mmH eersjj G gen! C G ZN. EN Oranje mentale heeft behoefte aan injectie Dekker 1 I Betaling van de spelers moet ook anders worden Graag een commissie van vierentwintig man Elek Schwartz mist mentale capaciteit Oom Elek heeft werkelijk veel te lang .geknoeid] AMSTERDAM O- pst~ e=1—l=i—n =g=e-n •speldje 15 Vele reacties ARLIJKSE NG 1964 >ck-Freyser Oefening en nog eens oefening! Medewerking T eamverband Rondetafel-gesprek is nu wel gewenst Aandacht ook voor B-elftal Feijenoord-Ajax het is welletjes Instelling Overtuiging Meer reacties op andere sportpagina DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 JANUARI 1964 AMESBROEKEN slechts f 2,50 per stu NDERJURKJES f 3,95 per stuk ■iode op alle KORTING voordeel. IANDEL SINT-JANSTEE f 01140—2346. 2.25 Ha maten 6.95 9.95 riaten 7.95 S en HANDSCHOE- PRUIMINGSPRIJZEN 50 per 100 gram. ie coupons, ig 10% korting. et extra koopjes. KLOOSTERZANDE iten vanaf f 2.50 onze prachtige 5LOEM EN KNOP enz. met gratis chry- koop van f 2.— ri verkrijgbaar, te bskens [vóór 't stadhuis) en Vlissingen MIDDELBURG Opbouw van het Nederlands Elftal? Het is toch wel een onder werp, dat leeft bij vele lezers. Het aantal reacties was groot, zelfs zó groot, dat zij rtiet eens op één pagina konden worden ge borgen. Vandaar dat de lezers niet alleen deze pagina aantref fen, maar ook nog reacties vin den afgedrukt op een tweede sportpagina. Zeer graag hadden wij alle reacties in extenso ge publiceerd. In dat geual zou er echter minstens een extra krant nodig zijn geweest. Vele brieven werden weggelaten, omdat hun inhoud die van een wel gepubli ceerde brief dekt of werden ook zeer tot onze spijt) sterk in gekort. De algemene tendens, die de lezers van „Dagblad De Stem" in hun brieven hebben gelegd, springt duidelijk naar voren. Bondscoach Elek Schwartz zal moeten uitzien naar jonge spelers en zijn blik over alle velden moe ten laten gaan. De conclusies kunt u zelf trekken uit de inge- meningen betreffende de opbouw van een „nieuw" Nederlands elftal, zoals die werden gepubliceerd in uw dagblad, laten zich voor mijn gevoel duidelijk scheiden in twee enigszins tegengestelde groepen. Aan de ene kant zien we de mening van de heer Pagano, die beweert, dat een vertegenwoordigend elftal voor ons altijd een puur gelegenheids elftal is geweest en moet zijn (Pagano zegt dan ook: „Van een op elkaar ingespeeld raken is toch geen sprake. Ik houd van opportuniteitsvoetbal, zeker in een interland"), terwijl we aan de andere kant zien de mening van ir. van Emmenes, die zegt, dat er een veel langer durende centrale training moet komen, waar de basis kan worden gelegd voor een ploeg- tactiek, waarbij mijns inziens de meningen van de heer René Mariën en Faas Wilkes aansluiten, welke meningen toch ook duidelijk het werken op langere termijn en het op elkaar ingespeeld raken beogen. Als ik nu in alle bescheidenheid mijn mening mag weergeven, dan moet ik zeggen, dat ik persoonlijk veel meer voel voor de opvatting van ir. Ad van Emmenes, met alle respect natuurlijk voor de mening van de heer Leo Pagano. Als ik vóór het ene ben en tégen het an dere, dan moet ik natuurlijk daar voor redenen hebben. Mag ik dan eerst de redenen geven, waarom ik tégen de mening van de heer Pa gano ben? In geloof namelijk, dat in de afge lopen jaren (zeker in het voorbije sei zoen) juist de fout is gemaakt het Ne derlands Elftal te veel gelegenheids- voetbal te laten spelen, dus m.a.w. het spelen van een bepaalde tactiek op hoop van zegen, op goed geluk af. Deels kwam dit door omstandigheden, welke onze bondscoacht Elek Schwartz niet in zijn macht had. Een bekende stelling is, dat de som van alle elementen nog niet de kracht uitmaken van een bepaalde formatie, waartoe die elementen behoren. Dat hebben we onlangs nog kunnen vast stellen bij de wedstrijd Engeland—Rest van de Wereld. Niemand van ons zal toch durven beweren, dat er in het we reldelftal niet evenveel voetbaltalent schuilging (op papier althans) als in het Engelse nationale team, zo niet meer voetbaltalent. We kennen allen de uitslag en we hebben toch kunnen vaststellen, dat het Engelse spel veel sneller was dan dat van de grote wereldcracks. Mijns in ziens kwam dit door het feit, dat de En gelsen (logisch) beter op elkaar inge speeld waren, terwijl in het wereld elftal het zo belangrijke teamverband voor een groot deel ontbrak. Snel spel wordt niet bereikt door individuele loop-snelheid van de enkeling, maar door een hecht teamverband, waardoor de bal snel gespeeld kan worden, waar door de combinaties sneller worden. En is snelheid nog altijd niet één van de gevaarlijkste wapens, zo niet hét ge vaarlijkste wapen in de sport, zeker in de voetbalsport? succes is geworden (dat kon ook niet), maar toch ook geen radicale misluk king. Ik geloof, dat er voor Elek Schwartz maar twee clubs in Neder land bestaan: Ajax en Feijenoord. Laat onze bondscoach Elek Schwartz een speler als Nuninga een volgende keer niet direct aan de kant zetten voor een mijns inziens weinig grootse speler als Kruiver of Groot, maar geef zo'n speler opnieuw een kans. Daardoor bereiken we, dat we spelers krijgen, die op el kaar ingespeeld raken. Daardoor ont staat teamverband. Hiervoor is het nodig, dat onze clubs hun volle medewerking geven, omdat het toch ook een zaak is. die voor hen van belang is. Laat men de clubs, die spelers af staan, een financiële vergoeding geven voor de eventuele risico's, die hun spe lers lopen (wat eigenlijk niet nodig moest zijn). De taak van onze bondscoach is vol gens mij niet het trainen van de ge selecteerde spelers wat betreft hun voetbaltechnische kwaliteiten (dat doen de clubtrainers), maar veeieer het maken van een op elkaar inge speeld team, dat zich ten volle geeft, dat slagen kan opvangen en zelf ook slagen kan uitdelen. Hierin is onze bondscoach echter tot op heden mijns inziens niet geslaagd, maar kunnen wij hem deze fout geheel verwijten? Beslist niet. Dit is ook een zaak van elke individuele speler en wel daar, waar hij eer en nationaliteits gevoel wil stellen boven materieel voordeel in eigen club. Klundert F. J. Rijnart Inderdaad is reeds sinds vele jaren de opbouw van ons Nederlands elftal een haast onmogelijke taak voor de hogere leiding van ons voetbal gewor den. De prestaties van dit nationale elf tal waren de laatste tijd veel van dien aard, dat er kritiek los moest komen, en die is losgekomen. Laten we aannemen dat de kern van het Nederlands elftal gekozen wordt uit de spelers van de ere- en eerste-divi- sie, een enkele uitzondering (is die er wel geweest?) daargelaten. Wij tellen in deze divisies totaal 32 verenigingen, onderverdeeld in 16 westelijke, 10 zui delijke, 4 oostelijke en 2 noordelijke verenigingen. Wil men nu een volledig overzicht krijgen van het aanwezige voetbal materiaal in ons land, dan kan men dit het beste als volgt te weten komen. De oostelijke en noordelijke vereni gingen kunnen samengevoegd worden, en tevens de westelijke gesplist worden in 7 Zuidhollandse en 9 Noordhollandse- Utrechtse verenigingen. I Kuni u zeij ireKKen un ae inge- Lzonden meningen. SPORTREDACTIE I Een goed Nederlands elftal kan er gevormd worden mits de volgende pun ten in acht worden genomen: le. Dat Elek Schwartz uitsluitend als trainer zich inspant, zonder dat hij zelf spelers uitkiest voor het Nederlands elftal. 2e. Er moet een commissie worden samengesteld van minstens 24 perso nen, uit elke provincie twee, die tot taak krijgen om goede voetballers op te sporen; door te gaan kijken naar ver schillende wedstrijden, óók bij de ama teurclubs. Wanneer er dan door de commissie een aantal van 24 spelers is uitgekozen dan pas is het de taak van Elek Schwartz om deze spelers een goede training te geven. In dit kader passen ook de door ingenieur van Emmenes voorgestelde oefenwedstrijden en een langer durende centrale training. Laat Elek Schwartz voor mijn part 22 spelers uitnodigen voor de centrale training, elke speler dubbel, dus 2 doelverdedigers, 2 links buitens, enzovoorts. En laat die twee formaties veelvuldig oefenen (niet al leen vóór een interland), desnoods te gen elkaar, tegen sterke buitenlandse clubs. Hiermee bereiken we, dat Elek Schwartz niet direct met de handen in het haar behoeft te zitten, als er een speler geblesseerd raakt of door omstandigheden buiten spel raakt, om dat alle 22 spelers al ervaring op heb ben gedaan in de oefenwedstrijden. Begrijp me goed. ik zeg niet dat ge- legenheidsvoetbal soms geen succes kan opleveren, maar volgens my Is het geen duurzame basis voor de opbouw van een nationaal voetbalelftal, dat zich kan meten met de sterkste Europese voet balformaties. Daarvoor is müns inziens een elftal nodig met een hecht team verband, wat de basis vormt voor snel heid en verrassing in een wedstryd. Het ontbreken hiervan is voor mij de grootste oorzaak voor het falen van het Nederlands Elftal. Hoe is het anders te verklaren, dat de geselecteerde spelers in hun clubs gewoonlijk stukken beter spelen, zoals ir. Ad van Emmenes te recht aanhaalt? Het kweken van teamverband is een kwestie van rijpen, van werken op lan gere termijn, ook van veel werken. In het kader hiervan past het niet om steeds maar andere spelers te proberen. We hebben kunnen zien in het afgelo pen jaar, dat het optreden van een spe ler als Klaas Nuninga geen onverdeeld Ik ben het met de schrijvers volko men eens dat we met het Nederlands Elftal volkomen in de put zitten. Ik schryf speciaal „we", omdat iedere voetballiefhebber dit aan het hart gaat. Ik ben het er volkomen mee eens dat Elek Schwartz zich steeds weer op de oude garde beroept en zelden een veel belovende jonge voetballer een kans geeft. Doch het kardinale punt waar het bij mij om draait, is het meer in gebruik nemen van het sportcentrum te Zeist. Er moet volgens mij een groep van ca. 40 spelers, die in aanmerking ko men voor het Nederlands Elftal (A en B) en eventueel voor Jong Oranje ge selecteerd worden. Deze groep moet minstens eenmaal per week bij elkaar komen. De spelers leren elkaar beter kennen en begrijpen. Er is voldoende trainingstijd. Maar dit is niet zo maar te verwe^ zenlijken omdat Nederland het volle dige profvoetbal nog niet kent, en de meeste spelers hebben nog een werk gever. Toch ben ik ervan overtuigd dat de meeste spelers het met hun werk gevers best tot een overeenkomst kun nen brengen. Maar dan de clubbesturen!! Het zou daarom wenselijk zijn als de besturen van de huidige eredivisie clubs samen met het bestuur van de K.N.V.B. eens om de ronde tafel gingen zitten! Want hy hen moet men naar mijn mening naar een bevredigende oplossing zoe ken. Elek Schwartz heeft de volledige steun van de eredivisie clubs nodig Krijgt hij deze volledig, dan is het voor hem een koud kunstje om binnen een paar jaar weer een goed Nederlands Elftal op de been te zetten. Want dit is onmogelijk met twee of drie trainingen vlak voor een interlandwedstrijd. Breda Frans de Hoo Om te komen tot een sterk Neder lands elftal, een elftal, dat op interna tionaal niveau meetelt, zou moeten wor den voldaan aan diverse belangryke punten. Ik wil allereerst onderstrepen, dat Elek Schwartz niet alle eigenschappen bezit om deze taak te vervullen. Hy is wel een goed trainer, maar geen mentaltrainer. Zijn gezichtsveld is te kort; hy grijpt elke keer terug op spe lers, die bewezen hebben of geen prijs te stellen op het oranjeshirt of geen capaciteiten als voetballer te hebben; voetballer op internationaal niveau. Een goede clubspeler is beslist nog pen internationaal Het is geheel ver keerd om telkens een elftal samen te stellen uit clubmootjes, laat ons gerust ^ggen: Feijenoord- of Ajaxmootjes. Om te komen tot een winnend elftal zou Elek Schwartz naast zich een man Roeten hebben, die zich uitsluitend met p ..opbouw" van de mentaliteit bezig houdt, omdat Schwartz deze opgave eenvoudig niet aan kan. Wel een man al8 Herberger. Men zou moeten begin gen met veelbelovende spelers, liefst de jongere, omdat deze lang mee kun nen, regelmatig samen moeten brengen °P kosten van de K.N.V.B., en dan niet een groep van enkele, neen, de selec tie uitbreiden tot een dertig spelers. Er moet allereerst een vriendenkring worden gesmeed. De geselecteerden ko men uit alle lagen van de bevolkingen deze dienen zich aan elkaar aan te passen en te begrijpen. Een speler, die dat niet kan of wil is niet geschikt voor een nationaal team, omdat hij in het elftal een deprimerende en mentaal ongezonde houding aan kan nemen, waardoor het gehele elftal te lijden zal hebben. De opbouw van zulk een elftal kan niet een-twee-drie verwezenlijkt wor den; dit kost tijd en geld. Hiervoor zal men begrip moeten tonen en bij een nederlaag slechts opbouwende kritiek laten horen. Er zijn heus wel talentvolle jonge spelers te vinden, spelers, die mogelijk iets te kort komen, maar dit door hun enthousiasme, eerzucht en vriendschap jegens elkaar teniet weten te doen. Als ons nationale team echt een eenheid is, vrienden dus en begeesterd door het zelfde doel, dan zullen betere prestaties niet uit kunnen blijven. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Als echter op de nu gevolgde weg wordt voortgezet wordt de voetbalnatie Nederland nog zwarter dan Schwartz en dat is niet nodig. Breda, C. J. A. V. Gurp Ja, ik was er by op die donkere (en koude) woensdagavond in het Feyen- oordstadion. Getuige van de smadelijke 21 nederlaag tegen Luxemburg en ik kan niets anders doen dan het uit schreeuwen, wat is het hard nodig „op bouw van het Nederlands Elftal Het totaal onderschatten van de tegenstan der leidde tot vreselyk nonchalant voetbal, waaraan vooral Tonnie Pronk en Piet Keizer zich schuldig maakten, en tot het dieptepunt van het Oranje team. Het is nu juist vanuit dat diep tepunt dat kan worden opgebouwd. De grote vragen zijn hoe en door wie. Om met de eerste vraag te beginnen, volgens mij, niet uitsluitend met jonge spelers maar met een oude vaste kern, die moet worden aangevuld met spelers uit jong oranje, als deze te oud (23) zijn om in dat jong oranje op te tre den; desnoods zou men in enkele geval len eens een speler jonger dan 23 jaar £P kunnen stellen, een groot talent die blijk heeft gegeven constant te zijn zo wel wat spel als karakter betreft. Ook aan het B-elftal zou veel meer aandacht moeten worden besteed en niet, zoals dat nu is, telkens een bijna geheel nieuw elftal waarin in de laatste jaren tientallen spelers zijn geprobeerd. Daarom geloof ik dat het B-elftal voor een speler helemaal geen betekenis heeft. Op de vraag „hoe" dus dit ant woord, één centrale training voor A- en B-elftal met ongeveer 30 spelers die, een enkele uitzondering daargelaten, volwassen voetballers zijn d.w.z. ouder dan 23. En één centrale training voor spelers beneden de 23 Jaar met ongeveer 20 spelers. Dan de vraag door wie? Door Elek Schwartz? Zeer zeker niet, het kan (en zal) ook wel een beste man zijn maar aan het Nederlands Elftal heeft oom Elek te lang geknoeid. Hoe heeft hij niet gesold met spelers als v. d. Linden, Swart, Groot, Kruiver en vooral Bennaars, De eerste vier faalden keer op keer en de laatste werd in 1954 reeds afgeschreven, telkens te ruggehaald en voetbalt nu 10 jaar later nog m Nederlands topploeg Feijenoord. Er is nog veel over te schrijven ovei het nut van een nationale ploeg nu de publieke belangstelling uitgaat naar Europese competities voor clubs, maar dan zou de zetter met zijn handen in het haar komen te zitten. Daarom zou ik niets anders willen doen dan de mensen die namen willen een beetje tevreden te stellen. Een speler als Jan van Gorp is voor mij een ideaal inter nationaal (altijd goed. prima karakter) Coen Moulijn, een ideaal linksbuiten maar zijn mentaliteit deugt niet, een goed onder handen genomen Piet Kei zer zal schitteren evenals een brans Bouwmeester en een Chris Bergholtz en ga zo maar voort. Maar 'n speler be hoort niet alleen lichamelijk maar ook geestelijk getraind te worden en dat kan Schwartz nu eenmaal niet. Breda Rein Lambregts Een beter Nederlands Elftal? Dan moet het volgende gebeuren: 1. Om een sterk en pittig team op te bouwen zag ik graag wat meer spelers van het zuidelijk voetbal in dat team. 2. Een Nederlands Elftal moet ge kozen worden uit een vaste kern van rond de vijfentwintig man. Voor de rest heb ik geen punten. Alleen dit: Elek Schwartz behoort zich eens wat naar het zuiden te begeven. Hij moet van Feijenoord en Ajax toch ooit genoeg krijgen?? Loon op Zand M» VERVOORT Een training die minstens om de 14 dagen moet plaatsvinden en zo gekozen wordt dat alle spelers hieraan kunnen deelnemen. Door de uitverkorene van het noorden de ene week in een plaats in het noorden des lands (om het verre reizen te vermijden) voor de uitverkorene van het zuiden des lands de andere week in een plaats in het zuiden. Terwijl éénmaal per maand een cen trale training moet plaatsvinden. Zo ook op dezelfde wijze moet een jonge oranjeploeg worden samengesteld. 3e. Alle clubs, onverschillig welke het zijn, moeten er trots op gaan wan neer zij een of twee spelers kunnen afstaan voor een van de twee Neder landse ploegen. Mochten echter de clubbesturen zich niets of niemendal aantrekken van deze trainingen, dan moet de commissie hier voor aangesteld en gemachtigd, dras tisch tegen deze clubs optreden. Het gaat er tenslotte om één goed Nederlands elftal te hebben. Dan ook dienen alle clubbesturen medewerking te verlenen om dit doel te doen ver wezenlijken. Ook dienen de interland voetbalwed strijden bij voorkeur op de woensdag avonden te worden gespeeld. Dan kun nen de gewone competitiewedstrijden op de zondagen doorgang vinden en zijn de meeste Nederlandse burgers er mee gebaat om deze wedstrijden te gaan bekijken, is het niet op het voetbal veld, dan thuis bij radio of t.v. Laat dan de kritiek losbarsten, niet van Elek Schwartz, niet van de KNVB, niet van de commissie, maar van het publiek, die alle fouten of gebreken per brief kan opmaken en versturen naar alle dagbladen in ons land van: zoen zo had het moeten of kunnen zijn. Zij zijn dan de commentators of verslag gevers en zij die de kritiek leveren weten het beter. Misschien zijn er dan ook wel bij, die heel gezonde kritiek leveren waar wat van overblijft. Mis schien prima ideeën voor de toekomst, wie weet. Wij allen zijn Nederlander en willen goed en mooi voetbal zien. Werk dan ook allemaal mee deze illusie waar te maken. Eén voor allen, allen voor één! Breda. W. G. Schouten Men komt dan totaal tot 4 gewesten. In ieder verdeeld gewest moeten nu, al naargelang de onderlinge afspraken, regelmatig trainingsbijeenkomsten ge houden worden, zodat men iedere keer een volledig overzicht krijgt van het aanwezige talent. De hiervoor aan te stellen trainers houden nauw contact met elkaar en met de bondscoach Elek Schwartz en het hoofdbestuur. Deze trainers kunnen al dus telkens meedelen hoe de conditie, de toestand van de uitgekozen spelers is, (ook kunnen er spelers meemoeten, aangevuld worden of afvallen bij deze selectiegroepen). Staat er nu een inter landwedstrijd op het programma dan moeten de meest op de voorgrond ko mende spelers deelnemen aan de trai ningsbijeenkomsten te Zeist. Voor vele voetballers wordt deze manier van Nederlands elftalkeuze aan- trekkelijker omdat het totale uitgeko zen spelersmateriaal vele malen groter is geworden. De interesse wordt groter, de prestatie wordt groter. Dit alles komt het voetbal ten goede, zeer ten goede; het gevecht voor het Nederlands Elftalshirt gaat beginnen en zal ver woed aanwakkeren. In den beginne zal men wel eens verliezen, maar bij een opbouw van de grond af is dat het gewone verschijnsel. Grijp weer niet terug op de oude glorie; we gaan er dan verder door achteruit. In 1966 wor den in Engeland de wereldkampioen schappen gehouden. Laten we ons nu reeds in gaan stellen op het doorkomen van de voorronde. Er is toch niets tegen deze wereldkampioenschappen; waar moet men zich anders op richten? Verder lijkt het mij zeer verstandig dat Elek Schwartz een assistent krijgt uit een van de districtstrainers, alleen al om de spelers gerust te stellen op het punt van de Nederlandse taak- Tevens voor de verlichting van Elek Schwartz' taak (in 90 pet, van de voet ballanden is deze taak verdeeld; waar om dan in Nederland niet?). Zij kun nen ons het goede voorbeeld geven. Tevens kunnen er tussen deze distric ten wedstrijden plaatsvinden voor na dere voororiëntering (ir. A. van Emme nes wilde oefenen!) De betaling der spelers moet, als laatste punt, niet aan een vast voorop gezet premiestelsel gebonden zijn. De uitkering van een gewonnen wedstrijd moet belangrijk hoger zijn dan van een verloren wedstrijd, zeker hoger als dat het nu is. De belangrijkheid van de wedstrijd moet hier toch ook een rol in gaan spelen. De wereldkampioenschappen zijn belangrijker nu dan een gewone interland. Ik hoop van ganser harte dat de pres taties van het Nederlands voetbal de komende tijd zich in stijgende lijn zul len vertonen, niet door defensief voet bal, maar met voetbal, zoals het be hoort gespeeld te worden. Durf te voet ballen, wij varen er wel bij, zeker de betaalde voetballers. De toeschouwers zullen de weg naar het stadion weer gaan vinden. Breda. Leen v. d. Lugt (Advertentie) Twee dagen Amsterdam: een voordelig bereikbaar ideaalt Dank zij een speciaal arrangement (in 3 prijsklassen) is het nu mogelijk 2 heerlijke dagen én een genoeglijke avond door te brengen in onze hoofd stad tegen een extra voordelige prijs. Hotel, maaltijden en toegang tot musea, theaters en andere belangrijke evenementen zijn bij de treinreis inbe grepen. Vraag de folder „2-Daagse Amsterdam" op het station of schrijf aan V.V.V. Amsterdam, Rokin 5. „Goed"f37.-,„Beter"fS3.-,„Best"f65.- Bergholtz Sluis Pieters Graafland Haak Veldhoen Muller van Wissen Kerkhoffs Visschers Vriens Keizer Moulijn Boogaard Bergholtz Breda Pieters Graafland Romeijn Veldhoen Van Gorp Mul Kerkhoffs Visschers Schrijvers Keizer Moulijn K. Freijsen Inderdaad is er weinig kans op tegenspraak, als men beweert dat het goed mis is met het Nederlands-elftal en dat het hoog tijd wordt dat er iets gedaan moet worden. Dat men echter zegt: „dat er nu eindelijk eens iets gedaan moet worden" vind ik toch wel wat erg cru uitgedrukt. Ook al moeten we het er over eens zijn dat het met het Nederlands-elftal goed mis is zullen we toch moeten aannemen dat er door de man, over wiens arme hoofd al die soms wel wat al te grove kritiek in zo overvloedige wijze is uitgestrooid, toch zeker wel iets gedaan is. menbrengen en na een ruime periode, die ik een indraaiperiode zou willen noemen, zou hij een team hebben ge had. Laat Nederland maar eens enkele jaren minder goede uitslagen behalen; er wordt dan aan een team gesmeed zoals dat ook in België is gebeurd". Aan het slot van zijn betoog zegt Faas dan: „Laat Elek Schwartz nu eens rustig bouwen aan een Nederlands elf tal, waarin het jonge talent een kans krijgt. Er komt dan ongetwijfeld iets goeds uit de bus". We moeten geloof ik als goede sport lieden respect hebben voor een man als Schwartz die, na al die tegenslagen nog de moed kan opbrengen om als verantwoordelijke man voor het natio nale team te blijven optreden. Ik weet niet of vele van die criticas ters zich ooit wel eens de vraag gesteld hebben of zij er zelf wel iets van te recht zouden brengen als zy moesten werken onder omstandigheden waaraan de heer Schwartz blootgesteld. Moe ten wij de schuld niet in een andere hoek gaan zoeken? Geven onze, vaak zo koud zakelyk ingestelde clubbestu ren wel voldoende medewerking? Heb ben onze moderne sportslaven nog wel enige bewegingsvrijheid om zich vrij uit te mogen inzetten voor een natio nale eer? Ik geloof het niet. Onze prominenten moeten zich immers concentreren op de alleen zalig makende clubprestaties en de rest is bijzaak. Dat het overigens héél, héél moeilijk is om een juiste oplossing te vinden om uit de impasse te geraken demon streert zich wel overduidelijk uit de meningsuitingen van een, toch niet de eerste de beste sportjournalist met name Leo Pagano en de man van de praktijk onze grote Faas Wilkes. Volgens Pagano is een vertegenwoor. digend elftal voor ons altijd een puur gelegenheidselftal geweest. Spelers die op een bepaald moment in glanzende vorm verkeren moeten een plaats in het oranje-elftal hebben. Aan een kern voor het nationale team heeft Pagano geen behoefte Dit zijn twee totaal tegenstrijdige meningsuitingen aangaande de opbouw van het Nederlands elftal. Ook ir. A. van Emmenes geeft in zijn artikel toe dat de diepere oorzaak van de impasse, waarin ons nationale voetbal is ver zeild geraakt ligt bij het feit, dat na de invoering van het betaalde voetbal men het „bouwen" van een elftal moest stoppen uitsluitend door de te genwerking van de clubs, die hun spe lers niet beschikbaar wilden stellen. Met deze stelling en vooral met de mening van Faas Wilkes ben ik het volkomen eens. Hier zit n.l. de grote oorzaak van de magere prestaties die door ons Nederlands elftal de laatste tijd op internationaal niveau werden bereikt. Laten we nu praktijkman Wilkes eens aan het woord: „Naar mijn overtuiging heeft Schwartz te lang bij dezelfde groep spelers stilgestaan. Hij had de talenten die op de diverse voetbalvel den rondlopen veel eerder moeten bun delen, Hij had die talenten moeten sa- De mentale instelling van ons verte genwoordigend team is niet juist; dat kan ook immers niet. Als onze jongens op een gegeven moment bij elkaar ge trommeld worden, om dan gezamenlijk o.l.v. de bondscoach enige uren te oefe nen en hoog-uit, als het de grote bazen van hun club betaamt, een enkel oefen wedstrijdje te spelen, dan worden deze knapen weer naar huis gestuurd om dan later te vernemen of zij wel of niet zijn uitverkoren om de op handen zijnde interland mee te spelen. Ook gebeurt het zelfs dat er spelers worden opgesteld die helemaal niet op een centrale training zijn geweest en van zo'n bijeengeschraapt stel spelers worden dan prestaties verwacht? Kom nou! Laat onze voetbalgeleerden uit eindelijk zich de ogen toch eens openen. Prestaties kunnen alleen worden be reikt door een team dat naast techni sche vaardigheid een goede mentale in stelling heeft. Voetbal is en blijft train- work. Enkele individuele, technisch goede voetbaders kunnen de strijd niet in het voordeel beslechten als zij het moeten opnemen tegen een tegenstan der dat een team blijkt te zijn van elf, mentaal goed op elkaar ingestelde vech ters, die het voor elkaar willen opne men en niet direct het kopie laten hangen als Jan of Piet die pass nu net niet bij hém op de schoen jong leerde. Voorbeelden hiervan zijn er legio op te sommen. Pak de wedstrijd Engeland- Rest van de wereld, die in het najaar 1963 werd gespeeld. De Fifaspelers, stuk voor stuk virtuozen, maar de over winning was voor het „team"; de eer bleef in Engeland. En hoeveel befaamde clubs in ons eigen landje zijn niet aan lager wal geraakt, ondanks de toch dikwijls prima technische krachten die zij bezaten en die het later elders wél deden. Myn conclusie is: wil het Nederland se voetbal op internationaal gebied iets gaan betekenen, dan zal er inderdaad aan een „opbouwperiode" moeten wor den begonnen waarbij spelers zullen moeten worden aangetrokken die weer een echte Nederlandse elftalclub gaan vormen en waarvoor desnoods die rijke K.N.VB. als financier gaat optreden zodat het voor de stichting of voor welke andere instantie dan ook, die met de organisatie wordt belast, mo gelijk en uitvoerbaar is om spelers aan te trekken, desnoods te salariëren, om deze dan verder, vanzelf ook tegen be taling, weer aan belangstellende clubs per seizoen uit te lenen. Een en ander dan vanzelfsprekend onder de uitdrukkelijke voorwaarden dat deze spelers onder supervisie blij ven van de Nederlandse elftalclub en ten allen tijde hiervoor beschikbaar zijn. Dongen. C. van Dongen

de Stem | 1964 | | pagina 17