Zeeuwsch-Vlaanderen Financiële weinig positie is rooskleurig „Huivering voor Zwolsman zegt I. van Bennekom Walcheren Turnkring wenst betere contacten met overheid Aandacht voor suggestie inzake huur subsidiëring Nu de kansen benutten BURGEMEESTER VAN MIDDELBURG: Nog dit jaar bouw modern bejaardenhuis Ernstig ongeval onder Rilland Raymond Kimpe gaat exposeren in Amsterdam MIDDELBURGSE BEGROTINGSZITTING: Swift 2 buigt voor Togo 1 Studie over de kraanvogel MIDDELBURG B. A. Hesselink: ZUID-BEVELAND GOES ZeBravergadert te Goes Dagblad De Stem Wethouder A. Berenpas: Studiebijeenkomst heilgymnastiek te Hulst .De Goudsbloem" uit Sint-Niklaas won toneeltoernooi Microkorfbal Schaakcompetitie HOOGWATER Lezing voor NIRIA over kernenergie Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 14 JANUARI 1964 Aan het begin van de gistermiddag gehouden raadsvergadering heeft de heer B. A. Hesselink geantwoord op de nieuw jaarsrede van burgemeester mr. J. Drij- ber, waarvan men elders in dit blad een samenvatting vindt. Hij drong er op aan de kansen welke nu de gemeente worden geboden te be nutten. Hij hoopte daarbij dat door haar inspanningen Middelburg en soortgelijke gemeenten de minister zullen kunnen bewegen om met extra gelden de expan sie mogelijk te maken. Hij zei het te betreuren dat Middelburg niet in het voorlopig bestuur van de Sloehaven is betrokken. De situatie in de woning bouw achtte hij zorgelijk, temeer omdat achterstanden in de bouw bij aanhou dende spanning op de arbeidsmarkt niet zullen kunnen worden ingelopen. EXPOSITIERUIMTE De opening van de nieuwe schouw burg zal het culturele hoogtepunt van het jaar voor de stad worden, aldus burgemeester Drijber in zijn nieuw jaarsrede. Hij wees ook op de drin gende behoefte aan een tentoonstellings ruimte, die dienst kan doen tot het Zeeuws Museum de Abdij zal zijn bin nengetrokken. Steeds vaker wordt een beroep gedaan op de tentoonstellings ruimte in het stadhuis. Een door prof. ir. J. F Berghoef ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat voor een niet te hoog bedrag de Vleeshal als expositie zaal zal kunnen worden ingericht. Het bestuur van het oorlogsmuseum is be reid zijn taak ten gunste van dit nieu we initiatief te beëindigen. LEZING OVER VOGELLEVEN De heer L. P. Pieterse uit Wolphaarts- dijk zal voor leden van de afdeling Goes van de Kon. Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde een lezing komen houden over het vogelleven. De lezing, die op woensdag 22 januari in De Landbouw gehouden zal worden, zal gepaard gaan met de vertoning van dia's. HULST TONEELUITVOERING Vanavond om 8 uur wordt opgevoerd het stuk ,,Het wederzijds huwelijksbe drog" in de aula van het Jansenius- lyceum. Dit blijspel van Pieter Langen- dijk wordt gespeeld door het Nederlands Kamertoneel en geregisseerd door Cas Baas. oprichter en leider van het des tijds zeer bekende gezelschap PUK. Een jonge Hulsterse acteur, Hugo Met sers jr. speelt in dit stuk een dubbel rol. De Kunstkring „Van den Vos Reinaer- de" heeft met het uitnodigen van dit gezelschap een schitterende keuze ge daan. KAB-ONTSPANNINGSAVOND In samenwerking met „Open Kring", een internationale vereniging voor kunst verspreiding en gezelschapsleven, zal de culturele commissie van de KAB alhier zaterdagavond a.s. een ontspannings avond organiseren waaraan zullen me dewerken het Meulensteedse Mannen koor o.l.v. Leon Friant, het koor De Minnestreeltjes o.l.v. mevrouw Schiltz, declamator Nand de Vlaeminck en het muzikaal ontspanningsensemble ,,De Ge zellen van de Vreugde". Deze avond met Belgische artiesten zal worden gehouden in het Klein Pa tronaat. De avond is alleen toegankelijk voor leden van de KAB. Koewacht WIJKVERPLEEGSTER BLIJFT Het Wit-Gele Kruis in Koewacht heeft enige weken in onzekerheid geleefd. Het zag er naar uit dat de wijkverpleeg ster die een religieuze zuster is van de orde van Oudenbosch, Koewacht zou verlaten. Thans kan echter worden me degedeeld, dat die onzekerheid van de baan is en dat zuster Nepomusena het Wit-Gele Kruis werk in Koewacht zal blijven voortzetten. BOGAERS WONINGEN Alhier is het aannemersbedrijf Van Mossevelde Zn. begonnen met de bouw van 5 „Bogaerswoningen". Het zijn de eerste welk in Zeeuwsch- Vlaanderen worden gebouwd. Er blijkt in Koewacht nog meer interesse te zijn voor het bouwen van deze soort wo ningen. Lamswaarde PRIJSKAARTING In het kader van haar winterprogram- ma gaf de KAB een prijskaarting, waar aan 40 personen deelnamen. De uitslag is als volgt: 1 P. Moelands-H. de Cock, 2 R. Leenknecht-Jos Rottier, 3 Ed. Cornelis- sen-P. v. Laar, 4 A. d'Hondt-L. d'Hondt, 5 Th. Collet-Ed. v. Pamelen. De troostprijzen werden gewonnen door (Van onze verslaggever) Op zaterdagmiddag 1 februari a.s. zal dt Zeeuws-Brabantse Turnkring in de grote zaal van het slot Ostende in Goes de jaarvergadering houden. Met de jaarvergadering gaat de „ZeBra" het 70e bestaansjaar in. Voor dat jaar hoopt men enkele langgekoesterde wensen te kun nen vervullen: men hoopt het getal van 45 aangesloten verenigingen (momenteel 43) te bereiken en op de verwezenlijking van een ietwat beter en effectiever con tact met de overheid. Dit zou tot gevolg kunnen hebben, dat de verschillende ver enigingen subsidies van de respectieve gemeenteraden krijgen. Men zal o.m. de jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester te be handelen krijgen, terwijl ook het jaarver slag van de technische commissie aan de orde zal worden gesteld. Tevens zal men de begroting voor 1964 en het werkpro gramma voor hetzelfde jaar moeten vast stellen. Tijdens de bestuursverkiezing zullen de penningmeester, de heer J. van der San- de en mevr. C..Felius aftreden. Beiden hebben zich herkiesbaar gesteld. Van de technische commissie zijn aftredend me vrouw T. Sanders-Van de Kreek en de heer J. Huybregts. Mevr Sanders is niet herkiesbaar. Mevr. A. Harmsen is kan didaat gesteld. Kringcorrespondent W. Roorda is weer wel herkiesbaar. De afvaardiging naar de bondsvergade ringen van 't KNGV zal worden geregeld door het bestuur, zo wordt voorgesteld. Zoals bekend zullen er meerdere bonds vergaderingen gehouden worden, omdat het KNGV voor een ingrijpende reorgani satie staat. Zorgen De financiële situatie In de kring en in de verenigingen, die bij de ZeBra aange sloten zyn, baart het kringbestuur nog veel zorgen. Wellicht krijgt het nu meer armslag door de verhoging van de bonds- contributie en de daaraan verbonden ver hoging van de retributie, zoals secretaris J. P. A. Henderikx in zijn jaarverslag op merkt. Overigens: eerst wanneer in de verenigingen verantwoorde contributies worden gevraagd zal 'men vanuit de Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252. Goes kring bij de gemeenten kunnen aandrin gen op het verlenen van subsidie aan de betreffende verenigingen. Bij de verenigingen is een stijgende be langstelling voor door de kring georgani seerde evenementen waar te nemen. Vooral de cursussen worden druk bezocht. Het keurturnen heeft het bestuur nog veel hoofdbreken gekost. De wedstrijden van de verenigingen verliepen veelal suc cesvol. Het ledental is weer toegenomen. De penningmeester zal de afgevaardig den van de vereniging tijdens de jaarver gadering zowel een sluitende rekening 1963 als een sluitende begroting voor 1964 aanbieden. 1 Th. v. Swaal-J. Eijsaeker, 2 Ed. Duve- vier-J. v. Sikkelerus, 3 Lo. Roeland-Jos Claessens. GOUDEN BRUILOFT Het echtpaar H. de Vlieger-Sturm van het buurtschap Kuitaart herdacht zondag zijn gouden bruiloft. Het feest werd in intieme kring gevierd. Philippine NIEUWE WETHOUDER In de raadsvergadering van gister avond werd het nieuwe raadslid, de heer E. N. Lauret beëdigd. Hierna be handelde de raad de benoeming van een wethouder. Met meerderheid van stem men werd tot wethouder benoemd de heer E. L. Hecke. Deze is lid van de zelfde fractie als zijn voorganger, dhr. -H. C. van de Broek. Sas van Gent VOGELSHOW PLECHTIG GEOPEND De vogelshow van de vereniging van Sasse Vogelvrienden werd geopend door de voorzitter, de heer Hamelinck die o. a. burgemeester R. A. U. den Boer van harte welkom heette. Hij dankte het ge meentebestuur voor de faaie beker, de vlaggemasten en stenen die de gémeen- te had aangeboden. Burgemeester R.A. J. den Boer feliciteerde d£ Sasse vogel vrienden met hun tienjarig jubileum namens het gemeentebestuur. Hij was bijzonder verheugd over het feit dat de schooljeugd in de gelegen heid werd gesteld om deze fraaie exo tische tentoonstelling gratis te bezoe ken. De strijd om het kampioenschap welke zich tussen de heren Roegiers en de Kortvoltrok, eindigde in een over winning voor de heer Roegiers, die uit handen van de burgemeester de beker in ontvangst mocht nemen. De Sasse vogelvrienden overhandigden de bui ge- meester en de heer Brevet districts commissaris voor de provincie Zeeland, een vaantje. Tot slot sprak de heer Brevet, die graag zou zien dat de Na tionale tentoonstelling in Sas van Gent gehouden zop worden, daar dit met het huidige bestuur gemakkelijk te ver wezenlijken moet zijn. Daarna werden de genodigden in de gelegenheid gesteld om de fraaie tentoonstelling te bezoe ken. RAADSAGENDA De gemeenteraad zal vrijdag om ze ven uur in een openbare vergadering bijeenkomen Aan de orde zijn wijziging van de statuten van de stichting „Het Sasse Zwembad"; uitbetaling van de pachtersvergoeding aan Oscar A. Staal te Sas van Gent wegens aankoop van 5.50.30 ha grond in het plan „Noord- West"; het rooien van bomen in de ge meente; wijziging van de Intercommu nale IZA-Regeling Zeeland met ingang van 1 januari 1964; de partiële herziening 1963 van het uitbreidingsplan in hoofd zaak van gronden gelegen in de omge ving van de Zandstraat, de Schapers- weg én de Canisvlietkreek, en de her ziening 1963 van de voorschriften, deel uitmakende van het uitbreidingsplan in hoofdzaak van de gronden gelegen in het landelijk gebied van de gemeente; wijziging van de instructie van de ge meentebode; vasstelling van een ver plaatsingskostenverordening t.b.v. het personeel der gemeente Sas van Gent; vaststelling van eeh verordening tot het toekennen aan 't daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel van een uit komend gemeentepersoneel van een uit kering ineens over het jaar 1963; het af stand doen om niet van onroerend goed van de gemeente t.b.v. de bouw van een kleuterschool aan het bestuur van de r.-k kleuterschool te Sas van Gent; ver zoekschriften tot aankoop van gemeente grond van D. Selis aan de Westdam, G.A.E.J. Elegeert aan de Westdam, A. L. Eick te St. Kruis bij Brugge aan de Amaliastraat, L.F Demunter te Blankenberghe aan de Amaliastraat. Sluis UITVOERING GYMNASTIEK De gymnastiekvereniging „Willen is Kunnen" gaf in het. r.-k, parochiehuis te Sluis een demonstratie-avond, o.l.v. de heer P.J. Fraanje. Zowel toestel als vrije oefeningen werden vlot gebracht en hierbij oogstte vooral de damesgroep een groot succes. De avond werd o.m. bijgewoond door pastoor W. Holleman en namens het gemeentebestuur door wethouder J.H. Gevaert. APOLLO NAAR HEIST De muziekvereniging Apollo" heeft de uitnodiging om deel te nemen aan de carnavalsstoet in Heist aan Zee, aan vaard. Het carnavalsfeest vindt te Heist op 11 februari plaats. CONCERT- EN TONEELUITVOERING Het muziekgezelschap Apollo" uit Sluis gaf in Lamminsvliet zijn jaarlijkse uitvoering o.l.v. de heer F. v.d. Bus- sche. De belangstelling was groter dan gewoonlijk en het programma kon door Apollo" in een volledige bezetting ge bracht worden, hetgeen aan het geheel ten goede kwam. Er werd muziek ge bracht uit het oeuvre van Joh. Wichers, Sullivan, Melleman, Fr van Suppé, Jozef Strauss en v.d. Veken. Na afloop-bracht de toneelvereniging „Ons Genoegen" uit Retranchement het blijspel: „Gasten in Eigen Huis" door Dick van Maasland. De regie berustte bij de heer Hakker. De heer R. Plas- schaert, voorzitter van Apollo, bracht dank aan alle medewerkers. Na afloop verzorgde de plaatselijke band „Accor- deopette" een bal. APOLLO NAAR HEIST De muziekvereniging „Apollo" heeft een uitnodiging gekregen om deel te nemen aan de carnavalsfeesten in Heist. Tevens bestaan er plannen om same met de drumband van adjudant Reijn- ders medio maart een taptoe te verzor gen. De band komt dan naar Sluis me t gen. De band komt dan naar Sluis met garde grenadiers. Dit deelde voorzitter R, Plasschaert mee op de eerste repe titie die Apollo in 1964 hield. De vere niging heeft nog een volledige bezetting, maar als er zich niet meer jongeren disponibel stellen, ziet het er voor de toekomst niet zo best uit. Zuiddorpe MECHANISATIE,-LES Het personeel van de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst voor Zeeuwsch-Vlaan deren gaf op het bedrijf van de heer R. van Waes alhier een mechanisatie-les, ge organiseerd door de Streekverbeterings- conxmissie en de studieclubs voor de ge mengde bedrijven. Behandeld werden vooral het afdraaien en normaliseren van zaaimachines, evenals de werking van de precisie-zaaimachine en het uitlijnen van de maaibalk van een maaimachine. Met behulp van een afstelplank werd duide lijk gemaakt hoe op eenvoudige wijze de schoffelmachine af te stellen is. De belangstelling voor deze mechanisa tie-les was zeer behoorlijk. (Van onze verslaggever) Middelburg kan eindelijk de Kloveniersdoelen gaan restaure ren. Dezer dagen is de al zo lang verwachte rijksgoedkeuring afgekomen. „Nu kan het vuurtje onder het Deltamuseum weer worden opgestookt", aldus de bur gemeester van Middelburg, mr. J. Drijber in zijn gistermiddag ge houden nieuwjaarsrede. Zoals be kend wil Middelburg, tezamen met de provincies Zeeland, Noord brabant en Zuidholland in het mo numentale en historische gebouw een grote permanente waterstaat kundige tentoonstelling inrichten. Een tweede belangwekkende medede ling, die de beer Drijber deed was, dat de plannen voor het bejaardenhuis thans zover zijn gevorderd, dat het bestuur ge gronde lioop heeft nog dit jaar met de bouw van dit eerste moderne bejaarden tehuis in Middelburg te kunnen begin nen. Verder noemde hy de bouw van pavil joens op Vijvervreugd voor zwakzinnige kinderen voor geheel midden-Zeeland één der meest dringende projekten. Mr. J. DRIJBER financiële zorgen INDUSTRIE Aan het begin van zijn rede had bur gemeester Drijber uiting gegeven aan zijn tevredenheid over de achtste indüstriali- satienota, waarin duidelijk wordt gesteld, dat het nog niet gunstiger wordend beeld van het vertrekoverschot in Zeeland de noodzaak van een, verdere industrialisatie onderstreept. Ook voor de Middelburgse industrieterreinen zijn de perspectieven gunstiger geworden, daar de regering de mogelijkheid oppert ook voor terreinen buiten de ontwikkelingskernen prijsre ductieregelingen van toepassing te ver klaren naast de reeds bestaande infra structuursubsidies. Sprekend over de vele plannen, die Zeeland en Middelburg, en trouwens ge heel Nederland, hebben, waarschuwde de heer Drijber voor te hoge verwachtingen. De komende loonsverhogingen, de sterk gestegen, bouwkosten, die voor een krap opgezette gemeentebegroting desastreus kunnen zijn, zullen de ontwikkeling van Middleburg afremmen. De gevolgen van de extra rem, aangebracht door de rege ring ter beperking van de aan te trekken gelden voor kapitaalswerken, zijn naar de mening van de spreker nog niet duide lijk. „Wij zullen alles op alles moeten zet ten om de financiële positie van onze gemeente te verbeteren", betoogde burgemeester Drijber, die zei zijn hoop te vestigen op infrastructuursubsidies en rijksbijdragen in kapitaalswerken. „De vijf grotere steden van Zeeland verkeren in vergelijkbare situaties; een snelle ontwikkeling maar geen geld", meende de voorzitter, die voorts inging op de financiële verhouding van rijk en gemeente. Nu het projekt voor "het nieuwe indus trieterrein bijna voor uitvoering gereed is kan niet langer worden gewacht met het beginnen van de industriewerving, waarvoor de voorbereidingen reeds ter hand zijn genomen. W erkprogramma Het werkprogramma voor het komende jaar en zelfs voor de eerste weken van 1965, is weer bijzonder uitgebreid. Als hoogtepunten gelden de keurturnkampi- oenschappen voor de kringleden, die op 15 en 22 februari a.s. gehouden zullen worden. Voorts zullen weer voorturn- en leiderscursussen gehouden worden, terwijl men ook een jurycursus hoopt te kunnen opzetten. Voor het overige staat er nog een hele reeks wedstrijden op het pro gramma. Gisterochtend om vijf uur zijn op rijks weg 58 onder Rilland-Bath twee perso nen-auto's op elkaar gebotst. Uit de rich ting Bergen op Zoom kwam een perso nenauto, die bestuurd werd door A. N. uit Amsterdam. Toen een tegenlegger (bestuurd door J. v. d. V. uit Kruinin- gen) naderde is N. té veel naar rechts uitgeweken, in de berm terechtgekomen, gaan slippen weer op de weg geraakt en frontaal op de tegenligger gebotst. N. moest zwaar gewond naar het zieken huis te Bergen op Zoom worden ver voerd. V. v. V. bleef ongedeerd. Beide wagens werden zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. Alg. redacteur voor Zeeland: F. DE LIGT tel. 6252. Goes Exploitatie- inspectie Zeeland. L. K. M. DE JONG tel. 2377. HULST Redacteur voor Zeeuwsch-Vlaanderen P.G. KUYPERS, telefoon 2377 Hulst privé 3327. Redacteur voor Walcheren: CH. SCHETS, telefoon 3566. Vlissingen Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren. K. MENU, tel. 6252. Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland 0,18 per mm. 1 mm ingezonden mededelingen 214 mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 1, elke regel meer 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Dat er bij de bekende Zeeuwse kunst schilder Kimpe niet in het minst sprake is van een last die hij piet zijn 78 jaren zou dragen, blijkt overtuigend uit het feit dat hij de laatste jaren een belang rijke hoeveelheid nieuwe schilderijen aan zijn reeds omvangrijk oeuvre heeft toe gevoegd. Zijn werk uit de jaren 1962 en '63 getuigt zelfs van een zekere vernieu wing. in zoverre hij er in geslaagd is daarin een geslaagde synthese tot stand te brengen tussen natuur, figuur en een meer autonome schilderkunst /van ab stracten en non-figuratieven huize. De bezetenheid door het geheimzinnige en raadselachtige van het leven en van de dingen om ons heen die altijd in zijn doeken tot uitdrukking kwam is dezelfde gebleven, maar de vorm- en kleurge- ving daarvan heeft zich geïntensiveerd en verdiept. De belangrijke ontwikkeling die de kunstenaar de laatste jaren doormaakte is er de aanleiding toe dat zijn nieuwe werk in februari geëxposeerd zal wor den in de bekende kunsthandel Monet aan het Rokin te Amsterdam. De keuze van het tentoon te stellen werk werd ge maakt door de Veerse kunsthandelaar Leendert van Lier. Een zeer fraai uit gevoerde catalogus met meerdere kleu ren- en zwart-wit reprodukties van Kim- pe's recente werk zal deze expositie vergezellen. De inleiding tot de catalogus zal geschreven worden door Willem Enzinck, die de Amsterdamse expositie ook zal openen op 14 februari a.s. (Van onze verslaggever) ,Bij de samenwerking van Middelburg met het snelgroeiende concern van de Zwolsmangroep scharen wij ons bjj een aantal weldenkene Nederlanders die eni ge huivering te overwinnen hebben, o.m. door vrees voor monopolistisch streven en beduchtheid voor de aard van de bedrijvigheid van het concern, die zich wel eens moeilijk zou kunnen verdra gen met de allure van Middelburg en de opvattingen van een groot deel van onze medeburgers". De heer J. A. van Bennekom, die deze mening verkondigde in zijn beschouwing op de Middelburgse ontwerpbegroting, namens de gecombineerde C.H.U.-A.R. en K.V.P. fractie achtte het nodig een sig naal „Wees op uw hoede" over de com binatie Walcheren-Zwolsman te laten ho ren. Hij zei wel waardering te hebben voor de mogelijkheden die op het gebied der woningbouw zijn ontstaan door samen werking met Zwolsman „Maar laat het daarbij blijven" beweerde spreker die uiting gaf aan zijn bezorgdheid over de expansiedrift van dit concern op het gebied van recreatie en amusement. Meedenken over Sloe Eerder had de heer van Bennekom aangedrongen op een regelmatige des noods informele voorlichting door b. en w. aan de raad over de ontwikkeling van het Sloe-project, zodat de raad meer dan tot nu toe in staat zal zijn „mee te denken". Op het gebied der scholenbouw blijft, aldus de spreker, nog veel te wensen over. Zo bestaat er voor het gymnasium nog weinig uitzicht en is er sinds de vorige begrotingsbehandeling vrijwel geen vordering gemaakt. De uitbouw van de stad brengt vele moeilijkheden met zich mee. De heer van Bennekom dacht in dit verband aan de r.-k. volks groep. De teruggang van 105 kleuters in 1956 naar 71 in 1963 wordt niet veroor zaakt door een procentuele teruggang van dit bevolkingsdeel, maar door het ontbreken van rnk. kleuteronderwijs in de nieuwe wiiken. Hiervoor kan het gemeentebestuur aansprakelijk worden gesteld, meende de heer van Bennekom. Graag wilde hij ook weten hoe het stond met de medewerking van b. en w aan het r.-k. schoolbestuur voor de stich- ting van een katholieke lagere school van drie klassen in Zuid. Sprekend over de jeugdzorg wees hij op het feit dat het Don Boscohuis van de r.-k. jeugdbewe ging m een zeer slechte staat verkeert en zei te hopen dat een aanvraag voor me dewerking aan de restauratie welwillend door b. en w. zal worden bezien. Verplaatsing van de begraafplaats naar een andere omgeving, b.v. in de nabijheid van de r.-k. begraafplaats, zou naar zijn mening verschillende voordelen opleveren Wat de gemeentefinanciën betreft sprak hij de hoop uit dat, gelet op de krappe begrotingssituatie, de gemeente zich in haar uitgaven zal beperken ten einde niet in een impasse te geraken. „Wie zal deze extra miljoenen moeten opbrengen, de huisbaas of de huurder", vroeg de heer Hubregtse zich af. Hij zei dat zijn fractie zich ten stelligste zal ver zetten tegen verzwaring van de lasten van de huurder. Sprekend over de bij standswet sprak de heer Hubregtse de hoop uit dat er een adviescommissie zal komien, die zich zal belasten met de ver schillende aspecten van het verlenen van bijstand aan armlastigen. Hij wees er op, dat, evenals vorig jaar, bij de ontwerp begroting kan worden opgemerkt: „Door dat te weinig woningen in de lage huur- klasse beschikbaar zijn gekomen, neemt het aantal gegadigden voor een goedko pe woning sterk toe." De 61 woningen die in de eerste tien maanden van 1963 gereed zijn gekomen noemde hij een bedroevend resultaat. Als oorzaak duidde de heer Hubregtse de te grote afgifte van vergunningen voor woningen in de vrije sector door de mi nister aan. De huurprijs der goedkope woningen is naar zijn mening te hoog. Zolang er nog gevochten moet worden voor een brutoloon van 100 gulden per week zullen er woningen nodig zijn van 15 gulden per week. Een mogelijkheid tot verbetering van de situatie voor de arbeiders achtte hij de „huursubsidies" door de overheid. ,,Wij moeten voorzichtig zijn. dat het aantal projecten dat wij in uitvoering nemen niet zo groot zal worden dat het bestuur de zaak niet meer in de hand kan houden" maande de V.V.D. woord voerder, de heer B. A. Hesselink. De begroting is wel sluitend gemaakt, maar dat is toch niet op een geheel bevredi gende wijze gebeurd. Zo scherp als de heer Hubregtse de woningsituatie voor de minder draagkrachtigen zag, wilde hij het toch niet stellen, daar de koop kracht van het grote publiek in recente tijd toch ook met vele procenten is ge stegen. Hij betreurde het dat er geen ka pitaalsnota bij de begroting is gevoegd. In Middelburg zijn zo'n duizend panden die onder monumentenzorg vallen. Dit aantal zou naar de mening van de heer Hesselink aanzienlijk moeten worden be perkt, zodat de eigenaren vrijer over hun bezittingen kunnen beschikken en niet voor elke bestemmingsverandering de toestemming van de minister nodig hebben. De heer A. J. Schot (S.G.P.) hield als laatste een beschouwing. Naar zijn mening zal de gemeente de terugslag krijgen van de te grote uitga ven die zij heeft gedaan. ,.De laatste ja ren hebben wij op te grote voet geleefd en er zal concreet moeten worden be zuinigd", aldus de heer Schot. WONINGBOUW TE TRAAG Het aantal vorig jaar gereedgekomen woningen, 121, noemde hij een onaan vaardbaar getal. De traag voortkruipende woningbouw was oorzaak, dat bij de jaar wisseling een groot aantal woningen in aanbouw waren, n.l. 427. Dit getal had echter nog 102 hoger moe ten liggen. Die 102 woningten betreffen de eerste tranche van de volgens het Pron- tosysteem te bouwen woningen in Zuid. Sinds september is het gemeentebestuur, bijna dagelijks doende, om dit projekt rond te krijgen. Het probleem is de moei lijk te halen curveprijs, waaraan de mi nister strak vasthoudt. De sprong naar Zuid is desondanks ge- luukkjg toch gemaakt, dank zij het kloeke besluit, aldus de heer Drijber, van de E. M.S. niet op haar partners, Middelburg en Vlissingen, te wachten maar met de bouw van ongesubsidieerde woningen, eveneens volgens het arbeidsbesparend systeem, voort te gaan. Naar zijn mening blijkt de bouw wereld ook op Walcheren overspannen of gewoon ziek te zijn wegens een tekort aan arbeidskrachten en mede als gevolg daar van een toenemend gebrek aan arbeids- lust en voorts het verschijnsel, dat aan nemers meer werken aannemen dan dat zij binnen redelijke termijn kunnen ver werken, met alle gevolgen vandien. Sprekend over de woningcontingenten zei de heer Drijber, dat Middelburg zal blijven vasthouden aan het streefgetal van driehonderd woningen. Ingedeeld volgens een nieuw systeem telt Middelburg momenteel 815 geregis treerde woningzoekenden, waarvan 390 „zeer urgent". Het totale bevolkingstal van Middelburg is in de loop van het vo rige jaar met 180 tot 23.411 vermeerderd. Burgemeester Drijber onderstreepte hierbij het geringe vestigingsoverschot en het voor Middelburg altijd hoge sterfte cijfer. (Door vestiging van oudere men sen uit de omgeving in Middelburg voor het slijten van de laatste levensjaren) H.B.S. In het saneringsgebied Korte Delft en omgeving zullen voor de zomer een aantal panden worden afgebroken, zodat een provisorisch parkeerpleintje kan worden aangelegd. Het plan Spuistraat zal bin nenkort in een definitief saneringsplan worden vastgelegd. De heer Drijber, die de verschillende gereedgekomen of aan de gang zijnde bouwprojekten de revue liet passeren merkte bij de plannen voor de nieuwe h.b.s. op, dat deze „schuilgaat achter machteloos heen en weër gaande brieven tussen het ministerie van onderwijs en de rijksgebouwendienst." „Wij troosten ons echter met de gedachte", aldus de heer Drijber, ,,dat het op deze wijze in 1964 eenvoudig niet door kan gaan." Gun stige perspectieven zijn geopend op een spoedige totstandkoming van een nieuwe l.t.s. Sprekend over de energie, deelde de burgemeester mede, dat de gemeentelijke bedrijven aanzienlijke stijgingen aan energieverbruik hebben geregistreerd n.l. elektriciteit 17 proaent, en gas 10 procent. Het waterverbruik nam met 3 procent toe. De haven van Middelburg werd door 61 zeeschepen en 1072 binnenvaartuigen be zocht. De heer Drijber zei verheugd te zijn over het besluit tot vestiging in 't Zuid- Sloe van de Woolcombers Ltd. Dit voor jaar komen nog 85 ha industrieterrein in het Sloe gereed. De besprekingen over de beheersvorm, waarin Middelburg wenst te worden opgenomen, duren nog voort. GEEN SPORTHAL Een viaduct over het spoor bij de be graafplaats is na onderzoek te kostbaar gebleken. Daarom is een plan ontworpen voor automatische overwegsluiting. Uit mededelingen van burgemeester Drijber bleek voorts, dat voor het probleem van de kanaaloverbrugging een oplossing voor redelijke tijd blijkt te zijn gevonden. Daar de zwakke financiële krachten niet mogen worden versnipperd zei hy, dat het college voorlopig geen kans ziet in Middelburg een sporthal te laten verrij zen. Huursubsidie De fractievoorzitter van de F.v.d.A., de heer M. A. L. Hubregtse, ging gedetail leerd in op de gemeentelijke financiën, en mogelijke uitbreiding daarvan door een „vrije zoom" van nieuwe gemeen, telijke financiën op b.v. onroerend goed. (Van onze verslaggever) In antwoord op de beschouwingen op de ontwerpbegroting 1964 van Middel burg verklaarde het college van b. en w. in de gisteravond voortgezette ver gadering bij monde van burgemeester mr, J. Drijber de zorg van de raad over de gemeentefinanciën te delen. De heer Dryber wees in dit verband op een in consequentie in het regeringsbeleid t.a.v. de gemeentelijke financiën, enerzijds het spreidingsbeleid en anderzijds het in snoeren van de gemeentelijke financiën. Wat de huivering van de heer van Bennekom voor het Zwolsmanconcern betreft, wees de voorzitter er op dat hij toch blij is dat Zwolsman een zo op timistische visie op de economische mo gelijkheden van de zaak heeft gehad dat hij er enkele honderden woningen gaat bouwen, hetgeen een toch niet gering ri sico is. Voorts wordt er ook met andere groeperingen onderhandeld over pro jecten o.m. een winkelcentrum in Zuid. „We kunnen zeer weiing invloed uit oefenen op hetgeen Zwolsman verder in Middelburg doet. Alleen het stadhuis kunnen we vast in handen houden", al dus de heer Drijber. Wat de parkeerproblemen aangaat is het wachten op het rapport van het E.T.I. De aanleg van een industrieterrein is nog niet zo ver gevorderd dat tot actieve industriewerving kan worden overge gaan. Zaterdag 18 januari houdt de Kring Zeeland van het Nederlands Genoot schap voor heilgymnastiek, massage en physiotechniek een bijeenkomst in het ziekenhuis St-Luidina te Hulst. Na 'n welkomstwoord door geneesheer- directeur dr. Kalmthout en een ope ningsrede door kringvoorzitter P. Pols zal de heer D. Aronson, heilgymnast- masseur, een ineliding houden over ademtherapie. Na de lunch wordt een huishoudelijke vergadering gehouden en vindt een ex cursie plaats onder leiding van wethou der P. Brand. Wethouder A. 3. Berenpas zei dat de suggestie van de heer Hubregtse om via de bijstandswet in incidentele geval len te subsidiëren zeker de aandacht zal hebben. Diepgaand overleg met instel lingen als maatschappelijke zorg zal echter nodig zijn. Een enquête onder de bejaarden over omstandigheden en noden van o.m. behuizing en verzorging is geen sinecure, daar niet minder dan veertien procent der Middelburgse bevolking tot de bejaarden behoort. Over 1963 had het gemeentelijk ener giebedrijf nog geen rendement van vier procent. Er kan daarom moeilijk gezegd worden dat wij onverantwoorde winsten uit deze bedrijven halen of deze winsten tot onverantwoorde wijze opschroeven, meende wethouder T. J. Westerhout. Wat betreft de gedachte van het pro vinciaal bestuur aan een provinciaal energiebedrijf en fusie van de waterlei dingbedrijver/ in midden-Zeeland is het uitgangspunt van het college, aldus de wethouder, dat voor Middelburg de ver antwoorde winst uit deze bedrijven een levensbelang is en dat voorts het belang van de verbruiker in de huidige vorm. het best is gediend. De financiële situatie van de exploitatie van de schouwburg vervult ook het college met grote zorg. Gestreefd wordt naar een zo efficiënt er? zakelijk mogelijke opzet. Wethouder J. S. Hoek gaf toe dat de financiële po sitie van Middelburg moeilijk is maar toch zal noodgedwongen dat beleid moeten worden gevolgd waardoor Mid delburg op de ontwikkeling van overig Zeeland kan aansluiten. In Elsloo heeft de feestelijke uitrei king plaatsgehad van het twaalfde toernooi der Maasgouwen, een jaarlijks toernooi voor amateur-toneelverenigin gen, dat onder auspiciën staat van het comité „Amateurtoneel België - Neder land". Het toernooi werd gewonnen door de Belgische hoofdrederijkerskamer van Waasland „De Goudsbloem" uit Sint- Niklaas. Het accent wordt in het gemeentelijke sportbeleid gelegd op de uitbreiding van bet aantal sportvelden. Tot 50 seconden voor het einde van dc mikrokorfbalwedstryd Swift2-Tjoba 1, die in de hoogste afdeling van het ZKB-toer- nooi in de Goese veilinghal werd gespeeld heeft het Goese Togo 1 de illusie gehad, dat het alleen aan de leiding zou komen in de KNKB-afdeling. De Tjoba-acht had het tot dan tegen Swift 2 nog niet verder gebracht dan een 1-1 stand terwijl de Goesenaars zich eer der op de middag tegen datzelfde Swift 2 opnieuw onweerstaanbaar hadden ge toond door met 4-2 te winnen. Dank zij Ella Steenhard kwam Tjoba echter t'öch nog op 2-1 waardoor Togo en Tjoba, bei den met 4 uit 2, aan de leiding staan in de KNKB-poule. Beide teams moeten nu nog elk eenmaal uitkomen tegen het Ter- neuzense Luctor, welke ploeg in de zo juist afgesloten eerste helft van de veld- competitie tot zulke opmerkelijke resul taten is gekomen. De uitslagen: KNKB: Swift 2-Togo 1 2-4; Swift 2-Tjoba 1 1-2; jun. A: Swift A- Tjoba 0-2; Swift A-Togo 0-0; pup. A: Swift A-Bl. Wit 0-0; Swift A-Togo A 2-2; pup. B: Bi'. Wit B-Olympia 1-1; Swift B- Togo B 0-3; Swift B-Olympia 0-0; Swift- Bl. Wit B 0-2; pup. C: Swift C-Elto 0-0; Swift C-Togo C 0-0. De uitslagen var? de Zeeuwse schaak competitie luiden: eerste klas: Goes— DZD 7.52.5. Middelburg IVlissingen 2 7,52,5, Middelburg IVlissingen 2 Terneuzen-Vlissingen 2-7 (voorlopig), tweede klas a Middelburg 4Koudeker- ke 2 4,55,5, tweede klas b HulstVS'V 1,5—8.5. Morgen, woensdag 15 januari is het hoogwater te Hansweert om 3.21 en 15.43 uur: Treneuzen 2.43 en 15.05 uur; Vlis singen 2.13 en 14.32 uur; Wemeldinge 4.03 en 16.21 uur. De vogelbeschermingswacht in West- Zeeuwsch-Vlaanderen heeft een studie gepubliceerd over de kraanvogel, die in de streek is waargenomen en die in Europa een vrij zeldzame verschijning is. De gegevens zijn van de heer H. Enkelaar uit Ooétburg en H. Wille uit Zamergem (België). Het onderzoek heeft' zich uitgestrekt tot de overnachtings plaatsen en fourageringsterreinen. Zo heeft men op de Hoge Springer een zandbank in de Westerschelde de merk waardige vogel in grote groepen waar genomen. In het gehucht Sasput sprak de bevolking over het voorkomen van zwar te reigers. De afdeling Zeeland van het N.I.R.I. A. heeft ir. R. Meinderts uitgenodigd een lezing te komen houden over de kern energie. De lezing zal worden gehouden maandagavond 20 januari a.s. in hotel Britannia te Vlissingen. WESTDORPE Troutzaertc Expositie Jan v. d. Ven VLISSINGEN Alhambra 20 uur De vogels, 18 j. GOES Prins van Oranje 14 uur Veehouderij" middag SAS VAN GENT Olympia 20 uur Een meisje met sex- appeal TERNEUZEN Luxor 20 uur West Side Story, 14 j. OOSTBURG Lcdcl 20 uur De danseres van de duivel, 18 j. TERNEUZEN Luxor: 20 uur West Side Story, 14 j. GOES Prins van Oranje 10 u. Groenteteeltdag MIDDELBURG City 14.30 uur Reis konninklijk gezin naar Iran en Thailand VLISSINGEN Alhambra 20 uur De vogels, 18 j.

de Stem | 1964 | | pagina 2