J ifsters Soekarno wil praten, als Britse troepen verdwijnen ZONDAGSKARWEI VOOR BREDASE BRANDWEER Geheimzinnig gedoe televisie-eiland om AUTO REED TE LINKS: 1 DODE „beloond" Tipgever in been en stevig met schot pak slaag fen Onmogelijke voorwaarde in Maleisisch conflict Heel pijnlijke zaak voor de Amsterdamse politie Bredanaar (17) redt leven van vriend Margriet werd 21 16 ONAAL N.V. ator LTRENCO' lULP I1SHOUD1NG DAGBLAD VOOR. ZEELAND Bloeding aan de hals vakkundig gestelpt We zijn het eens Wie is de grote man achter de schermen De maan? Neen Molendam In flauwe bocht bij Krabbendijke Schaatsen werd vijf jongens noodlottig Klapband Geen voorrang Om het vriespunt Schaatsen Romance met markies? Irene geen commentaar EU ZEN zoeken wij ■net een i van kontakten met umentatie van onze lis van douanevoor- ijf of chemische in- eming van een ameri- I in woord en geschrift /ZEN zijn op korte |ante funktie, schrijft ng Personeelszaken. ch zeer belangrijke af- |n de voor ons Dagblad sponst moet worden, liaal hiervoor bestemde afgegoten, leletype-ponsapparatuur I reet copy te lezen en |;rsysteem). o.a. aan telexisten die |vuld hebben. |s van de Nederlandse (enkele jaren) mulo- lullen een aparte cursus jolgen om goed „inge- iapparatuur. |doen er op te wijzen adienst gewerkt wordt. keigerstraat 16, Breda. Jrkartikelen in West- lies vervaardigt, zoekt |ing de nieuwe artikelen Iroduktiemethoden te l-.arifiëring. langstelling aanwezig hulpapparaten onder -35 jaar. Isch Adviesbureau 1 Dr. j. G. H. Boksiag jenweg 474, R'dam Lreda lm thuis" liij de personeelsatde- lit.lgnatius-ziekenhuis) li, Bisonstraat 60, tele- Islefoon 32802. Vooi God, Kontrtoin en Vader Imd 104e JAARGANG pragen wij: nooi vak willen leren. korzieningen rkkring RAAGD lller-de Smidt terneuzen loon 0 1150 - 2145 No. 24490 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. MAANPA* 2d JANUARI 1964 Aóotnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algamene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. (Van onze verslaggever) DE zondag zeventien jaar geworden Bredanaar Hans van Gastel uit de Middellaan 1 heeft zaterdagavond door kordaat ingrijpen het leven van een van zijn vrienden, de eveneens zeventienjarige Pieter Dingemans ge red. PIETER reed met zijn bromfiets door nog onbekende oorzaak op de Haag- dijk plotseling het trottoir op, kwam te vallen en schoot met zijn hoofd door de ruit van een Chinees restau rant. Hans van Gastel, die voorop reed, hoorde het lawaai van de val achter zich en schoot meteen te hulp. Hij ont dekte dat zijn vriend een slagaderlijke bloeding aan de hals had en nam direct de noodzakelijke maatregel: het „vakkundig" dichtknijpen van de wond Volgens een verklaring van de verkeerspolitie moet hij dat tien minu ten volgehouden hebben. ^IJN moeder Hans van Gastel zelf vierde gisteravond met zijn vrien den ergens in de stad zijn verjaar dag en was niet te vinden vertelde: „Zijn vader, zijn oudere zus en ik doen alle drie aan E.H.B.O. en van ons moet hij het geleerd hebben want zelf volgde hij nooit een cursus. Trouwens zijn vader heeft altijd gezegd dat Hans er niet genoeg van kon weten en daar om hebben we hem veel verteld en ook lieten we hem wel meedoen als we onder elkaar oefenden thuis". Pieter Dingemans was bewusteloos toen ze hem naar het ziekenhuis brach ten, maar gisteravond was hij, volgens de politie, weer buiten levensgevaar. Dit betekent voor Hans van Gastel een grote opluchting want ondanks zijn kordate ingrijpen was hij zaterdag avond behoorlijk overstuur en hij heelt er een slechte, slapeloze nacht van overgehouden. O'IETER Dingemans had nog een duo- passagier toen hij viel_ Deze kwam er af met schaafwonden m het gezicht en eveneens een flinke dosis schrik. Van de omstanders had Hans van Gastel niet veel hulp gekregen, zo had hij zijn moeder verteld, toen hij thuis wat op verhaal gekomen was. ,,Ze gaven me niet eens een zakdoek toen ik er om vroeg" had hij gezegd. „Je kunt nooit weten" zei de vader van Hans altijd als er thuis uitvoerig over E.H.B.O. gesproken werd, „mis schien komt het onze Hans nog eens van pas"...... Die woorden hebben achteraf een haast profetische inhoud gekregen. Pieter Dingemans dankt zijn leven aan die E.H.B.O.-praatjes in familiekring. Woensdag gaat minister Robert Kennedy nogmaals met Soekarno praten over het geschil om Maleisië, nu in Djakarta. In het afgelopen weekeinde hebben zij in Tokio een gesprek over deze netelige kwestie gehad en het resultaat daarvan werd aldus geformuleerd, dat de twee staatslieden het eens geworden zijn „over de voorwaarden waaraan moet zijn voldaan om een topconferentie tussen Indonesië, de Philippijnen en Maleisië te doen slagen". Deze voorzichtige, diplomatieke woorden duiden aan dat minister Kennedy in zijn opzet, Soekarno ertoe te bewegen zich wat te matigen en vrede met Maleisië te sluiten, nog niet is geslaagd Na zijn gesprek met de Indonesische president in Tokio is hij op weg gegaan naar Manilla, de hoofdstad van de Phi lippijnen. Op reis daarheen is hij in Ko rea geweest, waar hij de Amerikaanse militairen heeft bezocht. Zijn intocht in Manilla was grandioos. Er was een grote menigte naar het vliegveld gekomen om hem te verwelkomen. Het enthousiasme was zo groot dat men de persconferentie op het vliegveld zelfs moest afbreken omdat niemand zich verstaanbaar kon maken. Dat neemt overigens allemaal niet weg dat Kennedy's gesprek met de EEN KAPITEIN van de Egyptische lucht macht is met een Russisch toestel uitge weken naar Israël, waar hij na een ach tervolging door Egyptische vliegtuigen veilig landde. HET AANTAL slachtoffers van de instor ting van het Parijse flatgebouw bedraagt nu al 18. Men vreest dat nog ongeveer tien mensen onder het puin bedolven liggen. IN OOST-BERLIJN zijn 21 personen tot gevangenisstraffen variërend van veer tien maanden tot zes en een half jaar veroordeeld wegens ontvluchtingspogin gen. PREMIER KROESTJEV heeft zijn Indi sche collega Nehroe uitgenodigd voor herstel van zijn gezondheid naar Rusland te kernen. ..EEN PIRATENSCHEP" zou, volgens ra dio-Havanna. een Cubaans schip tot zin ken hebben gebracht. Drie bemannings leden van eerstgenoemd schip zouden ge vangen zijn genomen. VOLGENS de Amsterdamse politie is de brand op het bouwterrein van het zie ken hu is van de Vrije Universiteit niet het werk van een pyromaan geweest Een defect aan de carburateur van twee olie kachels is de vermoedelijke oorzaak van de brand. IN AMERIKA zal de mogelijkheid on derzocht worden om op elk pakje siga retten de waarschuwing „gevaarlijk" aan te brengen. (Van onze Haagse redactie) Zeeën van geruchten, gissingen en be richten omspoelen, nog voordat het op zijn plaats ligt. het geheimzinnige com merciële televisie-eiland van de Recla me-Exploitatie Maatschappij (R.E.M.). De naam van de grote scheepsbouwer Verolme duikt daarbij telkens weer uit de woelige golven rond dit met veel mysteries omgeven object op. Naar verluidt worden thans op de scheepswerf van Verolme in het Ierse Cork de onderdelen van het stalen tele visie-eiland gebouwd. Dit geschiedt in opdracht van de N.V. Global Offshore Structures. De Haagse ingenieur P. S. Heerema. die het ontwerp voor het t.v.- eiland heeft gemaakt, treedt als agent voor deze N.V. Global op. De heer Heere ma werkt weer in opdracht van de R.E.M., waarvan de heer P. Brandei, di recteur is. Volgens sommige berichten, waarvan geen bevestiging valt te verkrijgen, zou reeds half maart met de opbouw van het televisie-eiland in de Noordzee ter hoog te van Noordwijk begonnen worden. De opbouw van de in Ierland vervaardigde onderdelen van het eiland zou worden verricht met behulp van het schip „Glo bal Adventurer", dat voor de N.V. Global vaart. Dit schip heeft zijn ligplaats thans in het Botlekgebied, waar het voor zijn bij zondere opdracht bij Verolme in gereed heid wordt gebracht. Het eiland zou op 6 poten komen te staan en buiten de 3-mijlszone van het Nederlandse kustge bied komen te liggen, om zodoende bui ten het bereik van de Nederlandse jus titie te blijven. Er is sprake van dat op| het uit twee verdiepingen bestaande eiland een 80 meter hoge toren komt te staan om een extra ver zenderbereik te R.E.M.-directeur P. Brandei besteld zijn garanderen. De zender zelf zou door bij de Radio Corporation of America. Het t.v.-eiland zou ook van een helikop ter-platform worden voorzien. Alle hier genoemde personen en instel lingen zijn over de t.v.-eilandplannen bijzonder zwijgzaam. Bij Verolme ver wijst men voor inlichtingen naar ir. Heerema. Laatstgenoemde houdt echter vol dat er geen sprake is van een op dracht voor een televisie-eiland. R.E.M.-directeur Brandei is niet voor commentaar bereikbaar, zo blijkt bij in formatie bij hotel l'Europa te Amster dam, alwaar de heer Brandei verblijft. De naam van de alom aanwezige Zwols- mangroep wordt door sommigen nu ook bij de bouwplannen van het televisie eiland genoemd. De N.V. Mecom, een dochtermaatschappij van de Zwolsman- groep, beschikt in Rijswijk over een televisiestudio. Zowel de heer Zwolsman als de heer Verolme worden wel ge noemd als de eigenlijke financiers van de R.E.M. en dus als de grote mannen achter de schermen. Bieden ontkennen echter tot dusver dat zij financieel in het televisie-eiland zouden zijn geïnte resseerd. Philippijnse president Macapagal ook de nodige moeilijkheden zal hebben opge leverd. De Philippijnen zijn eveneens partij in het geschil om de Maleisische federatie. Wat er besproken is blijft uiteraard voorlopig binnenskamers en alleen uit de niets zeggende communiqués kan worden afgelezen dat Kennedy nog heel wat werk te wachten staat in zijn bemidde lende rol. Hij gaat nu naar Koeala Loempoer, de hoofdstad van Maleisië, waar hij morgen wordt verwacht. Daarna vertrekt hij naar Djakarta om zijn slotgesprek met Soekarno te hebben. Deze heeft intussen al wel laten we ten dat hij ondanks de met minister Kennedy uitgewisselde vriendelijkheden nog niet van plan is water in zijn wijn te doen. Hij heeft laten weten dat hij wel met Maleisië en de Philippijnen wil praten over de onderlinge ruzie, maar alleen op voorwaarde dat Engeland zijn troepen uit het Borneose grensgebied te rugtrekt. Het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken liet heel verontwaardigd horen dat de Britten daar wel tien ba taljons in garnizoen hebben. „Als die worden teruggetrokken", aldus de Indo nesische verklaring, „dan wil president Soekarno aan de conferentietafel gaan zitten". Hij weet uiteraard hiermee een voor waarde te stellen waarop men niet kan ingaan. De Britse troepen liggen daar niet om Indonesië te tarten, maar om de Indonesische infiltranten, die er bij hon derdtallen de grens overschrijden, terug te drijven. Een grote menigte Indonesische jonge ren heeft in Djakarta gedemonstreerd tegen Engeland en Amerika. De Britten moesten het ontgelden wegens het feit dat zij in Hong Kong twee Indonesische schepen vasthouden en op de Amerika nen waren de (linkse) demonstranten boos omdat Washington niet alleen be middelaar Kennedy naar Azië stuurde, maar ook de machtige zevende vloot naai de Indische Oceaan liet opstomen. Dit gebaar onderstreept de ernst waarmee de Amerikaanse regering het conflict om Maleisië, waarbij bondgenoot Engeland zo nauw betrokken is, beschouwt. De schotsen ijs, die zich hij de ha ven van Volendam hebben opeen gehoopt voordat zij door de terug gekeerde vorst in vaste boeien voer den geslagen hebben daar een soort maanlandschap gevormd, dat er vooral onder een flauw zonnetje bijzonder bizar uitziet. (Van onze correspondent) Op Rijksweg 58, ter hoogte van het tank station bij de wegsplitsing naar Krab bendijke, is zaterdagavond een ernstig verkeersongeval gebeurd, dat aan de 22-jarige J. K, Heyl te Warmond het leven heeft gekost. Uit de richting Goes naderde een sportwagen, be stuurd door C. J. Moerman te Vlis- singen, die rijdend in de richting Bergen op Zoom de ter plaatse flauwe bocht in de weg nam. Uit tegenovergestelde richting kwam een personenauto, bestuurd door het slachtoffer Naar bet onderzoek van de Rijkspolitie heeft uitgewezen, reed M. vermoedelijk ten dele op het voor hem linker wegdek, waardoor een nagenoeg frontale botsing tussen de twee personenauto's plaatsvond. H. werd uit de auto geslingerd en kwam in de berm terecht, waar hij prak tisch direct daarna overleed. Zijn mede-passagier e, mejuffrouw W. P. de Loof uit Kampeland, werd ook uit de auto geslingerd en bleef zwaar ge wond in de berm liggen. gewonden liet zich aanvankelijk ern stig aanzien. De groepscommandant der Rijkspolitie te Kruiningen verzoekt eventuele ge tuigen van dit ongeval zich telefonisch met hem in verbinding te stellen onder no. 0 1130-275. Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeval is nog niet afgesloten. Bij een auto-ongeluk tussen Maarn en Maarsbergen is de tweejarige M. S. uit Beekbergen omgekomen, toen een personenauto uit de richting Maarn, waarschijnlijk tengevolge van het springen van een band, door de mid denberm schoot, die daar nog niet van een vangrail is voorzien Op het andere weggedeelte kwam deze wagen, bestuurd door mejuffr. J. N, V. uit Den Haag, in botsing met een personenauto, waarin de heer H. A. C S. uit Beekbergen met diens echtgenote en twee kinderen zat. Daar op reed weer een andere- auto in, die bestuurd werd door de paragnost J. Croiset. Het oudste kind uit het gezin S. kwam om het leven. De bestuurster van de door de middenberm geschoten wagen liep een schedelbasisfractuur op. De heer Croiset had verwondingen aan het hoofd. De baby van het echtpaar S. bleef ongedeerd. De auto van M. was zo zwaar bescha digd, dat personeel van de verkeers- urnpn Hp/ Rlik-cnniltio 90 minuten In Driebergen moesten vier personen na een auto-ongeluk mm of meer ern- groep der Rijkspolitie 20 minuten nodig heeft had om de bestuurder met een hydraulische pers uit de wrak- eten "ekenhuis worden stukken te bevrijden. De mede-inzit- SoL" "f 'Eal ^beurde tende, mejuffrouw W. S. Contant uit f au V°°r" Goes liep ernstige verwondingen in ra"5 aan andere wagen, het gelaat op. De toestand van de In A™hem reed tengevolge van te grote snelheid een personenauto tegen een spoorwegviaduct. Een van de vijf in zittenden werd op slag gedood De bestuurder van de auto en de drie andere zittenden werden ernstig ge wond. Ïe£ïïc,htin«! medegedeeld door het K.IS MI. geldig tot vanavond: S Overwegend droog weer met hier en Z J jaar opklaringen en plaatselijk mist. Z Lichte vorst tot temperatuur om het Z vriespunt Overwegend zwakke wind J uit zuidelijke richtingen. JÏÏi onder 17 05 uur- Maan onder 23.41 uur. Z Morgen: zon op 8.36 uur. Maan op 5 11.49 uur. Een merkwaardig avontuur beleefde in de nacht van vrijdag op zaterdag de 26-jarige Amsterdamse automonteur J. Bakker, die van zijn werk thuis komend in de gaten kreeg dat in de buurt van zyn huis een inbraak in een kledingmagazijn gar de was. Hy belde snel de politie en later konden, vooral dank zy de aanwijzingen van de mon teur. de inbrekers ook gegrepen worden De tipgever is door de Amsterdamse politie aanvankelijk echter „beloond" met een schot in zijn been en een stevige portie klappen en trappen, hem toegediend door zes agenten. De heer Bakker had, die nacht thuis komend, voor zijn huis een auto met een Amerikaans nummerbord staan en hij vond dat nogal vreemd. Hij nam eens poolshoogte en merkte toen dat er een inbraak aan de gang was Hij zag namelijk iemand hard weg lopen uit het portiek van het kleding magazijn. De man in de auto zei toen: ,,Ik zou de poltie mr-ar waarschuwen" en dat deed de heer Bakker onmiddel lijk. Toen bij naar boven ging hoorde hij de wagen met grote snelheid weg rijden en hij concludeerde toen (naar later bleek terecht) dat de man in die auto ook met de inbraak te maken had. Toen de politie verschenen was gaf de heer Bakker zijn hele verhaal weg. Later in de nacht hoorde hij opnieuw een auto de straat in rijden en hij ging naar beneden om te zien of het mis schien de wagen van de inbrekers weer zou zijn. Het was echter opnieuw de politie. Een agent sommeerde hem toen achter in de wagen te stappen, het geen de heer Bakker weigerde. „Ga maar met me mee naar boven" nodigde hij de agenten, „dan kunnen we daar praten". Toen wilden de agenten hem dwingen. De heer Bakker nam de vlucht, waarop men hem nazette Op de sommatie „sta of ik schiet" koos hij eieren voor zijn geld en hij ging op de gewapende politieman toe met de opmerking: „Als je 'n flinke vent bent, doe je dat met je blote handen". Op dat moment schoot de agent en de heer Bakker werd in zijn been getroffen, gelukkig slechts een schampschot. Zes agenten sprongen toen op hem af, begonnen aan hem te rukken, sloegen en schopten hem. De politie was later met het geval bijzonder verlegen, waarschijnlijk des te meer omdat de televisie zaterdag avond de heer Bakker voor de camera uitgebreid aan het woord liet, samen met een getuige die gezien had wat er gebeurd was. Ook een hoofdinspecteur van politie gaf zijn visie op de zaak, een uniek gebeuren overigens in de ge schiedenis van politie èn t.v. Wat was nu de oorzaak van de be handeling die de verbijsterde heer Bakker onderging Een buurvrouw had vanuit het raam een en ander van de inbraakgeschiedenis gezien en ze had de heer Bakker met een van de inbrekers zien praten. Dat klopte, dat was de man in de auto. Maar toen wist de heer Bakker nog niet dat die man bij de inbrekers hoorde. Van tipgever werd de heer Bakker dus verdachte. Een prettige ervaring is het bepaald niet geworden. Aan vankelijk wilde hij een aanklacht in dienen maar later heeft hij genoegen genomen met de excuses van een met schaamrood getoc«de politie. „Het schot had onder de gegeven omstandigheden beter achterwege kun nen blijven" zei de Amsterdamse poli tie na het ietwat pijnlijke onderzoek. Een verklaring die wel een wat laco niek toontje had. Intussen voelden de politiemensen van de vijfmaal-acht-meldingspost zich zaterdagavond niet erg prettig. Na de televisie-uitzending kwamen er vele telefoontjes binnen van verontwaardig de mensen. En er waren erbij die de politie de meest onbeschofte bedrei gingen toevoegden. Misschien dezelfde mensen, die op die andere zaterdagavond, Mies ge beld hebben Twee jongens van tien en elf jaar uit Bolsward zijn nabij Exmorra bij liet schaatsenrijden in een wak terechtge komen en verdronken. De jongens waren naar dit dorp onderweg om een bezoek aan de grootouders van een van hun te brengen. De jongens, die de zon in het gezicht hadden, hebben het wak kennelijk niet gezien. Een paar mensen hoorden hulpgeroep en zagen de jongens in het wak ver dwijnen. Bij een van de jongens, die nogal snel op het droge kon worden gehaald, is zonder resultaat een uur lang kunstmatige ademhaling toege past. Naar de andere jongen heeft men een uur moeten dreggen Ook in Hellevoetsluis is een' negen jarige jongen bij het schaatsen in een wak gereden en verdronken. In Amsterdam zakte een 16-jarige scholier bij het schaatsen door het ijs en verdronk. Omstanders trachtten vergeefs de jongen onder het ijs van daan te halen. Na een uur dreggen werd het stoffe lijk overschot van de jongen gevonden. Op een verboden gedeelte van een plas in Rotterdam is een 17-jarige groente handelaar door 2 a 3 centimeter dik ijs gezakt. Eerst probeerden drie man nen met een ladder de jongen uit het water te halen. Toen dit niet lukte, is men met een bootje naar de plaats van het ongeluk gevaren. Nadat men de jongen had gevonden paste men kunstmatige ado»nhaling toe, waarbij bleek, dat de jongen nog leefde In ernstige toestand werd hij naar'een ziekenhuis gebracht, waar hij latei- overleed. Zondagmiddag is in Breda een deel van de N.V. Intra, fabriek van isolatiematerialen door een felle uitslaande brand in de as gelegd. In de aan de verbrande produktieruimte grenzende ma gazijnen ontstond grote water schade. Grote hoeveelheden pek en kurk voedden het vuur en veroorzaakten een inktzwarte rookontwikkeling. Een onderbrandmeester van de Bredase brandweer" raakte bij de aankomst be klemd tussen een brandweerwagen en de muur van een poort. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht. De schade be draagt minstens een ton De produktie ligt voor onbepaalde tijd stil. (Zie voor verslag pagina 2). Abusievelijk en tot onze grote spyt schreven wij zaterdag dat prinses Mar griet gisteren 20 jaar zou worden. De lezer zal begrepen hebben, dat ons koningskind echter 21 werd, voor welke vergissing wij onze verontschuldiging aanbieden. Prinses Irene is in Madrid terugge keerd na een driedaags bezoek aan Barcelona, waar geen spoor van een verliefde Spaanse edelman te bekennen was. Geruchten doen zoals wij reeds eerder meldden in Spanje de ronde, dat er een romance zou bestaan tussen de Neder landse prinses en een Spaanse markies, enige jaren ouder dan prinses Irene De prinses weigerde iets naders' te zeggen over de geruchten. „Neemt u mij niet kwalijk maar ik kan niets zeggen", was haar enige commentaar. De prinses zal vermoedelijk tot eind januari in Spanje blijven. PAUS PAULUS is van plan zijn edel- garde te internationaliseren door tien nieuwe benoemingen aan het einde van deze maand. Advertentie)

de Stem | 1964 | | pagina 1