Groeiende onrust over optreden van de B.Y.D. PET VOOR DE RALLY In Frankfort geschiedt erechtiaheid RECHTSZEKERHEID LAAT ALLES TE WENSEN OVER Bezwaren tegen water met fluoride zijn ongegrond Plannen voor houten huizen DE POEL VAN AUSCHWITZ Commissie rapporteert Bardot heeft in Brazilië geen leven heetman Regering wil huurverhoging van 10-12.5 pet. per juli a.s. Culemborgse brigadier met „buitengewoon verlof" Internationals vast Objectiviteit betwijfeld HET MODERNE SYSTEEM VAN VERMOGE i'ISBELEGGfiïO Foorzien in manco, geen medicament Nehroe wil niet rusten Liturgische kalender VELDKAMP VRAAGT ADVIES PAUS PAULUS IS STERK Vakcentrales nog niet eens over loonstijgingen „Advocaat" Kaul toegelaten Justitie-apparaat op gang In Moskou doolt moordenaar rond Bij Haile Selassie BEURS VAN AMSTERDAM DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 JANUARI 1961 Het volledig ontbreken van rechtszekerheid van de door het ante cedentenonderzoek eventueel benadeelde is een van de belangrijkste punten, die de aandacht heeft gehad van een commissie van het ver bond van wetenschappelijke onderzoekers, die tot taak had na te gaan, hoe het gesteld is met de praktijk van het politieke anteceden tenonderzoek van de binnenlandse veiligheidsdienst (BVD). Wanneer iemand, aldus het rapport van de eommissie, in een bepaalde positie door de benoemende autoriteiten in verband met een rapport van de B.\ .1). (of een daarmee in functie overeenkomende overheidsinstantie) niet wordt, benoemd, blijft hij in de regel onkundig van dit feit en hu kan dus ook niet tegen de beslissing in beroep gaan. In de zeldzame gevallen, waarin hij wel weet of vermoedt dat een rapport door de B.V.D. is uitgebracht, wordt hij nog in zijn verdediging be lemmerd doordat hij van de inhoud van dit rapport onkundig bluft. Er bestond bij de commissie grote twijfel of het gevoerde antecedenten onderzoek voldoet aan de te stellen normen van objectiviteit en het was haar duidelijk, dat vooral de rechts zekerheid alles te wensen overlaat. Het is echter uitermate moeilijk gebleken, zo niet onmogelijk over het onderzoek enigszins volledige gegevens te krijgen. Niettemin zijn de gegevens, die de com missie heeft verkregen van zodanige omvang en betekenis, dat zij aanleiding geven tot ernstige verontrusting over de gang van zaken, aldus het rapport. „Het scherpst", aldus het rapport, ..liggen de verhoudingen in een geval waarin de B.V.D. rapport zou hebben uitgebracht op grond van onjuiste ge gevens. zodat het rapport flagrante on waarheden bevat. Hoe kan iemand, die hierdoor wordt getroffen nu het bestaan van een dergelijk rapport vermoeden en tegen dc beslissing in verweer gaan? Maar ook kan het voorkomen, dat iemand zelf zijn politieke en maatschap- Sinds haar aankomst in Rio de Ja neiro is de Franse filmster Brigitte Bardot zozeer door Braziliaanse bewon deraars van haar kunst en verschijning achtervolgd, dat ze zich donderdag uit de woning van haar vriend, de verte genwoordiger Bob Zaguri, in de laad ruimte van een auto naar een onbe kende verblijfplaats heeft laten rijden. Bardot maakt in Rio opnamen voor televisiefilms en zal het beroemde car naval van 9 tot 11 februari meemaken, tenzij haar fans het haar te lastig ma ken. In dat geval zal ze niet langer blijven dan strikt noodzakelijk is, aldus Zaguri. Deze Zaguri is een Marokkaan, die van sjacheraar in oude auto's in Rio op enigszins duistere wijze opklom tot playboy" in Saint Tropez. pelijke activiteiten als volkomen on schuldig beschouwt, terwijl de B.V.D. hierin een gevaar voor de samenleving meent te zien. Ook in een dergelijk ge val zal het slachtoffer vaak geen ver moeden hebben van het bestaan van een ongunstig rapport. Al dergelijke gevallen komen dus niet voor de vaste commissie uit de Tweede Kamer en men behoeft er zich dan niet zo over te verwonderen, dat slechts een klein aantal klachten werd ingediend en dat het onderzoek niets frappants heeft opgeleverd. Daarnaast rijst de vraag in hoeverre personen, die wel reden hebben te ver moeden dat zij om politieke redenen worden geweerd, bereid zullen zijn strikt persoonlijke gegevens ter kennis te brengen van een commissie, bestaande uit vooraanstaande politici van de grote partijen. Het betreft in de gevallen, waar het hier om gaat, veelal politieke tegenstanders. „Wanneer men moet af gaan op de ervaringen van hen, die wel eens door de B.V.D. zij benaderd voor het geven van inlichtingen of die dat in hun naaste omgeving hebben meegemaakt, dan kan men zich niet onttrekken aan een gevoel van onbehagen. Men be grijpt ook, dat de methode van het winnen van inlichtingen bij allerlei personen in de omgeving van de „ver dachte" veel mogelijkheden biedt voor gekleurde berichtgeving en interpre tatie om niet te spreken van laster of verdachtmaking. Men kan natuurlijk hopen dat dit alles bij het verder onderzoek wordt gecorri geerd, maar alleen op grond van vol komen blind vertrouwen in de B.V.D. zou men kunnen zeggen, dat vergissin gen uitgesloten zijn. Datgene, wat van de activiteiten van de B.V.D. aan de dag treedt, versterkt dit vertrouwen niet. Nog wezenlijker dan de vraag van de rechtszekerheid is echter het probleem (Advertentie) (Advertentie) A®$|..fT ft sft AA AA Participatlebewljzen A.F. geven u rechtstreeks belang bij de bedrijfsresultaten van meer dan 250 dynamische Nederlandse en Amerikaanse ondernemingen. Terwijl deze spreiding uw risico verkleint, krijgen uw inkomen en vermogen een aan trekkelijk brede basis. Inlichtingen en brochure bij commissionairs en bankiers. in hoeverre de uitsluiting van bepaalde functies op grond van politieke over tuiging of binding, principieel aanvaard, baar is. De commissie had met dit vraagstuk uiteraard slechts bemoeienis, voorzover het gaat om benoemingen van weten schappelijke onderzoekers en andere academici en om de controle op politie ke activiteiten van studenten. In een slotbeschouwing zegt de com missie „In de laatste tijd is groeiende onge rustheid onder het Nederlandse publiek merkbaar over de excessieve macht van de overheid over het wei en wee van het individu. Verschillende ideeën wor den geopperd om de burger althans enige bescherming en rechtszekerheid te verschaffen door het in het leven roepen van een onafhankelijke beroeps instantie. Zo er op enig terrein behoefte bestaat aan zo'n figuur, dan is dit wel op een terrein, waar een overheids dienst kan werken met geheime ge gevens en het individu dikwijls niet eens weet, waartegen het zich moet ver weren. Het grote gevaar is bovendien, dat onder het mom van bescherming van de staat tegen gevaarlijke gedachten van buiten af, wordt gestreefd naar een algemeen conformisme. Men kan ervan zeggen, aldus de com missie, dat het mensdom een weg zal moeten vinden om de bijdragen van al zijn verschillende cultuursferen tot één grote synthese te verenigen. Deze wereldproblemen kan men echter niet zien als probleem voor de verre toe komst ze zijn in angstwekkende mate actueel De stemmen van degenen, die hiervoor een oplossing zoeken, mogen niet worden gesmoord, ook al gaan ze in tegen het conventionele denken. Voorzover de werkzaamheden van de B.V.D. er toe leidt, dat men het amb tenarenapparaat vrijhoudt van personen met radicale opvattingen, betekent dit, dat men elk fris en zelfstandig denken, dat tot een oplossing van de problemen kan bijdragen, uit dit apparaat bant. Het is misschien begrijpelijk, wanneer een regering tracht de volgzaamheid van het ambtenarenapparaat te vergroten en kritiek van binnenuit reeds bij voorbaat te voorkomen, maar zij kweekt dan een tegenstelling tussen de staat en de be volking, waarin nieuwe gedachten on vermijdelijk zullen rijpen en tot ont wikkeling komen. Daarom is ook elke controle op de politieke gezindheid van ambtenaren, die uitgaat boven de nood zakelijke bescherming van de democra tische rechtsorde tegen directe en con crete bedreigingen, te veroordelen. De commissie heeft haar rapport ge publiceerd in het jongste nummer van Wetenschap en Samenleving, maandblad van het V.W.O. Zij werd ongeveer twee jaar geleden opgericht. Voorzitter van de commissie was prof. dr. G. B van Albada, leden waren prof. rnr. A. Diepenhorst, prof. dr. ir. G. Hamming, prof. dr. H. den Hartog. mr. J. In 't Veld. prof. dr. W F. Wertheim. Dr. A. van Kammen was secretaris. (Van onze Haagse redactie) Voor ruim 3,5 miljoen Nederlanders staat nu reeds vast dat zij water geleverd zullen krijgen waaraan fluoride is toe gevoegd. Fluoride is een stof, die belang rijk is voor het tegenhouden van tand bederf. De verwachting is dat spoedig positieve beslissingen zullen volgen van nog meer gemeenten, zodat het aantal gebruikers van gefluorideerd water de 4 miljoen zal overschrijden. Dit deelde prof. P. Muntendam vrijdag mede tijdens een persconferentie in Den Haag in zijn kwaliteit van voorzitter van de centrale raad van de volksgezondheid. Deze raad heeft een aantal bezwaren te gen de toevoeging van fluoride aan het drinkwater onderzocht. Zij heeft deze be zwaren alle ongegrond bevonden. Een van deze bezwaren was dat de fluoridering van water een niet geoor loofd middel zou zijn om het beoogde doel te bereiken. De raad vestigde er in zijn rapport de aandacht op, dat het hier niet gaat om de toevoeging van een me dicament, noch om een farmaceutisch preparaat met preventieve werking. Men voegt slechts aan het voedselpakket een spoor van een chemische stof toe (een milligram per liter), waarvan gebleken is dat het een positieve werking met be trekking tot de volksgezondheid heeft. Door dit fluoride aan het water toe te voegen is gebleken dat iedereen de hoe veelheid krijgt die hij nodig heeft. Fluoride is ook geen aan water vreem de stof. Het is normaal dat fluoride in water voorkomt. Het gaat er dus om de „waarde" van het water op het gewenste peil te brengen. In het verleden was de waarde van de voeding zodanig dat dit niet nodig was. Het broodgraan werd minder uitgemalen, waardoor er minder fluoride dan thans verloren ging. Het zelfde kan worden geconstateerd met be trekking tot het zuiveren van zout. Er wordt dus door het fluorideren van het water voorzien in het. manco, dat het ge volg is van de wijziging in de waarde van het voedingspakket. De kosten van fluoridering van water zijn niet hoog. Deze bedragen 26 tot 40 cent per inwoner per jaar. De kosten vallen geheel weg wanneer deze worden vergeleken met de bedragen die nodig zijn voor de tandheelkundige behande ling van tandbederf. Van moeilijkheden ten aanzien van bepaalde industrieën is nooit iets gebleken. Een juridische werkgroep heeft het bezwaar onderzocht dat het verplichten tot het drinken van gefluorideerd water een vorm zou zijn van ongeoorloofde dwang. Deze werkgroep bestrijdt dat de ver plichting tot fluoridering in strijd is met het bepaalde in artikel 8 van de Euro pese conventie, terwijl nadrukkelijk de mogelijkheden werden ontwikkeld om aan principiële tegenstanders niet gefluo rideerd drinkwater ter beschikking te stellen. Verwacht wordt dat in de kosten, wel ke deze bijzondere watervoorziening met zich mee zal brengen, de 'gewetensbe zwaarden hun bijdragen zullen willen leveren. Het „Comité de l'élégance frangaise" heeft in Parijs deze exclusieve Monte Carlo Rallye pet" laten showen door de film ster Perette Pradier. Het is de bedoeling dat alle deelnemers aan de komende Rallye van Monte Carlo een dergelijke pet zullen dragen. Premier Nehroe van India, die vier dagen geleden ziek werd tengevolge van hoge bloeddruk en zwakte in de linker ledematen, heeft de raad gekregen enige maanden rust te nemen. Nehroe zou echter direct weer aan het werk willen. Zijn dochter, mevrouw Indira Gandhi, zei dat nog niet besloten is wanneer Nehroe naar Nieuw Delhi kan terugkeren. (Van onze parlementaire redactie) Er worden op het ogenblik plannen ontwikkeld voor de bouw van houten woningen. Initiatieven hiertoe zijn ge nomen door mensen, die voor de bouw van houten woningen mogelijkheden zien. De plannen zijn echter nog zo „vers" dat het onmogelijk i~ er in dit stadium al nadere en meer concrete mede delingen over te doen. Dit werd ons desgevraagd door een woordvoerder van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid meegedeeld. Minister Bogaers zelf heeft donderdagavond in een televisie-gesprek voor de N.C.R.V onthuld dat plannen voor de bouw van houten woningen in studie zijn. De bewindsman verschafte evenwel geen nadere bijzonderheden. Aangenomen mag echter zeker worden dat de wi] om sneller en vooraj goed koper woningen te voltooien de voor naamste doelstellingen zullen vormen van de hiergenoemde plannen. ZONDAG 12 januari. H. Familie: Jesus, Maria, Jozef. Wit. Mis: Exsultat. Credo. Prefatie van Driekoningen. MAANDAG 13. Gedachtenis van de Doop van O. H. Jesus Christus. Wit. Mis van de vroegere octaafdag van Driekonin gen. Credo. Prefatie van Driekoningen. DINSDAG 14. H. Hilarius Wit. (Als bisschop van Poitiers was hij een van de hardnekkigste bestrijders van het Ariamsme. Hij werd naar Frygië ver bannen, waar hij zijn boek over de _~pevuldigheid schreef. Hij stierf in 367 en werd door Paus Pius IX tot kerkleraar verheven). Tweede gebed Fellx: Onder keizer Decius heeft deze priester in zijn geboorteplaats Note zeer veel voor het geloof geleden. Hi.l stierf omstreek:* 260 en wordt als martelaar vereerd) WOENSDAG 15. H. Paulus. Wit. (Gebo ren te Thebais in Egypte vluchtte hij cte woestijn in om te ontkomen aan de vervolging van keizer Decius. Hij werd de grondlegger van het kluizenaars- even. Hij stierf in 342, bijna tachtig jaar oud). Tweede gebed H Maurus. Deze abt was de zoon van een Romeins senator en de eerste leerling van de H Benedictus. Omstreeks 584 is hij in rankrijk gestorven) DONDERDAG 16 H. Marcellus I. Rood. «Hij was Paus van 308 tot 309 onder oe laatste grote kerkvervolging. In bal- 'ngschap stierf hij de marteldood). 17 H. Antonius Abt. Wit. ais kluizenaar leefde hij in de vvoes- Van Thebe Hij kreeg veel leer- mn?enï zoc*at kil de „vader van het Xn"lkendpm'' wordt genoemd. Hij- jaar) m *n ouderdom van 105 !8-l*is van de H- Maa«d Maria op zaterdag: Vultum. Wit. Twee- dhifiï A Prisca f0ndpr keizer Clau- ion* ÏL eerste eeuw werd ZÜ al« H Maagdgemarteld>' PrefaÜe Van GELD WAARDEVAST BELEGGEN IN BRILLANT Heeft u erwel eens aan gedacht dat brillant als belegging zeer aantrekkelijke kanten heeft? Voor elke vrouw betekent het bezit van een sieraad met brillant niet in geld uit te drukken geluk. Economisch gezien is het een verstandige investering: brillant stijgt meer in waarde dan het geld daalt. In tegenstelling tot vele andere objecten heeft het na jaren nog een hoge verkoopwaarde. Veel mensen zien verder als een voordeel dat brillanten een compacte, makkelijk mee te nemen waarde vormen, die overal ter wereld eenvoudig kan worden verzilverd. Maar, zegt u. ik wéét zo weinig van brillant. Een reden temeer om u tot betrouwbare experts te wenden. Wij testen elke brillant nauwkeurig op zijn kleur, zuiverheid, slijpproporties, gewicht, afwerking en fluorescentie. BELANGRIJK! Bij aankoop ontvangt u al deze gegevens, vastgelegd m een certificaat met micro-foto's en diagrammen. Een dokument dat u volstrekte zekerheid verschaft over de waarde van uw steen! "Majesty" 2 grotere en 16 kleine brillanten 1875,- "FirstLady'M grote en 6 kleinere brillanten 3875,- edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 oostzeedijk 155-157, rotterdam (Van onze Haagse redactie) De regering wil een looncompensatie geven in verband met een voorgenomen huurverhoging van 10-12 1/2 procent per 1 juli a.s. De compensatie zou in het al gemeen toereikend moeten zijn om de stijging van de huur op te vangen voor de werknemers, die verondersteld wor den in woningwet- en daarmee overeen komende woningen te wonen. Hierom trent heeft minister Veldkamp (Soc. Za ken) thans de Stichting van de Arbeid om advies gevraagd. Minister Veldkamp deelt in zijn advies aanvraag mede, dat de regering voor woningwetwoningen, voltooid van 1945 tot 1956, denkt aan een huurverhoging van 10 procent in de gemeenteklassen 1 en 2 en van 12 1/2 procent in de klassen 3, 4 en 5. Woningwetwoningen, die na 1960 gereedkwamen, wil de regering bui ten beschouwing laten. Over de wonin gen uit de periode 19571960 wil de re gering pas beslissen na ontvangst van een advies van de voorlopige raad voor de volkshuisvesting en het advies van de Stichting van de Arbeid inzake de huur- compensatie. Vooroorlogse woningen en na de oorlog gebouwde niet-woningwet- woningen zullen volgens de opzet van de regering volgens gelijke maatstaven in de huurverhoging worden betrokken. De minister stelt in zijn advies-aan vrage aan de stichting voorop, dat vol gens het loonakkoord van de Stichting van de Arbeid van oktober j.l. voor deze compensatie 1 procent van de loon som beschikbaar is. De compensatie zou volgens de advies aanvragen van de minister gegeven kun nen worden in een percentage van het loon of in een vast bedrag. Indien voor een vast bedrag (een bijslag dus) geko zen wordt, kan de compensatie bruto f 2,- bedragen ofwel netto gemiddeld f 1,40 per week Bij een loonsverhoging van 1 procent daarentegen zullen deze bedragen voor het overgrote deel der werknemers aanzienlijk lager zijn en on toereikend om de lastenverzwaring van de huurverhoging op te vangen. De compensatie op de sociale uitkerin- ^Y.11 minister Veldkamp regelen na dat hij van de Stichting van de Arbeid een advies ontvangen heeft en nadat de regering hieromtrent een definitief standpunt zal hebben bepaald. Tijdens de uitputtende pelgrims tocht van vorige week naar het Hei lige Land heeft Paus Paulus VI ge toond over een buitengewoon goede lichaamsconditie te beschikken, aldus de pauselijke arts. professor Mario Fontano. In een artikel in de Osservatore Romano verklaarde prof. Fontano dat de Paus de uitputtingen van de tocht uitstekend doorstaan heeft. „Wij hebben reeds eerder bewij zen gekregen van de buitengewoon goede lichaamsconditie van de Hei lige Vader. De kalmte, die de Paus gedurende die drie uitputtende da gen ten toon spreidde, was voor ons allen een reden tot grote bewonde ring zo schreef hij. De enigen die tijdens de tocht me dische hulp nodig hadden, kwamen uit het gevolg van de Paus en zij waren minder goed voorbereid op de buitengewoon grote vermoeienissen die het reisschema met zich mee bracht, aldus de professor. Een onderzoek naar de toestanden in het gemeentelijk politiekorps van Cu- lemborg heeft geleid „tot het verlenen van buitengewoon verlof in het belang van de dienst" aan de Culemborgse bri gadier van gemeentepolitie A. S, „Het buitengewoon verlof is, in tegen stelling tot schorsing, geen strafmaatre gel en kan worden opgeheven op het moment dat de burgemeester dat nood zakelijk of gewenst voorkomt," zo werd verklaard. Zoals bekend werd de schorsing van de brigadier Van Tongeren op 24 de cember van het vorig jaar opgeheven. Hij was geschorst wegens „ondisciplinair optreden tegen de nog steeds geschorste inspecteur-korpschef P. E. van R.". (Van een onzer verslaggevers) De Raad van Vakcentrales (N.K.V.. N.V.V. en P.N.V.), heeft in zijn verga dering van vrijdagmiddag ruim twee uur gesproken over de brief van het College van Rijksbemiddelaars aan de Stichting van de Arbeid, waarin het college zijn bezorgdheid uitspreekt over de mogelijk heid dat de loonkosten in 1964 belang rijk meer dan de 10 procent van het loonakkoord zullen stijgen. De raad is in het gesprek van gisteren nog niet tot een afronding van zijn standpunt kunnen komen. De secretaris van het N.K.V., drs. Copens, deelde na afloop van het gesprek mede dat de raad volgende week opnieuw bijeen zal ko men om de gedachtenwisseïing voort te zetten. (Eigen buitenlandse dienst) In Frankfort is na de kerstpauze het lugubere proces tegen de oor logsmisdadigers van Auschwitz weer voortgezet, een luguber proces om de verschrikkelijke dingen welke daar onbarmhartig naar voren gehaald worden en wel tot in zulke onomstotelijk vaststaande details, dat zelfs de verstokste oud-Nazi ervan overtuigd zal moeten zijn, dat in Frankfort in zoveel misdaad inderdaad gerechtigheid geschiedt. Of schoon dit proces nog lange tijd zal duren, kunnen toch reeds twee feiten worden geconstateerd: dat er een doortastend gerechtshof ze telt, dat géén sluier over welk gebeuren ook zal dulden èn dat de pers in de bondsrepubliek met objectiviteit het lezerspubliek van dit pro ces op de hoogte houdt. Voor de serene en onbelemmerde procesvoering van de zijde van het ge rechtshof spreekt o.a. zijn beslissing, dat de Oostduitse „advocaat" Kaui als mandataris van in Oost-Duitsland wonende slachtoffers van Auschwitz aan het proces kan deelnemen. Er zouden voldoende redenen aan te voe ren geweest zijn om deze Kaul te weigeren. Zijn status als advocaat is wel erg omstreden, daar hij voortdurend op treedt als een soort woordvoerder van de autoriteiten in gerechtelijke zaken in de Duitse Sovjet-zone. Voorts is dat optreden herhaaldelijk dusdanig ge weest, dat men hem met recht het uit oefenen van zijn functie in het westen had kunnen ontzeggen. Er kleeft altijd een overwegend propagandistisch ka rakter aan Tenslotte is er hoege naamd géén wederkerigheid. West- duitse advocaten krijgen geen kans voor de schertsrechtbanken van Hilde Benjamin te pleiten, gesteld dat zij het zouden wagen Bij de leden van het Frankforter gerechtshof heeft duidelijk de wil overheerst om ten overstaan van geheel de wereldopinie het voornemen te onderlijnen in het Auschwitz-proces tot op de bodem te gaan en geen enkel feit te verbergen. Intussen gaan de diverse instanties van het openbare ministerie in de Duitse bondsrepubliek krachtig voort met de instructies tegen allerlei ver dachten van nazi-misdaden en de voor bereiding hunner vervolging. Zo heeft de procureur-generaal by het gerechtshof te Stuttgart, de heer Schüle, voor een sensatie gezorgd, door een onderzoek in te leiden tegen dr. Bilfinger, een der 21 rechters van het constitutionele gerechtshof van Baden- Wurtemberg in Mannheim, die voor- De politie van Moskou maakt jacht op een goedgeklede, blonde 'ongeman, die in enkele dagen reeds verschillende personen vermoord heeft en, volgens de geruchten, die thans in Moskou dé ronde doen, krankzinnig zou zijn. De jongeman pleegt als telegrambe steller of rekeningbezorger huizen bin nen te gaan. De moordenaar zou een bijl bij zich hebben. Hij rooft nooit, doch moordt zonder de geringste aanleiding en zonder enig systeem. heen „Oberregierungsrat" in afdeling II was van de „Reichsführer SS". Met hem komt een aantal personeelsleden van het beruchte „Reichssicherhelts- hauptamt" (RSHA) in Berlijn op de verdachtenbank te zitten. Zij worden allen gerekend tot de z.g. bureau-misdadigers te behoren, dat wil zeggen tot hen, die misdadige fei ten en ondernemingen op bureau cratische wijze mede hebben georgani seerd. Alsof in de rijen van de op sporingsdiensten inzake oorlogs misdaden een bom ontploft is, zo heeft het bericht in de jongste af levering van het geïllustreerde weekblad Der Stern van Hamburg gewerkt, volgens hetwelk de voor malige chef van de Gestapo, Hein- rich Müller, door reporters van dit blad is opgespoord. Müller zou thans, volgens het blad, in dienst zijn van de inlichtingendienst van Albanië. Hij zou daar onder de naam van Abedine Bekir Nagkoschiri in de rang van kapitein van politie werkzaam zijn. Zyn ware identiteit zou hij in dronkenschap hebben ont huld aan een Oostduitse ingenieur, die in het afgelopen jaar in het Adriatica- hotel in Durazzo heeft gelogeerd en met hem op goede voet stond. Müller zou hem voorts hebben verteld, dat hij werkzaam zou zijn in de afdeling- Westen van deze inlichtingendienst. Indien dit alles waar is en er zijn bepaalde aanwijzingen dat het zo is dan is de consternatie bij de officiële diensten begrijpelijk. Zij immers slaag den er niet in meer licht in de zaak- Müller te brengen, dan slechts het be wijs te leveren, dat Müller niet be graven ligt in het graf, waarin hij vol gens het opschrift zou liggen. Twee dagen na de dood van Hitier verdween Müller tegelijk met Martin Bormann. Het bewijs van beider over lijden werd nooit geleverd. In een na de oorlog van de hand van de chef van de SS-inlichtingendienst. Walter Schel lenberg verschenen boek, schreef deze, dat het hem niet zou verwonderen, wanneer Müller nog zou leven en in dienst van de Sovjet zou staan. Een graftombe op een kerkhof in Berlijn met opschrift Heinrich Müller werd in de herfst 1963 geopend. Toen werd vastgesteld, dat de stoffelijke resten die zich in de tombe bevonden, niet die van de oud-chef der Gestapo waren. Volgens Der Stern zou Müller vanaf 1945 gebruikt zijn door de Sovjet- Russen, die hem een functie gaven in het door Beria geleide apparaat der N.K.D.W. Na de moord van Stalin en de arresstatie en liquidatie van Beria emigreerde Müller naar Hongarije en, na de opstand van 1956, naar Albanië. Een even opmerkelijke opsporing van een oorlogsmisdadiger heeft wederom de lieer Simon Wiesenthal, directeur van het Joodse Documentatiecentrum in Wenen, op zijn naam gebracht. Deze heeft ontdekt, dat de voormalig arts van het concentratiekamp van Groosz- rosen (nabij Breslau) de SS-kolonel Barbar, afkomstig uit Wenen, zich op dit ogenblik aan het hof van keizer Haile Selassie, als arts van de keizer, zou bevinden. In Grooszrosen zijn proeven op men sen genomen. Wiesenthal acht de op sporing van Barbar zeer belangrijk. Er bestaat weliswaar geen zekerheid, dat hij voor deze proeven verantwoor delijk is, maar Barbar kan zeer be langrijk zijn voor de verdere opsporing in de handelingen van het apparaat van Eichmann, waartoe het vernieti gingskamp van Grooszrosen behoorde. Ook voor de laatste dag van deze beursweek is de stemming op het Dam rak voor verreweg de meeste hoofd fondsen aan de vaste kant geweest. Phi lips, welk fonds eergisteren in reactie was op de vaste tendentie van de voor gaande beursdagen, lag opnieuw gevraagd in de markt. Hoogovens prijshoudend op 584. terwijl AKU het liet afweten op 533 (5341s). Aandelen Kon. Olie en Unilever werden vooral van lokale zijde uit de markt genomen tegen oplopende prijzen. Het was gisteren, in verband met het naderende weekeinde, niet alleen 't glad strijken van bestaande posities. Er wer den nieuwe aankopen verricht waardoor de markt in Kon. Olie. Unilever en die van Philips een actief karakter kreeg. De laatste restjes van de arbitrage voor buitenlandse rekening in Unilever wer den grif opgenomen. Al met al een gunstige beursweek voor de hoofdfond sen, die op vrijwel het hoogste punt van de week sloten. Het Damrak blijft opti mistisch voor de eerstkomende beurs dagen. Wall Street sloot eergisteren voor de zevende achtereenvolgende beursdag ho ger op aanhoudend gunstig bedrijfs nieuws. De stemming in de scheepvaartsector was licht verdeeld. 9-1 10-1 Ned. *59 414 943,4 941/4 Ned. '61 4'i 94 94 Ned. '47 31/3 86 86 Ned. grootboek '46 87 87 AKU 534 Va 534 Va Hoogovens 584 585 Philips 153.7 153.9 Unilever 141.3 141.7 Kon. Olie 183.6 184 HAL 1143,4 11434 Scheepvaartunie 1391 a 13914 8 Amst. Bank 7 Va Ned. HandelmiJ. 354 354 Lucas Bols 1050 1050 Mach. Breda 212 212 Bijenkorf 869 ii 86914 Drie Hoefijzers 359 359 Ford 920 923 Van Gelders Papier 21914 21934 Heineken 452 452 Hero Conserven Holl. Beton Mij. 460 45934 Kon. Zout 804'4 803 Nijverdal - Ten Cate 208', 2 208 De Schelde 231 331 Scholten Foxhol 700 698 Simons Embali. en Hout 137 138 Thomassen en Drijver 770 77014 Van Vlissingen Katoen 274 273 Va Vredestein 243(4 243 Zeeuwse Confectie 397 396 Zwanenberg Organon 930 930 Shell Oil 177'g 1774 Anaconda 49 V® 49 Va Bethlehem Steel 343a 3414 General Electric 871/4 87 General Motor 79 79 Procter and Gamble Republic Steel ex div. 43 A 4314 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 533 gl; Hoogovens Kon. Olie 185.00—186 60; Philips 154.20—155.00 gl; Unilever 142.80 gb—144.50.

de Stem | 1964 | | pagina 11