JO ..Ik wil wereldkampioen worden. Niet om de „Zo heel veel tijd heb ik niet meer! trui en niet om het geld!" EEN GELUKKIG GEZIN Registratie van boten en van sportvissers KLARE TAAL Wielermeeting Antwerpen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 13 JANUARI 1964 1964 Groene dijken, linten in het landschap, omarmen de polder van Kruiningen. De zon is geel en de hemel blauw. Rechts van de brede, grijze verkeersweg, slagader van Zee land, ligt een klein station. Op 'n handbreedte daarvan be vindt zich een huis, geheel wit. Daarin woont Jo de Roo, de minst spraakzame, maar sterkste Nederlandse wielrenner. Zijn naam is voor Frankrijk een begrip. Kinderen in Bretagne, die nooit veel meer dan de zee hebben gezien, kennen zijn gestalte, zijn roestbruine ogen, zijn zwarte haar dos. Boeren in de Vallei van Chevreuse, die zich alleen ple gen bezig te houden met koeien en kippen, spreken over de sierlijkheid van zijn pedaalslag. Burgers uit de Haute Savoie, die hevige debatten voeren over de kwaliteit van de laatste gewonnen wijn, praten met ontzag over zijn sterke eind- schot. En zo is dat niet alleen in Frankrijk, maar ook in Italië. Winkeliers, die langs het Como-meer wonen, weten de leeftijd van Jo de Roo. Herbergiers in Vlaanderen, die in seconden liters bier tappen, plukken de erelijst van de Kruiningse jongen uit hun gedach ten. Spaanse ezeldrijvers, die nau welijks begrijpen, dat zij in Europa leven, hebben aan Jo voldoende om er de Roo achter te denken. De vermaardheid van Jo de Roo is het resultaat van vijf opzienbarende over winningen. Zijn naam verscheen voor de eerste maal op de frontpagina's van de kranten op de laatste zondag van mei 1962. Toen loste de Zeeuwse renner op de gemene helling van Dourdans de oude, uitgeputte Willem van Est en ijlde hij zegevierend in de richting van het Pare des Princes te Parijs. De zege de marathon-van-de-weg, Bordeaux-Pa rijs, sprak tot de verbeelding, maar be wees nog weinig. Zij werd echter ii hetzelfde jaar onderstreept in de daar opvolgende Parijs-Tours. Ook in de Ron de van Lombardije. Een gouden glans kwam over die overwinningen door de verovering van de internationale wieier- beker, die nog nimmer buiten Frankrijk was geweest. Het seizoen 1963 moest de bevestiging brengen van de klasse van de renner. Hij begon aarzelend. Zó zelfs, dat zijn meest fervente fans hem afschreven. Zó, dat de selectieheren, die beslissen over de uitzending naar de wereldkampioen schappen, hem vergaten. Vooral het laat ste hinderde de wereldbekerwinnaar. Hij zou laten zien wie hij was en hij kwam terug met een nieuwe triomf in Pa rijs-Tours. Met een tweede overwinning in de Giro di Lombardia. De wielerwe reld lag verbaasd aan zijn voeten. KARAKTER Is Jo de Roo wel de zo vaak beschre ven stille, zwijgende sfinx? Wie een vol le dag bij hem als gast is, ervaart niet tegenover een groot causeur te staan. Maar toch: zijn blik is even vriendelijk als het landschap. Zijn karakter even open als de polder. Zijn visie even mild als de zon. Zijn geladenheid even sterk als de wind, die door de takken van de bomen zwiept. Jo de Roo heeft een wisselende natuur, Hij kan een kwartier lang spreken het tempo van het traag voorbij zijn huis rijdende treintje. Maar hij kan ook kort en krachtig zijn als een bliksem schicht, die door de polder knettert. Die wisselvalligheid uit zich ook in de titels van de werken, die in zijn boeken kast staan.... en culmineren in „Oorlog en Vrede". „Jo de Roo is een raadsel", luidt de kop van een verhaal, dat een plaats kreeg in zijn plakboek, maar is het waar? Wat zijn je plannen voor dit seizoen, Jo? Ik heb tot nu toe alleen maar najaars- klassiekers gewonnen. Ik moet, ik wil het bewijs leveren, ook vroeg in het sei zoen een zege te kunnen behalen. De prestaties, die ik het vorige jaar boekte, spraken niet tot de massa. Slechts een overwinning telt. Ik schoot in de eerste klassiekers precies te kort. Ik kwam als tiende uit de Ronde van Vlaanderen, als vijfde uit Parijs-Brussel, als vierde uit Luik-Bas tenaken-Luik, als zevende uit Bordeaux- Parijs. Het zegt de supporters niets. En eerlijk gezegd mijzelf weinig. Ik wil het dit jaar anders doen. Er is maar een he le kleine kans. dat ik de Antwerpse Zes daagse ga rijden. Ik voel mij op de baan niet best thuis. En bovendien moet ik aanspannen met jongens die al evenmin specialisten zijn. Ik voel er meer voor in het begin van februari naar de Ronde van Andalusië te gaan. Daarna naar de Ronde van Sardinië. Ik ben dan klaar voor Parijs-Nice en toch zeker voor Mi- laan-San Remo, een wedstrijd, die ik wil winnen. Lukt het niet, dan moet het gebeuren in Parijs-Roubaix, Parijs-Brus sel of de Ronde van Vlaanderen Het is intussen mei en op het einde daarvan komt Bordeaux-Parijs. Ik heb iets goed te maken. Na Bordeaux-Parijs zal ik mij volledig concentreren op de Ronde van Frankrijk. Ik ben van oordeel, dat een ren ner, die de Ronde van Frankrijk niet rijdt, zichzelf op een tweede plan plaatst. Ik ben nog maar zes entwintig jaar. Zo heel veel tijd heb ik niet meer. Een Ronde van Frankrijk winnen is moeilijk, maar in die wedstrijd goede uit slagen behalen, zich in de belang stelling werken, moet mij lukken. Na de Tour de France het wereldkam pioenschap (Van onze speciale verslaggever) Stapleford, die onlangs de nationale j HET WAS ZONDAGMIDDAG al titel won voor Diana, erg druk in het spiksplinternieuwe 'S MORGENS HADDEN wij Helly schaatspaleis van Grenoble. Zowel Sengschmidg en Regine Heitzer op op als om de glanzende ijsvloer. dezelfde baan aan het werk ge- De training voor de Europese kam- zien. Vooral de blonde Helly bleek pioenschappen kunstrijden, die er al goed in vorm te zijn, getuige morgen in alle vroegte zullen be- haar sterke sprongen. Maar toen ginnen, was in volle gang. En Gre- wij Sjoukje weer eenmaal bezig noble verstoken van top-voetbal en zagen, werd het opnieuw duidelijk, andere grote zondagse evenemen- dat ook in Grenoble, ook in 1964, ten, was met hele families uitge- maar één rijdster aan de Europese lopen om de keien van het Euro- top sta at. In deze eerste titelstrijd pese schaatstheater aan het werk van dit uiterst belangrijke seizoen te zien. met de Olympische Spelen tussen Het is ook aangenaam toeven in Europese en wereldkampioenschap deze prachtige hal n „/li- w II I Al Pen in, moet er al met zijn prach- M I f JI I If- |\l I I j heel iets bijzon- tige koepelvor- J *- - 1 ders gebeuren wil mige dak, van rs/—v k irTj rk I P\ kampioene natuurlijk getint |/V\r WlN LKt[N U vrijdagavond met hout. De tribunes KRACHT Denk je nu al aan kampioenschap? het wereld- Ik zou bijzonder graag wereldkam pioen willen worden. Niet eens om die trui. Ook niet om dat vele geld, maar om de Nederlandse wielerleiders nu ein delijk eens duidelijk te maken wie ik et ls voor mij volkomen onbegrij pelijk, dat ik noch in 1962 noch in 1963 ben uitgezonden. Welke renner kon op overwinningen bogen zoals ik? Waar om kozen zij mij als sportman van het v?,? een sterveling in Frankrijk heeft begrepen waarom ik er niet bij was Ie dereen nam aan, dat ik in Salo en Ronse zou zijn. Het was niet zo, maar ik zal nLy00f if rgeT7' d?t ik in Saint Gervais present ben. Ik rijd graag in Frankrijk Jh?u.Jvan dat land- Ik hou van de wedstrijden. Het publiek kent mij. Ik zal er alles voor doen en er alles voor laten om er dit jaar bij te z.ijn. Een wereldkampioenschap is niet veel an ders dan een ééndags-kiassieker. Moet ik nog meer zeggen? Na het wereldkampioenschap komen opnieuw Parijs-Tours en de Ronde van Lombardije. Als dubbele winnaar kan ik die wedstrijden niet passeren Ik zal er heen moeten. Is het niet een zwaar, overladen programma? Een moderne renner moet een seizoen kunnen maken van februari tot oktober. Maar natuurlijk: hij moet niet bij de start van iedere wedstrijd gaan staan met de bedoeling te winnen. Veel ren ners hebben die instelling. Zij kunnen zich niet sparen, zij kunnen niet naar een werkelijk belangrijke wedstrijd toe leven. Ik geloof dat wel te kunnen. Toen ik het vorige jaar aan Bordeaux- Parys begon, wist ik, dat ik niet als eerste het Pare des Princes zou binnen lopen. Ik was er echter maanden later wel van overtuigd, dat ik Parys-Tours opnieuw zou winnen. Ik ging ook naar Een moment uit het leven van Jo de Roo. Het werd vastgelegd op de laatste zondag van mei 1962, toen hij op de helling van Dourdans aan zijn triomfantelijke opmars begon in Bordeaux-Parijs. Daarna volgden vier andere klas sieker overwinningen. Zij vergden alles van de mens... de Ronde van Lombardije met de weten schap, dat ik de te kloppen man zou zyn. Merkwaardig? Ach kom! Op een ge geven moment ben je overtuigd van je kracht. Die zet je in wanneer het er werkelijk om gaat. De eerste ronden, die ik dit jaar ga rijden, zijn voor mij een voorspel. Een training. Ik ben te vreden als de eerste uitslag in Milaan- San Remo zal komen. KLASSE Zie je nieuwe, belangrijke tegenstanders? Ik heb in de laatste maanden van het vorige seizoen, want daarop moet ik mij baseren, één renner gezien, waarvan ik haast zeker weet, dat hij er zal komen. Het is Pierre Zimmermann, de winnaar van de Ronde van de Toekomst. Hij heeft werkelijk klasse. Voor het overige dienen er zich geen nieuwe gezichten aan Zeker, héél Italië heeft de mond vol over Italo Zilioli, die reeds 'n nieuwe campionissimo wordt genoemd. Ik heb de jongen in de Ronde van Lombardije eens goed bekeken. Hij doet het niet slecht, maar een grote coureur zie ik er toch niet in. Bij gebrek aan waarach tige kampioenen, produceren de Italia nen er maar een rijtje. Waar zijn zij ge bleven? De onoverwinnelijke Ercole Bal- dini, Gastone Nencini en zoveel anderen? Zilioli is eenzelfde type. Hij zal tekort schieten en snel vergeten zijn, hetgeen niet wegneemt, dat hij voor verrassin gen kan zorgen. Een renner heeft soms een begenadigde dag. Dan kan hij alles. Het is een kwestie daar altijd rekening mee te houden. Ik ben natuurlijk zeer benieuwd naai de prestaties van de andere Nederlan ders. Vooral naar die van Jan Janssen, die nu door moet gaan breken. Wat zul len Piet Rentmeester en Michel Stolker in Spanje doen? Hoe zal het Bas Malie paard gaan? En al die anderen? KUNDE Denk je veel in Nederland te rijden? Neen! Ik zou het overigens graag ge noeg doen. Zoals de zaken nu staan lig gen mijn belangen op de eerste en voor naamste plaats in Frankrijk. Ach, welke Nederlandse wedstrijden zijn er en wel ke hebben iets te betekenen? Ik vond het leuk de ,.Acht van Chaam" te win nen. Het is aardig een Ronde van Ne derland mee te maken. Er is altijd wat in te koop. En het is natuurlijk goed je eens te laten zien in enkele criteria, want je hebt verplichtingen aan je sup porters. maar het is allemaal zo weinig, dat het haast kan worden verwaarloosd. Een ander moment uit het leven van Jo de Roo. Er is een groot verschil tussen de zwijgzame, fiet sende sportman en de levendige, aardige Kruiningse echtgenoot. Jo de Roo in gezelschap van zijn charmante vrouw Corrie en... het pittige dochtertje Nicole, die haar dagen doorbrengt door te spelen met Sheba., de hond. Jo de Roo zwijgt. Zijn ogen glijden over het landschap, dat voor hem ligt. Hij zal het spoedig voor weken, maanden niet meer zien. In alle stilte bereidt hij zich voor op het wegseizoen. Alleen op de weg wil hij een groot man zijn. Kop pig heeft hij de aanbiedingen afgesla gen, die baandirecties hem gaven. Hij denkt geen twee heren te kunnen,diénen. Zijn kracht, klasse en kunde wendt hij aan voor de mooiste wedstrijden, die de wielersport kent. Werk schuwt hij niet. PIET HACK. zijn verwarmd, het restaurant is voortreffelijk en aangezien ook de deelnemers enthousiasme over de perfecte ijsvlakte, en de goed in gerichte kleedkamers niet onder stoelen of banken steken, ligt het voor de hand dat Jean Paul Guhel, de voormalige Europese titelhouder in het ijsdansen, er als een bij zonder trotse directeur rondloopt. DE TOESCHOUWERS ACCOM - MODATIE beperkt zich echter tot maximaal 2500 personen en de vele Fransendie met overtuiging be weren dat over enkele weken Gre noble zal worden aangewezen voor de Olympische winterspelen van 1968 vooral nu Lyon voor de zomerspelen is gepasseerd, zegt men moeten wel grote optimisten zijn. En dat nog afgezien van het feit dat de ski-pistes te ver van de stad zijn gelegen. Maar ja de Fran sen overdrijven eenmaal graag... Nog niet alle deelnemers waren zondagavond in de stad met het machtige decor van de Franse Al pen op de achtergrond aangeko men. De Russen, Hongaren en Tsje- chen ontbraken nog en het was een teleurstelling voor het publiek dat het paar Ludmilla BelussovaOleg Protopopov niet op het ijs ver scheen. De kijkers moesten het trouwens ook stellen zonder Sjoukje Dijkstra, want Sjoukje oefende deze dag op de tweede baan, op korte afstand van de hoofd-arena gelegen. Zaterdagavond laat was Sjoukje, die haar titel voor de vierde maal komt verdedigen met trainer Arnold Gerschwiler uit Davos aangekomen. Na een lange nachtrust en een rustig doorgebrachte ochtend, train de zij 's middags een uur lang op de bij-baan tezamen met het En gelse drietal Diana Clifton-Peach, het nieuwe Britse sterretje Carol Warner en de pittige Shelley Ann tersdochter uit Amstelveen zijn. Wij de blonde dok- schrijven dit al jaren, het wordt eigenlijk eentonig... MET MEER DAN NORMALE interesse hebben wij de training uan Wouter Toledo gevolgd. Wouter is, zoals bekend, voorlopig inge schreven voor de Olympische Spe len. Het voorbehoud is daarbij ge maakt, dat de opgaande lijn in zijn prestaties blijft gehandhaafd. Die opgaande lijn is er ongetwijfeld. De training onder Gerschwiler heeft hem meer zekerheid gegeven. Hij is lichamelijk sterker geworden, hetgeen zijn sprongkracht ten goede is gekomen. Een plaats bij de eerste acht is zeer waarschijnlijk te veel gevraagd, maar in de staart behoeft de Hagenaar bepaald niet te ein digen. Flartverkwikkend was het optre den van Jopie en Nico Wolff, het eerste Nederlandse danspaar, dat sedert vele jaren weer voor een internationaal toernooi is inge schreven. Het was verrassend te zien, hoe sterk het tweetal is voor uitgegaan en hoe goed de vrije dans ten uitvoer werd gebracht. (Van onze hengelsport-medewerker) n Artikel over de gevaren die sport vissers in hun visbootjes bedreigen, heeft verschillende verheugende reacties opgeleverd. Het komende voorjaar gaat een van de grootste visboten-verhuurders in 't Zeeuw se sportvis-dorado: Charles Beeke in Kamperland aan het Veerse Meer, zwemvesten en ander red dingsmateriaal aan zijn vissende klanten meegeven. Hij wil de sug gestie van de burgemeester van de Waddengem. Wieringen volgen om 'n verhuurregister aan te leggen van alle mensen, die met zijn bo ten de komende zomer het Veerse Meer optrekken. Alle bootjes zul len genummerd worden om betere controle mogelijk te maken. Alle sportvissers krijgen ook instruc ties mee met de gedragsregels op deze vistochten. Hoewel het Veerse Meer onder nor male weersomstandigheden vrij onge vaarlijk is, zijn voor vele toeristen, die het water nauwelijks kennen, de nódige voorzorgen geen overbodige luxe. Het valt te hopen, dat vele botenverhuur ders in de Zeeuwse en Westbrabantse kustplaatsen, de Biesbosch en de grote rivieren de nodige veiligheidsmaatrege len zullen nemen Een bootjesverhuur- der, die bij flinke wind of mistig weer nog bootjes verhuurt, speelt met het leven van mensen, die de groe gevaren van het soms verraderlijke water vaak niet kennen Mag ik u burgemeester C Schellin- ger van Wieringen in het Noórdholland- se Waddengebied even voorstellen. Eind oktober was deze vissende burgemeester betrokken bij de opsporingsacties van twee hengelaars uit Obdam, die 's mor gens met mist op het Wad waren gaan vissen. Zij zijn jammerlijk verdronken, omdat ze in de mist hun boot verlaten hebben om elders op het drooggevallen wad hun geluk te beproeven. In de cüchie mist zijn ze aan het dwalen geraakt, zodat ze hun boot, die later leeg en drijvend werd aangetroffen, niet konden terugvinden. De politie van Wieringen heeft de namen van de beide mannen uit Obdam alleen kunnen ach terhalen door het .kentekennummer van een eenzame motor na te gaan, die bij het café van een botenverhuurder was achtergebleven. Bij de reddingsactie heeft de burgemeester veel last gehad met de identificatie van de vermiste boot en- de opsporing van de familie van de slachtoffers. Om al deze redenen heeft deze burgemeester, die zelf een enthousiast waddenvisser is, een verzoek aan alle •botenverhuurders in zijn ge meente gericht. Hij verwacht, dat de meeste botenverhuurders aan zijn drin gend verzoek om registratie van sport vissers en nummering van boten door te voeren, gehoor zullen geven. Zo niet dan willen b. en w. van deze gemeente zelfs een politieverordening maken, die de nodige veiligheidseisen zal stellen. Dat is klare en verstandelijke taal. die ook voor het Brabantse Biesbosch-ge- bied, het Oosterscheldeland en de Zeeuwse delta van groot belang kan zijn. Burgemeester Schellinger vraagt zelfs een gebruiksaanwijzing in de boot aan te brengen met enkele verstandige tips voor sportvissers, die strikt ge nomen ook over een kaart van het gebied moeten beschikken, waar ze gaan vissen. Geen nsieo In de zomer varen uit vele Zeeuwse kustplaatsen, maar ook uit Bergen op Zoom en andere plaatsen aan de Bra bantse wal, dagelijks honderden vis bootjes uit, waarvan de eigenaar vaak niet eens weet, waar de vissers wonen. Ook identificatie van de boot, die meest al geen registratienummer heeft, is vaak zeer moeilijk. In de gemeente Wieringen willen ze de registratie zelfs in de gemeente archieven (zonder enige leges) laten vastleggen om bij eventuele hulp- en reddingsacties snel geïnformeerd te zijn. Op het adres van de botenverhuurders dient bekend te zijn. wie met welke boot weg is. Al deze maatregelen kunnen het risico, tot het uiterste beperken Elk jaar wordt het Veerse Meer door enkele honderdduizenden sportvissers bezocht. De komende jaren wordt een groot aantal sportvissers verwacht dat per boot de beste stekken gaat bezoe ken. Vanaf de vaste wal lopen de vang sten langzaam maaj* zeker terug. Al wordt er langs de afsluitdijk van Kam perland naar Vrouwenpolder altijd nog vrij goed gevangen. Nu de haven van Veere voor sportvissers taboe dreigt te worden, zullen vele sportvissers vanuit het beschutte haventje van Kamperland het Veerse Meer op trekken. Zo nodig wil de burgemeester van Wissekerke in de toekomst zelfs de ligplaats-accom modatie laten uitbreiden. De komende zomer zullen enkele tientallen visboot jes met buitenboordmotoren in de ha ven van Kamperland te huur worden, aangeboden. Het belooft een centrum voor sportvissers te worden, dat ook voor eigen bootjes in deze gemeente lijke haven een veilige ligplaats kan vinden. Er zijn ook al twee grote boten, waarop enkele tientallen sportvissers tegelijk voor dagtochten kunnen worden meegenomen. Ook aan boord van deze boten zullen luchtkasten zijn en het nodige reddingsmateriaal, als de nood aan de man komt. De heer Beeke is enthousiast over de suggesties van de Wieringse burgemeester, die zijn op roep strikt genomen tot alle bootjes verhuurders van Nederland zou moeten richten. Ook goede controle op de kwa liteit van de boten, die men bij Plecht weer altijd binnen moet houden, is geen overbodige luxe. Die wekroep geldt ook voor Bergen op Zoom, Bruinisse, Stave- nisse, Burgh, Vlissingen, Yerseke en vele andere plaatsen, waar visboten „zee" kiezen. De Nederlanders Jo de Haan en Jan Derksen zijn zaterdag derde geworden in een omniumwedstrijd, die in het Ant werpse sportpaleis werd gehouden. Jan Derksen zorgde voor een persoonlijk suc ces door de afvalwedstrijd te winnen voor de Belgen van Steenbergen en Scrayen. In de 1 km tegen het uurwerk werd de Nederlandse combinatie tweede achter van Steenbergen-Sterckx1.01.29 tegen 59.2. Het eindklassement werd: 1 Sterckx- van Steenbergen (Belg.) 6 ptn. 2 Seve- reyns-Scrayen (Belg.) 8 ptn. 3 Derkaen- De Haan (Ned.) 10 ptn. In een achtervolgingswedstrijd voor ama teurs werd de Nederlander Cor Schuuring verslagen door de Belg Maenhout. De tij den waren: 4.58.4 tegen 5.00.8.

de Stem | 1964 | | pagina 9