Herrie om Harrie De verdwenen Da Vinei Italiaanse t.v. bekijkt de kleding in EEG-landen Programma's radio en t.v. BRONWATER verft/ssend Frits Butselaar regisseert De buurmanvoor de KRO SOEP Zwolsman nog eens voor de televisie gezond Radio Televisie Waarom een Akkertje geen tablet mag zijn door Martin Mons »tem-feui Uit opa's krant ■iXtWOatt! DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 23 JANUARI 1964 jje uitzending van de reeks documen taires, vervaardigd door de televisie organisaties van de zes E.E.G.-landen, wordt dinsdag 28 januari in een N.T.S.- programma van 22.00 tot 22.45 uur voortgezet met de Italiaanse bijdrage, die aan de mode in Europa, in het bijzonder dus de E.E.G.-landen* is gewijd. Om een antwoord te kunnen geven op de vraag „Hoe kleedt men zich in Europa?" heeft een filmploeg van de Italiaanse televisie onder leiding van Biancamaria Piccinino enkele van de belangrijkste steden in de E.E.G.-lan den bezocht. Wandelend door de be kendste straten viel het daarbij op, dat zowel in Parijs als in Diisseldorf, in Brussel zowel als in Rome, Antwer pen, Luxemburg of Amsterdam, de vrouwen op ongeveer dezelfde wijze gekleed gaan, terwijl ook in de kleding van de mannen, uiteraard minder, over eenkomsten werden waargenomen. Advertentie T\e kennismaking met de televisie is de heer R. Zwolsman kennelijk goed be vallen, na het interview in het KRO- actualiteitenprogramma „Brandpunt". De AVRO-televisie is namelijk voor nemens om aan het einde van de maand een bezoek te brengen aan het prachtige Loosdrechtse buitenhuis van de heer Zwolsman. Hier zal de econo mische redacteur, de heer E. Peere boom, een vraaggesprek met hem hebben. Kijk HG or De KRO opent om half acht het avond programma met een aflevering van de tekenfilmserie over de Flintstones. Na het journaal volgt de rubriek Brandpunt en om 20.45 uur is er een muzikaal pro gramma waaraan medewerken Russ Con way en Dusty Springfield. Het televisie spel De Buurman van Jeanna Maxim- David wordt om 21.10 uur onder regie van Frits Butzelaar opgevoerd. Om 22.05 uur kunt u voor de eerste maal kijken naar een aflevering van de serie docu mentaires over de problemen rond de bevolkingstoename in ons land, getiteld Het land van onze kinderen. Aalmoeze nier Groenendijk houdt om 22.40 uur de epiloog en tot besluit is er om 22.50 uur het tweede journaal met het laatste nieuws. Ook prinsessen hebben belang stelling voor modeshows getuige het bezoek, dat prinses Margaret van Engeland heeft gebracht aan de opvolger van de Parijse mode koning Dior, Yves Saint Laurent. Zo rees de vraag wie nu bepaalt hoe miljoenen vrouwen zich moeten kle den, vrouwen die in landen wonen, die zeer van elkaar verschillen, waar men een andere taal spreekt en waar men er contrasterende levensgewoonten op na houdt. Dit als uitgangspunt ne mende kwamen de samenstellers van de documentaire bij de grote mode ontwerpers terecht en daarna via ge specialiseerde modebladen en krante publicaties bij de vrouw, die de mo dellen van haar keuze laat maken, dan wel ze kant en klaar in winkels of grote warenhuizen koopt. De „Opera- tie-Kleding", die uiteraard meer facet ten omvat, wordt op deze wijze op de voet gevolgd, waarna men tenslotte tot de conclusie komt, dat men in Europa goed gekleed gaat. De NCRV opent om 19.50 uur op Hil versum I (402 m) het avondprogramma met Wij poetsen de plaat. Daarna volgt om 20.10 uur het seriehoorspel De jeugd op eigen wieken. Het familieprogramma Samen uit, samen thuis, begint om 20.40 uur en wordt om 22 uur gevolgd door een orgelconcert van Freia Schuddeboom- Buehler in de Nicolaikerk te Utrecht. Tenslotte musiceert om 23.30 uur het Wiener Blaeser-quintett. De AVRO presenteert om 19.30 uur op Hilversum II (298 m) de sportparade. Vervolgens is er om 20.05 uur een con cert van het Residentie-orkest o.l.v. Ist- van Kertesz m.m.v. Wanda Wilkomisrka, viool. Om 22.40 uur is er het radiojour naal en tot besluit om 23.05 uur het platenprogramma Discotaria. Advertentie Donderdag 23 januari HILVERSUM I 403 m VPRO: 12.15 Leven op het land, rep. y. d. landbouwwerktuigententoonstelling in de RAI te A'dam, daarna agrarisch ?.;e,T?,12-30 Meded- t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Deze week 13.00 Nws. 13.15 Klass. "!?d- orkestmuz. 13.45 V. d. vrouw. WCRV: 14.15 Lichte gram. 14.30 Het slaap liedje voor vanavond heet: Moord, hoor spel (herh. van 20 jan. jl.) 15.50 Oude muziek (gr.) 16.00 Bijbeloverdenking 16.30 amermuz. uit heden en verleden, mod. kamermuz. 17.00 V. d. jeugd 17.25 Licht pianospel (gr.) 17.30 Schoolzang 17.45 Metropole-ork. 18.15 Sportrubriek 18.30 Licht mstr. kwintet 18.50 Soc. perspectief, lez. 19.00 Nws. en weerpraatje 19.10 Op de man af, praatje 19 15 Geest, liederen orPm Radiokrant 19.50 Lichte gram ,aV oI?e™e^g5 op elRcn wieken. hoorspel 'dl, 26) 20 40 Samen uit. samen thuis. gev. ?9anr'M22'0°o^nr^orgelconc' klass- mu?- 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking 22.55 Boekbespr. 23.00 Rondom het woord pe dagogische etherleergang 23.30 Blaaskwin- tet, klass. en mod. muz. 23.55-24.00 Nws HILVERSUM II 398 m AVBO: 12.00 Dansorkest en zangsol 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb 12 33 Lichte ork. muz. 13.00 Nws 13 15 Meded evt act. of gram. 13.25 Beursber. 13 30 Ned. koperorkest 14.00 Pianoduo, mod muz. 14.30 Hou je aan je woord, progr vol speelse en literaire spitsvondigheden 15.10 Lichte ork .muz. (gr.) 15.30 Bariton en piano, klass. en mod. liederen 16 00 Voordr. 16.25 Lichte gram 17.00 Minjon 17.55 Gesproken brief 18.00 Nws. 18.15 Event, act. 18.20 Uuitz. van de PvdA 18 30 Licht instr ens. en zangsoliste 19 00 V d kleuters 19.05 Sportparade 19.30 Brus- sel-Hilversum 20.00 Nws 20 05 Residentie- ork. en sol., klass. en mod. muz. In de ?o ^2V05"21 35 Bejaarden, klankbeeld 22.20 Gitaarspel 22.30 Nws. en meded 2~.40 Act. 23.05 Nieuwe gram 23.55-24 00 Nieuws. BRUSSEL VLAAMS 1?324 w - 12.00 Nws. 12.03 Lichte muz "15 Lichte muz. 12.50 Beursber. en Progr. overzicht 13 00 Nws. en weerber. gevolgd door scheepvaartber. 13.20 Ka- S«T'm14'00 Nws' 14'03 Schoolradio W ,.'ï,hte muz 1600 Nws- 18.03 Beurs- oer. 16.09 Franse les 16.24 Zang 17.00 wi, weerber en meded 17 15 V. d kin- vren 17.50 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.03 d- sold. 18.28 Paardesportber. 18.30 Kamermuz. 19.00 Nws., weerber. en ra diokroniek 19.40 Lichte muz. 20.00 V. d. vrouw 20.30 Casinoconcert 22.00 Nws. en ber. 22.15 Jazzmuz. 22.35 De zeven kunsten 22.50 Volksmuz. 23.00 Nws. 23.05 Opera- en bel cantoconc. 23.55-24.00 Nws, BRUSSEL FRANS 484 m 14.00 Weerber.' 16.08 Symf. muz. 17.00 Nws. 18.03 V. d. sold. 18.30 Hoorspel 18.40 Lichte muz. 19.30 Nws. 20.00 Lichte muz. 22.00 Wereldnws. Vrijdag 24 januari HILVERSUM I 402 m NCRV: 7.00 Nws. en herh. SOS-ber. 7.10 Week van gebed voor de eenheid der christenen. 7.20 Klass. gram. 7.45 Ra diokrant 8.00 Nws. 8.15 Rijn- en Donau- hederen (gr.) 8.30 Licht koor en orkest (gr.) 8.45 Balalaika-ork. (gr.) 9.00 V. d. zieken 9.35 Waterst. 9.40 Kamerork. (gr.), klass. muz. 10.30 Morgendienst 11.00 Klas siek hoornkwintet (gr.) 11.15 In het zil ver, progr. voor oudere luisteraars. HILVERSUM II 298 m VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Soc. strijdl. 7.23 Lichte gram. (7.30 Van de voorpagina, praatje) 8.00 Nws en soc. strijdl. 8.18 Lichte gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw 9.10 Mod. kamermuz. (gr.). VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10 00 Schoolradio 10.20 Lichte gram. 11.00 V. d. vrouw 11.40 V. d. kleuters 11.55 Orgelspel. Donderdag 23 januari KRO: 15.00 V d. vrouw 15.45 Pauze. 16.00-16.15 V. d. kleuters 19.30 De Flint stones. tekenfilm (dl. 23). NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Brandpunt 20.45 Lichte muz. NTS: 21.10 De buurman, tv-spel. KRO: 22.05 Het land van onze kinderen, progr. over de problemen rond de bevolkingsgroei in Nederland (dl. 1) 22.40 Epiloog. NTS: 22.50-22.55 Journaal FRANS BELGIE 14.15 Schooltele visie 18.30 Ber. 18.33 V. d. kleuters 19.00 De christenen in het sociale leven 19.30 Rocambole, filmfeuill. daarna Touché-la- tortue, film 20.00 Journaal 20.30 Le grand alibi, film 22.20 Nieuwe films 22.50 Journ VLAAMS BELGIE 19.00 Gastprogr. 19.30 De Flintstones, tekenfilm 19.55 Sport 20.00 Nws. 20.20 Filmtribune: Bad boys. Japanse film 21.50 Progr met film- nieuws en fragm. uit nieuwe films 22.35 Post scriptum 22.45 Nieuws. Advertentie ^aterdagavond zal de NCRV de eerste aflevering uitzenden van de serie „Herrie om Harrie", naar het Engelse televisieprogramma „Here's Ilarry", door Vincent Powell en Frank Roscoe. Op de foto: Johan Kaart als de hoofd rolspeler Harrie Links. FRITS BUTZELAAR T^anavond om tien over negen wordt door de KRO-televisie het tv-spel „De Buurman" uitgezonden. Het is een verhaal over een medisch stu dente die in conflict komt het haar geweten. De regisseur Frits Butze laar noemde het een spel met een „dubbele bodem". De kijker zou mis- schien^ in het begin de indruk krijgen dat hy een thriller krygt voorge schoteld, maar al snel zal hy ont dekken dat in dit stuk een jonge vrouw wordt geconfronteerd met haar andere ik. Een psychologisch spel dus. Thera Verheugen speelt de rol van de jonge medische studente, die door haar verloofde Jean (Joop van den Donk, een advocaat) wordt thuisge bracht. Alleen op haar kamer gezeten krijgt ze plotseling bezoek van een merkwaardige buurman (Cor van Rijn). Deze alsmaar pratende won derlijke man, is een ontvlucht psy- chopaat, die voortreffelijk op de hoog te blijkt te zijn van Lises verleden. Hij oefent kritiek en verwijten uit op de gedragingen van Lise en Lise luistert ontzet naar haar verleden dat door deze Serge plotseling stem heeft gekregen. Zij vraagt zich af of dit slechts een stem van een vreemde indringer is of de stem van haar eigen geweten. De Franse schrijfster Jeanne Maxim-David laat deze vraag onbeantwoord, want opeens als Lise een vergeefse poging doet om te vluchten, lost de droom zich plotse ling op. Ze holt naar haar kamer, waarvan de deur open is en vliegt in de armen van haar verloofde, die terug kwam om een vergeten anato- mieboek aan te reiken. Hij blijkt slechts twee m'inuten te zijn weg ge weest. Uit alles blijkt dat de stu dente zelf overspannen is en kenne lijk even haar bewustzijn moet heb ben verloren. In deze minuten kwam haar verleden als een nachtmerrie op haar af. Advertentie In tabletvorm samengeperst zou 't minder snel en minder veilig heipen. Akkertjes bevatten 4 geneeskrach tige micro-poeders in 'n instant cachet (snel oplosbaar omhulsel). Alleen in een instant-cachet kunnen deze heilzame poeders zo micros- copisch-fijn bij u komen. Daardoor bent u sneller van uw pijn af, zonder nare smaak of scherpe tablet-brokjes. Daarom mag een Akkertje geen tablet zijn. Herman Stok zei een verstandig woord tot de jeugd „Top of flop" is geen Hol land-festival, dus niet meer 's nachts in de rij gaan staan. Maar wat wil je, als 3000 jongeren een plaats proberen te be machtigen in een zaal voor 600 personen. Het tekent wel de populariteit van het programma, De jongelui uit de IJssel- stad gaven stormachtig van hun afkeu ring blijk, toen een jazz-combo zich ver greep aan „Dominique". In de rubriek „Achter het nieuws" ver telden vier elfsteden-tocht-rijders over de barre rit van 1963. Naar aanleiding van de prijsstijgingen sprak een tegen stander van de vastgestelde prijzen Na vrant waren de beelden van de slapen de dakloze zwervers in Londen De eenakter „Beer op sokken" van Feydeau past misschien niet in onze hedendaagse smaak, maar was toch een amusant spel. Opvallend was de documentaire „Vreemdelingen" van Pier Tania. Hij sprak o.a. met de Italianen en Spanjaar den, die zich al best in het Nederlands wisten uit te drukken. De kracht van dit informatieve programma lag in de wij ze waarop Pier Tania zich als het ware in zijn documentaire had ingeleefd. De dominee J. Buskes en J. Overduin gaven op waardige wijze hun reactie op de vorige uitzending van „Zo is het..." B. de R. 35) ,,Als die inbreker er met de Stoke- ley Da Vinei vandoor is, kunnen ze dat toch moeilijk toegeven, wel?" meende Altringham. Hij reikte naar de suiker pot en keerde die half om boven zijn havermout. ,,Nou, nou," zei Limestone, die nu ook de eetkamer binnenkwam. ,,Denk om je lijn. Als je zo doorgaat, ga je er gauw uitzien als een cherubijntje." Zijn vriend antwoordde niet, hij bleef met gefronste wenkbrauwen naar de fo to in de krant staren. ,,Ben je er werkelijk zeker van, dat jij het niet geweest bent?" vroeg hij dan wantrouwend. ,,Dat ik wat niet geweest ben?" ,,Nu, de inbreker natuurlijk. Of wou je me vertellen, dat je tot zoiets niet in staat bent?" Weineen. Ik ben tot heel veel in staat als het maar voor een goed doel is. Maar waarom zou ik het dan voor jou verzwijgen?" Hij beboterde zorgvuldig een sneetje brood. Beroerd slecht brood hebben ze hier," merkte hij dan op. ..Waar zit jij zo over te piekeren?" ,,Ook een vraag! Waar anders over dan over de Stokeley Da Vinei. Als die inbreker hem in handen heeft gekregen kunnen we hem voorgoed goedendag zeggen. En als hij hem niet heeft gevonden, gaat hij vandaag met mijnheer O'Mal- ley uit Boston mee en dan zitten we in hetzelfde schuitje." Je moet je er niet zo in blijven vastbijten, dat het schilderij daar bij Tergaard en Rappaport is, jochie. Jij bent toch eigenlijk een vreselijk één idee mens." „Neen, als die inbreker hem heeft, is hij daar natuurlijk niet meer." ,,A1 heeft die hem niet, dan is het toch nog geen axioma dat het schil derij in die kunsthandel is. Dat is toch maar zo'n theorie van jou. Een theorie, die alleen maar steunt op het plotse ling opduiken van O'Malley. Een die dus vrijwel in de lucht hangt. Dat zul zelfs jij moeten toegeven." „Je bent er nogal kalm onder, dat het doek spoorloos verdwenen is. Merk waardig kalm." Althringham wierp zijn vriend een nijdige blik toe. ,,0, maar ik heb de hoop nog vol strekt niet opgegeven. We hebben nog lang niet alle opkopers en helers af gewerkt „Alsof we daar iets zullen vinden. Hou je mij nu werkelijk voor zo'n mal loot, dat ik die praatjes van je geloof?" De honorable Bobby Limestone schonk zich nog een kop thee in, dan zei hij, terwijl hij zijn gast strak aankeek: Mnmi „En toch, mijn beste Harry, zou je er heel verstandig aan doen het wel te geloven. Tenzij je misschien liever het bijltje er bij neerlegt In dat geval zijn de consequenties natuurlijk geheel voor jouw rekening. En of die nu zo aange naam zullen zijn..." „Maar dat zeg ik toch niet." Het leek wel of het huilen Altringham nader stond dan het lachen. „Ik begrijp blik sems goed, dat ik in dat geval niet veel kans heb." „Ik zou liever zeggen, dat je in dat geval niet de minste kans hebt," ver beterde de honorabele Bobby. „Wat zie je er triomfantelijk uit, Ro- chussen," merkte hoofdinspecteur Per- quin lachend op. „Je ziet er uit alsof je een heel leger verslagen hebt." Een brede grijns spleet het gezicht van de rechercheur in tweeën, zodat zijn walrussnor als een vette harige rups over zijn wangen naar boven kroop. Hij ging omslachtig zitten en de poneerde zijn bolhoed op de grond on der zijn stoel. Het leven plaagt ons toch wel met vreselijke problemen. Zoudt u bijvoorbeeld zo maar zonder na denken antwoord kunnen geven op de vraag of soep en asbestplaatjes aan elkaar verwant zijn? Nu kunt ti wel schouderophalend zeggen: wat kan het mij schelen of soep en asbestplaatjes iets met elkaar te maken hebben, maar daarmee is het probleem niet uit de wereld. En daarmee geeft u er blijk van een slecht Nederlander te zijn. Want het is wel degelijk van belang te weten of er verwantschap bestaat tussen soep en asbestplaatjes. De Rotterdamse economische rech ter zit met dat probleem, en hij zit er zelfs mee omhoogwant hij gaat pas over een week vonnis wij zen. Ja zeker, het is een heuse rechtszaak. Een fabriek van pakjes soep geeft daarbij asbestplaatjes cadeau en toen is de concurrentie vol afgrijzen ,,oooh!" gaan roepen, want asbestplaatjes zijn branche vreemd. En wie kan zich een ern stiger misdrijf voorstellen dan branchevreemde goederen cadeau t te doen? Het werd derhalve een zaak voor de kadi en die kan nu zeven nach ten lang niet slapen omdat hij ge kweld wordt door de vraag: zijn soep en asbestplaatjes aan elkaar verwant? Jawel, zegt de raadsman van de soepfabriek. Hij weet er alles van. Hij heeft zich helemaal in het probleem ingeleefd. En hij ontdekte dat soep vaak op asbestplaatjes te vuur wordt gezet. „De verwant schap tussen soep en asbestplaatjes," zo riep hij armzwaaiend in de dood stille zaal uit, „is toch duidelijk, wanneer men bedenkt dat soep pas recht goed kan sudderen wanneer er zo'n plaatje onder de pan ligt!" Er ging een bewonderend gefluis ter door de doodstil toeluisterende mensen in de zaal. Dat was knap gevonden! En nog waren de argu menten van de raadsman niet uit geput. Hij citeerde ten overvloede nog eens de mening van de culinaire deskundige Henriëtte Hotthausen. Die denkt er precies zo over. En als Henriëtte het niet weet, wie zou het dan wèl weten? De fabriek staat dus wel sterk in deze soepzaak. Met grote belang stelling wachten niet alleen juristen maar alle Nederlanders het vonnis af. Want een natie als de onze kan niet verder leven als niet definitief is uitgemaakt of een asbestplaatje voor een soepfabrikant branche vreemd is. Onzekerheid daarover zou ons dol maken. Wachten wij dus op het vonnis. Een vage twijfel bekruipt mij in tussen. Twijfel aan het strikt juri disch niveau van de argumenten die de rechter straks tot zijn vonnis zullen bewegen. Want wat doet zo'n man in die week? Hij gaat natuur lijk ten einde raad naar zijn vrouw. En hij vraagt: zeg, eh, zet jij altijd je soep op een asbestplaatje? En stel dat zij dan verbaasd ant woordt: Welnee, hoe kom je er bij? Dat doe ik nooit. Dan hangt die soepfabrikant. PRAET-MAECKER 1.2 3, l F,6 7 A 9 Horizontaal: 1. plant, die het linnen levert schil. 2. jongensnaam. 3. dun plaatje. 4. voorgerecht gepelde gerst. 5. eerwaarde heer muzieknoot, 6. tijdperk knaagdiertje. 7. snedig. 8. godheid. 9. grondsoort aangeslibte grond. Vertikaal: 1- sierlijk vaatwerk rijstbrande wijn. 2. vreemde munt. 3. melaatsheid. 4. buigzaam meisjesnaam (afk.) 5. titel dwarsmast. 6. deel van een schip schepsel. 7. dronken (zegswijze). 8. koor. 9. luchtig verblijf weekdier. •aieis ;ua; '6 iaj -8 unuoi mi suaui 3aoq q 'bi uia *g ripB dBjs f eadaj •8 aio z MeJÉ sbba :\LH3A "3UIS lapi e «BJ '8 uiaipp 'i sinui -- Bias 9 ai di g *jo3 daos lauiBi *8 oai z jSBq sbia hOH Suis soi do „Tja," zei hij dan, „het is kaseweel, hoe je inenen mensen ken tegenkomen, die je in geen tijden gezien hebt." Perquin keek hem vol verwachting aan. Als rechercheur Rochussen een ver slag zo begon, kwam er altijd iets bij zonders. ,,'t Is zeker, la'k es kijken...ja, het zal nou wel zoetjes an tien jaar gele den zijn, maar hij is nog geen steek veranderd. Hij heeft toen zes maanden gekregen. Flessentrekkerij. Hij had een mooi smoesje over zich. Dat heeft hij nog. En hij spreekt vlot zijn talen Heeft zijn leven gebeterd, vertelde hij mij. Niet. dat hij bijzonder blij was me te zien, zo niet. Maar hij wil vanmid dag, als hij vrij is, wel eens hier ko men en even een babbeltje maken, zo met. Als ouwe kennissen zijnde..." „Rochussen," viel Perquin hem in de rede, ..over wie heb je het in 's he melsnaam." „Over James brown, inspecteur Nou ja. toen heette hij anders. Hij is 'mijn heer O'Malley's bediende. Als die me neer een dame was, zou ik zeggen zijn kamenierster. Nou ja en als James Brown ook een vrouwspersoon was, na tuurlijk. Ik had zo het idee, dat Ja mes ons wel een en ander zou kun nen vertellen. Het kan natuurlijk best zijn, dat het tegenvalt, zo nou ook weer niet. Maar proberen kost niks." Mijnheer James Brown, gentleman's gentleman, maakte om kwart over drie zijn entree. Hij was een magere, uit gedroogde man van een jaar of veer tig, het toonbeeld van correctheid. Zijn 1119 En het benzineverbruik is helemaal niets, meneer. t TROUWEN In Tsjecho-Slowakije wonen meer dan 300.000 vrouwen voor wie geen man te vinden is. De staat gaat daar nu wat aan doen. In Praag komt een overheids-huwelijks-bemiddelings-bu- reau. „Het is een hele mond vol," zei de ambtenaar die dit bureau gaat leiden, „maar de bevolking zal er wel aan wennen. Overigens," zo voegde hy er aan toe, ,,ben ik zelf ongetrouwd, dus één kandidaat-echtgenoot hebben we al." OUDE ZAAK De landbouwer Hein Hottentot uit Muiden, heeft dezer dagen een brief van de justitie gekregen, waarin hem werd gevraagd een boete van drie gulden te betalen wegens het rijden zonder achterlichtje. Hottentot her innerde zich in het geheel geen over treding van deze aard. „Ik heb mijn geweten nauwkeurig onderzocht," zei hij, „maar de laatste keer dat ik zon der achterlicht reed moet geweest zijn in 1946." Hij ging informeren, en ja wel het bleek dat de bekeuring inderdaad 18 jaar oud was. Of de brief bij de post is blijven liggen of dat de justitie een achterstand van achttien jaar heeft, zal wel altijd een raadsel blijven. Hottentot betaalt de boete niet, want de overtreding is verjaard. JOZEF „De hemel behoede de dief," sprak de directeur van de Jardin des Plan- tes in Parijs, toen hy op een ochtend ontdekte dat het hok waarin een vijf meter lange python placht te huizen, was opengebroken en dat de enorme slang was ontvoerd. De slang luisterde naar de naam Jozef. De dief, aldus de directeur van de tuin, mogen wy wel met de naam gekke Henkie aan duiden. MAROLLEPUT Onze correspondent te Marolleput geeft u een waardevolle wenk, om de duurte op te vangen. Zoals bekend zullen de posttarieven omhoog gaan. Onze correspondent adviseert de lezers schaar nu, een forse hoeveelheid post zegels in te slaan. Ze zijn nu nog goedkoop... OLI-NOZEM Het Engelse stadje Paignton heeft een verschrikkelijke nacht achter de rug. Een drie ton zware olifant was losgebroken uit de dierentuin en ging de stad in, op zoek naar gezelschap. De commissaris van politie deelde mee: „De olifant, Jumbo genaamd, heeft drie verkeerslichtinstallaties ont worteld en bij de burgemeester iets op de stoep laten vallen dat veel op een berg suikerbieten leek. Verder heeft hij een winkelruit ingedrukt en de klimop van de pastoriemuur opge vreten." Een oppasser van de dierentuin vond Jumbo in het stadspark, waar hy de vrijende paartjes aan het plagen was door ze met modder te gooien. Het dier ging kalm en rustig mee terug naar de dierentuin. „Maar ik had het idee," aldus zei de oppasser, „dat Jumbo een grynslach op zijn gezicht had..." 23 jan. 1914. Dinsdag is de staking in Breda uitgebroken. In den voor middag is een zetter bij de firma Engelbregt gebracht door zijn vader met de boodschap dat hij werken zou. wijl zijn vader hem het staken ver boden had. Des middags is de jonge man door zijn moeder teruggehaald, omdat, volgens haar vertelsel, een kapelaan bij haar geweest zou zijn, waarschijnlijk die van den Baronie laan, die adviseur is van den R.K. Bond, welke haar gedwongen zou hebben den jongen terug te halen. Deze zou onder zonde verplicht zijn mee te staken. Nu volgt hier de ver klaring van den Wel. Eerw. Adviseur: Naar aanleiding van een hier ter stede loopend verhaal over adviezen, welke ik aan stakende typografen gegeven zou hebben, acht ik het gewenscht openlijk te verklaren, dat door mij omtrent deze staking volstrekt geen advies is gegeven, daar mij geen ad vies is gevraagd, dat ik zelfs geen kennis heb gedragen van het plan eener staking, mij geen mededeeling daarvan is gedaan, en ik eerst uit de courant er kennis van genomen heb. Het praatje dgt ik iemand onder zonde verplicht zou hebben het werk te staken is een boosaardig verzinsel. A. ASSELBERGS. Geestel. Adviseur der afd. Breda van den R.K. Gra- fischen Bond. goede vriend mr. Rochussen had hem gezegd, dat mr. inspector hem graag wl"ep spreken. Tot zijn onuitspre kelijke voldoening kon hij met de hand op het hart verklaren, dat zijn gewe ten rein was. Daarom had hij met te meer vreugde aan het verzoek van ziin dear friend kunnon gevolg geven. „Het gaat minder om de reinheid van uw geweten dan die van het ge weten f>van uw werkggever, mynheer Brown, stuitte Perquin eindelijk zijn woordenvloed. ,.Mr. O'Malley is een heer," ver klaarde mr James Brown plechtig. „Hii is multimiljonair. Hij is een kunstken ner en verzamelaar..." „Dat is het hem nu juist, hij is een kunstkenner. Daar wilde ik het eens met- u over hebben." De uitdrukking op 's mans gezicht veranderde. Het was alsof hij plotse ling een gordijntje neerliet. „Ik ben alleen maa. mr. O'Malley's valet," zei hij. „Van verzamelingen weet ik niets. Daarvoor zorgt mr. John- stone, zijn secretaris." „Hoor nou es," mengde Rochussen zich in het gesprek, „nou moet je niet kinderachtig doen, Jacobus de Bruin" zicht"68 Brown zette een PÜilijk gé- „Dat is niet aardig van u. mUnheer Rochussen. Als iemand een nieuw le- ven begint..." (Wordt vervolgd)

de Stem | 1964 | | pagina 7