dat in 1963 de opbrengst der gewas sen over het algemeen niet tegenviel, doch we! de afzet. Hierdoor bleven de inkomsten achter bü de voorgaande jaren. Terwijl de export minderde, steeg de import van zowel fruit als groenten. Vooral Frankrijk en West-Duitsland zijn nogal vlot met het weren van diverse rassen op de invoermarkt con form de E.E.G.-vrijlatingsclausule. In het steeds meer naar eenheid groei ende Europa is een nauwe samen werking van alle vakgenoten dringend vereist, aldus de heer Vermue. Blijkens de jaarverslagen van secreta ris-penningmeester R. Borm, waren er verleden jaar 127 contribuerende le den, en bedroegen de inkomsten en uitgaven resp. f 2890.27 en f 1115,15, zodat een batig saldo resteerde van f 1775,12. Een driedaagse excursie naar Duits land kan wegens de te geringe be langstelling geen doorgang vinden. Dit jaar wordt gedacht aan een tweedaag se trip naar België. Op 27 februari a.s. zal in Terneuzen een ontspannings avond worden georganiseerd voor de leden en hun dames. De contributie z.al wellicht moeten worden verhoogd van f5.- tot f 7,50, tenzij spoedig „één Nederlandse fruittelersorganisatie tot stand komt. waartoe de drie standsorganisaties en de bestaande N.F.O. in principe reeds hebben besloten. Hoofdbe stuurslid Kuylaers onlangs afge treden als bondsvoorzitter gaf in dit verband enige toelichting op de huidige stand van zaken. De aftredende bestuursleden W. Vermue, J. Raas en G. Poppe werden bij accla matie herkozen. De heer M. Noordhoek van de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst hield vervolgens een inleiding over de financiering van de aanplant en de kredietmogelijkheden in de tuinbouw. Verliep vroeger de financiering bij de stichting van een fruitteelfcbedrijf nog al geleidelijk, momenteel moet men „boeren" op grond van nauwgezette berekeningen i.v.m. de steeds stijgen de lonen, prijzen, investeringen enz. Het aangaan van geldleningen zal als regel onvermijdelijk zijn. De fruitteelt is uit het oogpunt van financiering ech ter een zeer moeilijke bedrijfstak, aan gezien ten eerste de eerste vier tot vijf jaar geen sprake is van een kostendek kende produktie. ten tweede de mo gelijkheid tot aflossing gedurende die periode niet bestaat, en ten "derde, bij beplanting op gepachte grond de pach ter wel de economische, maar niet de juridische eigenaar is. Momenteel echter liggen er in dit ver band gunstige kredietmogelijkheden bij de Boerenleenbank en het Borgstellings fonds, terwijl zelfs de gelegenheid be staat tot het aangaan van een zoge naamde „extra hypotheek", die niet tot zestig maar tot negentig procent gaat. Aan de hand van twee gedetailleerd uitgewerkte «cijfervoorbeelden, belicht te spreker vervolgens de financiering van fruitaanplant op eigen bodem en op gepachte grond, waarna gelegenheid bestond tot het stellen van vragen. Tijdens de middagbijeenkomst sprak de heer G- Torenaar van het proefstation voor de fruitteelt te Wilhelminadorp over de rassenkeuze die i.v.m. de bui tenlandse kwaliteitsopvoering steeds hogere eisen stelt. Verschillende panden zijn reeds eigen dom van de gemeente. Het streven is om ook de overige langs, minnelijke weg in bezit te krijgen. Het gemeentebestuur houdt er evenwel rekening mee, dat een aantal percelen onmisbaar voor de uit voering van het plan, slechts door ont eigening verkregen zal kunnen worden. De kosten van aankoop en schade vergoeding aan de betrokkenen wor den op een totaal bedrag van vijf mil joen gulden geraamd. Een mogelijke en welkome bijdrage in de hoge kos ten zal wellicht kunnen worden ver kregen uit de door de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid in het leven geroepen „Beschikking bij dragen saneringsplannen". Anderzijds zal een belangrijk gedeelte van deze gelden weer terug worden verkregen door de opbrengsten van de grondver- koop. Van de betrokkenen zü" een aantal bezwaarschriften ontvangen. Voor de boekhandel en drukkerij van de C. V. Vey Mesdagh wordt naar een oplossing gestreefd, waarbij het bestaande win kelpand zal kunnen worden gehand haafd en een deel zal vormen van de nieuw ontworpen afsluiting Spuistraat— Bellamypark. Met de eigenaren van het Alhambra theater aan het andere einde van de straat wordt overleg gepleegd over een toekomstige vestigingsplaats van deze bioscoop. De „Johan Willem Friso", de veerboot die de dienst tussen Holwerd en Nes op Ameland onderhoudt, is gisteravond op de Wadden vastgelopen. Aan boord be vinden zich ongeveer vijftig passagiers die de nacht op het schip hebben moeten doorbrengen. Het schip geraakte uit de vaarroute, omdat de bakens door de ijsgang ver wijderd waren. Bovendien hing er boven de Waddenzee een dichte mist. De boot, die nu door het vallend water op een zandplaat vastzit, heeft radar aan boord. Vermoedelijk zal de „Johan Willem Fri so" hedenochtend weer loskomen. De onderhandelingsdelegaties van de Verenigde Nederlandse Dagbladpers en van de federatie van Nederlandse jour nalisten hebben overeenstemming be reikt over de C.A.O. 1964 - dagbladjour nalisten. Dit is gisteren meegedeeld in een gezamenlijk communiqué van de vereniging De Nederlandse Dagbladpers en de federatie van Nederlandse jour nalisten. De overeenstemming houdt een schaal- salarisverhoging in met een denivelleren de tendens, nl. variërend van 11 procent voor leerling-journalisten tot 13, 14 en 15 pet. voor resp. derde-, tweede- en eerste klas journalisten. De bevoegde organen der wederzijdse organisaties moeten de overeenkomst nog goedkeuren voordat zij aan de Stich ting van de Arbeid kan worden voorge legd. (Van onze verslaggever) Het ziet er naar uit dat het Pasto raal Instituut der Capucynen (PIC) niet in Breda, maar in Rotterdam of Eind hoven gevestigd zal gorden. De direc teur van het nieuwe instituut, de* Bre dase pater Simeon, is namelyk niet tot overeenstemming kunnen komen met het gemeentebestuur van Breda over de huur van het pand Catharinastraat 28. Het stadsbestuur heeft voorwaarden ge steld, die pater Simeon meent niet te kunnen accepteren. De gemeente Breda, die eigenaresse is van dit herenhuis, dat vroeger ei gendom was van dr. J.A. Klein-Swormink wil het pand alleen verhuren op de voorwaarden dat het huurcontract op elk gewenst ogenblik met een termijn van een maand kan worden opgezegd en voorts dat er geen concierge in het pand gehuisvest zal worden. Met name tegen deze laatste conditie maakt pa ter Simeon bezwaren. Gezien de opzet van het instituut zullen er regelmatig kleine conferenties gehouden moeten worden. Een concierge, die de verzor ging van de gasten op zich neemt, toe zicht houdt op de gang van zaken in huis en bij afwezigheid van het perso neel de telefoon aanneemt, acht pater Simeon volstrekt onmisbaar. Slopen Het Bredase gemeentebestuur wil geen huisvesting in het pand toestaan, omdat het op de nominatie staat om te zij ner tijd, zoals alle panden aan de zuid zijde van de Catharinastraat, te wor den gesloopt. Volgens de huidige sa neringsplannen ten aanzien van 't stads centrum gaat de Catharinastraat deel uitmaken van een verkeersring om de city. Het gemeentebestuur denkt dit plan al over vijf jaar te kunnen reali seren. Om de noodzakelijke verbreding van de smalle Catharinastraat tot stand te kunnen brengen, moeten de panden aan de zuidzijde worden afgebroken. Pater Simeon betreurt de houding van het stadsbestuur, omdat hij zijn insti tuut graag in het centraal gelegen, ge makkelijk bereikbare Breda had willen vestigen. Het pand in de Catharinastraat heeft het voordeel dat het dicht bij het station ligt. In Eindhoven zou men mis schien de redactielokalen van het voor malige weekblad Rotonde kunnen be trekken. Deze liggen in het zogenaam de „Drents dorp", met de bus nog al tijd een kwartier van het station/ In Rotterdam komt de voorvleugel van het capucijnenklooster in Charloois m aan merking, maar om van het station daar te komen heeft men wel een uur no dig... Voortzetting Het nieuwe pastoraal instituut is op de keper beschouwd een voortzetting van het in 1942 opgerichte Instituut voor de Bijzondere Zielzorg. Dit IBZ van de capucijnen was bedoeld om het werk van paters in de buitengewone zielzorg, zoals missie-weken, pastoraal te begeleiden. In 1954 werd het ver vangen door de Centrale Zielzorg Raad (CZR), die een iets breder terrein be streek De raad strekte zijn zorg na melijk' ook uit over de parochiële ziel zorg van de capucijnen en fungeerde tevens als adviesorgaan voor de pro vinciaal Inmiddels groeide de pastora le begeleiding van de zielzorg zo uit. dat men in 1963 besloot tot oprichting van het pastoraal instituut. Het instituut, waaraan het sociogra fisch bureau van de capucijnen verbon den is. strekt zijn werkzaamheden uit over heel Nederland en ten behoeve van de zielzorg in Nederland ook over Europa. De zielzorg is tot dusver in feite nogal „feodaal" geweest, in die zin dat men in de ene stad nauwelijks wist wat voor inzichten en methoden men in de andere stad of streek ont- Brian Phelphs, de Engelse schoonsprin- ger en een van de kandidaten voor de gouden medaille tydens de Olympische Spelen van Tokio, is door een blessure ernstig achter geraakt op zijn trainings- schema. De Brit liep enige tijd geleden tijdens de training een spierscheuring op, waar voor hij gedurende een week in een zie kenhuis is behandeld. De doktoren heb ben Phelphs verboden de eerste maand te trainen. wikkelde. Contact tussen zielzorgers in de verschillende banden van Europa was ef niet, ook niet wanneer zij tot dezelfde orde of congregatie behoorden. Daarin komt de laatste tijd verande ring, dank zij onder meer de pastorale centra die overal worden opgericht met het doel een wetenschappelijke bezinning op de zielzorg mogelijk te maken. Geen knusse groepjes Het instituut van pater Simeon zal fun geren als adviesorgaan voor degenen die verantwoordelijk zijn voor het ziel zorgelijk beleid en het zal in samen werking met soortgelijke instellingen een planning op lange termijn opstellen. Voorts zal het service bieden aan de zielzorgers-irt-de-praktijk door studieda gen te organiseren, bijvoorbeeld over theologische kwesties, liturgische vraag stukken en pastorale methoden. Het zal ook contacten leggen tussen mensen die een zelfde soort apostolisch werk doen, zoals Open Deurwerk. Tenslotte zal het de zielzorg van de Nederlandse capucij nen vertegenwoordigen in andere Neder landse en buitenlandse zielzorgelijke in stellingen. „Wij kunnen ervan leren en misschien kunnen anderen leren van ons", aldus pater Simeon die met na druk stelt dat cr in deze tijd voor „knusse groepjes" geen plaats meer is. (Van onze verslaggever) De heer J. P. F. Lindhout ing.„ directeur van Gemeentewerken te Goes, zal, zoals gisteren reeds verwacht, inder daad zijn ontslag vragen. Hü zal dit nog voor het einde van de maand doen. Als reden zal hü opgeven, dat hü «Ün positie aanmerkelijk kan verbeteren. De heer Lindhout is benoemd tot staf functionaris voor grote projecten bij de Nederlandse Middenstandsbank. Hij zal voorlopig in Goes blijven wonen. De heer Lindhout, die in september 1920 in Goes werd geboren, werd op 16 juli 1962 tot directeur van gemeentewerken te Goes benoemd. Daarvoor was hij werkzaam als hoofd van bouw- en woningtoezicht in de gemeente Voorburg. Bij Terneuzen is gistermiddag het Griekse schip „Despoina" (5009 brt., eige naar Demetrios Margaronis, Piraeus) aan de grond gelopen. Drie sleepboten voe ren ter assistentie uit maar de kapitein weigerde hulp. Het schip was leeg op weg van Ter neuzen naar Antwerpen. Het liep, bij dichte mist, even buiten de haven aan de grond. Om half vijf gistermiddag is het schip op eigen kracht vlot gekomen bij hoogwater, waarna het verder koers zette naar Antwerpen. Robert Kennedy schijnt er dan toch in geslaagd te zijn een bijeenkomst van ministers van buitenlandse^ zaken van Indonesië. Maleisië en de Filippij nen voor te bereiden. Niet dus van staatshoofden. Tegelijkertijd zou aan de grens van Noord-Borneo een „staakt het vuren" worden afgekondigd. Het is maar een wankele basis voor het opbouwen van een vreedzamer toe komst in Z.O.-Azië. De staatshoofden van de drie landen zijn al eens vroe ger bijeen geweest, waaruit een grote ruzie ontstond. Het woord „woord breuk" was niet van de lucht. Volgens Soekarno's beweringen gedraagt Indo nesië zich aan de grens van Noord- Borneo ook vreedzaam. Dat er „vrij heidsstrijders" van Indonesië uit het gebied binnendringen, geschiedt louter uit anti-koloniale aandrift. Een bewil liging in ..staakt het vuren" is echter een bekentenis van medeplichtigheid. Het valt. nog niet in te zien, hoe een gesprek tussen de drie ministers iets positiefs kan opleveren. In Engeland beziet men de Amerikaanse verzoe ningspogingen ook met de nodige arg waan. Het zal zich zeker niet laten paaien door een Bunkerachtig plan, dat Soekarno via een omweg zijn zin zou geven. Albion kan voldoende kracht zetten achter zijn houding. Wat voor ons terzake West-Irian uitgesloten was. T Vp waarschuwingen tegen de gevaren voor onze welvaart komen nu ook van buiten af. De vice-voorzitter van de Europese commissie. Robert Mar- jolin, ziet voor de EEG in het alge meen een inflatieprobleem. Hij zoekt de remedie vooral in een verdere be perking van de overheidsuitgaven, welke een verstoring van de betalings balans moet voorkomen. Nederland krijgt klopjes op de rug. omdat het in het verleden voor een evenwichtige en gematigde ontwikkeling van het loonpeil heeft gezorgd. Maar na de beslissingen van dit najaar ziet hij de gevaren opdoemen. Niet direct, maar in een verder verwijderde toe komst. Ook in dit kleinere kader legt hij vooral nadruk op een verdere be perking van de overheidsuitgaven. Het is gemakkelijker gezegd dan gedaan. De overheid moet ook lonen en sala rissen aanpassen. De verdere uitbouw van de sociale verzekering roept om miljoenen. De woningbouw, de wegen bouw. de grote waterstaatkundige wer ken, het onderwijs mogen de aanslui ting met de groeiende behoeften niet missen. En dan is er nog altijd het grote verlangen om de belastingdruk te verlichten. In de volksvertegen woordiging spannen de dames en heren zich ook niet in, om de uitgavencijfers omlaag te halen. Integendeel, ze vin den telkens weer. dat de overheid te weinig doet. De vermaningen van Ro bert Marjolin zullen dan ook wel met gepaste aandacht worden aanhoord, doch in de praktijk der politiek kan zijn stem gemakkelijk verwaaien. (Van onze verslaggever) Een hoogst belangrijk pro ject voor het steeds meer naar een wooncentrum groeiend Sou burg, noemde gisteravond burge meester B. ter Haar-Romeny het Burgplan, tijdens een bijeen komst, belegd in het gemeente huis, om het plan eens door te praten. Hiertoe waren gemeen tebestuur, bestuur van de plaat selijke middenstandsvereniging en de architecten de heren J. v. d Berg en W. Tromp uit Rotter dam aan een tafel gaan zitten. Aanwezig was voorts de promotor van de Roterdamse Lijnbaan, de heer J. Koegenboeg, die zich bereid heeft verklaard ook het tot leven brengen van dit Souburgse winkelcentrum op zijn schouders te nemen. De wenselijk heid van dit nieuwe dorpscentrum motiveerde de heer Ter Haar-Romeny met te stellen dat Souburg „zelf- supporting" dient te worden, wel om dat de prognose voor Souburg naar een gemeente van 15.000 inwoners en 3000 gezinnen uitgaat, etappe De verwezenlijking zal etappe-gewijs, maar toch in flinke gedeelte, moeten geschieden, besloot Souburgs burge meester. Architect v. d. Berg gaf hier na een exposé van het door zijn bureau ontworpen plan. De oorspronkelijk ge projecteerde weg door bet plan van de Vlissingsestraat naar het Oranjeplein is wel gehandhaafd, maar krijgt niet het karakter van een snelweg. Ener zijds omdat het snelle verkeer de toe komstige weg van Vlissingen, via het Sloe naar Goes zal preferen, ander zijds om de rust van het winkelcen trum te verzekeren. Zorg bij het ontwerp is geweest om naast de win kels ook woningen in het plan ie pro jecteren, dit om te voorkomen dat het centrum na slutinigstijd zou „dood vallen". Voorzien zijn een vijftal parkeerter reinen met een capaciteit van ongeveei 200 auto's, een cijfer dat even groot is als het aantal geprojecteerde wonin gen. Aan de buitenzijde van de Burg is gedacht aan voorzieningen als een postkantoor, een bank. restaurant, kleine servicewerkplaatsen voor auto's enz. Door de ontwerpers is niet alleen getracht de stedebouwkundige intimi teit van Souburg te behouden, maar zelfs nog te vergroten. De heer C. Hendrikx. voorzitter van de midden- standsyereniging. toonde zich over de mogelijkheden van de Burg voor de plaatselijke middenstanders lieel wat minder optimistisch. In de eerste plaats omdat naar zjin mening de vestiging in het plan te duur zal zijn. De naar schatting 100.000.— die hiervoor een winkel nodig zouden zijn. achtte hij een te hoog bedrag t.a.v de te verwachten rentabiliteit. Daar komt nog bij dat de meeste winkeliers in de laatste jaren hun bedrijven hebben vernieuwd en aangepast, zodat zij er maar weinig voor zullen voelen, en vooral de ouderen, om zich weer 'diep in de schuld te steken, aldus de heer Hendrikx. Ook de groei van Souburg is niet van dien aard, dat grote investeringen aantrekkelijk zouden zijn, „Natuurlijk wil de Souburgse middenstander erbij zijn. Maar de centen", besloot de neer Hendrikx. In de hierna volgende be schouwingen pleitte de heer Ter Haar- Romeny en C. Corstanje, rijksconsu lent voor de middenstand in Zeeland, voor de noodzaak van uitbreiding van het Souburgse winkelareaal, tegelijk samengevat in een riant nieuw winkel en gemeentecentrum. JTen misselijk en oneerlijk stuk, aldus het oordeel van Te Elfder Ure over het rumoer verwekkend toneel stuk, dat Pius XII aanklaagt als een harteloos man, tijdens de oorlog meer bezorgd voor de Vaticaanse financiën dan voor het lot der joden. Te Elfder Ure is een maandblad, dat waarlijk geen blad voor de mond neemt, als het gaat om kritiek op personen en toestanden binnen de Kerk. Maar de lezing van Hochhuths „De Plaatsver vanger" bracht dit felle oordeel in de pers. Dat oordeel is nu weer beves tigd door een joods politicus en roman schrijver. lid van het Lagerhuis in Engeland. Deze, Maurice Edelman ge naamd, had uit de mond van Pius XII na de oorlog zelf gehoord, dat er een geheime opdracht was gezonden aan priesters en kloosterlingen in bezette landen om zo veel mogelijk joden on- derduikgelegenheid te geven. Het ge volg is geweest, zoals Maurice Edel man opmerkt, dat, om maar een voor beeld te noemen, uit katholieke kloos ters tienduizenden joodse kinderen te voorschijn kwamen, die zonder het hun verleende onderdak vergast zouden zijn. Men kan hieruit eens te meer opmaken, welk een lasterstuk de Duitser Hochhuth heeft vervaardigd. We blijven het jammer vinden, dat een Nederlands gezelschap het op zijn repertoire heeft genomen. We zouden echter bij voorbaat willen waarschu wen tegen het veroorzaken van herrie tijdens de opvoeringen. Het waardigste protest is: er van weg blijven. (Van onze correspondent) Er gaan vele geruchten over de bouw van het nieuwe motel van E.M.S. (Zwols- man-groep) in Westkapelle. De burge meester van Westkapelle, de heer T.H. de Meester, had er in zijn nieuwjaars rede het een en ander over te zeggen. De bouw schijnt, volgens geruchten, half mei al klaar te kunnen zijn. „Ik vind dit op zitn zachtst uitgedrukt optimis tisch", aldus de burgemeester. Bepaald onbegrijpelijk was voor mij het door deze N.V. gelanceerde pers bericht, dat de opdracht tot het aanleg gen van een zwembad bij dit complex dezer dagen zou zijn verstrekt. Het enige wat mij ter ore kwam is de mondelinge vraag geweest over de mogelijkheid voor het aanleggen van een zwembad in de tuin van het motel. Een officiële aan vraag is nimmer ontvangen. Ik acht deze publikatie dan ook bijzonder voor barig en in strijd met de gebruikelijke gang van zaken", aldus de heer De Meester. Hij besloot zyn commentaar met: „Hoe gering de gemeentelijke autonomie hier ook nog is. de goodwill van het gemeen tebestuur zal de heer Zwolsman toch wel nodig hebben".

de Stem | 1964 | | pagina 5