oken rlijk Hoofdbestuur fiatteert beleid van dagelijks bestuur Dit zijn voor het hun plannen nieuwe jaar Geslaagde staatsgreep op eiland Zanzibar KUNSTSCHILDERS OP SOESTDIJK Cliff komt! ,Negermars' op de plaat Iin de t props Satire op t.v.-kijken niet conform opzet over voetlicht Ietbakker VARA over: „Zo is het toevallig Mgr. Bekkers laakt in kritiek schijnheiligheid Artiesten vol goede moed Adamo naar Waalwijk Scheuring in socialistisch kamp in Italië CONFETTI - CONFETTI - CONFETTI - CONFETTI - CONFETTI - CONFETTI 3RUYTER' liKKER OF Bossche bisschop Vriendenclub Gert Timmerman Niet veel bloed vergoten Rob de Nijs Young Sisters Jumping Jewels en Johnny Lion Blue Diamonds Artiesteninvasie in Loon op Zand DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 13 JANUARI 1964 ïkkingen tussen tabak en slokdarm versterken de er een verband bestaat, zijn echter niet voldoen- eken van een causaal ver- n de urineblaas: „De be- pgevens suggereren een bn het roken van sigaret- ?r in de urineblaas bij de Ljn niet voldoende om van ijke betekenis van dit ver ken". Chronische bronchi- >n van sigaretten is de be- öorzaak van chronische de Verenigde Staten en sterfterisico door chro- nchitis". Long-emfyseem irwijding van de long): Er verband tussen long-em- ïet roken van sigaretten, iet vastgesteld of het ver is. Het roken van siga- geassocieerd met een ver- risico als gevolg van long- Dnderzoekingen wijzen op e tussen het roken van si- maagzweren". Ziekten aan ader: „Het sterftecijfer on- nrokende martnen als ge kten aan de kransslagader onder niet-rokende man iet is niet duidelijk of er verband bestaat". Lever- toegenomen sterftecijfer als gevolg van leverziek- iderzoekingen aangetoond, [evens zijn niet voldoende direct of causaal verband (rapporteert voorts, dat uit ren is gebleken, dat het [als gevolg van genoemde leert naar gelang de leef- Imen is begonnen te roken, >n inhaleert en hoeveel si- dag men rookt. Hoewel pen van deze met roken in brachte ziekten groter is jrokers, is het sterftecijfer Ittenrokers veel groter dan Is van pijpen of sigaren. Ing met het roken van si- >k het sigaar- en pijproken r betekenis". verklaart voorts, dat er bewijzen bestaan, dat in .rijven werkende arbeiders kunnen krijgen door be- koolwaterstofverbindingen, door hun werk in aanra- In Amerika zullen twee ben worden ingediend, een. J* van sigaretten-adverten- Idere ten aanzien van het |n tevens voor een onder- ie gevaren van sigaretten- ion in Concord (Californië) laken van reclame voor si- fzijn uitzendingen verboden, ^anse vereniging voor kan- \g heeft er op aangedron- |e over te gaan om te voor- Ij ongelui gaan roken. en dorpen van ons de filialen af wonen I uit het verkopen en I worden in Vlissingen lot 35 jaar. De goede Idags zijn zij over het he voorkeur genieten. |onds van De Gruyter artikelen, de vakan- |nsdag 15 januari a.s. 3 te Middelburg, de Afdeling Perso- hoog loon Isureau van dit blad. in actie. JHaltl In naam der wet!' lal hij de schuivende smok laars. Probeer niet er tus- uit te knijpen, want de po- staat pal en let volgende ogenblik maak- Biij een salto, die hem bo- lop zijn arrestanten wierp. Zeeg valt wel meteen met J neus in de boter.. 1" scha fte Hinter. ?5 Het hoofdbestuur van de VARA, dat zaterdag in een extra vergadering bijeen is geweest naar aanleiding van de reacties, gewekt door de televisieuitzending „Zo is het toeval lig ook nog eens een keer" van 4 januari, heeft na afloop een verklaring uitgegeven, waarin het het beleid van het dagelijks' bestuur fiatteert. Mgr. Bekkers is voor de t.v. verschenen en heeft de uitzending „wat plomp" genoemd, maar daarnaast schijnheiligheid in de kritieken gewraakt. Hier ziet u het bestuur van de vereniging van „Zo is het..."-tans. V.l.n.r.: J. v. d. Doel, pater J. v. KilsdonkDick Ariese (initiatief nemer), ds. J. J. Hille (niet zicht baar, achter Ariese), J. van den Berg en drs. Ed van Tijn. parallellen in grote massale bijeenkom sten waar mensen eenvoudig worden al- Het hoofdbestuur keurt het be leid goed dat het dagelijks bestuur te dezer zake heeft gevoerd. Het hoofdbestuur is van mening dat het onderdeei, bevattende een sa tire op het televisiekijken niet op zodanige wijze over het voetlicht is gekomen als krachtens de opzet wenselijk ware. Voor zover kijkers door dit programma in godsdien stige dan wel anderszins respec tabele gevoelens zijn gekwetst, wordt dit door het hoofdbestuur betreurd. Enigerlei bedoeling van die aard is de V.A.R.A. uiteraard volkomen vreemd. Het hoofdbestuur is verontwaardigd over de hetze, die rondom dit program ma en de kennelijke bedoeling om dat tot hand nemen van het desbetreffende the ma en de kennelijke bedoeling omdat tot uitdrukking te brengen, alleszins verant woord zijn te achten. Het hoofdbestuur onderschrijft de me ning van de televisiesecretaris, dat het programma, al vanwege de sfeer daar omheen ontstaan, hem en zijn staf de hoogste eisen zal stellen. Het hoofdbestuur heeft de redactie ver zocht zich de opgedane ervaring ten nut te maken, zich bepaaldelijk bewust te blijven, gegeven ook de aard van het programma, hoe zeer godsdienstige waar den het Nederlandse volk ter harte gaan, alsook zich te realiseren dat voorshands veelal geen alternatieve kijkmogelijkheid ten onzent bestaat". „Mijn eerste reactie na de uitzen ding van „Zo is het" was: de uitzen ding is wat plomb. De echte humor ontbreekt, de spirit en de spitsheid. Daarna kwam bij mij de gedachte op: Zo springt men toch niet om met bij belteksten en gebeden. Ik kan mij best voorstellen dat bij sommigen de reactie juist het omgekeerde is ge weest. Hier zou een groot verschil kunnen bestaan tussen katholieken en protestanten. En ik kan me dus goed voorstellen dat veel mensen zeer terecht gekwetst zijn geweest in gevoelens die hun heilig zijn". Aldus mgr. Bekkers in een televisie- interview. De Bossche bisschop kon meegaan met de gedachte dat men niet bang moet zijn om felle middelen en nogal zwaar ge schut op tafel te brengen. „Alleen moe ten wij bedenken dat heel veel mensen slecht kunnen luisteren. Bij de televisie zou men dus altijd moeten bedenken dat men toch niet iemand of groepen van mensen kan kwetsen". Naar aanleiding van de kritiek zei mgr. o.a.: „Ik kan mij best voorstellen dat men niet altijd zijn woorden en zijn gedachten in de hand heeft. En als men een beetje geëmotioneerd is en in zo'n situatie verkeert, dan wikt men zijn woorden niet altijd precies en dat moe ten we ook kunnen verdragen van de ander. Maar ik stel mij toch deze vraag of wij ons niet heel eerlijk moeten afvragen en ik bedoel er ook een groot gedeelte van de pers en de ingezonden-stukken' schrijvers mee, of in die wijze van kri tiek niet echt een brok van schijnheilig' heid en van onoprechtheid zit. Als die dingen dienen als kapstok waaraan men een aversie tegen de VARA, een aversie tegen een politieke partij waarvan de VARA de spreekbuis wil zijn, gaat op hangen, of nog erger de kapstok waar aan men ophangt een aversie tegen een bepaalde groep die zeker program brengt of tegen individuele personen, dan vraag ik mij toch wel af: is dat nou niet een groot stuk schijnheiligheid. Men verbergt zich achter heilige begrippen". Mgr. Bekkers sloot zich aan bij een schrijven waarin een aantal hoogleraren hun bezorgdheid uiten over de opge kropte haatgevoelens, die blijkbaar bij een deel van het volk leefden. Mgr. ziet gekraakt, in het gepraat over de jeugd over de moderne kunst, de schilderstuk ken waar men voor gaat staan en zegt: dat kan een kind van drie jaar doen, die klodderij. „Ik vind dat heel erg. Dit heeft met praktisch christendom weinig te ma ken". „Ik zou", aldus besloot mgr. Bekkers „in aansluiting op een televisie-uitzen ding die ik afkeur, waar ik het echt niet mee eens ben en waar ik van be grijpen kan dat zeer veel mensen er eer lijke kritiek op hebben, toch de vraag willen stellen: Past het ons, die christe nen willen zijn, een dergelijke kritiek te uiten als wij hebben meegemaakt?" Reeds enkele minuten na deze televi sie-uitzending begonnen de telefoons in de KRO-studie te Hilversum te bellen van mensen die hun adhesie kwamen be tuigen met deze televisietoespraak van mgr. Bekkers. Een derde reactie op het omstreden program van „Zo is het toevallig kwam zaterdag te Amsterdam. Daar is nl opgericht de vereniging „Vrienden van „Zo is het toevallig ook nog eens een keer"." De bovenzaal van Kriterion telt 162 zitplaatsen, maar toen de vergadering daar begon bevonden zich zeker meer dan 400 belangstellenden in deze ruim te. Ruim 400 personen gaven zich als lid op. Gedurende de vergadering zijn ook tal van telegrafische en telefonische aan meldingen binnengekomen. Het voorlopig bestuur bestaat uit: de initiatiefnemer Dick Ariese (journalist), voorzitter; J. van den Berg (journalist), secretaris; J. van Kilsdonk (Studentenpa- ter); ds. J. J. Hille (remonstrants predi kant) en drs. Ed. van Tijn (^conomisch student) De laatste drie voerden het woord. Be sloten werd een delegatie af te vaardi gen naar het bestuur van de VARA om zich als vrienden („niet als vrienden van de VARA", doch) van „Zo is het voor te stellen en er bij dat bestuur „met kracht op aan te dringen dat dit pro gramma „Zo is het niet slechts niet wordt getorpedeerd, maar evenmin wordt afgezwakt door bijvoorbeeld enige pre ventieve censuur". In deze eerste Podium-aflevering in het nieuwe jaar laten wij onze bekend ste Nederlandse tienerartiesten aan het woord. Zij vertellen u zelf hun antwoord op onze vraag: „Wat zün je plannen voor 1964?" Tri Nairobi werd verklaard, dat „Veel gouden plaatjes maken. Het gaat heel goed. In maart krijg ik voor mijn eerbied voor gijze haren al een 2e ere-schijf, In dezelfde maand zal ook mijn „Nimm deine weisse Gitarre" met goud bekroond worden. Verder heb ik contracten lopen met de Duitse T.V. voor twee shows. In de ene zal ik optreden met Chris Howland en in de andere met Werner Müller. Op het Hollandse scherm zal ik te zien zijn in het programma van Pi Scheffer. Ook ga ik dit jaar naar Oostenrijk en treed ik op voor de Vlaamse T.V.. Een grote gebeurtenis wordt mijn vakantie. Voor het eerst in vijf jaar knijp ik er eens even tussenuit. Mijn grootste wens? Met mijn zingen zoveel mogelijk mensen een pleizer doen". „Dit jaar lanceert de VARA de „Rob de Nijs-show", vertelde zijn moeder ons, want Rob zelf zat in Duitsland voor T.V .-opnamen, toen wij hem wilden spreken. Voorlo pig is slechts één show gepland, maar als die inslaat zul len er wel meer volgen. Óp 26 januari treedt hij boven dien op in de „Corrie Brokken-show". Dezer dagen is in Duitsland ook een plaat van hem uitgekomen. Naar het buitenland kan hij dit jaar niet, want hij „zit al vol" tot Kerstmis." De Bredase zusjes Willy en Nelly de Jong waren in een stralende bui. „Eind januari komt/ er een nieuwe plaat van ons uit: ,',Kom dans met mij", „Achter de hoge bergen". Deze nummers zullen we ook in het TV-programma Rooster" presente ren. Vóór mei komt een tweede plaat uit. Verder zitten we met diverse artiesten onder wie de Jumping Je wels in een show, waarmee we op tournee gaan. En tot slot zitten we nog dik in onze shows voor de Wel zijnszorg". Op het ,iland Zanzibar, dat nog niet zo lang geleden onafhankelijk heid verwierf, is gisteren de macht overgenomen door 600 opstande lingen, die het verzet van de po litie snel braken. De sultan en zijn premier, sjeik Mohammed Sjamti Hamadi, hebben het eiland verla ten. Veel bloed is er niet vergoten. Er zijn drie doden te betreuren, van wie twee politiemannen, Voorts zijn er 24 gewonden. Gisteravond is een republiek Zanzibar uitgeroepen en is een nieuwe regering gevormd bestaan de uit leden van de „revolutionaire partij". Aan het hoofd staat thans sjeik Obeid Karoeme. De 600 man hebben volgens de com- missaris van politie twee wapendepots overvallen en alle wapens meegenomen. Vervolgens maakten zij zich meester van de politiebureaus, de openbare gebouwen en het vliegveld. Zanzibar beslaat 2650 m2. Er wonen 300.000 mensen, van wie 500 Europeanen. Het Britse oorlogsschip „Owen" heeft opdracht gekregen naar Zanzibar te va ren om zo nodig Britse onderdanen te evacueren. De bevelvoerende officier mag alleen tusenbeide komen als het gaat om de verdediging van Britten. De Brit se hoge commissaris in Zanzibar heeft de Engelsen in het land de raad gegeven, thuis te blijven. Desondanks is hij niet van mening dat het op het ogenblik noodzakelijk is tot evacuatie van Engel sen over te gaan. De Britse hoge commissaris tracht een bijeenkomst te beleggen van vertegen woordigers van de regering en die van de oppositiepartijen. Premier Kenyatta heeft in Nairobi zijn ministers bijeengeroepen om de toestand op Zanzibar te bespreken. In Nairobi werd verklaard, dat op Zan zibar twee oppositiepartijen bestaan, de (verboden) linkse Oemmapartij en de le gale Afrikaans Shirazzipartij. De Oemma wordt geleid door Mohammed Baboe, die vorig jaar uit gevangenschap werd ont slagen nadat hij een straf van vijftien maanden had uitgezeten wezens verzet tegen het toenmalige Britse bestuur. De lijnverbindingen van Zanzibar met Nairobi en Mombassa zijn verbroken. Een aantal politici wordt gevangen gehou den. De populaire Engelse tiener ster Cliff Richard en de hem steeds begeleidende „Sha dows" zullen op 6 april in Den Haag en de volgende dag op et jaarlijkse festival in Blok ker optreden. In Italië heeft zich een scheuring in de socialistische partij van Pietro Nenni voorgedaan toen rebellerende partijgan gers van de linkervleugel besloten een nieuwe, van elk geschipper wars zijnde marxistische partij op te richten. Tullio Vecchietti, de leider van de pro- communistische groepering, bracht het voorstel te berde bij de opening van een tweedaags convent van de linkervleugel en zijn woorden werden met stormachtig applaus en met het zingen van een com- munistisch-socialistisch lied begroet. De aanhangers van Vecchietti vinden, dat Nenni de socialistische idealen heeft verraden door deel te nemen aan een re geringscoalitie van links van het midden met de christen-democraten van Aldo Moro, daarmee de communisten in de kou latend. Het schisma is een slag voor de socia listische partij, maar waarnemers ver wachten niet dat de regering van pre mier Aldo Moro er al te veel last van zal ondervinden. De linkse revolte zal echter ongetwij feld grote verschuivingen veroorzaken in besturen van stad en provincie, waar katholieken en socialisten de touwtjes in handen hebben. Zij zal de volgelingen van Nenni op de lange duur ook ertoe kunnen brengen uit te treden uit de machtige CGIL (het algemene vakver bond), die voor 70 procent onder com munistische leiding staat. Vecchietti zei tot de juichende socia listen in het congrespaleis in Rome, dat de nieuwe partij de „Italiaanse socialis tische partij van de eenheid van het pro letariaat" (PSIUP) zou worden genoemd. „Hard werken, elke avond optreden en nog gelukkig zijn op de koop toe. We hebben al contracten lopen met Duitsland, Ierland, Portugal en Singapore. Verder alle aandacht besteden aan de veelbelovende Marja Dolores, die aan onze zorgen is toevertrouwd en aan onze junio- rengroep „'the Young Ones". „Op 11 februari vertrekken we voor een tournee van een maand naar Argentinië, daarna gaan we twee maanden naar Israël, vervol gens twee maanden naar Scandina vië, dan anderhalve maand naar Duitsland voor TV- en filmopnamen en in aansluiting daarop ruim twee maanden naar het Verre Oosten. Dan nemen we een maand vakan tie en de rest van het jaar gaan we naar Duitsland voor een tournee en naar Parijs voor een optreden in het bekende Olympia-theater". De populaire Belgische zanger Adamo zal op 18 januari in restau rant „Lido" in Waalwijk het mid delpunt van een grote show zijn. Na tuurlijk brengt hij zijn ensemble „I Delfini" mee. „N'est-ce pas mer- veilleur?" De populaire jeugdige Italiaanse zanger Carlo zal op 18 april in Loon op Zand optreden. In dezelfde show zult u Anneke Grönloh, Rob de Nijs en zijn Lords, Willeke Alberti en Ria Valk kunnen beluisteren. Naar aanleiding van de onlangs gehouden „March on Washington", waar bij duizenden Amerikaanse negers en blanken demonstreerden voor opheffing van de rassenscheiding, is in Europa vraag ontstaan naar een herinnering- op-de-plaat aan deze historische gebeurtenis. Verkrijgbaar is nu een opname met twee negerliederen, gezongen door The Freedom Singers, een gemengd koortje, dat tijdens de demonstratie optrad. Hit zijn „We shall not be moved" en „We shall overcome", twee gedragen „strijd"-liederen. De koningin heeft in paleis Soest- dijk de jury en de bekroonden voor 1963 van de koninklijke sub sidie voor de vrije schilderkunst ontvangen. Sommige schilders brachten een proeve van hun werk mee, zoals Hans Hamers, die met twee grote schilderijen boven op een kleine bestelwagen naar Soestdijk was gereden onder politie-escorte. De heer Hamers draagt hier met zijn vrouw een van zijn grote abstracte werken het paleis binnen. Als een staaltje van vindingrijkheid in de liefde moge het gedrag worden vermeld van de dienstbode die verliefd was op een post bode en elke dag een brief aan zichzelf schreef opdat hij zou komen. Waarom heeft jouw dienstbode d'r hoed op vroeg een mevrouw aan haar vriendin. Dat komt, antwoordde deze, ze is pas bij ons en weet nog niet of ze blijft. Mientje, zei een mevrouw, ben je klaar met koperpoetsen Bijna mevrouw, antwoordde Mientje, ik moet alleen uw armbanden err ringen nog doen. „Ik kan niet naar school want ik voel me niet goed", zei een jongetje. „Waar voel je je niet goed?", vroeg zijn moeder. „Op school', zei het jongetje. Maar mevrouw, antwoordde het meisje, dat heeft ook zijn voordelen; als ik dan de baby laat vallen, valt ie niet zo hoog. Ach mevrouw, zei een meisje, weet u nog wel die vaas, waarvan u zei, dat ze van generatie op generatie was overgegaan? Jazeker, antwoordde mevrouw. Nou, zei het meisje, die heeft déze generatie net kapot laten vallen. Waarom zet je toch de vingerkommen niet op tafel, vroeg een mevrouw, gebruikten ze die niet bij de mensen waar je vroeger werkte Nee mevrouw, antwoordde het meisje, daar wasten ze hun handen vóór ze aan tafel gingen. Ik vind het bijzonder merkwaardig, zei een Engelsman tegen zijn butler, dat jij al- tjjd slaapt als ik thuiskom. Hoe komt dat Dat komt, meneer, antwoordde de but ler, omdat ik er een hekel aan heb niéts te doen. Ik vind je wel geschikt, zei een mevrouw te gen een solliciterend dienstmeisje, alleen ben je misschien wat klein. Ik hoop dat je in alle opzichten betrouwbaar bent, zei een (andere) mevrouw tegen een (ander) solliciterend meisje. Je voorgangster ging een beetje te vertrouwelijk om met een politie-agent. Nou, maar daar is bij mij geen gevaar voor, hoor mevrouw, antwoordde het meisje, mijn vader is inbreker. En dan, zei een mevrouw, moet je nog weten dat ik elke morgen om negen uur mijn bad neem. Dat kan heel makkelijk antwoordde het meisje, ik heb het bad toch niet nodig vóór tien uur. Een chauffeur kwam bij een autobezitter sollici teren en deze zei: ik verlang van mijn chauffeur, dat hij geen énkel, maar dan ook geen énkel risico neemt. Dan hebt u aan mij de juiste man, antwoordde de sollicitant; kan ik een voorschot op mijn sala ris krijgen Heb je goeie getuigschriften? vroeg een heer aan een solliciterende huisknecht. Jazeker meneer, antwoordde deze. Kijkt u maar. Hij overhandigde een briefje, waarop stond: „De brenger van deze brief verlaat mij, na een maand als huisknecht in mijn dierust te zijn geweest. Ik ben zeer voldaan".

de Stem | 1964 | | pagina 7