talons Panama breekt met Amerika Tot dusver twintig doden te betreuren ,LIMFA' BH88B Nog geen spoor van Sylvain d Hoest ex-nazi W reedste „Ik zeg toch niets Bubble-UP irops neem nu... erts Rengelink voor tv.Vara zal herhaling voorkomen I S T E Ambassade J VRUCHTENLIMONADE Overleg op reis is Wel twee maal de verkeerde Show-boot van de Japanse industrie uikerraffinaderij e Breda DAGBLAD VOOR ZEELAND OP PAGINA 6 Uitslag puzzel- en tekenwedstrijd SCHAATSTEAM OLYMPIADE Talloze auto's in brand Spionnen-ruiltje in W.-Duitsland j Noordoostelijke wind Defensie ontkent verwikkelingen gouverneurschap K.M.A. - Breda SENATOREN Regent nodig als koningin Bits „Nein en hakkengeklak OPBOUW VAN NEDERLANDS ELFTAL Wel braak Voor God. Konivqir, en Vaderland ANCA) ir, vrijdags tederen I ia en enige praktische ivenst. en volledige sollicita- de Afd. Personeels- |.,Daar heb je zefluister- J hij. ..Dalen, notaris om* l-ig, Minter! En hou de ton' I tjês klaar' Ivoor de beide smokkelaars luiden zien welk gevaar hen Lven het hoofd hing, suisden l eerste tonnetjes omlaag' i?t doffe ploffen was de toe- fcnd van de Mug en de Mep- t volkomen uitzichtloos ie' Irden. 104e JAARGANG No. 244M gHMr-r- N. V. Ltitg. Mij. Neerlandia. Os. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, ,C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, pnr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraal 16 - Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. ZATERDAG 11 JANUARI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURGi Nieuwstraat 41 telefoon 2893) BLOEDIGE ONLUSTEN NA VLAGGENINCIDENT Een jury, bestaande uit een drietal onzer redacteuren, heeft zich door de stapel van hon derden kerstpuzzels en tekenin gen heen geworsteld. Verheugd was zij over de grote hoeveelheid inzendingen. Het aantal foutloze oplossingen van de kerstpuzzel zvas niet bijster groot, maar het doeldat in de wens „Wij wensen u een vrolijk kerstfeest en genoeg lijke puzzeldagen" teas vervat, is zeker bereikt. De overweldigende deelname van de jeugd uit Brabant en Zeeland aan de tekenwedstrijd was zonder meer groot. Enfin, over puzzels en tekeningen èn over de uitslagen, vindt u meer op pagina 6. Het Nederlands Olympisch Comité heeft vrijdagavond de Nederlandse deel nemers aangewezen voor de 9e Olympi sche Winterspelen, die van woensdag 29 januari tot en met zondag 9 februari in Innsbruck (Oostenrijk) worden gehou den. De Nederlandse deelnemers zijn: Hardrijden heren: 500 meter: Henk van der Grift; 1500 meter: Rudi Liebrechts. Cees Verkerk en Ard Schenk; 5000 me ter: Rudi Liebrechts, Cees Verkerk en Peter Nottet; 10.000 meter: Rudi Lie brechts en Cees Verkerk. Hardrijden dames: 1000, 1500 en 3000 meter: Willy de Beer. Kunstrijden dames: Sjoukje Dijkstra. Kunstrijden heren: Wouter Toledo. De Amerikaanse president Johnson heeft gisteravond in aller ijl telefo nisch contact opgenomen met zijn ambtgenoot in Panama, Chiari, om te trachten een einde te maken aan de anti-Amerikaanse rel in de onder gezag van de V.S. staande kanaalzone in deze republiek. Bij de onlusten zijn tot dusverre 20 doden en 91 gewonden gevallen. De relletjes ontstonden toen Panamese scholieren uit Panama-City de kanaalzone betraden en de Pana mese vlag hesen aan de mast van een Amerikaanse high-school. Zoals men weet is bepaald, dat in de kanaalzone de Panamese en Amerikaanse vlag naast elkaar moeten hangen. Omdat Amerika hier echter weinig voor voelt heeft het nergens een tweede vlaggemast laten plaatsen. De V.S. halen liever alle bestaande masten weg om te voorkomen dat beide vlaggen naast elkaar komen te wapperen. Voor de bewuste school moet voor het hijsen van de Amerikaanse vlag echter speciaal toestemming worden gevraagd, een reden te meer om de mast maar weg te halen. Amerikaanse studenten namen dit niet en werden woest toen Paname- zen probeerden hun vlag aan de mast te hangen. Zij haalden de Panamese vlag weer omlaag, waarna Amerikaanse stu denten Panamese auto's in brand staken en straatschenderij pleegden. Ongeveer 300 met stenen gooiende Panamezen ver zamelden zich daarna voor een aanval op Amerikaanse militairen, die, naar later werd meegedeeld, „uit zelfverdediging" traangasbommen wierpen en schoten los ten om de oproerkraaiers in bedwang te houden. Kinderen zouden door het gas overweldigd zijn. (Advertentie) Flessen vol zonnige verfrissing t Een mooi LIMFA-speldje GRATIS bij elke twee Gezinsflessen. VRAAG UW WINKELIER In de binnenstad van Panama deed een woedende menigte een aanval op het „Tropical Radio Office", dat Amerikaans eigendom is. Tevoren werden al andere Amerikaanse gebouwen vernield en in brand gestoken. Toen een gewapende menigte zich ver zamelde voor de Amerikaanse ambassade voor een onbezonnen aanval, moest het gebouw direct ontruimd worden. Wacht posten werden door de menigte met ste nen bekogeld. Meubelen werden naar buiten gesleept en in vlammen gezet. Ook elders in het land zijn anti-Ame rikaanse onlusten voorgevallen. In Cristobal werd zelfs de Amerikaanse con sul in zijn ondergoed ontvoerd door de monstranten. Later werd hij uit zijn hachelijke positie bevrijd. Men gelooft niet dat Fidel Castro, die men automatisch in verband brengt met moeilijkheden in Zuid-Amerika, de rel letjes ingefluisterd heeft. Toen de situatie de kanaalzone-politie uit de hand liep, nam de waarnemend gouverneur het be vel over het hele gebied op zich en beval hij, dat allen, die niet schoolgaan of wer ken in de zone, deze onmiddellijk moe ten verlaten. Iedere bewoner is verplicht thuis te blijven. Alle betogingen moesten worden uit eengeslagen. Panama, dat intussen zijn diplomatieke betrekkingen met Amerika heeft verbroken, beschuldigde de V.S. van „agressie tegen het Panamese volk' De Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) is in aller yl bijeengekomen voor spoedoverleg. De wanordelijkheden in Panama waren direct aanleiding tot overleg op hoog ni veau. Johnson zegde zijn Panamese col lega in het telefoongesprek toe onmiddel lijk een diplomatieke missie te zenden en gaf „zeer ernstige instructies" aan het Amerikaanse militaire commando in de kanaalzone. In Amerika geloven sommigen dat de relletjes met opzet zijn aangestookt om Johnson in verwarring te brengen. De Panamese ambassadeur in Washing ton is direct naar zijn land teruggekeerd voor overleg met zijn regering. Beide presidenten deden een beroep op de Panamese bevolking om haar kalmte te bewaren en „domme en onnodige maatregelen achterwege te laten". Het Panamese kabinet is gisteravond voor een spoedzitting bijeengeroepen. Vol gens sommige berichten zou de Panamese nationale garde zich weinig hebben gespannen om de scholieren te beletten hun relletjes te houden. Troepen zijn ingeschakeld om de orde te handhaven. O.a. zou een regiment op roertroepen naar de plaats van de rel oprukken. De Panamese vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties heeft gezegd, dat zijn land het geschil met de Verenigde Sta ten thans niet voor de Verenigde Naties wil brengen. Hij zei dat Washington zijn verontschuldigingen moest aanbieden aan zijn regering. Hij verklaarde, dat de Panamese rege ring bij de Verenigde Staten een vier voudige eis zal indienen tot herstel van de grieven van Panama: De Verenigde Staten moeten alle maatregelen nemen om een eind te ma ken aan de relletjes. De Amerikaanse regering dient haar verontschuldigingen aan te bieden aan die van Panama. De Verenigde Staten moeten scha deloosstelling geven voor alle schade die is aangericht aan levens en eigendom men. De Verenigde Staten moeten trach ten een overeenkomst uit te werken die op gelijke en eerlijke wijze zal gelden voor alle Panamezen. W estduitse regeringsfunctionarissen hebben laten doorschemeren, dat het ge wezen parlementslid Alfred Frenzel, die thans een gevangenisstraf uitzit op be schuldiging van spionage voor de com munisten, wellicht zal worden uitgewis seld tegen een andere Westduitser, Die ter Koniecki, die in Tsjecho-Slowakije is veroordeeld op beschuldiging van spiona ge voor Amerika. Frenzel is tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij zou hebben gespio neerd voor de Tsjechische militaire in lichtingendienst, waaraan hij NAVÓ-ge- heimen zou hebben geleverd. IN DUISBURG zijn vijf Turken gearres teerd op verdenking van handel in ver dovende middelen. HET DISCIPLINAIR onderzoek tegen Karl Silberbauer, die bekend heeft de familie Frank in Amsterdam te hebben gearresteerd, zal eerst worden afgeslo ten als zijn politieverleden volledig is opgehelderd. PRINSES IRENE is gisteren per vlieg tuig in Madrid aangekomen, waar zij de rest van de maand de gast zal zijn van de Nederlandse ambassadeur in Spanje en zijn echtgenote. GOUVERNEUR John Conally van de staat Texas, die zittend naast Kennedy gewond raakte tijdens de aanslag op diens leven, zal zich voor herverkiezing als gouverneur beschikbaar stellen. AUS heeft de Conciliecommissies uitgebreid. Onder de nieuwe leden be vinden zich een Amerikaanse bisschop en drie bisschoppen van de oosterse or thodoxe kerk. De commissies zijn nu op 30 leden gebracht. XexTVïachting nieegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot van- avond: Aanvankelijk overdrijvende wolkcn- velden en plaatselijk wat lichte l sneeuw, later opklaringen. Ovcrwe- gend matige wind tussen oost en j noordoost. Lichte, in de ochtend j plaatselijk matige vorst. Vandaag: zon onder 16.51 uur. Maan j onder 14.18 uur. i ?feeii: z°n op 8.44 uur. Zon onder 16.52 uur. Maan op 6.42 uur. Maan on- der 14.53 uur. Maandag: zon op 8.43 uur. Maan op 7.42 uur. Dit is het Panamakanaal dat met het gebied er omheen onder gezag van Amerika staatDeze situatie is de diepste onlusten. oorzaak van de (Van onze Haagse redactie) Een woordvoerder van het ministerie van Defensie heeft ons desgevraagd het volgende commentaar geleverd op be richten over meningsverschillen in mili taire kring rond de bezetting van de post van gouverneur van de K.M.A. te Breda. De woordvoerder ontkende dat een aantal „militaire hoogleraren" aan minis ter De Jong (Defensie) een brief hebben geschreven, waarin zij bezwaar maken tegen overplaatsing van de huidige gou verneur generaal-majoor W. C. H. van Reede naar een nieuwe functie. De generaal-majoor Van Reede zou thans een vrijgekomen plaats in het college van het Hoog Militair Gerechtshof ambiëren. Ook dit laatste is volgens de woordvoer der van Defensie door generaal-majoor Van Reede zelf reeds als „volstrekt on juist en waanzin" bestempeld. Het gouverneurschap van de K.M.A. moet volgens de woordvoerder van De fensie gezien worden als een „termijnbe noeming". Generaal-majoor Van Reede is thans zo ongeveer aan het eind van zijn termijn. Het voornemen om hem in een nieuwe functie te benoemen is dan ook reeds een half jaar oud. Dit voornemen bestond reeds voordat er sprak was van een „affaire-Van den Wall Bake". De luitenant-generaal Van den Wall Bake is, zoals bekend, onlangs afgetreden als chef van de generale staf, omdat hij zich niet kon verenigen met het reorga- nisatiebeleid op Defensie van minister De Jong. Sinds zijn aftreden is luitenant- generaal Van den Wall Bake steeds ge noemd als een der meest in aanmerking komende figuren om generaal-majoor Van Reede als gouverneur van de K.M.A. op te volgen. Over die opvolging is evenwel nog geen enkele beslissing gevallen. Evenmin is bekend wie er voorzitter wordt van de Nederlandse stafmissie in Washington. Deze functie werd tot dusver bekleed door luitenant-generaal J. C. Smit, die thans tot opperofficier personeel bij De fensie is benoemd. Volgens onze inlichtingen zou er eer der sprake van zijn generaal-majoor Van Reede voorlopig nog op zijn post op de K.M.A. te laten aanblijven. Dit in ver band met het afleggen van de eerste „examens-nieuwe-stijl" op de K.M.A., die in mei en juni zullen plaatsvinden. (Van onze parlementaire redactie) Verscheidene Eerste-Kamerleden heb ben de regering gevraagd of het geen aanbeveling verdient het koninklijk ge zag te doen waarnemen door een regent wanneer de koningin een buitenlandse reis maakt voor b.v. het afleggen van staatsiebezoeken. Zij verwijzen daarbij naar de staatsie- bezoeken van de koningin aan enige Aziatische landen en de mogelijkheid dat de koningin nog meer dergelijke reizen zal maken. De senatoren merken op dat de konin gin tijdens het laatste staatsiebezoek in Azië aandacht was blijven schenken aan de behartiging van staatszaken. „Dit be tekende voor de koningin een belasting te meer op een reis, die uit anderen hoofde al vermoeiend was", zo zeggen deze senatoren. Zij merken in dit ver band ook op „dat wij leven in een we reld, welke op het meest onverwachte moment de regering voor onaangename verrassingen kan stellen en tot het ne men van beslissingen van groot belang kan nopen". (Van onze Belgische correspondent) Er is nog steeds geen spoor gevonden van de drievoudige moordenaar Sylvain d'Hoest, die uit de psychiatrische afdeling van de gevangenis in Turnhout ont snapt is. Uren lang heeft men in het Antwerpse gedacht, dat men hem vlak op de hielen zat. Een inwoner van Brasschaat ontdekte n.I. langs een afgelegen weg een vreemde jongeman, die sjofel was gekleed en in het bos vluchtte toen hij bemerkte, dat hij gezien was. De Brasschatenaar waarschuwde on middellijk de politie en in een mum van tijd was de mobiele rijkswachtbrigade van Antwerpen met honderd man ter plaatse. Het hele bos werd omsingeld en uitgekamd, zonder enig resultaat. Gister ochtend klopte een slordig geklede jonge man aan bij een afgelegen villa in Bras schaat. Hij vroeg of hij zich wat mocht verwarmen en ook of hij wat eten' kon krijgen. De bewoners, die vreesden de moordenaar voor zich te hebben, maak ten geen moeilijkheden en gaven de on bekende wat hij vroeg. Zodra hij verdwenen was alermeerden De televisie-secretaris van de VARA, de heer J. W. Rengelink, heeft gisteravond voor de te levisie in de rubriek „Reactie op reacties" een uiteenzetting gegeven over de uitzending „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" van 4 ja nuari. De heer Rengelink zei dat de VARA naar aan leiding van deze uitzen ding een aantal brieven heeft ontvangen van mensen, die oprecht ge kwetst waren. Voor vele gelovigen is de grens vo rige zaterdag overschre den. Wij hebben daar be grip voor. Het aantal van derge lijke brieven was niet zo groot als het aantal dat los kwam na het verschij nen van de kranten op maandag. Vele reacties hadden met christelijke gekwetstheid niets meer te maken. „Het waren ordinaire scheldbrieven, anonieme verdachtmakin gen, bedreigingen met ge weld". Een derde stroom van brieven kwam bij de VARA binnen naar aan leiding van de felle reac ties in beschouwingen en ingezonden stukken in dagbladen. Het waren brieven van mensen die wilden getuigen van sympathie met het pro gramma dat zij niet graag willen zien verdwijnen. Velen waren verontrust door de „unfaire en over trokken wijze waarop de VARA en zijn medewer kers werden aangeval len". „Het gevaar is dat door alle gewekte emoties de zaak waarom het gaat in het gedrang komt. De VARA heeft door de vorm van de desbetreffende uitzending vele gelovigen gekwetst. Wij hebben het al gezegd: Wij betreuren het en zullen natuurlijk trachten een herhaling te voorkomen". De heer Rengelink wil de nog niet ingaan op de brief die de VARA op verzoek van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de minister heeft gezonden. „Het lijkt ons beter niet op de inhoud van de brief in te gaan voor de minis ter de gelegenheid heeft gehad van de inhoud daarvan rustig kennis te nemen". De in het proces van de„22" terechtstaan de 57-jarige Wilhelm Boger, voormalig Gestapoman en hoofdbewaker van het vernietigingskamp Auschwitz, heeft verklaard niet te zullen antwoorden op vragen van de rechtbank. Boger wordt ervan beschuldigd een meester te zijn geweest in het mishandelen van de gevangenen. Met een bits uitgesproken „Nein" zei hij niet te zullen antwoorden op vragen van de rechters. Boger stak daarop zijn kin naar voren, staarde naar zijn rechters en het publiek op de tribune, klakte met zijn hakken en ging weer zitten. De ex-bewaker van het kamp Auschwitz, waar 2,5 tot 4 miljoen men sen werden vermoord, gaf geen reden voor zijn weigering op. Wel zei hij. alsvorens hij ging zitten, dat hij mis schien zou spreken aan het eind van het proces. Volgens de aanklacht heeft hij een pries ter in een zak met water verdronken, een Poolse generaal doodgestompt en speciale beulswerktuigen uitgevonden, waaronder de beruchte Boger-schom- mel. Karl Hoecker f52)), een vroegere adju dant van wijlen Richard Baer, de laat ste commandant van het concentratie kamp Auschwitz, zei dat hij geen deel heeft gehad aan de in het kamp ge pleegde moorden op joden, Polen en anderen en dat hij vrijwel geen idee had van de gebeurtenissen in de reus achtige gaskamers. „Wij waren geschokt. Wij hadden zoiets niet voor mogelijk gehouden", aldus de beklaagde, die zei dat hij slechts „ad ministratief" werk had verricht. Even als de andere reeds verhoorde be klaagden gaf Hoecker Hitier de schuld, Hij zei dat hij slechts bevelen had op gevolgd. „Wij moesten Berlijn zelfs schriftelijk toestemming vragen om de gevangenen te slaan", verklaarde hij. Wat had hij te maken met de moorden op de kampbewoners? „Niets", zei de beklaagde, die echter, nadat Hofmeyer was blijven aandringen, toegaf dat vier of vijf bevelen inzake massale terecht stellingen door zijn handen waren ge gaan. Hoecker zei, dat de eerste commandant van het kamp, Rudolf Hoess, hem bij zijn aankomst had meegedeeld, dat Auschwitz „iets bijzonders" was en niet vergelijkbaar met „gewone concentra tiekampen". Hoecker zei, dat hij had geprobeerd de plaatsen der massamoor den te vermijden. „Ik geloof dat alle leden van de S.S. een hekel hadden aan hetgeen zij moesten doen", ver klaarde hij. Hoecker zei, dat de enige man die be voegd was tot selectie van de slacht offers, niet hij maar de kamparts was. Hij gaf toe dat hij wist van individuele terechtstellingen op grond van verbo den wapenbezit of „verzet tegen het gezag". Hij ontkende echter, dat hij iets te maken heeft gehad met het aanwij zen van gevangenen, die naar de gas kamers moesten. „Ik wist niet hoeveel crematoria en gaskamers er in het kamp waren, ik wist zelfs het aantal gevangenen niet", aldus Hoecker. Het aantal reacties op de pagina, die Leo Pagano, ir. Ad van Emmenes, René Mariën en Faas Wilkes schre ven over de opbouw van het Ne derlands Elftal, is groot geweest. Anderhalve pagina van dit nummer zijn gewijd aan die reacties. Dit is de Japanse show-boot „Sakura Maruingericht als een varende tentoonstelling van het leven en werken in Japan dat van 24 tot 29 juni van dit jaar een bezoek zal brengen aan de haven van RotterdamHet schip zal gemeerd tvorden aan de Parkkade. Het ivordt de eerste keerdat het schip oversteekt naar Europatvaar in totaal elf havens worden aangedaan. In de 380 stands aan boord worden 20.000 Japanse produkten ge toond. ze de politie die opnieuw in aller ijl aan kwam stuiven. Deze keer had zij meer geluk: de onbekende kon worden gear resteerd. Spoedig bleek dat hij evenwel niet de gezochte Sylvain D'Hoest was, maar een jongeman van achttien jaar, die uit een opvoedingsgesticht in de buurt was ontsnapt. Ook bij Leuven is een landloper, die rustig lag te slapen in een bos, ingere kend nadat een houthakker, die de on bekende slaper had gevonden, direct de P°Htie was gerend. Intussen blijft de Belgische politie uitermate waakzaam. Gistermiddag werden alle personen- en vrachtwagens op de wegen naar Brussel aangehouden en grondig doorzocht. Vandaag gullen mevrouw D'Hoest- Boydens en Christiaan D'Hoest, moeder en broer van Sylvain, voor de Turnhout- se raadskamer verschijnen. Vermoedelijk zullen ze in arrest blijven tot Sylvain D Hoest is gepakt. De Belgische wetge ving kent geen straffen voor een ont- vluchter en evenmin voor familieleden, die hulp hebben geboden bjj de ont vluchting, op voorwaarde echter dat' de ontvluchting heeft plaatsgehad zonder braak. In dit geval echter is er braak ge weest door de vijl, die moeder en/of broer aan de geïnterneerde hebben ver strekt. In dit geval kan een straf van minstens drie maanden worden opgelegd. Bovenstaande foto laat duidelijk zien hoe de klopjacht op D.Hoest in zijn werk gaat. I Advertenties! heerlijk verfrissende in huis Tijdelijk gratis een fraai BUBBLE UP-speldje bij 2 Gezinsflessen, of 3 flesjes van 23l/i cl VRAAG UW WINKELIER In onze etalages vindt U deze week o.a. Deens import wandsysteem Feldballes in teak en palissander ingenieuze constructie Feilloze afwerking Dansk Stil bankstel in bijzonder fraaie vormgeving Exclusieve wollen bekleding Combinatie in palissander van zit- en eetkamer Verfijnde moderne uitvoering in een edele houtsoort met metaal. Voer Grote markt 50 Catharinastraat 4 BREDA

de Stem | 1964 | | pagina 1