TOP-CONFERENTIE IN MIDDEN-OOSTEN Door Jordaan-water weer Geschil in Panama opgelost spannm Arabieren self niet verdeeld als anders KOFFIE DUURDER, THEE GOEDKOPER Dader Nijmeegse moord vermoedelijk bekend ,Het was erg moeilijk goed en kwaad te onderscheiden" Israël england GESTAPO-LID VERZUCHT: house of Moeiliike tild Marokko êevangen werden gehouden. voor .,I(cn oorlog is altijd wreed DAGBLAD VOOR ZEELAND Antraciet en eierkolen ruim 30 ct. duurder Nassers goodwill Steun van Peking Veiligheidsmaatregelen Jongeman (19) gezocht Signalement Rust keert weer in Calcutta Warm welkom voor Fidel' in Moskou Uit kamp Amersfoort Proces tegen moordenaar van Russen ,,Zo is het toevallig....." Wellicht lieden beslissing minister Bot Duitse kinderen naar ons land ontvoerd Voor God, Koningin en Vaderland 104e JAARGANG No. 24485 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigersfraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG 14 JANUARI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bau voor de Zeeuwse eilanden GOES Klokstraat 1 - telefoon 6252 ~Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraaf 24 telefoon 2601 - OOSTBÜRG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Hel vredescomité van d< Organisatie au Amerikaans* Stalen (O.A.S.) lieeft giste> ren, na urenlange vergaderin gen in Panama-stad, meege deeld de moeilijkheden tus sen Panama en de Verenigde Staten tot een oplossing te hebben gebracht. Er is een gemengde commissie gevormd die coördinerend moet optreden bij het herstel van de normale situatie. Voorts hebben de V.S. hun toezegging her nieuwd, dat de Panamese vlag op alle openbare gebouwen naast die van Amei i- ka zal wapperen in het gebied van de kanaalzone. De commissie zal bestaan uit twee Panamezen en twee Amerikanen en na mens de O.A.S. worden gepresideerd door de Chileen Manuel Trucco. Panama en de V.S. benoemen elk een burger en een militair in de commissie. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Thomans Mann, heeft zijn terugkeer naar Washington uitge steld om r.og een onderhoud te kunnen hebben met president Chiari van Pana- (Van onze Haagse redactie) Met ingang van morgen worden zoals wij reeds eerder meldden de kolen duurder. De gemiddel de prijsstijging bedraagt per mud: anthraciet 38 cent, eier kolen 33 cent en cokes 23 cent. Deze prijsverhoging wordt veroorzaakt door twee maatregelen: 1. De vergroting van de marge van de kolendetailhandel met 8 cent per mud huisbrandkolen en Een prijsverhoging ter verbetering van de positie van de Nederlandse mijnen. De meerdere opbrengst voor de mij nen wordt op f 30 a 35 miljoen ge raamd. Dc verhoging van de prijzen door de Ne derlandse mijnen betekent, dat de af- mijnprijzen zullen stijgen. Deze stijging bedraagt voor antraciet, variërend naar grootte en kwaliteit, van f 1,10 tot f 0,45 per mud ofwel gemiddeld f 0,70 per mud, Daar Nederland onge veer drie/vijfde van zijn antraciet im porteert, komt de gemiddelde stijging van de prijs voor antraciet neer op ongeveer f 0,30 per mud. Voor eier kolen zal de afmijnprijs met f 0,30 wor den verhoogd. Deze verhoging bete kent, als rekening wordt gehouden met de import, een gemiddelde stijging van 25 cent per mud. De verhoging van de afmijnprijs voor cokes bedraagt f 0,15 per hl. OP DE GEDRUKTE uitnodigingen voor een politieke vergadering in Neuss voor morgen staat vermeld, dat de vergadering zal worden onderbroken om de liefheb bers in de gelegenheid te stellen te gaan kijken naar het vervolg van het televisie spel „Tim Frazer" van de Engelse schrij ver Francis K. Durbridge, op het toe stel in het stadhuis TE ZWOLLE heeft in de zeepfabriek „De Jv?lx. aan de Hoogstraat gisteren een lelie brand gewoed, waarbij een gedeelte waarin hoofdzakelijk emballage was op slagen, is uitgebrand. De brand is ver moedelijk ontstaan door een defect in een schoorsteen. De schade, die door verze kering wordt gedekt, is nog niet bekend HET NATIONAAL bestuur van de West- duitse socialistische partij heeft burge meester Willy Brandt van West-Berliin gisteren kandidaat gesteld voor het voor zitterschap van de partij. HET PARLEMENT van de Raad van Europa (de raadgevende vergadering) «eelt gevraagd om toepassing van de binnenlandse posttarieven op het postver keer tusen alle zeventien lid-staten van de Raad van Europa. Israël kijkt naar Cairo met oange voorgevoelens. De „Jeruza lem Post", die in de regel de stand punten van de Israëlische regering weergeeft, schreef gisteren: „Pre sident Nasser tsreeft met de top conferentie in Cairo niet alleen t leiderschap over de gehele Ara bische wereld na, maar beoogt te vens een „alibi" met betrekking tot eventuele maatregelen tegen het Israëlische Jordaan-project". Wat dat leiderschap van Nasser betreft: de conferentie vindt plaats te midden van berichten over verbeterde betrekkingen tussen leden van de Arabische liga. Jordanië en Egypte besloten hun diplomatieke betrekkingen, die in 1961 werden verbroken toen Jordanië het regime van het uit de Verenigde Arabische Republiek getreden Syrië erkende, in ere te herstellen. Voorts keerden vijf Egyptische officie- Plaatselijk enige neerslag Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond: Warmere lucht vanuit zuidelijke richting. Op tal van plaatsen veel be wolking, waaruit tijdelijk wat sneeuw, onderkoelde regen of regen zal vallen. Hier en daar mist. De wind blijft overwegend zwak uit oostelijke richtingen. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Vandaag: zon onder 16.55 uur. Maan onder 16.28 uur. Morgen: zon op 8.42 uur. Maan op 9.18 uur. I)e koniiijjen en presidenten van dertien Arabisehe landen hebben him onderlinge tegenstellingen althans voor enigs lijd terzijde geschoven 0111 zieli te beraden over een ge meenschappelijke politiek tegenover het plan van Israël om water van de rivier de Jordaan af te leiden voor irrigatie- projecten in de Negeb-woestijn. Aldus is gisteravond in Kairo de grootste topconferentie in de geschiedenis van liet Midden- Oosten begonnen. ren, die sedert de Algerijns-Marokkaanse 1 "i grensconflicten van vorig jaar oktober in gisteren in Cairo terug. En het was ko ning Hassan van Marokko zelf die dit bekendmaakte, toen hij gisteren in de Egyptische hoofdstad uit het vliegtuig stapte. De bijeen gekomen Arabische landen weten zich gesteund door communistisch China. Premier Tsjoe En Lai die zich, zoals gemeld, ook al had opgeworpen als beschermheer van Panama heeft gis teren de conferentie van Cairo een tele gram gezonden, waarin hij verzekert dat „de Chinese regering oprecht het stand punt van de Arabische landen met be trekking tot de Jordaanplannen van Is raël" steunt. De openingstoespraak van "de secreta ris-generaal der Arabische liga. Abdel Khalek Hassoena, werd uitgezonden door de Egyptische televisie. Hij omschreef de taak van de topconferentie als een een making van de Arabische politiek tegen over „de dreiging van zionistische expan sie" en tegenover het „gehate plan voor het onttrekken van water aan de Jor daan". Na deze toespraak begon een besloten zitting, waarin president Nasser van Egypte als gastheer het eerst aan het woord kwam. De topconferentie wordt gehouden i: een gebouw naast het Hiltonhotel van Cairo, waarin de staatshoofden gehuis vest zijn. De Egyptische veiligheidspoli tie heeft zoveel maatregelen getroffen, dat haast van een alarmtoestand gespro ken kan worden. De strijdkrachten zijn in staat van pa raatheid gebracht en aan de grenzen met Israël zullen nagenoeg constant straal jagers in de lucht zijn. omdat men bang is dat Israël de spot wil drijven met deze Arabische topconferentie en een grens overval onderneemt Ook is men bang voor aanslagen uit eigen kring. Cairo is een verzamelplaats van vluchtelingen uit verscheidene Ara bische landen, die hun eigen staatshoof den niet gunstig gezind zijn. In een om trek van veertien vierkante mijl rondom het gebouw van de Arabische liga en het Hiltonhotel en in de rest van de stad zijn bijna tweeduizend agenten van de veiligheidsdienst op de been om de per soonlijke bewakers van de bezoekende staatshoofden bij te staan en een oog te houden op de Arabische vluchtelingen. Een aantal studenten uit Syrië en Jor danië zijn voor de duur van de top conferentie zelfs in verzekerde bewaring gezet. In Saigon hebben opgewonden Zuidvietnamese studenten gede monstreerd tegen de neutraliteits politiek van president De Gaulle. De jongelui trokken door de straten met spandoeken en leuzen, zoals de hier afgebeelde Weg met De Gaulle". De prijs voor koffie gaat omhoog. Bij de laatste prijsverhoging van gebrande koffie, welke half no vember plaatsvond, was naar men ons uit vakkringen meedeelt reeds duidelijk, gezien de prijs stijging van ruwe koffie op de we reldmarkt, dat een verdere verho ging van de consumentenprijzen niét zou kunnen uitblijven, indien er geen daling in de wereldmarkt prijzen zou optreden. De prijsverhoging voor koHie was na melijk in november 1963 zo beperkt mo gelijk gehouden. Een daling van de wereldmarktprij zen is uitgebleven en. nu de interna tionale koffie-overeenkomst definitief in werking is getreden, is de prijs van ruwe koffie beduidend verder gestegen. Een verdere aanpassing van de consu mentenprijzen achten vakkringen dan ook onvermijdelijk. Met ingang van 14 januari 1964 zal daarom een prijsverhoging voor ge brande koffie plaatsvinden, welke voor de hoofdsoort twaalf cent per pakje van 250 gram gaat betekenen. Toch blijft de koffie, volgens deze vakkringen, vergeleken met de naoor logse situatie, nog steeds een voordelig en laag geprijsd artikel. In 1950 immers bedroeg de koffieprijs in de hoofdprijs klasse nog f 1,92 en in 1954 zelfs f 2,68 per pakje van 250 gram. Tegenover deze noodzakelijk prijs verhoging van koffie staat 7.0 verne men we nader uit vakkringen een prijsverlaging voor thee. Deze verlaging werd mogelijk door het wegvallen van het invoerrecht op thee in het kader van de E.E.G Ingaan de 14 januari 1964 wordt de theeprijs 20 cent per 500 gram goedkoper, of wel 4 cent per pakje van 100 gram. (Advertentie) De moord of doodslag op de 68- jarige mej. T. H. in Nijmegen is, naar de politie van Nijmegen ver moedt, gepleegd door een negen tienjarige inwoner van deze stad. Er zijn diverse omstandigheden, die voor de politie reden zijn deze jongeman, die al eens wegens ver mogensdelicten veroordeeld is ge weest, te verdenken. Een van deze is het feit, dat in de oudèrlijke woning van de jongen, waar hij woonde, voorwerpen zijn ge vonden die afkomstig waren uit de woning van de vermoorde vrouw. De politie trof deze voorwerpen aan bij een routine-onderzoek, dat zij in stelde bij diverse Nijmegenaren, die wel eens de dader hadden kunnen zijn. Een andere omstandigheid, die de verdenking deed rijzen, was de vlucht van de jongeman. Zaterdagmiddag is hij namelijk, geheel tegen zijn gewoonten in, plotseling met heel zijn hebben en houden vertrokken zonder te zeggen waar hij heen zou gaan De jongeman. T. Th. M. van Os, heeft een grijze koffer bij zich, waarin zich zijn bezittingen bevinden. Verder heeft hij een paspoort en een monsterboekje. Hij heeft thans het beroep van losarbei- der, maar hij heeft reeds vele andere be roepen uitgeoefend. Zo is hij ook zeeman geweest. De jongeman was een kennis van de vrouw. Een bedrag van 9000 a 10.000 gul den, dat de vrouw in zes verschillende geldkistjes opgeborgen in huis had, heeft hij niet aangeroerd. Het is echter niet bekend of de vrouw nog meer geld in huis had. Is dit wel het geval, dan heeft de voortvluchtige dader dus geld bij zich. Was er verder geen geld in huis, dan is hij zonder middelen, want hij had zelf geen geld. Aan de havens en bij de grensposten zijn politie en marechaussee op hun hoe de om te voorkomen dat de jongen naar het buitenland ontsnapt. De politie van Nijmegen heeft het sig nalement van de jongen, die ongehuwd is, verspreid. Met het navolgende opspo ringsbericht verzoekt zij aanhouding van de jongeman of verstrekking van inlich tingen omtrent zijn verblijfplaats: De hoofdcommissaris van politie te Nij megen vestigt de aandacht op Hans Theo- door Maria van Os, geboren te Nijmegen. 19 augustus 1944, losarbeider. Hij wordt verdacht van moord, casu quo doodslag op een 68-jarige alleenwonende vrouw in de gemeente Nijmegen. Signalement: lengte 1,73 meter, nor maal postuur, rechte houding, ovale ge- laatsvorm, donkerblond tot zwart haar, blauwe ogen, rechte ronde kin, gave tan den. Schoenmaat 42. Hij is gekleed in een bruin colbertkostuum, grijsachtige win terjas met donkere stippels en zwarte moderne schoenen. Uiteraard wordt aan eenieder die aan wijzingen kan geven omtrent de ver blijf plaats van Van Os verzocht zich in verbinding te stellen met de politie. De gezochte jongeman Hans van Os In Calcutta leren de normale toestan den zo langzamerhand terug na de felle vechtpartijen tussen Hindoes en Mos lims, die in een massale golf van georga niseerde roof en plundering ontaard zijn. De Indiase minister van Binnenlandse Zaken heeft beloofd binnen 24 uur „te gen elke prijs" een einde te maken aan de ongeregeldheden. Hier en daar werden gisteren nog schoten gehoord en enkele winkels wer den nog geplunderd. Pakistan heeft in tussen aangekondigd „niet onverschil lig te kunnen blijven" bij de moorden op de moslimse minderheid in India. „De ongeregeldheden zijn de uitspraak van het volk tegen de gedwongen be zetting van Kashmir", zo werd van Pa kistaanse zijde verklaard. Dit land zal de moslimse vluchtelingen opnemen. Volgens onbevestigde berichten zijn bij de recente onlusten 200 mensen omgeko men. Velen hebben hun huizen door brand verloren en verscheidene wijken zijn volkomen verlaten. Vanaf donderdag 9 uur: reductie - service - verkoop Tweedjassen nu 75,80 goedkoper Schotse of ierse tweed overjassen. Sportieve rag- lanmodellen. Alle maten, vele dessins. Prijs was 189,50. Nü, Tnet 40% kor- ting 113,70 40% korting op Sanfor en Bel-O-fast dress-shirts en sporthemden, zoals Konert, Fablo etc. Nu v.a. 11,85. Ook 40% korting op de hele voorraad Terylene en zuiver zijden dassen (nu v.a. 4,75, resp. 6,55). reductie - service - verkoop Verdien nü 91,80 op een engels kostuum Engelse import kamgaren kostuums in pinhead des sins. Oude prijs 229,50. Thans in onze service verkoop met 40% korting voor 137,70 40% korting op gevoerde handschoe nen, op fantasie-wollen shawls en -wollen kamerjassen. Ook alle zware wintersporttruien nu met 40% korting. Karrestraat 3, Breda Twee voormalige leden van de Gestapo hebben gisteren tijdens het Auschwitz- proces in Frankfort verteld, hoe over bevolking in het concentratiekamp des tijds werd tegengegaan door het neer schieten en vergassen van gevangenen. De twee behoren tot de 22 verdachten, die terechtstaan wegens moord op ?f5 tot 4 miljoen inwoners van het uit roeiingskamp. „Er moest plaatsgemaakt worden voor „Er moest plaats gemaakt worden voor Klaus Dylewski, die tijdens het proces steeds de handen gevouwen hield als bij het bidden. Hij verklaarde zelf nooit een pistool tegen de gevangenen ge bruikt te hebben of 'n blik gas geopend te hebben. Een van de rechters stelde Dylewski de vraag: „Ik geloof, dat u christen bent en het vijfde gebod kent: „Gij zult niet doden", fïoe dacht u daarover in Ausch witz?". De verdachte antwoordde: „Ik wist, dat Duitse piloten erg slecht be handeld werden in Rusland een oor log is altijd wreed ik was erg jong het was moeilijk goed en kwaad uiteen te houden Ook Broad zei gisteren: „Ik was te jong om veel na te denken". Een andere verdachte, Broad zei zich nog goed te kunnen herinneren hoe hij ongeveer dertig mannen bij de beruchte „zwarte muur", die doorzeefd was met kogels, had zien neerschieten met klei ne geweren, die niet veel lawaai maak ten. Een helper leidde de mannen naar de muur. waar een SS-man klaar stond met een geweer. Inmiddels werden de lijken opgestapeld om later naar het crema torium gebracht te worden. Dylewski is ook vaak getuige geweest van de executies bij de zwarte muur, „om op te passen, dat de gevangenen niet in opstand kwamen, zoals zij soms tracht ten te doen". Een andere herinnering van Broad is de eerste proef met zyklon-b-gas, waar mee later zesduizend gevangenen per dag gedood werden. „Door het raam van mijn bureau zag ik in de zomer van 1942 de eerste vergassing", aldus Broad. „En kele SS'ers openden blikken met een blikopener en goten de inhoud door het plafond van een oud crematoriumge bouw". Hij heeft ook, toevallig naar hij zei, gezien, hoe de gevangenen bij hun aankomst gesorteerd werden, de nog re delijk gezonden voor de werkbarakken, de oude mensen, kinderen en andere zwakken voor de gaskamers. Op een vraag, of hij wel eens gevan genen zelfmoord had zien plegen door tegen het elektrische prikkeldraad te lo pen, antwoordde Broad: „Dat gebeurde bijna dagelijks". Hij ontkende, dat hij een keer zijn pistool geleend had aan een SS'er, die twintig gevangenen had bevolen op de grond te gaan liggen om hen dan neer te schieten. Toen een rech ter opmerkte, dat hij tijdens het vooron derzoek gezegd had, dat hij zijn pistool wel uitleende, antwoordde Broad: „Mijn herinnering is nu duidelijker geworden". Premier Fidel Castro van Cuba is gis teren onverwacht in de Sovjet-Unie aan gekomen. Premier Kroestjov, president Brezjneo en andere Russische leiders haalden hem van het vliegveld af en omhelsden hem. In zijn welkomstrede noemde Nikita zijn gast „het hoofd van het eerste in de Amerikaanse landen, dat de socialistische weg heeft gekozen". Castro antwoordde o.a., dat Rusland zijn „tweede tehuis" geworden is. Castro's eerste bespreking met Kroestjev vond plaats in een sfeer van „grote hartelijk heid en warmte", zo werd medegedeeld. Westelijke waarnemers menen dat de twee premiers het zullen hebben over de gevechten in Panama, de houding van Castro ten opzichte van het Chinees- Russische geschil en de rol van Cuba in verband met de gunstiger wordende be trekkingen tussen Moskou en Washing.- ton. Westelijke waarnemers geloven dat het bezoek van Castro voorlopig in de plaats gekomen schijnt te zijn van een tegen-bezoek van Kroestjev aan Cuba, omdat Nikita de gemoederen in de Ver enigde Staten door een dergelijk bezoek niet in beroering wil brengen. Op de foto: de hartelijke ontvangst van Castro in Moskou. We zien de gebaarde Cubaanse regeringsleider schouder aan schouder met zijn Russische ambtsgenoot Kroestjev. Op 27 januari begint voor de recht bank in München een proces tegen de 53-jarige Erich Deppner, aan wie mede plichtigheid aan moord op 77 Russische krijgsgevangenen uit het kamp Amers foort ten laste wordt gelegd. Hij heeft op bevel van Rauter een executiecom mando samengesteld. Deppner heeft des tijds verklaard dat Rauter de executie bevolen had als represaille voor wreed heden tegen Duitse soldaten. (Van onze parlementaire redactie) De minister van O. K. en W., mr. Bot, zal zeer spoedig waarschijnlijk van daag een beslissing nemen inzake het VARA-t.v.-programma „Zo is het". De minister heeft tijdens het weekein de de brief bestudeerd die het dagelijks bestuur van de VARA hem over dit pro gram heeft doen toekomen. Mr. Bot hoopt de kwestie vlot te kunnen afdoen, want aan het einde van de week gaat hij op wintersportvakantie. Twee kleine kinderen, de 5-jarige Karl Heinz Dickmann en de 4-jarige Lydia vom Hagen, die vrijdagmiddag dicht bij hun woning in Sonsfeld, bij Wesel, op straat aan het spelen waren, worden sindsdien vermist. De politie houdt rekening met de mo gelijkheid. dat zij met een auto naar Ne derland zijn ontvoerd. Zij wonen aan een grote weg, waar veel auto's naar Neder land passeren. IN HET ZIEKENHUIS aan het Westein de in Den Haag is overleden de twee maanden oude Alberdina Henderson. Het meisje had brandwonden opgelopen toen haar wiegje in brand raakte bij een spel letje met lucifers van een paar broertjes.

de Stem | 1964 | | pagina 1