enthousiaste burgemeester ficq OUDE IJZENDIJKE KRIJGT NIEUW AANZIEN nog 3 Mister A. S. KELLEY: bouwer van DOW het landbouwwerktuig Cassatieberoep van Baarlcse winkelier opnieuw verworpen „Belangrijke verklaring" van Paus op komst ,,I am just a Ter neuzen-boy now tflfrr F/eoBiem Reconstructie nog dit jaar - voltooid De Gaulle mag op „de rode knop" passen «OSRAM SPOORWEG ZWEMBAD Twee jaar geëist wegens aanslag met plastiekbom nieuwe Amsterdam tentoonstelling mechanisatie en rationalisatie in land en tuinbouw. 20 t/m 25 januari 64 HflVf MO Beschieting Oostduitser WEER BRITS PROTEST Aanpassen Problemen Deze zomer nog IpagMad P extern De Gaulle zet door Het roken Tilburgse vogelkooien geen inbreuk op Duits octrooi DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 22 JANUARI 1964 (Van onze verslaggever) Er wordt hard gewerkt aan IJzendijkes nieuwe gezicht! Dat moet ook wel, want nog dit jaar zal het nieuwe aanzicht, dat IJzendijke tot de aantrekkelijkste onder de west-Zeeuwsch-Vlaamse stadjes en dorpen zal maken, ge stalte moeten krijgen. Waterpar tijen, plantsoenen, geboomte, een bolwerk en een molen vormen de voornaamste ingrediënten in deze „new look". Nieuw, onder zeker voorbehoud, omdat het voor een belangrijk deel reconstructie en restauratie betreft. De waterpar tijen vormen een gedeelte van de oude vestinggracht. Het bolwerk spreekt voor zichzelf, terwijl de molen zal voortkomen uit de le lijke ruïne, die met de torens van de twee kerken het panorama van IJzendijke beheerst. Dezer dagen ls meer dan 1300 meter smalspoor uitgelegd. Hierover rijden be drijvig de kipkarren van het Ravalijn naar het bejaardentehuis. Bij het Ravalijn moet de grond weg voor de vestinggracht btf het bejaardentehuis moet de grond er bij om de diepte, een restant van de oude vestinggracht, op hoogte te brengen voor de aanleg van een park. Het werk, dat wordt uitgevoerd door de Heidemaatschappij en onder supervi sie staat van „Menno van Coehoorn", de landelijke stichting, die zich toelegt op behoud en restauratie van vestingwerken zal IJzendijke een gracht geven, die loopt van de Oranjestraat tot achter de Waterpoortstraat. Het zal tevens mee brengen dat de Boulevard, achter het Ra valijn, haar naam weer met eer kan dra gen. Voor de 800 meter gracht moet zo'n 33.000 kubieke meter grond worden uit gegraven, die behalve voor de omgeving van het bejaardentehuis ook het andere restant gracht tussen de Oranjestraat en Koninginnestraat moet opvullen. Hier zal, aan de voet van de molen, een riant park worden aangelegd. Zoals op de tekening is te zien wordt de gracht op twee plaatsen overbrugd, terwijl er ook een brug zal voeren naar het bolwerk. Staande op het bolwerk zal men eertijds, naar de ene zijde uitzien over „Iezendieke" en naar de andere zij de over het wijde Vlaamse land. Burgemeester J. J. M. Ficq (40) spreekt met enthousiasme over het project. Hij staat er echter niet te lang bij stil. „Er gebeurt hier nog v.eel meer!" zei ons met een wijd gebaar de even spontane als actieve burgervader van IJzendijke. Eindelijk wordt ook de bochtige, slecht bestrate en gevaarlijke toegangs weg naar IJzendijke, vanaf de rijks weg, verbeterd. De weg, die een stukje „provincie vormt tussen rijks- en ge meenteweg krijgt een dek van asphalt- beton. De gemeente legt er aan de noordzijde een trottoir bij, dat een lengte krijgt van 700 meter en tot aan de eerste bebouwing zal voeren. „De doorn in het oog zal een lust voor het oog worden". Ambitieus mag zeker het zwembadplan worden genoemd. Tenslotte is IJzendijke een plaats met niet meer dan 2700 zie len. Het bad zal echter een „zegen" kun nen betekenen voor IJzendijke en haar verre omgeving., ja, zelfs voor het Bel gische „achterland". Treffend voor de besluitvaardigheid van burgemeester Ficq zijn wethouders en zijn raadsleden is het tempo, wdarin alles is voorbereid. De fi nanciering is rond. En de exploitatie? „Die zit in een goed sluitende begroting, zodat wij ervan overtuigd zijn dat G.S. haar goedkeuring aan het plan zal hech ten". Het open zwembadcomplex krijgt een totale oppervlakte van va. 2,5 ha en maakt deel uit van het grote sport- en recreatieplan dat een 5 ha. beslaat. Een gedeelte hiervan, twee voetbalvelden en twee tennisbanen met omliggende beplan ting, is reeds werkelijkheid. Burgemeester Ficq wijst op de desolate toestand van de koeren molen, die, niet alleen door zijn lengte, maar ook doordat hij op het laatste restantje vestingwal, dat IJzendijke rijk is, is gebouwd, ver boven de bebouwing van het stadje uitsteekt. De molen is de laatste die IJzendijke nog bezit. De andere, een standaardmolen, werd vele jaren geleden afgebroken. De molen dateert uit het begin van de vorige eeuw. Gustave Doens was de laatste molenaar, die de wieken tot 1922 deed draaien. Oor log en verwaarlozing hebben daar na snel hun werk gedaan. „Ik heb mij in de molen vast gebeten", zegt burgemeester Ficq die hoop en vertrouwen heeft dat nog dit jaar met de restauratie van het toch monumentale bouw werk kan worden begonnen. G.S. gaf haar goedkeuring aan de plan nen. Monumentenzorg en provin cie nemen voor een belangrijk be drag deel in de kosten. Na de restauratie zal de molen weer door een Doens, de zoon van de laatste molenaar, worden gebruikt. Het heeft er alle schijn van, dat men iedereen aan het sporten en niet in de laatste plaats aan het tennissen wil krij gen. Zo kan iedere jongeling beneden de zestien jaar voor zegge en schrijve één gulden het gehele seizoen de tennis racket hanteren. Gevolg: Een vereniging van 120 leden! Het ontwerp van het zwembad is van de Heidemaatschappij, en bestaat uit een ondiep, half diep, diep en een kleuter- bad. Vaststeling van de capaciteit is vol gens burgemeester Ficq relatief maar zo'n 25.000 baden per seizoen is zeer wel mogelijk. Het plan werd opgesteld aan de hand van een rapport door het ad viesorgaan van de Ver. Ned. Gemeenten voor bad- en zweminrichtingen. Het die pe bad krijgt een omvang van 25x14 m, het ondiepe wordt 17x12 m. „Nog meer?" vroegen wij de burger vader. „Ja", en hij vertelt van het pro ject der be jaarden woningen. Tien wo ningen voor bejaarden zijn in aanbou\ achter de Waterpoortstraat, voor de r.-k. regionale woningbouwvereniging „Kloos- terzande". Ze dienen tevens als vervan ging van de noodwoningen, zodat ook hier spoedig zal kunnen worden gespro ken van een schoon „IJzen"-dijke. Het nieuwe gezicht van IJzendijke. 1) Bestaande vestinggrachten. 2) Te restaureren vestinggrachten. 3) Aan te leggen plantsoenen. 4) Te restau reren korenmolen. 5) Te restaureren Ravalijn. „Wij doen alles om het woon- en leef-< klimaat van IJzendijke zo gunstig mo gelijk te maken", rechtvaardigt burge meester Ficq de activiteiten. Wellicht minder spectaculair, maar ze ker even belangrijk in de verwezenlij king van deze doelstelling is het feit, dat nog deze week de splinternieuwe, zelf gefinancierde rioolzuiveringsinstallatie gaat proefdraaien. Met het nieuw gegra ven ringriool, dat moest worden gegra ven, heeft het hele project vier ton ge kost! Een bedrag, dat een stadje als IJzendijke bepaald niet voor het opschep pen heeft. De volksgezondheid is er ech ter mee gediend, om maar niet te spre ken van de „kwalijke luchtjes" die tot het verleden zullen behoren. Wat eertijds een grimmige vestingstad aan de Westerschelde was is nu een vriendelijk plaatsje, ver in het west- Zeeuwsch-Vlaamse land. Maar IJzendijke is geen sluimerende relikwie uit een ver verleden, zoals zoveel „historische" stad jes in en buiten Zeeland. Nee, zijn in woners voelen meer voor een steeds mo derner, groter en „leefbaarder" IJzen dijke. De officier van justitie bij de recht bank te Roermond heeft gisteren twee jaar gevangenisstraf tegen en onmiddel lijke gevangenneming geëist van de 26- jarige mijnwerker P. S uit Venlo, die terechtstond op beschuldiging op 21 augustus een aanslag met een plastiek- bom te hebben gepleegd op een buur man. De explosieven had S. gestolen bij een zoutmijn in Duitsland, waar hij werkte. De verdachte kwam tot zijn daad uit woede over een miskraam van zijn vrouw, die hij toeschreef aan de „zenuwen-oorlog" tussen beide families. De rechtbank wees na in de raadkamer te zijn geweest de eis van de officier tot onmiddellijke inhechtenisneming van S. af en bepaalde de uitspraak op 4 februari. President De Gaulle van Frankrijk heeft het presidentieel decreet onderte kend dat hemzelf de macht geeft in tijd van nood op de knop te drukken die Fr ankrijks „force de frappe" in bewe ging brengt. Op 15 oktober van het vorig jaar is de „force de frappe" operationeel ver klaard. Wie moest beslissen wanneer er gebruik van zou worden gemaakt, was nog niet wettelijk vastgelegd. De „force de frappe" bestaat momen teel uit Mirage-IV bommenwerpers van middelgroot bereik, die A-bommen kun nen vervoeren. De force is zo ontworpen, dat de projectielen met kernlading over gebracht kunnen worden op atoomduik boten en raketten van Franse makelij. (Advertentie) Geopend 9.30 - 18.00 uur vrijdag 24 januari ook 's avonds 19.30-22.30 uur. sluiting: zaterdag 25 januari 17 uur.HjMdV^ Toegang f.2.50 Nieuwe Amsterdam. De 33-jarige winkelier te Baarle-Nas- sau J. W. van der W. is destijds door de economische politierechter te Breda wegens frauduleuze uitvoer van boter naar België veroordeeld tot 16 weken ge vangenisstraf. met aftrek, waarvan 10 voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd en bovendien f 9000 boete of drie maan den hechtenis. Het hof in Den Bosch heeft het vonnis bevestigd. De Hoge Raad verwees deze zaak indertijd naar het hof te Arnhem, dat echter dezelfde straf oplegde. Nu zij voor de tweede keer voor de Hoge Raad kwam heeft dit college het opnieuw ingestelde cas satieberoep verworpen. Paus Paulus zal zaterdag een bezoek brengen aan de St.-Paulus-basiliek en woordvoerders van het Vaticaan ver klaarden, dat de Paus daarna een „be langrijke verklaring" zal afleggen. Op dezelfde plaats en dag legde Paus Johannes XXIII, vijf jaar geleden een verklaring af, waarin hij zijn voor nemen aankondigde een oecumenisch Concilie bijeen te roepen. Functionarissen van het Vaticaan ge loofden dat de Paus wellicht een con sistorie zou bijeenroepen voor de benoe ming van nieuwe kardinalen of bijzon derheden zou vrijgeven met betrekking tot zijn eerste encycliek, waaraan hij sinds zijn terugkeer uit het Heilig Land, op 6 januari, heeft gewerkt. "F1 5? MISTER KELLEY Engeland heeft opnieuw bij Rusland geprotesteerd tegen de beschieting van een Oostduitse jongen op de Berlijnse muur, waarvan wij maandag melding maakten. De Russen hebben geweigerd het pro test te aanvaarden, omdat niet zy, maar Oost-Duitsland hierbij betrokken zou zyn. De jongen, de 16-jarige Lothar Herk- lotz, werd zondag door een communis tische grenswacht in de hiel geschoten, toen hij nabij de Brandenburger poort over de zwaarbewaakte muur poogde te klimmen. Westberlijnse politiemannen wisten hem over de muur te trekken. Het was het ernstige incident met een jeugdige vluchteling, sinds Kerstmis toen een Oostduitse jongeman bij de muur werd doodgeschoten. De Britse ambassadeur in West- Duitsland deelde zijn Russische ambt genoot in Oost-Duitsland mee, dat „dit incident weer eens de brutaliteit karak teriseerde van de grenswachten, die hun Duitse vrienden in koelen bloede dood schoten". Hij verklaarde, dat de Oostduitse grenswachten begonnen te schieten toen de jongen ,,de Britse sector in Berlijn poogde binnen te komen". (Advertentie) (Van onze redacteur) Het was gisteren niet moeilijk om aan mister Kelley's verzoek gevolg te geven. „Doe me een ple zier en maak geen foto's. Zelfs de mensen, die hier werken, mogen geen foto's maken. Weet U: Dow wil met zijn produkten de eerste zijn. 't Is met Dow net als met u. U wilt met uw nieuws óók de eerste zijn". Mister Kelley had geluk, dat de mist de „geheimen" van Dow Chemicals in de Nleuwneuzenpolder bij Tcrneuzen aan he*t oog onttrok. In het andere geval zou het misschien teveel zijn gevraagd de ca mera niet te richten op dat geweldige complex van in aanbouw zynde gebou wen, buisleidingen, installaties en contai ners, dat hier in Amerikaans tempo uit de grond wordt gestampt Maar het ging ons gisteren niet op de eerste plaats om wat Dow daar in koorts achtig tempo aan het bouwen is. Het ging om mister Kelley zelf. Mister A.S. Kelley, general superinten dent, oftewel hoofduitvoerder, van Fluor- Schuytvlot N.V., de aannemingsmaat schappij, die de chemische witte-j assen- industrie van Dow moet opbouwen. Mister Kelley is 49 jaar, niet al te groot van stuk. Hij zit wat ineengedoken als hij met een constante vriendelijkheid in zijn ogen ons het een en ander van zijn ervaringen vertelt. Mister Kelley is ge boren in New Jersey. Zijn vak heeft hem en zijn gezin al op vele plaatsen in de States gebracht: Oklahoma. Mexico. Co lumbia. Het laatste was hij in Californië. En nu dan Tcrneuzen. „Het enige dat hier wat tegenvalt is dat je de zon zo weinig ziet. Ik moet toegeven dat we hier meer ondergoed dragen dan in Californië", zegt mister Kelley, „maar voor de rest voelen we ons hier volledig op ons gemak. We doen precies zoals alle andere Neder landers. Onze jongens hebben zelfs al geschaatst. Terneuzen maakt het ons trou wens niet moeilijk. In Terneuzen zijn de mensen bijzonder hulpvaardig en vrien delijk voor ons". Zelf is hij begin maart vorig jaar naar Zeeland gekomen. Zijn vrouw en kinde ren volgden enkele maanden later „Ik pas me goed aan", aldus deze Amerikaan „I am just a Terneuzen-boy now". Zijn twee zoons (12 en 14 jaar) krij gen met de andere jongens en meisjes van de negen Amerikaanse gezinnen vol gens het Amerikaanse onderwijssysteem les van twee Nederlandse leraren, waar van er één een studiereis door Amerika heeft gemaakt. „Ik moet eerlijk zeggen dat ze beter vooruit gaan dan destijds in Californië. Die twee leraren doen wer kelijk prachtig werk", aldus de heer Kelley. Zijn dochter van vijftien is in Brussel op een school, „waar de nonnen Engels spreken". Zij leert daar Frans. Wat de taal betreft: de Amerikaanse vrouwen leren het Nederlands aanzien lijk sneller dan hun mannen. Bij de op bouw van Dow passen de Nederlanders zich aan. Alles gaat daar in het Engels. De Amerikaanse vrouwen hebben het echter minder makkelijk. Zij zijn in veel winkels en bij buurpraatjes vooral op het Nederlands aangewezen. Aangaande de opbouw van Dow zegt mister Kelley, dat de 380 mensen die aan dit project bezig zijn, een hoog werk tempo bezitten. Het zou eigenlijk nog vlugger moeten gaan, maar mister Kelley heeft wat moeilijkheden bij het aantrek ken van voldoende arbeidskrachten. Ook op technisch gebied zijn er natuurlijk problemen. Maar mister Kelley staat zijn mannetje. Dat is alleen al duidelijk wan neer we aan een van de wanden van het Kelley-kantoor in rode letters te le zen krijgen: Any problems, have no fear, Kelley is here". „U moet natuurlijk wel een hoop van al die technische dingen afweten", vra gen wij. ,,Ja dat wel", aldus de heer Kelley „maar lang niet alles hoor; het MISTER LEMASTER Zijn zoontje won een kip met hengelen komt er op aan goede medewerkers te zieken". Behalve de moeilijkheden van het aan trekken van voldoende arbeidskrachten doet zich het probleem voor van het wer ken in de polder. Op het ogenblik valt het nogal mee. De grond is hard van de vorst. Maar in de lente wordt het in de letterlijke zin van het woord modderen in de Nieuwneuzenpolder. „Maar daar over moet je niet piekeren; je moet ge woon doen, gewoon doorgaan", aldus mister Kelley. De hoofduitvoerder van dit grootse werk toont zich verder bijzonder^ dank baar voor de enorme medewerking en steun die hij van de gemeentelijke over heid van Terneuzen en van verschillen de Terneuzense bedrijven ontvangt. Wat de bedrijven betreft noemt hij vooral de Terneuzense scheepsbouwmaatschappij. Is mister Kelly erg voorzichtig om iets te zeggen over de plannen van Dow en over het werksche ma, dat hy volgt, hij wil wèl me dedelen, dat de eerste fase van de vestiging van Dow in Terneuzen nog deze zomer zal klaar komen, Ook een van de zeven zogenaamde pro- ducts-engeneers van Dow-Chemical, mis ter L.A. Lemaster, blijft behoorlijk op de vlakte. De opbouw vordert naar wens en Dow heeft verschillende experimenten bij de opbouw gaande. Welke experimen ten? Mister Lemaster glimlacht maar een beetje en laat het vraagteken liever staan. Wel wil hij zeggen, dat het kaderperso neel voor de nieuwe fabrieken zo goed als volledig is aangetrokken. Op de top- directeur na (dat wordt hoogstwaarschijn lijk een Amerikaan) zal het kader uit Nederlanders bestaan. Verschillende lei dinggevende figuren zullen zelfs uit Zeeuwsch-Vlaanderen komen. Enkele le den van dit kader hebben reeds een voor opleiding in Amerika ontvangen. Ande ren zullen die opleiding in Amerika nog krijgen. Weer anderen krijgen ter plaatse een opleiding aan de hand van een mi niatuur-model van de fabriek, die in de Nieuwneuzenpolder staat opgesteld. Ook mister Lemaster heeft weinig moeite zich in Terneuzen aan te passen en thuis te voelen. Samen met zijn zes jarige zoon is hij bijvoorbeeld lid van de hengelsportvereniging te Sluiskil. Vóór Kerstmis heeft zijn zoon zelfs een kip gewonnen met hengelen, zaam en bedachtzaam in zijn praten, is Mister Lemaster, tenger en wat lang- geboortig van Texas. Evenals de meeste Amerikanen in Terneuzen is hij metho dist. In de gereformeerde kerk worden regelmatig Engelse diensten gehouden voor de Amerikanen, die door veel Ter- neuzenaren worden bezocht „Zo komen we op een heel gemakkelijke manier in contact met de Nederlanders", aldus mister Lemaster. Ook mister Kelley heeft al veel ken nissen - via zijn geloof - opgedaan. Mister Kelley, de Terneuzen-boy, is katholiek. ("yngeacht bondgenootschappen en vriendschapsverdragen gaat gene raal De Gaulle zijn eigen gang. Zonder iemand te verwittigen of te raadplegen heeft hij besloten Bood China te er kennen. Op zichzelf is dat niet zo bijzonder, want ook andere westelijke landen hebben vertegenwoordigers in Peking. De generaal gaat echter tot deze stap over op een tijdstip, dat deze- in Washington bijzonder pijnlijk moet aankomen. Rood China dringt op in Z.O.-Azië, waar alleen Amerikaanse troepen nog een dam vormen in de jungle van Vietnam. Bovendien tracht Frankrijk de daar verloren invloed te herwinnen, wat in Cambodja schijnt te lukken, doch in Zuid-Vietnam niet, hoewel dit werd verwacht na de val van de familie Diem. De verhouding Washington-Parijs is nog verder afge koeld, hetgeen het Nato-bondgenoot- schap zeker niet ten goede komt. Ook in Bonn ziet men de Franse stap met lede ogen. Het fraaie Frans-Duitse vriendschapsverdrag, dat in regelma tige raadplegingen voorziet, had de generaal ditmaal vergeten. Hij is nu eenmaal kwaad op Erhard, omdat die de teruglevering van de op Duits grondgebied gekidnapte Argoud had verlangd. Westduitse regeringskringen vrezen, dat het erkennen van twee China's door De Gaulle wel eens de voorbode zou kunnen zijn van het er kennen van twee Duitslanden. Aldus dreigen er scheuren te ont staan in het stelsel van westelijke bondgenootschappen, omdat de gene raal zich nu eenmaal in geen enkel gareel schikt. Gelukkig, mag men wel zeggen, vertonen zich ook scheuren in het Oostelijk blok. Zo zijn we ten minste quitte. A ls eerzaam sigarettenroker voelt men zich anno 1964 diep ongelukkig. Er is een ware sigarettenpsychose in ontwikkeling, waarin als slagwoorden de gruwelijkste begrippen: kanker, hartinfarcten, bronchitis en neurose worden gehanteerd. Aan het wetenschappelijke bewijs voor het verband tussen sigaretten roken en verschillende ernstige ziekten kan door geen zinnig mens meer wor den getwijfeld, maar het is een heel andere zaak of duizenden kettingrokers zich nu van hun ongezonde gewoonte zullen losmaken. Wij betwijfelen dat laatste. Het sta ken van het roken is niet een soort „bekering"; geen inzicht in het ver keerde van een handelwijze en het vervolgens terugkeren van de dwalin gen zijns weegs. De rookgewoonte heeft in talloze gevallen meer van een ziekte, een psychische dwanghande ling, welke door schrikeffecten van het kaliber dat wij via tv, krant en radio hebben leren kennen, vaak alleen maar wordt verergerd. Wie hier met strafsancties gaat werken (gelijk in België schijnt te worden overwogen) wekt alleen maar verzet. Zoals onder het drankverbod in Amerika het kwaad, dat uit het drinken kon voort vloeien, slechts toenam. Men zal zich uit de oorlog herinneren, hoe brood- en suikerrantsoenen werden verruild voor een handjevol slechte tabak... De rookgewoonte zit dieper dan de weten schappelijke publikaties doen veron derstellen. De maatschappij is van rook doortrokken. De etiquette kent er grote betekenis aan toe. En... zelfs longartsen roken dikwijls. De Nederlandse overheid zal nu ook bescheiden maatregelen nemen om de rookgewoonte te bestrijden en zij zal daarmee bij de jeugd beginnen. Dat is een goed ding. Iemand die nog niet gerookt heeft bespaart zichzelf veel leed als hij zich niet aan rook- experimenten waagt. Men zal echter in toenemende mate aandacht moeten gaan besteden aan de honderdduizen den, die (wetenschappelijk gesproken) wellicht ten dode opgeschreven zijn. Deze mensen moeten niet vermaand, niet bestraft of bepreekt worden, maar zij hebben recht op psychologisch door dachte bijstand. Hun thans gemobili seerde goede wil verdient handreiking. Blijft deze achterwege, dan heeft men de gewoonteroker alleen van een illusie beroofd, namelijk deze, dat het roken een genot is. Om over die schok heen te komen zal hij misschien nog meer gaan roken dan hij reeds deed... (Advertentie) de medicinale hoestbonbon met vitamine C De N.V. Vokafa te Tilburg heeft gis teren voor de Bredase rechtbank een kort geding gewonnen dat was aange spannen door de Duitse firma Voss uit Neheim-Hüsten. Zoals bekend beschul digde de Duitse firma in november van het vorig jaar De Gruyter van octrooi inbreuk. De Gruyter verkocht toen in het kader van een actie vogelkooien, die wa ren gemaakt door de N.V. Vokofa Het kort geding dat de Duitse firma toen te gen De Gruyter aanspande, werd door laatstgenoemde verloren. De fabrikant van de kooien, Vokofa te Tilburg heeft het tweede geding, dat de Duitse firma in deze zaak aanspande nu gewonnen, zodat de fabricage en verkoop van de betreffende kooien opnieuw zou kunnen beginnen.

de Stem | 1964 | | pagina 3