Papier voor UW pen SKODA ONZE PUZZEL LIN1A RADIO VERONICA LUISTER ZONDAG OM 12.30 ÜÜR NAAR RADIO LUXEMBURG OF MAANDAG OM 3 UUR NAAR RADIO VERONICA EN U MAAKT KANS OP HET WINNEN VAN f 1000.- EN EEN PRACHTIGE GRATIS REIS NAAR AMERIKA! ZORG DAT U EVA NR. 2 VAN 11 JANUARI IN HUIS HEEFT! f4990 POTTER SÉ^Mi DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 JANUARI 1964 bezitsvorming en bouw eigen woning Excellentie. Bij de verschillende Provinciale Di recties van Volkshuisvesting liggen nog vele, zeer vele aanvragen van mensen, die een premiewoning willen bouwen. Wat gebeurt hiermee. Dit is, dacht ik toch wel een categorie, die als eerste geholpen zou moeten worden. Onmogelijk zegt u, wij kunnen n.l. niet meer doen dan ons budget toelaat. Prachtig, waarom dan de premie niet gehalveerd? Dit zou dan inhouden min der rijkstoelage. Akkoord, maar het houdt ook in, dat een dubbel aantal mensen hiermede geholpen kan worden, hetgeen voor allen veel en veel gun stiger zou zijn dan nu twee, drie en zelfs meer jaren te moeten wachten, hetgeen prijsverhogingen inhoudt, die bij lange niet gecompenseerd worden door die hogere premietoekenning. Teveel versnippering van het bouw volume zegt u? Maar excellentie toch, waarom dan de door u gepropageerde 14000 gulden woningen (ofschoon deze over het algemeen door hoge grondkos- ten zeker niet goedkoper zijn dan de goedkope premiebouw) of waarom voorrang verleend aan de zogenaamde PREFABbouw die tussen haakjes door maandenlange voorbereiding op een fa briek inderdaad iets sneller te bouwen zijn dan een traditionele woning, maar blijkbaar valt deze arbeidstijd niet on der produktieve tijd. Of heeft deze bouw zevENB.HOEK geen bouwversnippering tot gevolg? Vindt u dan niet, dat iemand die een goedkope premiewoning heeft aange- vraagd, (dus gemeten met huidige maat staven inderdaad goedkope bouw) eer der geholpen moet worden dan de man die eerst nu, lang na de eerste aanvra ger, plotseling een 14000 gulden woning aanvraagt, ofschoon de totaalprijs wat lager ligt. Er zijn gevallen die al jaren op een premie-toekenning wachten, een woning die zelfs inclusief de grond de 20000 gulden niet overschreidt en die nu plotseling enige honderden meters van de plaats waar ze zelf zullen gaan bou wen, de bouw zien vorderen van een zogenaamde 14000 gulden woning grond- kosten onder deze woning 8000 gulden, dus maar 2000 gulden duurder dan de door hen aangevraagde woning. Is dit in de haak, Excellentie? Ware het dan niet beter geweest deze premie bouwer een vergunning aan te bieden in de vrije sector, hetgeen door praktisch alle premiebouwers zou worden geac cepteerd, daar allen wel zien. dat de bouwkosten harder stijgen dan ooit nog door een premietoekenning zou kunnen worden goedgemaakt. Oordeelt de minister het dan niet be ter de huidige premie te halveren en hierdoor een dubbel aantal bouwers de kans te geven een eigen bezit te verwer ven, nu de mogelijkheden nog enigszins reëel zijn, dan deze mensen weer jaren te laten wachten, zodat het voor hen door sterke bouw- en hypotheekkosten stijging, ondanks een misschien hogere premietoekenning helemaal onmogelijk J]y wordt om tot verwezenlijking te komen van een eigen bezit. Geldt een en ander ook niet voor de vrije sectorbouw? Gro te continu-plannen, zegt de minister. Mooi, maar waar blijft het eigen initia tief, waarom moet in deze continuplan- nen ook verkoop woning opgenomen worden, zelfs nog in de premiesector. Waar blijft het recht hier van hen, die al zo lang op een eigen huisje wachten. Eerst de grote plannen, zegt Zijne Excel lentie, maar hier zijn de premiewonin gen ook niet betaalbaar voor hen. die een aanvraag hebben lopen voor een woning van 20.000 tot 22.000 gulden. In deze vorm. Excellentie, zouden we ook nog door kunnen gaan voor de vrijetijdsbestedingsbouw, waar toch ook schilders, loodgieters en dergelijke aan te pas komen en idem de kleine bou wers, die door hun schrik voor de lange wachttijd van de premie een vergunning hebben aangevraagd in de vrije sector, hetgeen niet wegneemt, dat ze: A. Even lang moeten wachten (want continu-bouw voor dure verhuur en verkoop gaan voor). B. Langer moeten wachten dan hij. die voor 14.000 gulden bouwt, maar van wie de woning, door duurdere grond, toch hoger ligt in bouwkosten, dan van hem. C. Ook moet wachten tot na deze zelf bouwers, die ook met vaklui moeten werken en tevens de winst maken van dat zelf bouwen. D. Veel langer moeten wachten dan een prefab-bouwer, ofschoon deze woning alleen daarom sneller te bouwen is door de langdurige voorbereidingen en werk zaamheden op de fabriek. Terwijl ook deze bouw zeker zo duur is als de wo ningen in de premie-sector, dus duur der dan traditionele bouw. BREDA VAN DER MADE kerstoratorium van muller dierenbescherming (ii) In De Stem van 28 december 1963 heeft de heer N. Schouenberg te Breda kritiek geuit op de dierenbescherming en de afdeling beplantingen van de ge meente omdat een eend met een gebro ken vleugel op het ijs aan zijn lot zou zijn overgelaten. Wij zijn van mening, dat deze kritiek niet gerechtvaardigd is. Er is namelijk direct na het telefoontje van de heer Schouenberg door ons informatiebureau contact opgenomen met de afdeling be plantingen, die binnen de gemeente de zorg heeft over de watervogels. De af deling beplantingen heeft onmiddellijk geprobeerd de eend te redden. Dit was echter niet mogelijk omdat het onbe gaanbaar was, terwij] men geen moge lijkheid zag om op andere wijze het dier te benaderen. Door overmacht is dit maal geen hulp kunnen worden ver strekt Dat vinden wij erg genoeg. De heer Schouenberg hoopt, „dat men nu eindelijk eens ophoudt met het schrijven van mooie artikelen over die renbescherming, als men de dieren die werkelijk in nood verkeren toch maar aan hun lot overlaat". Onze vereniging maakt waarlijk wel eens een fout. Wie doet dat niet? Maar om ons publiekelijk te verwijten, dat wij dieren, die werkelijk in nood ver keren, aan hun lot overlaten, vinden WjJ °P zijn minst gezegd onverdiend. ■Bovendien, dierenbescherming behoort niet uitsluitend een doelstelling te zijn van onze organisatie. Iedereen dient een cu1* in ,no°d te helpen. Als de heer chouenberg meent, dat in het geval van de eend de omstandigheden zó wa ren, dat hulp geboden kon worden, had hij zulks dan niet zélf kunnen doen? Dierenbescherming, afdeling Breda, Mr. J M. Misteli (voorzitter) wen.oenb ETAOIN SHRDLU ETA ET verlichting dongenvaart Waarschuwing voor 't verkeer: „Dichte tot zeer dichte mist; automo bilisten wordt aangeraden de volle lichten te voeren. Willen de mensen in ï"1 woningen de overgordijnen open jaten. De automobilisten zullen hiervan veel plezier hebben". Dit kunt u in dit jaargetijde vaak door de radio horen bbiroepen Hiermee ben ik het volko men eens. Maar wat helpt het als de fmeentelichtbedrijven te Dongen geen ho? u straatlantaarn laat branden op ovl Soveneind te Dongen vaart? O ja. eraag branden ze dikwijls uren door. nn« 's avonds prompt 11 uur zie je na?J?laar 1 of 2 lichtpuntjes (de zoge- nachtbranders) en die staan 7nn op glad-verkeerde plaatsen. iler nu eindelijk eens iets aan ge- q?„i kunnen worden?Door de heer picking misschien DONGEN H. J. O. Ondergetekende kan niet nalaten, eens op het bericht terug te komen in uw courant van 28 december, betreffen de het Kerstoratorium van W. F. Muller, dat gezongen werd op 29 dec. j.l. in onze parochiekerk, door Madens dames- en Zevenbergs mannenkoor. Bedoeld bericht vermeldde, dat voor de eerste maal in onze geschiedenis in de parochiekerk te Zevenb- Hoek, dit wordt opgevoerd. Dit is volgens mij niet juist. Bijna veertig jaar geleden is dit ora torium van Muller °Pgev°eFd de Nederlandse taal, ter verduidelijking van de toehoorders, in drie taferelen met levende voorstellingen van het kerstgebeuren, onder regie van de eer- waarde heer Goete. Het parochieel man- nen- en knapenkoor stond toen onder leiding van de heer P. W. van Laarho ven zaliger. Orgel en pianospel werden uitgevoerd door de heren W. Strijboseh en D. Nouwens zaliger. Foto's van dit zang- en kerstspel zijn nog steeds in mijn bezit. Jaren nadien zijn met kerstmis nog stukken uit dit oratorium door de kerkzangers gezon gen. Hopende dat de zangers, waarvan er toen destijds hun kinderstemmen had den, het zich nog goed kunnen herinne ren en zeggen: Ja, zo is het nog maar eens een keer. JOH. MELISSE sport dienen of aan sport verdienen (ii) Met vreugde heb ik die reactie van u gelezen, penningmeester uit Zeeuwsch- Vlaanderen. Want dat zo'n vergadering voor alle verenigingen f 18,69 en er waren 30 clubs niet ter vergadering voor hen f 23,69 kost, is hoogst belache lijk. Op de vergadering is het hele jaar verslag doorgenomen (dat we thuis al hadden) in recordtempo, waarna de rondvraag kwam, waarvan laten we zeg gen, juiste cijfers heb ik niet, tien ver enigingen gebruik maakten. De helft van de vragen was te belachelijk voor een rondvraag op zo'n vergadering. Dus de andere vijf vragen kosten 60 maal f 18,69 plus 30 maal f 23,69 is de lieve som van plm. f 1822,10. Als het per briefwisseling was be handeld met wat enig heen en weer geschrijf, had dit f 50,gekost. Als die heer uit Vlissingen eens wist, dat er verenigingen zijn die in twee thuis wedstrijden geen f 23,69 ophalen en dat ze dikwijls maar twee bestuursleden hebben die meestal nog zakenlui zijn en 's zaterdags moeten werken, zou deze heer de volgende vergadering zijn voor stel de boete wegens niet opkomen te verhogen tot f 30,herhalen? SLUISKIL, v. A. het rijke roomse leven de kerstnacht (iii) Het kerstfeest, geachte heer Somers te Halsteren, is inderdaad de steeds te rugkerende herdenking van Christus' geboorte, zoals u schrijft in antwoord op mijn stukje van 28 december j.l. Herlezing van die brief zal u leren, dat dat nu precies is wat ik bedoel. Ik heb niets tegen lekker eten en drinken maar wat, als wij daarbij vergeten de hongerigen te spijzen? Ik heb ook niets tegen kerstliederen maar wat, als we liever zwijmelen in sentimenta liteit dan het wezenlijke van Christus' boodschap in parktijk brengen? In het kerstnummer van deze krant hebt u toch wel het interview met de heer- Carbasius Weber gelezen? Hij plaatste heel wat vraagtekens achter wat hij noemt ,,de goedbedoelde westerse leu terpraat" tot de arme bevolking in de ontwikkelingsgebieden. Wat mijn opmerkingen over de bij belvertaling betreft, geen enkele ver taling in de volkstalen is door de Kerk gegarandeerd juist. De evangelisten hebben hun boeken in het Grieks ge schreven, op Mattheus na, die het Ara mees gebruikte, maar wiens oorspron kelijke tekst zoek is geraakt. De Griek se teksten zijn verminkt tot ons geko men. Het concilie van Trente heeft in 1546 vastgesteld dat een bepaalde La tijnse vertaling de „vetus et vulgata editio" veilig en zonder gevaar voor dwaling als grondtekst gebruikt kan worden. Uitgaande van die Latijnse vertaling die door de Kerk dus wèl gegarandeerd is handhaaf ik mijn vraag of het woord „sobrie" in het epistel van de nachtmis met ..zedig" wel juist vertaald is. Ik vrees hierin een trekje van ,,het rijke Roomse le ven" te herkennen, namelijk de over dreven angst voor zonden tegen het zesde en negende gebod, alsof er geen zaken zijn die even zwaar wegen. Ove rigens, geachte heer Somers, ben ik zelf rooms-katholiek. En bedankt voor uw welgemeend „Zalig Kerstmis"! BREDA K, RAST koekoek (v) nAa" ananle,iding van de kritiek van vraae f8' °P de heer Koekoek vraag itme af waar de heer De Jonge nsrtlf t VV aan haalt om de Boeren partij te benamen met Koekoekkliek" Waarom noemt men van deze nartii' alleen maar haar fouten? Hebben an dere partijen dan geen fouten? Heeft (Advertentie) de K.V.P. er niet voor helpen zorgen dat de prijzen op de landbouwgronden vrijkwamen? Ook waren de voorzitters van de landbouworganisaties er voor standers van, terwijl de leden er te gen waren. Dit heeft tot gevolg, dat er veel grond in handen van buitenlan ders komt, want die betalen prijzen waar onze jonge boeren niet aan kun nen. Deze moeten dan maar op advies van de organisaties in de Flevopolder gaan werken en dan komen ze mis schien na jaren wel in aanmerking voor een bedrijf, of anders moeten ze maar emigreren. Het is velen ook nog niet duidelijk, dat een Boerenpartij de aangewezen weg is voor een goede en sterke orga- nisatie^ We moeten namelijk streven naar eén grote nationale boerenbond met bestuursleden aan het hoofd, die geen enkele nevenfunctie hebben en dan ook werkelijk voor de belangen van de landbouw opkomen. Daar zal men meer mee bereiken dan met ver deelde organisaties en een gedwongen Landbouwschap. Hadden 't Landbouw schap en de organisaties werkelijk voor de boer op de bres gestaan, dan had den de slechte toestanden, die er voor namelijk in de veehouderij heersen, nooit mogen ontstaan. VOGELWAARDE A. S. (We wyzen erop, dat de heer Koekoek voor vrijheid in alle opzichten is, dus ook voor vrijheid inzake de prijzen van landbouwgronden. Red.) monumentenlijst en bossche structuurplan Aan de gemeenteraad van 's-Herto- genbosch is ter goedkeuring voorgelegd de door b. en w opgestelde monumen tenlijst. Deze lijst werd gepubliceerd. Ongepubliceerd bleef de door het rijk samengestelde monumentenlijst even als het Bossche structuurplan. Het eni ge wat wij van dit uiterst geheim plan weten, is, dat de burgemeester op 27 november 1962 heeft verklaard, dat het slopen van 1400 a 1500 wooneenheden in de oude stad noodzakelijk is. Vol gens onze berekening omvat dit bijna 25 pet. van het totaal aantal panden in de binnenstad. De Bossche burgerij weet dus niet over welke belangen het thans gaat. Het binnenkamers houden van de plan nen om de binnenstad een aantal au towegen te schenken, geeft de burgerij onvolledige en dus onjuiste voorlich ting. Men weet dus nu niet wat voor of tegen het plan van de rijksoverheid dan wel dat van de gemeentelijke over heid pleit. Onjuiste voorlichting is ook de ver melding, dat de meeste bomen op de Parade ernstig ziek zijn. Het comité weet inmiddels zeker, dat dit niet het geval is. Ontstellend onvolledig is een gepubli ceerde tekening van het Parade-plan, wanneer men die vergelijkt met de ge meentelijke monumentenlijst. Uit een en ander blijkt dat de Lange Putstraat aan beide zijden wordt afgebroken. Waarom wordt niet met zoveel woor den gezegd welke straten aan deze on zalige en alles vernielende sloopwoede zullen worden opgeofferd? Wij waarschuwen de eigenaren van alle panden in de binnenstad. Zij lopen een kans van één op vier dat hun bezit moet verdwijnen. Voor de panden die wél geplaatst zijn op de door het rijk samengestelde monumentenlijst, doch niet op de gemeentelijke lijst voorko men, geldt logischerwijze dat deze in ieder geval worden afgebroken De Bossche burgerij moet dus wél beseffen waar haar belangen liggen. Ofwel bij een bescherming door de Monumentenwet, ofwel overgeleverd aan een geheimzinnig structuurplan dat wellicht de destructie van onze binnenstad tengevolge heeft. Evenmin als het noodzakelijk is dat de bomen op de Parade verdwijnen omdat zij ziék zouden zijn, is het nood zakelijk dat oude panden worden afge broken omdat zij niet in de huidige tijd zouden passen. Het is een bewust stre ven van Monumentenzorg oude gebou wen aan te passen aan de eisen van de moderne tijd. Om een indruk te geven van de ernst der plannen die de gemeente wil rea liseren, melden wij dat de Bossche ge meenteraad op 28 juni 1963 akkoord ging met een driejarenplan, dat voor ziet in de bouw van 1717 woningen in de gehele stad. Het comité vraagt zich af hoe wij op deze wijze, waarbij bijna evenveel wordt afgebroken als aangebouwd, met ons stijgende bevolkingscijfer ooit uit de woningnood zullen geraken. Namens het Comité Binnenstad 's-Hertogenbosch, MR. H. BERGé scheve voorstelling van de landbouw In uw dagblad van 6 januari 1964 las ik op pagina 1 kolom 6 en 7, dat de suiker met ingang van 6 januari 5 cent per kg duurder wordt. Dit in hoofdzaak op grond van de nieuwe, voor suikerbieten vastgestelde garantieprijs van 65 - voor oogst 1964. Dit is onmogelijk want deze bieten wor den pas dit voorjaar gezaaid en de suiker kan op zijn vroegst einde 1964 bij de consument komen. Dus weer een verkeerde voorstelling op het hoofd van de boer. De waarheid is deze: door het verkeerde beleid van de vroe gere minister van Landbouw, mr. Ma- rijnen, n.l. een te lage prijs, waardoor de teelt van suikerbieten niet meer rendabel was, zijn de boeren vanzelf sprekend minder bieten gaan zaaien. Ik wil u ter verduidelijking de prij zen van onze buurlanden geven: West- Duitsland 73,30; Frankrijk 59.-; België 67,35; Italië 70,-; Spanje 74,70. Nederland heeft de eer de laag ste te zijn met 53,25. Had de regering reeds verleden jaar de bietenprijs vastgesteld op 65.- per ton, wat het gemiddelde is van de EEG- landen, dan zou ze zeker heel wat minder dure buitenlandse suiker heb ben moeten kopen. Nu veronderstelt de regering, dat de boeren voor 65.- volop bieten gaan zaaien. Pas op! Als ze verstandig zijn zullen ze eerst wel eens een berekening maken en er bij bedenken, dat wanneer we een heel slecht najaar moesten krij gen wanneer de bietenrooimachines niet meer kunnen rijden, er geen handen meer zijn om ze met de tang uit te trekken en ze dus verloren zullen zijn. Het zou mij niet verwonderen of ze SS?1!#?8* i?e- .suiker volgend jaar in hetzelfde schuitje als dit jaar. Het gelag zullen de boer en ae huisvrouw beta- minister niet, want die kan altijd nog minister-president worden. Verder lees ik: Voor de aanmoedi- gmg van de nationale suikerproduktie ïlrii r,egeri?g - naar het minis- terie van Landbouw en Visserij mee deelt -- twee redenen, n.l.: a\ sterk gestegen prijspeil op o lnt^rnatlonale suikermarkt 2. Onderbezetting van het'verwer kingsapparaat der suikerfabrieken. Ik versta dat zo: de aanmoediging van de suikerbietenteelt welke alleen maar door de prijs kan worden beïnvloed geschiedt niet omdat de prijs van o3,25 te weinig is, maar wel om de twee genoemde redenen, genoemd onder a en b. Gevolgtrekking: waren deze twee punten niet aanwezig, dan ?°jfoSocn nog bieten telen voor 53,25. En dan te bedenken dat de nieuwe regering beloofd heeft een ho gere prioriteit te verlenen aan de land bouw. Als het maar waar is7' NIEUW NAMEN. G. DE WAAL. een kerk verkocht au) Mag ik de oud-Bredanaar te Voorburg even van repliek dienen? Naar mijn be scheiden mening zijn uw oordelen te zeer overtrokken en gebruikt u termen die wel zeer retorisch zijn, maar die ik maar slecht kan aanvoelen. Dit laatste kan natuurlijk ook aan mij liggen. Op de eerste plaats vraag ik me af, wat er vulgair is aan een warenhuis. Het ver band tussen het verkopen van een kerk en de barbaren is me niet geheel dui delijk. Bovendien vraag ik me af of de door u aangehaalde bijbelpassage hier wel van toepassing is. Ik geloof niet dat u in uw gebed aldaar gestoord zult worden door het rinkelen der kassa's. Dat de verkopers religieuzen waren, mag u veilig doen aannemen, dat er hogere motieven voor waren, dan geld alleen. Ik geef u namelijk te raden wat de be stemming is, van dit geld. Tot slot van mijn aanval dit: Het vereren van O. L. Vrouw elders dan in de vertrouwde O. L. Vrouwekerk, kan ik geen onttroning van haar noemen. GEERTRUIDENBERG T. A. VAN DONGEN een kerk verkocht (vi) Gelukkig eindelijk eens een stem die zich verheft tegen het verdwijnen van de Maria Hemelvaartkerk op de Gin- nekenstraat en dan nog wel van iemand die nu geen Bredanaar meer is. Eigen lijk om je dood te schamen. Of zouden het al die Bredanaars vergaan zijn, zo als het mij vergaan is. Eerst denk je, dat kan toch niet, zo iets is toch onmogelijk, zo'n prachtige kerk die het hele stadsbeeld in de bin nenstad beheerst, het enig werkelijk mooie en sfeervolle van de hele Ginne- kenstraat (nu nog mooier dan vroeger nu dat punt daar verbreed is) nee. dat kunnen ze niet doen. En dan denk je weer: zoiets durven ze niet te doen. Waarom offeren we dan al die jaren voor de opbouw der kerken, toch niet om ze af te laten breken. Nee, zoiets durven ze niet doen. Tot het langzamer hand tot je doordringt dat ze het wel kunnen en wel durven. Vergeef me de gedachte oud-Breda naar, dan word je of wel obstinaat, of onverschillig en dan ga je denken ons oordeel werd niet gevraagd, ons wordt alleen gevraagd als ze ons nodig hebben. En je vraagt je af, of het godsdienstige niet overheerst wordt door het materia lisme. Ofwel, je gaat denken laten de genen die dit beslissen het zelf op hun verantwoording nemen als ze durven en kunnen. Maar er is wel een „zeker soort" moed voor nodig. BREDA EEN INWOONSTER een kerk verkocht (vii) (Advertentie) (iv) U noemt mijn artikeltje: ,,0. L. V. onttroond", emotionele onzin. Dat lijkt me een nogal emotionele uitdrukking. Dat enige emotie oorzaak was waar door ik m'n art. schreef, wel, dat ont ken ik niet. Maar van onzin is geen sprake. Is niet de kern van m'n art. dit: ,,Ik betreur het ten zéérste dat de O.L.V.-kerk moet verdwijnen" Wat is daar voor onzinnigs aan? Staan de huizen rondom die kerk leeg verlaten door de parochianen? Neen daar wonen dus andersden kenden." Erg onwaarschijnlijk lijkt me dat. Trekken dus alleen de r.-k. bewo ners naar de buitenwijken? Ik zei niet dat een warenhuis een vulgaire onderneming is. Maar verge leken bij een kerk is het toch niet erg verheven. Het meerdere moet hier voor het mindere ruimen, dat deed me zeer. Iets heiligs" voor iets „vulgairs" dit woord in z'n oorspronkelijke bete kenis; deze nuance is u ontgaan. Ten slotte zegt u, een beetje grof, dat mijn woorden „slaan op de werkelijk heid als een tang op een varken". Dit laatste ben ik geheel met u eens! VOORBURG OUD-BREDANAAR een kerk verkocht (y) Hetgeen een oud-Bredanaar, momen teel wonende in Voorburg heeft geschre ven, daarbij kan ik mij geheel aanslui ten. Hij zegt nl. een prachtige kerk, midden in 't centrum van Breda, onge twijfeld de trots van Breda, moet nu plaats gaan maken voor een warenhuis. Volgens mij kan zo'n dergelijk waren huis (of wat u het ook noemien wilt) zeer zeker buiten het centrum van Bre da geplaatst worden. Een kerk is be langrijker dan een warenhuis. Maar dat niet alleen. De kerk aan de Ginneken- straat is vroeger met veel zorg en toe wijding gebouwd; gaat men straks een „andere" kerk bouwen, dan wordt deze beslist niet mooier dan de O.L. Vr. He mel vaartparochie. Wel zal het bouwen duurder worden! En mocht de bisschop van Breda in financiële moeilijkheden zitten, moet dan daarom zo'n prachtige kerk gesloopt worden? Neen! Dat mag niet. Laten alle Bredanaars zich hier en masse tegen verzetten. Nog dit: de kerk is van de parochianen gezamenlijk. Laat er dan desnoods gestemd worden over het al of niet slopen dezer kerk. Daar hebben zij het recht op. Een mooiere kerk krijgt Breda nooit meer terug. Mogen allen dat zich goed inprenten. BREDA EEN „ECHTE" BREDANAAR een kerk verkocht Voor de kerk van O. L. Vrouw Ten hemelopneming met pastorie en omlig gende gebouwen te Breda is een bod gedaan van f 1.687.500.-. Voor diegenen die ter plaatse bekend zijn, is dit toch wel een bedrag aan de lage kant. Het geheel is een enorm complex (ik schat plm. 6000 m2) in het hart van het winkelcentrum in Breda. Voor grote zaken een unieke kans. De gang van zaken doet vreemd aan. 1) Was het vóór de inschrijving be kend, dat een van de gegadigden een voorkeursrecht genoot? 2) Waarom geeft men een bepaalde zaak een voorkeursrecht? Wij worden herhaaldelijk door onze bisschoppen gemaand onze steun te ge ven voor de bouw van nieuwe kerken en horen nu al jaren, dat er minder binnenkomt dan nodig zou zijn om de noodzakelijk uit te voeren bouwplannen te realiseren. Men mag toch verwachten, dat de verkoop van objecten als het onderha vige door keiharde zakenlieden wordt voorbereid, zodat het meest gunstige bedrag kan worden verkregen ten bate van de kerkenbouw in het betreffende diocees GELDROP ING. G. W. J. M. RAYMAKERS (We hebben weer een aantal inzen ders gelegenheid gegeven hun hart te luchten over deze aangelegenheid en willen verdere discussie sluiten met enkele opmerkingen onzerzijds: 1. Het feit, dat in de binnensteden het aantal woongelegenheden sterk terugloopt, kan niet op redelijke gron den geloochend worden. In de omge ving, waar de omstreden kerk staat, zijn trouwens tal van woonhuizen ge sloopt of voor zakendoeleinden in gericht. Betrouwbare informaties ko men erop neer, dat in de laatste tien jaar zeker 3000 tot 4000 katholieken zijn weggetrokken uit de binnenstad van Breda, hetgeen dus ongeveer de bevolking van een parochie betekent. 2. De vraag, welke parochiekerk in de binnenstad dus moest verdwij nen, is ernstig overwogen. Tenslotte heeft het zware besluit de Ginneken- straatkerk getroffen. Van de zijde van het bisdom verzekerde men ons, dat de opheffing van een parochie en het afbreken van een kerk „echt niet als een pretje" is gevoeld. Overwegingen van zielzorg hebben de doorslag ge geven. Verwijten over „materialisme" e.d. zijn in dit licht belachelijk. 3. Volgens het bisdom is de ver koop bepaald in goede handen geweest en men meent, dat het voorkeursrecht geen invloed van belang heeft gehad op de hoogte van de uiteindelijke verkoopprijs.) goede en eerlijke samenwerking Hieronder enkele op. en aanmer kingen. Als de berichten in de pers aangaande de belastingen een belang rijke financiële aangelegenheid, juist zijn, waardoor dan die grote verschil len wat betreft de gestelde of geraam de verwachtingen over 1963 en de enor me hogere opbrengst? Is de schatting te pessimistisch geweest? Of heeft de grote activiteit van ambtenaren, be lastingkantoren en alle verdere krach ten, welke in deze branche werkzaam zijn voor deze hoge uitkomst gezorgd? Dan hebben zij wellicht bij de over heid een pluim verdiend. Bij de belas tingbetalers is dit natuurlijk het tegen overgestelde, want velen van hen zul len de mening wel zijn toegedaan dat men dan met de heffing wat soepeler had kunnen zijn. Zij moeten toch weten dat de minste-belastingbetalers soms de grootste offers moeten brengen. On danks dat genoemde meevallertje ziet het er in de naaste toekomst gelet op de algemene begroting niet veel hoopvoller uit. Men praat veel en overal over vrede, maar bijna overal blijft de defensie begroting een grote slokop. Zou dit wel nodig zijn als er bij velen de wer kelijke goede wil aanwezig was? Laten we hopen dat door ons aller goede medewerking aan de zo goed bedoelde pelgrimstocht van Paus Paulus de vrede in onze nog onrustige wereld bewaard moge blijven. Nog iets aangaande de onrustige prijsverhogingen. De huidige verho gingen kloppen toch niet met de goede gang van zaken. Houdt men dan ner gens rekening met die bewuste tien procent? De meeste van de nu al ver hoogde prijzen gaan er boven uit en sommige nog al aanmerkelijk, vooral wat de vleesprijzen betreft. Daar is het leed in het geheel niet meer te overzien. Men ziet al prijzen van ruim een gulden per honderd gram! Vele consumenten vragen zich af: waar blijft toch die verhoogde opbrengst? Als er de zo beklaagde boer niet van profiteert, wie dan? Is het niet hoog tijd, dat er een einde komt aan die opgelegde prijs verhogingen van vele artikelen, waar onder consumptieartikelen en vele ge bruiksvoorwerpen, groot en klein? Zou het niet beter zijn dat er voor de goede gang van zaken wat meer vrijheid was voor vele zakenlui? Ik wil hier niet mee aan tonen dat dan vele verkopers zo braaf zullen worden, dat er dan een grote prijsverlaging zal plaats hebben, maar toch zou het wellicht voor de verbrui kers zijn nut en financieel voordeel kunnen hebben. Het is nu voor vele verkopers soms heel gemakkelijk om hun schouder op te halen met de op merking: „Wat kunnen wij er aan doen?": al is dat misschien niet altijd de zuivere waarheid. Laat ons toch ondanks al deze moei lijkheden, als gelovige mensen van hoog tot laag trachten om door goede en eerlijke samenwerking een groot gedeelte van deze verkeerde toestand op te lossen. Ik geloof dat jammer genoeg velen van onze huidige generatie meer aan dacht en tijd hebben voor niet altijd geoorloofd vermaak dan voor een al gemeen goede zaak. RAAMSDONKSVEER. C. v. d. KIEBOOM. van de wal in de sloot °Van de huidige loon- en prijspolitiek zou men terecht kunnen zeggen: van de wal in de sloot. Op het eerste ge zicht leek de overeengekomen tien pro cent loonsverhoging voor de werkne mers een verbetering van de levens standaard in te houden, maar al gauw blijkt de werkelijkheid andersom uit te pakken. De meest noodzakelijke ver- bruiksartikelen, zoals brood, melkpro- dukten, suiker etc. stijgen aanhoudend. Van andere artikelen is de prijsstijging met terugwerkende kracht, zou men haast zeggen. Nemen we b.v. de tex tiel, daar is meer dan twintig procent stijging heel gewoon. Men spreekt nogal eens graag over zwarte lonen; nu is er zeker sprake van zwarte prijzen. 't Wordt hoog tijd dat de regering nu eens echt ingrijpt. Met name minister Andriesen, in plaats van te zeggen dat de prijsverhogingen niet van dien aard zijn dat deze paniek veroorzaken. Laat 't dan nog niet direct paniek zijn, maar deze gang van zaken brengt en vooral in de grote gezinnen financiële moeilijkheden. DONGEN C. J. KROL blij dat ik 60 werd Graag zou ik vanaf deze plaats in haken op het betoog van boer Spanjers te Vlijmen. Als agrariër ben ik van mening, dat de boerenstand niet ge diend is met een betoog als dit, al is het voor de boeren ook in '63 geen rijk makerij geweest. Volgens mij doet het er wel veel toe of hij gelijk heeft of niet (zoals u schrijft). Als hij het heeft over melk van 24 terwijl er plm. 35 cent betaald wordt en eieren van 7 cent die nu 11 cent zijn, dan is dat toch wel ver be zijden de waarheid. Dat de mening van Spanjers gedeeld wordt, dat meen ik te betwijfelen, mis schien wel door de boeren die in deze tijd niet meer mee kunnen maar ja daar zal in de toekomst geen plaati meer voor zijn. Hier in de omtrek lacht men tenminste met die lage inkomens van f 45 schoon en dat de boeren zouden creperen. Hij noemt zulke hoge kostprijzen, waaruit ik opmaak, dat hij zijn bedrijf niet goed weet te leiden. Hij ziet met z'n 60 jaar geen kans meer om de kost te verdienen voor 2 mensen. Ik ken hier bedrijven van 7 ha, waar men met een groot gezin nog goed de kost verdient. De EEG heeft tot dusver niets dan on zekerheid gebracht, zegt hij verder. On zekerheid is er ongetwijfeld, maar we hebben er toch a] nut van gehad. Ik denk hier aan de hoge varkens- en vlees- prijzen, die zijn toch deels een gevolg van de EEG. Tot nog toe werden die prijzen kunstmatig laag gehouden, wat nu niet meer mogelijk is door de EEG Volgens mij is hij een echte zwartkijker. Zijn bedrijf kan geliquideerd worden, zegt hij. Dan staat hij er nog goed op. dan kan hij nog wel zoveel geld beuren dat hij wel zonder zijn AOW zijn graf kan bereiken. Velen zouden er niet aan denken om met hun 60e zo'n bedrijf te beëindigen. ULVENHOUT, J. M. een veilige keuzo geheel compleet H. ENGLEBERT N.V. - VOORSCHOTEN - TEL. (01717-2010) DEALERS: Fa A. A. v. d. ZWAARD, Koninginnestraat 63, Breda, tel. 36084 Garage L1GTVOET ZN., Bredaseweg 23, Oosterhout, tel. 3880 Garage I. J. ADRIAANSEN, Oude Stad 16, Oostburg, tel 2679 Fa. W J. v. KAAM, Antwerpsestraat 373, Bergen op Zoom, tel. 4775 Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 482 KANTERS' Automobielbedrijf, Bredaseweg 36, Etten, tel. 2254 KANTERS' Automobielbedrijf, Markt 26-28, Standdaarbuiten, tel. 2145 Garage C. M. G. CAPPENDIJK. Axelsestraat 174, Terneuzen, tel. 20m zo is het toevallig(i) Was Wim Kan op ouderjaarsavond al op de hoogte van de inhoud van „Zo is het toevallig ook nog eens een keer, dat zaterdag j.l. werd uitgezonden door de VARA, toen hij de zuilen op de hak nam en zei: „Met één been sta ik in de rooie rotzooi....?" VLISSINGEN, J. H. ZO is het toevallig (ii) Het Is bedroevend te moeten consta teren, dat een uitermate kwetsbaar me dium als een televisie nu eenmaal is, in handen gegeven wordt van een stelle tje volwassen nozems, die niet weten wat ze doen moeten om de aandacht op zich te vestigen. Dit nihilistisch aan doende gezelschap zal eerst nog moeten leren met t.v. om te gaan. Wie zich niet bewust is van de schade, die hij toebrengt aan de geestelijke volksge zondheid en de belediging, die hij het voor het grootste deel nog christelijk deel der natie daarmee aandoet, moet met zijn handen van de opinie-vorming afblijven. De VARA heeft zich in haar ware gedaante getoond: haar bestuur namelijk draagt allereerst schuld. Het had deze toch nog jonge mensen tegen zichzelf in bescherming moeten nemen en de jon gelui binnenskamers stevig op de vin gers moeten tikken. Nu doet de regering het bestuur, wat dit bestuur intern na liet. BREDA, P. L. ZO is het toevallig (iii) Hè, hè, de televisie moet het weer ont gelden. Nu is er eens een echt goed pro gramma op het scherm te zien en nu proberen allerlei mensen, die geen ver stand van televisie hebben (al zouden ze er zelf waarschijnlijk graag bij wer ken) langs slinkse wegen en met grove beschuldigingen „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" van de beeldbuis af te krijgen. Ik vind het maar min. Voor mij is het zóóóóó. Maar ik begrijp wel wat de bedoeling is. Ze willen Mies meppen. Mies, die heur eerlijke hart open durft te leggen voor miljoenen kijkers. Die er genoeg van heeft om steeds als lieve Mies door het leven te gaan. Gemeen is het en schandelijk ook. En nu geef ik toe: Mies is gaen intellectueel. Maar Rinus Fer- dinandusse wel. Da's een echte. Die jongen kan zelf wel uitmaken wat kan en wat niet. En trouwens, als je ziet met wat een ernstig gezicht hij op het scherm komt, dan is het toch meteen duidelijk, dat die jongen alleen maar goede bedoelingen kan hebben. Ik geef de VARA groot gelijk, dat ze nog eens duidelijk gezegd heeft ten behoeve van niet-kritische kijkers waarom het nu eigenlijk ging. Voor mij mag Mies nog dikwijls komen. En Ri nus ook. BREDA, W.v, L. zo is het toevallig (iv) Met verontwaardiging heb ik zater dag j.l gekeken naar de uitzending van de VARA: „Zo is het toevallig ook nog eens een keer". Wat hier het stu dentencabaret van Rinus Ferdinandus- se met Mies voor de t.v. heeft gebracht is zeer laaghartig. De laatste tijd was dit cabaret zeer scherp. Maar het om laag halen van Tien Geboden, Onze Va der en dergelijke is zeer laag aan de grond. Men kan hieruit opmaken dat de VARA en P.v.d.A. zeer het marxis me hangen. Had men in Lopik de han del niet kunnen overhalen als het zover komt. dat eenieder zich eraan ergert? Vele t.v.-kijkers zullen het ermee eens zijn dat hier paal en perk aan gesteld moet worden en deze lieden verboden wordt nog verder aan de t.v. te werken. De laatste tijd zijn toch de Nederlandse televisieprogramma's slecht, op enkele uitzonderingen na Dan zie ik nog lie ver een goede documentaire of een goed symfonieorkest. Ik hoop echter, dat onze regering de VARA een ernstige vermaning geeft en het dit cabaret verbiedt nog verder op te treden. BREDA EEN TROUWE KIJKER zo is het toevallig (V) Zo heeft de VARA dan weer eens onderzocht, hoever men in een demo cratische staat wel kan gaan met het beledigen van volksgroepen, die men voor vooruitstrevende samenwerking binnen een eventueel op te richten so cialistische heilstaat-Nederland verlo ren acht. En men zou zeggen, dat de VARA-fans ditmaal waar krijgen voor hun zuur-verdiende contributie. Overigens, degenen die in de afgelo pen veertien jaar van tijd tot tijd enig geestelijk voedsel in de vorm van VARA-propaganda tot zich moesten nemen, kunnen zich thans slechts over het late tijdstip, niet over de huidige gang van zaken als zodanig, verwon deren. Want, gelijk mr Burger eens zeide: „Het socialisme houdt geen halt bij de verbeterde arbeidsvoorwaarden en de sociale voorzieningen" In elk geval is het nu weer wat meer Nederlanders duidelijk gewor den, in welke culturele woestijn onze socialistische leiders van plan waren ééns halt te houden. In dit verband is het toch wel weer hoogst merkwaardig, dat de P.v.d.A.- leiding bij monde van de heer Von deling alle verantwoordelijkheid voor dit jongste VARA-experiment ca tegorisch van zich afschuift. Maar „toevallig" bestaat er in ons land geen andere omroep, die zo duidelijk en op dringerig als spreekbuis voor een be paalde politieke partij fungeert. Ziezo, mocht het eens verkeerd uitvallen, dan draaien de Wigbolds en de Rengelings er wel voor op! En als ze het dóór zouden krijgen, ware het kwaad reeds geschied. Hoe dan ook: Men beklaagt zich thans terecht over die ongehoord ge raffineerde spotternij met teksten uit de Bergrede en het Johannesevangelie; over de weerzinwekkend cynische hui chelarij waarmee deze typisch marxis tische propagandastunt achteraf „uit de doeken" wordt gedaan; over de morele lafheid, die o.a. sommige „li berale" journalisten ertoe beweegt dergelijke schijnheilige smoesjes nog te ondersteunen Maar, lag onze nationale verantwoor delijkheid voor het ons toegewezen aandeel in de algemeen christelijke plicht, een internationale rechtsorde te vestigen en te doen eerbiedigen, lag onze verantwoordelijkheid voor het lot der Papoea's niet in hetzelfde vlak als deze woorden: „Wat gij aan de min sten der Mijnen gedaan hebt, dat hebt ge Mij gedaan"? Of laten wij deze aspecten der chris telijke naastenliefde maar liever ter beoordeling van de niet-betalende le den der Verenigde Naties? En zo is het, bij de „Chinezen van het Noorden". Geld stinkt niet. Dat hebben ze bij de VARA tenminste goed begrepen. BREDA L. PISON (Advertentie) MENTHOLPELLETS Teder» hoest en Keelpu Uitwerking frappant' HORIZONTAAL 1 vuurhoutje, 6 geschiedkundige mede deling, 11 dubbelklank, 12 jongensnaam, 12 Frans onbep. voornaamw., 15 gebaar. 18 insekt, 19 hijswerktuig, 21 N.V. (Duit se afk.), 22 groente, 24 indien, 25 Engels voorzetsel, 27 voor, 28 vriend (Fr.), 29 Org. der Verenigde Naties, 30 gebied, 33 als, 34 ter plaatse (afk.), 35 vis, 38 Frans lidwoord, 39 inhoudsmaat (afk.), 40 bevestiging, 41 jongensnaam, 42 deel van de Bijbel (afk.), 43 spil, 45 plaats in India, 49 reeds, 50 geest, 51 taai vocht, 53 bloeiwijze, 54 boom, 56 militaire school, 57 zangnoot, 59 meelkost, 61 voorzetsel, 63 bijwoord, 64 boom, 66 straat (Fr.), 68 rare snaak, 70 het Romeins Imperium (afk.), 71 slagader, 73 en andere (afk.), 74 verkeerde gedachte, 75 hij die spreekt. VERTICAAL: 1 wettelijk, 2 verhoogde toon, 3 klein beetje, 4 eerste persoon (afk.), 5 beletsel, 6 wig. 7 het Romeinse Rijk (afk 8 onvriendelijk, 9 meisjes naam, 10 deel van Zwitserland, 13 steun- draad, 16 landbouwwerktuig, 17 kostbare stof, 19 med. behandelcentrum, 20 aan elkaar plakken, 23 zangstuk, 24 vriendin (Fr.), 26 persbureau, 29 vogel, 31 kaar tenverzameling, 32 voorzetsel, 35 liplet ter, 36 onb. voornaamw., 37 kledingstuk, 44 graaf werktuig, 46 Indische dakbedek king, 47 gewicht (afk.), 48 plaats in Over- ijsel, 49 vogel, 50 door water omgeven gebied, 52 klein roofdier, 55 huidblaasje, 58 jongensnaam, 59 stand, hoogte. 60 deel van de dag, 63 telwoord, 65 tijdperk, 66 vis, 67 wandversiering, 69 vaartuig, 71 meisjesnaam, 72 waterstand (afk.) OPLOSSING LINKER DEEL: horizontaal: 2 tabel, 7 ad, 9 ergo, 10 ria, 12 verven, 14 mes, 16 ver, 17 ma, 19 essen, 20 ln, 22 si, 23 staal, 25 es, 26 dis, 27 men, 29 banket, 32 sla, 33 eire, 36 sg, 37 peter. Verticaal: 1 larve, 3 ae, 4 bries, 5 eg, 6 lok, 8 die, 11 armee, 13 versmaden, 15 manie, 17 mes, 18 alsem, 21 nts, 24 links, 27 maart, 28 etage, 30 els, 31 rep, 34 ie, 35 ee. RECHTER DEEL. Horizontaal: 2 ribes. 7 ea, 9 part, 10 era, 12 stroop, 14 enk, 16 end, 17 le, 19 deler, 20 ut, 22 si, 23 wolga, 25 et, 26 atm, 27 mao, 29 genoeg, 32 mee, 33 poel, 36 nn, 37 allen. Verticaal: 1 leest, 3 ip, 4 barok, 5 er, 6 sta, 8 art, 11 arend, 13 ondergaan 15 kerel, 17 les, 18 lunet, 21 tot, 24 atoom, 27 merel, 28 agent, 30 een, 31 spa, 34 ol, 35 le.

de Stem | 1964 | | pagina 13