C.H.V. te 's-Heerenhoek bouwt vier graansilo's Boter is Belgische douane liever dan de smokkelaar Zeeuw Hub. Jansen „man van het jaar" in Canada Volgende week werken in bouwtent Westkapelle Zeeuwse bevolking in meer dan een eeuw nog niet verdubbeld Man levend in auto verbrand Ruby-proces liever niet in stad Dallas Lijm en plak alles met VELP0N vanCeta-Bever PREMIEKANSEN NIET VERKNOEIEN.. dag Een ton boter werd per geconfisqueerd Gemeente Goes stelt voorwaarden aanvraag subsidie r.-k. h.b.s. Overslag vóór komende oogst gereed De moord op Oswald Staatssecretaris opent h.b.s. Goes Autobusonderneming J. C. Krijger vierde gouden jubileum Ensemble met De Opvolger naar Zeeland Indonesië „WIJ WILLEN GEEN OORLOG OM MALEISIE Brandt straks voorzitter SPD Rome-Constantinopel Commissies gaan toenadering bespreken Kleinere wins! PaebtaD Pcjslem Stijgend onbehagen ZelfdiripHne Tweede net Per schip.... Letterkundige A. Mar ja overleden DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 JANUARI 1964 Het bestuur van de stichting voor r-k voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs in het dekenaat Middelburg heeft b. en w. van Goes om een subsidie ge vraagd van tenminste f 25 per jaar per uit de gemeente Goes afkomstige leer ling, die de r.-k. h.b.s. aldaar bezoekt. B. en w. stellen de raad voor hierop slechts voorwaardelijk in te gaan. Als voorwaarde is o.m. gesteld dat het subsi die slechts betaald zal worden totdat een deel van de op de stichting nog druk kende schuldenlast zal zijn afgelost. Dit deel is op iets meer dan 5500 gulden be rekend. Een tweede voorwaarde is dat de uitkeringen volledig dienen te wor den 'besteed aan rente en aflossing van de oude leningsschulden. (Van onze verslaggever) Sedert enige tijd beschikt de Coöperatieve Handels Vereniging van de N.C.B. over een pakhuis te 's-Heerenhoek, een overslagbedrijf voor granen, kunstmeststoffen, zaai- en pootgoed en ziekten-be- strijdingsmiddelen. Vooral de overslagcapaciteit van granen schoot de laatste jaren tekort. Dit heeft ertoe geleid, dat deze op kor- te termijn aanzienlijk zal worden uitge breid. Het besluit daartoe is woensdag avond gevallen. Nog voor de komende graanoogst van de velden komt, zullen naast het bestaande pakhuis aan de Wer- rilaan te 's-Heerenhoek, vier bijna 15 me ter hoge graansilo's met een stortput en een automatische weegbrug worden ge bouwd. De silo's zullen een overslagca paciteit van 35 tot 40 ton graan per uur hebben. De bestaande stortput bij het pakhuis blijft in gebruik. Er zullen in 's-Heeren hoek dus twee lossingsmogelijkheden ko men. hetgeen belangrijk is wanneer ver schillende soorten graan zullen worden aangevoerd. Vanuit de silo's zal het graan met vrachtwagens worden vervoerd naar schepen in de nabij gelegen landbouw- havens (vooral Borssele) of rechtstreeks (Van onze correspondent) Vrijdagnacht omstreeks half vier is onder de gemeente Waalre een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij de 58-jarige A. Willems uit Best, vader van zeven kinderen, om het leven is ge komen. De heer Willems is met zijn auto tegen een voor hem rijdende vrachtwagen gereden, die werd be stuurd door de heer P. v. Milst uit Zwijndrecht. De personenauto vloog on middellijk in brand, en ondanks her haalde pogingen van omstanders om de heer Willems te bevrijden lukte dit niet. Het slachtoffer verbrandde levend in de auto. naar het verwerkingscentrum van de CHV in Hazeldonk nabij Zundert. Voor de boeren rondom Borssele blijft natuurlijk de mogelijkheid bestaan hun granen rechtstreeks in de schepen in de haven van Borssele te gaan lossen. De meeste van de ruim driehonderd boeren in de Zak van Zuid-Beveland, die bij de CHV zijn aangesloten zijn echter op het pak- en overslagstation te 's-Heeren- hoek aangewezen. Voor h,en zullen de wachttijden, dan zij de voorgenomen uit breiding, aanzienlijk verkort worden, Een der raadsleden van Jack Ruby, de advocaat J. H. Tonahill, heeft te Dallas meegedeeld dat hü en andere raadsleden van de man, die berecht moet worden wegens de moord op Harvey Lee Os wald, een poging gaan doen om de plaats der berechting gewijzigd te krijgen. „In Dallas heerst het gevoel dat de hele stad berecht gaat worden en het is niet uitgesloten dat het proces tegen Ruby hierdoor beïnvloed zal worden. De kran ten van Dallas hebben een gevaarlijk kli maat doen ontstaan", aldus Tonahill, die opmerkte: „Het liefst zouden wij willen, dat het proces zo'n 350 tot 400 km van Dallas af gevoerd wordt". Op 20 januari zullen de verdedigers van Ruby hun verzoek indienen bij rech ter Joe D. Brown van de districtsrecht bank in Dallas. De Amerikaanse wet geving laat een dergelijk verzoek toe tot behandeling, indien de opstellers van het verzoek aannemelijk maken dat hun cliënt en de rechtspraak in het algemeen gebaat zijn met de gevraagde verande ring. Hogerhand kan dan een andere rechter, of een andere rechtbank, opdra gen de zaak te behandelen. Tegelijkertijd zal een verzoek om vrij lating van Ruby tegen borgstelling wor den ingediend. Men verwacht dat het eigenlijke pro ces tegen Jack Ruby, de nachtclubeige naar uit Dallas die Oswald neerschoot voor de ogen van miljoenen t.v.-kijkers, omstreeks 3 februari zal beginnen De officier van justitie in Dallas, Hen ry Wade, heeft gezegd dat het opt-r r ministerie tegen Ruby de doodsi eisen. Het pakstationen te 's-Heerenhoek. Mr. J. H. Grosheide, staatssecretaris van o. k. en w., zal donderdag a.s. de officiële opening van het nieuwe gebouw van de r.-k. h.b.s. St. Willibrordcollege te Goes verrichten. Zoals gemeld zal mgr. G. de Vet, bisschop van Breda, donder dagochtend de inzegening van het ge bouw verrichten. 55 55" Gezeten in de meest moderne touring car heeft een aantal genodigden de his torische rit gemaakt, waaruit op 10 ja nuari 1914 de autobusonderneming van J. C. Kryger te Goes ontstond. Vrijdag was dit het begin van de feestelijkheden rond het 50-jarig bestaan van deze on derneming. Via de toen eerst gereden route, ge start bij het station en rijdende via de oude stopplaatsen Slot Ostende, Du Com- merce^ het postkantoor, de voormalige garage Nieuwstraat, café Oranjeboom en Poley, ging het naar het gemeentehuis van Wolphaartsdijk, waar burgemeester Beelaerts van Blokland en de gemeen tesecretaris het gezelschap completeer den. Hieronder bevond zich reeds de eerste chauffeur uit die dagen, Lau de Hond en de eerste passagier, de heer P. Pennings. Bij het voormalige veer werd halt gehouden voor het gebruiken van een verfrissing in het Veerhuis. Terug in Goes begon in schouwburg Juliana een receptie, waarop velen hun geluk wensen aan mevr. Krijger-Strijd en de heer en mevr. Cartledge-Krijger kwa men aanbieden. Hieronder waren o.m. burgemeester en mevr. Huber, inspecteur Siebels, de directeur van het postdistrict Middelburg, directie van de AMZ en vele andere vrienden en zakenrelaties, 's Avonds was er voor de genodigden een feestavond. (Van onze verslaggever) Het toneel- en televisiegezelschap En semble zal op donderdag 30 januari a.s. in Britannia te Vlissingen een uitvoering geven van „De opvolger" van Reinard Raffalt. In dit door Karl Guttmann gere gisseerde stuk spelen o.a. mede: Ko van Dijk (hoofdrol), Max Croiset, Ko Arnol- di, Lex Goudsmit, Adolf Rijkens, Ton van Duinhoven en Otto Sterman. Er zijn nog enkele andere wijzigingen op de Zeeuwse toneelagenda aange bracht. De toneelgroep Centrum zal op 23 januari te Vlissingen en op 24 januari te Goes voorstellingen geven van „Judith", een toneelspel van Charles de Peyret- Chappuis. Toneelgroep Theater zal op vrijdag 31 januari te Terneuzen, zaterdag 29 febru ari te Vlissingen en zaterdag 25 april te Goes uitvoeringen geven van Jan Staal's toneelspel „Terug naar Warschau". Tenslotte is de voor 13 maart aange kondigde voorstelling van het duo Seth Gaaikema-Roelof Stalknecht te Middel burg op dringend verzoek van eerstge noemde verschoven naar donderdag 20 februari a.s. (Van onze redacteur) De te Heinkenszand geboren Hubertus Jansen is in zijn huidige woon plaats Pembroke in Ca nada uitgeroepen tot man van het jaar. Eigenlijk gaat de eer naar het echtpaar Jansen. Zelf kinderloos heeft dit Ne- derlands-Canadese twee tal namelijk elf kinderen geadopteerd. Zij allen waren aanwezig bij de feestelijke bijeenkomst in de Pembroke Civitan Club. Hubert Jansen weet zelf niet veel meer van Heinkenszand dan de naam van dit plaatsje, ergens in het verre Hol land. Maar in Zeeland zullen er ongetwijfeld nog velen zijn die zijn ouders hebben gekend. Adrianus Jansen, even eens geboortig van Hein kenszand en Johanna Leeman uit 's-Heeren- hoek. Vader Jansen was aannemer in het bomen rooien en het gezin woonde naast de pastorie in Heinkenszand. Een jaar of veertig ge leden verhuisde de fa milie naar het „bomen- paradijs" Canada. De nu 42-jarige Hubert kon toen dus nog amper lopen. De heer Jansen, em ployé bij de Canadese Veneers Limited, trouw de in 1944 zijn eveneens 42-jarige vrouw uit On tario. Zij vonden het bei den kennelijk niets om alleen door het leven te moeten gaan. Het huwe lijk bleef kinderloos en... ze gingen dus maar kin deren adopteren, Elf in totaal maar liefst, nu allemaal nog onder de zestien. In de Canadese kran ten stonden foto's van het hele gezin, de trotse Hubert Jansen en zijn vrouw samen met Tom (15), Joe (14), David (12), Brenda (11), Mary (9), Cheryl (8), Jimmy (6), Frank (6), Edna (5), Susan (4) en Hubert jr. (3); zes jongens en vijf meisjes dus. De mecanicien is op het grootse banket flink in de bloemetjes gezet. De minister van de staatsmijnen George Wardrope stelde Huber tus Jansen ten voorbeeld aan het hele Canadese volk. Onder de tweehon derd aanwezigen waren er nog velen die het woord voerden o.a. pas toor Blake van zijn pa rochie O. L. Vrouw van Lourdes, burgemeester Angus Campbell en gou verneur Gordon Bate. 55 lossing is of ooit tot een oplossing kan leiden". Indonesië zal de Maleise Federatie echter nooit erkennen zolang zij „van Britse makelij" is. Intussen hebben manschappen van de veiligheidstroepen in de in het grensge bied van Serawak gelegen streek Rejang drie Indonesische terroristen gedood en vier andere gevangene ge nomen. President Soekarno van Indonesië en president Macapagal van de Philippij- nen zijn het gisteren eens geworden over een gezamenlijk communiqué na hun besprekingen van drie dagen over Maleisië. Het communiqué wordt van daag pas vrijgegeven. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, zei dat de „confrontatiepolitiek" van zijn land tegen Maleisië „geen streven naar oor- log is, maar een streven naar een vreed zame oplossing van onze problemen' De Indonesische leus „Verpletter Maleisië" noemde hij misleidend en al leen figuurlijk bedoeld. Hij verklaarde, dat Indonesië zich nimmer in verband met de kwestie Maleisië in een oorlog zou begeven. „Wij geloven niet, dat oorlog een op- De waarnemend voorzitter van de Westduitse Sociaal-Democratische Parti. (S.P.D.), Wehner, zal maandag officiéél de burgemeester van West-Berlijn, Brandt, voordragen als opvolger van de onlangs overleden S.P.D.-voorzitter, Ol- lenhauer. Hij zou dan tevens burgemees ter van West-Berlijn worden. Naar Wehner meedeelde, zal hij het S.P.D.-bestuur voorts voorstellen Fritz Erler en hem zelf als vice-voorzitters verkiesbaar te stellen. In Bonn twijfelt men er niet aan dat het partijbestuur dit voorstel zal aan vaarden. De Heilige Stoel en het orthodoxe oecumenische patriarchaat van Constan- tinopel zullen twee commissies van des kundigen en godgeleerden samenstellen om te bespreken hoe het „gesprek" tus sen beide kerken over de christelijke eenheid moet worden gevoerd. Patriarch Athenagoras heeft gezegd dat hij Paus Paulus opnieuw zal ontmoeten. „Er zullen zeker nog meer gelegenhe den komen, die dat zullen toestaan", zei hij. Volgens berichten uit Jeruzalem was al tot een ontmoeting met Paus Joannes besloten. DE BOUWTENT voor het E.M.S.-motel in Westkapelle staat bijna overeind. Oor spronkelijk was het de bedoe ling het nylon-huis in twee dagen op te zetten. Daar de mensen van zeilmakerij Flo- russe, die het grote gevaarte ln elkaar rijgen en langs de masten omhoog hijsen door de modder op het terrein bij na niet konden lopen, is die tijd nu reeds met twaalf da gen verlengd. Men verwacht dat de tent komende week benut zal kunnen worden. Er is ruim 1750 meter geplastificeerd nylondoek in verwerkt. (Van onze verslaggever) In een tijdsverloop van meer dan honderd jaar, om precies te zijn honderd elf, heeft de Zeeuwse bevolking geen kans gezien verre daarvan zelfs, zich te verdubbelen. Ondanks de veel hogere ouderdom, welke de opvolgende generaties ge leidelijk zijn gaan bereiken, ondanks het drukken van de destijds hoge geboortesterfte, hoge sterfte door nog onbekende of nauwelijks te bestrijden ziekten en ondanks ook de door de industrialisatie ruime werkgelegen heid. Wij zijn tot deze slotsom gekomen door de cijfers van de loop der Zeeuwse bevolking van de jaren 1850 en 1962 met elkaar te vergelijken. Ofschoon al een groot aantal ge meenten de cijfers over 1963 hebben gepubliceerd zal het nog wel even duren voor de totale balans kan wor den opgemaakt, zodat we met het totaal van 1962 moeten volstaan. ?P i h€ï JÏnd van dat jaar telde Zeeland 285445 zielen, eind 1850 wa ren het er 158321! In het Zeeland Jaarboekje voor 1852, uitgegeven bij de gebroeders Abra hams te Middelburg, komt een inter- ressante specificatie van dit totaal voor. De genoemde 158321 zielen worden ffvormd door 77030 mannelijke en 81291 vrouwelijke personen. Het overzicht vermeldt verder: Ge durende het jaar 1850 hebben in Zee land plaatsgehad: Geboorten: wet- onno ^aHJ^iJke 3121, vrouwelijke 2999. In totaal dus 6120. Onwettige mannelijke geboorten 154 en vrou welijke 141, tezamen 295. Levenlooze kinderen 382. Het totaal aantal ge boorten m dat jaar bedroeg 6797. Daarbij waren 102 paren tweelingen. 1457 huwelijken werden voltrokken nl „tusschen jonge lieden 1054, tus schen jonge mannen en weduwen 97, tusschen weduwnaren en jonge doch ters 230 en tusschen weduwenaren en weduwen 76. Het totaal aantal echt scheidingen bedroeg 2 Het aantal sterfgevallen in Zeeland was in 1850 tenslotte 4290. (Eigen buitenlandse dienst) In de bona fide-handel wordt af en toe de balans opgemaakt. Dat zullen de sluikhandelaars ook wel doen, zij het dan voor strikt persoonlijk gebruik. Daar we geen inzage hebben in die ver trouwelijke documenten, kunnen we u niet vertellen of de botersmokkel tussen Nederland en België de meest „po- pulairc" vorm van sluikhandel in onze lagen landen voor de initiatiefnemers een goede zaak is geweest. We geloven echter van wel. Tijdens de eerste elf maanlen van 1963 werd door Belgische douaniers bijna 250 ton boter van Nederlandse herkomst in beslag genomen. Maandenlang slaagden de douaniers er zelfs in, een gemiddelde te handhaven van 1 ton buitgemaakte boter per dag. In de maanden juli en augustus leverde de jacht minder op (waren de smokkelaars ook met vakan tie?) maar niettemin wordt in 1963 voor de Belgische douaniers een uitzonderlijk jaar, dat het recordjaar 1949 benadert: Toen viel in totaal 310 ton overgesmok- kelde Nederlandse boter in hun handen. Ter vergelijking: in 1961 werd op Bel gisch grondgebied 91 ton, in 1962 94 ton buitgemaakt. Daar ondanks die hoge cijfers nog al tijd zwaarbeladen smokkelwagens over de grens rollen, moet worden aangeno men dat de smokkelaars het risico niet tè groot achten, met andere woorden, dat slechts een fractie van de overge brachte waar de bestemming niet be reikt. "Want de botersmokkel wordt be paald door twee factoren: 1. de doel treffendheid van het douane-apparaat. 2. het prijsverschil voor boter tussen Ne derland en België, Wordt de genscon- trole zó doeltreffend dat nog ternauwer nood een lading door de mazen komt, dan zullen de smokkelaars hun activi teiten noodgedwongen staken; idem wan neer de boterprijzen in beide landen el kaar zodanig benaderen dat voor de smokkelaars het sop de kool niet meer waard is. Wat de prijzenkloof betreft is 1963 voor de smokkelaars beter begonnen dat ge ëindigd: hun mogelijke bruto-winst per kg werd teruggebracht van 25 BF (bij na 1.80) tot 10 BF (ruim ƒ0.70). Daar om wellicht is de tactiek van de smok kelaars belangrijk gewijzigd. Zij trach ten in één reis een zo groot mogelijke hoeveelheid over de grens te brengen en zo de geslonken winst per eenheid te compenseren door grotere afzet. Maar het zijn ook de Belgische douaniers, die hen tot een nieuwe tactiek dwongen. Jarenlang moesten de Belgische doua niers het tegen de smokkelaars opne men met middelen die in het wereldje van de sluikhandel stellig het voorwerp waren van grimmige hilariteit. Terwijl heel wat smokkelbenden werkten met walkie-talkies, sukkelden de douaniers met gebrekkige communicatiemiddelen. Met hun krachtige wagens van Ameri kaanse of Duitse makelij schudden de smokkelaars de achtervolgende doua niers vlot van zich af. Maar uiteindelijk - in België is de administratie even traag en log als over al ging men toch inzien dat de bo tersmokkel een enorme strop is voor de Belgische schatkist, zodat het gemoti veerd was, de douaniers van beter ma terieel te voorzien. Vier vliegende bri gades werden opgericht. Zij kregen snelle wagens, uitgerust met radiotelefo nie. Met het gevolg dat op zekere dag smokkelaars, die met een misprijzend lachje een stopbevel genegeerd hadden, tot hun verbazing en ongenoegen werden achterhaald en ingerekend. In 1961 lie ten zij 109 smokkelauto's op het slag veld achter, in 1962 107. De smokkelaars zochten nu hun heil in een beperking va nhet aantal raids over de grens, gekoppeld aan z0 mach tig mogelijke verweermiddelen. Thans opereren de smokkelaars liefst met gro te vrachtwagens, met een laadvermogen Een onbescheiden blik in de ca bine van een smokkelauto, waar kraaiepoten, een rookbom en an dere smokkelaars-attributen bij elkaar staan. van 5 tot 10 ton, die worden omgebouwd tot rijdende forten De benzinetank is gepantserd, beweegbare schijnwerpers verblinden de achtervolgers, installaties zijn aangebracht voor het uitstrooien op grote schaal van kraaiepoten, er is een voorraad rookbommen aan boord en de wagen is zo gebouwd, dat in geval van nood een deel van de boterlading af geworpen kan worden om de achtervol gende wagen aan het slippen te krij gen. Een tweetal maanden geleden werd te Antwerpen een vrachtwagen buitge maakt, waarop naast al die afweermid delen, vóór de motor tot op cabine hoogte een mes gemonteerd was om over de weg gespannen kabels door te snij den en op de achterkant zat een ge pantserd hokje van waaruit de opera teur de schijnwerpers en de strooiinrlch- tingen kon bedienen. Een telefoon zorg de voor doorlopend contact met de chauffeur. ~)e ontwikkeling van lonen en prijzen baart grote zorg. Wat de lonen betreft ontstaken de rijksbemiddelaars de gele lamp. Ze zijn bevreesd, dat er bij de Stichting van de Arbeid te vlot toestemming wordt verleend om boven de overeengekomen tien procent uit te gaan. Erger is de onoverzichte lijke toestand op het prijzenfront. Het vermoeden dat daar de zaak uit de hand gaat lopen wordt door tal van symptomen versterkt. De prijsmaat regelen voor een aantal artikelen lijken maar smalle dammetjes in de vloedgolf, die dreigend komt opzetten. Heeft men op Economische Zaken wel de apparatuur om een stevige dijk te leggen daar waar de grens tussen rede lijke en onredelijke prijsverhogingen ligt? Men gaat er almeer aan twij felen. Waar is het natuurlijk, dat stij ging van prijzen op de wereldmarkt en aanpassingen binnen de Euromarkt naast de loonsverhogingen hun invloed doen gelden. Het is waarlijk geen ge makkelijke zaak uit te maken waar en hoe die factoren precies meespelen. Maar het stijgende onbehagen zal door Economische Zaken toch tegemoet ge treden moeten worden met duidelijke ophelderingen. Er komen anders on gelukken van. gemotiveerd of niet gemotiveerd, in iedere portemonnee zijn de prijs verhogingen op het ogenblik pijnlijk voelbaar. Dat kan tot gevolg hebben, dat bij de huidige loononderhandelin gen nog hoger wordt gegrepen. De vakbeweging heeft trouwens reeds aangekondigd, dat hogere prijsstijgin gen beantwoord zullen worden door hogere looneisen. Het is duidelijk, dat een dergelijk haasje-over-spelen van lonen en prij zen voor onze nationale economie uitermate gevaarlijk wordt. Een on verantwoord opgeschroefd prijspeil zal onze export bemoeilijken, de export die nog steeds de kurk is waarop onze welvaart drijft. De geldontwaarding zal in versneld tempo worden voort gezet en de problemen van een krappe arbeidsmarkt zullen plaatsmaken voor zorg om de werkgelegenheid. De regering, die nog steeds in hoogste instantie verantwoordelijk is voor het loon- en prijsbeleid zal bij een dergelijke ontwikkeling niet werk loos kunnen blijven toezien. Hopelijk laat het bedrijfsleven het echter niet op een overheidsingrijpen aankomen en zal het, nu het op het gebied van lonen en prijzen grotere vrijheid kreeg, tonen de verantwoordelijkheid van die grotere vrijheid ook te kunnen dragen. Daartoe is dan allereerst nodig realiteitszin en zelfdiscipline, zowel aan de kant van de winkelier, de grossier en de industrie als aan de kant van de vakbeweging. Laat men beginnen met de prijscalculatie het goede voorbeeld te geven. De consu ment kan daartoe bijdragen door zich niet als een schaap te laten slacht offeren op de slachtbank van on redelijke prijsstijgingen. £)e NTS kan over anderhalve maand beginnen met experimentele uit zendingen over het tweede televisie net. Een hoera zou men nu redelijker wijze mogen verwachten van hen, die de NTS, bundeling van de gezamen lijke zuilen, voortdurend verweten hebben, dat ze niet klaar is en dat de kijkers daarvan de dupe worden. Maar nee, nu is het ook niet goed. De Telegraaf verkondigt met een kop over de hele pagina: NTS tracht een beslissing te forceren. Het blad sug gereert, dat er een controverse zou bestaan tussen O. K. en W. en de N.T.S. en het probeert te doen ge loven dat minister Bot nog helemaal niets beloofd heeft over de ingebruik neming van het tweede net. De waarheid is echter, dat de minister van O. K. en W. juist sterk heeft aangedrongen op het plan. Maar het Amsterdamse blad is er bepaald van geschrokken dat de N.T.S. voort varend is. Het verliest zo een motief om nog eens lekker tegen haar aan te schoppen. Volgens De Telegraaf kan de N.T.S. het nu eenmaal nooit goed doen. Daar hebben we de Otem enz. voor nodig. Overigens zullen we ln het zuiden nog niet aanstonds van het tweede net kunnen profiteren. We zijn hier echter al lang bevoorrecht door een keuze mogelijkheid. Laten we de kijkers in het westen en het centrum van ons land dit voordeeltje maar eens gun nen. Het kan trouwens niet al te lang meer duren, of wij worden er ook deelgenoot van. Andere smokkelaars beproeven het met binnenschepen. Vorig Jaar werden even wel twee zulke smokkelschepen aan de ketting gelegd en dat is dan voor de bende een enorme strop. Opvallend is, dat betrekkelijk weinig smokkelaars door de Belgische douaniers worden aangehouden: in 1961 67 en in 1962 63. Zitten de smokkelaars in het nauw, dan springen zij uit hun voertuig en vluchten het veld in. De douaniers lopen niet het hart uit hun lijf om hen te pakken te krijgen. Hun interesseert meer de smokkelwaar dan de smokke- aar. Voor de buitgemaakte smok kelwaar krijgen z« een premie voor de gearresteerde smokkelaar niet' Naar alle waaschijnlijkheid begint de ontko men smokkelaar opnieuw en biedt hij de douaniers een nieuwe premiekans. En uiteindelijk loopt hij toch wel in de val zo n haast heeft dat dus niet In de leeftüd van 46 jaar is fn het dlaconessenhuis Bronovo in Den Haag overleden de letterkundige A. Marja, pseudoniem voor A. Th. MooU. De be grafenis vindt plaats dinsdagmiddag 14 januari op de Algemene Begraafplaats Westduin in Den Haag na een rouw dienst in de kapel van Bronovo. .„i\rePd Theodoor Mooij werd 8 maart 1917 te Oude Leye (Fr.) geboren als zoon van een predikant en een onder wijzeres. Hij heeft aan de rijksuniver siteit in Groningen enige tijd Neder- andse letteren gestudeerd. In de oor log richtte hij de clandestiene uitgeve nt „In agris occupatis" op en, samen met mr. W. H. Nagel. mr. W. Over- beek en de heer H. N. Werkman, de volièrereeks. Na de bevrijding was hij medeoprichter en enige tijd literair pro grammaleider van de regionale omroep noord te Groningen. De heer Mooy is voorts redacteur van de Bayard- en Blauwe schuit-reeks en redacteur voor literatuur van het maandblad Erica ge weest. Hij was verder schrijver van een roman, novellen, gedichten, kritie ken, mede-uitgever van het maandblad De Nieuwe Stem en medewerker aan dagbladen en radio. Ook is hij reclasseringsambtenaar bij het gevangeniswezen en directeur van ®en consultatiebureau voor alcoholisme in Den Haag geweest.

de Stem | 1964 | | pagina 3