Herstel toch tweezijdig verkeer via ..de muur" Ik heb nog nooit gaskamers gezien EIND FEBRUARI T.V. OP TWEEDE NET Klopjacht rond Turnhout had geen succes: D Hoest nog vrij Ej VIJF EEUWEN STATEN-GENERAAL ERHARD DOET BEROEP OP COMMUNISTEN Noord en Zuid verdeeld suiker bietenprij s over MEISJE LAG DOOD OP BED (Nog) geen gasvlam op KAMERVOORZITTERS ONDERSCHEIDEN Koude oorlog E.E.G. Rood voorstel DAGBLAD VOOR ZEELAND Lange Vara-brief aan minister Bot Agrarische expositie in Amsterdamse RAI Ex-nazi tijdens Ausch witz-proces Oostelijke wind Wij lopen niet in de valkuiE Briels jr belooft journalisten: we krijgen jullie wel Ongeluk of moord Maar....alleen in het westen Grensbewoner gaf sokken en laarzen 104e JAARGANG No. 24482 Voor God, Konivmn en Vaderlanu e: N. V. Uitg. Mij. Neerlandle. Piieelcur Drs. W. A. J. M. Hwfat Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bntne. Redacti- J M. A. C. v. Dongen, jC. J. v H ''egem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. r: M. L. de Rechter, P. V. M. Vereeuteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraal 16 Tef. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. aoWat» VRIJDAG 10 JANUARI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze radio- en t.v.-redactie! Laat in de donderdagmiddag hadden wy een gesprek met de programmaleider van de t.v.-sectie bij de VARA, de heer J. W. Rengelink. Hij vertelde ons dat momenteel een niet aflatende stroom van schriftelijke, telegrafische en mondelinge reacties zijn omroep bereiken, naar aan leiding van de verontwaardiging, welke is ontstaan na de uitzending van „Zo is het toevallig ook nog eens een keer Er waren talloze reacties onder, ook van prominente katholieke en protestant se figuren, die geschokt waren over de wijze waarop het „christelijk" volksdeel had gemeend te moeten spreken. Vele van de anti-brieven, die vaak pas werden opgesteld nadat de pers haar afkeuring over dit programma had uit gesproken, bevatten een scala van vloe ken en godslasteringen. Hij vond het nu griezelig om te constateren, dat één zo'n uitzending, waarin ongetwijfeld de ma kers zich in de vorm ervan hadden ver galoppeerd, een dergelijke kloof in ons volk kunnen teweeg brengen. „De VARA voelt daarom ook veel voor een gesprek met de vertegenwoordigers der kerken, waarin beide facetten van de gevolgen van deze uitzending eens terdege kunnen worden besproken. Nog maals, het is nimmer onze bedoeling ge weest om de godsdienstige gevoelens van wie dan ook te kwetsen". Namens de VARA is donderdagmiddag om vier uur een lange brief aan minister Bot verzonden. De publikatie hiervan werd aan de bewindsman overgelaten Op onze vraag of het gewraakte t.v.-pro- gramma zou worden gehandhaafd, ant woordde de heer Rengelink: „Naar mijn persoonlijke mening ongetwijfeld, al be staat de kans dat het VARA-hoofdbe- stuur anders zal beslissen." Tot nu toe hebben circa tweehonderd VARA-leden hun lidmaatschap opgezegd. Daar staat tegenover dat donderdag al leen tien nieuwe leden zich opgaven. Het aantal brieven van luisteraars loopt naar de vijfduizend, waarvan circa tweederde juist de laatste twee dagen zich is gaan ergeren aan de wijze waarop de in hun heiligste gevoelens gekwetste kijkers van hun standpunt blijk gaven. Het landbouwwerktuig 1964, een ten toonstelling van machines en werktuigen voor land- en tuinbouw, zal als de groot ste Nederlandse agrarische tentoonstel ling tot dusver in Amsterdam gehouden, van maandag 20 tot en met zaterdag 25 januari a.s. plaatsvinden in het nieuwe RAI-gebouw. Het thema van „Het landbouwwerk tuig" is deze maal „mechanisatie en ra tionalisatie in land- en tuinbouw". Robert Mulka, de thans 68-jarige voor malige adjudant van de commandant van het vernietigingskamp van de nazi's in Auschwitz (Polen), heeft gisteren voor de rechtbank verklaard nog nooit een gaskamer gezien te heb ben, Mulka is de oudste van de twee entwintig bewakers uit het voormalige vernietigingskamp, waar miljoenen joden het leven lieten, die in Frank fort terechtstaan op beschuldiging van massamoord. ,,Ik vernam, dat 's avonds mensen werden vergast en ik zag afgrijse lijke brandstapels gloeien in de sche mering'", gaf hij toe. „Ik zou mijn eigen doodvonnis hebben getekend als ik mijn superieuren vragen had ge steld over wat in Auschwitz gebeur de". Mulka zei, dat hij slechts vermoed de wat er in het kamp gebeurde. Hij ontkende bij herhaling, dat hij aan de moorden heeft deelgenomen of dat hij de slachtoffers voor de gaskamers uitzocht. Hij zou voorts niet hebben geweten, dat er kinderen in het doden- (Van onze landbouwmedewerker) Minister Biesheuvel heeft de garantie-1 pry's voor de suikerbieten vastgesteld op f 65,- per ton. Er is over deze prijs een groot verschil van opvatting tussen de bietenverbouwers in het zuidwestelijk kleigebied en die in het noordelijke deel van het land. In het noorden, met name in Groningen en de Veenkoloniën, is men met de nieuwe prijs van de bieten hele maal niet tevreden. DE HOOGOVENS, Alusuisse en Biliton hebben definitief besloten gezamenlijk een aluminiumbedrijf in Delfzijl te ves tigen. OOK HET INTERNATIONAAL Verbond voor Vrijzinnig Christendom en Geloofs vrijheid I.V.V.C. dat op het Concilie ver tegenwoordigd was door prof. dr. L. J. van Holk, heeft een telegram ontvangen van Paus Paulus uit Jeruzalem. IN CENTRAAL-IDAHO is een al meer dan 27 uur van de buitenwereld afge sloten mijnwerker gered. Hij maakte het best. IN DENVER (V.S.) is voor de derde maal een transplantatie van een paar dierlijke nieren naar een menselijk li chaam met succes tot stand gekomen. Twee soortgelijke operaties mislukten tot dusverre. VIERENTWINTIG personen zijn om het T.iufü .gekomen toen een Argentijns vliegtuig bij Buenos Aires neerstortte en m brand vloog. PREMIER NEHROE gaat goed vooruit. Hij heeft een rustige nacht achter de rug cn is erg opgewekt. Het verschil van mening tussen noord en zuid wordt veroorzaakt door het ver schil in kostprijs. Deze ligt in het noor den inderdaad aanzienlijk hoger dan in het zuiden. Nu kan niemand van de mi nister eisen dat hij de prijs van een ge garandeerd produkt baseert op de hoog ste kostprijs. Hiermede rekeninghouden de kan men zeggen, dat de prijs voor de suikerbieten niet slecht is. Wel is er een groep boeren in het noorden die zegt dat ae boer geen suikerbieten moet verbou wen als de prijs niet f 75.- wordt, een ™fer dus- Maar van de beide sui- erfabrieken m Groningen heeft alleen de coöperatie zich achter deze eis gesteld. P^Ucuhere fabriek is van mening dat bij een grote oppervlakte suikerbie ten de verwerkingskosten nog wel enige speling toelaten. Hoe groter immers de hoeveelheid bieten die verwerkt wordt, hoe lager de verwerkingskosten per een^ heid zijn Verder rekent deze labirek er op, dat bij een grote produktie de kans op export van suiker bestaat. Deze is bii de huidige prijs op de wereldmarkt zeer aantrekkelijk Het zou wel eens kunnen zijn dat er op deze manier bij een grote hoeveelheid bieten nog een flinke kop bovenop die f 65.- van de garantie komt De prijs van de bieten is inderdaad niet onaantrekkelijk. Het Landbouw Eco nomisch Instituut heeft uitgerekend dat de kostprijs ongeveer f 57,- bedraagt Daar bovenop komt dan een marge voor de boer van f 2,-. zodat f 59.- een behoor lijke en verantwoorde garantieprijs zou zijn. In verband met de prijs van de sui ker op de wereldmarkt en in verband met de verbetering van het akkerbouw- klimaat. heeft de minister bovenop deze prijs nog een premie gesteld van f zodat de boeren komen aan een garantie van f 65.-. Dit ligt elf gulden hoger dan de garantie van het jaar 1963. Verwachting medegedeeld door het 2 K.N.M.I., geldig tot vanavond: 2 Veel bewolking met plaatselijk wat Z "?crslag- Overwegend zwakke ooste- Z lijke wind. Temperaturen om het vriespunt. Vandaag: zon onder 16.49 uur. Maan onder 13.51 uur. Z 2011 °P 8.44 uur. Maan op 2 5.39 uur. J Specialisten uit 'Frankrijk zijn op Ameland aangekomen om er de explo ratieboringen te leiden bij het boorgat van de Caltex bij Nes. Nadat de boor- stangen alle uit de boorput waren ge haald, zijn er op ongeveer drie en een halve kilometer diepte drie foto's ge maakt. Twee daarvan zijn geslaagd, bij de derde is de film verbrand door de temperatuur van 117 gr., die op deze diepte heerst. Men is opnieuw gaan boren, maar la ter op de dag zijn de boren er weer uit gehaald. Heel Ameland leeft nu in af wachting Men verwacht ieder ogen blik het grote nieuws en de gasvlam. Inmjddels is ook de boortoren van de NAM in Hollum gereedgekomen, een sta len gevaarte van 54 meter hoog. en worden er aanstalten gemaakt om ook daar te gaan boren. kamp waren. Hij wist, dat zich in Auschwitz Russische krijgsgevangenen bevonden, doch hij beweerde niet te weten, dat dezen werden vergast. „Persoonlijk heb ik nooit een gaskamer gezien en er ook nimmer iets mee te maken gehad, maar ik hoorde, dat er mensen in werden gedood", zei Mulka. Hij wist tevens te verklaren, dat Hitier het bevel om de joden uit Europa naar Auschwitz te sturen alleen maar had gegeven, omdat Duitsland „hen niet kwijt kon raken". ,,De Duitsers poogden de joden naar Israël, Frankrijk, Engeland en Zweden te zenden, maar geen enkel land wilde hen opnemen. De joden waren vijanden van de staat", zei hij. Mulka was de eerste verdachte die ondervraagd werd. Zijn mede verdachte Karl Hoecker zal vandaag hetzelfde lot ondergaan, wanneer het proces, dat naar schatting zes tot acht maanden zal duren, wordt hervat. „Het mag misschien ongelooflijk klin ken, maar ik ben nooit het hoofd kamp binnengegaan", zei de voor malige adjudant. De rechter stelde hem vervolgens de vraag „Betekent dit, dat u nooit be langstelling hebt getoond voor de wijze waarop deze mensen leefden Hebt u zich nooit afgevraagd of er sanitaire voorzieningen en slaapgelegenheden waren en of zij iets te eten hadden?" Zonder ook maar met zijn ogen te knipperen antwoordde de ex-gestapo, dat hij nooit klachten had ontvangen. De rechter boog zie) vervolgens naar voren en vroeg, „En wist u dan niet, dat er twee galgen waren" „Twee wat?" „Galgen", antwoordde de rechter, „waaraan mensen worden opgehan gen". „Ik heb er geen idee van", zei Mulka. Besefte Mulka niet, dat Adolf Eichmann Auschwitz gebruikte als de plaats „voor de defintieve oplossing" van het joodse vraagstuk „Ik dacht, dat Auschwitz een kamp was, waarheen vijanden van de staat werden gestuurd om heropgevoed te worden", verklaarde Mulka. (Van onze parlementaire redactie) Mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer en mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer, hebben gisteren hoge koninklijke onder scheidingen mogen ontvangen. Mr. Jonk man werd benoemd tot commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw, mr Van Thiel werd benoemd tot grootoffi cier in de orde van Oranje-Nassau. De uitreiking van de onderscheidingen aan de beide kamervoorzitters door mi nister-president Marijnen vormde het hoogtepunt van een geanimeerde recep tie, die de beide kamervoorzitters hun gasten ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van de Staten-Generaal in de Ridderzaal op het Binnenhof aanboden. De receptie volgde na de in de Ridder zaal in aanwezigheid van de koningin en prinses Beatrix gehouden herdenking van het 500-jarig bestaan der Staten-Ge neraal, waarvoor wij de lezer naar pa gina 7 verwijzen. Minister-president Ma rijnen hield een toespraak, waarin hij de vele verdiensten van beide kamervoor zitters schetste en hen zijn gelukwensen aanbood. Kenmerkend voor de sfeer in de Rid derzaal was, dat verschillende korte speeches zo goed als onverstaanbaar wa ren door de gonzende gesprekken, die iedereen met iedereen voerde. Zo reikte minister Luns nog onderscheidingen uit aan de heren G. C. J. Bruyneel, vaste se cretaris van de raadgevende interparle mentaire Beneluxraad en R. FandeL voorzitter van dezelfde raad. Eerstge noemde werd commandeur in de orde van Oranje-Nas'sau, laatstgenoemde gro.otofficier in de orde van Oranje-Nas sau. Gelukwensen werden verder nog uit gesproken door de heer Paul Struye, voorzitter van de Belgische senaat, dooi de heer Bech, als voorzitter van het Luxemburgse parlement en door de heer Lachman, voorzitter van de Staten van Suriname. De commissaris van de konin gin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, bood een oorkonde der geza menlijke provinciale besturen in ons land aan. De oorkonde zal een plaatsje krijgen in het gebouw van de Eerste Kamer. Bovenstaande foto geeft een beeld van het bezoek van de koningin en prinses Beatrix aan de Staten-Generaal. Links de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F.J.F.M. van Thiel en rechts de voorzit ter van de Eerste Kamer, mr. J.A. Jonk man. EGYPTE zou er in geslaagd zijn uranium en thorium aan hun grondstoffen te ont trekken. Daarmee schaart Egypte zich in de rij van belangrijke kernmogend- heden. De Westduitse bondskanselier Ludwig Erliard heeft een beroep gedaan op de communisten het tweezijdig verkeer via de muur in Berlyn te herstellen. De communisten, aldus Erhard in het Westduitse parlement, dienen in te stemmen met wederzijdse bezoeken van bewoners uit Oost en West-Berlijn indien zy werkelyk geïnteresseerd zijn in alleen maar meer dan politieke doeleinden. landen en heeft zij voorts een positieve houding aangenomen tegenover de pas senovereenkomst in Berlijn. Erhard keerde zich tegen de opvat ting. dat vriendschap met Frankrijk het bondgenootschap met de Verenigde Staten zou bemoeilijken. De bondskanselier verklaarde, dat hij zowel als Johnson gekant zijn tegen het verstrekken van langlopende kredieten aan de Sovjet-Unie. In geen geval, zo ging hij verder, mag de status van West-Berlijn worden ver anderd door een eventuele nieuwe pas- senovereenkomst, noch mogen de ban den met West-Duitsland, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk door een nieuw akkoord worden ver. zwakt Ons is dikwijls gevraagd, zei hij, of de Duitse wens naar hereniging wel echt is, of dat het alleen maar een symbolische wens is ,,Op deze vraag is in Berlijn een duidelijk antwoord ge geven tijdens de kerst_ en nieuwjaars periode", aldus Erhard. Hij waarschuwde de Bondsdag echter dat het jongste passenakkoord een val- Jkuil bevatte. ,Wij zijn op onze hoede en wij zullen het blijven", zo betoogde de bonds kanselier Hij zei'op het ogenblik niet te kunnen zeggen wat de toekomst zal brengen, maar hij verklaarde het wenselijk te achten, dat alle Westberlijners in staat worden gesteld Oost-Berlijn te bezoeken en omgekeerd en dat een daartoe strek- kende overeenkomst niet alleen geldig zal zijn op feestdagen, maar voor altijd en dat de technische regelingen een- voudiger zullen moeten zijn. „Dat is waar wij naar streven, indien de Russische zone niet alleen geïnte resseerd is in een politieke coup,^ maar een humanitaire oplossing wenst". Over zijn ontmoeting met de Ameri kaanse president zei Erhard, dat hij en Johnson het erover eens waren dat het omslaan van de koude oorlog in een werkelijke strijd met alle middelen dient te worden voorkomen. In dit verband, aldus Erhard, heeft de regering in Washington zich ge schaard achter de oprichting van West duitse handelsmissies in Oosteuropese De heer Carel Briels en zijn zoon heb ben nog niet genoeg van hun strafexpe dities. Zoals men weet hebben zij slaan de ruzie gehad met de journalist Eijlan- der te Nijmegen, die de tekst voor de nieuwjaarswens in de Nijmeegse schouw burg heeft geschreven. Nu heeft de zoon van Briels twee re dacteuren van De Gelderlander opgebeld met de boodschap dat ze binnen enkele dagen een fikse wraakoefening tegemoet kunnen zien. Pa en zoon Briels waren na melijk niet te spreken over wat de krant over de ruzie tussen de Brielsen en Eijlander had geschreven. Carel Briels had eerder van de redac tie geëist dat het bericht zou worden her roepen. Dat werd geweigerd. Vandaar de aankondiging van een strafexpeditie. Veiligheidshalve heeft men besloten de nieuwjaarswens niet ten tweeden male voor het voetlicht te brengen. In de eer- De Bondskanselier zei, dat hij zich uitvoerig had bezig gehouden met de toekomst van de Europese gemeen schappelijke markt en hierover uitge breid met president De Gaulle van ge dachten had gewisseld. Erhard stipte aan, dat hij spoedig een nieuw initiatief zou nemen gericht op de vorming van een politieke unie van West-Europa. „Wij verplaatsen nu een deel van onze nationale soevereiniteit naar Brussel, maar wij weten niet aan wie wij het overdragen, tenminste niet in de zin van een democratisch gecontroleerd orgaan. De vraag is bij wie ligt de uiteindelijke autoriteit", aldus Erhard. Erhard vervolgde met te zeggen, dat men niet kan ontkennen, dat de minis terraad van de E.E.G. een soort vijge blad is, omdat hij niet al het werk 'kan doen. De Franse president had Erhard machtiging gegeven uit zijn naam te spreken als de bondskanselier in Rome met een uitnodiging zou komen voor een bijeenkomst van regeringsleiders. De verzoening met Frankrijk vormt volgens Erhard het fundament van de Westduitse politiek. ,.De Gaulle en ik zijn het er echter over eens", zo ging hij voort, „dat de Frans-Duitse betrekkingen geen exclu sief karakter mogen hebben, maar moeten leiden tot Europese eenheid". Erhard voegde daaraan toe, dat bei den het er ook vrijwel over eens waren dat »het Europa van de Zes" niet de uit eindelijke vorm is, die Europa dient aan te nemen. Aan de andere kant zei hij thans niet tot Engeland te spreken, noch een ant woord van Engeland te verwachten, maar voor zover het de Westduitse politiek betreft achtte hij Engeland niet afgeschreven. Erhard citeerde De Gaulle, die zou hebben gezegd, dat het »een slechte i grap" is te zeggen, dat West-Duitsland zal moeten kiezen tussen Frankrijk en de Verenigde Staten. De bondskanselier noemde de kwes tie Argoud ,,een onplezierige en spijti ge" zaak, die echter geen schaduw hoeft te werpen op de vriendschap met Frankrijk. Het blad van de Oostduitse commu nisten heeft voorgesteld met de stads regering van West-Berlijn onderhande lingen op hoog niveau te voeren over het verkeer via de muur. Verwacht wordt, dat het voorstel geen succes zal hebben daar de Westelijke geallieerden en de Westduitse regering vastbesloten zijn geen besprekingen op hoog niveau met de Oostduitsers te voeren teneinde alle schijn van een erkenning van Oost-Duitsland te ver mijden. Intussen hebben Oostduitse werklieden de afbraak hervat van huizen langs de muur. Van Oostberlijnse zijde is de voorgenomen vlucht van een grote groep Oostduitsers via een tunnel tussen Oost en West-Berlijn verijdeld. Drie meisjes waren langs deze weg naar het weste lijke stadsdeel gekomen. In Gouda is een twaalfjarig meisje door buren dood op bed aangetroffen. Haar moeder, de vijftigjarige mevrouw Albers-Veerman, lag bewusteloos op de grond naast het bed. Ze is naar een ziekenhuis gebracht, waar ze nog steeds niet bij kennis is ge komen. Dr. J. Zeldenrust, anantoom-pa- tholoog in Den Haag, stelde als doods oorzaak gasvergiftiging vast. Aangezien de gaskraan open stond, gaat de politie na of hier opzet in het spel is. IN WEST-IRIAN zijn restanten van een vliegtuig gevonden, die mogelijk afkom stig zijn van een Nederlandse Dakota, die daar in 1962 met acht personen aan boord verdween. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) Tijdens het te Hilversum gehouden maandelijkse vragenuurtje van de N.T.S., deelde de programmasecretaris van de ste plaats om Briels niet nog meer publi- N.T.S., de heer J. W. Rengelink mee, dat citeit te gunnen en ten tweede om het waarschijnlijk eind februari of begin meubilair van de schouwburg te beveili- maart met de t.v.-uitzendingen van pro gen (Van onze Belgische correspondent) „Een speld in een hooiberg", ver zuchtte de commandant van de grote groep rijkswachters, die gistermiddag werd ingezet om rond Turnhout de ge vluchte drievoudige moordenaar Syl- vain D'Hoest op te sporen. De gehele streek werd uitgekamd, maar tot dus ver zonder resultaat. Toch neemt men aan dat de gezochte nog m de streek tussen Turnhout en de grens moet zitten. Hij zal beslist geen risico s nemen en dat maakt de man des te gevaarlijker. De eerste ronde m zijn strijd om de vrijheid heeft hii gewonnen. Maandagavond, zo is nu vast komen te staan, heeft de politie heel dicht in zijn buurt gezeten. Zij was toen bezig m de omgeving van de La- guit sPoren op de Kanaaldijk te zoeken. Diezelfde avond heeft D'Hoest een bewoner van de Kanaaldijk van Laguit om sokken en schoenen gevraagd. En hij heeft ze gekregen. Het was de 28-jarige Freddy Domen, die de gezochte moor denaar ontmoette. Hij wist echter niet wie hij was en D'Hoest sprak Domen aan met het verzinsel dat hij een door douaniers achtervolgde smokkelaar was. Op de vlucht was hij zijn schoe nen en sokken kwijt geraakt, zei hij. i1? ,eroeP °P de sympathie voor de smokkelaar van de grensbewoners was niet vergeefs. Domen heeft hem sokken en laarzen gegeven. D'Hoest heeft toen het verband van zijn gewonde voet ver wijderd. De politie heeft het later ge vonden langs de dijk Heel handig ging D'Hoest, na ge schoeid te zijn, niet de richting van de grens op. Domen zou dan wellicht arg waan gekregen hebben. Hij liep rich ting Turnhout. Maar later is hij wel licht toch weer de grenskant opgegaan. De streek is er zwaar bebost en dat be moeilijkt het zoeken uiteraard heel sterk. „Ik zal je een cheque van tweedui zend frank sturen", beloofde D'Hoest aan Domen. Dat het de gezochte moor denaar moet zijn geweest is intussen wel komen vast te staan. Domen kwam vlot met zijn verhaal voor de dag, om dat hij inderdaad in de mening had verkeerd een smokkelaar te hebben ge holpen. In de nacht van woensdag op don derdag bleek een fiets van een brug wachter tussen Turnhout en Baarle- Iiertog gestolen. Ook werden er eieren vermist. Er was weinig fantasie voor nodig om de mensen te alarmeren. De politie heeft op dit bericht de hierbo ven gememoreerde klopjacht ingezet. D'Hoest heeft geen geld bij zich en hij moet dus zien in leven te blijven. Dief stal van voedsel wijst dus onmiddellijk in zijn richting. Maar de bevolking van de streek, waar de moordenaar zich waarschijn lijk ophoudt, of zich althans opgehou den heeft, vreest dat D'Hoest er ook niet voor terug zal schrikken opnieuw een misdaad te plegen, teneinde geld te verkrijgen voor zijn vlucht en zijn levensonderhoud. In de streek waar hij laarzen en sok ken kreeg was gisteren een vrouw die naar huis terugkwam, na vele uren van huis te zijn geweest. Ze durfde er niet heen, omdat de moordenaar er in tussen wel zijn intrek zou hebben kun nen nemen. Ze kreeg een paar politie mannen mee. Maar D'Hoest was ook daar niet. De ontsnapte moordenaar loopt nog altijd vrij rond In Brussel, waar de ontsnapte woon de. heeft een man van voorbijgangers een pak slaag gekregen omdat men hem voor D'Hoest aanzag. gramma's via het tweede net zal worden begonnen. In het begin zal de zendtijd vooral worden gebruikt voor Eurovisie manifestaties, die men anders moest af zeggen, omdat de omroepen hun eigen programma's behoorden te kunnen uit zenden. Er is met de Ned. Bioscoopbond een bespreking gevoerd over de mogelijkheid, om meer oude speelfilms op het scherm te vertonen, terwijl daarnaast contact is opgenomen met de Duitse en Belgische t.v. om ook programma's uit deze landen te kunnen relayeren. Toen de heer Rengelink gevraagd werd waarom de N.T.S. dan aan de P.T.T. ver weet, dat zij buitenlandse t.v.-program- ma's relayeerde, zei hij: „Iedere woning bouwvereniging mag via een centrale antenne in een flatgebouw de opgevan gen buitenlandse programma's aan de be woners doorgeven. Maar de P.T.T. vangt programma's op door middel van zenders aan de grens en in het binnenland en zendt ze met commerciële doeleinden door aan hele wijken of steden. De P.T.T. betaalt hiervoor geen cent auteursrecht.' Als straks de N.T.S. een Duits program ma op het tweede net vertoont, moeten wel rechten worden betaald". Dit vond spreker een hoogst ongezonde situatie. Ter aanvulling deelde de heer Renge link nog over het tweede net mee, dat men de uitzendingen van het tweede net (zender Lopik en later Smilde) slechts in het westen van het land kan ontvangen waar thans geen programmakeuze is' Ook is de N.T.S. druk bezig om voor deze experimentele programma's tot be gin oktober a.s., als het tweede net volle dig bedrijfsklaar moet zijn, in het bui tenland de nodige t.v.-films aan te trek- Advertentie) Zoals bekend werd de broer van de gezochte moordenaar wegens hulpverlening gearresteerd. Hier ziet men hoe hij ingesloten wordt. Extra januari-aanbieding BONTMANTELS SUëDE- en NAPPAKLEDING DEUX-PIECES vanaf (29,- ROKKEN vanaf f 17,50 VESTEN en PULLOVERS tegen sterk geredu ceerde prijzen. Breda - Eindstraat 14, Tel. 31086 Tilburg - Heuvelstr. 44. Tel. 31620 Tel. 23900

de Stem | 1964 | | pagina 1