Loon- en prijsbeleid komt in de klem s' lis kL 'lil NOOIT TE OUD Wij worden dik onderbetaald Heel België in Ergens doolt panische angst: de moordenaar" Percentages van tien en méér Controleurs te weinig WIJ NEMEN DIE MOTIE NIET" D Hoest steeds spoorloos CONSISTORIE OP KOMST? Paus naar VS., India en Egypte Oververmoeide Nehroe ingestort! Cyprus ruimt prikkeldraad op JULIUS RAAB OVERLEDEN GELADEN ONDERWIJZERS TIJDENS BETOGING: Huwelijkszwendelaar aehler de tralies Unieke auto-show in RAI-gebouw Carel Enkelaar KRO-adviseur DAGBLAD VOOR ZEELAND Noordwestelijke wind Mmmmm m Hogere heffing van detaillisten voor h oofdbedrijfschap Bij Maastricht Vijf mannen onder puin bedolven Oneerlijk spel Onrecht Van 6-15 februari Steeds mis Dood of gek Hulp Voor (Joa, Koningin en Vaaerlanu 104e JAARGANG No. 24481 WJ*9«v«: N. V. Uitg. Mij. Neerlandta. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. AAes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraal 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. DONDERDAG 9 JANUARI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Zeeuwsch-Vlaanderert; Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: Usbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - tetefoon 2893) VLOEDGOLF VAN PRIJSSTIJGINGEN Volgens geruchten in Vaticaanstad zou Paus Paulus van plan zij om aan het begin van de komende grote vasten, in februari aanstaande, een consistorie bij een te roepen voor benoeming van nieu we kardinalen. Als huidige kandidaten voor het kar dinalaat worden o.a. genoemd mgr. Hee- nan, de aartsbisschop van Westminster (Gr.-Britt.), mgr. Conway, aartsbisschop van Armagh (Ierland), mgr. Colombo aartsbisschop van Milaan, mgr. Florit, aartsbisschop van Florence en mgr. Dan te. secretaris van de Vaticaanse congre gatie der Riten. Volgens nog onbevestigde geruch ten zou Paus Paulus van plan zijn op uitnodiging van president Johnson naar Amerika te gaan. Bij die gele genheid zou hij voor de Verenigde Naties een vredesboodschap willen uitspreken. Naar verder verluidt is het prak tisch zeker, dat de H. Vader eind dit jaar naar Bombay gaat ter bijwoning van het Eucharistisch Wereldcon gres. dat daar van 28 november tot 6 december wordt gehouden. De koptische patriarch in Alexan dre, Stefanos, heeft meegedeeld, dat hij Paus Paulus VI heeft uitgenodigd een bezoek te brengen aan de üoor de H. Familie bezochte plaatsen tijdens haar vlucht naar Egypte. De invitatie werd beschreven als persoonlijk, van de koptische katho lieken in Egypte". De Paus heeft de gelovigen giste ren opgewekt de geest van het vroe ge Christ' odom te laten herleven. Hij sprak met groot enthousiasme over zijn bedevaart. „We zouden meer tijd willen hebben om onze be devaart te bespreken", zei hij en hij wenste iedere gelovige toe zo'n bede vaart te kunnen maken. „De voorspellingen van het evan gelie zijn nog nooit zo waar en schit terend geweest. Zij beloven een gro tere eenheid in de toekomst", zo zei de H. Vader. Gisteren is bekend geworden dat een militante fascist, met een straf- I lijst voor zijn rol in de diefstal van Benito Mussolini's lijk in 1946, ,,de Katholieke Kerk heeft willen straf fen" voor het bezoek van Paus Pau lus VI aan het Heilig Land, toen hij paniek zaaide door te vertellen dat hij een bom in de kathedraal van Mi laan geplaatst had. De fascist heeft zich aan de politie over gegeven nadat hij het nieuws over de plaatsing van de bom ver spreid had. De bom is overigens niet gevonden. (Van onze Haagse redactie) De barometer van de prijsontwikkeling loopt naar storm toe. Sinds op 1 januari jl. 5 procent loonsverhoging in de prij zen doorberekend mocht worden is er een vloedgolf van prijsstijgingen ontstaan. In vele gevallen gaan die prijsver hogingen ver uit boven hetgeen prijsbewaker minister An- driessen (Economische Zaken) toelaatbaar acht. Prof. An- driessen had verwacht dat de doorberekening van 5 procent loonsverhoging in de meeste gevallen zou resulteren in een prijsverhoging van 2 a 4 procent. In werkelijkheid zijn tal van prijzen, zoals iedere Nederlandse huismoeder kan constate ren, met 10 en meer procent gestegen. ME: s Op Economische Zaken wordt de prijs ontwikkeling nauwlettend gevolgd. De indruk bestaat echter dat prof. Andries- sen niet over voldoende middelen be schikt er zijn te weinig controleurs om de huidige vloedgolf te kunnen ke ren. Een moeilijkheid is bovendien dat de prijsverhogingen als gevolg van de loonstijging samenvallen met prijsstij gingen op de wereldmarkt en prijsver- anderingen als gevolg van E.E.G.-maat- regelen. Het is daardoor niet gemakke lijk dadelijk vast te stellen welke prijs verhogingen wel en niet toelaatbaar zijn. Zeker is intussen dat de huidige prijs ontwikkeling gevaar kan opleveren voor onze "économie. Er zijn immers ook aan wijzingen. dat aan het loonfront even eens hier en daar zelfdiscipline ont breekt. Het College van Rijksbemidde laars heeft de Stichting van de Arbeid hierop reeds geattendeerd. In regerings kringen acht men dan ook het gevaar van een loon- en prijsspiraal verre van denkbeeldig. De voorzitter van de Nederlandse Consumentenbond, de heer Buytendijk, gaf gisteravond voor de t.v. voorbeelden van een aantal naar zijn mening onge motiveerde prijsstijgingen. Zeep, bepaal de pijnstillende middelen, frisdranken en bier zijn met 5 a 10 procent in prijs ge stegen. babyvoeding met 15 procent, babypoeder met 25 procent. Ook m de dienstverlenende bedrijven schieten de prijzen omhoog. Zo vragen de glazen wassers 25 tot 30 procent meer. De heer Buytendijk noemde ook een bedrijf, dat schrijfmachines repareert en dergelijke. Dit bedrijf heeft een prijsverhoging van liefst 250 procent doorgevoerd. Zelf constateerden wij dat op een su permarkt, goed gesorteerd in Franse wij nen. alle merken opeens een kwartje duurder zijn geworden. Een Macon-Blanc stond zelfs een gulden duurder geprijsd. Huishoudelijke apparaten zijn met plusminus 4 procent in prijs gestegen. In de textielbranche is sprake van een prijsverhoging van 6 procent, wolproduk- ten zijn zelfs nog meer in prijs gestegen door de sterke stijging van de wereld- wolprijs. DE FRANSE minister van defensie ver wacht dat Frankrijk aan de Cambodja- nen militaire steun zal geven, o.a. door levering van legervoertuigen en vlieg tuigen, en Cambodja's streven naar er kenning als neutraal land zal steunen. TSJOE EN LAI, de communistische pre mier van China, gaat vandaag per vlieg tuig van Albanië naar Tunesië. IN DEN HAAG zijn vier geheime zen ders opgespoord. Er is procesverbaal op gemaakt tegen vier Haagse scholieren in de leeftijd van 17 tot 19 jaar. OVERLEVENDEN van de ramp met de Lakonia hebben een vereniging gevormd, die er bij de Britse regering op moet aandringen een officieel onderzoek naar de oorzaak van de ramp in te stellen. nn«»n J hRIr(fE !,ilosoot lord Bertrand Russell heeft uit protest tegen de ge vangenhouding van Heinz Brandt door de Oostduitsers de hem vorig jaar door de Oostduitse vredesraad verleende medaille voor de vrede geretourneerd. PRINSES IRENE is gisteren beëdigd als vertaler voor de Spaanse taal. de WEGWERPVERPAKKING voor zul vel prod uk ten, die wel steeds meer in ge- 5ru* zal komen, is aan maten gebon den. Alleen verpakkingen van 1, 1/2 1/4 en 1/8 liter mogen gebruikt worden Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Veel bewolking met op vele plaatsen wat motregen en voornamelijk in het J zuiden van het land ook plaatselijk ï!V.st' Zwakke tot matige noordweste- lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 16 48 uur. Maan onder 13.28 uur. I Ï^S,rgen: Ion °P 8.45 uur. Maan op J 4.33 uur. In de herenconfectie blijken prijs stijgingen vooralsnog uit te blijven, maar over enige maanden kunnen ook hier verhogingen van circa 10 procent worden verwacht. In de sector woninginrichting valt een prijsstijging van stalen meube len te constateren met ongeveer 8 pro cent. Ook woningtextielprodukten zijn op overigens sterk uiteenlopende wijze in prijs verhoogd. Óok het pocketboek en gebonden boe ken blijken circa 10 procent duurder te zijn geworden. De prijsverhoging van suiker heeft het snoepgoed en sommige chocolade-artikelen reeds thans met 4 tot 9 procent duurder gemaakt. Forse prijsstijgingen worden ook ge meld in de sector van de drogisterij en de kappersbedrijven. Wat de industrie precies gaat doen is op dit moment nog niet duidelijk. Er wordt daar nog hard gerekend, maar er zijn aanwijzingen dat ook van die kant flinke prijsstijgingen te verwachten zijn. Duurzame gebruiksgoederen en textiel lopen min of meer verhuld in de nevelen van de komende uitverkoop. Zijn die eenmaal opgetrokken dan komt ook daar het prijzenfront ongetwijfeld in be weging. De conclusie is duidelijk: als de huidige prijsontwikkeling zich onge stoord kan voortzetten zit het Nederland se loon- en prijsbeleid in de kortst mo gelijke tijd klem. Premier Nehroe van India is als ge volg van oververmoeidheid ingestort. Zijn bloeddruk bleek veel te hoog te zijn, reden waarom hij van zijn artsen twee weken rust moet houden. Nehroe's instorting heeft in India de politieke ge moederen nogal beroerd. O.a. is de wen selijkheid van het instellen van het vice- premierschap ter sprake gekomen. Als Nehroe hiertoe overgaat zal hij vermoe delijk zijn dochter, mevr. Indira Gandhi, op deze post benoemen. Sommige bladen hebben de premier geadviseerd zijn baan tje er bij neer te leggen. 'k Y 'i S i In Nicosia is een begin gemaakt met de opruiming der prikkeldraadversper ringen, die na de gevechten tussen de Turkse en Griekse Cyprioten werden ge plaatst tussen de woonplaatsen der twee gemeenschappen. Zegslieden noemden deze stap „ietwat riskant", maar de Britse hoge commis saris beschreef de maatregel als een „grote vordering" en een stap in de rich ting van de normalisering van het leven in de eiland-republiek. Britse militairen zullen echter blijven patrouilleren in de neutrale zone tussen de woonplaatsen. Waarnemers in Nicosia betwijfelden het of er voor de opening van de Lon- dense conferentie over Cyprus woens dag a.s. werkelijk sprake van een echte vrede tussen de twee elkaar vij andig gezinde gemeenschappen zou kun nen zijn. (Van onze Haagse redactie) Het bestuur van het hoofdbedrijfschap detailhandel heeft in zijn vergadering van woensdag een verordening goedge keurd, waarbij de heffingsbedragen wor den verhoogd. Aan degenen die op of na 1 januari 1964 een onderneming drijven, waarvoor het hoofdbedrijfschap is inge steld, wordt voor het kalenderjaar 1964 een ongewijzigde basisheffing opgelegd van f 2,- per onderneming. De verder verschuldigde bijdrage in de kosten van het bedrijfschap wordt in het algemeen een gulden hoger dan voor 1963 gold. In het nieuwe stadhuis in Den Haag is het huwelijk voltrokken tussen twee 82-jarigen, nl. de heer A.F. van Meel en mevrouw Petro- nella Viersen. De joto toont de hoogbejaarde bruid en bruidegom tijdens het jawoord, voor de amb tenaar. In het Weense ziekenhuis Floridsdorf is gisteravond de vroegere Oostenrijkse kanselier Julius Raab overleden Vijf bouwvakkers zijn bedolven onder puin toen een huis instortte in Amby bij Maastricht. Vier van hen slaagden erin zich snel te bevrijden. De 17-jarige met selaarsleerling Rings uit Itteren kon zich zelf niet bevrijden. Zijn vier collega's en omwonenden redden hem binnen een half uur. De jongen had een gebroken arm, kneuzingen en een shock opgelopen. Hij is naar het ziekenhuis te Maastricht gebracht. Bijna 23.000 onderwijzers en onderwij zeressen uit geheel het land hebben gis termiddag in en buiten de Jaarbeurshal len in Utrecht geprotesteerd tegen hun salarispositie en de hantering van de sa larisschalen voor onderwijs. Het was een rumoerig congres, aan het eind waar van een motie werd voorgelezen, waarin de regering met klem wordt verzocht al les te doen wat kan leiden tot een meer bevredigende vorm van georganiseerd overleg. De sfeer van de vergadering was nogal verward, omdat velen naar de bestuurstafel oprukten om het be stuur te bewegen de resolutie feller, dui delijker en scherper te stellen. Anderen hieven een spreekkoor aan en riepen, dat er een ultimatum gesteld moest worden. De voorzitter van de Algemene Nederlandse Onderwijzers Fe deratie, de heer D. H. Dutmer, gaf het tenslotte op en riep de ontevredenen toe, dat zij zelf maar een ultimatum moesten stellen Zelden is er in de mas sieve Jaarbeurshal zoveel gejoeld, ge schreeuwd en gefloten als gistermiddag Dat gebeurde bij interruptie, wanneer een der inleiders een afgeronde strijd kreet had geformuleerd, maar ook het ontevreden ,,oe-oe"-geroep was niet van de lucht, wanneer werd verteld over de meer dan schandalige" salarissen van de onderwijzers. De jongeren hebben op deze protestvergadering hun stempel ge drukt. geheimzinnigheid hun tijd in dit overleg willen verdoen. Hoewel het ANOF-bestuur verzocht had geen spandoeken mee te nemen hadden velen zich uitgeput in het schil deren van vele borden, waarop de meest indringende leuzen stonden. Men had zelfs een skelet meegebracht met een bord, waarop stond te lezen, dat de jongeren verhongeren ,,Door antieke overleggers met de hoed in de hand", aldus een andere leus. „bereik je niets in dit land". ..Wij willen rechtvaardig heid leren", stond op een grote autobus, „maar zelf niet ontberen." De protestvergadering duurde precies twee uur. Het was de jonge onderwijzer van Gend uit Stadskanaal, ,,die de regering betichtte van oneerlijk spel. „Steeds", zei hij, „heeft men in het georganiseerde overleg de vergelijking met een tech nisch ambtenaar gehanteerd, maar toen later bleek, dat die technisch ambtena ren veel meer verdienden dan onderwij zers, zei minister Bot in de Tweede Ka mer, dat men het in groter verband moest zien. De overheid" aldus de heer van Gend, meent nog steeds de methode te kunnen hanteren van het type werk gever, zoals de vorige eeuw er vele heeft geteld." Hij waarschuwde de regering voor een situatie, dat heethoofden het bijltje er bij neergooien, gaan staken of lang zaamaan acties beginnen. Het ANOF- bestuur vroeg hij de regering onder druk te zetten en, als het echt niet an ders kan om, door te drukken. De heer W. van de Gevel, bestuurslid van de ANOF kon niet inzien, dat een kleuter leidster. die na een mulo-opleiding nog een driejarige beroepsopleiding moet volgen, op 21-jarige leeftijd een bruto salaris verdient van f 359,-, waarvan zij heel vaak f 150,- a f 200,- moet afgeven aan kamerhuur of pensiongeld. Een stijging in anderhalf jaar van f 115,- a f 175,- per maand. Het salaris van een kleuterleidster stijgt rustiger, 21,- per maand, 27 eindeloze jaren lang of liever gezegd 10 jaar, want dan krijgt men die stijging slechts om de twee jaar, Er heerst, zo zei hij, gerechtvaar digde onrust in de rijen van het onder wijzend personeel. Een onrust, voort spruitend uit het gevoel, dat hun on recht wordt aangedaan. In het belang van het onderwijs van nu en van de naaste toekomst, is het noodzakelijk, dat deze onrust wordt weggenomen, aldus de heer van de Gevel. Een ander lid van het ANOF-bestuur, de heer J. Pincin, vatte de ontevreden heid samen toen hij zei, dat de onder wijzers vertoornd zijn. omdat de aan vangssalarissen te laag zijn, een sala risschaal van 27 jaar te lang is, vele zaken nu al jaren op de agenda van het georganiseerd overleg staan en niet zijn afgewikkeld, het overleg geen werkelijk overleg is en omdat de besturen van de onderwijzersverenigingen niet langer in De Amsterdamse recherche heeft gis teren de 63-jarige Amsterdamse koop man J. M. aangehouden, verdacht van huwelijkszwendel op grote schaal. Via advertenties trad de man sinds een half jaar in contact met vrouwen, die hij hu welijksbeloften zou hebben gedaan De politie heeft een lijstje met de namen van 20 vrouwen in beslag genomen, met wie de verdachte relaties zou onderhouden Hoewel het onderzoek nog niet is vol tooid, is komen vast te staan dat de koop man van enkele „aanstaande echtgenotes" flinke geldsbedragen in ontvangst heeft genomen. In één geval gaat het om enige duizenden guldens. Hoewel de man op het punt van huwe lijkszwendel recidivist is. verklaarde hij tegenover de politie niet te weten dat hij strafbare handelingen heeft verricht. De politie heeft in het huis waarin hij met een vrouw samenwoont, twee brie ven aan twee „reflectanten" gevonden, die M. had willen posten. De brieven be gonnen met „Lieve Rika" en „Lieve Ma- rit". Aan het einde van de bijeenkomst hebben duizenden onderwijzers op luide toon te kennen gegeven, dat zij het oneens waren met de aan de regering en beide kamers der Staten- Generaal gezonden motie. In zoverre oneens, dat een grote massa op niet mis te verstane wijze te kennen gaf, dat een scherper standpunt door de Anaf ingenomen moest worden. Toen de tekst van de eerder sa mengestelde motie bekend werd, rende een jonge onderwijzer naar het podium en riep: „Weet je dan niet, dat zoiets niets uithaalt? Het stakings recht moet geëist worden, nu direct". Onmiddellijk daarop daverde het door de Julianahal ,,ul-ti-ma-tum". Terwijl tientallen onderwijzers de vergadering reeds verlieten, drongen de veelal jonge opposanten met span doeken gewapend naar het podium op. Enkelen van hen klampten lei ders van vakorganisaties aan om te verhinderen, dat de motie verzonden zou worden. Dit alles had echter geen concreet resultaat. De motie werd verzonden. De vrij grote oppositiegroep stelde nog in de Jaarbeursgebouwen een tekst op, die tot doel had als bege leidend commentaar bij de gister avond uitgezonden televisiebeelden te dienen. In dit commentaar wordt duidelijk gesteld, dat duizenden on derwijzers niet akkoord kunnen gaan met de motie en zich beraden over de oprichting van een nieuw onder ling orgaan. In „Vreeburg" werd een vergadering belegd om de plannen nader uit te werken. Leider van de actiegroep, die voor lopig de banden met de algemene Ne derlandse onderwijzersfederatie niet wil verbreken, is de heer P. Hartjes- veld in Den Haag. Mocht het Anof-bestuur op de eisen van de oppositiegroep niet wil len ing-aan, dan bestaat de mogelijk heid, dat een motie van wantrouwen tegen het bestuur wordt ingediend. Op 6 februari zal de minister van Ver keer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, de grootste bedrijfsauto-tentoonstelling openen die ooit in ons land is gehouden. Dit is een gevolg van de jongste uitbrei ding van het Amsterdamse RAI-gebouw met een oppervlakte van ruim 4000 m2. Hierdoor is de totale beschikbare opper vlakte vergroot tot ca. 45.000 m2. Op deze oppervlakte zullen meer dan 200 exposanten ruim 100 verschillende merken bedrijfsauto's, auto-onderdelen en toebehoren tentoonstellen. De 47e RAI-tentoonstelling duurt tien dagen en sluit op zaterdag 15 februari. (Van onze Belgische correspondent) De gevaarlijke psychopaat Sylvain d'Hoest, die uit de gevangenis van Turnhout is ontsnapt, heeft overal in België een ware angstpsychose gescha pen, maar voornamelijk in het Turn- houtse en in het Brugse, waar d'Hoest vandaan komt en in welke omgeving hij zijn misdryven pleegde. Er werden in het Brugse op afgelegen plaatsen toendertijd nog enkele vreselijke moor den gepleegd, die nog niet opgehelderd zijn. en waarvan men d'Hoest ook sterk verdenkt. De man heeft die moorden echter nooit bekend. Hoe dan ook, de gruwelverhalen over de 26-jarige d'Hoest, hy was gisteren jarig, hebben vooral de bewoners van de buitenwyken in angstpaniek gebracht. Het is voldoende, dat in een café de naam van de man wordt uitgesproken. Onmiddellijk grijpt men dan naar de telefoon. Toen wij gisteren op inlichtin gen uit waren, en eveneens de naam d'Hoest uitspraken, werden wij onmid dellijk aan de politie gesignaleerd, die ons inderdaad te pakken kreeg, maar het verging haar zoals het reeds hon derden agenten in België is vergaan men heeft altijd de verkeerde te pak ken. Toen wij aan vrienden vertelden, dat we een nachtelijke tocht in de Kempen en in het grensgebied gingen maken om de onrust in ogenschouw te nemen, heeft men ons gewaarschuwd voorzichtig te zijn, want d'Hoest sluipt overal. We hebben het toch gedaan en bij voorkeur in de eenzame beboste streken, en konden o.m. vaststellen, dat rond twee uur 's nachts nog vele kamers van huizen en alleenstaande villa's vol op verlicht waren. Deze mensen ver wachten d'Hoest, de sluipmoordenaar. Iedereen in België, die iets verdachts doet, wordt onmiddellijk gesignaleerd. Dat heeft tot gevolg, dat politie en rijks wacht praktisch niets anders doen dan inlichtingen inwinnen en telefoontjes be antwoorden van belangstellenden, die vrage of d'Hoest als is aangehouden. Inmiddels houden de rijkswachten nachtelijke patrouilles, houden ze wa gens stil en spreken ze verdachte per sonen aan. In de streek van Turnhout en het grensgebied kwam een peloton gewapende rijkswachters de politie aan vullen. maar geen spoor van d'Hoest. Ook de politie te Rotterdam blijkt op het oorlogspad tegen de psychopaat te zijn, omdat dc broer van de ontvluchte Chr d'Hoest, die met de moeder werd aangehouden en opgesloten te Turnhout, vroeger zou hebben verklaard, dat Syl vain niet lang meer in de gevangenis zou zitten en via Rotterdam naar een ver land wilde varen om daar te blijven. De ontvluchte zou immers aan zijn familieleden hebben gezegd, dat hij dood ging of krankzinnig zou worden wan neer hij nog lang in de gevangenis zou zitten. En aangezien hij tot 15 jaar werd veroordeeld, zou hij voorlopig nog geen vrijheid kennen. Mevrouw d'Hoest- Boydens, zijn moeder, en Christiaan d'Hoest, zijn broer zijn al naar Turnhout overgebracht onder vedenking van hulp aan de ontsnapping van Sylvain. Zij hebben afzonderlijk, maar eensluidend bekend, dat zij op 30 december een vijl hebben gekocht, en die in een doos met taartjes aan Sylvain hebben overhan digd. Dat zij d'Hoest bij zijn ontsnap ping schone kleren zouden hebben ge geven, omdat zijn gevangenisplunje was bebloed, waardoor hij herkenbaar zou zijn, ontkenden zij. Deze heeft met de vijl een der staven van de tralies door- gevijld en vervolgens zijn beddelakens in repen gescheurd. Hij gebruikte ook een tafelpoot en trok de kettingen van de toilet-spoelbakken om een koord te kunnen maken, dat stevig genoeg zou zijn om over een muur van 7 of 8 meter te komen. Dat alles is dus gelukt, terwijl bewakers van de Turhoui e gevangenis om de 20 minuten dag en nacht via een kijkgat controle moesten uitoefenen in de cellen. Moeder en broer hebben ech ter eveneens verklaard, dat zij die vijl niet gegeven hebben om Sylvain te laten ontsnappen. Maar de omstandigheden, waaronder de vlucht gemaakt werd zün zo onwaar schijnlijk, dat hulp van buiten of van binnen de gevangenis moet zijn ver leend. Het feit, dat in vier jaar tjjds drie verschillende ontsnappingen voor vielen, alle door psychiatrisch gestoor den, doet toch de vraag rijzen of de bewaking we] voldoende is, nu biykt, dat tijdens de nachtelijke uren slechts drie bewakers aanwezig zijn, die onge veer honderd cellen moeten controleren, gelegen in 3 gebouwen met drie ver diepingen, Al deze cellen moeten om de 20 minu ten worden bezocht. Het is uitgesloten, dat Sylvain d'Hoest al die voorberei dingen. die nodig waren voor zijn ont vluchting ongestoord heeft kunnen uit voeren. indien de bewaking volgens de voorschriften zou zijn geschied. Daarom wordt door het ministerie van justitie een onderzoek ingesteld, al zou men daar. naar onze mening, ook wel eens mogen nagaan of het ministerie zelf met de grootste schuldige is, omdat er te weinig 'personeel beschikbaar wordt gesteld voor de Turnhoutse ge vangenis. Op dit ogenblik is de gevluch te nog steeds spoorloos. Aan de leiding van de KRO ls als ad viseur verbonden de heer Carel Enke laar, thans directeur van Joop Geesinks filmproduktie n.v. Starfilm en voordien hoofdredacteur van het NTS-journaal. De heer Enkelaar zal met ingang van 1 fe bruari in dienst treden. (Advertentie) GELDERSE ROOKWORST "HUVAC VERPAKT •VteRLBPSÜJK LEKKER) U ANTON HUNINK besteedt er zerg aan

de Stem | 1964 | | pagina 1