Bromfietsers NIET extra gevaarlijk in het verkeer TROEVEN in GROEVEN Relay 2" verbindt werelddelen vier ONDERZOEK TOONT AAN Wordt de vis duurder GERIEFLIJK IJSVERMAAK Zoeken naar een andere oplossing middenberm Exclusief geluid in nieuwe Miles Davis bi Toilet Cleaner Krachtig koersherstel dat het uiterlijk charme geeft ,ve>i4fta#sid "&H <?>r Kinderlijkje gevonden op Nijmeegse vuilnisbelt 1 anganjikaanse president „WE MOETEN ONS SCHAMEN' Vangrail niet ideaal JONGENS- CEMA. SCHOENEN VAN HOLLANDIA Geen Engels meer op Zanzibar Voor liefdadig doel Britse studenten wilden Sinatra jr. ontvoeren V.S. inspecteerden Russische bases op de zuidpool Roken beïnvloedt rapportcijfers en goede manieren OLIEJACHT OP IJSSELMEER Bekroonde spirituals Here comes Domino U proeft de moutwijn Nieuwe satelliet werkt uitstekend GRATIS SPELDJE Nog geen rust op Cyprus Piaf-herinneringen Reünie van groten Dinah Washington '63 Sinatra verkoopt zich Thelonious Monk t Kleine platentoer Me, BEURS VAN AMSTERDAM directe verlichting met norac DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 23 JANUARI 196-1 (Van een onzer verslaggevers) De stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid heeft na gegaan in hoeverre de mening gerechtvaardigd is, dat de bromfietsers als gehele groep en de jeugdige berijders in het bijzonder, een onevenredig hoog aantal malen bij ongevallen zijn betrokken. Uit het rapport blijkt dat de bromfietsers geen abnormaal hoge cijfers bereiken als men het aantal afgelegde kilometers in aanmerking neemt. De „ongevalsvatbaarheid" van de bromfietsers ligt tussen die van het snelverkeer en het langzame verkeer. Tevens is men tot de conclusie gekomen, dat het verhogen van de minimum leeftijd voor het berijden van de bromfiets, zeker geen grotere verkeers veiligheid zal brengen, evenmin als het verplicht stellen van een rijbewijs. Zo'n modieus VAN MAAREN-brilmontuur, als het ware "gemaakt om Uw charme tot haar recht te laten komen". Het specifieke VAN MAAREN-montuur, waarmee U Uzelf bent, élke dag "op Uw best". VAN MAAREN, in keus én service, niet te evenaren. BREDA N. Ginnekenstraat 23, tel. 38370 DEN BOSCH TILBURG EINDHOVEN HELMOND VENLO Op de in Bemmel gelegen stortplaats voor stadsvuil van de gemeente Nijmegen is gisteren het lijkje gevonden van een pas geboren kind. Het was in een licht blauwe kussensloop gestopt die aan de bovenkant met een touw was dichtge bonden. Het lijkje vertoonde hersenlet sel. President Julius Nyerere van Tanganyi ka heeft in een radiotoespraak tot zijn volk gezegd, dat de toestand in het land weer normaal is. „De gebeurtenissen, die zich in Dar-es-Salaam hebben voorgedaan zijn echter een schande voor onze natie' zo zei Nyerere. „Tot elke prijs moet worden voorkomen dat zy zich kunnen herhalen". Hij zei dat over de oorsprong van de incidenten nog verwarring bestaat en deed een beroep op het volk toch vooral kalm te blijven, want „paniek is een teken van onvolwassenheid", zo besloot «6t Tanganjikaanse staatshoofd zijn rede. Na zijn toespraak maakte Nyerere een rondrit van drie en een half uur door de stad, waarbij hij luid werd toegejuicht. Hij is de muiterij van de laatste dagen ongedeerd te boven gekomen en heeft de touwtjes over zijn land weer stevig in handen. Naar schatting hebben zeventien men sen bij de onlusten het leven verloren. Intussen is men in de geplunderde win kels druk bezig de ravage op te ruimen. u Js me* bekend of de regering de schade zal vergoeden. Vermoedelijk is deze kwestie onderwerp van gesprek geweest tijdens een kabinetszitting, die door Nyerere gepresideerd werd. Wat het resultaat van het gesprek is, werd niet bekendgemaakt. Intussen is komen vast te staan dat Nyerere zijn land tijdens de relletjes niet heeft verlaten. Hij bevond zich in zijn paleis, dat gebarricadeerd was en tevens als regeringshoofdkwartier fungeerde. (Van onze Haagse redactie) De visserij wil hogere prijzen voor gar nalen en schol. Van de kant van de vis sers zijn daarom bij het produktschap voor vis en visprodukten voorstellen in gediend tot verhoging van de mimmum- en LU0?1, jnnenlandse en sportgarnalen fJEa Indien deze voorstellen zouden worden aanvaard zou de prijs van ge pelde garnalen met ongeveer 1,70 per pro°eentJgen: d'6 V3n S°ho1 met 40 50 Deze prijsverhogingen komen op 23 januari a-s. in het produktschap aan de orde. Het is niet zeker dat ze goedge keurd zullen worden. De handel heeft tal van bezwaren. Men is van oordeel, dat de prijsverhogingen onvoldoende ge- motiveerd zijn. Juist nu van regeringszijde alles in het werk wordt gesteld om het prijspeil in de hand te houden dient men, aldus het hoofdbedrijfschap detailhandel, zich te onthouden van prijsverhogingen, die niet absoluut noodzakelijk zijn. Het hoofdbedrijfschap heeft er in een brief aan het produktschap voor vis ook op gewezen, dat de prijsverhogingen af breuk zullen gaan doen aan de goede concurrentiepositie, die de vis tegenover net (duur geworden) vlees begint te verkrijgen. Uit het rapport blijkt dat de berijders van motoren en scooters de hoogste on gevalsvatbaarheid hebben, namelijk 14,6; vervolgens de bestuurders van auto's, 13,8; de bromfietsers 7,1 en de wielrijders 1,3. De motoren- en scooterberijders blijken dus veruit de grootste ongevals vatbaarheid te hebben. Nog sterker komt dit naar voren uit het aantal gedode berijders per miljard afgelegde kilome ters, namelijk 141 voor motoren, 64 voor bromfietsen, 40 voor personenauto's en 23 voor rijwielen. De ongevalsvatbaarheid voor bromfietsers is als totale groep dus niet onrustbarend hoog. De ongevalsvatbaarheid van de 16/17- jarige bromfietsers is ruim tweemaal zo hoog als die van de 18/19-jarigen. Bij de 20/29-jarigen is dit nog meer afgenomen De veiligst rijdende groep is die met een leeftijd tusen de 25 en 60 jaar. De groep van nog ouderen heeft weer een iets hogere ongevalsvatbaarheid. Hieruit mag niet geconcludeerd worden, dat het wen selijk is de minimumleeftijdsgrens van zestien jaar voor bromfietsers te verho gen tot 18 jaar. Het percentage van onervaren rijders bij de 16/17-jarigen, is uiteraard wel hoger dan bij de hogere leeftijden, want de meeste ongelukken vinden plaats tijdens de eerste vijfduizend kilometer en de verhoging van de mini mumleeftijd tot 18 jaar zou dan een verschuiving teweegbrengen van de on ervaren 16-jarigen naar de onervaren 18-jarigen. Als criterium voor de kennis van de verkeersregels werd het bezit van een rijbewijs aangenomen. Uit het onderzoek blijkt, dat het al of niet in het bezit zijn van een rijbewijs geen aantoonbare in vloed heeft op de ongevalsvatbaarheid. Tenslotte is aangetoond, dat bij een nadere verdeling van het ongevalstype blijkt, dat het aantal ongelukken op het platteland, waarbij één voertuig betrok ken is, aanzienlijk hoger ligt (27 pet.), dan in de grote steden (18 pet.). Tijdens de studiedag van de stichting wetenschappelijk onderzoek verkeers veiligheid kwam ook de middenbermbe veiliging ter sprake. Directeur E. Asmus- sen maakte bekend, dat de stichting zich dit jaar onder andere intensief gaat bezighouden met de bestudering van de middenbermbeveiliging. Door de beveili ging welke momenteel op de Nederland se wegen wordt gebruikt, ontstaat er een nieuwe categorie ongelukken, welke in de statistieken worden verwerkt. De frontale aanrijdingen op de grote snelwegen zijn wel voor een groot deel verdwenen, maar het totaal aantal on gevallen door de zogenaamde vangrail wordt voortdurend groter. Vroeger ble ven vele wagens in de middenberm ste ken, maar door de beveiliging van dit moment loopt iedere wagen die de vangrail raakt, een flinke beschadiging op en kunnen de inzittenden toch nog ernstig gewond raken. De S.W.O.V.V. zal de komende maan den gaan onderzoeken of er geen betere constructie is te vinden. Men denkt onder andere aan een nieuw systeem, dat thans in Amerika in ontwikkeling is. De ge volgen van kantelen en het met grote kracht uit de vangrail terugschieten op de rijweg, worden met dit systeem name lijk tot een minimum beperkt. De con structie is enigszins veerkrachtig, terwijl de bevestiging* in de grond zodanig is, dat de paaltjes bij een aanrijding los raken, zodat de wielen vrijblijven en de auto nog bestuurbaar is. Advertentie „Die jeugd van tegenwoordig rent en ravot maar... „Ze dragen ook oersterke Hollandia-schoenen!" De nieuwe machthebbers op Zanzibar hebben bepaald, dat Swahili in het ver volg de officiële taal van de „volksrepu bliek" zal zijn in plaats van Engels. Alle mensen in overheidsdienst kregen bevel zo vlug mogelijk swahili vloeiend te le ren spreken. „Veldmaarschalk" John Okello is weer op Zanzibar teruggekeerd van zijn be zoek van twee dagen aan Tanganjika. Hij zei dat hij daarheen gegaan was om uit te rusten en behandeld te worden. Had Frank Sinatra junior geen politiebescherming genoten, dan zou hij dinsdagavond in de Schotse stad Glasgow opnieuw ontvoerd zijn, ditmaal door studenten die het losgeld hadden willen bestemmen voor liefdadige doeleinden. De studenten hadden de 19-jarige crooner willen pakken, toen hij verscheen bij een bioscooptheater in Glasgow om er door zijn aan wezigheid luister aan een soiree bij te zetten. Men had hem daarna willen overbrengen naar een nabij gelegen café, en hem vasthouden tot een losgeld was betaald. Maar de zanger werd bewaakt door politieagentendie hem vanuit zijn auto zonder veel plichtplegingen naar binnen loodsten. Britse studenten staan bekend om de dikwijls zonderlinge manieren waarop ze aan geld voor liefdadige doeleinden willen komen. Zo heb ben ze wel eens ledikanten van de ene kant van de stad naar de andere geschoven. Het wil niet lang genoeg vriezen om ook de baby nog schaatsles te geven. Daarom doet moeder het maar zo: de ijzers onder en de kinderwagen mee het ijs op. Advertentie De Verenigde Staten hebben onlangs de eerste westelijke inspectie verricht op Russische basissen in het zuidpoolgebied. Deze inspecties vinden plaats op grond van een 12-mogendhedenverdrag, dat in 1959 werd getekend en waarbij aan de ondertekenaars het recht op unilaterale inspectie werd toegekend, om na te gaan of op de basissen geen militaire of nu cleaire activiteiten plaatsvinden, welke in strijd zijn met het betreffende ver drag. Amerika heeft geen bewijzen in han den gekregen van enige schending van het zuidpoolverdrag. Men maakte alleen gebruik vari de verdragsrechten om te vermijden dat door niet gebruik ervan de wettigheid van de uitoefening van dit recht twijfelachtig zou worden. Deze lijd van spanning en jachtig teven steit hoge eisen aan Uw zenuwen. Geef ze extra weerstand. Het Zenuwsterkend Tonicum Leerlingen bij het middelbaar onder wijs die roken, behalen gemiddeld lagere cijfers dan de niet-rokers en, waar net jongens betreft, hebben zij minder goede manieren. Dit is de con clusie van dr. Eva Salber van het In stituut voor Volksgezondheid aan de Harvard-universiteit, dat een onderzoek instelde naar de rookgewoonten van 7.000 leerlingen van 12 tot 17 jaar op de scholen van Newton, in de Ameri kaanse staat Massachusetts. Kinderen die ooit meer dan 10 si^iretten hadden gerookt werden tijdens dit onderzoek reeds als „rokers" beschouwd. (Van onze Haagse redactie) Na Ameland en de Waddenzee is nu ook het IJselmeer jachtterrein geworden van de oliemaatschappijen. In de omge ving van Urk, beoosten de N.O.-poider, laat thans de Superior Oilcompany uit Londen een seismografisch onderzoek in stellen. Het ministerie van Economische Za ken heeft ei toestemming voor verleend. De Engelse maatschappij zoekt naar olie en gas. Het onderzoek wordt verricht door een groep zich in stilzwijgen hullende Duit sers, van een firma uit Hamburg. Er zijn twee Duitse kustvaarders bij ingescha keld. Nederlandse slepers houden hun operatieterrein ijsvrij. De bedoeling zou zijn de hele kust van het IJsselmeer van Friesland, langs de polders naar Utrecht en het Gooi en van daar langs Noordholland naar de Afsluitdijk te onderzoeken. Over de resultaten van het onderzoek tot dusverre zijn geen inlich tingen te verkrijgen. Advertentie „Seven steps to hea ven" omvat zes op namen van het kwin tet Miles Davis» ge deeltelijk in New York en anderdeels in Hollywood opge nomen. Het kwartet heeft hier een af wisselende bezetting: Victor Feldman deelt de pianopartijen met Herbie Hancock en aan de drums zijn beurtelings Frank Butler en Tony Williams te beluis teren. Van deze vrij recente opnamen im poneert vooral de uitdagend koele ver sie van Basin Street Blues, een stuk waarin het kwartet zo opvallend im proviseert dat de oorspronkelijke me lodische structuur is vervaagd tot een nog juist te onderscheiden choruslijn, met ritmisch sterk afwijkende varian ten. Davis is hier de enige melodie, solist. Zijn gedempte toon schept in deze bleusvertolking een sfeer van ingehouden spanning en concentratie, die zich in een wervelend improvisa tie-staccato ontlaadt. Ofschoon Miles Davis' talent ken nelijk zodanig is gerijpt, dat hem een exclusief stijl-eigen niet kan worden betwist, getuigt ook deze langspeler dat hij technisch nog geen feilloos blazer is. Een soms overslaande klank en bij tijd en wijle iets te sterk om speelde noten zijn er, overigens niet al te storende, voorbeelden van Cole man op tenorsax betoont zich een degelijk sideman en een stabiel solist. De ritmesectie inspireert tot creati viteit, volgt en steunt de grillige in vallen van Davis bekwaam. De vijf overige stukken: Seven steps, I fall in love easily, So near so far, Baby won 't you please come home en Joshua zijn zonder uitzondering re presentatief voor het niveau van dit excellente kwartet. (CBS 30 cm LP 62170). Met een toepasselijke variant op Swing low sweet chariot is een met de Grand Prix du Disque bekroonde plaat van Louis Armstrong, zijn All Stars en het Sy Oliver-koor betiteld. Swing low sweet Satchmo is een bundeling van twaalf vermaarde spirituals, bekwaam gearrangeerd door Sy Oliver. De op namen dateren van februari 1958 en kwamen in een wisselende bezetting van The All Stars tot stand. Verschil lende van deze spirituals heeft Arm strong al eerder voor de plaat ge daan. In deze nieuwe opnamen schuilt menig opmerkelijk technisch facet. Het maatschema van de hier uitgevoerde blues is doorgaans op zestien geba seerd, sommige opnamen bestaan uit een vraag- en antwoordspel. De uit voering van elk van deze spirituals is uiterst verzorgd en swingt" waar nodig onmiskenbaar. Armstrong, hier niet voornamelijk een vitaal, maar zeker ook een lyrisch blazer, is in deze opnamen de toonaangevende fi guur. Zijn sprekende zang, expressief en met „belevend" gevoel voor de spiritual-teksten, draagt in ruime mate bij tot het.succes van deze bij zonder muzikale en beschaafde plaat. (Brunswick 30 cm LP 87017 LPBM). Aan de spontane „Rhythm and Blues"-muziek van zanger-pianist Fats Domino heeft ABC-Paramount een plezierige langspeler gewijd, waarop verschillende van Fats' toppers zijn vastgelegd. Domino brengt licht ver teerbare muziek, speelt vaardig en vindingrijk piano, heeft een volumi neuze stem die zich uitstekend voor zijn genre leent, en componeert erg kwaliteiten in zich verenigd. Geen verdienstelijk. Hij heeft dus nogal wat wonder dat hij, zolang de mode hem Van Kaap Kennedy, het voor malige kaap Canaveral, is een tweede relay-verbindingssatelliet gelanceerd, die Noord-Amerika, Zuid-Amerika, Europa en Azië tij dens proefnemingen met elkaar zal verbinden. Advertentie Bruisend Zelfwerkend Ontsmettend Reuze bus f 150 van 1/2 kilo I De vertegenwoordigers van de Turkse gemeenschap in de politieke verbindings commissie op het eiland Cyprus hebben de Griekse Cyprioten gewaarschuwd voor het risico dat deze lopen, als ze de Turk se wijk van de hoofdstad Nicosia binnen gaan. Ruim twee weken geleden hadden de leden van de verbindingscommissie overeenstemming bereikt over het vol ledige herstel van de verbindingen en het vrije verkeer op het eiland. De Britse onderminister voor de be trekkingen met het gemenebest, Cyril Pickard, heeft zich in Nicosia fel gekeerd tegen nieuwe gewelddaden van Turkse Cyprioten in de afgelopen dagen. De kunstmaan, die door een Thor- Deltaraket omhoog werd gestuwd, kwam vrijwel in de vooraf vastgestelde baan om de aarde terecht, met een grootste afstand tot de aarde van 7400 kilometer en een kleinste afstand van 2075 kilo meter. De kunstmaan beschrijft in drie uur en een kwartier een baan om de aarde en kan daarvan voor de trans atlantische verbinding zeventig minuten en voor de verbinding over de Stille Oceaan veertig minuten gebruiken. De 83 kilogram wegende satelliet is een verbeterde versie van Relay-I, die in december 1962 werd gelanceerd en nog steeds functioneert. De Relay-II krijgt zijn energie van 8215 zonnecellen, die veel beter bestand zijn tegen stralingen in de ruimte dan de zonnecellen van vorige kunstmanen. Voordat de Relay-II zijn eerste baan om de aarde had voltooid, had hij al televisiebeelden van Californië naar New Jersey overgebracht. Het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa) noemde de kwaliteit van deze overgebrachte beelden „uitstekend" Zeven landen zullen deelnemen aan de proeven met Relay-II. Stations in Japan, de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië. Frankrijk. West-Duitsland en Italië zullen televisieverbindingen over de oceanen tot stand kunnen brengen, terwijl Brazilië aan telefonische en tele grafische verbindingen zal kunnen deel nemen. Ook zijn gisteren verbindingen ge maakt tussen New Jersey en West-Duits land. Wetenschapsmensen verklaarden dat de satelliet „fantastisch" werkte. Het Amerikaanse instituut voor ruimte vaart verklaarde dat de Relay-II een grote stap is op weg naar een communi catienet dat de gehele wereld bestrijkt Gisteren zou president Johnson via de Relay-satelliet een groet brengen aan het Japanse volk, maar doordat men niet tijdig gereed was met het treffen der schikkingen, moest dit worden afgelast. gunstig gezind blijft, overal met open armen ontvangen wordt. Enkele num mers van „Here comes Fats Domino": There goes my heart again. Red sails in the sunset en Song for Rosemary (gewijd aan zijn vrouw). Domino, af komstig uit New Orleans, heeft een fabelachtige platenomzet op zijn naam staan. (ABC Paramount MGAP 9433). Edith Piaf, wier stem enkele maan den geleden verstomde, is in Frank rijk onsterfelijk. De dramatiek die haar levenspad voortdurend kruiste, leeft in de geschiedenis voort als die van een ziekelijke vrouw, die haar publiek alles heeft gegeven wat ooit bezeten heeft. Edith Piaf deed dat met een weergaloze overgave en concentratie. Door die te koppelen aan haar natuurlijk vocaal talent kon zij de plaats bereiken, die ze zo lange jaren als chansonnière heeft ingeno men. Op Philips-langspeler zijn nu twaalf van haar bekendste chansons uitgebracht. De plaat omvat verschil lende episoden uit haar leven en is te beschouwen als een waardevolle aanwinst in iedere discotheek. „Les grandes chanson d'Edith Piaf" is de volledig verantwoorde titel. Het scherpe, indringend stemgeluid klinkt er vitaal en gevoelig in door. Enkele nummers: C'est toujours la même histoire. De 1'autre cöte de la rue. Mon légionnaire, Celui qui ne savait pas pleurer. (Philips LP B 77951L). „The great reunion" tussen Arm strong en Ellington heeft geresulteerd in een Roulette-langspeler, die de indertijd verschenen LP Duke's Place naar onze smaak heeft overtroffen. Duke voert met Armstrongs All Stars zeven composities uit, waaraan Elling ton alleen of in combinatie met ande ren zijn scheppend vermogen heeft ge wijd. De vier sidemen zijn in dit geval klarinettist Barney Bigard, trombonist Trummy Young, bassist Mort Herbert en slagwerker Danny Barcelona. It don't mean a thing en In my solitude vinden we dè grote succesnummers van deze plaat. Ze krijgen een krachtige, bezielde uitvoe ring, mede dank zij de sprekende vo cals en de trompetsoli van Armstrong. In „I got it bad" is Louis' optreden minder overtuigend en beslist. In het blazerstrio kunnen Young en Bigard uitstekend mee en de ritmesectie swingt uiterst inspirerend. (MGRL 9430). Aan Dinah Washington, onder tra gische omstandigheden gestorven op 14 december 1963, kwam de eer toe gerekend te worden tot de begaafdste blueszangeressen, die de jazz heeft voortgebracht. Ze had een stem die, zodra het begrip ingeburgerd raakte, representatief werd geacht voor de »,soul". Het valt niet te ontkennen dat Dinah de laatste jaren van de onver valste blues vervreemde. Veel van haar nieuwste songs dekten overwe gend commerciële bedoelingen. Niet temin zijn er in haar vocale nalaten schap tientallen opnamen, die haar reputatie als queen of the blues" hebben gemaakt. Als Ruth Jones ge boren te Tuscaloosa, Alhambra in 1924 bleek haar talent al in het koor van de St. Lucas Baptistenkerk. Bij het orkest Lionel Hampton maakte ze naam in de periode 1943-1946 en sinds dien werd ze een graag gehoorde solo. Op Roulette LP, Dinah '63. zijn een tiental blues en ballades vastgelegd, die haar veelzijdigheid bewijzen. Haar typische, ietwat nasale, emotionele frasering is daarin herkenbaar als die van een groot talent. Repertoire: Drinking again. Destination Moon, Miss You, A handful of stars. Is you is or is you sint 't my baby, You're nobody 'til somebody loves you, Red sails in the sunset, Where are you, Coquette, Take your shoes of. (Rou lette LP MGRL 9421). Sinatra senior verkoopt zichzelf nog steeds best. Nauwelijks is All Alone uit gebracht of er verschijnt in Nederland een recapitulerende langspeler van zijn eigen zangersloopbaan. Alle kas- zijn eigen zangersloopbaan. Alle kop stukken van The Voice zijn erin ge bundeld tot een „muzibiografie", waar in Frank al zijn registers gebruikt. De uitgevoerde nummers zijn gearran geerd door Nelson Riddle, wiens or kest tevens begeleidt. Sinatra is in deze rubriek al zo vaak aan bod ge weest, dat zijn nieuwste plaat kort kan worden gekwalificeerd als „Si natra's Sinatra". Repertoire: Young at heart, Nancy, Witchcraft, All the way. How little we know. Pocketful of miracles, The second time around, Cell me irresponsible, Oh what it see med to be, I've got you under my skin, Put your dreams away, In the wee small hours of the morning. (Reprise MGRR 30 cm LP 1010). Thelonious Monk heeft zijn tweede album voor CBS gemaakt: Criss Cross. Hij heeft er acht stukken voor uitge voerd, waarvan zeven in kwartetbezet ting (met tenorist Charlie Rouse, bas sist John Ore en slagwerker Frank Dunlop) en één solo. Voor die indivi duele prestatie koos hij het bekende Don't blame me. Alleen al door deze interpretatie onderscheidt Monk zich. Hij distantieert zich van het stan daard-idioom, wacht zich voor cliché's en probeert het met eigen woorden te zeggen, al is die taal dan niet voor iedereen te verstaan of aanvaardbaar. Zijn zeggingskracht spreekt overigens duidelijker uit zijn compositorische dan uit zijn pianistische gaven. In deze opnamen beluistert men in Charlie Rouse en Mouk een twee eenheid aan muzikale gevoelsuiting. Repertoire: Hackensack. Tea for two, Criss. Cross, Bronel, Rhythm-a-ning. Don't blame me (solo), Think of One en Crepuscule with Nellie (CBS LP 30 cm 62173). In een televisieuitzending heeft De Gooyer zijn parodie op het „barre" leven van de Nederlandse militair in La Courtine ten doop gehouden. Of schoon voor Rijk in dit nummer geldt dat je hem niet alleen moet horen maar ook zien, doet het door Artone uitgebrachte slingletje het toch niet onaardig. „Brief uit La Courtine -f Antwoord" is naar ons gevoel een gel slaagde persiflage op het militaire hel dendom in het bekende Franse „ontbe ringsoord"'. De antwoordende vader moest kennelijk model staan voor het gemiddelde burgermannetje, dat „zoon lief in den vreemde" met volkse leu- terbrieven op de hoogte houdt van het femieljenieuws en de weersge steldheid. (DR 25216). Viego Tango en Sabeline zijn twee pittige wijsjes van het Zuidamerikaanse ensemble Digno Garcia. Ze zijn in Nederland uitgebracht op Palette-single en ver tegenwoordigen, zoals vanouds, voor treffelijke ritmische, melodieuze en vocale prestaties. De Garcia-muziek heeft ons nog nooit verveeld. Ze is lichtvoetig, speels en kleurig en biedt binnen het genre-kader voldoende ruimte voor aansprekende afwisseling. (Palette single PB 40153). Advertentie 't helpt en't is lekker RED BAND- ROOSENDAAL Advertentie De openingskoersen van de meeste internationale waarden hebben zich gis teren boven het slotniveau van maandag bewogen. De handel was ruim. Ten op zichte van het laagste niveau van dins dagavond moet beslist van een vaste tot zeer vaste stemming voor de hoofd fondsen worden gesproken. Het koersherstel op de flauwe tendentie van de beide voorgaande beursdagen was zó krachtig, dat Hoogovens tien pun ten hoger openden op 603. AKU verbe terde zeven punten tot 542. Philips was onveranderd op f 157.40. Unilever verbe terde 80 cent tot f 147.20. Kon. Olie ruim een gulden hoger op f 187. De laagste koers van het telefonisch avondeffecten- verkeer van eergisteren was voor Philips f 155, Unilever f 145.20, Kon. Olie f 185.30 en voor AKU 535. Het publiek ging tot aankopen over doordat het weer vertrouwen kreeg. West-Duitsland, Zwitserland alsmede Londen namen de stukken op het Dam rak uit de markt. Het Amerikaanse aan bod van de voorgaande dagen bleef gis teren achterwege. De beroepshandel zag zich genoodzaakt tot dekkingsaankopen over te gaan. De beurs is van mening dat de koersdalingen van maandag en dinsdag veel te fors zijn geweest. Er waren gisteren enige factoren aan wezig, die het genoemde krachtige koers herstel begunstigden. Unilever en Shell zijn in Indonesië weer baas in eigen huis. Dan zijn er de recordcijfers van Shell Oil (Amerikaanse tak van de Kon. Shell- groep) over 1963, met een 14 pet. hogere winst ten opzichte van 1962. Er valt enige toenadering te bespeuren tussen de premier van Maleisië en Soekarno. Een zeer belangrijk pluspunt vindt de beurs in het begrip, dat de leiders van de vak bonden tonen voor de vrees van de rege ring voor een economische terugslag in Nederland in 1965. wanneer thans de loon- en prijspolitiek niet in de hand kan worden gehouden. Gedurende het verdere beursverloop zakten de koersen voor enkele hoofdfondsen fractioneel in. Zodoende sloot de markt op vrijwel het hoogste punt van de dag met ruime handel. 20-1 22-1 15 Als U net iets te hard werkt, net iets te veel telefoon- tjes hebt en U wordt geplaagd door maag-1 zuurNeem dan Norac! Norac helpt j direct en veilig. Haal Uw doosje Norac bij Uw apo- I theker of drogist. Een produkt van de N.V. Algemeene NORIT Maal schappij Ned. '59 4',; Ned. '61 4'; Ned. '47 31^ Ned. grootboek '46 AKU Hoogovens Philips Unilever Kon. Olie HAL Scheepvaartunie Amst. Bank Ned. Handelmij. Lucas Bols MSch. Breda Bijenkorf Drie Hoefijzers Ford Van Gelders Papier Heineken Hero Conserven Holl. Beton Mij. Kon. Zout Nijverdal - Ten Cate De Schelde Scholten Foxhol Simons Emball. en Hout Thomassen en Drijver Van Vlissingen Katoen Vredestein Zeeuwse Confectie Zwanenberg Organon Shell Oil Anaconda Bethlehem Steel General Electric General Motor Procter and Gamble Republic Steel 95 94 "8 86,76 87 A 535 593 gb 159.5 146.4 185.8 115"4 139"2 378 3563; 1050 210 224 478 456 830 206 235 716 139 770 265 "2 247 401 935 18',; 47', 2 33' 2 847b 77'; 80 413« 95'g 9312 8634 8712 542 603 V2 157.3 147 186.8 IIS3.4 142 '2 376 355' 1100 212 858 379 222' 473' 315 458 835 207' 238 716 146 770 265'2 246'2 401 939'2 183„ 47 A 34 85'2 78 41 Té NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 544—546: Hoogovens 605—606 °lie 187.00188.20 gl: Philips 157.00 —157.80 gl; Unilever 147.00—147.80.

de Stem | 1964 | | pagina 3