Soekarno en Rachman bevelen: wc Nu gunstig klimaat voor topgesprekken? „Onze reputatie is helemaal kapot'5 Breekt Z.-Vietnam met Frankrijk? Ouders mishandelden 2-jarig zoontje tot het overleed "95 Twee jongens uit Hengstdijk verdronken PTT zwijgt REM dood Andriessen: vijfjaren plan voor de economie NYERERE IN BOZE BUI house of england TELEVISIE KIJKEN GIN G VOOR BEGRAFENIS.... 55 Prins Bertil opende Zweeds-Nederlandse Kamer van Koophande Officier eist vier jaar DAGBLAD VOOR ZEELAND Door het ijs gezakt Drie Belgische priesters in Kongo vermoord Niemand stelt voorwaarden NAAR ZWEEDS VOORBEELD: Noordwestelijke wind Als De Gaulle Peking erkent OP CYPRUS Twee moskeeën opgeblazen 104a JAARGANG No. 24494 Voor God Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. a§WaP VRIJDAG 24 JANUARI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) STAAKT HET VUREN (Van onze correspondent) Twee negenjarige jongens zijn gister middag omstreeks vier uur bij het schaatsen op de kreek De Vogel cloor het ijs gezakt cn verdronken. De slacht offertjes, Wilfricd van Dijk en Tonny Somers zijn afkomstig uit Hengstdijk. De jongens hadden zich alleen op het onbetrouwbare ijs begeven. Twee pas serende knapen zagen het ongeluk ge beuren, waarna de politie en de brand weer spoedig in touw waren. Met be hulp van ©en bootje kon men na veel moeite de plaats van bet ongeluk be reiken. Na ongeveer een uur dreggen werden de stoffelijke overschotten van de jongens boven gehaald, en naar het ziekenhuis te Hulst overgebracht. Drie Belgische priesters van de orde der Taters Oblaten van de Onbevlekte Ont vangenis van Maria op de missiepost Ki- lembe ten oosten van Goengoe, in Kon go, zijn door gewapende benden ver moord. In liet gebied heeft president Ka- savoeboe de noodtoestand afgekondigd wegens de activiteit van deze benden. Zeven zusters, die naar de provincie hoofdstad Kikwit waren gevlucht, hebben verslag van de moord gedaan. De Amerikaanse baptistenzendelingen in het gebied hebben de Verenigde Na ties verzocht hen te helpen bij de eva cuatie van hun zendingsposten. nadat een Van die posten was platgebrand. De benden hebben afgelopen maand overvallen gepleegd op regeringsposten, industrieën en plantages, waarbij min stens vier Kongolezen werden vermoord. Zij zouden geleid worden door Pierre Moelele, een der voormalige naaste me dewerkers van de thans gevangen ge houden nationalistische leider Antoine Gizenga. De regeringstroepen in het ge bied hebben versterkingen gekregen. Advertentie PROFITEERT THANS NOG VAN ONZE SEIZOENOPRUIMING in BONTMANTELS voorts: Suède- en Nappakleding Deux-pièces, Rokken, Vesten en Pullovers TEGEN STERK GEREDUCEERDE PRIJZEN Breda, Eindstraat 14 tel. 31086 Tilburg, Heuvelstraat 44 tel. 31620 23900 DE FRANSE minister van financiën is ?T™re^i ^Moskou aangekomen met de vermoedelijke bedoeling een uitbreiding bewerksitelligen van de Frans-Russi sche handel. TENGEVOLGE van de langdurige vorst -JjjH grote delen van de stad Wenen onïïui ^a.ter- Er zijn transportauto's in geschakeld om de bevolking ervan te voorzien. Het water mag alleen gebruikt vallen11 V00r mees^ noodzakelijke ge- HE 63-JARIGE echtgenote van de presi dent van nationalistisch China, mevrouw isjang aKi Sjek, is gisteren met gunstig gevolg geopereerd. DE REGERING van Israël heeft de nieu we regering van de volksrepubliek Zan zibar formeel erkend. AMERIKA is vorig jaar bezocht door "734.993 toeristen en zakenlieden. Zij lieten een bedrag van 275 miljoen dollar achter. GISTEREN is het Amerikaanse leger in West-Berlijn voor de eerste maal van dit jaar begonnen met een oefening ter ver dediging van de stad. DE SOVJET-UNIE wil het handelsver drag met West-Duitsland niet verlengen, waarschijnlijk als gevolg van de econo mische moeilijkheden in Rusland. OP BORNEO President Soekarno heeft gisteren zijn strijdkrachten bevel gegeven het vuren op Borneo te staken. Ook premier Rachman heeft voor zijn troepen het „staakt het vuren" afgekondigd. Op Borneo woedt, zoals bekend, al geruime tijd een jungle-oorlog tussen Brits-Maleisische troepen en Indo nesische infiltranten. Soekarno en Rachman vaardigden hun bevelen uit om een gunstig klimaat te scheppen voor de aanstaande drie-landenconferentie van ministers van buitenlandse zaken van Indonesië, Maleisië en de Philip- pijnen ter oplossing van het Maleisische probleem. Deze vredesbesprekingen zullen waarschijnlijk vóór het einde van deze maand gehouden worden in Bangkok, de hoofdstad van Thailand, en gevolgd worden door een top- gesprek tussen Soekarno, premier Rachman en president Macapagal van de Philippijnen in Tokio. De overeenstemming over deze bespre kingen werd bereikt na een langdurig onderhoud tussen president Soekarno en de Amerikaanse minister van justitie, Ro bert Kennedy. Kennedy verklaarde gisteren, dat de drie landen hem verzekerd hadden dat het feit, dat de Philippijnen en Indonesië tot dusverre geweigerd hebben de fede ratie Maleisië te erkennen, geen hinder paal zou zijn voor de topbesprekingen. Geen der partijen heeft aan de top gesprekken voorwaarden verbonden. De Indonesische minister van voorlich ting, Roeslan Abdoelgani, heeft aan Soe- karno's „Staakt-het-vuren"-bevel echter haastig toegevoegd, dat dit niet betekent dat aan Indonesiës confrontatiepolitiek tegenover Maleisië nu een eind gekomen is. „Wij zullen onze legereenheden in Borneo weliswaar van de wapenstilstand op de hoogte stellen", zo zei Abdoelgani, „maar dat is niet zo eenvoudig, want wij hebben geen rechtstreeks contact met onze guerrillastrijders". De Indonesische minister van buiten landse zaken, Soebandrio, onthulde dat Indonesië altijd bereid was geweest tot onderhandelen en dat Soekarno zelfs aan geboden had naar Koeala Loempoer, de hoofdstad van Maleisië te gaan. Soebandrio zei dat de kwestie van de erkenning van Maleisië door Indonesië op de drie-landenconferentie zeker ter sprake zal komen. „Maar het feit dat wij met Maleisische vertegenwoordigers aan één tafel gaan zitten betekent niet dat wij de federatie erkennen", zo zei Soebandrio. Minister Kennedy, die gedurende zijn verblijf in Zuidoost-Azië van de ene hoofdstad naar de andere is gevlogen om de nu bereikte overeenstemming uit het vuur te slepen, is intussen in Bang kok aangekomen voor de laatste voor bereidende besprekingen. Het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek, die het met de kwestie Maleisië ook al druk heeft, is op de Philippijnen aange komen voor overleg. Premier Rachman en president Maca pagal hebben intussen bekendgemaakt begin februari naar de Cambodjaanse hoofdstad te zullen vertrekken voor een „verzoeningsconferentie". Premier Rachman heeft intussen ver klaard dat een beroep op de secretaris generaal van de V.N., Oe Thant, zal wor den gedaan om een neutraal land aan te wijzen, dat toezicht zal houden op het bestand tussen Indonesië en Maleisië op Borneo. Volgens Kennedy zal Thailand hiermee belast worden. Op Noord-Sumatra zijn intussen weer twee Britse rubberplantages door Indone sische arbeiders genaast. De vakvereni ging van Indonesische ambtenaren juicht alle recente naastingen van Britse eigen dommen van harte toe. De regering staat nog steeds uiterst sceptisch ten aanzien van de acties van de communistisch ge oriënteerde arbeiders. Zij heeft toege zegd binnenkort maatregelen hiertegen te zullen treffen. De overname van een Britse bank konden Indonesische auto riteiten gisteren nog op het nippertje voorkomen. (Van onze Haagse redactie) De directeur-generaal van de P.T.T. heeft gisteren zijn voorlichtingsdienst op gedragen geen enkel commentaar meer te leveren op berichten inzake het tele visie-eiland van de R.E.M. De P.T.T. wenst zich evenmin uit te laten over het treffen van eventuele wettelijke maat regelen tegen „piratenzenders". Dit is trouwens een beleidskwestie van het ministerie van Verkeer en Water staat. Zoals wij reeds eerder hebben be richt maakt men op Verkeer en Water staat allerminst de indruk, druk met de voorbereiding van dergelijke maatrege len bezig te zijn. Juridisch ligt een en ander trouwens nogal moeilijk, terwijl de aarzeling ook uit politieke overwe gingen veroorzaakt wordt. Men kan thans wel horen verluiden dat een aanvulling van de telegraaf- en telefoonwet wellicht het eenvoudigste strijdmiddel zou zijn. Deze aanvulling zou dan moeten inhouden dat medewerking aan piratenzenders vanaf Nederlands grondgebied strafbaar wordt gesteld, in dien de betreffende zender storing ver oorzaakt. BIJ EEN achtervolging van smokkelaars in de omgeving van Turnhout, is gister avond een wagen van de mobiele bri gade van de douane gslipt en tegen een boom gereden. Daarbij kwam een der douaniers, J. Oskens uit Merksplas, va der van vijf kinderen, om het leven. Een beeld van de laatste relletjes in Dar es Salaam in Tanganyika. XJ ziet hoe de politie schiet op plunderaars, die een warenhuis leeghalen. r~ Op de foto ziet u hoe prins Bert een Zweedse vlag aanbiedt aan dn voorzitter van de Zweeds-Neder landse Kamer van Koophandel, de heer C. Sollart. (Van onze verslaggever) Nederland gaat, naar het voorbeeld van Zweden, een economisch vijfjarenplan uitwerken, dat moet bijdragen tot een meer rationeel investeringsbeleid en dat de handel en de economische groei van ons land tot voordeel zullen strekken. Dat deelde gisteren minister prof. dr. J. E. Andriessen mee, tijdens de opening van de Zweeds-Nederlandse Kamer van Koophandel in Den Haag. Nederland heeft, zei de minister van Economische Zaken, veel belangstelling President Julius Neyere van Tanganjika heeft gisteren verklaard, dat het maanden zo niet jaren zal duren om de schade te herstellen, die is toe gebracht aan de reputatie van Tangan jika in het buitenland als gevolg van de opstanden, die onlangs hebben plaats gehad. Nyerere oefende kritiek op zijn eigen regering, die nagelaten had de bevol king op de hoogte te houden. Hij deed een aanval op het leger toen hij zei, dat „mensen wier verantwoordelijkheid ligt in het beschermen van levens niet zelf tot activiteiten moeten komen, die deze levens in gevaar brengen". Hij betoogde, dat nu in eigen land het vertrouwen dient te worden hersteld en dat Tanganjika tevens de reputatie zal moeten terugwinnen van een vreed zaam en volwassen land te zijn. Nyerere ontkende, dat er enig verband bestond tussen de muiterij in Tanganjika en de revolutie in Zanzibar. Ook sprak hij tegen dat hij de hoofdstad had verlaten tijdens de ongeregeldheden. Hij deelde rrjee, dat hij en het leger op het ogenblik de eisen van de militai ren bespreken. Intussen is in Tanganjika de toestand weer normaal geworden. De tweeduizend manschappen, die de macht in handen hadden genomen, hebben deze weer overgedragen aan het wettig gezag na alle Europese officieren een twintig- Advertentie Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond: Zonnige perioden, maar in de ochtend Plaatselijk wat regen. Matige tot krachtige wind, ruimend naar rich-Z fingen tussen west en noord, aan de Z kust tijdelijk toenemend tot hard. Z M'ddagtemperaturen van 2 tot 5 gra- i den. Vandaag: zon onder 17.12 uur. Maan j op 13.02 uur. I ^orgen: zon op 8.31 uur. Maan onder 2 i 5-04 uur. nü in de service-verkoop 20 - 407„ korting op winterjassen en demi's Bijvoorbeeld in lichtgetinte tweeds, met of zonder plaidvoering. Raglan of in gezette mouw. 219.50 40%= 131.70 U bespaart dus 87.80 Of bijvoorbeeld Camels 229.50 40% 137,70 U bespaart dus 91.80 Karreatraat 3, Breda taf het land uit te hebben gezet. Afrikaanse militairen hebben de open gevallen hoge posten ingenomen. In de hoofdstad Dar-es-Salaam zitten 626 men sen achter slot en grendel op beschuldi ging van plundering. Oscar Kambona, de Tanganjikaanse minister van buitenlandse zaken en van defensie, heeft intussen de reputatie ge kregen de voornaamste communistische agent in Oost-Afrika te zijn. Kambona, zo wordt gezegd is zorg vuldig uitgekozen en opgeleid door Mos kou in alle fijne kneepjes van de kunst van het spioneren en ondergraven. voor de experimenten die met economi sche vijfjarenontwerpen in Zweden zijn gehouden. Voor de uitwerking van een soortgelijk ontwerp zal de regering het Centraal Planbureau inschakelen en ook zullen werkgevers, werknemers en onaf hankelijke deskundigen in het overleg terzake worden betrokken. De minister legde er de nadruk op dat een vijfjaren plan geen streefdoel zal stellen en dat het helemaal niet de bedoeling is er een bepaalde druk mee uit te oefenen. Het is slechts de bedoeling dat het een achter grond van informaties geeft die beslis singen op economisch en investerings gebied kunnen vergemakkelijken, aldus de minister. Hij heeft in dezelfde toespraak ook gezegd ervan overtuigd te zijn dat vol ledige vrijheid van handel economisch ongewenst is en zelfs schadelijk zou kun nen zijn voor een gezamenlijke econo mische politiek. Die volledige vrijheid heeft een aanvulling nodig, zei hij: een gemeenschappelijke economische politiek namelijk. „Daarom is Nederland zo sterk voor een oplossing van de economische vraagstukken van een groter Europa en daarom ook steunt het de idee van een Atlantische economische gemeenschap, hoe ver verwijderd die dan ook nog moge zijn", aldus prof. Andriessen. In zijn toespraak wees de minister ver der op de belangrijke economische be trekkingen tussen Zweden en Nederland en maakte hij vergelijkingen tussen bei der economische situatie. Vergeleken bij andere landen op het westelijk halfrond hebben Zweden en Nederland een zeer laag werkloosheidscijfer „en wij hebben ook een grote arbeidsrust gekend", zei hij. waarbij alle aanwezigen even moes ten lachen, omdat de minister in dit ge val duidelijk niet in de onvoltooid tegen woordige tijd sprak. (Van onze verslaggever) Voor de opening van de nieuwe zetel van de Zweeds-Nederlandse Kamer van Koophandel was gis teren prins Bertil van Zweden naar ons land gekomen. Voor de totstandkoming van dit gebouw, dat behalve de Kamer ook het Zweeds informatiebureau (toeris tisch en cultureel) herbergt en dat in ons land een actief „Zweden- centrum" zal zijn, heeft de Zweedse ambassadeur in ons land, Brynolf Eng, in Zweden een be drag van ruim twee ton bijeen ge kregen. Naar prins Bertil meedeelde zijn er op het ogenblik 40 Zweedse bedrijven in Nederland gevestigd (waarvan ook verscheidene in Noordbrabant. Red.) en met een invoer ter waarde van 600 miljoen gulden aan Zweedse goederen is Nederland op slechts vijf landen na Zwedens beste klant. Aan het slot van zijn toesprank bood prins Bertil, die vandaag nog een kort bezoek aan koningin Ju liana en prins Bernhard brengt en vanmiddag weer naar Stockholm vertrekt, aan de voorzitter van de Zweeds-Nederlandse Kamer van Koophandel, de heer C. Sollart, een Zweedse vlag aan. Zuidvietnams „raad van wijze mannen": (een soort Eerste Kamer) heeft een beroep op het militaire bewind gedaan om de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk op te schorten, naar aanlei- men om de Chinese volksrepubliek te erkennen en diens voorstel om de Zuid Vietnamese oorlog tegen de communis tische opstandelingen aan de conferen tietafel te beëindigen. De officier van justitie by de recht bank in Rotterdam heeft gisteren vier jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest (vier en een halve maand) geëist tegen de 32-jarige loodgieter Ca- bor N. en diens 24-jarige echtgenote Antonia N.-B. uit Rotterdam, wegens zware mishandeling van hun ruim twee jaar oude zoontje Rony, tengevolge waarvan het kind op 30 augustus jl. is overleden. Dr. J. Zeldenrust verklaarde ter zit ting dat het overlijden van Rony vol gens hem te wijten is geweest aan ern stig hersenletsel, dat moet zijn veroor zaakt door harde slagen of stompen te gen het hoofdje van Rony. Dr. Zelden rust had in zijn sectierapport verder nog melding gemaakt van een vrij groot aantal min of meer ernstige letsels o.m. in de buikholte van het kind die wijzen op ernstige mishandelingen. Het echtpaar gaf de ten laste gelegde feiten slechts gedeeltelijk toe. De man en de vrouw verklaarden hun zoontje verscheidene malen te hebben geslagen, maar zij hadden dat, zo zeiden ze, uit opvoedkundig oogpunt gedaan. Het proces tegen het Rotterdamse «chtpaar leverde zeer veel gruwelijke feiten op. Eén opmerking van de officier zal de velen die het proces bijwoonden, nog lang bijblijven. „Gabor N. wilde niet naar de begrafenis van zijn zoontje om dat de televisie vóórging. Uit de vele honderden feiten die tij dens het drie uur durende proces in de openbaarheid werden gebracht, kon men tenslotte het volgende beeld con strueren: Op 24 mei 1961 werd in een weeshuis in Buren een jongetje geboren. Het was een kind van Antonia B„ de vader is onbekend. Rony, zo heette de baby, bleef in het weeshuis tot de moeder Bu ren verliet om te gaan werken. Toen de vrouw later met de in 1956 uit Honga rije naar Nederland gevluchte Hongaar se loodgieter trouwde, werd Rony, die onder toezicht stond van de raad voor de kinderbescherming, vanuit Buren naar Rotterdam gehaald, om daar bij zijn moeder op te groeien. Na enkele weken kwamen er moei lijkheden, want het echtpaar merkte dat Rony nog niet zindelijk was, dat hij nog niet goed kon praten en nagenoeg niet at. De ouders gingen toen „opvoedkun dige maatregelen" treffen. Het kind werd geslagen, geschopt en gestompt en zelfs eenmaal vanuit zijn stoel ander halve meter in een hoek gegooid. Als Rony niet wilde eten werd een passen- din? van president De Gaulle's voorne- Volgens het beroep zou niet volledig mc Frankrijk gebroken worden, maar zor de Zuidvietnamese diplomatiek^ verte genwoordiging in de Franse hoofdsta: tijdelijk worden teruggeroepen. In Saigon betwijfelt men echter of he militaire bewind tot een dergelijk: drastische stap zou overgaan. Het Zuid vietnamese ministerie van buitenland se zaken deed een felle aanval op dr Franse plannen. Premier Tho riep een groep Franse za kenlieden, die in Zuid-Vietnam wonen, bij zich. en deelde hun mee dat bij wijze van vergelding Franse zakelijke en andere economische belangen ge naast zouden worden. Frankrijks voorstel om de strijd met de communisten te beëindigen, werd „een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Zuid-Vietnam'' genoemd. Zuid-Slavië is voorstander van het plan van president De Gaulle. De Belgische senaatscommissie van buitenlandse za ken heeft zich gisteren ook uitgespro ken vóór erkenning van communistisch China. Naar de senaatsvoorzitter, Struye, in de loop van het debat zei, is deze erkenning „een onvermijdelijke, doch niet directe noodzaak". Zoals gemeld heeft de minister van buitenlandse zaken. Spaak, herhaalde lijk kritiek uitgeoefend op het Franse voornemen om het bewind in Peking te erkennen. de straf gevonden: twee uur lang in de hoek van de kamer staan. Het is zelfs een keer voorgekomen, zo bleek verder uit het politierapport, dat het kind op zijn knietjes op een harde kokosmat moest zitten met de waarschuwing nog in de oren van „Pas op als je door zakt". Als dat wel gebeurde werd Rony met een pïasticbuis geslagen. Op al deze feiten, die destijds door het tweetal tegenover de politie ge deeltelijk waren toegegeven, reageerde Antonia N. onder meer met een „Ik sloeg zoals een moeder behoorde te slaan" en „Ik heb het kind maar een tikje gegeven". Gabor N. zei slechts: „Ik heb maar twee keer geslagen, ver der heb ik niets gedaan". De lichamelijke toestand van Rony ging steeds verder achteruit. Er kwa men meer blauwe plekken, meer bulten en wonden op het kinderlichaam. Zelfs toen het kind begon te braken werden de folteringen doorgezet. Nog steeds als „opvoedkundige maatregel". Op 30 augustus stierf het kind tengevolge van een hersenbloeding. „Soms denk ik nog wel eens heb ben zij dit kind niet kwijt gewild of ziin zij niet toerekeningsvatbaar", zo zei de officier in zijn requisitoir. Hij achtte zware mishandeling, de dood tengevolge hebbend volkomen bewezen. Hij vond het een verzachtende omstandigheid dat het echtpaar kennelijk niet in staat is geweest te beseffen dat een kind van twee jaar hun ruwe handelingen onmo gelijk kon verdragen. De raadsvrouwe van Antonia N. was van mening dat deze zich niet schuldig heeft gemaakt aan sadisme jegens haar kind. Ook achtte zij de opzet tot doden niet aanwezig. De verdediger van Gabor N. poneer de in zijn pleidooi dat de schuld van de man in deze zaak onvoldoende vast staat. Hij meende dat de klappen die zijn cliënt het kind heeft gegeven, ge deeltelijk opvoedend en corrigerend wa ren. Uitspraak op dinsdag 4 februari. Na enkele weken van betrekkelijke vrede tussen de Griekse en Turkse Cy prioten. is de Cyprische hoofdstad giste ren weer opgeschrikt door ontploffingen. Twee Turkse moskeeën in de tegenwoor dig Griekse wijk van de hoofdstad, waren het doelwit. De minaret van een van bei de moskeeën werd volkomen vernield.

de Stem | 1964 | | pagina 1