Nieuwe maatregelen van minister Koud nachtje voor diepvries-vliegers Vijf puntenplan voor de vrede TANGANJIKA WEER HET TONEEL VAN MUETERIJ Centje van I Johnson lanceert biertje af Britse troepen onderweg Hoge Haagse deining om t.v.-eiland [house of enqland m Andriessen: wordt meer prijsbewust KLAVERTJE-VIJF VOOR FRANCE DAGBLAD VOOR ZEELAND Lichte dooi Slapen de holen in sneeuw.. Oud-minister in Kongo plundert Top-gesprekken over Maleisië in Cambodja HOOPVOL RUSLAND OE THANT Stammenoorlog in Roeanda: al 8000 doden Voor God, Koningin en Vaderland 104e JAARGANG No. 244?^ Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C, J. v. Hootegem, mr. dr A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v 't Westende Bureau: Breda - Reigerstraa: 16 Tel. 22341 (5 lijnen; Postgiro II 14111. WOENSDAG 22 JANUARI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse ei ilanden- GOES Kiokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBÜRG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) STERKER REM OP DE (Van onze Haagse redactie) Politiek Den Haag verwacht op korte termijn de nodige politieke deining nu meer nieuws of zijn het nog maar speculaties? bekend wordt over de tot dusver mysterieuze plannen voor het televisie-eiland van de R.E.M. Uit een zee van meest oncontroleerbare ge ruchten komt 1 juli 1964 naar voren als datum waarop de R.E.M. met zyn uitzendingen vanuit de Noordzee wil starten. Half mei beginnen reeds de proefuitzendingen. Politiek Den Haag is thans benieuwd hoe ver de regering het met de R.E.M.- plannen zal laten komen. De ministers van Verkeer *n Waterstaat en Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen ma ken de indruk een afwachtende hou ding aan te nemen. P.v.d.A.-fractielei- der Vondeling heeft daarover reeds vragen gesteld. Er staan ook grote economische belan gen op het spel: voor het onafhanke lijke weekblad „Televizier", dat zijn oplage door de R.E.M.-activiteiten aan stonds alleen maar kan zien stijgen, voor de omroepverenigingen, die be dreigd worden met een daling van de oplage van de omroepgidsen en dus van hun leden. Hoogst belangrijk is een en ander ook voor het advertentie wezen en de positie van de Neder landse dagbladpers. De P.T.T. vraagt zich inmiddels met ver bazing af hoe de R.E.M. de zaken tech nisch denkt- te kunnen klaren. Zender- bereik en bandgebruik van de piraten zender „T.v.-Noordzee" vormen de technisch meest ingewikkelde proble men, waarvoor de R.E.M. komt te staan. Andere specialisten vragen zich af hoe men op de verraderlijke bodem van de Noordzee, met zijn bijzonder stroomverloop, een televisie-eiland denkt te kunnen plaatsen. De R E.M. gaat inmiddels verder met het vastleg gen van advertentiecontracten, het werven van technische en artistieke medewerkers en de bouw van studio ruimte. Uitgebreid nieuws rond het televisie eiland van de R.E.M. treft de lezer aan op pagina 7. (Advertentie) Nu in de service-verkoop Ook vele kleine maten kostuums met 40°/0 korting Moderne kostuums in pro gressieve kleuren, o.a. bruin en blauw. Diverse dessins in originele engel se kamgarens 169.50-40% =101.70 U bespaart dus 67.80 Karrestraat 3. Breda n>SfBuKE?DE Duitse Concilietheoloog vraaa^nf50:!11?^11 si' heeft zich afge~ het Concilie met beter bekort OTobi™ j 0m dc reeds behandelde besh d^ren d,a,a.rna nog eens grondig te het rnnc li Volga"5 hem wil de Paus ting beëindigen. k°mende dcrde zit" IN DE NACHT van maandag op dinsdag js voor een bedrag van drie mille aan juwelen gestolen bij een juwelilr in Zevenaar Er werd een grote spilgeh ruit ingeslagen en de dieven verdwenen voor lemand Z]ch had kunnen realiser™ wat er was gebeurd. KONINGIN ELISABETH van Engeland overweegt na de geboorte van haar vierde kind een bezoek te brengen aan West-Duitsland. g BU EEN kettingbotsing in de dikke mist vlak voor de Utrechtse brug bij Amsterdam, werden 21 personenauto's betrokken. Vijf ervan werden totaal ver nield Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. PRIJS (Van onze Haagse redactie) Prijsbewaker minister An driessen van Economische Za ken heeft toegeslagen. In zijn moeizame strijd tegen de golf van ongemotiveerde prijsstij gingen heeft hij opnieuw prijsmaatregelen getroffen. Ditmaal gelden deze voor: be jaardenoorden, dekens, hand- Dreigarens, tandtechnische werkstukken, dakpannen, rij wielstallingen en onderhouds werk voor kantoormachines. Minister Andriessen treft de hier ge noemde prijsmaatregelen, omdat hem ge bleken is dat in deze gevallen gehandeld wordt in strijd met de afgesproken spel regel^. Deze regels houden, zoals bekend in, dat van loonsverhogingen in het al- gemeeA de eerste 5 procent mag worden doorberekend, terwijl ook eventuele stij gingen van grondstoffenprijzen in de prij zen tot uitdrukking mogen komen. De minister heeft nu het volgende be paald: Bejaardenoorden: De prijzen in bejaar denoorden mogen voortaan nietcn*eer dan 4 procent bóven het niveau van TL okto ber 1963 liggjen. Dekens: Hiervoor is een zgn. marge beschikking getroffen. De geldmarge voor de handel mag hoogstens 5 procent hoger zijn dan op 1 oktober 1963. Handbreigarens: Hier geldt dezelfde beschikking als voor dekens. Tandtechnische werkstukken: De ge troffen beschikking schrijft voor, dat de prijzen ten hoogste 4 procent hoger mo gen zijn dan het niveau van 31 decem ber 1963. Dakpannen: Er zijn fabrikanten, die hun prijzen voor dakpannen meer heb ben verhoogd dan volgens afspraak tus sen minister Andriessen en de vereni ging van dakpannenfabrikanten sinds 1 januari jl. was toegestaan. Voor in Ne derland vervaardigde dakpannen is nu een prijsmaatregel getroffen. Rijwielbewaarplaatsen: Het dagtarief voor het overdekt stallen van rijwielen mag niet hoger zijn dan 17 cent. In de meeste gevallen zullen weekabonnemen ten niet meer dan 10 cent en maand abonnementen niet meer dan 25 cent mogen worden verhoogd. De tarieven zullen aan een maximum gebonden zijn. Onderhoud kantoormacliines: De hier voor uitgevaardigde prijzenbeschikking houdt in dat in het vervolg maximaal .4 procent meer mag worden berekend dan op 1 oktober 1963. Voorts heeft overleg met de minister tot resultaat gehad dat op korte termijn een matiging van bepaalde inmiddels gestegen prijzen van farmaceutische pro- dukten kan worden verwacht. De ko ninklijke maatschappij ter bevordering van de farmacie heeft dit de minister moeten toezeggen. Het onderzoek naar de prijsontwikke ling zal volgens Economische Zaken op intensieve wijze worden voortgezet. „Pas sende maatregelen" zullen worden geno men indien blijkt, dat ook in andere sec toren dan de hierboven genoemde, te veel in rekening wordt gebracht. Minis ter Andriessen zegt onomwonden: „Niet toegestaan kan worden, dat door een te geringe discipline in bepaalde branches de doelstellingen van het prijsbeleid in gevaar worden gebracht". Minister Andriessen doet tenslotte voor het slagen van zijn prijsbeleid wederom een beroep op de consument, om zoveel mogelijk „prijsbewust" te handelen, dat wil zeggen: de prijzen van verschillende leveranciers te vergelijken. Hij heeft van zijn kant met de consumentenorganisa ties en de vakcentrales contact opgeno men om na te gaan in hoeverre de prij zen „doorzichtiger" kunnen worden ge maakt en de prijsvergelijking kan wor den vergemakkelijkt. Het Franse passagiersschip „France", dat momenteel in Le Havre in dok ligt, krijgt nieuwe schroeven. Deze schroeven, die i.p.u. 4 bladen, 5 bladen hebben, wegen 25.430 kg en hebben een doorsnee van bijna 6 meter. Door dit ene extra blad hoopt men het hinderlijke trillen te beperken. Foto: Een van de enorme schroe ven wordt verplaatst. Weersverwachting van het KNMI geldig tot vanavond: °I'„'lele„plaalscn mist- Elders be wolkt, Overwegend droog, meren deels zwakke wind. Lichte dooi. ™ioanng: zon onder 17'09 uur- Maan op 12.09 uur. Morgen: zon op 8.33 uur. Maan onder ^-21 uur. (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse brouwers zullen de onlangs doorgevoerde prijsverhoging van bier weer enigszins verlagen. De verhoging van de bierprijs met 2 cent per fles van 30 cl en van 3 cent per pul van 45 cl, zal worden terug gebracht tot resp. 1 en 2 cent. Dit is het resultaat van het over leg, dat minister Andriessen over de bierprijs gevoerd heeft met verte genwoordigers van de Nederlandse brouwerijen. De door de minister gewenste prijsaanpassing zal op de kortst mogelijke termijn worden ge realiseerd. Niet alleen in de brouwerij, ook in de bouwerij is een „prijzens"- waardig initiatief genomen. „Cenco- bouw", waarin alle bij het bouwwe zen betrokkenen verenigd zijn, heeft zich bereid verklaard ervoor te zor gen dat in de bouwwereld prijsver hogingen voorkomen worden die in strijd zijn met het prijsbeleid van de minister. Van zijn kant verwacht de bouwwereld van de overheid op zeer korte termijn maatregelen met be trekking tot de doorberekening van lonen en prijzen, opdat de onzeker heid weggenomen wordt en de bouw activiteit ongestoord doorgang kan kan vinden. De Kongolese regering heeft gisteren de noodtoestand afgekondigd in de pro vincie Kwilu, ten oosten van Leopold- stad, om de strijd aan te binden tegen wat zij noemt ,,door communisten onder steunde terreur". De centrale regering had vorige maand reeds 450 man van het leger naar de provincie gestuurd om de ter- iur te onderdrukken. Benden, onder leiding van Pierre Mulele, die in het kabinet Loemoemba een ministersambt bekleedde, hebben de laatste maanden sabotage gepleegd op veerponten, wegen en andere verbin dingsmiddelen. De bende, die voornamelijk uit jonge mannen bestaan, hebben Molotov cocktails geworpen naar een Belgisch centrum voor landbouwkundig onderzoek en een Portugese conservenfabriek ge plunderd. Zij hebben ook twee Kongolese politie mannen vermoord. (Telefonisch van onze speciale verslaggever in Vesle Skaugum) De 27 Nederlandse jachtvliegers, die deelnemen aan de overlevingsoefening „Diepvries", zijn klaar om de nacht te gaan doorbrengen in zelf gegraven sneeuwholen. Zij hebben hun bivak gebouwd in de bergen op 1180 meter hoogte ten westen van Vesle Skaugum. Op de plaats van het kamp is de sneeuw meters hoog tegen de hellingen opgewaaid. Hierin hebben de vliegers met behulp v sneeuwzagen en schoppen hun proviso rische slaapplaatsen gebouwd, die ieder ruimte bieden aan 2 of 3 man. Alles wijst er op dat het een moeilijke nacht zal worden, want het weer in dit onherbergzame stukje Noorwegen is de laatste 24 uur aanmerkelijk ruwer ge worden. De weerberichten spreken zelfs van een orkaan met windsnelheden van 90 km per uur. Toen wij naar de plaats van het bivak vertrokken was het weer vrij zonnig met een matige noordwesten-wind. Wij werden op onze ski's achter „weasels"- rupsbandvoertuigen, een aantal kilo meters omhoog gesleept Daarna gingen we op eigen kracht verder. De weasels klommen ver voor ons uit, verder naar boven en de strenge in structies luidden dat iedereen onder alle omstandigheden in het spoor van de rupsbanden moest blijven om te voor komen dat iemand zou afdwalen. Toen we echter op de eerste heuveltop waren aangekomen was de wind aangewakkerd tot stormkracht. Wolken sneeuw joegen in razende vaart over het hoge piateau. Het weasel-spoor was vrijwel geheel verdwenen. Met een' der Noorse ski-instructeurs voorop werkten we ons door de loeiende sneeuwhel. We hadden een prachtig uit zicht op onafzienbare vlakten hoog stui vende ijskristallen, maar niemand had daar oog voor. De sneeuw drong door alle kledingstukken naar binnen, beet in mond, neus en ogen, zodat iedereen ten slotte half verblind voortschuifelde. Na ongeveer twee uur bereikten we het laatste deel van de uitgezette route. Dit kon met de wind in de rug worden afgelegd, zodat we allemaal op topsnel heid en zonder inspanning bij ons doel aankwamen, een enigszins beschut lig gende kom tussen drie heuvelhellingen. Met gereedschappen, die door de weasels naar boven waren gebracht, be gonnen de vliegers omstreeks II uur met het graven van hun nachtverblijven in de sneeuw. De avond tevoren waren zij door de Noorse instructeur, kapitein Karlsen, uitvoerig ge-briefed over de verschillende methoden om redelijk comfortabele schuilplaatsen in de sneeuw te bouwen. Onder steeds dichter vallende sneeuw togen de vliegers met schoppen en zagen aan het werk. De temperatuur was even onder het vries punt, zodat de koude praktisch geen rol speelde bij de inspannende arbeid. Omstreeks half drie in de middag werd de terugtocht naar het basiskamp Vesle Skaugum aanvaard. Met dikke witte klonters onder de latten strompel den we van de hellingen af. Een ge deelte van het acht kilometers lange traject moest lopend, met de ski's op de schouders, worden afgelegd. Het was een uitputtende bezigheid, maar voor zonsondergang was iedereen terug in de comfortabele blokhut, om, voorlopig voor het laatst, in een warm bed te slapen. Want vandaag, woensdagmorgen om uur wordt opnieuw de tocht naar het sneeuwbivak in de bergen gemaakt en de deelnemers aan de oefening „Survive zullen hieruit pas donderdagmorgen om 11 uur terugkeren. De ambassadeur van de Philippijnen in Cambodja heeft meegedeeld, dat pre mier Rachman van Maleisië en prins Norodom Sihanoek en Cambodja heb ben toegestemd in een ontmoeting met de Philippijnse president Macapagal in de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Pen. Het rendezvous zou van 15 tot 20 februari duren. Na afloop van deze bespreking over de Maleisische kwes tie zou Macapagai doorreizen naar Djakarta voor overleg met president Soekarno. Het Chinese persbureau „Nieuw China' beweerde gisteravond zelfs, dat na af loop van de conferentie in Pnom Pen de staatshoofden van Indonesië, Maleisië en de Philippijnen een ,,top"- gesprek in Cambodja zullen houden. Een datum voor deze ontmoeting werd niet medegedeeld De Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, heeft zich intussen optimistisch uitgelaten over de gang van zaken rond het netelige probleem- Maleisië. Gisteren sprak hij met pre mier Rachmann. Over zijn bespreking met Soekarno en Macapagal was Kennedy zeer tevreden. „Indonesië is bereid", zo zei de Ameri kaanse minister, „zijn confrontatie politiek te ruilen voor vredesonder handelingen". Intussen vindt deze politiek nog on verminderd voortgang. De chef-staf van het Indonesische leger, generaal- majoor Djani, deelde gisteren nog mee, dat ruim duizend Indonesische burgers voor ondergrondse activiteiten Noord-Borneo hebben geïnfiltreerd. De troepen in de aan Sera wak grenzende gebieden zijn volgens hem aangevuld tot twee bataljons. „Maar de Britten hebben er tien bataljons liggen", zo voegde hij hier haastig aan toe. Tot alle, maar vooral tot de Russische deelnemers aan de ontwapeningsconfe rentie in Genève, die gisteren na een reces van vier maanden weer hervat werd, heeft president Johnson een boodschap gericht, die een uit vijf pun ten bestaand voorstel bevatte om de wereldvrede te handhaven. „Vandaag beginnen uw besprekingen op nieuw en in een sfeer van hoop", zei Johnson. „Laat ons bidden dat het tij is gekeerd, dat nieuwe en verder rei kende overeenkomsten te wachten lig gen en dat de toekomstige genera ties 1964 zullen aanduiden als het jaar, waarin de wereld zich voorgoed afkeer de van de verschrikkingen van de oor log en nieuwe bolwerken construeerde ter bewaring van de vrede". „Na overleg met onze bondgenoten zijn wij bereid", aldus het eerste punt van de boodschap, te spreken over de mid delen om de bedreiging met of het ge bruik van geweld te verbieden om het zij door agressie, subversieve activitei ten of de clandestiene levering van wa pens grenzen of demarcatielijnen te wijzigen. Als tweede punt noemde Johnson stop zetting van een verdere toeneming van de strategische bewapening en het be vriezen van het aantal en de soort middelen ter voortstuwing van kern wapens, zowel defensieve als aanval lende kernwapens. Als punt drie noemde Johnson de slui ting van een overeenkomst tot stopzet ting van de produktie van splijtbaar materiaal voor kernwapens en de ge controleerde sluiting van de fabrieken, die dit materiaal fabriceren. In punt vier bepleitte hij een systeem van waarnemingsposten, dat zal moe ten helpen een oorlog bij toeval of een verrassingsaanval te voorkomen. Tot slot wilde Johnson in het vijfde punt van zijn voorstel komen tot stop zetting van de verspreiding van kern wapens aan die landen, die deze nu ook niet bezitten. De president betoogde dat „de Verenig de Staten bereid zijn op al deze gebie den te komen tot werkelijke overeen komsten en dat zij ieder redelijk voor stel in ogenschouw willen nemen". De boodschap van Johnson vormde de climax van een intensieve Amerikaan se vredescampagne, die voorafging aan de heropening van de ontwapenings conferentie. De Sovjet-Unie heeft tot nu toe een koele houding aangenomen tegen het Ameri kaanse vredesoffensief. De Russische vertegenwoordiger bij de ontwape ningsconferentie, Semyon K. Tsarapkin, overhandigde uit naam van premier Kroestjev een uit zeven punten be staand plan, waarin onder meer het terugtrekken van buitenlandse troepen uit Europa, een niet-aanvalsverdrag tussen Oost en West en de oprichting van kern vrije zones in de wereld, maar in het bijzonder in Europa, wordt ge- eist. Ook werd geëist dat er overeenstemming wordt bereikt om noch aan Oost-Duits- land noch aan de Bondsrepubliek kern wapens te verstrekken. De Russen doel den blijkbaar op bun vroegere eisen, dat de NAVO haar plan voor een atoomvloot met gemengde bemannin gen, waarvan West-Duitsland deel uit maakt, opgeeft. Ook Kroestjev stelde voor een akkoord vast te leggen, waar door de kernmogendheden geen kern wapens zouden verstrekken aan landen die deze nog niet bezitten. Secretaris-generaal Oe Than! van de Ver enigde Naties verklaarde in een bood schap, dat de steeds groter wordende ontspanning tussen Oost en West de hoop op meer ontwapeningsovereen komst wettigt. Oe Thant zei ver der dat deze hoop versterkt is door de recente unilaterale besluiten van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie om hun defensiebegrotingen, strijdkrachten en bewapening in te krimpen. „Als de vorderingen van het afgelopen jaar zich in dit nieuwe jaar voortzetten, kunnen toekomstige generaties wellicht op 1963 terugblikken als het jaar, dat een keer punt in de betrekkingen tussen de mo gendheden teweegbracht", aldus de boodschap. Voor het begin van de bijeenkomst had de Russische delegatieleider, Tsarapkin, verklaard, dat hij hoopvoller was ge stemd dan bij vorige zittingen. „Er is sprake van een duidelijke verminde ring van de spanning in de wereld", aldus de Rus. De Amerikaanse afgevaardigde William Foster zei, dat zijn delegatie haar po gingen zou verdubbelen om stap voor stap tot beëindiging van de bewape ningswedloop te komen. Militairen uit Roeanda, van de stam der Bahoeties hebben minstens achtdui zend mannen, vrouwen en kinderen van de hun vijandige stam der Watoetsi's gedood. Het moorden vindt nog steeds op onverminderde schaal voortgang. Een stroom Watoetsi's, die allen vooraan staande posities bekleedden in de rege ring van Roeanda, is intussen uitge weken naar Boeroendi, Oeganda en Kongo Niet' officiële gegevens spreken van een vluchtelingenaantal van 200.000. De regering beschikt slechts over één bataljon troepen, hetgeen, onvoldoende blijkt te zijn om aan de moordpartijen een einde te maken. Functionarissen van de V.N. zijn in tussen ter plaatse gearriveerd om de orde en rust te herstellen. Gisteren is het tweede bataljon van het Tanganjikaanse leger in opstand gekomen tegen de Britse officieren, die het bevel voeren. In de hoofdstad Dar-es-Salaam zouden weer gewelddaden zijn gepleegd en plun deringen zijn voorgevallen. Eergisteren sloegen, zoals bekend, manschappen van het enige andere bataljon het eerste aan het muiten in Dar-es-Saiaam. De gewelddaden en plunderingen zouden nog voortduren in de Afrikaanse en Arabische wijken. Volgens te Nairobi ontvangen berichten zijn 27 Britse officieren uit gewezen. Tussen de Amsterdammers, die deze week deze drie prachtig ge schilderde houten beelden aantrof fen temidden van de rommel op het Waterlooplein zijn felle discus sies ontbrand over de vraag of men dergelijke beelden wel of niet op een tweede-handsmarkt te koop kan aanbieden. Een voorbijganger was zelfs bereid de koopman een bepaald bedrag te betalen als deze de beelden zou verwijderen. De handelaar bleef evenwel bij zijn standpunt dat alleen een koper de beelden zou kunnen meenemen. Het Christusbeeld moest 450 gul den opbrengen. De verbindingen met Tanganjika zijn vrijwel afgesneden. Uit betrouwbare be richten bleek echter dat 14 mensen zijn gedood en 120 personen verwondingen hebben opgelopen. De hertog van Devonshire, de Britse staatssecretaris van gemenebestzaken, verklaarde in Londen tegenover het Ho gerhuis, dat alle Britse officieren van het tweede Tanganjikaanse bataljon van hun functies waren ontheven. „Dit werd blijk baar op ordelijke wijze gedaan en er worden regelingen getroffen voor hun vervoer per vliegtuig", zei hij. Zij zijn allen in veiligheid. Hij achtte de toe stand in Tanganjika „nog steeds zeer verward". Hij zei dat luitenant Elisja Kwama is benoemd tot nieuwe bevel hebber van het leger. Er is nog steeds geen zekerheid om trent de verblijfplaats van de Tanganji kaanse president, Julius Nyerere. In één der berichten over de president werd ge zegd dat hij uit de hoofdstad was ver trokken en te Tabora was. Tabora ligt aan de grote spoorlijn tussen Dar-es-Sa laam en de havenstad Chigoma, aan het Tanganjikameer. Wel staat het vast, dat hij de touwtjes weer stevig in handen heeft en ongedeerd is. Vanuit zijn ge heime verblijfplaats heeft hij het volk in een radiotoespraak opgeroepen de dooi de muitende soldaten verstoorde open bare orde te herstellen. Nog tijdens zijn rede werd er opnieuw geplunderd en braken er weer relletjes uit. Overigens kreeg men gisteren de in druk dat de minister van defensie. Oscar Kambona, als nieuwe „sterke man" naar voren is gekomen. Intussen is het Tan ganjikaanse kabinet in spoedzitting bij eengekomen om zich over de toestand te beraden. De rust in Dar-es-Salaam schijnt inmiddels weer te zijn terug gekeerd. In Londen is meegedeeld, dat zeshon derd militairen van de Gordon Highlan ders in Kenya in staat van paraatheid waren gebracht, en dat nogmaals 600 man van de Scots Guards in Aden. waar ze een opleiding doormaakten, naar Ke nya overgebracht werden. De Londense admiraliteit deelde mee, dat zich aan boord van het vliegkamp schip „Centaur", dat Aden verliet op weg naar de Afrikaanse kust ter hoogte van Tanganjika, vijfhonderd commando's bevonden. De Centaur wordt gevolgd door de torpedobootjager „Cambrian". Een Brits hulpolieschip, de „Tidesurge", zal zich bij het smaldeel voegen. Boven dien zal Groot-Brittannië nog ongeveer 2000 militairen naar Oost-Afrika zenden.

de Stem | 1964 | | pagina 1