Zeeuwsch-Vlaanderen R.-k. Schoolbesturenbond in Z.-Vlaanderen opgericht Walcheren ZUID-BEVELAND ZAKEN IN HOGER BEROEP RECHTBANK MIDDELBURG Brandweren zien schuur afbranden te Stoppeldijk „Woensdrecht aan Van Ommeren overgedragen Grote kansen voor kath. onderwijs in het gewest Bronchi) Spreekbeurten van kamerlid Koekoek Ver hit U RALLYE VIONTE DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 13 JANUARI 1964 VLISSINGEN GOES Dagblad De Stem Rechtsgevoel Schoolverzuim Door gebrek aan coördinatie en gebrek aan bluswater: Minder schepen vorig jaar in haven Antwerpen Schip aan de grond bij Westkapelle Prof. M. Plattel naar Amerika Twee biljarters uit Axel plaatsen zich voor overgangsklasse Functionaris Meer schooltypen Vlagwisseling te Vlissingen Prof. Scheffer voorzitter van Europees centrum AANBESTEDINGEN MARKTEN H()( Hi WATER Vandaag Morgen Faillissement Schreem SLEEPTROS IN SLOEP De Noorse Grey Master (12.286 brt) heeft zondag bij aankomst de sleeptros in de schroef gekregen. Het bergings vaartuig Dolfijn van Van der Tak is uit gevaren om steun te verlenen en een duiker is ongeveer vier uur bezig ge weest om te trachten de sleeptros te verwijderen. Dit is niet gelukt. Het schip is vannacht in de haven van Vlissingen •binnengesleept en daar wordt de poging voortgezet. Westkapelle TWAALF INWONERS MEER Het zielental nam in 1963 met 12 per sonen toe. Op 31 december 1962 bedroeg het aan tal inwoners 2395. Dit aantal vermeer derde door geboorten met 42 en door ves tiging met 21. 15 personen overleden tn 36 personen vertrokken naar elders. Op 31 december 1963 bedroeg het inwo nertal dus 2407. In het afgelopen jaar werden 21 hu welijken gesloten. Breskens LOOP DER BEVOLKING In 1963 is de bevolking met 62 toegeno men, 1 Januari 1963 bedroeg het aantal inwoners 3609 (1822 mannen en 1787 vrou wen). Geboren 59 (31 mannen en 28 vrou wen), vestiging 153 (72 mannen en 81 vrouwen). Overleden 40 (21 mannen en 19 vrouwen). Vertrokken 110 (48 mannen en 62 vrouwen). Per 31 december was het inwonertal 3671 (1856 mannen en 1815 vrouwen). Er werden 19 huwelijken voltrokken. Groede INWONERTAL GEDAALD In 1963 daalde het inwonertal met 66 Per 1 januari '63 was het aantal inwo ners 1938 (977 mannen en 961 vrouwen) vermeerderingen waren er door geboor ten 25 (15 mannen en 10 vrouwen), ge vestigd 56 (29 mannen en 27 vrouwen). Verminderd werden deze aantallen door overlijden 28 (16 mannen en 12 vrouwen) vertrokken 119 (57 mannen en 62 vrou- UITVOERING GOESE OPERETTE VERENIGING De koninklijk erkende Goese Operette Vereniging zal op vrijdag 17 en zaterdag 18 januari in De Prins van Oranje uit voeringen geven van de operette „De dochter van de tamboer-majoor" Dit stuk, dat zich in de Napoleontische tijd in Italië afspeelt, zal worden gere gisseerd door dokter C. Griep. De raam- regie berust bij de provinciaal toneelad viseur Toine van Bergen. Als dirigent zal optreden de heer J. P. Kousemaker. Na de zaterdaguitvoering volgt een ope rettebal waaraan het dansorkest The Or- pheans zijn medewerking zal verlenen. INZET JUBILEUM VAN MIDDENSTANDSVROUWEN Het jubileumjaar dat de Goese Midden stands Vrouwen Vereniging dit jaar gaat vieren wordt op dinsdag ingezet met een causerie, te houden door de heer A. S. de Jonge, Algemeen secretaris van de Kamer van Koophandel, over het onderwerp: „De taak van de Kamer van Koophandel als instrument ten dienste van het bderijfs- leven". Na de causerie is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Op deze bijeen komst die in de Prins van Oranje wordt gehouden zijn behalve de damesleden ook de heren uitgenodigd. Na de causerie wordt nog een korte huishoudelijke ver gadering belegd. R.-K. MIDDENSTANDERS STICHTEN SOCIëTEIT Onder voorzitterschap van de heer J. H. Roose is vrijdagavond in café Baarends een vergadering gehouden van de r.-k. Middenstandsvereniging de Hanze om te komen tot oprichting van een sociëteit. Na een uiteenzetting van de bedoelingen van deze gezelligheidsvereniging, die niet alleen toegankelijk zal zijn voor katholie ke middenstanders maar ook voor ande ren werd tot oprichting besloten. In het bestuur namen zitting de heren L. de Kok, P. de Jonge en Fr. Gerritsen, terwijl meteen 22 personen als lid werden genoteerd. Het maximum ledental werd voorlopig op 40 gesteld. Besloten werd de sociëteit te houden op elke dinsdagavond. Een plaats van samenkomst zal nog na der worden bekendgemaakt. KAB WIL LEDENBINDING In café Baarends werd een vergadering gehouden van het dagelijks bestuur van de KAB met de afgevaardigden van de aangesloten vakorganisaties. Op deze ver gadering werd van gedachten gewisseld over het probleem een manier te vinden om te komen tot een betere binding van de aangesloten leden omdat diverse in het verleden gehouden bijeenkomsten niet voldoende belangstelling trokken. Als eer ste resultaat van deze vergadering werd besloten om op 31 jan. a.s. een z.g. ,kien'. avond te houden. In deze vergadering presenteerde zich voor de eerste maal het dagelijks bestuur van de KAB, afd. Goes zoals dit enkele weken geleden werd gekozen. In dit be stuur hebben thans zitting de heren H J. C. van Outheusden, voorzitter, P. C. A, de Kort, die als secretaris wordt bijge staan door de heren H. J. G. Clement en Eeman, en de heren M. L. de Koster, J. Buize en L. A. v.d. Boog. Hansiveert AANVARING Te Hansweert ontstond een aanvaring tussen het Nederlandse m.s. Purfina-29 en het Duitse m.s. Untermain. De Purfi na-29, met 435 ton petroleum op weg van Antwerpen naar Pernis, kreeg als tegen ligger het 700 ton metende met ijzer ge laden vaartuig Untermain, dat van Duits land op weg was naar België. Door een manoeuvre van het m.s Paula met een lading zand van IJzendoorn op weg naar Terneuaen, werden de eerstge noemde vaartuigen gedwongen om uit te wijken, waardoor zij met de voorschepen op elkander ingingen. De schade aan de vaartuigen is aanzienlijk. Het motorschip Paula had een dag tevoren een aanvaring op het Hellegat in de nabijheid van Din- telgaat met het driehonderd zesenzeventig ton metende schip Paulina uit Goes, waarbij laatstgenoemd schip eveneens be schadigd werd. *s-Heer Arendskprke LANDARBEIDERS BIJEEN De plaatselijke afd. van de Nederlandse Landarbeidersbond hield haar jaarverga dering o.l.v voorzitter J. van Sabben. De aftredende bestuursleden F. v.d. Berge, J. de Broekert en T. M. Kole werden her kozen. Na de pauze werden door J. P. Lindenbergh dia's vertoond van een reis naar Zuid-Afrika en enkele dia's van het dorp. (Van onze rechtbankverslaggever) Vrijdagmorgen behandelde de Middel burgse arrondissementsrechtbank onder presidium van mr. P. van Empel, een aantal zaken in hoger beroep Chauffeur J. C. V. uit Eikerzee wilde op 17 decem ber 1962 te Dryfschor met zijn auto rechts afslaan. Door het gladde wegdek raakte hij echter aan het slippen, en schoot met zijn wagen naar de overkant van de weg, waardoor schade werd toegebracht aan de bebouwing. V. beweerde dat het on geluk was te wijten aan het slechte weg dek ter plaatse, en had als getuige-des- kundige de aannemer D. R. uit Noord- gouwe meegebracht. Getuige had als be wijsstuk een klinker meegebracht zoals die ter plaatse is gebruikt. Volgens R. behoorde dit soort klinkers beslist niet in een bocht thuis De officier, mr. J. L. Andreae, achtte de verklaring van de getuige-deskundige zeer belangrijk, en hij meende als men er niet bekend was er inderdaad gevaar bestond voor slippen. De bocht stond echter bekend als een gevaarlijke plaats en van vorige ongelukken hadden reeds verslagen in de kranten gestaan. Het was V. die al jaren chauffeur is, dus bekend dat ter plaatse opgepast moest worden. De raadsman van V., mr. A. v d. Weel ontkende dit ten stelligste. Er is geen enkele vorm van vooraanduiding en V. kwam zelden langs deze weg. Nu, na het ongeluk, heeft het gemeentebe stuur wel borden laten plaatsen. V. con cludeerde daarom dat hij buiten zijn Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. telefoon 2377 Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Kiokstraat 1 telefoor 6252 Goes Alg redacteur Explurtatte- voor Zeeland: inspectie Zeeland. P. DE LIGT L. K.. M. DE JONG tel. 6252 Goes tel 2377 HULST Redacteur voor Zeeuwsch-Vlaanderen P.G KUYPERS. telefoon 2377 - Hulst privé 3327. Redacteur voor Walcheren: CH SCHETS, telefoon 3566 Vlissingen Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren. K. MENU tel. 6252 Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland 1 0.18 per mm 1 mm Ingezonden mededelingen 2(4 mm gewone advertenties Bil contract aanzie:.'iike reductie. „Kletntjes": 3 regels of minder t 1.— elke regel meer 0.25 Als één regel gelden 28 letters en/of leestekens. Bil plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,60 en 0,60. Bi) 8 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen da derde plaatsing tegeD half geld. schuld aan het slippen was gegaan. De officier vroeg bevestiging van het vonnis, f 25,- subsidiair 5 dagen. De directeur E. T. uit Middelburg had zich bij de kantonrechter moeten verant woorden voor een aanrijding, die in ja nuari 1962 op de Seisweg in Middelburg had plaatsgevonden. Hij wilde toen een stilstaande vrachtauto passeren, en van de andere kant kwam toen een auto, bestuurd door de 72-jarige C. B. uit Mid delburg Toen T. afremde raakte zijn wagen aan het slippen en botste tegen de wagen van B. Het vonnis van de kan tonrechter was toen f 35,- of 7 dagen. T. ging het niet zozeer om de boete maar om het rechtsgevoel. Hij beweerde dat het voor hem onmogelijk was geweest de wagen van B. van te voren te zien aankomen. De officier vroeg bevestiging van het vonnis. De opzichter van de Vlissingse ge meentewerken, de 51-jarige A." M., had in de Paul Krugerstraat in Vlissingen een aanrijding veroorzaakt, toen hij moest stoppen voor een voetgangers oversteekplaats. Voor hem stopte een personenwagen. Toen M. wilde remmen werkten zijn remmen niet. Hij gooide ziin stuur om en schoot langs de per sonenwagen heen. De overstekende voet ganger werd door de vrachtauto geraakt en moest met een bekkenfractuur in het ziekenhuis worden opgenomen. Hem wa ren ten laste gelegd: het weigeren van de remmen en het aanrijden van een voetganger. Voor het eerste feit was hii veroordeeld tot f 10,- en voor het tweede was zelfs sprake van rechtsver volging. De officier was hiertegen in be roep gegaan. Hij eiste voor beide feiten boetes van f 10 of twee dagen. Volgens hem was het van te voren niet te mer ken geweest dat de remmen niet werk ten. Bij onderzoek was gebleken dat er een remcilinder niet goed had gewerkt. Het zoontje van P. A. uit Sas van Gent had op 4, 5, 8 en 9 april van het vorige jaar de school oiet bezocht. Ver dachte was niet verschenen Wel was er als getuige zijn onderwijzeres, mej. L. A. A. uit Sas van Gent. Het zusje van het jongetje had tegen haar verklaard dat hii moest helpen met de schoonmaak. De kantonrechter gaf ontslag van rechts vervolging, omdat er een doktersattest was afgegeven, waarin stond dat het iongetje inderdaad ziek was geweest. De officier hechtte echter geen waarde aan deze verklaring en eiste een boete van f 25 of vier dagen. De 23-jarige landbouwer F. H uit Nieuw- en St.-Joostland had toen hij op 14 juni jl. in Middelburg naar de kerk ging in de St.-Barbaragang de melkslij- ter J. de B. aangereden. Hij was ver oordeeld tot f 40.- en indien hij zich niet zou verzekeren, drie maanden ont zegging van de rijbevoegdheid. H.. die niet op de zitting was geweest, was naar ziin zeggen geschrokken van de krante- berichten. De officier was van mening dat de St.-Barbaragang op zondag niet geschikt was om met een motorfiets door te riiden. temeer daar zich in die gang de ingang van de kerk van de gerefor meerde gemeente bevindt. Hij vroeg be vestiging van het vonnis. De president bepaalde de uitspraak van al deze zaken op 24 januari a.s. wen). Op 31 dec. '63 bedroeg het aantal inwoners 1872 (948 mannen en 924 vrou wen). Er werden 22 huwelijken voltrok ken. Kloosterzande INHAALVERBOD In verband met de verbreding van de Hulsterweg, is voor een gedeelte hiervan, gelegen binnen de bebouwde kom van Kloosterzande, voor zolang zulks nodig zal zijn van overheidswege een inhaalver- bod ingesteld voor alle motorvoertuigen. ONTSPANNING VOOR JEUGD Bij het begin van het nieuwe jaar is de zondagavondontspanning voor de jeugd alhier ook weer begonnen. Een groot aan tal jongens waren bij de opening aanwe zig in de zaal van het parochiehuis, die thans goed verlicht en verwarmd is. Een van de leiders, de heer Fassaert, heette de jongens welkom en zette in het kort uiteen wat van hen verwacht werd nu zo veel voor de ontspanning is gedaan. De pastoor wist de jongens in de juiste stemming te brengen. De avond werd met diverse spelen in gezelligheid doorge bracht. AANRIJDING Toen de heer V., alhier, op het Hof te Zandeplein zijn auto achteruit liet rijden, botste deze daarbij tegen de auto van de heer Z. op. De auto van Z. werd vrij ern stig beschadigd. Persoonlijk letsel werd niet toegebracht. BO&££ JSieuwvliet BEVOLKINGSLOOP Hier is het inwonertal gedaald met 20 1 jan. 1963 waren 414 inwoners (226 man nen 188 vrouwen), geboren 1 man, ge vestigd 10 (3 mannen en 7 vrouwen), overlijden 8 (2 mannen en 6 vrouwen), vertrokken 23 (16 mannen ep 7 vrou wen), per 31 december was het inwoner tal 394 (212 mannen en 182 vrouwen). Schoondijke SUIKERBIETEND AGEN Op 15 en 16 januari a.s. worden in de verwarmde hal van de Landbouwprak- tijkschool de suikerbietendagen 1964 ge houden. Op deze voorlichtingsdagen ten behoeve van de suikerbietenteelt zal speciaal het accent worden gelegd op de voorjaarsmechanisatie. In de grote hal worden diverse stands opgericht. Naast de produkten van verschillende zaadkwekerijen zijn ook verschillende machines te bewonderen, zoals precisie- zaaimachines, sproei-combinaties, dun- machines enz. Voorlichting wordt verstrekt door het Instituut voor rationele suikerproduktie en door de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst. Sluis OEFENING GRENADIERS De grenadiers die in 1960 enige tijd in Sluis doorbrachten, komen terug. Een gedeelte van het 11e infanteriebataljon Garde Grenadiers komt voor een oefe ning van 13 tot 18 maart en zal, evenals in 1960 vergezeld zijn van de drumband van adjudant Reijnders. Bij hun eerste bezoek droegen de aan wezige militairen in niet onbelangrijke mate bij tot het welslagen van de stad huisfeesten. Ongetwijfeld is het mede te danken aan de contacten met provinciaal- en gemeentebestuur en bevolking dat het bezoek herhaald wordt. Tijdens dat eerste bezoek werden de commissaris der ko ningin jhr. A. F. C. de Casembroot en burgemeester P. F. van Hootegem be noemd tot erebrigadier. NED. HERV. TONEELCLUB De Ned. Herv. Toneelclub heeft voor zijn voorjaarsuitvoering en blijspel in studie genomen, nl. „O oom Albert" spel in drie bedrijven door Gerard van Dijk. (Van onze verslaggever) In de nacht van vrijdag op za terdag is de landbouwschuur van P. Verbist te Stoppeldijk tot de grond toe afgebrand. De schuur mat veertig bij zeven en een halve meter. Met het gebouw gingen ver loren. Twintig stuks rundvee, een paard, vijfenveertig varkens, een voorraad hooi, stro en voederbie ten en praktisch alle landbouw werktuigen. Toer/ de brandweer van Vogelwaarde op de plaats van de brand aankwam, viel er aan blussen niet te denken. Het gebouw brandde als een fakkel. Dank zij de gunstige windrichting bleef het woonhuis, dat slechts enkele meters van de schuur vandaag ligt, gespaard. De schade wordt slechts voor een deel door de verzekering gedekt. Men vermoedt dat kortsluiting oorzaak is van de brand. Intussen is ook bfj deze brand weer ge demonstreerd, hoe gebrekkig de brand- regeling in oost-Zeeuwsch-Vlaanderen is. Om negen minuten vóór een bereikte het eerste alarmsignaal de brandweer van Hulst, die vier minuten later gereed stond om met de eerste wagen uit te rukken, doch even later te horen kreeg, dat de brand buiten het gemeentelijk ter ritorium van Hulst woedde. Ijlings werd toen het korps der gemeente Hontenisse gealarmeerd. Tot overmaat van ramp werd dat als gevolg van een misver stand in de richting Hulst gedirigeerd. Het jaar 1963 is voor de Antwerpse haven niet zo gunstig verlopen als voor de haven van Rotterdam, die andermaal recordcijfers mocht boeken. Weliswaar overtreft de tonnemaat van de in 1963 in Antwerpen aangekomen zeeschepen de resultaten van 1962 met ruim 2 mil joen ton en heeft thans 52.180.000 ton bereikt, maar het aantal binnengelopen zeeschepen is licht verminderd: 17.856 in 1963 en 17.966 in 1962. Die lichte vermindering wordt toege schreven aan de zware mist, die tijdens de maand december herhaaldelijk de scheepvaart op de Schelde verlamde. De laatste dag van het jaar was voor Ant werpen niettemin een record: op 31 de cember 1963 liepen niet minder dan 78 zeeschepen de haven binnen. Voor de toekomst verwacht Antwerpen veel heil van de thans aan de gang zijn de havenuitbreidingswerken alsmede van de radarbewaking van de beneden-Schel- de De Nederlandse „Gabonkust" 3.413 brt, komendevan Rotterdam met bestem ming Antwerpen, is bij Westkapelle aan de grond gelopen in een sneeuwstorm. Ter assistentie zijn uitgevaren het ber gingsvaartuig Dolfijn en enkele sleep boten uit Vlissingen, Terneuzen en Zee- brugge. Op uitnodiging van Duquesne Univer sity in Pittsburgh, Pennsylvania, gaat prof. dr. M. G. Plattel, hoogleraar aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg, dit jaar aan .graduates" van genoemde universiteit colleges geven in sociale wijsbegeerte. Aan Duquesne University wil men op deze manier door van jaar totjaar gasthoogleraren uit te nodigen op de hoogte blijven van de geestelijke stromingen in Europa. Prof. Plattel wordt vergezeld door prof. dr. N. Luijpen, van het filosoficum van de paters Augustijnen te Eindhoven. Prof. Plattel wordt in Tilburg tijdelijk vervangen door prof. dr. ir. F. Ph. A. Teilegen, van de Technische Hogeschool te Eindhoven. Toen bleek dat daar niets te bluseen viel, trok men naar de Pauluspolder. waar inmiddels en zoals boven gemeld het korps van de gemeente Vogelwaarde was aangekomen. Dit trouwens tever geefs, want bij gebrek aan een brand put en brandkranen was er geen water. Aangezien het veertig meter lange ge bouw inmiddels van boven tot onder als een fakkel brandde, zou er op dat tijd stip toch al niet meer aan blussen te den ken geweest zijn. Dit alles betekende dat er drie brand weerkorpsen in staat van alarm werden gebracht, waarvan er twee strikt geno men niet zouden hebben mogen spuiten, tenzij op verzoek van het laatstaanko- mende. Naar wij vernemen zal het Tweede- Kamerlid van de Boerenpartij de heer Koekoek in Zeeuwsch-Vlaanderen een aantal lezingen houden. Ook aan Koe wacht zal de heer Koekoek een bezoek brengen. Op dinsdag 4 februari om 14 uur zal hij spreken in hotel Zeelandia over „Het landbouwbeleid" Na de verschillende voorwedstrijden in het land is komen vast te staan dat zo wel de biljarters R. Dieleman als Th. Platjouw, beiden uit Axel, zich hebben geplaatst voor de eindstrijd nationaal overgangsklasse libre, die op 30 en 31 januari en 1 en 2 februari te Halfweg zal worden verspeeld. De voorwed strijden voor Zeeland hebben onlangs in Ovezande plaatsgehad. Onder de deelnemers bevindt zich ook de Bergenaar (N.-H.) Y. Feeke, die Plat jouw vorig jaar in Zierikzee op het nip pertje van de nationale titel tweede klas kader heeft afgehouden. Een mooie ge- legenhied voor revanche dus. (Van onze verslaggever) Deken J. van Mechelen van Terneuzen heeft enige tijd geleden, daartoe geadviseerd door het plaatselijk schoolbestuur, het initiatief genomen om te komen tot de oprichting van van een Z.-Vlaamse be sturenbond voor r.-k. lagere scholen. Alle schoolbesturen, die op de vergadering in Sluiskil aanwezig wa ren hebben zich in principe bereid verklaard van de bond deel uit te maken. Het beoogde nauwere contact tussen de schoolbesturen zal een vorm van samenwerking ten gevolge kunnen hebben die grote kansen biedt voor het katholiek onderwijs in het gewest. Mr. C. Schelfhout, directeur van het Kath. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te Den Haag, heeft vergaande medewerking bij de oprichting en instandhouding van deze bond toegezegd. - 7". a I i- 'v i t de Zeeuwse ervaringen met r.-k. ge mengd lager onderwys (als voorbeeld kunnen Vlissingen en Middelburg die nen), alleen maar goede resultaten heb ben laten zien. De besturenbond kan ook belangrijk zijn voor de personeelsvoorziening, b.v. in kwesties van vrijstelling van militaire dienst, die tot nu slechts per school wer den behandeld, administratie e.d. Het Centraal Bureau heeft bij monde van de heer Schelfhout een belangwek kend voorstel gedaan. Het is n.l. bereid een functionaris in Zeeuwsch-Vlaande ren te stationeren die ter plaatse vele diensten aan het r.-k. onderwijs kan ver lenen. Het C.B. wil, voorlopig voor vijf jaar, jaarlijks 20.000 gulden inbrengen ter fi nanciering van dit project. Voor de op te richten Zeeuwsch-Vlaamse Besturen bond resteert dan jaarlijks nog een be drag van 8000 gulden. Bij al deze positieve en gelukkige initiatieven blijven echter toch wel twee vraagtekens over. Waarom wor den de schoolbesturen van de r.-k. lagere scholen van overig Zeeland, dus van boven de Schelde (en dat zijn er niet zo heel veel) niet in het overleg en in de bond betrokken? Vooral de besturen van de scholen in de Zak van Zuid-Beveland kampen met analoge problemen. Een tweede vraag die men kan stellen is waarom de Katholieke raad voor maatschap pelijk werk in Zeelanddie zich ook tot het onderwijs uitstrekt, niet bij de zaak is betrokken. Het werkcomité, dat bestaat uit de heren C. Schelfhout uit Den Haag, Sjef van Wesenmael uit GroenendijkP. de Rijk uit Schoon dijke, C. Schoonis uit Sas van Gent en rector J. Verdurmen uit Oostburg, zou zijn taak al in niet geringe mate kunnen verlichten indien het gebruik zou maken van het bestaande en er varen secretariaat van de raad. Een der belangrijkste doelstellingen van de bond zal zijn: „Voor ieder kind die vorm van katholiek onderwijs, welke het speciaal behoeft". Met andere woor den, in het gewest moeten zoveel en zo goed mogelijk al die vormen van lager onderwijs worden gerealiseerd, die in de feitelijke behoefte aan differentiatie voorzien. In de grotere steden zijn deze ver schillende typen van onderwijs, b.v. een school voor hardhorenden, zwakbegaaf- den enz. wel aanwezig. In kleinere ste den en ten plattelande, dus ook in Z. Vlaanderen, moet van een opmerkelijke achterstand worden gesproken. Comple tering van het patroon van r.-k. lager onderwijs zal hier echter alleen mogelijk zijn door een krachtige samenwerking en bundeling van het daarvoor aanwe zige potentieel. Mr. Schelfhout, die zelf van origine Zeeuwsch-Vlaming is, heeft in een in leiding voor de vergaderde schoolbestu ren de mening geuit dat nu met spoed vooral de kwaliteit van het katholiek onderwijs tot bijzonder oogmerk van een slechts - in - gezamenlijkheid - effec tief" streven voorop dient te worden gesteld. Voorheen werd haast uitsluitend en te eenzijdig gestreefd naar het in- (Van onze verslaggever) In de buitenhaven te Vlissingen werd zaterdag het 14.800 ton metende vracht schip „Woensdrecht" door de Kon. Mij „De Schelde" aan de opdrachtgevers, N.V. Phs. Van Ommeren te Rotterdam, overgedragen. Het schip dat in drie en een halve maand werd afgebouwd, behoort tot de bekende serie standaardschepen van de Schelde. Het is het derde schip van deze serie die aan Van Ommeren werd gele verd. Bij de vlagwisseling waren o.m. aan wezig mevrouw S. C. de Casembroot- baronesse van der Feltz, de doopster van het schip, en haar echtgenoot jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris der koningin in Zeeland en de burgemeester van Woensdrecht drs. L. J. Hermans. Na de vlagwisseling sprak de heer E. Huizinga, lid van de Schelde-directie, een kort woord. Hij herinnerde eraan dat de werf sinds de laatste oorlog een zestal schepen voor Van Ommeren heeft gebouwd en één voor de Engelse zus termaatschappij van Van Ommeren. De spreker zei het te betreuren dat er nu geen verdere opdrachten van deze rede rij zijn doch hij wilde de moed niet op geven. „Er bestaat thans weer meer vertrou wen in de vrachtenmarkt en wij", aldus de heer Huizinga, „we moeten het heb ben van reders die het financieel goed gaat." Na de prettige samenwerking met de rederij te hebben gememoreerd en allen die bij dë bouw van het nieuwe schip betrokken zijn geweest te hebben be dankt wenste hij kapitein A. Bakker en zijn bemanning een gelukkige vaart met de „Woensdrecht" toe. Nadat het laatste document was overgedragen werd een dronk op de „Woensdrecht" uitgebracht. Voor de N.V. Phs. Van Ommeren voer de de heer J. Hudig het woord. Hij prees vooral de voortvarendheid waarmee aan het schip was gewerkt. „De wilde vaart" aldus de heer Hudig, „is weinig spec taculair. en zij is wat de Nederlandse scheepvaart betreft gestadig achteruit gegaan". Zij is nu echter weer in op komst. De mensen die aan deze vorm van scheepvaart meedoen behóren in dit vak en ze zijn er trots op". Kapitein Bakker aanvaardde het com mando over het schip. Tenslotte had er nog een kleine plechtigheid plaats die de band tussen het schip en de gemeente van dezelfde naam symboliseerde. Peze band was trouwens vrijdagmiddag al tot stand gebracht toen kapitein en beman ning als gasten van de gemeente o.m. op de vliegbasis onder presidium van de commandant van de basis bijzonder pret tig hadden gedineerd. Zaterdag bood de burgemeester van Woensdrecht, drs. L. J. Hermans, met een geestige speech aan kapitein Bakker een schilderij aan van het Woensdrechtse gemeentewapen. De Woensdrecht", die een grootste lengte heeft van 157,40 meter, wordt voortgedreven door een Schelde-Sulzer hoofdmotor met een maximaal continu vermogen van 6600 apk. De eerste twee schepen van dit type voor Van Ommeren dragen de namen „Waardrecht" en „Wieldrecht". Boven de r.-k. meisjesschool en beneden de r.-k. jongensschool van scheiding in gebouwen. Beide scholen, elk met zes tot zeven klassen, kunnen als gevolg van het aantal leerlingen over niet meer dan drie leerkrachten be schikken. „Drie en drie is zes is een rekensommetje dat al vele Sluizenaren voor zich zelf hebben opgelost. Een nieuwe en „complete" r.-k. lagere school voor Sluis behoeft volgens hen geen vrome wens te blijven. middels wel bereikte „voor elk katho liek kind katholiek onderwijs." Ten gerieve van de juiste vorming van het kind is onderkenning van de behoeften en mogelijkheden, niet per parochie maar juist per gewest, en goed onderling samenspel van de schoolbesturen in een hond zoals is vooropgesteld, dringend nodig. Wanneer de bond levensvatbaarheid zal blijken te bezitten, zou op langere termijn kunnen worden gedacht aan verdere uitbouw van het orgaan door de vorming van schoolraden, waarin b.v. ook de ouders en de onderwijzers hun stem zullen hebben. T weemansscholen Vooral voor West-Zeeuwsch-Vlaande ren zal de samenwerking in een bond een grote weldaad voor het r.-k. lager onderwijs kunnen betekenen. Dit spreekt des te duidelijker indien men vaststelt dat van de tien r.-k. lagere scholen in W.-Z.-Vlaanderen er zegge en schrijve één, n.l. die van Oostburg, een volledige onderwijzersbezetting (voor elke klas een onderwijzer) heeft. Breskens, Groe de, Schoondijke en Slijkplaat zijn zelfs „twee-mans" scholen. Hoofdplaat en Biervliet moeten het met drie leerkrachten doen, terwijl Aardenburg, Sluis en IJzenöijke elk over een r.-k. jongens- en een r.-k. meisjesschool beschikken, waarvan geen enkele zelfs het aantal van vijf leerkrachten haalt. Nu is hiermee niet gezegd dat het onderwijspeil op der gelijke scholen waar meer klassen zijn samengevoegd minder zou zijn wat pa rate kennis betreft, dan op volledig bezette scholen. In tegendeel zelfs, want de kinderen blijken het voortge zette onderwijs goed aan te kunnen. Vele bedenkingen zal men echter moeilijk kunnen wegcijferen. Naast kansen voor de ontplooiing van het kind, die hier moeizamer zal gaan dan in de „geheel eigen" klas met het zo belangrijke besloten milieu, le vert deze gedwongen versnippering vele economische en onderwijstechni sche problemen op. De kwestie der scheiding in meisjes- en jongensscholen, ondanks het feit dat men alleen samengevoegd tot een „com plete" school zou komen, moet op de eerste plaats vanuit de plaatselijke pro blematiek worden benaderd. Anderzijds dient echter toch te worden gesteld dat het bisschoppelijke voorschrift van streng gescheiden onderwijs al vele ja ren niet meer wordt gehanteerd, terwijl Onlangs is te Parijs opgericht een Eu ropees universitair centrum voor weten schappelijk onderzoek op financieel ge bied (Centre Universitaire Européen de Recherches Financières). Het centrum, waaraan universiteiten en hogescholen uit België, Duitsland, Engeland, Frank rijk, Italië, Nederland en Zwitserland meewerken, is gevestigd bij de faculteit der rechtsgeleerdheid en economische wetenschappen van de Universiteit van Parijs. Tot voorzitter van het centrum is gekozen prof. dr. C. F. Scheffer, hoog leraar in de bedrijfshuishoudkunde (in het bijzonder het financiewezen van de onderneming) aan de Katholieke Hoge school te Tilburg. Prof. Scheffer is op het ogenblik rec tor magnificus van de Tilburgse hoge school. TWEE DUIKERS In Hotel de Linde te Kloosterzande is door Ir. K. Drok in opdracht van de plaatselijke commissie ruilverkaveling Stoppeldijk aanbesteed het maken van 2 duikers in de gemeente Hontenisse met bijbehorende werken. De inschrü- ving was als volgt: Gebrs. Lucasse te Kloosterzande f 88615.-; N.V. Den Ouden Biervliet f 95488,-; J. Leijs Kapelle-Bie- zelinge f 97000.-; Gebrs. Moerland St.* Annaland f 97500.-; Fa. De Ruijsscher Zn. Biervliet f 101650.-. De gunning werd aangehouden. MIDDELBURG, 10 januari, aardappe len bintjes bonken 14-15, bintjes grote 10-11, fruit: Golden Delicious 2 75-80 39, 70-75 41-42, 65-70 26-41, 60-65 17-30, 3 grol 20-30, Goudreinette 1 80-85 46-47, 75-80 44-48, 70-75 46-49, 65-70 41-42, 3 grof 34-38, Jonathan 2 70-75 26-38, 65-70 20-32, 60-65 13-22, 3 fijn 16-22, Zoete Armgaard 2 50- 55 46-50, St.-Remie 2 65-75 46-48, 3 grof 40-48, groenten: witlof 52-87, glasandijvie 93-1.13, glas veldsla 1.51-1.92, glasspinazie 49, rode kool 8-18, sav. kool 30-50, sprui ten gesch. 58-1.34, witte kool 16-72. boeren kool 8-12, prei 26-47, breekpeen 6-14, uien 10-18, spruiten ongesch. 34-89, Morgen, dinsdag 14. januari ig het hoogwater te Hansweert om 2.42 en 1501 uur; Terneuzen 2.07 en 14.25 uur; Vlis singen 1.37 en 13.53 uur; Wemeldinge 3.25 en 15.43 uur. WESTDORPE Troutzaerte Expositie Jan v. d. Ven SINT-JANSTEEN Jongenspatronaat 20 uur Toneel: ,.Van de brug af gezien." VLISSINGEN Alhambra 20 uur De vogels, 18 j. GOES Grand 20 uur De vogels, 18 j. MIDDELBURG Stadhuis 14 uur Gemeenteraad. City: 20 uur De vogels, 18 j. HULST Bioscoopgebouw: 20 uur Tumult op Tahiti, a.l. TERNEUZEN Luxor: 20 uur West Side Story, 14 ANTWERPEN KVO 14.30 uur De Parelvissers. 20 uur Don Carlos. Uitgesproken is het faillissement van J. V. Freijser, aannemer. Julianalaan 33 Hulst. Cur. mr. G. Tichelman te Ter neuzen. WESTDORPE Troutzaerte Expositie Jan v. d. Ven VLISSINGEN Alhambra 20 uur De vogels, 18 j. GOES Prins van Oranje 14 uur Veehouder;)' middag SAS VAN GENT Olympia 20 uur Een meisje met ie* appeal TERNEUZEN Luxor 20 uur West Side Story, 14 j- Het op tekenir zich op intens hoek, gevormd de achtergrond geleden in gebrj „Studio A". Vla lijke studio L, dl biedt van zesho Onder de studio kleed, en schminkk; technische ruimten. de decormontagehal I studio komt een ti het overbrengen va de andere zyde vai laadperron, waar c nog afkomstig uit h net" van de NTS, gei tapytenfabriek te H[ de auto de decorha binnengerold. Architect J. v. d. heeft reeds van de A een bouwschema g ter door de strenge v rig seizoen danig ir stuurd. Daarom heeft van studio L alles oj het skelet van beton mogelijk vorstvast te Hiertoe werden alli enorme plastic lappe wijl een verbinding tc bracht met het nieuw< niet voltooide energie omroepkwartier. dat oliebranders verhitte de van de buitenlucht doos. Binnen werken timr doors, electriciëns en woon door om geen laten gaan, want de N' pen hebben een schr aan studioruimte. Aar} dit jaar hoopt de NTS te televisiestudio in gef nemen, tewijl daarnaa tagehal nog enige jare dienst zal blijven do> fase bestaat uit de 2 met een nuttige i 120.000 m3. Dit gebouw wordt zo groot als studio 1 tagehal tesamen. In waarvoor uit Den Hl goedkeuring is binnen 2 tv-studio's (3 en 4) r pervlakte van 250 viek den ondergebracht, a corwerkplaats, die anc groot is als „Studio a] sing van de speciale de bouwplaats vertroui (Advertent Hoestdrank in labl De KRO-radio zal besteden aan het gro beuren de „Rallye d 1964". Bert de Winter brengt de doortocht van de Arnhem en Schevenin slaggever Leo Pagano Portages vanuit de i Monte Carlo. Het schema der repo, als volgt uit: Zaterdag i8 januari doortocht te Scheveningi nemers Parijs-Frankfuri u? ag 19 januari: ir m i te Arnhem van "?nn route Warschau- cen?r=UVr: kaatste nied centraaipost te Monte komcf 21 januari: ll M°ntSe So'6 eGrSte komst*"1(Echo> Overzi, Carlo Van alle deelner Donderdag 23 januari S.'V verhrre") Vooru vangS;race die om 08'°

de Stem | 1964 | | pagina 2