Weinig boeren laten bedrijf economisch „doorlichten" Walcheren fotowerk 1 Mevr. E. v.d. Broecke ere burgeres van Aardenburg nog v Oplossi na vier B islet: arena voor scbaatsstrijd Verkeersovertreders voor kantonrechter Middelburg Loonbedrijf belangrijk verdere mechanisatie Selectk een gre ZUID-BEVELAND i Foto Verschoore i Z.-Vlaanderen Mounties Show Centrum voor toerisme te Hulst Omzetdaling bij veiling Kapelle Kleuter kwam om bij brand in Den Bosch 13 MIDDELBURG VLISSINGEN GOES Voor I modern j op elk gebied TERNEUZEN Landbouwverkeer op aparte wegen Voorlichting over suikerbietenteelt Bij afscheid als raadslid: AGRARISCHE ORIENTATIEMIDDAG TE HULST Dagblad De Stem Druk bezochte eindles aan fruitschool Steenbergen Grote vraag naar arbeidskrach ten in o. -Z. - Vlaanderen Polio op Tholen Kamerlid Voogd stelt vragen aan minister Trainerscursus EXAMENS H()< KI WATER Vandaag Morgen Weinig ti DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 9 JANUARI 1964 RAADSVERGADERING De raad der gemeente komt maan dagmiddag, 13 januari a.s., om twee uur in openbare vergadering bijeen. Ofschoon een kleine agenda, wordt het toch een belangrijke en langdurige vergadering daar de ontwerp-gemeente- begroting 1964 ter vaststelling wordt in gediend. De overige voorstellen betreffen het subsidiebeleid voor dit jaar en de vast stelling van het bedrag per leerling voor vergoeding materiële exploitatie kosten lager onderwijs GESLAAGDE AVOND JEUGD EN MUZIEK Het programma van de „Eigen avond*' van Jeugd en Muziek afdeling Vlissin- gen, die in de muziekschool dinsdag avond werd gehouden, zag er gevarieerd uit. Voorzitter De Vries kon een flink aan tal belangstellenden welkom heten op een avond, waar het in de eerste plaats ging om het maken van muziek voor anderen. Op het programma prijkte als eerste werkje een concerto voor hobo en piano, waarvan de eerste delen op verdienste lijke wijze werden gespeeld. In het snel le slotgedeelte kwam het samenspel wel eens in de verdrukking. Een quatre-mains voor harmonium komt men maar zelden tegen; maar op deze avond werd hier door L. en A. de Looff een aria van Mozart ten beste gegeven. En zo was er steeds afwisseling van muziek en instrument; we hoorden nog een goed gespeelde Impromptu van Schu bert, voorgedragen door Jeanette Kuiper; het bekende Santa Lucia in een ge varieerde bewerking voor klarinet en piano van Jakma en zang door twee op merkelijke stemmen van jonge mensen. Het gebeurt niet vaak dat men „jonge" jongens hoort zingen, (in de meeste ge vallen is er geen durf), maar de nog jeugdige Marig Elshout kwam met zijn Marmottenbuben van Ludwig van Beet hoven goed voor de dag. Hiernaast kun nen we de zangstam van Clara Zietse noemen. Deze 15-jarige heeft een mooie stem, nog gering van volume, maar zeer helder. Dit kwam juist in haar eerste liedje „De gefopte vogelaar" duidelijk naar voren. En zo kwamen er nog meerderen voor het voetlicht, waarbij voor de tegenstel ling gezorgd werd door Gaston Tim merman, viool en Jan Visser, gitaar. Zij speelden o.a. „September in the rain" waarin bleek, dat beiden goed op elkaar afgestemd zijn. Als slotnummer speelde de muziek leraar Piet Broerse met één van zijn leerlingen (mej. Rina van der Hage) twee delen uit de Petite Suite van De bussy. A. L. FILMAVOND Het Nutsdepartement Vlissingen geeft hedenavond in het Alhambr a-theater een filmavond. Vertoond zullen worden de film „Pan" van Herman van der Horst en de speelfilm van Frangoiis Truffaut: „Jules et Jim". Woensdagmiddag 19 februari wordt een kindervoorstelling gegeven in Britannia" door de gezelschap Wim Burking. Oosten West-Souburg BEVOLKINGSVERLOOP Het zielental nam in het afgelopen jaar toe met 60. Op 31 december 1962 bedroeg het aantal ingezetenen 8424 (4281 mannen en 4143 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 170 (90 mannen en 80 vrouwen) en door vestiging met 395 (185 mannen en 210 vrouwen); het verminderde door over lijden met 52 (27 mannen en 25 vrou wen) en door vertrek met 453 (245 man nen en 208 vrouwen). Op 31 december 1963 bedroeg het in wonertal dus 8484 (4284 mannen en 4200 vrouwen). Er werden 52 huwelijken vol trokken. DEMONSTRATIE VOOR R.-K. VROUWENGILDE Volgende week woensdag zullen de da mes van het r.-k. vrouwengilde in Slot Ostende bij elkaar komen om wat wijzer te worden in de bereiding van nasi go- reng, bami, en kroepoek. Zij zullen er wat van kunnen eten ook. K wadendamme VOORLICHTING OVER LEVENSVERZEKERING Vanavond zal in De Burcht alhier een voorlichtingsbijeenkomst worden gehou den voor leden van het r.-k. Vrouwen gilde. Onderwerp van bespreking: de le« vensverzekering. Zierikzee DUIVENTENTOONSTELLING Op vrijdag 10 en zaterdag 11 januari wordt door de P.V. ,,De Gevleugelde Vrienden" in de Gekroonde Suikerbiet1" een duivententoonstelling gehouden voor Schouwen-Duivenlandse verenigingen. De tentoonstellingscommissie bestaat uit de heren J. A. ten Haaf, H. Slagboom en C. W. van Westenbrugge uit Zierik zee, A. J. IJzelenberg uit Bruinisse en A. J. Flikweert uit Zonnemaire, terwijl de heer A. Peeters uit Steenbergen als keurmeester zal fungeren De tentoon stelling is geopend van vrijdagavond tot zaterdagavond. (Advertentie) - a J Vlissingen - Goes - Kruiningen - J Etten - Cadzand VERLOOP BEVOLKING Het aantal inwoners steeg het afge lopen jaar met 10 nl, van 1024 naar 1034. Er werden 11 persone ngeboren en er vestigden zich 61 nieuwe inwo ners. Door overlijden verminderde ht aantal met 10 en door vertrek met 52. Op 1 januari 1964 was het aantal man nen gelijk aan het aantal vrouwen nl. 517. Graauic JAARVERGADERING K.A.B. Op zaterdag 11 januari a.s. zal de K.A.B.-afdeling Graauw om 5 uur haar traditionele jaarvergadering houden in het patronaat. MAN DOOD GEVONDEN Gistermorgen om half twaalf is de heer A. de Z. wonende aan de Baandijk in zijn tuin vlak bij zijn woning dood gevonden. Dokter P. Nijsten consta teerde een natuurlijke dood. Het stoffe lijk overschot werd naar het Juliana- ziekenhuis overgebracht. (Advertentie) R.-K. INSTUIF KANAALZONE ZONDAG 12 JAN. A.S. TERNEUZEN. Kaartverkoop in volle gang. (Van onze verslaggever) Kunnen de bermen van het oostelijk van de Sloedam gelegen gedeelte van rijksweg 58 niet bruikbaar worden ge maakt voor het langzame verkeer, w.o. het" landbouwverkeer? Dat vroeg de heer C. A. Kammeraad, voorzitter van de K. v. K. voor Midden- en Noord-Zeeland, zich gisteren in Goes af tijdens de vergadering van de Kamer. Een en ander zou een oplossing kunnen zijn voor het weren van het langzame verkeer, die provincie en rijk samen zouden kunnen realiseren. De heer Kam meraad achtte deze maatregel aanbeve lenswaardig, omdat de minister nog niet mee kan delen, wanneer de verdubbeling en verlegging van genoemd deel van rijksweg 58 uitgevoerd zou kunnen wor den. „In andere agrarische delen van het land bestaan al speciale trekkerpaden", aldus de heer Kammeraad. „Het lijkt mij overigens een aan te bevelen profilering voor alle Zeeuwse doorgaande wegen. Het zou nog beter zijn, indien dit land bouwverkeer van parallelwegen gebruik gaat maken". Maandag a.s. zal de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting West-Zuid-Beveland in de Prins van Oranje te Goes een voor lichtingsmiddag over de suikerbietenteelt organiseren. Er zal gesproken worden over „twee man verzorgen 14 ha bieten" en over chemische onkruidbestrijding. Verder zal een film over voorjaarsme- chanisatie in de bietenteelt worden ver toond. Tenslotte zal gelegenheid worden geboden om vragen te stellen aan een forum. In een feestelijke bijeenkomst op het gemeentehuis te Aardenburg werd in tegenwoordigheid van de raadsleden en genodigden afscheid genomen van mevr. E. J. van den Broecke-de Man als raads lid der gemeente Aardenburg. In zijn openingswoord wees burge meester M. G. M. van Berckel op de veelzijdigheid van haar belangstelling en hij was er trots op, dat zijn gemeente een inwoonster heeft die door het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen wordt afgevaardigd naar internationale congressen. Hij deelde mede, dat de raad met algemene stem men had besloten mevr. van den Broec ke te benoemen tot ereburgeres der ge meente, spelde haar de gouden ere-me- daille der gemeente op en reikte de oor konde uit. Zij blijft nog lid van de mu seumcommissie en ambtenaar van de burgerlijke stand belast met de huwe lijksvoltrekkingen. Wederopbouw Oud-burgemeester J. van Dongen, thans lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, memoreerde de tijd van de we deropbouw ei? met name de medewer king welk hij van mevr. van den Broec ke ondervond bij de stichting van het sportpark te Aardenburg. Speciaal ook besteedde hij aandacht aan de herden king van de verdediging van Aarden burg in 1947, toen mevr. van den Broec ke het openluchtspel schreef en regis seerde. Deze opvoering was een groots moment in moeilijke tijden. Namens de Partij van de Arbeid, voor welke partij mevr. van den Broecke zitting had voor de gemeenteraad, sprake deputeerde M. J. Poelje, voorzitter van het gewest Zee land. Hij vond het een opmerkelijk feit, dat iemand zo lang het vertrouwen van de kiezers heeft gehouden en speciaal wanneer dit een vrouw betreft. Hij dankte haar hartelijk voor wat zij voor de partij in de gemeerde Aardenburg heeft gedaan. Oud-wethouder Catsman, die van de 40 jaar raadslidmaatschap er 35 teza men met het scheidende raadslid heeft (Van onze verslaggever) Na een ietwat moeizame start aan gezien niemand de eerste wilde zijn is gisteravond in de burgerzaal van het gemeentehuis te Hulst een levendige discussie op gang gekomen rond de eventuele stichting van een centrum voor toerisme en recreatie. Het plan hiertoe dat we vorige week uitvoe rig hebben belicht alsmede het ini tiatief voor deze bijeenkomst, gingen uit van de burgemeester. De belangstelling was niet bepaald imponerend, en met name de sectoren» horeca en hocres lieten lelijk verstek gaan. De neringdoende middenstand en de V.V.V. daarentegen waren goed ver tegenwoordigd, evenals de gemeente raad. Uiteindelijk is het besluit geval len, dat de burgervader de verschillen de organisaties alsook niet-georganiseer- de zaakvoerders schriftelijk zal verzoe ken twee vertegenwoordigers aan te wijzen voor een commissie, die de aan gelegenheid nader bestuderen en uit werken kan. Op de discussies komen wij nader terug. Walcheren en Zuid-Beveland Gespreksavonden van bedrijfsapostolaat Het bedrijfsapostolaat voor Walcheren en Zuid-Beveland zal in de maand ja nuari de volgende gespreksavonden hou den: In het gebouw Dr. Ottestraat 3 te Vlissingen: technische beambten, 9 ja nuari, bazen 13 januari, accommodatie 14 januari, jeugdgroep 15 januari, ma chinefabriek 18 februari, cascoplaat werkerij, M.R.A. en P.Z.E.M. 21 janu ari, werkgroep 22 januari, beambten 23 januari, dames 27 januari, cascobouw- plaatwerkerij II 28 januari. In de jeugdhoeve 's-Heerenhoek 10 ja nuari, Vlissingsestraat 28 Oost-Souburg, 16 januari, kantine Reehorst Heinkens- zand, 24 januari. Alle avonden beginnen om half acht. gezeteld, waardeerde het in haar, dat zij eert open oog ha<5 voor de belangen gemeente. Verder voerden nog het woord de raadsleden J. F. Rijckaert, J. J. Ros- seel, R. Buijck namens hun fracties, oud wethouder Sturtewaegen en wethouder J. P. Slager en gemeentesecretaris J. M. Paridaen, welke beide laatsten speciaal de culturele activiteiten belichtten. Mevrouw van den Broecke beant woordde de sprekers en waardeerde zeer, dat zij tot ereburgeres was benoemd. De tijd van de wederopbouw vond zij de mooiste tijd van haar leven. Zij bracht dank voor de prettige omgang in de raad en voor de medewerking welke zij van het gemeentepersoneel in de loop der jaren had ondervonden». Na het officieel gedeelte bleef men nog enige tijd bijeen, waarbij oude her inneringen werden opgehaald. (Van onze correspondent) De omzet van de fruitveiling in Ka- pelle-Biezelinge heeft in 1963 een teleur stellende ontwikkeling te zien gegeven. Deze daalde namelijk over de periode 1 april tot 31 december, van 10 miljoen gulden in 1962 tot 8,5 miljoen gulden in dezelfde periode van 1963. Een teruggang dus van 15 pet. en dat bij uitbreiding van het areaal en verschillende teelten. Dit deelde de heer A.C. de Klerk, directeur van de veilingvereniging Ka- pelle-Biezelinge en Omgeving te Kapelle. mede in zijn nieuwjaarstoespraak ter ge legenheid van de eerste veiling in 1964, die woensdag werd gehouden. De heer De Klerk1 noemde 1963 voor veel fruittelers een slecht jaar. Een groot aantal fruit telers zullen het jaar met een nadelig saldo hebben afgesloten. Bij het zachtfruit vielen soms de kilo's tegen en dikwijls ook de prijzen. Vooral was dat het geval bij zwarte en rode bessen. Het produkt frambozen maakte hierop een gunstige uitzondering. De ap- peloogst was goed, maar dit belangrijkste produkt van de Zeeuwse fruitbedrijven moest worden verkocht tegen erg lage prijzen. Peren deden het wat beter. De export van appels en peren was in 1963 bevredigend, aldus de heer de Klerk, die zeide dat er vanuit Kapelle vooral naar België veel is uitgevoerd. Dit land nam meer fruit af dan de laatste jaren het geval was. Ook de export naar West-Duitsland viel niet tegen en in de laatste maanden van het jaar werd er nog al wat Jona than geëxporteerd naar Oost-Duitsland. De voorraden fruit bij de telers in het gebied van deze veiling waren per eind december belangrijk kleiner dan het jaar daarvoor op hetzelfde tijdstip. Ze werden nu geschat op 2,5 miljoen kg tegen 3,5 miljoen kg het jaar daarvoor. Een korte, maar hevige brand heeft het leven geëist van het twee-en-een halfjarige zoontje Marinus van de familie Hol aan de Zuid-Willemsvaart in 's-Hertogenbosch. Deze familie bewoont een huis boven het door de heer Hol geëxploiteerde garagebedrijf. De zestienjarige zoon wilde de kachel gaan verzorgen in de kamer, die door zijn grootmoeder wordt bewoond. Hij nam daartoe, naar hij meende, een fles petroleum mee, die echter achteraf benzine bleek te be vatten. Bij het aanmaken van de kachel ontstond een grote steekvlam, waarbij de jongen van schrik de fles op de grond liet vallen. De weggelopen ben zine vatte vlam, zodat het vuur zich in een oogwenk verspreidde. De jongen holde weg om een schuim blusser te halen en kon, toen hij enige ogenblikken later terugkwam, nog juist zijn grootmoeder uit de kamer redden. Het kindje, dat in de kamer bij het raam speelde, was echter niet meer te bereiken. De Bossche brandweer slaag de er in het vuur tot de betreffende kamer te beperken, maar deze brandde wel geheel uit. Toen het vuur geblust was, vond de brandweer het verkoolde lijkje van het jongetje. (Van onze correspondent) „Prijs de dag niet voor het avond is", adviseerde de Middelburgse kantonrech ter mr. J. Moolenburgh een chauffeur uit Heinkenszand. Hij voegde eraan toe: „De eerstvolgende keer dat ik u weer onder ogen krijg voor een dergelijke overtre ding, krijgt u zeker méér dan tachtig gulden boete". Deze woorden hoorde de chauffeur D. A. R. tegen zich spreken omdat hij op 30 november 1963 op de Middelburgsen- straat in Goes de maximum-snelheid voor auto's met dertig km overschreden had. „Ik schat dat tachtig km wel erg hoog is, wèl reed ik harder dan vijftig", zei verdachte. Toen hem een schikkingsvoorstel was gedaan, had R. niet willen betalen; hij kwam liever vóór. Op de zitting vertelde hij, dat hij het schikkingsbedrag van tachtig gulden wel erg hoog had gevon den. „Maar wij vonden die snelheid erg hoog" repliceerde mr. Moolenburgh. De officier eiste eenzelfde boete als het schik kingsbedrag, dus tachtig gulden. De kan tonrechter wilde rekening houden met de omstandigheden die R. ertoe gebracht hadden, zo hard te rijden en vonniste op zeventig gulden. Voor het overschrijden van de maxi mum-snelheid voor brommers werd te gen N. T. E. uit Vlissingen een geldboe te van twintig gulden geëist. De kantonrechter maakte hier vijftien gulden van. Eveneens voor het overtreden van de maximum-snelheid moest de scholier H. Chr. K. uit Noord-Gouwen zich verant woorden. Op 4 december j.L reed hij met zijn brommer door de Vlissingse Paul Krugerstraat met een snelheid van 45 km per uur. De officier vond dit be paald geen geringe overschrijding van de snelheid en vorderde een boete van dertig gulden. De kantonrechter deed er vijf gulden af. Geen rijbewijs Zonder rijbewijs en zonder kenteken bewijs reed de ex-dameskapper W. A. B. uit Vlissingen op 3 september over de Coosje Buskenstraat aldaar. Hij zat net voor zijn examen, maar kon zich daarom toch nog niet op het bezit van een geldig rijbewijs beroemen. En juist die enkele keer, dat hij het waagde uit rijden te gaan, werd hij geverbaliseerd. De officier eiste voor het niet bezitten van een kentekenbewijs een boete van vijftien gulden en voor het niet hebben van het rijbewijs veertig gulden. De kan tonrechter wilde er rekening mee hou den, dat B. een week na het proces verbaal zijn rijbewijs behaalde en ver minderde de boetes respectievelijk tot tien en twintig gulden. De landbouwer A. H. uit Meliskerke had zich voor drie strafbare feiten te verantwoorden. Op 29 november zette hij in de buurt van Grijpskerke zijn wa gen langs de kant van de weg. Deze simpele handeling leverde hem de drie overtredingen op. Hij zette zijn wagen aan cJp linkerkant van de weg, dicht bij een bocht en met de disselbomen over de weg stekend. In de tijd nu, die H, Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, teleloon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat I. telefoon 6252 Goes Alg. redacteur Exploitatie- voor Zeeland: inspectie Zeeland. F. DE LIGT L. K. M. DE JONG tel. 6252 Goes tel 2377 HULST Redacteur voor Zeeuwsch-Vlaanderen P.O. KUYPERS, telefoon 2377 - Hulst privé 3327. Redacteur voor Walcheren: GH. SCHETS, telefoon 3566 Vlissingen RayonOeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren. K. MENU tel. 6252- Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland 0.18 per mm 1 mm Ingezonden mededelingen 2V4 mm gewone advertenties Bil contract aanzieiJiike reductie. „Kleintjes": 3 regels ol minder t L— elke regel meer 0,25. Als één regel geldeD 23 letters en/ol leestekens. Bij plaatsing ook m de Brabantse oplage resp. 1,60 en 0.60. BI) 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Onder auspiciën van de bond van oud-leerlingen van de middelbare land bouwschool te Hulst, werd in de bioscoop-concertzaal een agrarische oriëntatie middag gehouden, die grote regionale belangstelling trok. Deze bijeenkomst stond in het teken van de samenwerking tussen de boer en de loonwerker. Dit onder werp werd door drie inleiders van diverse zijden belicht, waarna een forum o.l.v. dr. ir. J. v.d. Wolf, verscheidene vragen te beantwoorden kreeg, die tot interessante gedachten wisselingen leidden. (Van onze verslaggever) Als eerste spreker legde de heer J. Scheele van de rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst te Axel er de nadruk op, dat het landbouwbedrijf onmogelijk gezien kan worden als zijnde van de ondernemer, die ,,voor eigen reke ning en met het nemen van risico's een bedrijf exploiteert". De onderne mer kan verschillende middelen aan trekken, zoals arbeidskrachten en materiaal. Naast de aankoop van produktiemiddelen omvat zijn taak te vens de afzet van het produkt. De ver werking van dit produkt, de wijze van afzet, en de prijs spelen daarbij een uiterst belangrijke rol. Nog belang rijker echter is het zo laag mogelijk houden van de produktiekosten. Nog te weinig agrariërs laten hun onder neming bedrijfs-economisch ^door lichten" via het boekhoudbureau van hun standsorganisaties, aldus spreker. De moderne bedrijfsaanpassing aan traditionele werkmethoden wordt nog te weinig vooraf berekend. Dit blijkt o.a. uit enkele cijfers over de perio den 1950-1953 en 1960-1963, toen de op brengsten van bedrijven van b.v. 30 ha resp. 1400 en 1940 gulden bedroe gen en derhalve slecht met 40 procent toenamen. De onkosten echter stegen van f 950 per ha tot f 1670, dus met 80 procent. Te meer omdat ook de steeds krapper wordende arbeids markt noopt tot overschakeling van zware handenarbeid naar bedienings- werk (mechanisatie) is samenwerking dringende noodzaak. Zij kan gereali seerd worden door een klein aantal bedrijven onderling, via een coöpera tie of door inschakeling van de loon werker, verzekerde de heer Scheele. In het laatste geval dienen onderne mer en loonwerker echter eikaars rechten en plichten volledig te eerbie digen. Voordelen De heer C. Cornelissen. uit Stoppeldijk, erkende als praktische boer eveneens de noodzaak van mechanisatie. Hij belichtte in dit verband de verschil lende voordelen van het loonwerkers- bedrijf, zoals bv. het achterwege blij ven van kostbare investeringen voor de ondernemer, het vakbekwame per soneel waarover de loonwerker be schikt en last but not least het feit. dat dit personeel de verantwoordelijk heid draagt, zowel voor de machines van de werkgever als voor de gewas sen van de boer. Vervolgens ging deze spreker in op de risico's, die beide partijen op zich dienen te ne men. Hij betreurde het, dat in de praktijk nog te veel wordt afgeweken van het officiële loonwerkerstarief door degenen, die, ,,in vermeend eigen belang", beneden de vastge stelde prijs werken. Zij zullen onge twijfeld tot de ontdekking komen, dat dit op de duur funest is voor de loonwerkerij en evenzeer ook voor haar opdrachtgevers. Dit standpunt werd tenvolle onder schreven door de heer W. v. d. Linde, secretaris van de bond van agrarische loonbedrijven in Zeeland, die als derde spreker aan de hand van sprekende cijfers en feiten een korte historische terugblik gaf over het ontstaan en de groei van het loonbedrijf. De snelle ontwikkeling van de mechanisatie zag hij vooral veroorzaakt in de in dustriële sector, die steeds meer agra rische arbeidskrachten aantrekt. Toen hij sprak over de diverse manieren, waarop deze mechanisatie financieel gerealiseerd kan worden, verviel hij min of meer noodgedwongen in her halingen van hetgeen zijn voorganger reeds had gezegd Hij wees ook op de nadelen van het loonbedrijf, waaraan de boer een gedeelte van zijn zelf standigheid moet prijsgeven, omdat een efficiënte werkwijze de loonwer ker er toe verplicht ook zelfstandige beslissingen te nemen. Daarom zijn wederzijds begrip en nauw contact no dig. Ook deze spreker laakte het ont duiken der tarieven, die door het loonwerkersbedrijf in overleg met de boerenorganisaties in het belang van beide partijen zijn vastgesteld. Dit was een van de aangelegenheden, waarover nadien door het omvang rijke gezelschap nog breedvoerig van gedachten werd gewisseld rond de fo rumtafel, waaraan behalve dr. ir. v. d. Wolf en de drie sprekers ook nog za ten de heren D. v. d. Vijver uit Aar denburg als praktische boer in West- Zeeuwsch-Vlaanderen en P. Baert uit Koewacht als loonwerker. nodig had om zijn paard weg te brengen was voor het verkeer de bocht onover zichtelijk gemaakt en verder ook levens gevaarlijk door de uitstekende disselbo men. „Ik vind dit echt klein van u", zei de landbouwer opstandig tegen de kan tonrechter. Deze wees hem er echter op dat de tijden veranderd zijn en dat men nu, anders dan vijftig jaar geleden, met een behoorlijke hoeveelheid verkeer re kening dient te houden. De officier eiste voor de drie overtre dingen een gezamenlijke geldboete van tien gulden. „Dat is te geef"' vond de kantonrechter. Hij vonniste conform. In hotel Concordia te Steenbergen is de in 1962 begonnen cursus van de fruit teeltvakschool in Steenbergen afgesloten met een eindles, waarvoor de belangstel ling, vooral van de zijde van de leer lingen, groot was. De 48 leerlingen, die de cursus met succes hebben gevolgd, waren allen in de zaal; zij waren veelal vergezeld van echtgenoten, verloofden en familieleden. De les werd ingeleid door de directeur van de school, de heer J.D. Kardux. Daarna hield de rijkstuinbouwconsulent te Gobs, ir. J. Vellekoop, een uiteenzet ting over de fruitteelt, die zich in West- Brabant en Zeeland gestadig uitbreidt, hoewel landelijk de interesse voor de fruitteelt afneemt. Hij zei van mening te zijn, dat er voor de telers in deze con treien grote mogelijkheden zijn. Drie cursisten hielden vervolgens ook inleidingen: de heer J. Coppens uit Din- teloord over chemische onkruidbestrij ding aan de hand van het Amerikaanse boek „Dode lente", de heer A. Doeleman uit Nieuwerkerk over de herverkaveling op Tholen en Schouwen-Duiveland en tenslotte de heer G. Voorbraak uit Din- teloord over mechanisatie in de fruitteelt. •Het auditorium had veel waardering voor de interessante spreekbeurten van de cursisten. Nadat nog de heer C.L. de Wilde namens de leraren van de school de cursisten had gefeliciteerd met het be haalde succes werden de diploma's uit gereikt. De heren J. Kooien uit Steen bergen en J. de Heer uit Tholen kregen ieder een prijs voor het hoogste aantal behaalde punten. Aan de heren J. Cop pens uit Dinteloord en H.J. Janse uit Wolfaartsdijk werden boekebonnen aan geboden voor geleverde extra-prestaties. Van onz.e verslaggever) Het Oost-Zeeuwsch-Vlaamse gebied neemt de helft van de totale vraag in Zeeland naar mannelijke arbeidskrach ten voor zijn rekening. Zeer duidelijk spreekt hieruit welke snelle vorderingen de industrialisatie in dit gebied, met de daarbij gepaard gaande verruiming van de werkgelegenheid, thans maakt. Nog duidelijker spreekt deze expansie uit de vraag naar werkkrachten in het rayon Terneuzen, dat met 311 geregistreerde vacante plaatsen alleen al ruim 1/3 van de totale Zeeuwse vraag, 1058 vertegen woordigt. Hoog is verder de vraag naar ar beidskrachten, in Hulst 74 en Sas van Gent 64. Naast de industrie spreken hier uiter aard ook de, in uitvoering zijnde ka- naalwerken een woordje mee. Uit de gegevens van het Districts bureau voor de Arbeidsvoorziening in de provincie Zeeland blijkt voorts dat het totale aantal geregistreerde werklo zen per eind 1963 1552 bedroeg, aanmer kelijk hoger dan eind november, 778. maar even belangrijk lager dan op het zelfde tijdstip in 1962, toen het cijfer 1932 bedroeg. De tijdelijke stijging is slechts een gevolg van seizoenoorzaken. Tegen de jaarwisseling wordt door vele bedrijven weinig of geen personeel aan genomen. Het gemiddelde aantal werklozen in Zeeland bedraagt 27 per 1000, waarmee Zeeland op de vierde plaats komt. na Drente, 59 0/00, Groningen 44 0/00 en Friesland 38 0/00. Het landelijke gemid delde is veertien geregistreerde werklo zen per 1000 mannelijke arbeidskrachten. Het hoogste gemiddelde in de provin cie hebben Oostburg (58), Zierikzee (53) en Tholen (43). De laagste zijn Terneu zen met 10 en Sas van Gent met 8 per duizend. Dit is het Bislet-stadion in Oslo, waar op 18 en 19 januari de Euro pese schaatskampioenschappen zul len worden gehouden, waaraan 33 rijders uit 12 landen zullen deelne men. Met spanning kijkt schaats- minnend Nederland nu al naar de prestaties van de Nederlandse rij ders, die zich op het ogenblik in Hamar en omgeving voorbereiden op de grote strijd. Het Tweede-Kamerlid P. Voogd (Boe renpartij), heeft schriftelijk aan de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer Bartels, ge vraagd hoeveel kinderen op het eiland Tholen in totaal tegen kinderverlamming zijn ingeënt, hoeveel kinderen niet zijn ingeënt en hoe dit laatste aantal verdeeld is over de verschillende godsdienstige ge zindten, resp. de groep, die niet tot een godsdienstige gezindte behoort. Het Kamerlid vraagt dit gezien de be richten inzake de poliogevallen, waar door de indruk gewekt wordt, dat alleen kinderen van ouders, behorende tot een bepaalde godsdienstige gezindte, door deze ziekte getroffen zijn. De voorzitter van de KNVB afdeling: Zeeland vestigt nog eens de aandacht van de verenigingsbesturen op de z.g. D-cursus, d.i. een voor-opleiding voor hen, die mettertijd als betaald trainer willen gaan optreden. Vorig jaar werd hiervoor een 40-tal mensen opgeleid. Voor het volgende trapje, het C-diploma (betaald trainer van de lagere klassen van de KNVB), zijn momenteel 17 personen in opleiding, zodat men dus nu ook in Zeeland op dit gebied wat meer armslag krijgt, waarvan de verenigingen ongetwijfeld de vruch ten kunnen plukken. Zodra ergens het benodigde aantal van 15 deelnemers is bereikt, kan men daar met de D-eursus starten. Waarschijnlijk op maandagavond of zaterdagmorgen of beide. Voor Middelburg zijn er reeds negen aanmeldingen; voor Goes 5; Terneuzen 2 en Zierikzee 11. Gegadigden kunnen zich, liefst ten spoedigste, melden bij de KNVB afdeling Zeeland, Dam 73 te Middelburg. TUINBOUWVAKSCHOOL STEENBERGEN De geslaagden van de tuinbouwvak- school te Steenbergen zijn: A. Agterden- bos, Fijnaart; G. Akkermans, Stampers- gat; P. Bierens, Dinteloord; A. Bom en H. Bom, Oudemolen; O. Boomsma, St. Philipsland; L. Boone, Krabbendijke; M. Bosters en A. van Boven, Nieuw- Vossemeer; J. Coppens, Dinteloord; J. van Dalen. Poortvliet; A. Doeleman, Nieuwerkerk; A. van Dijke, St. Phi lipsland; W. den Engelsen, Dubbeldam; J. de Heer,.Tholen; L. Heynen, De Heen; G. den Hollander, Klundert; broeder Hubertus, Steenbergen; A. Huysmans, Dinteloord; A. van Iwaarden, Rilland- Bath; H. J. Janse, Wolfaartsdijk; J. Klompe, Dreischor; J. Koenraadt en J. Kooien, Steenbergen; L. Kraak, Sir- jansland; J. v.d. Kreeke, 's-Heer Arends- kerke; J. Lambregts, Zevenbergschehoek; A. van 't Leven, Krabbendijke; M. de Lint, Zevenbergschehoek; A. Luteijn, Krabbendijke; A. van Nieuwenhuyzen, Tholen; J. van Osta, Steenbergen: P. Pol derman, Oud-Vossemeer; P. Roks, Fij naart; A. de Rooy, Dinteloord; A. Schrauwen. Oud-Gastel; A. de Schutter en J. de Schutter, Dinteloord; J. van Sluys, Haamstede; W. Sprangers, Ze venbergschehoek; D. Steendijk en M. Steendijk. Stavenisse; N. v.d. Stolpe, Noordwelle; D. Tange, Bergen op Zoom; A Verbogt, Dinteloord; J. Verboom, Renesse; H. Verhoeven, Bergen op Zoom; G. Voorbraak, Dinteloord. Morgen, vrijdag 10 januari is het hoogwater te Hansweert om 11.51 uur; Terneuzen 11-24 uurvanyenyenyenyenyen Terneuzen 11.24 uur; Vlissingen 10.56 en 23.33 uur; Wemeldinge 0.05 en 12.28 uur. WESTDORPE Troutzaerte Expositie Jan v.d. Ven HANSWEERT Zeelandia 19 uur Voorstelling Schelde- galm, uitsluitend kinderen! ANTWERPEN KVO 20 uur Don Carlos KOEWACHT Clapdorp 19.30 uur Hespenschieting WESTDORPE Troutzaerte Expositie Jan v.d. Ven HANSWEERT Zeelandia 19.30 uur Concert-toneel was wet spe opend met de wedst nederlaag met 0-2. D toernooi van de Enj verloof het oranje-el fers: 0-2 en deze ned Duitsland en Engela lijk met 0-1 en 0-3. De oefencampagne gii op de wedstrijden, die amateur-elftal in de voo Olympische voetbaltoern tegen Oost-Duitsland. De moeilijkheden ron stapelen zich inmiddels Brunt, secretaris-pennin KNVB stelt alles in het voor de Oostduitsers te Het ziet er echter n starre NAVO-bepalingen wel mogelijkheden biedei missies e-d., dit in de w< In dat geval zullen beid| in Oost-Duitsland worder Het echte Nederlands reeds de kracht onderv Oostduitse voetbal en n krachtmeting als maatsta voor onze amateurs we echter het geval, dat zij met succes zouden nem nog Rusland, dat in de land uitgeschakelde en da ploeg ook de Russen zoude staan, neen, zelfs de grooti looft hierin niet. De huidige centrale trd staat uit de volgende spe Maas (De Valk), Venem einde), Mulder (WW), VV), Munnekom (Roerm (Rigtersbleek), Van Han Jansen (SC Emma), Kut Van Zanten (AZC), Win Bokser (Neptunia), Ham nia), Visser en Van der Zwaagwesteinde), Jaspers lag (Achilles), Blijham (WW) en Mulder (WW „Zo heel veel tijd hebbel zei wereldkampioen judo drie dagen nadat vier judd derland de NJJB, NAJA, LO BRUNT op jacht naar vi Een vraag, die boksliefl jaren heeft beziggehoudt Amerikaanse sportblad strated Magazine" bean vraag luidde: „Hoe kon sey toen hij i„ juli 191 veel sterkere Jeff wereldtitel in het /waar; nam, zijn tegenstander den zo snel tot overgav, In een artikel, waarmé: blad de memoires van dl overleden Jack „Doe" I tijds manager van Dem ceert, zegt Kaerns dat zwachtelde handen van met gips verhard had. Kearns schrijft dat hi net titelgevecht wat 4 loledo (Ohio) werd gehot sey's handen had gezws een mengsel van gips en I zeker te zijn van een u om 10.000 dollar. Kear |?j:eSd dat Dempsey doo rif„, S r°nde zou winnen, duurde evenwel drie ™Jms die tien tegen e wed. verloor 1000 dollar. reVeriai;n® zegt verder in Dempsey onkund da»! n met z«n hanc du,s ook volkom dig is aan het gebeurde.

de Stem | 1964 | | pagina 2