NEN in-Hulst woningen Wereldkerk wordt .JIuis met vele ik bouwde zandbak voor de Ausehwitz-kindertjes RUIME LITURGISCHE AANPASSING Prinses Margriet 20 Zanzibar verbreekt alle betrekkingen met V.S. Ontwapeningscommissie gaat weer vergaderen Katholicisme kan veel tradities adopteren Minder roken door hypnose IT VLPRIJZEN ELEN IZEN 0.85 Vijf mille voor vinden van pyromaan „Praten met Panama? Best, maar niet onder druk" EN 3.90 4.45 3.80 4.45 3.60 3.85 1.62 55- 55 erkent nieuw bewind Bidweek voor de eenheid In vlieger zet brandende Starfighter aan de grond Ziek meisje per vliegtuig naar Nederland Stierenvechter treedt in het klooster ..FILANTROOP" HOFMANN TIJDENS PROCES: 55 Vier vermisten van „Lakonia" opgedoken Kleuter verdronken Dean Rusk: Nooit gezien Anderen zijn dc schuldigen Wat N.A.M. aan slaat uitkeert Vin fa MI! t MENT BEURS VAN AMSTERDAM Internationals verder in herstel nabeur«koeksen in DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 18 JANUARI 1964 30 KORTING .OVERS 4.95 (uitzoeken! ENONDERGOED 1.25 vanaf 7.98 per knot 1.09 halve prijs j 20 KORTING van 9.95 NU 6.95 van 16.95 NU 12.95 halve prijs NU 0.45 :xtra grote bus 3.75 zak 8 stuks 1. van 0.32 NU 0.15 uit van 2.45 NU leuk decor NU per 6 in doos IOTELS van 9.75 NU NU NU JE van 1.95 NU van 2.90 NU van 7.95 NU :h, van 4.95 NU NU van 1.15 NU van 2.10 NU 5 liter NU van 1.25 NU 1.95 1.— 1.05 7.50 1.75 3.75 1.75 2.45 5.95 3.95 1.25 0.99 1.85 0.55 1.05 VREN lagse leverworst 0.29 mijnekaas 100 gr. 0.89 offie 250 gr. 1.56 gratis speldje Koffiemelk 0.35 koffiemelk 0 65 KOOP ETEN! TUTTI FRUTTI Een edele sortering grote pruimen, appel tjes, peren, perziken, abrikozen. NU per 250 gr. E U NERGENS KRIJGT kop THEE. te soorten van de be- -domah. 250 gr- 250 gr- 250 gr. 250 gr. 250 gr. 250 gr. ot ovaal blik (Van een bijzondere medewerker) Vooral in de missielanden zal de con stitutie over de liturgie met grote in stemming worden ontvangen. Is de hui dige Romeinse liturgie onder zeer veel opzichten voor de volken in de Euro pese landen moeilijk te hegrijpen, dat geldt in nog veel grotere mate voor nict- Europese volken in Azië en Afrika en andere gebieden. Vooral gedurende de laatste tientallen jaren is door missie bisschoppen en andere deskundigen met klem van argumenten ervoor gepleit om uiteraard niet behoud van het wezen lijke de liturgie aan te passen aan de zeden, gewoonten en cultuur van de niet-Europese volken. We herinneren in dit verband aan de interessante voordracht van dc Nederlan der, mgr. Van Bekkum, een van de bis schoppen op Flores (Indonesië), welke I hij hield tijdens het Internationale Litur gische Congres van Assisië in 1956. Zijn betoog maakte duidelijk, hoe de hier bedoelde aanpassing aan de cultuur van de inheemse bevolking het missiewerk sterk zou bevorderen en er mede toe zou bijdragen om de Florinezen te bevrij den van allerlei bijgelovige en heidense gebruiken. Onlangs schreef de inheemse abbé Nioka, dat men een aantal Afrikaanse waarden heeft verwaarloosd of uitge roeid in plaats van ze te verchristelijken. En dan vervolgt hij: „Het zwaarste en meest indringende verwijt, dat men moet maken, is wel, dat men Tedere sa- kralisatie heeft verzuimd Geen enkele Afrikaanse vorm van denken, geen en kele uiting van het dagelijkse leven en doeen werd verchristelijkt. Men slaagde er zodoende in een christendom in te voeren, dat sociaal en psychologisch los staat van de voornaamste gemeenschaps activiteiten. Het christendom is niet echt Afrikaans: voorwaar een beangstigende werkelijkheid! De grondslag van een Afrikaans christendom werd juist ver nietigd, zodat men natuurlijk onbewust, in het christendom van Zwart Afrika een beginsel van zelfvernietiging heeft gelegd;" Pater dr. Ad. van Benum W.Pdie deze uitspraak aanhaalt in een artikel, wijst daarin ook ton aanzien van het gehele liturgische ritueel (èn de H. Mis èn de Sacramenten) op het verlangen van de Afrikanen om cr zichzelf in te kunnen uitdrukken, hun eigen wezen erin te kunnen leggen, En dan citeert hij een Afrikaan, Marc Ela, die schrijft: „Welnu, ons wezen, dat betekent ook ons gevoelsritme. ons lied, het ritme on zer benen, onze kunst en poëzie, de col lectieve godsdienstige redevoeringen on zer volken, hun spontaneïteit, hun eigen wijze om eerbied, vrees, dankbaarheid uit te drukken AANPASSING Om goed te begrijpen, waarom het in Afrika gaat (en dat geldt op analoge wijze ook voor andere gebieden), leze men het interview van mgr Kimbondo, bisschop van Kisantu (Kongo-Leopold- stad) met het persagentschap D.I A. Hij gaf enige voorbeelden van de wijze, waarop Afrikaanse gebruiken en ge woonten de liturgievorming kunnen in spireren: „De voorbereiding op het doop sel het catachumenaat dus zou ze ker verrijkt kunnen worden door er be paalde elementent van de Bantoe-initia tieritten in te verwerken Men heeft dik wijls heel wat kwaad verteld van dez.e initiatie, maar wij zijn ervan overtuigd, dat het een geduchte leerschool, oen veeleisende beproeving, een soort novi ciaat was, waar dc jongelui met een echte levensvorming uitkwamen. Zulke be proevingen zouden de catechumenen cn de jonge christenen, die zich op het Vormsel en op het Huwelijk voorberei den, nodig hebben Tegenwoordig voert het catechumenaat tot een veel te ge makkelijk katholicisme. De christenen geven zich geen reken schap van de verplichtingen, die uit hun Doopsel voortvloeien. Andere voorbeel den? In de huwelijksviering, in de be grafenisplechtigheden en in die van dc sluiting van de rouwtijd, zoals die in het grootste deel van Afrika nog plaats vinden zitten elementen, die voor onze levensopvatting absoluut wezenlijk zijn en die de Kerk in haar christelijks cere monies kan opnemen. Dan ook zullen deze laatsten kunnen voldoen aan ons verlangen naar een „volledig leven zo typisch voor de Bantoe-ziel"- Uit deze citaten blijkt wel heel duide- heden, waaraan door de meeste volken lijk, welke verlangens er leven onder niet-blanke volken ten aanzien van een liturgische vernieuwing, die zich aan sluit bij eigen zeden, gewoonten cn cul tuur. Daarom mogen de Afrikaanse en Aziatische bisschoppen en priesters zich stellig verheugen over de mogelijkheden, welke de constitutie over de liturgie juist op dit gebied opent. In de Constitutie lezen we, dat de Kerk niet verlangt om in zaken, die niet m strijd zijn met het geloof en met het algemeen welzijn de strenge vorm van een bepaalde liturgie voor te schrij ven Zij waardeert en bevordert de waar den. welke bij de verschillende volken worden aangetroffen. Wat in de zeden van de volken niet op onverbrekelijke wijze is verbonden met bijgelovige prak tijken en dwalingen, beoordeelt zij op welwillende wijze, behoudt zij in goede staat, en soms laat zij die praktijken toe in dc liturgie zelf, als zij maar in over eenstemming zijn met de ware en ge zonde geest van dc liturgie. Met behoud van de wezenlijke eenheid van de Romeinse ritus ruimt de Kerk een plaats in aan wijzigingen en aanpas singen in de onderscheiden gebieden en by de volken, vooral in de missiegebie den. Dit geldt met name bij de toedie ning van Sacramenten en sacramentalia, processies, de liturgische taal, gewijde muziek en kunsten, als dit geschiedt vol gens de fundamentele beginselen, die in de Constitutie zijn vervat. Ten aanzien van de toediening van de Sacramtenten worden de richtlijnen aan gegeven in het derde hoofdstuk Wat het catechumenaal betreft, wordt grotendeels tegemoet gekomen aan de wensen, zoals die m b.g. citaten werden omschreven. De riten van het Vormsel moeten zoda nig worden vernieuwd, dat de nauwe band van dit sacrament met de inwij ding in de geheimen van de godsdienst duidelijker tot uitdrukking komt. Ten aanzien van het sacrament van het hu welijk worden soortgelijke mogelijkhe den geopend. Ook de begrafemsplechtig- zulk een grote luister wordt verleend, kunnen binnen de aangegeven normen worden aangepast aan dc tradities van de volken, ook wat de liturgische kleur betreft, Uit het voorafgaande blijkt wel, dat de Constitutie voor de liturgie ook voor de niet-blanke volken een geest van openheid ademt, die verheugend is en die door bisschoppen en priesters met vreugde zal worden begroet. Wel ver wacht men van Paus Paulus VI nog een „Motu proprio", waarin nadere richtlij nen worden gegeven voor de concrete toepassing van de Constitutie. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat het M.P. zal aangeven, wat onmiddelijk kan worden doorgevoerd en wat nog een ruimere studie en voorbereiding vraagt Bovendien en dit is zeer belangrijk opent de Constitutie de. mogelijkheid om in gebieden, die daartoe geschikt zijn gedurende een zekere tijd proefnemingen te doen met bepaalde liturgische hervor mingen. Trouwens, de omwenteling zo mag men het wel noemen die door dé Constitutie wordt ingeluid, zal van de bisschoppen cn bisschoppenconferenties overal ter wereld in veel gevallen nog een langdurige studie en voorbereiding vragen. Die voorbereiding geldt niet ah leen het onderwerp als zodanig, maar ook de gelovigen, die hun leven lang aan de bestaande liturgische vormen wa ren gewend. De liturgie is een stuk en een groot stuk geloofsverkondiging Juist daarom moet iedere wijziging voorzichtig worden voorbereid en door gevoerd. Het wordt een werk, dat veel tijd vraagt en dat bijna noodzakelijk tot mislukking zou leiden, als het te over haast gebeurde. Vandaag is de bidweek voor de christelijke eenheid begonnenTen dienste van degenen die zich in de geest met deze wereldomspannende actie willen verenigen, geven wij hieronder de dagelijkse intenties. 18 jan. Wij bidden dal de Geest van Christus de scheidsmuren tussen de verdeelde christenheid zal neerhalen (Eph. 2.). 19 jan. Wij bidden dat alle katholieken onder leiding van de H. Geest door hun meeleven met de evan gelische vernieuwing van de Kerk groeien in verlangen naar de eenheid zoals Christus die wil. 20 jan. Wij bidden dat alle Oosterse orthodoxen en alle oud-katholie ken onder leiding van de H. Geest door hun beleving van de Eucharistie-viering groeien in het verlangen naar de eenheid zoals Christus die wil. 21 jan. Wij bidden dat alle anglicanen en protestanten onder leiding van de H. Geest door hun levend ge looi in het heilskrachtig Woord Gods groeien in het verlangen naar de eenheid zoals Cristus die wil. 22 jan. Wij bidden dat door de Geest der liefde de ontmoeting zich zal voltrekken tussen Gods Volk van het Oude Verbond en het Nieuwe Verhond. 28 inn Wii bidden dat alle kerkelijke leiders steeds meer de noodzaak der eenheid beseffen in de Geest van ootmoed en liefde. 24 jan. Wii bidden voor de vervulling van het gebed van Christus om de eenheid van allen die in Hem geloven zodat de ergenis van een verdeeld christendom voor de nirt-christenen wordt weggeno men. 25jan. Wij bidden dat de eenheid van de christenen voor alle mensen een bron van vrede en een teken van Christus' liefde zal worden. I)e 37-jarige in vlieger-kapitein M G. („Matje") Janssen heeft met een bran dende Starfighfcer-trainer, waarmee hij boven de stad Enschede vloog, een ge slaagde landing gemaakt op het vlieg veld Twente. De invlieger had het bran dende vliegtuig eigenlijk moeten ver laten, maar daar hij zich boven Enschede wist. zette hij koers naar het vliegveld Twente, vanwaar hij even tevoren was opgestegen. De luchtmachtvoorlichtingsdienst heeft meegedeeld, dat kapitein Janssen, in vlieger op Twente, opdracht had een van de tien uit de Verenigde Staten ontvangen Lockheed TF-104g „Starfigh- ters" te testen. Dadelijk na de start deden zich rookvevschijnselen in de cockpit voor. Het was echter niet moge lijk de start af te breken, omdat het vliegtuig al teveel snelheid had. Toen het twee-persoonstoestel boven de stad was gingen allerlei brandwaarschuwingen aan en bovendien maakte een vlieger van een F-86k kapitein Janssen erop attent dat de Starfighter flink in brand stond. Hij adviseerde de invlieger uit het toestel te springen. De invlieger, die dacht aan de burgers in de door een wolkendek aan het oog onttrokken stad, besloot echter terug te keren. Hij zette de motor af, maakte een zeer geslaagde glijvlucht cn zette het toestel met een snelheid van onge veer tweehonderd kilometer per uur op de startbaan. Het was voor de vlieger niet mogelijk' gebruik te maken van de remparachute, daar deze al verbrand was Hij gooide de vanghaak uit, die bleef hangen aan een vangkabel, waarop het brandëhde toestel tot stilstand kwam en kapitein Janssen het ongedeerd kon verlaten. De brandweer was dadelijk bij het vliegtuig en bluste de brand, ondanks de motorexplosies. De brand was zo snel geblust dat het toestel met afge schreven behoeft te worden. Aan de achterzijde van het toestel zijn smel tingsverschijnselen geconstateerd. Het was het eerste ongeluk met een TF-104g Een recente opname van prinses Margriet, die mor gen, zondag, haar 20e ver jaardag viert. (Foto Max Koot) De besprekingen in de 17-landencom- missie inzake ontwapening worden op 21 januari te Genève hervat, met Canada op de voorzitterszetel van de 157e ple naire byeenkomst. Oost en West berei den zich voor op het traag verlopend, soms slopende gesprek, dat, begonnen in maart 1962, toch reeds enkele moeizaam bevochten resultaten heeft opgeleverd. In Genève kwam het akkoord ovei de vrijwillige stopzetting van grote kern proeven tot stand, vonden Moskou en Washington elkaar in het besluit een permanente telefoon- cn telexverbinding tussen de beide regeringscentra te leg gen, en werd men het ook eens over een op 17 oktober vorig jaar door de V.N. aanvaarde resolutie, welke het aanwen den van wapens voor massale vernieti ging vanuit de ruimte verbiedt. Er zijn talrijke onderwerpen aan de orde gesteld èn nog niet afgehandeld: de kwestie van de waarnemingsposten, die de naleving van een akkoord op to tale stopzetting op de kernproeven moe ten garanderen, de beperking van „de club "der atoommogendheden", de instel ling van enkele'zones waarin geen kern wapens aanwezig mogen zijn, het ver kleinen van de voorraad grondstoffen voor kernwapens en een verbod op on dergrondse kernexplosies. Het is hoogst onwaarschijnlijk dat over al deze onderwerpen een akkoord ge maakt kan worden in het verloop van de nieuwe zitting die dinsdag aanvangt. Zowel de Sovjet-Unie als de westelijke landen hebben uitgesproken oordelen en nauwkeurige voorwaarden. Een van de bekendste onderwerpen waar lang over gesproken is zonder dat enig resultaat werd geboekt, is de kwes- Een Nederlands militair transport vliegtuig heeft een plotseling ernstig ziek geworden Nederlands meisje van Stock holm naar Nederland overgebracht. De 26-jarige mejuffrouw De Haan uit Krommenie werd tijdens haar verblijf bij een familie in Zweden zo ernstig ziek, dat snel vervoer naar ons land geboden was. tie van het aantal waarnemingsposten die thuishoort in het totaal van maat regelen die opgenomen moeten worden in een absoluut verbod op kernwapens. Een ander probleem is de suggestie dat op belangrijke plaatsen inspectiemo gelijkheden moeten bestaan, al dan niet permanent, waarmee bijvoorbeeld troe penverplaatsingen of concentraties van tanks of vliegtuigen tijdig kunnen w den waargenomen en gerapporteerd. Hiervoor zou men een akkoord tot sianü kunnen brengen tussen de NAVO en het Pact van Warschau. Een beloning van vijfduizend gulden is uitgeloofd voor aanwijzingen, die lei den tot aanhouding van de pyromaan, die de branden heeft gesticht welke de afgelopen tijd in scholen in de Amster damse tuinsteden hebben gewoed. Deze beloning wordt, in overleg met de ge meente Amsterdam, uitgeloofd door de gezamenlijke assuradeuren. Voor het geven van inlichtingen kan het publiek zich wenden tot de politie bureaus. De beroemde Spaanse stierenvechter Juan Garcia, bekend onder de naam „Mondeno", treedt begin april in het klooster. Hij heeft dezer dagen reeds zijn bezittingen onder zijn familieleden ver deeld. Zijn enige broer, die matador is in ge vechten met jonge stieren en de bijnaam heeft „Mondeno II", heeft een buiten goed ten geschenke gekregen in San Lucas la Mayor plus drie miljoen pese tas (ruim 200.000 gulden) en een auto. Zijn vader kreeg een luxe appartement in een wijk van Sevilla de Los Remedios, ook 200.000 gulden en de Mercedes Benz, die de matador in het seizoen 1963 heeft gebruikt. Vier opvarenden van het onlangs uit gebrande Griekse passagiersschip „Lakonia", die als vermist waren op gegeven, blijken nog in leven te zijn. Het zijn de bemanningsleden Joseph Kronschnabbel uit Londen, Peter Stein- maier en Rudolf Koch uit Zwitserland, die alle drie werden gered, maar zich nog niet bij het bureau van de maat schappij in Bremerhaven gemeld had den, cn de Zwitser Sylvis Verren, die geboekt stond als bemanningslid, maar niet aan boord was, toen de Lakonia vorige maand zonk in de Atlantische Oceaan. Gisteren is in een vijver in Dordrecht het stoffelijk overschot gevonden van het vierjarige jongetje Ronny Faascn. De moeder van het ventje deed donderdag avond bij de politie aangifte dat haar zoontje niet was thuisgekomen uit de kleuterschool. Men zocht de gehele om geving af met behulp van een speur hond. Het kind moet donderdagmiddag omstreeks half twee, toen het op weg was naar de kleuterschool, in de vijver zijn verdronken. President Abejd Keroeme, de leider van het nieuwe bewind op het eiland Zanzibar, heeft de betrekkingen met de Verenigde Staten verbrbken terwijl alle Amerikanen op het eiland onder huisarrest staan. Twee Amerikaanse diplomaten, die door de nieuwe presi dent zelf waren gearresteerd zijn in tussen weer vrijgelaten. Vier Ameri kaanse verslaggevers staan in hun hotel nog onder bewaking. Ongeveer 130 Britten zijn gisteren door schepen van de Britse marine van Zanzibar gehaaid. „Veldmaarschalk" John Okello, een van de leiders van de recente opstand en thans president van het eiland heeft gezegd dat de gevechten thans zijn afgelopen. Er waren volgens hem ongeveer vierhonderd doden gevallen. De ministers uit de vorige regering zullen zich voor een rechtbank moeten verantwoorden Zanzibar blijft in het Gemenebest, aldus Okello. Volgens in Washington opgevangen radioberichten, heeft Okello voor de microfoons van Radio Zanzibar ge dreigd. dat hij over wapens beschikt ,,die Zanzibar en Pemba volkomen kunnen vernietigen". Okello waarschuwde zijn buren, dat ze zich niet met zijn zaken moesten bemoeien, omdat hij „van de zeer zware wapens", waarover hij zei te beschikken, „zonder spijt" gebruik zou maken. Het Amerikaanse dagblad New York Tribune schreef, dat de vooruitzichten met betrekking tot Zanzibar donker zijn en dat dit verergerd wordt door „de onmacht van de westelijke mo gendheden, vooral van Engeland, om de gevaarlijke loop der gebeurtenissen te stuiten". Het ziet er thans naar uit. dat het eiland „op drift" is ge raakt, „voortgestuwd door geheim zinnige machten". De communistische invloed is zichtbaar en de belangen van Peking liggen voor de hand, aldus de Tribune. Dat het blad het bij het juiste eind heeft blijkt uit het feit, dat Rood-China het nieuwe bewind op Zanzibar ai heeft erkend. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, heeft ge zegd, dat bewijzen voorhanden waren, dat aan de opstand in Zanzibar is deelgenomen door inheemsen, die een militaire opleiding in Cuba en de Chinese volksrepubliek genoten had- den. Rusk noemde de toestand op het specerijeneiland „uitermate moeilijk". De Verenigde Staten, zei hij hebben er geen verplichtingen, „maar is er in direct bij betrokken, omdat het. nieuwe bewind naar alle waarschijnlijkheid bijzonder veel kopzorgen zal geven." De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, heeft verklaard dat de Verenigde Staten niet bereid zijn met Panama over meningsverschillen te praten of te onderhandelen, indien dit geschiedt „onder druk of bedreiging met geweld". Rusk voegde eraan toe, dat de Ver enigde Staten wel „zeer bereid" zijn met de Panamese regering te praten „in een .sfeer van vriendschappelijke betrekkin gen". Tot de persvertegenwoordigers zei de Amerikaanse bewindsman dat de toe stand in de Panamakanaalzone kon wor den verbeterd door herstel der weder zijdse betrekkingen en overleg tussen Washington en Panama. Hij noemde de toestand „nog een beetje explosief". Rusk was van mening dat de Cubaanse communisten profijt van de toestand in de Panamakanaalzone begonnen te trek ken. toen gewelddadigheden uitbraken en sluipschutters op het toneel verschenen. De Panamese president Chiari heeft verklaard, dat zijn volk liever zou „ster ven" dan zijn aanspraken op de omstre den kanaalzone opgeven. Hij gaf te kennen dat de verbreking van diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Staten goed was. „Wij willen een nieuw verdrag, dat de verdragen van 1903, 1936 en 1955 geheel moet vervangen. We willen hierover onderhandelen". Hij verwierp de beschuldigingen als zouden de ongeregeldheden zijn veroor zaakt door linkse elementen. De Panamese president besloot met te zeggen dat zijn volk „niet bang was voor eventuele moeilijkheden bij het bereiken van zijn doel. Wij maken ons weinig zor gen en wij weten hoe wij onze buikriem moeten aanhalen". In het Auschw itzproces is het gisteren tot een woede-uitbarsting gekomen van de zyde van de president van de recht bank. Hans Hofmeyer. „Waarom gebruikt u uw verstand niet?", schreeuwde Hofmeyer beklaagde Bruno Schlage toe, toen deze in een on dervraging van een uur lang niet veel anders had gedaan dan de schouders ophalen en „Ik weet het niet 'ts verkla ren. Schlage. een van de 22 mannen die in Frankfort worden berecht wegens be weerde medeplichtigheid aan de uitroei ing van gevangenen in het kamp Ausch witz, balde zijn grote vuisten, toen de rechter naai voren leunde en schreeuw de: ,.U was toch de hoofdbewaker in barak 11 <de gevangenis binnen een ge vangenis) en u wilt ons wijsmaken dat u niet wist wat daar gebeurde?" „Ik weet er werkelijk niets van Ik was het 'even zat en ik probeerde zo snel mogelijk weg te komen na mijn werk uren", sprak de 60-jarige Schlage die ervan wordt beschuldigd gevangenen te hebben doodgeslagen en te hebben dood geschoten. Toen Hofmeyer vroeg of gevangenen werden geslagen tijdens het verhoor door de Gestapo, zei Schlage dat hij zo ie^s nooit had gezien ..Ik kan alleen maar herhalen wat ik al eerder heb gezegd", zei Schlage, „ik weet het niet". „Met een stok of een ossezweep?". hield de aanklager vol. ..Ik veronderstel met een stok. Eh, ik weet zelfs niet wat een ossezweep is. Ik had er niets mee te maken" ant woordde Schlage. De dikke Franz Hofmann, die reeds levenslang heeft voor moorden in con centratiekampen. kwam na Schlage aan bod. Hij zei dat hij vuurpelotons gevan gen had zien neerschieten. „Ik keek er alleen maar naar. Ook was ik ingedeeld op het perron Mijn taak was het de gevangenen te bewaken wanneer de trein aankwam en wij moesten de gevangenen ik bedoel de joden splitsen in man nen. vrouwen en kinderen Maar de dok ters maakten de feitelijke keus (dwang arbeid of gaskamer)". Hofmann beweerde dat hij soms mede lijden had getoond. „Als de vrouwen smeekten hen en hun kinderen te spa ren, deed ik soms beide ogen dicht en liet ik hen naar de andere groep over lopen". Hofmann, die 57 is, was een hoofdbe waker van de Gestapo in het kamp. De aanklager beweert dat Hofmann wreed heeft gemoord. Zo zou hij 12 Russen naakt in de sneeuw hebben laten staan tot zij doodvroren. Minder dan met zijn verhalen verbaas de Hofmann de rechtszaal met zijn tra nen de eerste die in dit proces werden vergoten. „Ik vertel u de waarheid", verklaarde Hofmann snikkend. Hofmann snoof en draaide met zijn zakdoek toen de rech ter hem vroeg hoe de gevangenen wer den geslagen. „Ze kregen 15 tot 25 slagen met een stok. Maar eerst controleerde een dokter of ze het konden verdragen". Vervolgens verwees hij met haperende stem de schuld naar anderen dan de groep die nu wordt berecht. „Niemand heeft dit tot dusverre ge zegd. Ik moet dat thans doen. De men sen die hier zitten, zijn er voor wat Hoess, Aumeier en Schwartz hebben ge daan". Deze drie kampcommandanten zijn niet meer in leven. Hofmann vertelde dat hij gevangenen honderden extra-rantsoenen had bezorgd, „Ze vroegen me of ik gek was". Hij ver telde, dat hij cement had gestolen om het „moddergat", dat het kwartier der zigeu ners vormde, wat meer bewoonbaar te maken. Hofmann had het „verschrikke lijk" gevonden zigeuners naar dat kamp te moeten sturen. Tijdens het verhoor door de rechtbank liet Hofmann er zich op voorstaan, dat hij voor kinderen in Auschwitz een zand bak had laten bouwen. Ook beweerde hij een speelkamer te hebben gebouwd voor zigeunerkinderen. „Ja, ja", zo luidde het commentaar van een van de rechters. ..Wij weten het. U handelde in Auschwitz als een filan troop". (Van onze parlementaire redactie) In de jaren 1948 tot en met 1962 be droeg de totale opbrengst van de 10 procent uitkering die de N.A.M. aan de Staat verschuldigd is f 44.8 miljoen. Deze winstuitkeringen worden vastge steld aan de hand van een resultaten rekening en de tussen de staat en de N.A.M. gesloten overeenkomsten. De uitgaven die thans ieder jaar zullen worden gedaan voor de verdere ont wikkeling van het gasveld bij Slochteren deze zijn nog niet nauwkeurig bekend zullen eveneens telkenjare een last voor deze resultaten rekening vormen. Dit heeft minister Andriessen (Econo mische Zaken) medegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Vondeling (P. v. d A.), De minister zegt. dat de genoemde resultatenrekening betreft het bedrijf van de vennootschap, voor zover om vattende de opsporing en ontginning in Nederland van aardolie en aardgas. In de akten van concessie, waarbij aan de N.A.M. het recht tot ontginning werd verleend, is bepaald, dat de uitkering aan de staat niet minder zal bedragen dan f 1,voor iedere door de N.A.M. gewonnen kgton bruto watervrije ruwe olie. Een zodanige clausule ontbreekt ten aanzien van gasvormige delfstoffen. (Advertentie) Opgertcbt 1899 Beursbericht no 345 Is verschenen KON. ZOUT - KETJEN Sinds de Deense radioreporter Georg Kringelback in Kopenhagen is gehypnotiseerd door de Yoga- leraar Poul Kofod. rookt hij, in plaats van dertig sigaretten slechts drie sigaretten per dag. De Deense radio heeft gisteravond in een pro gramma van drie kwartier de zware rokers onder de Denen, door dezelfde Yoga-leraar onder druk laten zetten om het roken op te geven. De foto toont Kringelback met. Kofod in de studio aan het begin van het experiment. De laatste dag van deze beursweek heeft, vooral in het eerste beurshalfuur, meer zaken opgeleverd dan men daags tevoren vermoedde. De stemming voor de hoofdfondsen was onder leiding van Philips vast, tot zeer vast. De koers- reactie van eergisteren op de waarschu wing van minister Wftteveen voor een, mogelijke economische terugslag in Ne derland in 1965, werd niet verder voort gezet. het tegendeel was waar. Alle fondsen gaven een krachtig koersherstel te zien, waarbij Philips een hoofdrol vervulde. Dit fonds opende op 163, boven het hoogste niveau van woensdag (voor genoemde waarschuwing) De slotprijs van eergisteren was 160,50. Kon. Olie verbeterde zestig cent tot 188.90, Uni lever ruim een gulden hoger op 150,60 Hoogovens ging zes punten omhoog tot 607, terwijl AKU op 550, plus vijf pun ten, nog gehoor gaf aan de eergisteren gepubliceerde zeer gunstige jaarcijfers 1963 van dit concern met de 32 pet. hogere winst ten opzichte van 1962. Hernieuwde aankopen van lokale zijde met daarnaast belangstelling van West- Duitsland en Zwitserland voor de Phi- lipsaandelen waren oorzaak van de zeer vaste stemming in dit fonds. Deze ten dentie werd gestimuleerd door het be richt over de opdracht van Philips uit Groningen op kernfysisch gebied ter waarde van 15 tot 20 min. Dit ter rein biedt voor Philips, aldus de beurs, nog zeer grote perspectieven. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week boekte AKU deze beursweek (ondanks de waarschuwing van minister Witte- veen) een koerswinst van ca. zeventien punten. Hoogovens verbeterd^ ruim twintig punten. Philips ging ca. acht, Unilever zeven en Kon. Olie vier gul den omhoog. Een zeer gunstige beurs week dus voor de internationale waar den. Wall Street gaf donderdag aan het slot geen koersveranderingen van enige betekenis te zien. De Nederlandse hoofd fondsen lagen er, ingevolge het Damrak, wat lager in de markt. De Westduitse beurzen waren gisteren aan de vaste kant, terwijl Londen koersverhogingen te zien gaf. In de scheepvaartsector wilde het gis teren niet bost vlotten waardoor koers verliezen ontstonden van een tot twee punten. Ned. '59 4% Ned. '61 41/4 Ned. '47 3Va Ned. grootboek '46 AKU Hoogovens Philips Unilever Kon. Olie HAL Scheepvaartunie Amst. Bank Ned. Handelmij. Lucas Bols Mach. Breda Bijenkorf Drie Hoefijzers Ford Van Gelders Papier Heineken Hero Conserven Holl. Beton Mij. Kon. zout Nijverdal - Ten Cate De Schelde Scholten Foxhol Simons embi. en houth. Thomassen en Drijver Van Vlissingen Katoen Vredestein Zeeuwse Confectie Zwanenberg Organon Shell Oil Anaconda Bethlehem Steel General Electric General Motor Procter and Gamble Republic Steel (Telefonisch avondverkeer) 187.00-188.60 Philips 161.90 —163.00 gl Unilever 149.50 gb 150.59 16-1 17-1 - 94% 943i 93% 93% 86% 86'i 87 87% 545 549% 601 606% 160.55 162.70 149.40 150,75 188,25 189.05 11734 117'; 14234 140% 380 379 361 360 1100 1095 215 212 862 864 367 367 - 920 231 230 470 459 Va 458 823' a 824 215 250 249 730 727 138 785 785 270 275% 254 255 401 401 930 940 18% 18! i 48% 48% 34% 34% 85% 85 79 78A 79% 43 A 42%

de Stem | 1964 | | pagina 11