Kennedy beweegt rivalen tot overleg Hoog tijdanders kwam er oorlog sraiHfeH TURKSE KRANT VERGISTE ZICH. Geen sneeuwval? Dan maarzo! Tsjoe voorlopig nog niet naar F TWEE OFFICIEREN PRAATTEN 5 UREN LANG VOOR HUN LEVEN Soldaat hield hen in bedwang met pistool .ar SOEKARNO, RACHMAN EN MACAPAGAL BIJEEN De Gaulle gaat naar Brazilië Import-boter goedkoper Twee paters en broeder omgekomen Beatrix bezocht kunstexpositie DEKENS DAGBLAD VOOR ZEELAND AND - HARWICH „.Fout" in Hitlertijd? Minister Krüger geschorst Kreeftenoorlog nu beëindigd Rachman liet eis varen OPTIMISTISCH Weinig verandering Tijdens Afrika-reis Eerste schampere opmerking van Tsjoe over Moskou LASSIE REDT KLEUTER Bij auto-ongeluk onder Boxtel Vrijspraak voor Deppner „China nu ook weldra in VN vreest men 12 Voor God Kovivpiv en Vaderland 104e JAARGANGNo. 24493 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlaridia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, q j, v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. mr. H. M. L. de Rechter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Wesfende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. DONDERDAG 23 JANUARI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. "de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Leergangen genbosch nieuwe mondelinge (M.B.A.) en drijfsadministratie (S.P.D.) i de Katholieke Leergangen, 0 of 32935, de heer W. Haar- 04250 - 20545 en frater M. elefoon 04100-30618. O lan de vele en onvergetelijke 1de stad vol wonderbaarlijk- loor het bijzondere, bijzónder lap, de historische beziens- |e meren. Niets is „gewoon" d-lerland. Ga erhéén! Als u alles wilt weten over Engeland, Schotland, Wales en Noord-lerland, vraag dan de fraai geïllustreerde gratis reis gids: Vakantie in Groot-Brit- tannië 1964 No. EA 10 aan bij: The British Travel Association, Leidseplein 29, Amsterdam-C. Naam en adres in blokletters s.v.p. I door W. VAN DER STEE! De Westduitse bondskanselier Ludwig Erhard heeft gisteren de minister voor vluchtelingenzaken, Hans Krüger, ge schorst in verband met beschuldigingen die tegen hem in zijn gebracht en die betrekking hebben op zijn activiteiten als rechter in het door de nazis be zette deel van Polen. Kruger zou volgens de beschuldigingen in Polen doodvonnissen hebben uitgesproken. Erhard heeft een diepgaand onderzoek gelast naar het politieke verleden van de minister. Deze bood zelf aan zijn werkzaamheden op te schorten, totdat zijn activiteit in de nazitijd zal zijn opgehelderd. Erhard heeft gisteren een lang gesprek gehad met Krüger. De 61-jarige dr. Krüger werd minister voor vluchtelingenzaken, toen prof. Erhard in oktober jl. zijn kabinet vormde. Hij is ook voorzitter van de vereniging van Duitsers die na de tweede wereldoorlog uit de oostelijke gebieden werden verdreven. De be schuldigingen dat hij in de nazitijd „fout' zou zijn geweest, werden vorige week voor het eerst geuit door het weekblad „Der Stern". Hoewel Krüger tegenover zijn nazi-supe rieuren indertijd had beweerd, deel genomen te hebben aan de „Putsch" van Hitler in München in 1923, trad hij in werkelijkheid pas tien jaar later toe tot de partij, toen deze al aan de macht was gekomen. Hij zegt zelf een „papieren" lid te zijn geweest. Desalniettemin trad hij in 1938 uit de protestantse kerk, zoals de nazi's dat propageerden. Na de oorlog trad hij weer tot de kerk toe. In 1957 kwam hij als christen-democraat in de Bonds dag. 55 De Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, die gisteren in Djakarta is aangekomen voor een laatste gesprek met president Soekarno over de kwestie-Maleisië, heeft verklaard binnen 24 uur" de aankondiging van het lang verbeide topgesprek tussen Soekarno, premier Rachman van Maleisië en de Philippijnse president Macapagal te verwachten. Waar en wanneer het gesprek zou worden gehouden is nog niet bekend. Premier Rachman heeft evenwel gezegd niet mee te zullen doen zolang het aan de grens tussen Maleisië en Indonesië op Borneo nog onrustig is. We! heeft Rachman er al mee ingestemd de Philippijnse president volgende maand in het neutrale Cambodja te ontmoeten President Goulart van Brazilië heeft De Gaulle uitgenodigd om ook Brazilië te bezoeken, wanneer hij een reis door Midden- en Zuid-Amerika maakt. De Gaulle heeft in zijn antwoordbrief de Braziliaanse uitnodiging aanvaard. Hij zal in november gaan. Hierdoor is een einde gekomen aan de Braziliaans-Franse ver koeling, die was ontstaan toen Franse kreeftenvissers hun beroep onder de Braziliaanse kust gingen uitoefenen, waarbij zij, naar Braziliaanse opvatting, Braziliaanse visserijrechten schonden. Men verwacht nu ook dat de Franse ambassadeur in Brazilië, die naar aan leiding van het „kreeftengeschil" werd teruggeroepen, zeer binnenkort naar zijn post zal terugkeren. ,De kansen zijn gunstig", zo verklaar de Rachman gisteren. De Maleisische premier, die aanvankelijk zijn deelne ming aan een topgesprek afhankelijk stelde van Soekarno's erkenning van Maleisië, heeft deze eis intussen laten varen. „Wat kan ons deze voorwaarde eigenlijk schelen", zo zei Rachman. „Of wij erkend worden of niet, de hele we reld erkent ons". De premier ontkende eventueel vanuit een krachtspositie te zullen gaan onderhandelen. „Wij hebben geen kracht. Als er gevochten moet worden zal iemand anders dat voor ons moeten doen", zo zei hij. Kennedy was gisteren in een optimisti sche maar niet in een overmoedige bui. „De eerste stap is gezet en zelfs een belangrijke stap, maar ik moet er u op wijzen, dat het ook niet meer dan een stap is", zo zei de Amerikaanse bewinds man. „Het wordt overigens hoog tijd dat het topgesprek gehouden wordt, anders had het conflict om Maleisië uit kunnen lopen op een oorlog, waar derden (Ame rika, Australië en Nieuw-Zeeland). bij betrokken zouden kunnen worden". Intussen kan Kennedy toch op een persoonlijk succes bogen. Evenzo John son. die voornoemd oorlogsgevaar duide lijk voor ogen zag en onmiddellijk zijn IN TSJECHO-SLOWAKIJE wordt het leger ingeschakeld om 600 vrachtwagens met Canadees graan te lossen. Daarbij bleek dat de regering niet alleen een tekort aan graan had, maar ook aan vrachtauto's. Sneeuwval vertraagt bo vendien de levering. DE SJAH en keizerin Farah van Perzië wonen thans in Oostenrijk de Olympische winterspelen bij. Het paar blijft drie weken in Europa. PRINS ALBERT van België zal op 11 februari een consulaire dag voorzitten, waarop de exportmogelijkheden van de Belgisch-Luxemburgse produkten op de markt van Nederland zullen worden be sproken. IN PIEDIMONTE San Germano nabij Cassino in Italië, is een geval van lepra geconstateerd. Het 41-jarige slachtoffer is in een ziekenhuis geïsoleerd. BERNARD Jan kardinaal Alfrink zal medio februari een bezoek brengen aan de aartsbisschop van Wenen, kardinaal Koenig, actÜuFl van da beroemde w3on"-films hebben geweigerd op te treden in Jackson (Mississippi). Reden: »n IT" uCT met Te accord dat negers en blanken gescheiden hun optreden moeten bijwonen. OP 88-JARIGE leeftijd is te Amsterdam de componist en koordirigent Willem Hespe overleden. Hij componeerde on geveer 40 koorwerken en heeft veel gedaan voor de Nederlandse volkszang. DE WEDUWE van de door de moorde naar van president Kennedy neergescho ten politieman Tippit, heeft uit alle delen van de V.S. geld ontvangen voor dollar waarde van ruim 600.000 I Weersverwachting van het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Overwegend droog weer met plaatse- lijk mist en elders laaghangende be- wolking. Later mogclyk enkele vcr- spreid voorkomende opklaringen. /.wakke wind. Middagtemperaturen enkele graden boven het vriespunt. Vandaag: zon onder 17.10 uur. Maan op 12.33 uur. i Morgen: zon op 8.32 uur. Maan onder 3.43 uur. minister van justitie in het netelige probleem liet bemiddelen. De Philippij- nen hebben intussen al medegedeeld Maleisië „zeer binnenkort" te zullen erkennen. Kennedy, die er overigens vast van overtuigd is dat Soekarno in Zuidoost- Azië vrede wil, blijft vandaag ook nog in Djakarta voor o.a. overleg met de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, en vertrekt morgen naar Bangkok, de hoofdstad van Thai land. Vandaag zou in Djakarta een inter nationale jeugdconferentie worden ge houden, waarin op de jongeren een be roep zal worden gedaan op Indonesiës confrontatiepolitiek jegens Maleisië" te steunen, hetgeen betekent: steun aan de Indonesische rebellen in Noord-Borneo en vernietiging van de federatie Maleisië. Of dit beroep nu nog zal worden gedaan dient vooralsnog afgewacht te worden, Op Borneo zouden Indonesische terroris ten intussen een post van de veiligheids troepen hebben aangevallen. Nauw in verband met de kwestie- Maleisië staat de naasting van de Britse bedryven in Indonesië, omdat Engeland in Hong Kong Indonesische pelgrimssche- pen aanhoudt en reserve-onderdelen voor de Indonesische luchtmacht vasthoudt, De „British American Tobacco Company" heeft er gisteren ook al aan moeten ge loven en is nu in handen van de com munistische vakbonden. Omtrent het lot van de Shell en de Unilever verkeert men echter nog in het onzekere. Aanvankelijk werd bericht dat De Turkse krant „Ulus" heeft beschaamd zijn excuses aangeboden aan de Nederlandse ambassa deur in Ankara voor een wel bijzonder merkwaar dige en pijnlijke fout. Het blad had namelijk een foto van prinses Irene gepubliceerd, waarop het ogenblik was vastgelegd waarop zij de eed aflegde als vertaler en tolk in de Spaanse taal. Het bijschrift was ech ter wel wat ongelukkig uitgevallen. Het luidde: „Voor het eerst in de ge schiedenis moest een Ne derlandse prinses voor een rechtbank verschij nen, in verhand met het terugkrijgen van haar kinderen die bij haar ge wezen echtgenoot verblij ven". Ook koningin Juliana en prinses Beatrix waren op de foto zichtbaar. Het Turkse blad vermeldde dat zij als belangstellen den het proces bijwoon den, „evenals een Spaan se tolk". De Nederlandse ambas sadeur, drs. H. Hagenaar, vroeg via het Turkse mi nisterie van buitenlandse zaken opheldering over deze kwestie. Het gevolg daarvan is geweest dat het blad de foto nogmaals plaatste, maar nu met een correct bijschrift èn een verontschuldiging. De hoofdredactie bood ook schriftelijk haar excuses aan drs. Hagenaar aan. Den Haag meent dat hiermee het incident vol komen uit de wereld is. „alles weer normaal" was en dat de directies weer op hun post waren. De vakbonden zouden zich neergelegd heb ben bij de uitspraak van de regering, dat de naastingen onwettig waren en dat ze van de Britse eigendommen af moesten blijven. In latere berichten werd echter verklaard dat de Britse leiding van de Shell geweigerd heeft de nieuwe „cen trale raad" van werknemersvakbonden, die zegt nu de directie te voeren, te er kennen en dat deze raad weigert de Britse leiding te erkennen. Een woord voerder van de raad deelde mee, dat de Shell nu eigendom van Indonesië is en dat het bedrijf intussen al is overgedra gen aan de regering. Intussen blijft de regering volhouden, dat de naastingen onwettig waren en dat men de Britse eigendommen onaangeroerd dient te la ten. Om te laten merken dat zij het meent werden alle opschriften op het hoofdgebouw van de Shell, waarop stond te lezen dat het bedrijf nu in Indonesi sche handen was, verwijderd en deelden regeringsfunctionarissen de arbeiders mee dat de overname onwettig was en dat zij als contra-revolutionairen zullen worden beschouwd als zij hun actie voortzetten. Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft besloten de prijs, waartegen de geïmporteerde boter aan de handel wordt afgegeven, met ingang van vrijdag 24 januari met 20 cent per kilogram te verlagen. Bovendien hebben de coöperatieve zui- velverkoopverenigingen zich bereid ver klaard hun marge c i deze boter met 12 cent per kilogram te verminderen. Een en ander zal ertoe kunnen leiden, dat de prijs die de consument voor de geïmpor teerde boter moet betalen, met 8 cent per pakje daalt. De premier van Communistisch China, Tsjoe en Lai, heeft voor het eerst sinds hij zijn Afrikaanse rondreis begon een schampere opmerking gemaakt aan het adres van de Sovjet-Unie. Hij deed dat in Conkary. de hoofdstad van Guinee. De regering van dit land heeft in 1961 een Russische ambassadeur gemaand zijn biezen te pakken wegens „pogingen tot ondermijning van het gezag", en Tsjoe en Lai verwees daarnaar toen hij ver klaarde, dat de hulpverlening aan zich ontwikkelende landen „vrij moet zijn van subversieve elementen". Deze uit lating, tijdens een toespraak in het ge bouw van de democratische partij van Guinee, kreeg veel en luid applaus. Tsjoe zei nogmaals dat zijn regering voorstander is van het vreedzaam samenbestaan in de andere Afrikaan se landen heeft hij dit in vele toon aarden gezegd en noemde het akkoord over de stopzetting van kernproeven een gunstige ontwikkeling. Enkele uren na dat premier Tsjoe de Malinese hoofd stad Bamako had verlaten, kwam er een officiële Russische delegatie aan om een Russische handelstentoonstelling te openen. Zo gaat dat nou in Noord-Rhode- sië. Als daar gestemd moet wor den, zoals gisteren het geval was, staat een lange rij geduldige stem gerechtigden te wachten op de beurt. Lassies zijn niet alleen voor de tele visie tot heldendaden in staat. De grote herdenshond Lassie van de familie Klabbers uit Well (Limburg) heeft dit gisteren laten zien. Het dier was zich aan het vermaken met de talrijke schaatsliefhebbers op de kas teelgracht, toen plotseling de vier jarige kleuter van de familie Simons in een wak onder de brug in het ijskoude water verdween. Zonder aarzelen sprong Lassie de kleuter na en trok hem aan zijn kleren op het droge. De kleine heeft geen nadelige gevolgen van dit koude bad ondervonden en Lassie staat nu bij zijn vrienden nog veel hoger aan geschreven. Op deze joto ziet u een „sneeuw kanon" in actie op het laatste deel van het skitraject op de Patscher- kofelberg in Innsbruck, de zgn. „Schuss" van de skibaan. Ondanks het gebrek aan sneeuw in Oosten rijk verkeert de Olympische ski baan in goede staat. (Van onze correspondent) Pater-overste J. Derks, pater F. Debets en broeder Leo Demmers van het Mis siehuis St.-Charles van de Witte Paters in Boxtel zijn gisteravond bij een ver schrikkelijk auto-ongeluk onder Boxtel om het leven gekomen. Zij reden, met nog een vierde inzittende naar een confrater van de procuur van de Witte Paters om diens verjaardag te gaan vieren. Ter hoogte van het land goed Venrode, op de rijksweg tussen Den Bosch en Eindhoven, reed hun wa gen in volle vaart achter op een stil staande vrachtwagen. De chauffeur van die wagen stond met een lamp te zwaaien, maar de inzit tenden hebben dit niet opgemerkt. Er zijn geen remsporen gevonden. De wagen had de achterlichten brandend De chauffeur had moeten stoppen om dat zyn benzinetank was leeggevallen. Om tien voor negen gebeurde het onge val. Op slag werden gedood de 39 jarige in De Mortel geboren pater overste J. Derks, de 45-jarige pater Debets, die in Rotterdam is geboren en broeder Leo Demmers, 24 jaar oud en afkomstig uit Bergen op Zoom. De vierde inzittende, broeder A. Kalker. ook uit Bergen op Zoom afkomstig, werd slechts licht gewond. Hij wist door het dak het autowrak te verlaten en werd in het ziekenhuis te Boxtel opgenomen. De rechtbank in München heeft de 53-jarige voormalige „.Stormbanführer" van de S.S., Erich Deppner, vrijgespro ken. Hem was medeplichtigheid aan de moord op 65 Russische krijgsgevangenen in het concentratiekamp Amersfoort ten laste gelegd. De openbare aanklager had ook vrijspraak gevraagd. Deppner heeft tijdens het proces steeds te berde gebracht dat het neerschieten van de gevangenen in het kamp Amers foort een represaillemaatregel was, die door het nazi-Reichssicherheitshauptamt in Berlijn was bevolen. Deppner, nu economisch adviseur, was destijds in dienst op het bureau van de commandant van de veiligheidspolitiek en de veilig heidsdienst in Nederland. 55 Volgens de Franse regering gaat het goed met de voorbereidingen voor de erkenning van de Chinese volksrepubliek en wordt het plan van Frankrijk gesteund door de meeste andere landen. De Franse minister van voorlichting verklaarde gisteren dat men momenteel niet van plan was premier Tsjoe en Lai uit te nodigen voor een bezoek aan Frankrijk. Wanneer Frankrijk China zal erkennen is nog niet bekend. In bepaalde berichten is gezegd, dat dit wellicht aan staande maandag of dinsdag het geval zou zijn, „Op een paar uitzonderingen na is de buitenlandse reactie op onze erkenning (ook in West-Duitsland) gunstig ge weest", zo zei de Franse bewindsman. De belangrijkste uitzondering is Ame rika, dat de Franse beslissing vijf dagen geleden in een nota onverstandig en inopportuun heeft genoemd. Frankrijk heeft de Amerikaanse argumenten in een nota weerlegd. De minister weerlegde dat Frankrijk de regeringen van verscheidene landen „waarmee wij speciale betrekkingen heb ben of die bijzonder in Aziatische aan gelegenheden zijn geïnteresseerd" van zijn voornemen op de hoogte had gesteld. Men had echter geen ruggespraak met deze regeringen gepleegd. De Franse minister van de strijdkrach ten, Pierre Messmer, heeft medegedeeld dat zijn recente bezoek aan Pnom Pen, Cambodja, hem ervan had overtuigd dat het „onmogelijk" was China of het Chi nese volk „te negeren". Advertentie GELDERSE ROOKWoRSr HUVAC." VERPAKT VERlElPElUK ANTON HUNINK besteedt er zorg aan Volgens onbevestigde berichten zouden de betrekkingen met Peking in eerste instantie worden aangeknoopt op het niveau van zaakgelastigden. De regering van nationalistisch China heeft nog geen officiële verklaring afge legd naar aanleiding van het Franse besluit, maar er bestaat in officiële krin gen te Taipeh geen twijfel aan, dat de Formosaanse autoriteiten een dergelijke Franse stap ernstig zouden opnemen. Men meende in deze kringen dat een Franse erkenning van communistisch China de positie der nationalistisch- Chinese regering in Europa en in Afrika in gevaar zou brengen. In Philippünse regeringskringen wordt gezegd dat het Franse besluit tot een „ernstige politieke omwenteling in Zuid- oost-Azië en in de V.N. kan leiden. „Indien Frankrijk Peking thans zou erkennen, zou het machtsevenwicht in Zuidoost-Azië in ernstige mate kunnen worden verstoord en zouden de kansen dat China in staat zou worden gesteld toe te treden tot de volkerenorganisatie aanzienlijk kunnen toenemen", zo werd gezegd. Radio-Praag liet zich in soortgelijke bewoordingen uit. Twee luitenant-kolonels van het Britse leger in West-Duitsland heb ben gisteren een hachelijk avontuur beleefd. Een soldaat die amok ge maakt had heeft hen beiden vele uren in bedwang gehouden met een op scherp gesteld pistool en gedu rende al die tijd hebben de twee officieren geprobeerd hem ervan te weerhouden te schieten. De man scheen dat werkelijk van plan te zijn. Hij had tevoren op een taxichauffeur geschoten en daarna een cafehoudster beroofd. Luitenant-kolonel George Nickels kreeg van hogerhand opdracht de soldaat aan de tand te voelen. Nickels kwam er achter dat de schuldige zich in een kazerne bij Mun ster ophield en hij ging daarheen. Toen hij de soldaat had opgespoord trok deze het geladen pistool en richtte dat op overste Nickels. Hij scheen van plan te schieten en de luitenant-kolonel kon hem er slechts door middel van veel overredingskracht toe brengen dat niet te doen en eerst te praten. De soldaat ging ermee akkoord naar een bureau te gaan om daar het merk waardige gesprek voort te zetten. Op weg daarheen kreeg Nickels hulp van luitenant-kolonel Henry John Patton. Gedrieën gingen zü het bureau binnen en daar begon een gesprek dat vijf uren zou duren. De twee officieren trachtten de sol daat ertoe te bewegen zijn pistool af te geven om de zaak niet nog veel erger te maken. De man toonde zich daartoe echter niet bereid en hij bleef gedu rende het gehele gesprek het wapen op de twee officieren gericht houden en zijn gezicht toonde aan dat hij elk ogenblik de trekker kon overhalen. Op het kazerneterrein waren mMl tairen die wisten wat zich In h;« bu reau moest afspelen, maar men durfde niet tussenbeide te komen omdat men vreesde dat de soldaat dan inderdaad zou gaan vuren. Men kon hem ook niet via een venster bedwingen. Tenslotte kregen de beide officieren de soldaat zo ver dat hij, toen hij wilde opbellen, de haan in de veiligstand zou zetten, opdat het wapen niet per on geluk zou afgaan tijdens het gesprek. De man stemde toe en terwijl hij het wapen op half-gespannen zette, spron gen de twee luitenant-kolonels tegelij kertijd op hem toe en overmeesterden hem. Hij zit nu in een zwaar bewaakte cel, In afwachting van het onderzoek naar zijn verontrustende gedragingen. En de cwee officieren hebben, na een héél d-iepe zucht, in de mess een grote hor zel In één slok in de keel gegoten Prinses Beatrix heeft gisteren een bezoek gebracht aan de tentoon stelling: „Beeldhouwkunst 1813- 1963" in het gemeentemuseum te Arnhem. Op de foto zien we de prinses bij het beeld ..Agressie" van Jaap Mooy uit Bergen. De prinses werd tijdens de rondgang begeleid door de directeur van museum, de heer A.J. Lorm.

de Stem | 1964 | | pagina 1