ïrts alons VOLGT DE GAULLE DE GAULLE OP? Geheimzinnige monsieur X heeft vermomming afgelegd Gaston Defferre: tegenkandidaat van fors formaat KUYPt* Medicijn tegen kanker in Amerika verboden C0-0P THEE 25 CENT GOEDKOPER! Dure relaties komen per auto.... astburg AEG AEG GINRICHTING U proeft de moutwijn zendijke Jaagd gekocht Jeugd-fabriek in Moskou t de :GOED )UKT ;t IT MELK VLA - Tel. 330 - Tel. 2563 De onthulling Definitieve keuze Gevangene van de communisten i Defferre als tegenspeler Koudegolf eist slachtoffers in Amerika Wel duurmaar nooit beproefd ..Bijltjesman" van Moskou gepakt Nieuwe visserij-c.a.o. Vaste bedragen 10 pet. hoger ALLEEN BIJ CO-OP ELK TWEEDE PAKJE ER ZIJN enkele mensen geweest, die hebben getwijfeld aan mijn waarheidsliefde, nadat ik mijn vriend Jan en diens gade, Coos, in ocri vorige schets ten tonele voerde. Tegen deze achterdochtige lieden kan ik alleen maar zeggen: U kent Jan en Coos helaas niet. Zij zijn nog fantastischer dan de stoutste verbeelding. Als getuigen zou ik eventueel mijn vroegere bu ren kunnen dagvaarden. Zij hebben namelijk menigmaal een glimp van dit opmerkelijke echt paar opgevangen. Wij woonden toen (na een hele poos van samenwoningsmisère en het hun keren in een vervallen grachtehuisje) voor het eerst van ons leven in een keurige buurt. Langs de straat Weer Amerikaanse konvooien naar West-Ber/ijn Ontploffing in fabriek doodt vijf mensen 12 ANCA) r, vrijdags ederen 13 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 14 JANUARI 1964 13 ieel rRAAT—OPRIT ÏLEFOON 2929 oomboter :gem die van Defferre voorzichtig tegen el kaar afwegen. Dan blijkt, dat zoals de verhoudingen thans liggen. Def ferre met een klein overwicht op zijn tegenstander begint. De Gaullis ten hebben altijd beweerd, dat de oppositie er niet in zou slagen een nationale tegenkandidaat te vinden. Eerste-ministér Pompidou heeft op het jongste congres in Nice van de U.N.R. de Gaullistische partij verzekerd, dat van het Gaullisme de enige opvolger het Gaullisme zou (Van onze Parijse correspondent) Mr. X., de tegenkandidaat van generaal De Gaulle bij de presidentsver kiezingen van 1965, heeft gestalte gekregen. Een journalist bij het week blad „l'Express", vroeger verbonden aan het boulevardblad „France Soir", heeft hem een maand of wat geleden in een hoofdartikel te voorschijn getoverd en de onbekende Mr. X nèt zo in de publiciteit gegooid, zoals jaren geleden eens een handige reclameman op alle muren van Parijs het woord „Garap" liet schilderen en aanplakken. Niemand wist in die dagen, wat Garap betekende, maar iedereen praatte erover. Wat zou Garap toch wel kunnen betekenen? Na een paar weken kwam de aap uit de mouw. Garap betekende helemaal niets. Men had alleen maar willen bewijzen, wat een gewiekste reclame-campagne kan doen. Zo ging het ook met Mr X Deze mysterieuze heer X, de grote onbe kende, was niemand en toch had iedereen de mond vol van hem. Als twee onbekenden in Parijs zich aan elkaar voorstelden, dan zeiden ze: „Mr. X. Als de een voor de ander uit beleefdheid de deur openhield, zei men: après vous, Mr. X. En dan lach te iedereen veelbetekenend. Niemand praatte meer over De Gaulle. Ieder een praatte over Mr. X. Die eerste etappe van de presidentsverkiezin gen, voorlopig nog ver weg, pas over twintig maanden, werd door Mr X glansrijk gewonnen. Wat ook de be doeling van „l'Express" was. In geen ander Frans weekblad staan feller karikaturen tegen het tegenwoordige staatshoofd. De „Canard Enchainé" zinkt bij die spotprenten in het niet. Op die eerste etappe moest noodza kelijkerwijs een tweede volgen, want Mr. X moest vlees en bloed en een eigen gezicht krijgen. Kranten, de een na de ander, tekenden een robot, zoals dat wel meer gebeurt bij het opsporen van een verdachte, van wie elk signalement ontbreekt. Het hoofd van de robot ging geleidelijk hoe lan ger hoe meer lijken op dat van Gas ton Defferre. de socialistische burge meester van de grote havenstad Mar seille. IJlings reden journalisten naar Marseille om aan de burgemeester zelf te vragen, wat hij ervan dacht. Heel wijselijk en heel diplomatiek zei Monsieur le Maire: wacht maar af. Veel anders kon hij niet zeggen, want Defferre is lid van de Franse socialis tische partij en zo'n loyaal lid, dat hij niets doet buiten het partijbestuur, ook al is hij zelf honderdmaal voor zitter van de parlementaire fractie en lid van de senaat. Defferre liet duidelijk doorschemeren, dat hij voor dat tweegevecht met De Gaulle wel wat voelde, maar al zijn vragenstel lers verwees hij naar 't partijbestuur in de Cité Malesherbes in Parijs Guy Mollet, partijsecretaris, met wie een dag of wat geleden een stuk of tien socialistische journalisten in Parijs tijdens een intiem déjeuner aan tafel zaten, voelde niet zo heel veel voor een kandidatuur van Defferre. Niet zozeer, omdat er tussen beide man nen geografische tegenstellingen be staan Guy Mollet heeft zijn vaste burcht m noord-Frankrijk, Gaston Defferre is de grote patron in het zuiden van Frankrijk maar veel meer uit tactische overwegingen, waar wel wat voor te zeggeh viel. Guy Mollet was er niet op gesteld nu al de kaarten van de partij op tafel te leggen, twintig maanden vóór de eigenlijke presidentsverkiezingen, die pas, normaal gesproken, eind 1965 moeten worden gehouden. Maar intussen had de reclamecam pagne al haar werk gedaan en Guy Mollet meegenomen in haar vaart. Nog langer uitstel van de beslissing zou schadelijk zijn geworden voor de kansen van Defferre en zou naar bui ten de indruk hebben kunnen wek ken, alsof de S.F.I.O. de Franse socialistische partij verdeeld was in voor- en tegenstanders van Gaston Defferre. Bovendien wilde niet alleen het land, maar ook de partij zelf we ten, waar men aan toe was. Moest de socialistische partij een tegenkandi daat stellen, ja of neen? En zo ja: wie? Derhalve kwam woensdagmid dag 18 december j.l., het partijbe stuur van de S.F.I.O. bijeen om een besluit te nemen. Formeel werd er niets beslist, want een besluit werd overgelaten aan een buitengewoon partijcongres, dat op 1 en 2 februari bijeenkomt in een voorstad van Pa rijs. Maar in wezen is de beslissing al gevallen. Op het congres zal maar één naam als tegenkandidaat van De Gaulle worden genoemd: die van Defferre. En aan te nemen valt, dat het congres met algemene stemmen zijn fiat zal geven. Praktisch gesproken mag men dus zeggen, dat in de ring twee kam pioenen tegen elkaar de handschoenen zullen aantrekken: De Gaulle en Def ferre. Het stadion zal tot de laatste plaats uitverkocht zijn. Daar kan men van op aan. Het zou natuurlek dwaasheid zijn nu al te gaan vooruitlopen op een uit slag. die pas eind 1965 bekend zal worden. Want wat kan er in al die maanden gebeuren! Toch mag men, nu reeds, de kansen van De Gaulle en ste ronde te weinig stemmen krijgt en zich bij de herstemming moet terugtrekken, slaat de partij geen best figuur. Handhaaft de M.R.P haar kandidaat bij de tweede ronde, dus bij de herstemming en wordt De Gaulle gekozen, dan draagt de partij in het land de verantwoordelijkheid voor De Gaulle's aanblijven. De M.R.P zal in de komende maanden deze risico's naar alle kanten zorg vuldig afwegen, want ook in het niet- uitkomen met eigen kandidaat zit risico. Zal tenslotte, wat de Gaullisten nu al van de daken schreeuwen, een ge kozen Defferre de gevangene worden van de communisten, omdat de com munisten op hem gaan stemmen? Die vraag moet even ontkennend wor den beantwoord voor het geval een meenschappelijk program de verkie zingen zullen ingaan. Guy Mollet heeft dat nadrukkelijk geweigerd. De ervaring heeft bewezen, aldus was zijn betoog, dat overal, waar demo craten samenwerkten met communis ten, de communisten zich met geweld meester hebben gemaakt van de macht en de democratie om hals brachten. „Wij zullen er ons nooit toe lenen de communisten te helpen in Frankrijk een volksdemocratie te vestigen naar het voorbeeld van Po len, Hongarije of Roemenië. Wij willen geen gemeenschappelijk pro gram. Met beloften stellen wij ons niet tevreden. Wij wensen garan ties. Vraagt men mij naar zulk een mogelijke garantie, dan is mijn ant woord: begin met in de landen ach ter het IJzeren Gordijn een vrije pers en een vrije partijvorming toe te laten!" Het wordt, van nu tot eind 1965, een spannende wedstrijd tussen twee aan elkaar gewaagde tegenstanders. In het verkiezingsjaar zal De Gaulle 75 en Defferre 55 zijn. Defferre heeft in zijn voordeel, dat hij mag verlie zen. De Gaulle heeft in zijn nadeel, dat hij met een grote meerderheid moet winnen. Want als een man als hij, die in de wereld namens geheel Frankrijk wil spreken, met de hak ken over de sloot komt, is hij van de kaart. (Advertentie) 55 In Moskou wordt een fabriek geves tigd waarin 2500 schoolkinderen werken. Ze maken er micro-elektronische appara ten en onderdelen voor miniatuurradio's. Deze „chaika-fabriek" is, aldus meldt Tass, niet bedoeld als een produktie- spelletje maar als werkelijke deelneming van schoolkinderen in de produktie. Voorlopers ervan waren „tienduizenden werkplaatsen waar kinderen in verschil lende beroepen worden opgeleid". In de fabriek zullen de kinderen in totaal drie en een half uur per week werken onder toezicht van volwassen groepsleiders. De jongere kinderen, van 12 tot 14 jaar, maken speelgoed. De oudere kinderen ontvangen een gedeelte van hun loon rechtstreeks. (Advertentie) zijn. Ook De Gaulle zelf heeft zijn opvolging al lang geregeld: hij volgt zichzelf op. „Zolang ik er nog de krachten voor heb", voegde hij eraan toe. wat een achterdeur openlaat bij veranderde omstandigheden. Boven De Gaulle hing tot dusver het aureool van onmisbaarheid. Eén leider. Eén gids, aan wie wij ons blindelings moesten toevertrouwen. Dat vertrouwen is in de loop van het jaar. dat achter ons ligt, sterk on dermijnd: door een mijnwerkerssta king van een maand, door stakingen bij spoorwegen en energiebedrijven bij elkaar in één jaar zeven mil joen verloren werkdagen door een schrikbarend toegenomen duurte en door het jongste stabilisatieprogram van 12 september, dat allé lonen on danks de scherp gestegen prijzen aan banden legt. De Franse economie, die in 1963 geen slecht jaar heeft gehad, wordt in 1964 bedreigd met stagnatie. De bedreiging, dat 31 december wel eens het einde van de gemeenschap pelijke markt zou kunnen worden, heeft vele Franse industrieën, die het van de export moeten hebben met name de automobielindustrie de schrik op het lijf gejaagd. De weige ring om het Moskouse akkoord tot staking van de kernproeven te onder tekenen heeft in het land veel kwaad bloed gezet. De lang volgehouden onmisbaar heid van De Gaulle heeft een knauw gekregen en dat is De Gaulle aan te zien. Bij de opening van het Maison de la Radio in Parijs, medio decem ber. verscheen hij op de televisie Men zag een nerveuze, vermoeide ge neraal. die op zijn stoel onrustig om zich heen keek en de anders zo be heerste handen en vingers nauwelijks kon stilhouden. In het verleden kon De Gaulle minachtend spreken over de stumperjds van een zogenaamde commissie-Théodule, die het klassieke Frans wilden vervangen door een barbaars Volapuk en dat. na hem, De Gaulle, een „vide" zou ontstaan, een schrik ba lende leegte. Bij referenda kon hij dreigen met aftreden en met een grote chaos als hij geen grote meerderheid kreeg. Dat is afgelopen, nu er een tegenkandidaat is. Geen ge wone tegenkandidaat, maar een man van formaat. Defferre is geen kleine jongen, wien men ongestraft kan ver wijten dat hij zou hebben meegedaan aan het politieke gekrakeel onder de vierde republiek. Hij stond er volko men buiten, ook al had hij er een eigen oordeel over. Men kent hem weliswaar als een geheide anti- Gaullist, maar tevens als een man die zijn woorden weet te wikken en te wegen, veel beter dan die andere anti-Gaullist, de voorzitter van de Se naat, Monnerville. Monnerville heeft het De Gaulle veel te gemakkelijk gemaakt. Met een schijn van gelijk kon De Gaulle Monnerville met uit gestoken hand laten staan. Hij gaf hem grof geen stoel, als hij de voor zitter van de senaat grondwettelijk op het Elysée moest ontvangen. Maar dat kan hij Defferre niet aandoen zonder bij voorbaat, nog vóór de eigenlijke verkiezingscampagne is be gonnen, het gehele zuiden van Frank rijk tegen zich in het harnas te jagen, want daar heeft Defferre een grote naam. Hel zuiden is het bolwerk van liberalisme en socialisme. Bovendien is Defferre, wat nu eenmaal bij ver kiezingen per televisie een grote rol speelt, een fotogeniek man en heeft hij geen papiertje nodig, evenmin als De Gaulle, om een speech te houden, die indruk maakt. Is Gaston Defferre werkelijk een nationale figuur? Die vraag is natuur lijk belangrijk. De beer moet eerst geschoten worden, voor men zijn huid kan verkopen. Wil Defferre het win nen, dan moet hij kunnen rekenen op de stemmen van de gehele oppositie, d.w.z. op die van de communisten, de socialisten, de libéralen, de katholie ken van de M.R.P en de democraten van rechts. Van de steun van libera len en socialisten kan Defferre nu al verzekerd zijn. Dat is geen probleem. Iets anders is, of de M.R.P. zich in haar geheel achter Defferre zal scha ren. De M.R.P. beschouwt zichzelf niet als een partij van links, maar als een centrum-partij en het is derhalve mogelijk, dat zij met een eigen kan didaat in het veld komt, bij voor beeld met de burgemeester van Straatsburg Pflimlin. Pflimlin heeft in zijn voordeel, dat hij een integere figuur is, maar in zijn nadeel, dat hij evenals Guy Mollet in mei 1958, toen de militairen uit Algiers naar de hoofdstad wilden oprukken, De Gaul le in het zadel hielp en zelfs met De Gaulle inéén regering heeft geze ten. Dat schakelt hem zowel als Guy Mollet voorlopig van het Elysée uit. Daar komt nog bij, dat de M.R.P. met een eigen kandidaat een enorm risico loopt, zowel bij de eerste als bij de tweede ronde van de verkiezingen. Als de M.R.P.-kandidaat bij de eer man als Pflimlin gekozen zou wor den, ook met steun van de communis ten. Daar is in beide gevallen geen sprake van. Op het buitengewoon partijcongres van 1 en 2 februari zal over de kandidatuur van Defferre een beslissing worden genomen, zonder dat er ook maar één communist in gekend wordt. Al maanden dringen de communisten er bij de socialisten op aan, dat zij samen met een ge- In de Verenigde Staten zijn 22 perso nen om het leven gekomen tengevolge van het intens koude weer en sneeuw stormen. In het gebied tussen Kansas en New Yersey maken sneeuwstormen het ver keer onmogelijk. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 75 centimeter hoog. In Starke en Leesburg, Florida heb ben wervelstormen aanzienlijke schade toegebracht. sis van 45 druppels per dag een week genoeg had, werd in flesjes per postbe stelling verhandeld voor prijzen variërend van 6,75 tot 10 dollar per fles. De leve ranciers schreven een dieet voor, dat pa rallel moest lopen aan de druppelkuur. (Advertentie) PERFECT L f30.- Een districtsrechter te Pittsburg (V.S.) heeft hangende een nader gerechtelijk on derzoek de verkoop verboden van het als geneesmiddel tegen kanker aangekondig de „mucorhicine", dat op postbestelling verkrijgbaar was. Het middel is al veertien jaar in de handel geweest en was ontwikkeld door Lillian Lazenby en Philip Drosnes. Vol gens de federale instantie welke toezicht houdt op de produktie en de verkoop van geneesmiddelen in de V.S. bevat het tarwe, zout, gist en water. Dit mengsel laten de producenten negen tot elf dag. a in een pan saan, totdat zich bovenop de substantie een schimmel vormt, die na verloop van tijd door heel de voorraad in de pan groeit en dan een „raadsel achtige eigenschappen'' bevattende sub stantie doet ontstaan. Het vocht dat na de „schimmelperiode" aanwezig is wordt afgetapt gezeefd en vervolgens onder de naam „mucorhicine" in de handel gebracht. Vijftien druppels van het vocht, driemaal per dag in een wille keurige vloeistof ingenomen, zouden vol gens de producenten van het middel „elke weefselwoekering oplossen". Niet alleen tegen kanker maar tegen vrijwel alle ge zwellen en bovendien tegen vele ziekten, zou het middel bijzonder werkzaam zijn. Een hoeveelheid waaraan men, op ba- Moskou is opgelucht. „Iwan de Bijltjes man", de geheimzinnige maniak die de laatste tijd vijftien tot twintig Moskouse huisvrouwen vermoord zou hebben met een bijl, is gepakt. Dit goede nieuws werd bekendgemaakt via de radio-instal laties in de stadsbussen en verspreidde zich daarop snel door de stad. Officieel is de arrestatie nog niet bevestigd. Ook de misdrijven zijn door de pers steeds verzwegen, waardoor de paniek en de geruchten nog toenamen. Naar uit betrouwbare bron wordt ver nomen, is de moordenaar een beroeps toneelspeler uit Orenburg in de Oeral. Hij werd daar enkele weken geleden gear resteerd, maar wist te ontkomen naar Moskou. Nadat de eerste afschuwelijke moorden daar bedreven waren, verspreid de de politie onder taxi-chauffeurs, por tiers en woningcommissies beschrijvin gen en een oude foto van hem. Aan de hand hiervan is hij enkele dagen geleden herkend door een taxi-chauffeur, toen hij een televisietoestel van een vrouw die hij juist vermoord had, overbracht naar een vriendin. Hoewel de c.a.o.-besprekingen tussen de redersverenigiiig van de Nederlandse zeevisserij en de drie erkende vakbon den over de c.a.o. voor de „zuid" nog niet geheel zijn afgesloten, is over een drietal hoofdpunten overeenstemming be reikt: alle vaste bedragen in deze c.a.o. dat zijn het garantieloon en een aantal toeslagen, worden met tien procent ver hoogd. Aan de bestaande vijftien vakantie dagen worden nog twaalf vrije dagen toe gevoegd onder voorwaarde, dat de visserij daardoor niet wordt opgehouden. Zij zullen dus over het algemeen moeten worden opgenomen als het schip toch aan de wal ligt. Aan het aandeel van de be manning in de besomming wordt één procent toegevoegd. (Advertentie) tTET WAS, wat men weieens noemt, een kouwe- aardappelenbuurt. De eerste vraag die de buren elkaar stelden na onze avondlijke aankomst in het nieuwe huis, was: ,.Waar doen ze het van?", en vervolgens: „Wat zou zij van d'r eigen zijn?" Een delicaat klimaat voor een nieuwe buurtbewoner, die gewend was geraakt aan zijn nederige stulpje aan een gracht, waar het altijd stonk naar de riolen en waar de kin deren soms met dode katten of afzichtelijk op gezette matrassen kwamen aanzetten die zij uit het grachtwater hadden gevist. Wij hadden in dat gammele, oude huis zelfs geen w.c. Naast de keuken bevond zich een duister kamertje, waarin een zogenaamde privaatton stond, welke eens in de week door een gemeente-beambte werd weggehaald en vervangen door een andere. Wij noemden die ton dan ook „onze wisselbeker". pE VOELT wel, dat men met zo'n aanvechtbaar 7 verleden in een vrij deftige buurt, goed op zijn tellen moet passen. De melkboer heet daar „melkman" en tegen plee zeggen ze „clo". Dat dien je te weten. Op een dag viel er een briefkaart in de bus, waarop mijn vriend Jan mededeelde dat hij ons zondag met Coos, in hun beider auto, zou komen opzoeken. Mijn vrouw en ik waren opgetogen. We zaten pas in het nieuwe huis en we wisten dat een voor de deur geparkeerde auto (al is die dan niet van jezelf) een zekere allure aan het betrokken pand verleent. De buren zouden in de aanwezigheid van de auto een reden kun nen zien om ons halve zigeuners eerder te accepteren. TK VEEGDE die zondag de stoep aan en zette mij achter het kolossale raam (dat nieuwe huis leek wel een aquarium, zoveel glas zat erin) om de komst van Jan en Coos in hun auto af te wachten. Om twaalf uur, juist toen de naburige kerk uitging, klonk er aan het begin van de straat een krachtig geronk. Ik zag enkele overstekende kerkgangers verontwaardigd in alle richtingen wegvluchten voor een blauwe rook wolk. Een paar seconden later vertoonde zich het bezopen frontje van een rood-grijze T-Ford bouw jaar 1931, voor mijn oog. Het ding braakte een geweldige walm uit en knetterde als een machine geweer dat dreigt warm te lopen. Het kavalje stopte knarsend precies voor de huisdeur. Een hand sloeg het linnen kapje van de antiekeling neer en daar zag ik Jan, als een Romeinse wa genrenner, in de sjees zitten Hij had een zwart petje op, gelijk de bemanningsleden van pantser wagens. r""OOS ZAG ik aanvankelijk niet. Zij bleek lang- uit op haar rug te liggen, met haar benen onder het bedieningspaneel. Met een vuur rood hoofd holde ik naar buiten om de vreselijke werkelijkheid te aanschouwen. Ik wist dat vlak achter mij de verbaasde buren na de kerk op weg waren naar hun huiselijke haard. Ja, Coos lag in de auto. Er was een brancard in het ve hikel gebouwd. „Ha, joggie!" brulde Jan. „Coos legt plat, zie je dat? Ze heeft ischias in d'r rug en ze moet horizontaal vervoerd worden. Help je effe?" Er volgde een uitgebreid manuaal met portieren, bagage en het schuifdak en na enige moeite kregen we Coos overeind- „Wat 'n last, wat n last!!" kreunde ze. „Maar Jan wou me per se meehebben. Hij zei: „Je zal je moeten be helpen, maar niemand zal ooit beweren dat ik mijn vrouw niet netjes behandel!" 'T'ERWIJL MIJN vrouw de wat wankele doos naar binnen bracht, legde Jan met een stentorstem de voordelen van de oude vier- pitter uit. „Hij loopt als een fluit!!" riep hij. „Eri ik stook er puttemeruttel in!" Toen ik het niet dadelijk begreep verduidelijkte hij „Pe terolie!" Verwonderd keek ik naar het inwendige van de auto. Behalve de berrie voor Coos, lagen er hier en daar instrumenten, gereedschappen en apparaten in de wagen. Op een stuk van de achterbank, naast de plek waar het hoofd van Coos had gelegen, stond een accu met draden eraan, die naar de machinekamer voerden. Op een klein kistje zag ik een jerrycan die ondraag lijk stonk. „Daar zit de puttemeruttel in", lichtte Jan toe. „Kijk, langs dat slangetje loopt het spul naar m'n carburateurtje. Ik moet er nog een tank onder bouwen, maar voorlopig heb ik meer vlooien dan geld". TK TROONDE hem snel mee naar binnen. De buren hadden de ramen open staan en zij konden elk woord verstaan, wist ik. De auto bleef een beetje scheef, en in het volle zonlicht duidelijk zichtbaar met een verfkwast opgelakt voor de deur staan. Trieste uitdaging aan mijn snobisme. Maar in huis vergaten wij onze teleurstelling en luisterden wij opgewekt naar Jans altijd krankzinnige belevenissen. Toen de avond viel en wij het huis hadden be zichtigd, gaf Jan opeens het voornemen te ken nen om een douche te nemen. In de woonark waarin hij zich met Coos, plus een viertal katten een eekhoorn, een zwaan en een kraai ophield, hadden ze geen douche. Hij stelde er prijs op, tenminste deze ene keer zijn stoffig korpus te wassen. TK WEES hem de weg en vertelde hem hoe 7 het met de kranen zat, waarna ik mij (een tikje vermoeid) in de huiskamer terugtrok om de dames gezelschap te houden. Coos had een halve lighouding aangenomen, in verband met de ischias en mijn vrouw draafde pittig af en aan met koffie en stukken zelfgebakken cake. Het was rustig en mooi in huis. Goed om te leven. Een barmhartige duisternis had het ve hikel voor onze deur aan het oog onttrokken. Opeens schoot Coos met een kreet overeind. Uit de diepste krochten van ons nieuwe huis had zich een geloei losgemaakt, dat naar men zegt wel eens in Schotse kastelen wordt gehoord. Een klopgeest met barstende hoofdpijn. Daar leek het op- Maar het bleek alleen Jan maar te zijn. „WAT EEN rotzooi!" schreeuwde hij in de dou- checel. „gaan ik me daar voor het eerst van mijn leven in bad en daar krijg ik me zo'n kouwe takkestraa] op me bliksem! Zijn jullie krankjorum daar beneden? Blijf met je vurige tengels van die geiser af! Ik sta hier te vernikkelen!" Jan lardeerde dit krachtige com mentaar met termen die je niet kunt afdrukken. Mijn vrouw holde de kamer uit en riep onder aan de trap dat wij allemaal netjes in de kamer zaten en dat niemand aan de geiser had ge knoeid. „Moordenaars!" brulde Jan in de douche cel. „Nou sta ik mijn billen te branden! Doe wat aan die geiser of ik loop in mijn blote kanus de straat op!" Ik was intussen vertwijfeld begonnen met het afstellen van de weerbarstige geiser. Aan het gebrul kon ik horen of de straal te heet of te koud was. Het Amerikaanse leger in West-Duits- lsnd gaat deze week een aantal leger- konvooien van West-Duitsland naar Ber lijn en terug laten rijden. De eerste co lonne, bestaande uit 32 vrachtwagens en jeeps met 183 inzittenden, is gisteren zonder moeilijkheden de Russische con trolepost bij Marienborn gepasseerd op weg naar Berlijn. Het was de eerste colonne die over de weg door de corri dor ging sinds de incidenten van begin november, waarbij een Amerikaanse colonne 41 uur lang bij een controlepost vastgehouden werd. j\JA EEN minuut of vijf veranderde het geloei ln een tevreden geknor. Gelukkig het water had de juiste temperatuur. Even la ter kwam Jan monter de kamer binnen en wij begonnen allemaal te informeren hoe het met zijn brandwonden en bevriezingsverschijnselen stond. „O, 't was op den duur echt wel tof", zei Jan. Wij vielen bijna om van verbazing. „Maar waarom stond je dan zo te balken in die douche cel?" vroeg ik. „Balken?" riep hij, „balkte ik' Je bent niet lekker. Ik heb alleen een paar dienst- mededelingen gegeven, 't Water werd een beetje fris en ik dacht dat er iets met die geiser van jullie was!" Laat in de avond vertrok de T-Ford, met Coos horizontaal in het bakkie, knallend en ronkend uit onze voorname straat. Je róók de petroleum De volgende ochtend zei onze buurvrouw tegen mijn vrouw: ,,Ik heb er geen bezwaar tegen dat u veel van hoorspelen houdt, maar zet voortaar alstublieft de radio wat zachter TOMASO In een chemische fabriek te Attleboro lil de Amerikaanse staat Massachusetts zijn bij een krachtige ontploffing vijf mensen om het leven gekomen en min stens tien gewond. Het gebouw werd verwoest. De explo sie werd tot in het op 65 km afstand gelegen Boston gehoord. Er ontstond brand die oversloeg op een ander ge bouw. De brandweer had vijf uur nodig om het vuur meester te worden. Ruim honderd woningen in de omtrek zijn ont ruimd. omdat men vreesde dat zich nieuwe ontploffingen zouden voordoen. In dezelfde fabriek had zich vrijdag ook al een lichte explosie voorgedaan waarbij één man werd gewond. (Advertentie) WATERDICHTE BADKAMERKACHEL f43.50

de Stem | 1964 | | pagina 11