Noordzeezender gaat op 15 mei werken wegpiloot? Den Haag zit met eiland in de maag Vakwereld uit veel kritiek op ontwerp drank- en horecawet R.E.M. EN N.T.S. OP EEN BAND PTT verwacht niet veel van het zenderbereik Het bereik Tarieven Bent u een typische Let dan op! Binnenkort komt er 'n nieuwe Auto! die beslist MET VOOR U gemaakt is. Internationals flauw met weinig zaken Nijmeegse moord Van O. meldde zich in Berlijn uit geldgebrek Kan men invoer van golflengten verbieden MIST LEGT VERKEER LAM Man gedood onder vallende muur K.L.M. neemt deel aan besprekingen Air Union BEURS VAN AMSTERDAM „Venters mogen sterke drank verkopen" Dagbladpers Vondeling vraagt regeringsnota Voorwaardelijk arbeidsverbod veer tien jarigen Peschar (P.v.d.A.) vraagt: Meer vrijheid in stofzuigerhandel DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 22 JANUARI 1964 (Van onze Haagse redacteur) ln politieke kringen vraagt men zich af wat de regering denkt te doen naar aanleiding van het televisie-eiland van de R.E.M. Als deze maatschappij haar plannen terzake doorzet, dreigt, zo constateert men rond het Binnenhof, op het gebied van de commerciële t.v. een complete chaos te ontstaan. Westelijk Nederland zal dan onder het bereik vallen van de R.E.M.-zender. In oostelijk Nederland is reeds duidelijk de invloed merkbaar van de Duitse commerciële t.v.-zender. En de pacificatiecommissie studeert maar voort De indruk bestaat, dat de regering op dit moment nog niet weet wat zij moet gaan doen. Zal het parlement hierin be rusten? Oppositieleider dr. Vondeling heeft terzake reeds vragen gesteld. Be grijpelijk. Het grootste deel van Neder land zal straks beïnvloed worden door een commerciële t.v., waarop noch de re gering noch het maatschappelijk leven, inclusief de omroepverenigingen, enige invloed hebben. Ook andere grote belangen staan hier op het spel, zoals b.v. de positie van de Nederlandse dagbladpers. De R.E.M.-zen- der kan invloed hebben op de adverten tie-inkomsten van dagbladen. De toch al niet rooskleurige positie, waarin een aantal dagbladen verkeert, zou hierdoor nog verslechterd kunnen worden. Zoals bekend hebben de Nederlandse Dagblad pers en het genootschap van hoofdredac teuren zich terzake onlangs tot de rege ring gewend. Intussen is van de zijde van de R.E.M. bekendgemaakt, dat het t.v.-eiland op 1 juli a.s. negentien uur per week zal gaan uitzenden. Hiervan zullen wekelijks tachtig minuten voor reclame beschik baar zijn, verdeeld over circa 200 „spots", die variëren van 15 tot 60 se conden. Als de R.E.M. van band 1 gebruik gaat maken evenals de N.T.S. reeds doet zijn de consequenties niet te overzien, al dus een woordvoerder van de P.T.T. De televisiekijkers zullen dan in ieder geval van ernstige storingen op hun beeld scherm getuige kunnen zijn. Behalve de bijzondere moeilijkheden, zoals de windkracht op zee en de duinen rij langs de kust, is er nog de vraag of de reikwijdte van een op zee geplaatste antenne groot genoeg is. Het zendbereik zal geografisch gezien vol met „deuken" en „builen" zitten en niet de gave cirkel vorm van onze afbeelding hebben. De P.T.T. is kortom van oordeel dat de R.E.M. de consequenties van zijn plan nen, zoals die tot dusver aan de buiten wereld bekend zijn geworden, niet over ziet. Dat de R.E.M. inmiddels kans heeft gezien een geweldig brok gratis publici teit te verwerven, is een aspect, waarop de P.T.T. inmiddels ook veelzeggend de aandacht vestigt. R.E.M.-directeur Brandei heeft destijds beweert de P.T.T. van zijn plannen in kennis gesteld te hebben. De P.T.T. ont kent echter ooit door de heer Brandei te zijn benaderd. De heer Brandei heeft wel de adver tentiebureaus waaronder de bureaus Prad en De la Mar zijn reclametarie ven voorgelegd, die uiteenlopen van f 6000 tot f 9000 per minuut. De goed koopste tarieven gelden voor reclame uitzendingen op werkdagen tussen 17.30 en 19.00 uur, de duurste voor de zater dagavond-uitzendingen van 19.00 tot 20.00 uur. De tijd tussen 15 mei en 1 juli zal benut worden voor proefuitzendingen, teneinSe de zender te kunnen testen en goed af te stellen, terwijl de kijkers in die tijd gelegenheid hebben hun antenne zo goed mogelijk op de reclamezender af te laten stellen. Volgens de heer Brandei zal men op de t.v.-toestellen, die nog niet geschikt zijn voor het tweede N.T.S.-net, wèl de R.E.M.-programma's kunnen volgen, zij het dat de antenne op eenvoudige wijze aangepast moet worden. In de proefperiode zal de „T.v.-Noord zee", zoals het commerciële t.v.-bedrijf van de R.E.M. zal heten, uittreksels van toekomstige programma's uitzenden, uiteraard zonder reclame er tussen door. De R.E.M. heeft ook plannen om een eigen centrale studio te bouwen in Amsterdam, waar men zich vrij wel uitsluitend zal bezighouden met de montage van de in binnen- en buitenland gekochte produkties, films en reclame-spots. Produktiemaatschappijen, waarmee de heer Brandei in contact staat, zijn o.m. Joop Geesinks filmmaatschappij en de Nederlandse speelfilmindustrie, waarvan de heer Landré directeur is. De heer Brandei heeft volgens zijn mededelingen reeds een groot aantal aanbiedingen gekregen van mensen ook van N.T.S.'ers die met de R.E.M, letterlijk in zee willen gaan. Voor lei dende staffiguren schijnt de voorkeur van de heer Brandei echter uit te gaan naar buitenlandse kandidaten. Naar verluidt wil de R.E.M. naast bui tenlandse shows en speelfilms, ook een eigen Nederlands program gaan brengen, een soort familie .Doorsnee, gebaseerd op een Engelse komedie. Verder zijn er besprekingen gevoerd met Max Tailleur. De heer Brandei zoekt nog naar een om- roepster. Karin Kraaykamp wordt in dit verband genoemd. ------- i Een grote vraag is intussen hoe groot het zenderbereik van „T.v.-Noordzee" zal zijn. Normaal gesproken moeten er steun- zenders komen, die de programma's land inwaarts transporteren. Het is uitgesloten dat de R.E.M. toestemming zou krijgen die steunzenders op het vasteland te bou wen Door van een zeer hoge zendmast gebruik te maken 'er is sprake van 80 meter) kan de R.E.M. niettemin een aar dig eind landinwaarts komen, zoals de nevenstaande kaart laat zien. Bij de P.T.T, in Den Haag staat men mtussen sceptisch tegenover de techni sche aspecten van de televisieplannen van de R.E.M. Men wijst erop, dat band 1, waarvan de R.E.M. zich voor zijn uit zendingen wil bedienen, reeds volledig opgedeeld. (Advertentie) fzo iemand die de snelweg bA schouwt als een startbaan. En] Alles doet om z'n auto los van de L'rond. te krijgen. (Van een onzer redacteuren) „Ongelooflijk ingewikkeld", noemt men op het ministerie van O. K. en W. de problematiek die men van overheidswege moet doorworstelen om een antwoord te vinden op de vraag: kan de regering optreden te gen het t.v.-eiland, dat de R.E.M. voor de Noordzeekust bij Noordwijk wil plaatsen? Schout-bij-nacht dr. M. W. Mouton heeft aan een en ander een juridische beschouwing gewijd in de „Internationale Spectator". In deze beschouwing, die op het ogen blik op O. K. en "W. nauwlettend wordt bestudeerd, komt dr. Mouton tot de volgende conclusies. 1. Een radicale oplossing zou zijn het legaliseren van reclame-uitzendin gen. Daarmee immers ontvalt de be staansreden van t.v.-eilandjes en zend- schepen. 2. Een uitbreiding van dè territoriale zee tot 12 zeemijlen zou de oprich ting van een t.v.-installatie zo niet onmogelijk dan toch aanzienlijk min der aantrekkelijk maken. De toch al niet grote actieradius van de t.v.- zender zou er dusdanig door worden verkleind, dat het de vraag is of de onderneming nog wel commercieel aantrekkelijk blijft. Een dergelijke maatregel is echter van Nederlandse kant niet te verwachten. Nederland is voorstander (om andere redenen) van een smalle territoriale zee. 3. Nederland zou een wet kunnen maken waarbij de in artikel 7 van het „radioreglement" verboden han deling of de medewerking daaraan strafbaar wordt gesteld. Een Euro pese overeenkomst terzake verplicht de betrokken landen trouwens een dergelijke wet in het leven te roepen. Wil het Nederlandse parlement er evenwel aan? Dr. Mouton betwijfelt dit. Hij wijst in dit verband op de grote populariteit van radio-Vero- nica. Schout-bü-nacht Mouton heeft nóg een suggestie. Hü noemt ze zelf een „mislukte poging om in fantasie met t.v.-plannenmaker Brandei te wed ijveren". De suggestie luidt: het in stellen van een aansluitende (op de territoriale zee) zone en een invoer verbod op bepaalde golflengten. Daardoor zou worden bereikt dat de t.v.-zender 12 mijl uit de kust moet nlyven wil de R.E.M. voorkomen, dat de douane de zender als „illegale in voerder" verzegelt. Het invoerverbod op bepaalde golf lengten wordt door dr. Mouton als volgt verdedigd: De t.v.-zender wil gebruik maken van golflengten, die aan Nederland zijn toegewezen. Dat is diefstal. Maar zijn radiogolven met goederen te vergelijken? Dr Mouton verwijst m dit verband naar een ar rest van de Hoge Raad (mei 1921) waarin beslist is, dat onder „enig goed ook elektrische energie gere kend moet worden. Wat de aanslui tende zone bet-reft: Het verdrag van de territoriale zee en de aansluiten de zone van Genève (1958) geeft een kuststaat het recht in de aansluiten de zone inbreuk op douanevoor schriften te voorkomen. Hoe staat het met de feitelijke rechtsmacht? Alle installaties, zoals vuurtorens, bakens etcetera, binnen de territoriale wateren, vallen onder de rechtsmacht van de betrokken kuststaat. Voor t.v.-zendinstallaties bestaan evenwel geen verdragsbepa lingen. Betekent dit nu, dat bv. de R.E.M. zonder meer haar gang kan gaan? Neen. De regels van het gewoonte recht over de vrijheidsbeperking bui ten de territoriale wateren gelden eveneens voor het t.v.-eiland van de R.E.M. Wat impliceert dat de R.E.M. haar plannen ter kennis moet bren gen van de internationale scheep vaart en luchtvaart. Voor het overige ziet dr. Mouton zoveel juridische complicaties, dat een feitelijke uitspraak over wat de staat wel en niet zou kunnen doen vrijwel onmogelijk is. Geldgebrek blijkt tenslotte de oorzaak te zijn geweest van de capitulatie van de wegens moord gezochte Nijmegenaar II. van O. De negentienjarige vluchteling ueldde zich vrijwillig bij de politie in West-Berlijn en vertelde daar in gebro ken Duits in Nederland te hebben deel genomen aan een aanslag op een be jaarde vrouw. Van O., die in de woning van zijn slachtoffer spaargeld tot een bedrag van bijna tienduizend gulden over het hoofd had gezien, had in Berlijn nog maar en kele centen op zak en was sterk ver magerd. Naar de Nijmeegse politie thans mede deelt werd er al rekening mee gehouden dat Van O. naar Berlijn was uitgeweken. Naast de honderden onjuist gebleken tips over de mogelijke verblijfplaats van de vluchteling, beschikte de politie namelijk over de mededeling van een lokettiste van de Nederlandse Spoorwegen in Nij megen, dat op zaterdag 11 januari een jongeman bij haar een kaartje voor Ber lijn had gekocht. Het was haar opge vallen dat hij eerst naar de prijs van de rit had gevraagd en vijf minuten later opnieuw aan het loket was verschenen om het kaartje te kopen. Ze herinnerde zich zijn gezicht niet, doch kon wel een nauwkeurige beschrijving geven van zijn koffer. Voor zover kon worden nagegaan was Van O. inderdaad in het bezit van een dergelijke koffer. (Advertentie) Zeer dichte mist, die het zicht tot nauwelijks 10Q meter beperkte, heeft het luchtverkeer naar Schiphol sedert maandagavond volkomen lam gelegd. De gehele ochtend bleef de mist op Schiphol hangen, zodat geen enkele machine kon landen. De DC-8 van de K.L.M. uit Tokio week uit naar Keulen, die uit Mon treal bleef in Prestwick staan in af wachting van beter weer in Neder land. Een groep van 70 Chinese zeelie den. bestemd voor de Rotterdamse Lloyd, kon Schiphol evenmin berei ken. De DC-4. waarin zij uit Hong Kong naar Nederland vlogen, landde echter veilig op het vliegveld Beek bij Maastricht. In de Amsterdamse buitenwijken werd gistermorgen de straatverlich ting ontstoken. Tussen Hoek van Hol land en Rotterdam wordt in belang rijk mindere mate gevaren dan nor maal. Ook het vliegveld Zestienhoven is potdicht. Ook Engeland heeft gisteren zwaar te kampen gehad met de mist. Op de weg Londen-Birmingham ontstond een kettingbotsing, waarbij 200 voer tuigen betrokken waren. Tweeën twintig automobilisten werden ern stig gewond naar een ziekenhuis ver voerd. Bij een botsing tussen dertig voertuigen verloor een man het le ven. Bij het slopen van een oud gebouw Óisterwijk is gisteren een 52-jarige gemeentearbeider verongelukt Hij werd getroffen door een omvallende muur In Brussel is dinsdagochtend de inter gouvernementele conferentie begonnen tussen de zes landen van de Europese gemeenschappen over de oprichting van Air Union, die zou moeten uitlopen in samenwerking tussen hun nationale luchtvaartmaatschappijen. Voor het eerst sedert destijds de K.L.M. besloot zich uit de besprekingen terug te trekken neemt ook een Nederlandse delegatie aan het overleg deel. Doordat ook Luxemburg aan de onderhandelingen deelneemt, wordt het gesprek thans gevoerd tussen alle zes EE.G.-landen. De dinsdag begonnen conferentie zal o.m. van gedachten wisselen over de on derlinge verhouding van de zes maat schappijen in het totale verkeer, dat in Air Union wordt verzorgd. De conferen tie heeft voorts tot taak een conferentie op ministerieel niveau tussen de zes lan den voor te bereiden, die in februari zou moeten worden gehouden. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van de directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst, vice-admiraal b.d. Kruys. mingscursussen aan jeugdige arbeids krachten, indien het leerplan en de me thodiek goedkeuring krijgen. Tegen deze vorming door bedrijven bracht de heer Schuurman levensbeschouwelijke bezwa ren in. Een bedrijf als economische or ganisatie, aldus de heer Schuurman, moet zich niet bewegen op het terrein van de vorming. Volgens minister Veldkamp (Sociale Zaken) en staatssecretaris Grosheide (O. K. en W.) zijn er nog slechts een gering aantal bedrijfsscholen. De heer Schuur man repliceerde dat het aantal van deze scholen regelmatig toeneemt en cursisten wegzuigt van de vormingsscholen. De Tweede Kamer krijgt dezer da gen een nota van het bestuur van het bedrijfschap voor de detailhandel in alcoholhoudende dranken over het ont werp drank- en horecawet, dat eind deze maand in de Kamer in behande ling zal komen. Naarmate dit tijdstip nadert neemt de discussie over dit wetsontwerp toe. Die discussie is reeds jaren aan de gang onder de direct betrokkenen, ook in de kring van de drankbestrijding en van kerkgenootschappen. Het bedrijfschap heeft nu de memo rie van antwoord der regering aan een nadere beschouwing onderworpen en haar opmerkingen daarover in de nota vervat. Het bestuur van dit schap is het niet met de regering eens dat het aantal bedrijven, nadat het ontwerp in zijn huidige vorm zou zijn aanvaard, niet belangrijk zal toenemen. Er moet zelfs rekening mee worden gehouden, aldus het bestuur, dat een aanzienlijke ver meerdering van het aantal vestigingen te verwachten is in handen van „groot kapitaalgevers". Het schap meent verder dat de op merking der regering om het stellen van inrichtings- en zedelijkheidseisen niet over te laten aan publiekrechte lijke organen, afbreuk doet aan de ont wikkeling die aan de schappen is toe gedacht. Het bestuur van het schap blijft er op aandringen grossiers bij het afleve ren van dranken te binden aan een bepaald kwantum om controle moge lijk te maken of de aflevering is ge schied aan ondernemingen of aan parti culieren. Het schap blijft aandringen op af schaffing van het vergunningsrecht. Het meent dat, nu de drank- en horeca wet uitgaat van een stelsel van vesti gingsvergunningen, er geen enkele re den is om de sector van de detailhan del in alcoholhoudende dranken met vergunningsrecht te belasten, daar an dere branches, waarvoor een vestigings vergunning vereist is, niet worden be last. Het. bestuur van het schap vraagt ook de aandacht van de Kamer voor de zijns inziens inconsequente voor schriften bij het vaststellen van het verschil tussen zwak-alcoholische dran ken en sterke drank. Met het oog op de volksgezondheid is bepaald dat dranken met een alcoholpercentage tot vijftien procent beschouwd moeten worden als zwak-alcoholisch dranken met een al coholpercentage dat daarboven uitgaat zijn sterke dranken. Van deze bepalin gen zijn wijnen uitgezonderd, ook wan neer zij een alcoholpercentage hebben dat belangrijk meer is dan vijftien pro cent, en dat vindt het bestuur niet in orde. Daar komt nog bij dat wijn volgens het algemeen vestigingsbesluit levens- middelenbedrijven, een zgn. vrij artikel is dat in alle winkels kan worden ver kocht. Sherry, port en vermouth heb ben een alcoholpercentage dat soms be langrijk boven de vijftien procent ligt. Men kan deze wijnen kopen in bv. si garenwinkels, maar ook bij venters, die deze drank bij andere levensmiddelen op hun wagen te koop hebben. Er is een toenemend gebruik van sherry, port en vermouth te constateren, zo werd opgemerkt, en een teruggang 1 in het gebruik van de Hollandse borrel. Omdat deze wijnen te koop zijn buiten de slijterijen, heerst ten onrechte de mening dat die wijnen zwak-alcoho lisch zouden zijn. Die wijnen, in wezen sterke drank, worden verkocht in be drijven die de voor slijterijen vereiste vergunning niet behoeven. Het bestuur van het schap vindt dat dit een situatie is die niet overeenkomt met het be lang van de volksgezondheid. (Van onze parlementaire redactie) Oppositieleider dr. Vondeling heeft in schriftelijke vragen aan de minister-pre sident een nota gevraagd, in te dienen bij de Tweede Kamer, over de huidige positie van de dagbladpers in ons land. De socialistische fractieleider verwacht, dat de regering in die nota zal reageren op hetgeen onlangs door de Nederlandse Dagbladpers en door het genootschap van hoofdredacteuren in een nota aan de regering over de (zorgelijke) econo mische situatie van de Nederlandse dag bladpers is gesteld. (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft dinsdagmiddag het wetsontwerp tot invoering van een voorwaardelijk arbeidsverbod voor veer tienjarige jongens zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Van dit verbod zal dispensatie worden verleend wanneer de 14-jarigen niet lan ger arbeid verrichten dan 8 uur per dag en 36 uur per week en zij op ten minste een hele of twee halve werkdagen per week gedurende in totaal ten minste acht uren algemeen vormend onderwijs of een beroepsopleiding ontvangen. Bij de discussie vroeg de heer Schuur man (K.V.P.) aan minister Veldkamp waakzaamheid te betrachten ten aanzien van de ontwikkeling van bedrijfscursus- sen. die als erkende inrichting worden aangemerkt voor het geven van vor- (Van onze parlementaire redactie) Drs. Peschar (P.v.d.A.) heeft in schrif telijke vragen bij de staatssecretaris van Economische Zaken gepleit voor meer vrijheid in de stofzuigerhandel. De heer Peschar haakt bij zijn vragen in bij het reglement van de stichting centraal in stituut voor de stofzuigerhandel 'Cistofa). De grossier of handelaar, die bij Cistofa is ingeschreven, kan zijn inschrijving, al dus de heer Peschar, niet langs de nor male weg beëindigen. Hij moet in een schriftelijke verklaring beloven geen stofzuigers van erkende fabrikanten meer te zullen betrekken noch stofzuigers te zullen importeren. De stemming voor de internationale waarden is gisteren aan de flauwe kant geweest, echter met weinig zaken. Het waren vooral de Philips- en Unilever- waarden, die flauw in de markt lagen. Middenkoersaanbod bracht in de Philips- hoek een openingsprijs van f 157, tegen eergisteren als slotprijs f 160.60. Unilever zette drie gulden lager in op f 146.20. Van Kon. Olie ging één gulden af bij een notering op f 184.80, AKU, welk fonds maandag met een koersdaling van tien punten genoegen moest nemen op 539, opende dinsdag op 531. Hoogovens no teerde min vier punten bij een eerste afdoening op 593. Gezien de stemming voor genoemde fondsen heeft het Dam rak maandag een goede neus gehad, toen men een gereserveerde houding aannam. Er waren gisteren, evenals maandag, wederom geen factoren aanwezig die een betere tendentie hadden kunnen bewerk stelligen. Aan de andere kant waren er ook geen overwegende argumenten aan wezig voor een forse koersdaling, na de flauwe dag van eergisteren. De jaarlijkse economische boodschap van president Johnson werd in WaU Street maandag voor kennisgeving aan genomen De markt aldaar reageerde er nauwelijks op. De baisse-posities op de New-Yorkse beurs zijn er op het laagste peil aangeland, sinds juli 1963. Gedu rende de verdere beursduur, toen het geringe aanbod was verwerkt, werd op het sterk verlaagde niveau steun gebo den. Dit had als gevolg dat Philips op liep tot f 157.60. Kon. Olie tot f 185.50 en AKU tot 534(2. De omzetten in de hoofdfondsen waren gering en zeker niet in overeenstemming, aldus de beurs, met de forse koersdalingen. Deze werden dan ook hoofdzakelijk toegeschreven aan ge brek aan kooplust. Ned. '59 4% Ned. '61 4% Ned. '47 3% Ned. grootboek '46 AKU Hoogovens Philips Unilever Kon. Olie HAL Scheepvaartunie Amst. Bank Ned. Handelmij. Lucas Bols Mach. Bredj? Bijenkorf Drie Hpefijzers Ford Van Gelders Papier Heineken Hero Conserven Holl. Beton Mij. Kon. Zout Nij verdal - Ten Cate De Schelde Scholten Foxhol Simons Emball. en Hout Thomassen en Drijver Van Vlissingen Katoen Vredestein Zeeuwse Confectie Zwanenberg Organon Shell Oil Anaconda Bethlehem Steel General Electric General Motor Procter and Gamble Republic Steel NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 535; Hoogovens Kon. Olie 185.30186 00; Philips 155.00 gb— 156.50; Unilever 145.20—145.50. 20-1 21-1 94% 95% 93% 94% 86% 86 87 87 A 539 535 597 593 gb 160.7 159.5 149.3 146.4 186 185.8 116''2 115% 140% 139% 378 378 357 35634 1050 1050 2101 210 860 367 950 225 224 479 478 313 gb 456 456 835 830 210 206 243 235 724 716 138 139 780 770 268 265% 250 247 401 401 945 935 18% 18% 48% 47% 33% 33 Va 85% 84% 78 A 77% 80 42 41%

de Stem | 1964 | | pagina 7