PRIJZEN OMHOOG: MINDER GELD NAAR SPAARBANK ROXY OVERAL, MAAR IN HET ZUIDEN CARNAVAL Boekwerk over Zeeuwse landbouwactualiteiten Vrachtauto vond stutje in boom bij Hulst MR. PH. v. CAMPEN (BOERENLEENBANK) STELT VAST: Kredietverleningen stijgen om duurzame goederen te kopen Toevallij Geen invcsteriugslust Bedenkelijk Financiering Geen aflossing m av A Appelexport naar Duitsland „open" Exposities verkeers- onderwijs in Zeeland Pater Simeon nam afscheid van N.K.V. Kffl te m ft ft ft a ft Ratiobouw: tweede bespreking volgt Deen aan de grond in monding van Wester-Schelde Pagblaü öcStcra Verkeersongevallen sterk toegenomen in Middelburg Afkeuring Baarlijke onzin Goede gedachte DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 14 JANUARI 1964 (Van onze verslaggever) Nu de prijzen in Nederland stijgen, wordt er aanzienlijk minder gespaard. Dat de spaarders onmiddellijk op de prijsverhogingen reage ren, blijkt uit het voorlopig jaaroverzicht over 1963, dat de directeur van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank (CCB), mr. Ph. C. M. van Campen, gistermorgen aan de pers verstrekt heeft. In november en december zijn de spaartegoeden bij de boerenleenbanken lang niet zo sterk toegenomen als in de twee laatste maanden van 1962: toen in december en november van 1963 met 33 miljoen gulden. De spaarte goeden bij de handelsbanken liepen nog veel sneller terug. Het sterkst reageren de spaarders in de steden op de prijsverhogingen. Op het platteland was de spaaraanwas in no vember en december nog iets hoger dan in de laatste maanden van 1962, op het verstedelijkte platteland was de aanwas vrijwel gelijk als toen, maar in de ste den was de spaaraanwas „aanzienlijk minder". Uitgedrukt in percentages van het spaartegoed in het begin van het iaar, steeg de spaaraanwas op het plat teland van 8,1 procent tot 11 procent, op het verstedelijkte platteland van 12,6 tot 16, maar daalde hij in de stad van 22,7 tot 17 procent. Maar ondanks deze scherpe reactie in de laatste maanden van het vorige jaar, is het spaaroverschot het verschil tussen inlagen en terugbetalingen zon der bijschrijving van rente in jwjn ge heel het vorig jaar toch aanzienjf k toe genomen. Het volgens mr. van Campen „bij uitstek gunstige spaarjaar" hebben de boerenleenbanken afgesloten met een spaaroverschot van 292 miljoen gulden. In 1962 bedroeg het slechts 216 miljoen gulden. Na rente-bijschrijving beliep het totale spaartegoed bij de boerenleen banken eind 1963 niet minder dan 2.435 miljoen gulden. omstandigheden, die veelal met belang- plaats te vinden en daarna een verplich- J— te aflossing geëist wordt van 1,5 procent per jaar van het leningsbedrag. „Wij weten wel dat het maar een druppel op een gloeiende plaat is", aldus mr. van Campen, „maar het is iets Maar ondanks alle moeilijkheden is 1963 voor de boerenleenbanken een top jaar geweest. De toevertrouwde midde len namen met 19 procent toe, hetgeen nog 3 procent meer is dan in 1961, dat tot dusver als het topjaar gold. De centrale bank maakte een netto-winst van 2 miljoen gulden, hetgeen weer meel is dan in 1962. De toevertrouwde midde len bij de boerenleenbanken bedragen thans in totaal 2.755 miljoen gulden, de uitzettingen 1.400 miljoen. Deze enorme groei hangt ten dele sa men met toevallige factoren, en is dus niet geheel verklaarbaar uit een alge meen economische situatie. Het verval len van de wet vervreemding landbouw gronden in het begin van het jaar, deed de grondprijzen, die tot dan toe aan of ficiële maxima gebonden waren, sterk oplopen, hetgeen vele eigenaren ertoe bracht grond en boerderijen te verko pen. De opbrengst kwam dan veelal, zij het misschien tijdelijk, op een spaarre kening terecht. Rond de grote steden, zoals Eindhoven en Breda, is bovendien druk onteigend, en neemt aan dat de ontvangen onteigeningssommen ook als spaargeld bij de boerenleenbanken te recht zijn gekomen. Tenslotte wordt de opvallende spaar aanwas verklaard door de belastingaan slagen die veel landbouwers over het jaar 1962 ontvingen. In niet weinig ge vallen waren de definitieve aanslagen lager dan de voorlopige geweest zijn, en het geld dat de fiscus teruggaf, is groten deels op spaarrekeningen gestort. Deze verklaringen passen wel in het algemene beeld, waaruit blijkt dat de spaaraan was juist op het platteland zo sterk toe nam. Het feit dat de lopende rekenin gen het hele jaar door flink boven het peil van 1962 hebben gelegen, versterkt deze mening, omdat juist landbouwers van lopende rekeningen bij boerenleen banken gebruik plegen te maken. De groei van het spaartegoed is zeker geen aanwijzing voor de juistheid van de stelling dat het de boeren zo bijzonder goed zou gaan. Want al is er dan een herstel in het sparen ten plattelande op getreden. de spaartegoeden in de steden zijn in 1963 relatief toch het sterkst blij ven toenemen. Dat neemt echter niet weg dat 1963 voor de boeren een heel wat gunstiger jaar is geweest dan 1962. De slechte bedrijfsuitkomsten van 1962 hebben in 1963 nog doorgewerkt. In het begin van het jaar hadden de meeste boeren niet veel animo om te investe ren overeenkomstig de algemene wet dat lage winsten de investeringslust afrem men. In de eerste maanden van het jaar behoefden de boerenleenbanken dan ook weinig voorschotten te verstrekken. De kredietbewakingsafdeling van de centra le bank waar de aanvragen om voor schotten behandeld worden gaf in de eerste maanden van 1963 slechts goed- Mr. Ph. van Campen keuringen af voor 20 miljoen gulden, maar in de loop van het jaar namen de aanvragen geleidelijk toe. Eind 1963 wa ren de uitstaande voorschotten met 197 miljoen gulden gestegen. In 1962 met 157 miljoen.' In totaal hebben de boerenleenbanken thans voor 1.50 miljoen gulden voor schotten verleend. De toeneming in 1963 is slechts ten dele te verklaren uit de betere gang van zaken in de landbouw. Dat er zoveel meer voorschotten werden verleend, ligt namelijk óók aan de toe neming van het aantal grondaankopen, waarbij de kopers voor de financiering veelal een beroep deden op de boeren leenbanken. De laatste maanden van het jaar ver toonde de voorschotverlening een even snelle stijging als de spaaraanwas ge daald is. Ook dat houdt verband met de prijsstijgingen en de verwachting dat de prijzen nog meer omhoog zullen gaan. Dit brengt sommigen ertoe hun geld in duurzame consumptie-goederen te ste ken in plaats van het naar de spaarbank te brengen. Anderen gaan ijlings over tot de aankoop van onroerende goede ren, om aldus aan de geldontwaarding te ontkomen. Weer anderen geven de voor keur aan belegging in waardevaste of hoogrentende middelen, en laten hun spaarbankboekje blanco. Voor 1964 verwacht mr. van Campen dat de vraag naar financieringsmidde len nog sterker zal stijgen, terwijl na- tionaal-economisch bezien het aanbod geringer zal worden. Verschillende ban ken hebben hun rentepercentage voor leningen reeds verhoogd. Bij de boeren leenbanken is het rentepercentage voor hypotheken van 4,75 op 5 procent ge bracht. Sommige 'boerenleenbanken heb ben anderzijds het rentepercentage spaargelden van 3 op 3,25 procent ge bracht om aldus het aanbod van finan cieringsmiddelen te vergroten. Het feit dat in de eerste helft van 1963 de investeringslust van de boeren maar gering is geweest, stelde de boe renleenbanken weliswaar in staat meer geld in kas te houden, maar is ander zijds toch maareen bedenkelijke zaak. De agrarische bedrijven moeten het heb ben van aanpassing aan de gewijzigde rijke kapitaalsinvesteringen en dus kredietverlening van de bank ge paard gaat. r. van Campen noemde het aan ook verheugend dat in de tweede helft van het jaar de voorschotverlening weer op gang is gekomen. Over de kredietverlening op korte termijn merkte hij op dat de debetsaldi van de lopende rekeningen nagenoeg op 162 miljoen gulden zijn gebleven. De kredietbeperkingsregeling van de Neder landse Bank heeft dus, wat de boeren leenbanken betreft wel succes gehad. Het kredietverleningsb^leid van de boe renleenbanken hangt ten nauwste samen met wat misschien het grootste probleem van de landbouw is, namelijk het finan cieringsvraagstuk waarvoor jonge boe ren staan, die ^en bedrijf willen over nemen. Het probleem hoe aan het beno digde kapitaal te komen is zo groot van wege de prijsstijgingen van grond en gebouwen, vanwege de noodzakelijke intensievere mechanisatie en dus aan schaf van dure machines en vanwege de verzakelijkte familieverhoudingen. Bij boedelscheiding zijn niet in de land bouw werkzame kinderen niet meer be reid hun erfdeel in het bedrijf te laten. Momenteel bespreken de directies van de C.C.B. en de Utrechtse Raif- feisenbank dit vraagstuk met de direc teur-generaal van de landbouw. Des gevraagd verklaarde mr. van Campen dat het nog niet duidelijk is in welke richting een oplossing gevonden kan worden. In ieder geval, zei hij, zullen er overheidsmaatregelen genomen moeten worden, omdat het particulier initiatief niet in staat is uitkomst te bieden. Naar zijn persoonlijke mening zal het gesprek met het ministerie van Landbouw uitdraaien op de instelling van een ministeriële commissie, die op korte termijn alternatieve oplossin gen zal moeten voorstellen. Ondertussen neemt ook de C.C.B maatregelen. Vorige week heeft het be stuur van de Boeren-Hypotheekbank een dochterinstelling van de C.C.B. die uitsluitend hypothecaire leningen op lange termijn verstrekt, en wel in hoofd zaak als de plaatselijke boerenleenban ken daartoe zelf niet over de middelen beschikken besloten om voor de fi nanciering van landbouwbedrijven met veel grond een nieuwe regeling te tref fen. Deze komt erop neer dat gedurende de eerste vijf jaar geen aflossing hoeft Met ingang van 13 januari mogen alle appelen van de kwaliteitsklasse 1 in West-Duitsland worden ingevoerd. Tot dusver mochten slechts enkele van de beste rassen naar dit land. Voor Neder land is deze algehele grensopenstelling voor appelen van klasse 1 in Duitsland van weinig betekenis, want de voornaam ste Nederlandse rassen mochten toch reeds naar dit land. Het Nederlandse Instituut voor Ver- keersonderwijs zal deze week in Zeeland drie exposities houden met zijn verzat meling nieuwe verkeei'sinstructiemidde- len en -hulpmiddelen. Donderdag a.s. zal de evpositie te be zichtigen zijn in hotel Ockenburg te Goes en, 's avonds, in het Nederlands Koffiehuis te Middelburg. Vrijdag a.s. kan Zeeuwsch-Vlaanderen de tentoon stelling gaan zien? in café Neutraal te Terneuzen. Dit jaar voor het eerst hebben de ge zamenlijke verenigingen voor Bedrijfs voorlichting en Bedrijfsstudiegroepen op de Zeeuwse Eilanden en de Stichting ter bevordering van het Landbouwkun dig Onderzoek in Zeeuwsch-Vlaanderen een gezamenlijk landbouwverslag het licht doen zien, met behulp van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in Zee land (consulentschappen Axel en Goes). Deze publicatie is getiteld „Landbouw actualiteiten in Zeeland." Het 200 pagina's tellend boekje be vat een 19-tal uiteenlopende onderwer pen, die zo goed mogelijk zijn afge stemd op de actuele situatie in dit over wegend akkerbouwgebied. Een, onder auspiciën van het Provinci aal Onderzoekcentrum, ingesteld onder zoek over de zaaizaadverdeling bij sui kerbieten door verschillende zaalsyste men toont onder meer aan, dat het ge bruik van een geringe hoeveelheid zaad door een nokkenradzaaimachine grote risico's oplevert. Wèl zal een daartoe ge schikt fijnzaadrad monogermzaad beter verdelen dan een normaal nokkenrad. Bij precisiezaaimachines kan tot belang rijk lagere zaaizaadhoeveelheden worden gegaan bij een overigens regelmatige opkomst. Het gebruik van drukrollen bij centrifugaal- en nokkenradzaaimachines bleek een snelle, regelmatige opkomst in de hand te werken. Eveneens sloot het P.O.C. een onder zoek af, dat de organisatie van het graantransport achter de maaidorser omvatte. In studie werden genomen: Het capaciteitsverlies van de maai dorser, wanneer op stilstaande wagens wordt gelost; Invloed van de capaciteit van de maaidorser en de transportaf stand op het benodigd aantal wagens en trekkers, De te treffen voorzienin gen bij de inrichting van wagens voor het transport van graan. Ook werd een onderzoek omtrent transportbeschadiging bij aardappels be ëindigd. Een ander artikel heeft als uitgangs punt het de laatste jaren herhaaldelijk mislukken van ondervruchten in graan. Na de oorzaken hiervan besproken te hebben, worden de uitkomsten van een vierjarig onderzoek behandeld, waarbij verschillende soorten klaver onder zo- mergerst op verschillende data werden ingezaaid, terwijl gespoten werd met de gangbare onkruidbestrijdingsmidde len. In een artikel over mechanisatie-actu- aliteiten wordt een pleidooi gehouden voor de normalisatie op basis van 12,5 cm. De landbouwwagen, bijna altijd met een spoorbreedte van 1.50 m, past dan ook in het normalisatieschema. In hetzelfde artikel worden de voor delen van de normalisatie bij de ver lichting van trekkers en aanhangwagens besproken. Ook de onkruid- en ziektenbestrijding krijgt de aandacht in de vorm van een actuele bijdrage. De heer ir. A.J Louwes te Wagenin- gen behandelt de bedrijfsboekhouding als een onmisbare basis voor het be drijfsbeleid. Bedrijfsboekhouding mag dan de eerste noodzakelijke stap zijn, de bedrijfsbegroting vormt een even nood zakelijke tweede. De gladiolenteelt in Zeeland is in op komst en hieraan wordt dan ook een door de tuinbouwvoorlichtingsdienst ver zorgd artikel gewijd. Een volgend artikel behandelt de toe komstmogelijkheden voor het kleinere gemengde bedrijf. Alleen door kritisch het verworven arbeidsinkomen te bekij ken, kan ertoe leiden dat de bakens tijdig worden verzet. Ook de melkveehouderij wordt niet overgeslagen: de betekenis van melk- controle en selectie wordt uiteengezet. Hoewel de varkenshouderij in Zeeland van geen grote betekenis is, worden in een desbetreffend artikel de renta biliteit van de fokkerij en de mester ij aan de orde gesteld, alsmede de nood zakelijke fokinrichting, terwijl een aan tal wenken inzake de voeding, huisves ting en verzorging het artikel nauw doen aansluiten bij de praktijk. De directeur van de Landbouwprak- tijkschool te Schoóndijke, de heer ir. G.F. Israël, beschrijft de vrij explosie ve ontwikkeling van deze school, die in een grote behoefte blijkt te voor zien. De landbouwbedrijfsgebouwen op het akkerbouwbedrijf hebben in enkele jaren tijds een functieverandering ondergaan. Vandaar een artikel dat richtlijnen geeft om het huidige bedijfsgebouw aan te passen aan de veranderende omstandig heden. Ook aan het kleine bedrijf (plm. 5 ha) wordt aandacht geschonken. Aangetoond wordt dat met een traditionele bedrijfs voering hier geen voldoende arbeidsin komen meer is te verwerven. De ontwikkeling van het 25-ha bedrijf in het Zuidwestelijk kleigebied wordt vervolgens in beschouwing genomen. Een zestal fictieve bedrijfstypen, van zuiver akkerbouw tot zuiver weide, wor den begrotenderwijs nader uitgewerkt, waarbij wordt ingegaan op de arbeids organisatie, benodigde investeringen, vruchtopvoiging, voorziening van orga nisch materiaal, alsmede op de grond soort-, opbrengst- en loongevoeligheid. De vrijlijvige publicatie wordt beslo ten met een artikel, waarin het belang van arbeidsvoorlichtingsprojecten wordt uiteengezet. „Landbouwactualiteiten in Zeeland" is (beperkt) verkrijgbaar bij de Stichting ter Bevordering van Landbouwkundig Onderzoek in Zeeuwsch-Vlaanderen te Axel en bij de Rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse Eilanden te Goes. (Van onze correspondent) Het bestuur van het Nederlands r.-k. vakverbond en kringleiders hebben in hotel Cosmopolite te Breda afscheid ge nomen van pater Simeon uit Breda, die ruim vijftien jaar leider is geweest van het credo pugnowerk in het Bredase diocees. Pater Simeon gaat het N.K.V. verlaten in verband met zijn benoeming tot directeur van het pastoraal insti tuut van de paters Kapucijnen, dat in het vroegere pand van dr. Klein Swor. mink in de Catharinastraat te Breda zal worden gehuisvest. De heer C. van de Eeden uit Breda schetste de vertrekkende functionaris als een „gemoedelijke figuur", die in oktober 1948 pater Paschasius opvolgde en in de loop der jaren de leek in het credo pugnowerk een belangrijke plaats heeft weten te geven. De heer Van de Eeden legde er de nadruk op, dat pa ter Simeon in het werk ruim baan heeft gemaakt en herinnerde aan de vele ver diensten van de scheidende leider op sociaal maatschappelijk terrein. „Pater bimeon, zo vervolgde spreker, „bleef n« u xt nen op de grond staan." ciSf 1 ^an Se Eeden bood aan het slot van zijn afscheidswoord een radio toestel aan. Nadat een van de kringleiders er op had gewezen, dat het werk van pater Simeon werd gedragen door zijn geest en mentaltteit, voerde ook hoofdbe drijfsaalmoezenier M. Huybrechts uit Breda nog he't woord. Pater Simeon sprak vervolgens een dankwoord, waar na nog een receptie is gehouden voor de vertegenwoordigers van de verschil lende afdelingen. V. „Zo gauw ik dat water voor me zag dacht ik: het is gebeurd met me." Dat vertelde ons gistermiddag vrachtautochauffeur P. van Hecke uit Lamswaarde. Dat hij die on plezierige gedachte kon navertel- §g t 1 t (Advertentie) I K I t I ?/rAK, „c-TCÊS ^'CAN #C|GARE-^eS ■NMMMH len dankte hij aan een boom. tiij was gistermorgen even na half negen vanuit de binnenstad van Hulst door de Dubbele Poort in de richting van Perkpolder ge reden. In die bocht direct ua de Dubbele Poort ging de vracht wagen op het besneeuwde weg dek slippen. De vrachtwagen glib berde naar de overkant van de weg, draaide intussen een halve slag en schoot recht op de Vest af. De cabine van de vrachtauto vloog rakelings langs een boom, maar gelukkig bleef de auto aan diezelfde boom „hangen" dank zij het houten schot, dat zich onmid dellijk achter de cabine bevindt. De vrachtauto was nog eens nau welijks beschadigd ook. mmmmm. m m mm„,m m mm. (Van onze verslaggever) Een delegatie van G. S„ de burge meesters van twaalf gemeenten uit oost- Zecuwsch-Vlaanderen en vertegenwoor digers van de bouwcombinatie Vlaco N.V. hebben gisteren ter griffie in Mid delburg besproken hoe het plan voor ar beidsbesparende bouw van eer? groot aantal woningen in genoemd ge bied binnen het kader van de woningtoewijzing en de financiële mo gelijkheden zo snel mogelijk op gang zal kunnen worden gebracht. Over het re sultaat van de besprekingen kon gisteren mets worden meegedeeld. Men is er nog met helemaal uitgekomen. Binnen- kort zal daarom een tweede bespreking volgen. 6 a ^?n rokende Deense tanker Adrian Maerks is maandagochtend in de monding van de Wester-Schelde aan de grond gelopen, maar korte tijd la ter al weer vlot gebracht. De tanker was uit Antwerpen ver trokken met bestemming Nigerië. In de Scheldemonding probeerde de beman ning het anker uit te werpen wegens machinepanne, doch het schip liep aan de grond en beschadigde een boei De tanker werd spoedig vlot gebracht 'door twee sleepboten en de schade aan de tanker is van weinig betekenis. n/rvi!) ,j*antal verkeersongevallen is in Middelburg gedurende het vorig jaar sterk .toegenomen. Het totale aantal hi<e\ H bedroeg 418 ongevallen, waar- betreure°nen gewonden waren te 1 ?odc96onW|nrc2 er 2i" ongev3llen met 1 dode en 60 gewonden. Burgemeester mr. J. Drijber deelde in zijn nieuwjaarsrede mee, dat het po litiekorps te klein is vooral om 's zo mers het verkeersprobleem het hoofd te kunnen bieden Hij zei te hopen, dat voor de komende zomer een beslissing zal kunnen worden genomen over het vèn of -meters,™6"" Van parkeerschlJ" Liet hoofdbestuur van de VARA heeft zich over de geruchtmakende uit zending „Zo is het" nu ook uitgespro ken. Diplomatiek wordt, gezegd dat de satire op het televisiekijken niet op zodanige wijze over het voetlicht is gekomen als krachtens de opzet wense lijk ware. Het is niet in de trant van de befaamde rubriek, dat hier een woord van afkeuring wordt uitgespro ken, maar een woord van afkeuring is het toch wel. Ook een betuiging van treurnis ten opzichte van gekwets te kijkers ontbreekt niet. Harder wor den de woorden, als 't hoofdbestuur het heeft over de kritiek, die is losge barsten. „Verontwaardigd", „hetze" klinkt het dan. Dit is dan ook het wonderlijke in de hele historie, dat de spits is omgedraaid en dat nu vooral de „schijnheiligheid" van veel pro- testeerders onder schot wordt geno men. Ook hooggeleerde heren hebben de verontrustende les gelezen. Waarop de verontrusten weer verontwaardigd werden op de hooggeleerde heren. Het zou een kettingreactie van „verontwaardiging" kunnen worden. Maar het wordt onderhand tijd het incident voor gesloten te ver klaren. We hebben er in ieder geval een vereniging van Vrienden van Wig- boid van overgehouden. Dat was het nu juist wat we nog misten in ons organisatiepatroon. Een prachtig on derwerp voor mensen, die niet lomp maar spits de satire weten te hanteren. Toen het „Zo is het"-lawaai opstak, heeft de Nieuwe Rotterdamse Cou rant zich van haar meest bezadigde kant doen kennen en zich zeker niet verleid tot krasse uitspraken. Toch meende ze te moeten opmerken, dat ze de tekst van de gewraakte uitzen ding niet zou hebben geplaatst, zo haar die als ingezonden stuk was aan geboden. Die kieskeurigheid bij het plaatsen van ingezonden stukken in dat eer waardige blad kan echter ook heel grote maz enhebben. Godfried Bomans signaleerde in De Volkskrant een in gezonden stuk, dat dominee G. Taver ne uit Hoogeveen in het R'damse blad geplaatst kreeg. Het was gericht tegen kardinaal Cushing, aartsbisschop van Boston, een huisvriend van wijlen pre sident Kennedy. Die kardinaal onder houdt betrekkingen met de Ridders van Columbus, een katholieke organisatie, die zich hoofdzakelijk bezighoudt met liefdadig werk. Anti-papisten beschul digden haar kort na de oprichting in 1882 van de laagste bedoelingen. Door een plechtige eed zouden de leden na melijk moeten zweren, dat zij pro testanten en vrijmetselaars zonder te letten op leeftijd, geslacht of stand zouden ophangen, verbranden, vernie tigen, in kokend water werpen, villen, wurgen en levend begraven, hun vrou wen de buik opensnijden en het hoofd van hun kinderen tegen muren ver pletteren, om hun vloekwaardig nage slacht te verdelgen. En als dit niet openlijk gedaan kon worden, moesten ze in het geheim de gifbeker, het worg- koord, het lemmet van de dolk of de loden kogel gebruiken. Iedereen met een beetje gezond ver stand moet begrijpen, dat hier baar lijke onzin wordt verkocht in de trant van de Protocollen van de Wijzen van Sion, de falsificatie, waarmee anti semieten altijd schermden. Maar het bezadigde papier van de eerbiedwaar dige N.R.C. was er toch goed genoeg voor. ^1 dikwijls is er aanmerking gemaakt op het feit, dat er mensen wonen in woningwetwoningen en dus huursub sidie ontvangen, terwijl ze er krach tens hun inkomen niet in thuis horen. Het Eerste-Kamerlid Algra heeft al eens voorgesteld van deze mensen een extra-belasting te heffen. Dat is in Den Haag niet in goede aarde gevallen, maar de kring Leiden van de KVP komt toch met een dergelijke gedachte op de proppen in een voorstel voor de aanstaande partijraadsvergadering. De kring wil namelijk een bepaalde heffing van bewoners van woningwet woningen, bewoond door gezinnen, wier inkomen merkbaar ligt boven de loongrens voor de sociale verzekerin gen, vermeerderd met een redelijk be drag per jaar voor elk ten laste van het gezin komend, niet verdienend ge zinslid. De huur zou voor hen moeten wor den verhoogd met een bedrag, gelijk aan de jaarlijkse bijdrage uit 's rijks kas in de exploitatie van de woning. Verder stelt de kring voor facilitei ten te verlenen aan hen die door ver huizing naar een in de particuliere sector gebouwde woning binnen de gemeente van inwoning een woning wetwoning vrij maken. We zijn benieuwd, of dit denkbeeld de partijraad zal bevallen. We geloven, dat de eraan ten grondslag liggende gedachte redelijk is. Woningwetwonin gen z(jn niet bedoeld voor de midden klasse. (Advertentie) HOEl verdwijnt zo snel zo gemakkelijk door de medicinale hoestbonbon met vitamine C

de Stem | 1964 | | pagina 3