495: IS PORT DRIE NEDERLANDSE TEAMS IN FINALE TE MONACO Jo de Roo Antwerps komt m omnium Bobby MacGregor wil in Tokio lauweren oogsten Gouden kans voor André van Aert Schaatsteam Innsbruck mm Peter Snell is niet zo snel Jo de Roo in omnium Wordt André een leeuw ™395.- 1895.- 1045.- .1395.- Nederlaag van Peter Snell Amateurs naar buitenland Anion Verhoeven redt makker uit wak en verliest 10 LEN ZWARTE DAG VOOR VELE COMBINATIES AVERY spreekt over een wonder Twaalf gewonden bij voetbalmatch Zone-toernooi Olympische Spelen en Zuid-Afrika Snelste zwemmer ter wereld Grootse ovatie Bokser dood Lange nek Sibold de Vries schaatsrecord MARKTEN WATERSTANDEN 11 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 22 JANUARI 1964 Waarde .6557^ m3 ileganl. Aparte dames- ding in combinatie van I van opzet, minutieus fraaie stoffering keus E PRIJSKLASSEN. Ou- :rke épinglé-bekleding. - voor 475.- et comfortabele linnen or 595.- ïerenfaufeuil, prachtige voor W ém m0 slaagde uitvoering. Een CONSTRUCTIE. Mo- stinctie? "voor995.— voor het oog en uiterst nfauteuil. Gestoffeerd oor Kl GECAPITONNEERD, ristocratisch mooie fau-' 1 topkwaliteit, (Van onze speciale verslaggever) Maus Gatsonides had het al voor de start in Parys vastge steld: Ook in de 33e Rallye Mon- te-Carlo zou het venijn in de staart zitten. De gemeenschappelijke route, thans ruim 1400 km lang, mocht dan reeds in Reims begin nen; pas na Chamery, zo'n 700 km verder, zou de strijd in de ster- rit-zonder-sneeuw beslist worden. Het optimistische rallyeleger heeft het gemerkt. De 300 equipes tellende karavaan, die in de eer ste 3800 km pas een dertigtal com binaties kwijtraakte, moest in de laatste 700 km op de smalle boch tige wegen, waar de haarspeld bochten elkaar steeds sneller op volgden, toch nog 93 teams ver liezen. Ook het Nederlandse con tingent werd zwaar getroffen. Dat de Citroen van Jan Landeweer en David van Leiznep de finish niet zou ha len lag nog wel in de lijn der ver wachtingen. In de eerste fase liepen de Nederlanders immers al strafpunten op. Op het trapject na Gerardmer werd dins dag in de loop van de dag de achterstand van de Citroënequipe steeds groter. Uiteindelijk raakte de combinatie meer dan een uur op het routeschema achter, wat diskwalificatie betekende. Onverwacht kwam echter in het zon nige prinsdom, waar de naderende lente zich al schijnt te hebben aangekondigd, De wereldrecordhouder op dc mijl en de 800 meter, de Nieuwzeelander Peter Snell, is dinsdag in Takoroa door zijn landgenoot John Davies in een wedstrijd over een mijl met een verschil van 50 yards verslagen. Ondanks de hevige rê$enva,l noteerde Davies een tyd van 4 min. 1,3 sec. Snell, wiens wereld record op 3 min, 54,4 sec. staat, kwam niet verder dan 4 min. 1,% sec. De voorlopige selectieploeg van amateurwielrenners krijgt het de komende weken bijzonder druk. Op rondas 26 januari rijden Van der Touw De Graaf, Koel. Schuuring, Zoet en Karstens in Dortmund een officieuze landenwedstrijd tegen West-Duitsland in de sprint, de ploegachtervolging, een klassements- en afvalwedstrijd. Daarna gaan de Nederlanders naar Zwitserland, waar zij op 31 januari en 1 februari in Bazel een omnium rijden tegen Zwitserse amateurs, waarna op zondag 2 februari in Zürich de officiële landenwedstrijd tegen Zwitserland volgt. Voor deze reis bestaat de ploeg uit Koel, Oudkerk, De Graaf, Van der Touw, Karstens. Zoet, Cornelissen en Schuuring. Jaap Oudkerk gaat niet mee naar West-Duitsland, omdat hij zaterdag in Antwerpen de finale van de achter volgingswedstrijd voor de armband voor amateurs rijdt tegen de Belg Maenhout. De winnaar van deze armband zal dan op vrijdag 7 februari in het voor programma van de Antwerpse Zesdaag se tegen wereldkampioen Walschaerts uitkomen. De Rallye van Monte Carlo speelde zich dinsdag af op de 1400 kilome ter lange gemeenschappelijke route van Reims naar het kleine vorsten dom aan de Middellandse Zee. Foto: Aan het begin namen de Zweedse dames Barbara Johansson (met wiel) en Margot Bradhe, aan de controle in Reims even de kans waar om de banden van hun BMC tg verwisselen. het bericht, dat ook de twee fabrieks- Simca-teams, Rob GorrisBen van mar ken en Rob SlotemakerFrits Honhof tot opgave waren gedwongen. In de nachtelijke uren kregen beiden vrijwel gelijktijdig moeilijkheden met de gas pedaal. Met de moed .der wanhoop werd aan de eerste twee klassementsproeven begonnen. In de ochtenduren kwam ech ter in Gap het einde. Henk van Zalinge de coureur-technicus die aan de Simca- ploeg was toegevoegd, poogde nog het onmogelijke. Heel spoedig zag ook de man uit Dussen in, dat de strijd te on gelijk was. Drie teams land terug", vertelde Gatsonides, terwijl de Monagasken geen? oog aflieten van de man, die in 1953 de rallye won en nau welijks aan populariteit heeft ingeboet. Monte Carlo, waar de rallyerijders na vier moeilijke nachten eindelijk het war me bed hebben gevonden, rekent en gist tegelijk. Want al staat er nog een slot klassementsproef voor donderdag op het programma, hoogstwaarschijnlijk zal die het algemeen klassement nauwelijks kunnen beïnvloeden. Toch zullen de vol gers van Jacques Taffe's rallyeleger nog tot woensdagmiddag moeten wachten voordat de kleine wedstrijdleider in hoogsteigen persoon de uitslag beker/d zal maken. De experts houden het ech ter bijna allen op een winnaar in een zware wagen, in een Mercedes, een Ford, een Citroën of een Fiat 2300. En toch zou het nauwelijks iemand verba zen wanneer woensdagmiddag een man als Paddy Hopkirk met zijn kleine, su persnelle Coopertje, de ranglijst zou aanvoeren. Immers, in Monte-Carlo, waar het Casino het stadsbeeld be heerst, is de toekomst onzekerder dan waar ook. En in dat opzicht doet de sterrit het vriendelijke maar steeds duurder wordende prinsdom, nauwelijks onder voor de immer drukke speelzaal. Drie Nederlandse teams hebben de finale behouden gehaald: de Hillman IMP van Maus Gatsonides en Albert Ilcken, de Triumph Vitesse van Oscar Rosenblatt en Leen Biesheuvel en de Volvo van Thijs Huisman en Van Lin- schoten. Voor Oscar Rosenblatt, die zich steeds duidelijker bewust werd, dat de ver. snellingsbak van zijn wagen elk ogen blik zijn diensten kon weigeren, kwam. de finish als een ware bevrijding. De beide andere combinaties zagen kans, zonder tijdstrafpunten in Monaco te ar riveren. _,Ik moet morgen .naar Neder- De voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, Avery Brundage, is in Lausanne aangekomen. Brundage zal twee dagen in Lausanne blijven en naarna naar Innsbruck gaan. Nadat Brundage films had gezien van de ski-piste op de Patscherkofelberg welke eerst bijna niet bedekt was door sneeuw, maar nu in goede toestand ver keert verklaarde hij dat de organi satoren van de spelen „een wonder" ver richt hadden. Twaalf mensen zijn gewond, toen een in 't nauw gedreven politieman in Algerië schoot op boze voetbal liefhebbers die hem uit een stadion achter zolg den. Naar het incidentdat plaats vond in het dorp El Affroun, wordt een onderzoek ingesteld. De agent werd belegerd door honderd men sen, toen hij een einde maakte aan een handgemeen tussen aanhangers van twee elkaar vijandig gezin de voetbalclubs. In de achtste ronde van het zone- toernooi van Kecskemet heeft Langeweg verloren van de Zuidslaviër Damianovic. WIM VAN OPSTAL, de schaat-. ser uit Prinsenbeek, die het dit jaar als amateurrenner wil gaan proberen, ligt momenteel in het ziekenhuis. Zijn amandelen moe ten worden geknipt. Ondanks dit feit zal donderdag in Prinsen beek voor hem een supporters club worden gesticht. KAREL LEYTEN, de Bredase renner, die in oktober een lelijke val maakte tijdens een wedstrijd in het Belgische Sint-Lenaerts, is weer in training. Karei bereidt zich nu reeds voor op de grote voorjaarsklassiekers. LEO HERMENS, de Nijmeeg se amateur, die het vorige jaar in de klassieke wedstrijden zo veel furore maakte, heeft In sloten het dit seizoen als beroeps renner te gaan proberen. GERRIT VERDAASDONK en de mannen van de wielervereni ging „Breda" vieren vrijdag avond hun jaarfeest. Eerst ver gaderen de heren een beetje en vervolgens zal er wel worste brood op tafel komen. De Nederlandse schaatsploeg voor de Olympische Winterspelen in Innsbruck, die in Amsterdam „in het pak is gestoken", is daarna aan de pers voorgesteld, in hotel Cen traal, waar dinsdagochtend werd vertrokken op weg naar hopelijk Nederlandse successen op het ijs. We zien op deze groepsfoto van de rijders in het Olympisch kostuum:, voorste rij v.l.n.r. Cees Verkerk, Rudi Liebrechts, Willy de Beer, trainer Jan Charisius en Henk van der Grift. Op de achterste rij van rechts: chef de mission CKerdel, Peter Nottet, trainer Henk Lam berts en Ard Schenk. De Olym pische blazer is donkerblauw en draagt een badge, de broek is grijs en het jack lichtblauw. De voorzitter van de Zuidafrikaanse Amateur Atletiek Bond, Matt Mare, heeft te Pretoria verklaard dat de Zuid afrikaanse regering, onder zekere om standigheden en voorwaarden akkoord zal gaan dat er neger-atleten van zyn land naar "de Olympische Zomerspelen in Tokio zullen worden afgevaardigd. (Van onze sportredactie) Jo de Roo zal zondag deelne men aan een vierlanden-omnium, dat in het Antwerpse Sportpaleis wordt gebracht. Tot de tegen standers van de Zeeuw zullen be horen Rik van Steenbergen, de Belgische kampioen, Santé Gaiar- doni en Rudi Altig, die terug in vorm schijnt te zijn. De directie van het Antwerpse Sport paleis heeft de laatste weken enkele succesvolle meetings gegeven op zater- avond. Men meende thans weer naar de zondag te moeten overschakelen Alle maatregelen werden getroffen om 'in het omnium de vier vedetten ook inderdaad aan de start te krijgen. Rik van Steen bergen zal andermaal de Belgische kleu ren hoog moeten houden. De oude Rik, die reeds gedurende de gehele winter bedrijvig is en heel wat meer sympathie oogst dan zijn grote rivaal Rik van Looy, (Van onze sportredacteur) Een bescheiden, vriendelijke jon gen is André van Aert. De Acht- maalse renner staat voor een wie- Ierseizoen, dat hem een kans geeft. Daarvan is hij zich bewust. Hij is gelukkiger dan Henk Nijdam, Kees Snepvangers, Jos Linders, Cees Haast en zoveel anderen, want Andfé heeft een contract in zijn zak. Hy is opgenomen in de Belgische ploeg Groene Leeuw-Wiels, een extra-sportieve groepering. die onder leiding staat van Berten de Kimpe en die voor een jong en eerzuchtig ren ner alle moge lijke perspectie ven opent. De regie In dit team is immers niet zo hard als in een Franse ploeg, waarin de kopman voor de reclame moet zorgen, omdat hij de populaire man is by de massa: omdat zijn zege (Jacques Anquetil) voor de massa meer betekent dan die van een hardwerkende outsider. t André van Aert, nu drie-en-twintig jaar, krijgt een gouden kans. Berten de Kimpe, die dinsdag kennij maak te met zijn nieuwe „Hollandse" ren ner, is niet iemand, die de jeugd een knechtenrol tot het bittere einde wil laten vervullen. Schonk niet juist nij de kans aan Benoni Beheydt om tot een eenzame hoogte te komen En zo er nog iets valt af t- dingen aan de wijze waarop Benoni tot de bovenste trap van de wielersport is gekomen, mag dan niet worden ver wezen naar Robert de Middeleir, de man, die in de voorjaarsklassieker volledig zijn weg mocht gaan en de dan ook dankbaar door overwinnin gen en ereplaatsen gebruikte Mis schien zegt de naam van Gilbert Desmet I iets meer. Was hij het niet, die in de Tour de France vele dagen met de gele trui rondfietste Hoe veel uitstekende contracten hield Gilbert daarvan niet over Speelde zich niet iets af in dezelfde geest met de Duitser Hans Junkermann, die zelfs in het eind klassement van de Tour de Fran ce een ereplaats bereikte „Ik krijg een kans", zegt An dré van Aert, die zich op de eerste plaats ge lukkig mag prij zen in een team te zijn opgeno men. De uitsla gen, die de Acht- maalse renner in het verleden be haalde, wettigen de verwachting, dat hij voor zijn ploeg en voor zijn merk heus wel tot goede uitslagen zal komen. Op de tweede plaats mag André zich ge lukkig prijzen over een uitgelezen stel ploegmakkers te beschikken. Na tuurlijk hij zal zich op een gegeven moment moeten uitsloven, maar hij zal als het zo uitkomt ook zijn eigen wedstrijd mogen rijden. En tenslotte komt hij nu in de grote wedstrijden uit. De poort naar Parijs Roubaix, Parijs Brussel en al die andere wedstrijden is nu voor de Achtmaal- se coureur geopend. „Ik zal mijn uiterste best doen", weet André aan dit alles toe te voegen „Spannend, stormachtig, schrikbarend". Dat waren de 3 sleutel woorden op die bewogen dag in september van het vorig jaar, toen in het zwembad van Blackpool Engeland's briljante zwemkam- pioen Bobby McGregor zich een weg kliefde naar een nieuw we reldrecord van 54 sec. op de 110 yards. Spannend, omdat Engeland's teamcaptain in deze zeslandenwedstrijd moest zwemmen tegen de Fransman Alain Gottvalles en de Zweed Per Ola Lindberg, cracks die bij de Europese zwemkampioenschappen in Leipzig respectieve lijk de eerste en tweede plaats voor zich opeisten. De tijd van Gott valles, 55 sec., betekende toen geen evenaring van z'n Europees re cord. Daarna tikte Per Ola Lindberg aan en vrijwel gelijktijdig een op zijn best zwemmende Ronnie Kroon, die met zijn 55.5 sec. voor een bronzen plak in aanmerking kwam. Stormachtig, omdat Bobby McGregor de moeilijkste baan lootte, no. 1, waar het water een korte golfslag had, wat na het keerpunt «en vervelende handi cap betekende. Schrikbarend, omdat deze fantastische overwinning Groot- Brittannië de overwinning bracht met twee punten voorsprong op West-Duits land, terwijl Zweden derde werd. Er kwam die dag nog een wereld record uit de bus, want het Engelse zwemstertje Stella Mitchell overtrof zich in de 200 yards schoolslag door 2.51,4 te laten afdrukken, zegge 0,3 seconde sneller dan haar landgenote Anita Lonsbrough dat op 24 november 1962 te Perth deed Bobby McGregor traint nu intensief voor het topduel in Tokio, waar ook de Japanse zwemcracks Vermoedelijk wel een woordje zullen meespreken. Over die gedenkwaardige dag in september vertelt McGregor ,,Toen ik op het staftblok stond, voelde ik me verre van behaaglijk met betrekking tot een mogelijke overwinning. In feite was ik zenuwachtiger dan gewoonlijk Het is altijd een zware last als je tot "favoriet gebombardeerd wordt. Mijn start is nog niet wat je noemt en moet met het oog op Tokio dan ©ok nog wel wat verbeterd worden. Maar deze keer ging ik goed weg. Het idee een record te breken, kwam geen moment in me op. Pas na enige tijd realiseerde ik me dat een overwinning binnen mijn bereik lag. Ik besteedde mijn volle aandacht aan een juiste styl, een goede ademhaling en het keerpunt. De eerste baan deed ik in 25,8. Ik keerde bijna gelijk met mijn rivalen, Gottvalles en Lindberg. Daarna werd het een felle nek-aan- nek-race. Vijentwintig yards van de eindstreep begon ik te sprinten. Het gemak waar mee ik een voorsprong kreeg, verbaas de me; Toen bekend gemaakt werd, dat mijn 54 seconden een nieuw wereld record betekenden, kreeg ik van het Engelse publiek een grootse ovatie. Het was iets dat ik, als Schot, nooit zal vergeten. Natuurlijk was ik blij, maar ik ben er nu van overtuigd, dat het nog beter kan. Alhoewel miin studies voor archi tect op de eerste plaats komen, hoop ik enkele technische tekortkomingen door training te kunnen verbeteren Ik weet, dat sommige zwemexperts me nen dat mijn oefenprogramma op het k moment te licht is om straks in Tokio een woordje mee te spreken. Ik geloof echter, dat zij het mis hebben". Bobby's vader zegt: ,,Ik wist dat hij zich naar een wereldrecord zou zwem- men Ik ben nu al jaren zijn coach en ik weet wat Bobby in zijn mars heeft. Zijn trainingstijden toonden al aan, dat hij een voorsprong had op zijn concur renten. Hij wilde een duidelijke revan che voor de in Leipzig geleden neder laag De Engelsen waren er eens extra voor gaan zitten en kregen hun zin. In mijn jonge jaren was ik kampi oen vrije slag bij de junioren en ver tegenwoordigde Groot-Brittannië bij waterpolo. Bobby werd op 3 april 1944 te Glasgow geboren. In zijn jeugd toon de hij meer interesse voor hengelen dan voor zwemmen. Zijn moeder en ik vonden dat verblijf aan de waterkant echter wat gevaarlijk en gaven hem de raad om te leren zwemmen. Na zes lessen had hij het onder de knie. Van tijd tot tijd nam hij een duik en ik keek dan toe hoe hij met aangeboren stijl door het water kliefde, me reali serend welk potentieel hij 'als zwem mer bezat. Toen hij op 14-jarige leeftijd bij schoolwedstrijden met een zuur ge zicht als derde eindigde zei ik „Je kunt niet verwachten dat je zult win nen, wanneer je nooit traint". Bobby antwoordde „Daar ga ik dan direct maar mee beginnen". De resultaten bleven niet uit. In 1963 brak hij twee maal het wereldrecord op de 11Ö yards voor zijn uiteindelijke 54 seconden". Weer heeft Axïton Verhoeven een grote wedstrijd niet kunnen winnen. De spor tieve Brabantse hardrijder die voor een groot gedeelte de barre elfstedentocht van 1963 bepaalde, behoorde dinsdag nie»t h(j degenen, die als eersten finishten in de Konde van Loosdrecht. Met nog één ronde te rijden, kwam Anton Verhoeven door in het kopgroep je van acht man, waartoe onder meer be hoorden Jeen van den Berg, Tinus Roo- zendaal. Jan van der Hoorn en Jan Uit ham. Elf kilometer slechts scheidde hem van de finish. Toen gebeurde het: Jan Uitham, door het slechte zicht misleid week van de route af en reed in een wak. Onmiddellijk schoot Verhoeven toe om samen met Jan Ligthart en Havinga zijn ongelukkige makker uit het ijskoude water te halen. Het lukte, al liep Uitham bij de reddingspogingen aanzienlijke ge zichtsverwondingen op Intussen waren de overige vijf man van de kopgroep doorgereden. In de eind sprint gaven Jeen van den Berg en Tinus Roozendaal elkaar geen centimeter toe. Zij werden eersten ex aequo geklasseerd met Jan van den Hoorn als derde, allen in 4 uur 28 min 53 sec (over 125 km), Vossegat en Jantje Roos eindigden als vierde en vijfde op twee seconden. SANTÉ GAIARDONI tegen Jo de Roo heeft een zeer goede kans dit omnium te winnen. Zijn belangrijkste concurrent is ver moedelijk Rudi Altig. Het is zeer moei lijk momenteel over de vorm van de Duitse kampioen te oordelen. Hij treedt feitelijk voor de eerste maal na vele maanden' van rusten (in verband met een rugblessure) op. Een andere vraag is wat Santé Gaiardoni in dit omnium gaat presteren. Belangrijk voor hem is de formule. Indien het op sprinten aan komt zal hij zijn mannetje heus wel staan. Het vertrouwen in Jo de Roo voor deze wedstrijd mag niet al te groot zijn. De Zeeuw traint weliswaar reeds enkele weken in Antwerpen, maar het is vol doende bekend, dat hij dit alleen maar doet om zijn conditie voor het aanstaan de wegseizoen op peil te brengen. Aspiraties om tot belangrijke overwin ningen te komen heeft Jo nu eenmaal niet. Het is daarom voor de heren Leon en Walter de Winter jammer, dat zij geen beroep hebben kunnen doen op Peter Post, die in Keulen het officieuze Europese kampioenschap won. De omlijstende nummers (waarin Nederlanders uitkomen) mogen er zijn. In het achtervolgingstoernooi treedt Hugo Scrayen aan. Hij zal zich misschien weten te plaatsen voor de finale, die hij dan moet rijden tegen wereldkampioen Leandro Faggin. RONNIE KROON concurrent voor Bobby Hoe komt het dat Bobby McGregor tot een dergelijke prestatie in staat is? Zijn vader heeft daar een duidelijk antwoord op „Hij heeft de juiste lichaamsbouw, de juiste techniek en het juiste temperament. Alf Price, Enge- lands teammanager, zegt „Bobby McGregors lichaamsbouw is ideaal voor een kampioensprinter machtige schouders, uitlopend in slanke leden. Hij is, misschien klinkt dat wat raar, geschapen als een vliegtuig. Daarbij heeft h(j nog een pfyslek voordceh dat alle sprinters eigen is, na ïe.Ek een lange nek. Voor wat be treft de ademhaling ccn factor van betekenis. Dit stelt hem in staat zijn hoofd te draaien zonder dat daardoor iets van zyn lichaamshouding ver andert, of ook maar iets van de vloei ende lijn van zijn slag verloren gaat." Gedurende zijn slag grijpt Bobby iedere gelegenheid aan om zich te re laxen Dat gebeurt in hoofdzaak als de armen uit het water komen om aan een nieuwe slag te beginnen. Een mini mum van een seconde ontspant hij dan zijn armspieren. Zwemmers op de vrije slag hebben hun kracht te danken aan armen of benen, zelden aan beide. Bobby Mc Gregor is het sterkst in' zijn armen. Voor iedere armslag maakt hij 6 voet slagen. Voor wat de eerste 25 yards betreft, mag deze wereldrecordhouder op het ogenblik 's wereld snelste zwemmer genoemd worden. Hij is rus tig,' enigszins verlegen en eigenlijk te kalm om een groot kampioen in hem te kunnen ontdekken. Toch zouden we geen grenzen dur ven stellen aan zijn capaciteiten. Bobby's perfecte stijl strekt papa Mc Gregor tot eer, een stijl die Bobby tot een van de grootste zwemmers aller tijden zou kunnen maken. De zeventienjarige Amerikaanse bok ser, Forest Wright die vrijdagavond tij dens zyn eerste amateurgevecht bewus teloos werd geslagen, is maandagnacht aan een bloeduitstorting in de hersenen overleden. Wright die het bewustzijn niet meer heeft gekregen, ging neer in de derde ronde in een amateurwedstrijd in de lichtgewichtklasse. Hij heeft 61 uur coma gelegen. De ringarts, dr. Allan Silverton, is van mening dat Wright on gelukkig met zijn hoofd tegen het can vas terechtkwam, toen zijn tegenstander Louis Pulliam hem had gevloerd Wright had in dezelfde ronde korte tijd eerder Pulliam neergeslagen. De dood van de jonge amateur is de tweede dood van een bokser in 1964. Zaterdagavond stierf in de ring José Godoy, een amateur-vlieggewicht, na in de derde ronde in de Boliviaanse tin- stad Oruro k.o. te zijn geslagen Het was de eerste keer dat in Bolovia een bokser in de ring overleed Godoy had in zijn gevecht tegen Mario Arguello op punten voorgestaan, toen deze hem de derde minuut van de derde ronde met een rechtse op de kin naar het canvas verwees. In 1963 zijn in de wereld negen bok sers „in het harnas" gestorven vijf beroeps en vier amateurs. Sibold de Vries, de 21-jarige dienst plichtige militair uit Harioh heeft dins dag bij wedstrijden in het Friese Achlum (op 7 km van Harlingen) het Nederlands record op de 3000 meter verbeterd. Met een tijd van 4 min. 59.4 sec. werd de Vries de eerste Nederlander, die ir eigen land de 3.000 meter aflegde bin nen de vijf minuten. Het oude record stond met 5 min. 0.1 sec. op naam van Chris Meeuwissc. die deze tijd op 29 dec. 1962 op de kunst ijsbaan van Deventer maakte. GOES 21 januari 1964 Granen en peulvruchten: tarwe basis 17 pet. f 25- 34, schotvrije partijen tarwe liggen iets hoger in prijs, gerst basis 17 pet. 25-27, groene erwten 35-47, schokkers 40-64, bruine bonen 80-120 alles boerenschoon af boerderij per 100 kg. in guldens. Voor erwten, schokkers en bruine bonen van uitgezochte kwaliteit was de notering iets hoger. Aardappelen: bintje 35 mm opw. binnenl. sortering 10-11 per 100 kg. Le vering aan de sorteerinrichting. Sorteer- kosten voor rekening koper. Naar bintje voor export bestaat weinig vraag. Voe deraardappelen noteerden f 3.504.50 p. 100 kg. Uien onafgestaart aan de sor teerinrichting geleverd 5-7 ct. p. kg. Hooi en stro: lucernehooi 135-140. weide- hooi, prima kwaliteit 135-140, veldbeemd 85-90, Engels raai 70-75, voor tweede soort hooi bestaat geen belangstelling, tarwestro 80-85, gerstestro 80-83, erwten stro, kl. groen 100-105 alles in guldens per 1000 kg. Vlas ongerepeld 20-30 ct. per kg. gerepeld 25-37 ct. p. kg; eieren de eierprijs bedraagt 1,45—1.49 p. kg. GOES. 21 jan. Op monster: confe rence kl 65 en op 65—68, 60-65 57—58, 55-60 42; st. remy kl en op 48, k2 65 en op 4546. 2d 43; pondspeer k2 65 en op 42; br.. seedling kl 80 en op 58—90, 70-80 49. Gewone veiling: cox orange p kl 75-80 112. 70-75 107. 65-70 87, 60-65 62, 55-60 35, 2d 19, grof 50. fijn 18; goud- reinette kl 85-90 42—49, 80-85 47—54 75- 30 44, 70-75 37—39, 65-70 33—35 2d 25—27, k2 85-90 40, 80-85 39—40. 75-80 38—39, 70-75 36—38, 65-70 33, grof 32—35, fijn 26—28: gold, delicious kl 85-90 73' 80-85 59—73, 75-80 51—73, 70-75 48—71 65-70 51—56, 60-65 33—39, k2 80-85 56* 75-80 57—60. 70-75 44—56, 65-70 35—46 60-65 26—33, 2d 13—24, grof 17—37.' fijn 15—23; jonathan kl 80-85 35, 75-80 32—38, 70-75 27—40. 65-70 30—36, 60-65 26—31, 2d 15—16, k2 75-80 25—29.' 70-75 23—25, 65-70 22—24, 60-65 18—23, grof 20 23, fijn 1415; lomb. calville kl 80-85 22—36, 75-80 24—36, 70-75 35—39, 65-70 28—33, 60-65 20—26, 2d 14: k2 80-85 24— 29. 75-80 20—25. 70-75 19—24, 65-70 18—19 60-6o 15—16, grof 17—26, fijn 14; winstori 7n"8Ü5lT58J„7^80 59-«8' TO'^ 5"™ 152, 60-65 26—35, 55-60 18—21, k2 80-85 46, 75-80 43—49, 70-75 33—45, 65- JT38' 60185 ls—26. 55-60 15, d 14, f10*- ,~3^' Lijn 1418: laxt. superb kl' 80-85 4045, 75-80 55, 70-75 52 65-70 43, k2 80-85 34. 75-80 36, 70-75 33. 65-70 41—25; conference k2 d 17 grof 3841 rJn 1?r2?8 st' rem-v k2 d 38, |rof 35-?0 S.700 kiften °tal' aanV°er hard fruit ROTTERDAM, 21 januari. Totale aanvoer 2106. Weekaanvoer 3736. Vette koeien en ossen 200. Gebruiksvee 485. Vette kalveren 160. Graskalveren 176 Nuchtere kalveren 836. Lopers 64. Big: ?n? Haarden 51. Schapen of lammeren 1U3. Weide-zuiglammeren 3. Bokken of geiten 16. Vette koeien 370-400, 320-365, 275-300- vette kalveren 380-395, 370-380, 340-370: graskalveren 550-475-375: nuchtere kali veren 180-170-140; lopers 140-120-100- !?'SSen, 85-70-60; Jachtpaarden 280-250: ion'11 o PT LSS-lïO-lOO; lammeren 150- 1 nnn 1 pn melkkoeien 1400-1200- ;„„X;„„vare koeier> 950-775-700: vaarzen 1000-800-700; pinken 700-600-525 Vette koeien aanvoer kort, handel goed prijzen als gisteren. Vette kalveren klei: ner, vlot, wat stijver, enkele prima's bo ven notering. Graskalveren iets ruimer tamelijk, prijshoudend. Nuchtere kalve ren als vorige week, goed, iets vaster Lopers en biggen iets minder, kalm goed prijshoudend. Slachtpaarden even korter, stroever, gedrukt. Schapen en lammeren kleiner, vlot, vooral niet la ger. Kalf- en melkkoeien matig, kalm constant. Vare koeien tamelijk, slepend onveranderd. Vaarzen en pinken als vo rige week, redelijk, stabiel. Konstanz 261 (—1), Rheinfelden 167 2), Ottenheim 199 11), Straatsburg 151 9), Maxau 319 1), Plochingen 104 1), Mannheim 139 4), Stein- bach 110 (—2), Mainz 148 (—2), Bingen 82 (—1), Kaub 85 (—1), Kochem 222 (—20), Koblenz 88 (—8), Keulen 41 6) Ruhrort 202 (—10), Lobith 816 (—9) Nijmegen 608 (—12+ Arnhem 663 9+ Eefde IJssel 200 (—2), Deventer 110 (—5) Monsin 5454 (—16), Borgharen 3909 9) Belfeld 1095 15), Grave beneden de sluis 506 (—2).

de Stem | 1964 | | pagina 11