ZEKER 24 DODEN EN 400 GEWONDEN Relletjes nemen af: Mao zegt Panama steun toe Nog geen akkoord Johnson-Chiari Bejaarde vrouw in Nijmegen gewurgd LOUTER TOEVAL, MAAR Moordenaar d'Hoest achter slot en weer grendel Mariabeeld uit Kapel te Oosterhout verdwenen Paus naar Bombay In hoofdstad veel vernield DAGBLAD VOOR ZEELAND Drama op lexel Dronken chauffeur rijdt twee mensen dood Vernielingen Westberlijners in noodgevallen door de muur? Vlag verbrand Betoging in Dom. Republiek MATIGE VORST Geldkisten bleven onaangeroerd Brand te Cothen schade 7 miljoen ,.De vijl' KVP bezint zich op ideologische grondslagen Incidentjes Verhoor Fidel onverwacht naar Moskou Wellicht ook naar V.S. Kwajongenswerk of vandalisme Voor Sod, Ron in erin en Vaderland 104e JAARGANG No. 24484 VHgw. H.V. W*tg. *4- Neeefendte. Directeur: DfS. W. A. J. M. Noels*. Hoofdredaciew: J. J. H. A. Bnxea. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v- Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, I. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. MAANDAG 13 JANUARI 196 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post etccl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Tel. II34 1 (a ii|nen;. rosrgiro i i i»i i i. rnrc vmkstraat 1toufann 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Bureau voor de Zeeuwse eilanden: &Otb, Motcstraat i 'ele Een dronken automobilist heeft gister avond in Den Burg op het eiland Texel het echtpaar Barhorst-Bos aangereden dat op weg was naar de kerk. De 67- jarige heer Barhorst werd twintig meter meegesleurd en was op slag dood. Zijn even oude vrouw werd ernstig gewond. Zij werd met een extra ingezette boot naar Den Helder gebracht, waar zij ech ter kort na aankomst in het ziekenhuis overleed. Daarmee was aan de tragedie nog geen einde gekomen, want na de aan rijding was de auto tegen het huis van de 60-jarige weduwe Witte-Bakker ge botst. De dronken automobilist ging de woning van de vrouw binnen. Zij schrok zo hevig, dat x\j een beroerte kreeg. Enige uren later is zij overleden. De automobilist, de 43-jarige vrijgezel H. J. J. zou een aantal cafés op het eiland hebben bezocht. De politie heeft hem ter plaatse gearresteerd. Bij de anti-Amerikaanse relletjes in Panama, die ook dit weekeinde voortduurden, zijn nu in totaal minstens 24 mensen om het leven gekomen, onder wie vier Amerikaanse soldaten. Bijna vierhonderd mensen, onder wie ruim tachtig Amerikanen werden gewond. Intussen heeft de Chinese communistische leider Mao Tse Toeng gisteren de V.S. beschuldigd van agressie in Panama en de volledige steun van China toegezegd voor „de heldhaf tige strijd van het Panamese volk tegen de Amerikaanse agressie, ter verdediging van zijn nationale soevereiniteit en voor het herwinnen van de soevereiniteit over de Panama kanaalzone". Ook de Russische pers heeft Amerika van agressie beschuldigd. Intussen heeft het Amerikaanse mili- ;aire commando in Panama, zoals hier voor al even aangeduid, gisteren nog een verklaring uitgegeven, waarin de berichten, dat Amerika erin toegestemd zou hebben zijn troepen uit het onrustige gebied aan de grens tussen de kanaal zone en Panama terug te trekken en nale garde, werden tegengesproken. Amerikaanse troepen blijven met de garde samenwerken 'om de nor male toestand zo snel mogelijk te herstellen, aldus de Amerikaanse verklaring. In Washington verklaarde de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk, voor de televisie, dat Amerika zich niet uit de kanaalzone zal terugtrekken en zijn militaire basis sen daar niet zal opgeven. Maar, zo voegde hij eraan toe, alle partijen en ook president Chiari van Panama zijn het erover eens, dat „herstel van de vrede allereerst geboden is". Uit telexboodschappen, die de K.L.M.- staf in Panama City naar Nederland heeft gezonden is gebleken, dat bij het in Panama City aangerichte bloedbad ook het stadskantoor van de K.L.M. al daar grondig is vernield. Of het ook is afgebrand, zoals het kantoor van Pan American Airways, is niet bekend. De Oostduitsers hebben aangeboden om de Westberlijners toe te staan bij speciale gelegenheden hun verwanten in Oost-Berlijn te bezoeken. Voorgesteld zou zijn een dergelijk „nood"-akkoord af te sluiten voordat de onderhandelingen beginnen over een verderreikend passen akkoord. Onder een dergelijk akkoord zouden noodgevallen als ziekte en overlijden in door de muur gescheiden gezinnen en misschien zelfs bruiloften vallen. Officiële kringen in West-Berlijn ver wachten deze week te vernemen of de Oostduitse communistenleider Walter Ulbricht aanvaardbare voorstellen be treffende het verkeer door de Berlijnse muur uit Moskou meegebracht heeft. De geheime onderhandelingen, die Ulbricht in Moskou met premier Kroest- jev gevoerd heeft hebben de verwach ting doen ontstaan, dat de volgende stappen, die de communisten zullen doen erop gericht zullen zijn om West- Berlijn van West-Duitsland af te schei den. BIJ EEN stammenbotsing te Iloret, na bij de grens tussen Kenia en Ethiopië, zijn 27 personen drie mannen, zeven vrouwen en 17 kinderen om het leven gekomen. IN WESTERGEEST in Friesland is een boerderij afgebrand. Van de acht kin deren van het gezin Loonstra, aan wie de boerderij behoorde, woonden er nog zes op de boerderij. Zij konden zich maar net in veiligheid brengen. BORIS PNOMAREV, een der meest vooraanstaande theoretici van de Rus sische communistische part'1 heeft ver klaard, dat de Sovjet-Unie de mankracht van haar strijdkrachten nog verder zal verminderen. Het centrale comité komt 10 februari bijeen. JORDANIë EN Egypte zijn in principe overeengekomen de diplomatieke be trekkingen te hervattm. IN MOSKOU is zaterdag bet contract getekend volgens hetwelk de Sovjet- Unie een miljoen ton tarwe van de V.S. zei kopen. Op 3 januari werd deze ver koop al bekend gemaakt. IN KANSAS CITY is een vliegtuig tegen de 26ste etage van een wolkenkrabber te pletter gevlogen De vier inzittenden kwamen om het leven. VALENTINA Nikolajeva-Teresjkowa, 's werelds eerste en enige ruimtevaar- ster, is in verwachting. Het kind wordt verwacht in de loop van de zomer, Valentina is op 3 november getrouwd niet ruimtevaarder Adrian Nikolajev. Berichten over een bereikt ak koord tussen Panama en de V.S. werden gisteravond met klem te gengesproken. De O.A.S. (organi satie van Amerikaanse Staten) vergadert naarstig, maar ver heelt allerminst, dat de spanning voortduurt. Het laatste slachtoffer viel gisteren morgen in de stad Colon. Een lid van de Panamese nationale garde werd daar tijdens een nieuwe uitbarsting gedood en elf mensen werden gewond Ongeveer te zelfder tijd werden in de hoofdstad Panama twaalf slachtoffers begraven. Tijdens de uitvaartdienst in de Don Boscokerk, die werd bijgewoond door president Roberto Chiari en andere Panamese leiders, herinnerde de pries ter in zijn preek eraan, dat de regering van Panama nog slechts vijftig dagen geleden een rouwmis voor president Kennedy bijwoonde. Hij riep de vredes- encycliek van Paus Joannes XXIII in de herinnering en zei, dat agressie tegen andere landen en het vertrappen van andermans recht niet kan worden toe gestaan. Er heerste een gespannen stilte in de stad. In de vroege ochtenduren waren daar minstens twaalf Amerikaanse auto's verbrand. Een Amerikaanse camera man, Carl Warner van U.P.I. Newsreel, werd bij het verlaten van het hotel ach tervolgd door een vijftigtal studenten. Hij werd met een knuppel bedreigd, maar redde zich door te zeggen dat hij een Fransman was. Zaterdag was het betrekkelijk rustig in de stad Panama, maar laat op de avond laaide de onrust weer op. Er werd een Amerikaanse vlag verbrand en de Amerikaanse ambassade werd ontruimd op aanraden van de Panamese garde, die zei dat het gebouw beter be schermd zou zijn, als zij het alleen zou bewaken. In de buurt van de ambassade werden enkele schoten gehoord en elders in de stad werd een jonge Canadees ernstig mishandeld, omdat men hem voor een Amerikaan hield De aanvallers brach ten hem later zélf naar een ziekenhuis. Overeenkomstig het in de nacht van vrijdag op zaterdag door de veiligheids raad genomen besluit, heeft de voorzit ter van deze raad in gelijkluidende boodschappen aan de Amerikaanse en Panamese minister van buitenlandse zaken gevraagd „de onder hun bevel staande militairen de uiterste matiging op te leggen en de burgerbevolking te beschermen". te vervangen door de Panamese natio- In de hoofdstad van de Dominicaanse Republiek hebben ongeveer 150 studen ten gisteren op straat een Amerikaanse vlag verbrand om uiting te geven aan hun gevoel van saamhorigheid met de Panamese studenten. De studenten wilden vervolgens een betoging houden voor de Amerikaanse ambassade, maar de politie belette dit. Weersverwachting, medegedeeld 4oor het K.N.M.I., geldig tot van avond Zwaar bewolkt met plaatselijk cn.lKe sneeuwval en hier en daar J?1,SL Matige noordoostelijke wind. overwegend matige vorst. Vandaag zon onder 16.54 uur maan onder 15.35 uur. Morgen zon op 8.43 uur maan op 8.34 uur In Nijmegen is de alleenstaande 68- jarige mejuffrouw T. Hendriks door wurging in haar bed om het leven ge bracht, nadat op haar een zedendelict was gepleegd. Het vermoeden bestaat dat hij bloed aan de kleren of lichaam heeft ge kregen of kleine verwondingen heeft opgelopen. De vrouw verkeerde in armelijke omstandigheden, maar stond goed bekend. Het misdrijf werd ontdekt, toen een geestelijke, die haar van tijd tot tijd bezocht, geen toegang tot haar'woning kon krijgen en de politie waarschuw de. De moord stelt de politie nog voor grote problemen. Uit sporen, die in de pas- gevallen sneeuw worden aangetroffen, kan worden afgeleid, dat de dader 'snachts via een .afdakje op de lage dakgoot van het huisje is geklommen, Hij heeft een dakvenster met spon ning en al losgerukt om binnen te komen. Via zolder en zoldertrap kon hij beneden het achterkamertje be reiken, waar de ziekelijke vrouw ir bed lag. Alle sporen wijzen erop, dat er een handgemeen heeft plaats gehad, waar bij de vrouw enkele verwondingen aan het gelaat en een beenbreuk heeft op gelopen. Vast staat ook, dat een zeden delict heeft plaatsgevonden én dat de vrouw door haar aanvaller, die haar waarschijnlijk eerst met een stomp voorwerp in het gezicht heeft geslagen is gewurgd. Ook is gebleken, dat de aanvaller heeft getracht de nachtkleding van zijn slachtoffer in de kachel te verbranden. Toen dat niet goed gelukte, heeft hij het vuur met water gedoofd. Vastge steld is ook, dat hij met water heeft getracht het bloed af te wissen van het gezicht van de vrouw, nadat daar bij het handgemeen enkele kleine ver wondingen waren ontstaan. Deze ver wondingen heeft hij zelfs afgedekt met pleisters, die hij in de woning had aangetroffen. Hoewel het huis in een wat armelijk, afgelegen steegje staat en de vrouw van sociale zaken ondersteuning ont ving, waren in haar woning zes kisten en kistjes aanwezig, waarin zij zilver geld en bankpapier bewaarde. Te zamen vormde dit een bedrag van et telijke duizenden gulens. Hoewel dit geld voor het grijpen stond, heeft de moordenaar hiervan niets meege nomen. Dit is Sylvain d'Hoest, die uit het Turnhoutse gerechtshof wordt ge leid na daar verhoord te zijn. (Van onze verslaggever) Twee koelcellen, grote hoeveelheden vet en spek, patates-frites, 20 ton to maten, vlees en krentenbroden zijn zater_ dag verloren gegaan bij een enorme brand die woedde in de koel- en vries- inrichting te Cothen, even ten noorden van Wijk bij Duurstede. De eigenaar van deze inrichting, de heer A. S. N. van Dijk, schat de schade op ruim zeven miljoen gulden. Dank zij 't bijzonder snelle en energieke optreden van de brandweerkorpsen uit Cothen, Langbroek, Wijk bij Duurstede, Doorn en Utrecht, kon het grootste deel van het gebouwencomplex behouden blijven. De brandmuren tussen de cellen heb ben hun nut bewezen, doordat zij in staat bleken het vuur dat in de tussen- cellen woedde, tegen te houden. De blus- singswerkzaamheden werden sterk be moeilijkt door een geweldige rookont wikkeling, een gevolg van de brandende voorraden tomaten, spek, vet en dop erwten. De brand is vermoedelijk verooorzaakt door een doorgebrande ventilator. Het deel van de gebouwen dat is verwoest, was pas een half jaar in gebruik. De vleeswaren waren eigendom van de GEVATO en grossiers uit de omgeving. De heer Van Dijk was op beurspolis verzekerd (Van onze Belgische correspondent) Na een geweldige klopjacht is Syl vain d'Hoest, de voortvluchtige drie voudige Belgische moordenaar gear resteerd. Hij werd aangetroffen in St.- Amandsberg bij Gent. Zijn aanhouding was meer geluk dan wijsheid. Hij stond n.l. gebogen over een gestolen bromfiets. Twee surveil lerende agenten zagen hem staan, dachten dat de man brommer-pech had en wilden zelfs doorlopen, ware het niet. dat d'Hoest het bij het zien van de „sterke arm" direct op een lopen zette. Hierna volgde een bliksemsnelle klopjacht, die de moordenaar verloor en waardoor heel België opgelucht adem kon halen. Het was d'Hoest in de Noorderkem pen kennelijk te heet onder de voeten geworden na de felle klopjachten op hem, waarna hij besloot de richting Gent in te slaan, met de bedoeling onderweg zijn vader, met wie hij op gespannen voet leefde, en een pachter m Merendree, die hem aangegeven had bij de politie nadat d'Hoest zijn knecht vermoord had, te doden. nog een glas water en een boterham. Toen de onbekende weg was voelde de wethouder zich erg ongerust Hij meen. de d'Hoest te hebben herkend. Onmid dellijk toog men met de auto naar de veldwachter, waarna de achtervolging werd ingezet. Even buiten het dorp zag men d'Hoest fietsen. Toen beging de veld wachter een flater van jewelste. Hij reed 200 meter voor de fietser en ging zich langs de weg in een gracht ver bergen. D'Hoest had dit gezien wierp de fiets weg en verdween in de 'bossen. De veldwachter deed nog een uiterste poging tot achtervolging, maar d'Hoest was veel sneller. Hij was weer ont snapt. Daarna stal d'Hoest weer een fiets nu in Herentals, waarmee hij naar St.-Amandsberg reed, waar hij defini tief gegrepen werd. gebakjes verborgen hebben die de ge- interneerde werd overhandigd tijdens een bezoek op 30 december 1.1. De confrontatie met d'Hoest, die niet ge straft kan worden voor zijn ontvluch ting, zal nu moeten bewijzen in hoe verre de bewering van mevrouw d'Hoest-Boydens, op waarheid berust. Sylvain d'Hoest kan ook niet ver volgd worden voor de fietsdiefstallen, omdat hij niet toerekeningsvatbaar is verklaard. D'Hoest zit nu in de grote gevange nis in Gent en men zal hem eerst on dervragen over zijn ontvluchting en zijn tocht door het land Daarna zal hij naar Turnhout worden gebracht. Ver moedelijk zal hij vandaag in Turnhout voorkomen. Het is weinig waarschijn lijk, dat hij weer in het internerings centrum te Turnhout zal worden op gesloten. Vermoedelijk zal hij naar het Centrum voor Sociale Verdediging in Doornik worden overgebracht. Een beeld van de incidenten in het gebied van het Panama kanaal: Panamese studenten en leden van de politiemacht in de kanaalzone vechten om de resten van een verscheurde Panamese vlag. Het bestuur van de K.V.P. is van oordeel, dat een nadere bezinning op de ideologische grondslagen van de partij noodzakelijk is. Het beginselpro gram en het algemeen staatkundig pro gram zullen opnieuw moeten worden geredigeerd. Het partijbestuur zegt dit naar aan leiding van een desbetreffend voorstel, dat de kring Rotterdam voor de komen de bijeenkomst van de partijraad heeft ingediend. Het bestuur herinnert eraan, dat de structuurcommissie van de K.V.P. reeds de opdracht heeft zich te beraden over het wezen en het karakter van de K.V.P. Daarbij komen vraag stukken aan de orde, die ten nauwste samenhangen met de ideologische grond slagen van de partij. Van de resultaten van de studie van de structuurcommis sie zal ongetwijfeld gebruik kunnen worden gemaakt door de commissie die zich zal. moeten bezighouden met het concept 'van een nieuw program. Het bestuur van de K.V.P. heeft voorts op voorstel van mr. F. C. L. M. Crijns besloten in de vergadering van de partij raad na te gaan, welke conclusies de partij moet trekken uit de gebeurtenis sen rond de kabinetsformatie. De vlucht van d'Hoest uit de Kempen werd nog gekenmerkt door enkele in cidentjes, waarbij de veldwachter van St.-Pieters Lille blijk gaf van strate gische onkunde. D'Hoest had in St.- Pieters Lille n.l. nog op rolluiken ge klopt en aan mensen, die buiten kwa men kijken, de weg gevraagd naar Herentals. Men wees hem de weg. Hij kreeg bovendien bij schepen (wethou der) Jos van Rooy in St.-Pieter Lille Intussen moeten mevrouw d'Hoest- Boydens en Christiaan (resp. moeder en broer van d'Hoest) nog een maand in hechtenis blijven omdat zij met Syl vain geconfronteerd moeten worden. Voor de raadkamer zei de verdediger van beide verdachten dat noch de broer, noch de moeder de vrijheid van Sylvain wenste, gezien het gevaar, waaraan vader d'Hoest was blootge steld. Wellicht om deze reden heeft moeder d'Hoest een vijl overhandigd aan Syl vain, wat zij heeft toegegeven; zij ont kende echter dat zij wist een voorwerp te hebben gegeven, dat dienen moest om te kunnen ontsnappen. D'Hoest had. zo vertelde de moeder, haar wijs gemaakt, dat hij een vijl verloren had in het werkhuis van de gevangenis en gestraft zou worden indien het ding niet op zijn plaats kwam. Daarom zou moeder d'Hoest een vijl in een doo* Tijdens het verhoor in het gerechts hof in Turnhout heeft d'Hoest o.m. ver klaard. dat hij de vijl gekregen had van een Marokkaan tijdens zijn over brenging van de ene gevangenis naar de andere. Hij zei van plan te zijn geweest uit te gaan rusten bij een vriend in Maldegem om daarna naar Duitsland te gaan. Uit zijn relaas bleek dat d'Hoest zich bij voorbaat verplaats te tijdens de spitsuren en zich in het leven gehouden heeft met rapen, ter wijl hü een paar maal brood heeft ge kregen en water. Fidel Castro wordt vandaag in Mos kou verwacht voor een officieel bezoek aan de Sovjet-Unie. Diplomatieke waarnemers in Moskou zijn volkomen verrast door de mede deling van dit bezoek, slechts acht maanden na het vorige en zeer lang durige bezoek van Castro aan Rusland. Een hoge Vaticaanse zegsman heeft verklaard, dat Paus Paulus het eucharistisch congres in Bom bay in India, dat later in dit jaar zal worden gehouden, definitief zal bijwonen en dat hy in de „niet al te verre toekomit" wellicht een bezoek zal brengen aan de Ver enigde Staten. Hij voegde daaraan toe, dat er ook plannen zijn voor andere reizen. Als de Paus naar Amerika zou gaan, zal dit waarschijnlijk zijn ten tijde van de wereldtentoonstelling van 22 april tot 18 oktober in New-York. In 1965 opent zij dan weer voor een zelfde periode haar poorten. President Johnson heeft de Paus al indirect uitgenodigd voor een bezoek aan de Verenigde Staten. De Paus zou hebben geantwoord, dat „hij zich gaarne ter beschikking van de president zou stellen indien het ogen blik daartoe is aangebroken". Omdat Johnson niet van plan is dit jaar Amerika te verlaten, zou zijn brief aan de Paus kunnen aanduiden, dat hij verwacht, dat deze een bezoek aan Amerika zal brengen. Reizen naar Zuid-Amerka en de Philippijnen zijn waarschijnlijk. De pelgrimstocht naar het Heilige Land heeft de pauselijke taak in een volstrekt nieuw licht gesteld. Intussen zal metropoliet Athenagoras, afgezant van de patriarch van Constantinopel vandaag in Rome aankomen voor be sprekingen met het Vaticaan. Wellicht in verband hiermee staat het besluit van de H. Vader om de Latijnse patriarchaten in Constantinopel, Antio- chië en Alexandrië op te heffen. Waarnemers zien hierin een gebaar van de Paus, waarmee hij de oosterse orthodoxe kerken wil verzekeren, dat er in het geheel geen poging zal worden gedaan de Latijnse ritus bij hen in te voeren, als zij zich met Rome verenigen. De leider van het Amerikaanse vredes- korps, Sargent Shriver, heeft een per soonlijke boodschap van president Johnson overhandigd aan Athenagoras I titulair leider van de orthodoxe kerk. De tekst van de boodschap werd niet onthuld. Paus Paulus heeft zaterdag een offi cieel bezoek gebracht aan president Segni om deze te bedanken voor de grootse verwelkoming, die hij bij zijn terugkeer uit het Heilige Land mocht ontvangen. „Lang leve de vredespaus", riep de menigte toen de 66-jarige pontifex van het Vaticaan naar het Quirinaal reed. Honderdduizenden Romeinen waren op de been om hem toe te juichen. Gistermiddag heeft de politie te Oosterhout een schokkende ontdekking gedan. Uit het kapelletje in het oude Stadspark bleek het Mariabeeld verwijderd te zyn. Wat is hier gaande? Wat zijn de motieven? Het politierapport vermeldt de nchtere feiten; het beeldje is van zijn plaats verdwenen en is in de onmiddellijke om geving niet aangetroffen. Het wordt een bijzonder onaangename en geheimzinnige geschie denis met deze kapel. Enige maanden geleden werd het eigenlijke beeld in stukken gegooid. Men nam toen aan dat hier sprake was van een „ongelukkig uitgevallen kwajongensstreek" en zeker niet van een ergerlijk vandalisme. Ka korte tijd kreeg een ander Mariabeeld een plaats in de kapel. En dit tweede beeld nu is verdwijnen. Ook nu een kwajongensstreek

de Stem | 1964 | | pagina 1