Soeur Sourire wil geen vedette zijn In één ruk hogere Europese graanprijs HAAR LIEFSTE WENS: MISSIEWERK DOEN Zwart loon belemmert nieuwe bouw-c.a.o. Glimlach is haar eigen handelsmerk Die Sammlungheeft zichzelf opgeheven Toeval Toch: de missie Nederlandse kaas naar Skoplje Volgt Schucrmann Van Royen op Kardinaal Koenig nodigt patriarch Athenagoras uit Utrechts telefoon gaat fluiten „Witten kost 250 miljoen meer Nederlandse scheepvaart Niet uitsluitend sombere akkoorden ZEGE VOOR MANSHOLT Geen autarkie Tante Lotte buiten vewolging gesteld Energiepoliliek TWEE DODEN IN VERKEER Weer bestand in Laos God doet grote dingen in Rome'' BEURS VAN AMSTERDAM Vaste stemming voor hoofdfondsen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 9 JANUARI 1964 In het kader van de hulp via de F.A.O., de wereldvoedselorganisatie te Rome, zal binnenkort, hoogstwaar schijnlijk per spoor, 700 ton kaas, ter waarde van ruim één miljoen gulden, naar het deze zomer door een aardbeving zwaar getroffen Skoplje in Zuid-Slavië worden gezonden. Naderhand zal ook nog 100 ton eipoeder worden geschonken. In twaalf pakhuizen wordt momenteel hard gewerkt aan het verzendklaar maken van de kaas, die onder meer wordt voorzien van een stempel „geschenk van Holland". De kosten worden bestreden uit het bedrag van 5.1 miljoen gulden dat jaarlijks voor de hulp in het kader van het we reldvoedselprogramma door de rege ring beschikbaar wordt gesteld. (Van onze Haagse redactie) Mr. Schuermann, sinds 1955 hoofd van de permanente Nederlandse vertegen woordiging bij de Ver. Naties, wordt als opvolger genoemd van dr. Van Royen als ambasasdeur in Washington. Zoals reeds eerder gemeld, zal dr. Van Royen hoogst waarschijnlijk zijn post in Washington verwisselen voor de ambassade in Lon den. Mr. Schuermann en dr. Van Royen hebben in de internationale diplomatieke wereld een zeer goede naam. Beiden heb ben van zich doen spreken tijdens het Nieuw-Guineaconflict met Indonesië. Dr. Van Royen had trouwens eerder al, bij de verwikkelingen rond de soevereini teitsoverdracht aan Indonesië, een be langrijke rol gespeeld bij de onderhan delingen met Djakarta. Hij is nu dertien jaar ambassadeur geweest in Washing ton. Gewoonlijk blijft een ambassadeur veel korter op één post. Dr. Van Royen is echter zo goed ingewerkt in Washing ton, dat het Plein in Den Haag hem er graag heeft laten zitten. Zijn persoonlijk vermogen stelde hem bovendien in staat ons land zo goed mogelijk te represen teren. Het salaris van een ambasasdeur is daartoe op zich volstrekt ontoereikend. Ook in Londen wacht mr. Van Royen belangrijk werk. Hij kan er bijdragen tot de samenwerking van Engeland met de E.E.G. Mr. Schuermann wordt bij de V.N. waarschijnlijk opgevolgd door dr. De Beus, op het ogenblik het plv. hoofd van de Nederlandse vertegenwoordiging bij de V.N. In een interview in het Weense dag blad Die Presse heeft kardinaal Koenig eraan herinnerd dat hy patriarch Athe nagoras van Constantinopel voor een be zoek aan Wenen heeft uitgenodigd. De kardinaal verklaarde te hopen dat de patriarch de uitnodiging spoedig ten uit voer zal brengen. Kardinaal Koenig verklaarde verder, dat hij opnieuw een uitnodiging van kar dinaal Wyszynski had ontvangen voor een bezoek aan Polen en dat hij deze heeft aangenomen. Zoals bekend bracht kardinaal Koenig vorig jaar zijn eerste bezoek- aan Polen. In het interview verklaarde de kardi naal, dat het zijn taak was als aartsbis schop van Wenen, de verbindingen van de Kerk met de oostelijke nabuurlanden in stand te houden en te verzorgen. In het jongste verleden zijn enkele re sultaten geboekt, en in het nieuwe jaar kan de normalisering van de betrekkin gen tussen Kerk en staat in Hongarije verder op gang komen, aldus de kardi naal. „Misschien komt dan ook de dag dat een vertegenwoordiging van de Katho lieke Kerk van Roemenië en Bulgarije ons bezoek kan ontvangen. Men moet geduld hebben, maar dit geduld zal ook zijn vruchten opleveren, wanneer het verbonden is met de sterke wil alles te doen wat ten goede gedaan kan wor den", aldus de kardinaal. Toen wij in de wachtkamer za ten van het klooster Notre Dame de Fichermont op een steenworp afstand van de Leeuw van Water loo ten zuiden van Brussel, konden wij ons geen reële voorstelling ma ken van zuster Luc-Gabriël. Het was trouwens ook uitermate moei lijk. Een disco-vedette enerzijds en kloosternon anderzijds.' Zij bleek een aardig jong meisje te zijn, dat met een vriendelijke glimlach in gezelschap van een andere zuster de spreekkamer binnenkwam. Ze is dertig jaar en vier jaar geleden met haar gitaar ingetreden. Ze was tekenlerares in haar geboorteplaats Brus sel, maar voelde zich aangetrokken tot het missiewerk, dat haar orde, de Domi nicanessen, verricht in Kongo en gaat verrichten in Latijns-Amerika. Nu stu deert zij in Leuven religieuze weten schappen om zich voor te bereiden op haar taak in een van deze missiegebie den. Ze zit voor ons aan de andere kant van de tafel. We babbelen over haar studie, terwijl wij ons afvragen waarom noemen ze haar Soeur Sourire en niet de Soeur Chantante. Het antwoord op deze vraag ontdekken we wanneer het ijs tussen haar en ons wat is gebroken en we vrijuit over haar zingen praten. Telkens kijkt ze voor zich uit nadat ze op onze vragen antwoord heeft gegeven en het is alsof zij doordenkt over het onderwerp zang en muziek. Dan ver schijnt er in haar ogen een dromerige blik en een onbestemde glimlach vormt zich om haar lippen. Terwijl niemand in Amerika haar ooit heeft gezien, is zij daar de meest populaire zangeres en be haalde zij de ereplaats van nummer één te zijn in de Cash Box Top 100 met haar chanson „Dominique", die gelanceerd wordt volgens de aankondiging door de „Singing Nun (Soeur Sourire)". Het is allemaal begonnen op een ge denkwaardige paasdag in 1960. Op die dag zitten in het klooster een aantal jon- gemeisjes, die daar een retraite mee maken, bij elkaar. Ze hebben samen liedjes gezongen totdat plotseling een stem, begeleid door de muziek van een gitaar, boven alles uit klinkt. Het wordt stil. Men luistert. De meisjes kijken op naar die jonge novice. De woorden vloeien van haar lippen, het lijkt alsof zij droomt, een glimlach zweeft om haar lippen. Geboeid hoort men haar aan. Ze gaat verder met haar boeiend gezang. Wanneer zij ophoudt klatert het applaus door de stilte van het klooster. U hebt het reeds begrepen, het is Soeur Luc- Gabriël. Zij bloost en trekt zich terug. Is ze te ver gegaan, heeft zij zich mis schien te veel op de voorgrond geplaatst? Ze weet het niet. Ze kan echter niet aan de aandrang weerstaan nog meer te zin gen. Eenvoudige frisse liedjes met een ongekunstelde frisse meisjesstem. Nadat van vorige bezoekers in het klooster brie ven komen om de melodietjes en teksten van de liedjes van Soeur Luc-Gabriël, rijpt het idee een plaatje te laten maken. Na eerst enkele malen vergeefs te heb ben aangeklopt, vinden de zusters toch een platenmaatschappij die het aandurft. Het duurde echter nog een hele tijd, voor- da.t zij in de studio in Brussel voor de microfoon kwam. Het werd een succes in België, Frankrijk en Italië. Enkele maanden geleden werden haar platen in de Verenigde Staten gelanceerd. Men verwachtte er niet veel van, maar omdat het een nieuw geluid was, wilde men het proberen. Hierboven schreven wij reeds, dat zij de top 100 od de singles bereikte, maar ook haar long-plays wer den een succes en pr^.en eveneens bo ven aan de lijst van de „Top 100 Albums". Een ongedacht enorm succes. Een een voudig Belgisch nonnetje sloeg de gigan ten van de discomarkt grandioos. De op 10 januari 1963 in dienst gestelde teiefoon-wijkcentrale Utrecht-zuid zal begin mei met 1000 nummers worden uitgebreid. Naast dit duizendtal zal een „elektronisch duizendtal" worden opgesteld, waar mee de P.T.T. een bedrijfsproef wenst te nemen met het oog op de komende ontwikkeling van nieuwe telefoon systemen. Het orthodoxe en het elektronische duizendtal zullen afwisselend in ge bruik zijn, waarbij de abonnees niet zullen weten welke apparatuur voor hun verbindingen zorgt. Voor de elektronische centrale is het nodig dat het gebruikelijke toe stel wordt uitgerust met een fluit in plaats van de bekende bel. De telefoondienst zal te gelegener tijd de betrokken abonnees naar hun ervaringen vragen. Het is de bedoeling het elektroni sche duizendtal, nadat daarmee be drijfservaring is opgedaan, weer bui ten dienst te stellen. De toestellen welke op dit duizendtal zijn aange sloten worden uiteraard zonder kosten voor de abonnee door toe stellen met een bel vervangen. GEDURENDE HET afgelopen jaar zijn 34 geleerden uit Oost-Duitsland naar de Bondsrepubliek uitgeweken. (Van onze Haagse redactie) Op 16 januari a.s. komen werk gevers en werknemersvertegen woordigers in de bouwnijverheid opnieuw in Den Haag bijeen voor de voortzetting over de C.A.O.-on- derhandelingen. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat werkge vers en werknemers beide voor stellen hebben ingediend, die een totale loonkostenstijging van 20 procent inhouden. Het leeuwedeel van dit percentage wordt gevormd door de stijging van de basis-uurlonen met circa 16 procent, die beoogd wordt. Tot de moeilijkheden, die de loononderhandelingen tot dusver een traag verloop geven, behoort het systeem van prestatie-beloning. De werkgevers willen de beste vakmensen het meest Het eerste plaatje dat in de V.S. uit kwam had aan de ene zijde het liedje „Dominique", dat Soeur Sourire wijdde aan Dominicus de stichter van de orde, Recreatie-uurtje in de refter waartoe zij behoort en aan de andere kant „Entre les Etoiles". Haar naam Soeur Saurire werd ordinair vertaald als „The Singing Nun". Toen de eerste leng-play van haar in Amerika uitkwam bleek het liedje „Dominique" het meest geliefd te zijn. De eerste dagen kreeg men wat bestellingen vooral van kloos terorden en dacht men, dat het afgelopen was. Maar het toeval speelde een be slissende rol. Een disco-jockey van een Californisch radiostation kreeg de single met dit chanson in handen en bracht het uit in zijn programma tussen Amerikaan se successen als Presley, Rydell en ande ren. Het programma was nog niet voor bij, toen ging reeds de telefoon in de studio en men vroeg opnieuw om Do minique en de dag erna kwam een stroom brieven om nog méér van de zin gende non. Zij werd een succes. De pla tenwinkels werden bestormd. Ook teen agers raakten verzot op de platen van deze Belgische zuster. Het meest gekke is, dat men nauwelijks of niets van de tekst begrijpt. Het is Frans en wie spreekt is de V.S. Frans? Dit laatste hindert soeur Luc-Gra- briël wel. „Wat heb je eraan, wanneer je de tekst niet kunt verstaan. Het gaat juist om de tekst", beweert zij ons. Zij wil geen vedette zijn en zal nooit op het toneel of voor de t.v. optreden. Wat zij wil is haar levensovertuiging uitdragen. De mensen laten horen, dat God vreugde geeft en dat men Hem met vreugde moet zoeken. „Joie de Dieu", zingt zij in een van haar liedjes. Zij is echter niet zo vergeestelijkt als men zou denken. Ze staat met beide benen op de grond en nog klinken ons ondeugend in de oren de regels van een liedje, dat eindigt met: Le bienheureux Dominique Et Saint Frangois retrouvés Boiront la Benedictine Bour Fêter leur amité Vrij vertaald: de gelukzalige Domi nicus en Sint Franciscus weergevonden, terwijl zij benedictine drinken om hun vriendschap te vieren Verontwaardigd kijkt Soeur Sourire ons aan wanneer wij haar vragen wat zij zou kiezen als zij voor de keus werd ge steld haar habijt of haar gitaar? Natuurlijk het habijt. „Ik heb plezier in het zingen en musiceren, maar mijn werk zal in de missie liggen. In Kongo of misschien in Peru. Weer dwaalt haar blik af en kijkt zij dromerig in de Zuster Glimlachmet haar gitaar verte. Peru, de nieuwe missie van de orde. Een glimlach speelt om haar lippen. PeruDie glimlach geeft dat alledaagse gezichtje iets aparts. Blijheid, geluk, vreugde, het is moeilijk onder woorden te brengen. Zingen over „Joie de Dieu" is toch wel iets aparts, dat de meeste van ons gewone stervelingen nooit zullen kunnen. Maar Soeur Sourire doet dit op zo'n manier, dat zy iedereen begeestert, Zou zy zoveel fans hebben gekregen wanneer die inderdaad zouden weten waarover dit nonnetje eigenlijk zingt' Natuurlijk willen wij ook weten of het waar is, dat moeder-overste haar gedreigd heeft haar over te plaatsen wanneer zij niet ophoudt met zingen, zoals een Bel gisch blad wist te melden. Het is niet waar. Net zo min is het waar, zoals een Nederlands ochtendblad vertelde, dat zij de pers niet te woord zou willen staan. Onze aanwezigheid bewijst reeds het te gendeel. Alleen, zij wil gehoord worden en liefst ook nog verstaan. Zij heeft een boodschap uit te dragen en dat is voor haar het voornaamste. Ze wil niet gezien worden. Overigens bleek zij toch bereid voor onze fotograaf te poseren en kre gen wij zelfs toestemming foto's te maken van haar tussen haar medezusters tij dens de recreatie. Uiteraard brengen de platen van Soeur Sourire heel wat geld in het laatje, want om de Top 100 te bereiken moet er min stens een voorverkoop van 100.000 platen zijn bereikt, dit betekent, dat wanneer men zich meerdere weken op dit niveau weet te handhaven, genoemd getal et telijke malen wordt vermenigvuldigd, Maar daar trekt zuster Luc-Gabriël zich niets van aan. Zij studeert nog twee jaar universiteit Leuven en hoopt hier na naar de missie te mogen vertrekken. De opbrengsten van haar platen komen ten goede aan het missiewerk. En daar voor heeft zij het ook over om inter views te verlenen aan nieuwsgierige journalisten die van heinde en ver haar komen opzoeken in het klooster te Fi chermont, waar zij overigens maar twee dagen per week verblijft. (Van onze verslaggever) In de trampvaart kon in het laatste gedeelte van 1963 een belangrijke verbe tering van het vrachtenpeil geconsta teerd worden. Men mag daarby echter niet voorbijzien aan de problemen op het gebied van de scheepvaartpolitiek en evenmin aan het incidentele karakter van de opleving in het graanvervoer. Aldus de kern van het verslag van de Koninklijke Nederlandsche Reedersver- eeniging over 1963, welk verslag giste ren tijdens een persbijeenkomst aan boord van het m.s. „Westerdam" uitvoe rig werd besproken en toegelicht door mr. L. ten Braake, voorzitter van de K.N.R.V. Voor wat de bedrijfsresultaten betreft blijken de reders van mening, dat de betere vrachtopbrengsten in de tramp vaart pas in de meeste gevallen hun in vloed doen gevoelen op de exploitatie in dit jaar, nadat de minder voordelige contracten uit de periode vóór de vrach tenstijging zullen zijn afgewerkt. De vlagbevoorechtende maatregelen van vele landen werden uiteraard scherp gehe keld. Dit maal dus, bij een klimaatverbete ring, niet uitsluitend sombere akkoorden. Van welk een groot economisch belang deze klimaatverbetering voor onze re ders kan zijn, blijkt het beste hieruit, dat in 1962 door de Nederlandse scheep vaart in de bouw van nieuwe schepen 562 miljoen gulden werd geïnvesteerd. Ter vergelijking: dat zijn ruim 40 000 hui zen van 14.000 gulden volgens het plan- Bogaers, d.w.z. dat een stad ter grootte van Groningen voor 160.000 mensen ge bouwd zou kunnen zijn. Het Europese parlement heeft gisteren aan het slot van een speciale land- bouwzitting van twee dagen, in Straatsburg met grote meerderheid het plan -Mansholt goedgekeurd, dat voor ziet in invoering van een Europese graanprys in één keer, dat wil zeggen een eenmalige aanpassing van de na tionale graanprijzen aan een Europees niveau. Het parlement meende, dat de politiek ten aanzien van andere landbouwsec toren, en in het bijzonder de zuivel sector, geharmoniseerd zal moeten worden met de politiek ten aanzien van de granen. Een aantal liberale christen democratische afgevaardigden, onder wie de Nederlandse V.V.D.'er Baas, had een amendement ingediend, waarin een aanzienlijk hoger prijspeil (112 dollar per ton) werd bepleit, in plaats van het bedrag volgens het plan-Mansholt (106). Zij deden dit om het Europese prijsniveau dichter bij het huidige Duitse (118 dollar) te brengen. Dit amendement werd door een meer derheid van socialisten en christen-de mocraten (onder wie alle Nederlan ders, behalve de heer Baas) verwor pen. Dr. Mansholt verklaarde voor de stemming, dat de E.E.G.-commissie een zo hoog mogelijke prijs voor de Euro pese boeren had nagestreefd, met in achtneming van het algemeen belang. Een prijs, die hoger ging dan voorzien in zijn plan, zou zeker tot een zo ster ke stijging van de Europese graanpro- duktie leiden, dat er ge eninvoermoge- lijkheden zouden overblijven, waar door ook de algemene exportpostie van de gemeenschap in het gedrang zou kef* men. De Nederlandse K.V.P.-afgevaardigde Lardinois was het hier roerend mee eens. Hij stelde dat de Europese land bouw niet gediend is met autarkie. De Nederlandse socialistische afgevaardig de Vredeling meende, dat de landbouw zich steeds meer in de richting van veredeling zal ontwikkelen en dat de grondstof (voedergranen) niet te duur mag worden. Hij v/ees er voorts op. dat de financiële gevolgen van een hogere graanprijs men zou grotere subsidie moeten verlenen bij de uitvoer van Europese landbouwprodukten wellicht te zwaar zou worden. De gevolgen van de gemeenschappelijke prijs voor de verbruikers in de lan den, waar de prijzen zullen moeten stijgen (Nederland, Frankrijk en Bel gië), zullen nauwlettend in het oog moeten worden gehouden, zo meende het parlement. De Nederlandse V.V.D.-afgevaardigde Berkhouwer verklaarde dat de over heden door de eeuwen heen aan de volksvertegenwoordiger beden hebben moeten richten, wanneer zij geld no dig hadden. De zaak is nu omgedraaid: Europese volksvertegenwoordigers moeten aan Europese overheden mede zeggenschap vragen over gelden die De 61-jarige mevrouw C. A. S., alias .tante Lotte", die ervan wordt verdacht zakenmensen en particulieren uit Wolf- heze, Oosterbeek, Arnhem en elders voor honderdduizenden guldens te hebben op» gelicht, is gisteren door de rechtbank te Arnhem buiten vervolging gesteld. Ze is ontoerekeningsvatbaar verklaard en ter verpleging opgenomen in een psy chiatrische inrichting bij Eindhoven. door de Europese burgers moeten wor den opgebracht en die aan de nationale parlementaire controle worden onttrok ken. De democratie vereist, aldus de heer Berkhouwer, dat alles wat aan de nationale parlementen ontsnapt, als ge volg van de Europese ontwikkeling, onder Europese parlementaire controle komt. De energiecommissie van het Europese parlement heeft haar ontsteltenis uit gesproken over het uitblijven van be slissingen in de E.G.K.S.-ministerraad over een Europese energiepolitiek. De commissie waarschuwt met klem te gen het gevaar dat de zes regeringen op nationaal niveau oplossingen voor de moeilijkheden op dit gebied zullen gaan zoeken. Zij verlangt van de Euro pese executieven (Hoge Autoriteit van de E.G.K.S., E.E.G. en Euratomcommis- sie), dat deze vóór vijf april duidelijk en in het openbaar hun houding zullen bepalen ten aanzien van elke beslissing of het uitblijven ervan. De executieven zouden op dat tijdstip hun opdracht terug moeten geven, in dien dan nog geen concrete resultaten zijn geboekt, aldus deze resolutie. Op de weg Dinxperlo - Ulft is gisteren een vrachtauto uit Aalten bij het uitwij ken in volle vaart tegen een langs de kant van de weg staande boom gereden. De cabine werd vernield en de 16-jarige naast de bestuurder zitende B. T. H. te Barge uit Aalten werd gedood. De be stuurder liep geen noemenswaardige ver wondingen op. De 45-jarige P. Beekman uit Den Haag is overleden aan zijn verwondingen, die hij bij een verkeersongeval op 19 decem ber opliep. De man werd toen als voet ganger in Den Haag door een auto aan gereden. Generaal Singkapo, commandant van de Pathet-Laotroepen op de omstreden Vlakte der Kruiken in Laos, heeft mee gedeeld dat de neutrale en Pathet-Lao troepen zijn overeengekomen het vuur ter plaatse te staken. „Waar onze twee legers tegenover elkaar staan", zei hij /wordt niet gevochten". Er zou overeenstemming zijn bereikt over een ontmoeting tussen de neutrale premier prins Soevanna Foema en prins Soevannoevong, hoofd van de Pathet- Lao en vice-premier in de coalitierege ring in Vientiane. Singkapo zei, dat er ook plannen waren voor een ontmoeting van de leiders van alle drie stromingen in Laos, maar hij gaf hierover geen bijzonderheden. Volgens Singkapo is er geen formeel bestand ondertekend. Het is niet bekend of de beide generaals hun meningsver schil over de rol van de internationale controlecommissie hebben bijgelegd. Kong Le, commandant van de neutrale troepen, vindt dat de commissie op het bestand op de Vlakte der Kruiken toe zicht moet houden, maar Singkapo acht dat buiten haar bevoegdheid, omdat de gevechten uitbraken na ondertekening van de Laos-akkoorden van Genève. De voorzitter van de Duitse katho. liserende groep van dominees, die Sammlung, dominee Wolfgang Lehman uit Offenbach, heeft bekendgemaakt, dat de groep zichzelf heeft ontbonden. In de laatste editie van het tijdschrift, dat de groep uitgaf, deelt dominee Hans Asmussen mee, dat de tijd gekomen is, dat het werk van de groep officieel overgenomen wordt door de bisschoppen der lutherse kerk. Dominee Asmussen is voorzitter geweest van de synode der evangelische kerk in Duitsland Hij was een der stichters van „die Sammlung," welke binnen de evangelische kerk van Duitsland de toenadering tot de katho lieke geloofsleer beoogde. „Wij zijn ervan overtuigd", zo schrijft dingen in Rome". hij, ,,dat wij de eenheid met Rome moe ten herstellen niet in de betekenis, dat de evangelische kerken naar Rome te rugkeren, maar dat zij zekere katholieke waarheden weer aanvaarden. De refor matie ontleent haar betekenis niet aan zichzelf. Zij is veeleer een oproep aan het adres van de katholieke kerk. Haar taak was het een hervoi ming binnen de ene Kerk van Christus te bewerkstelligen en niet om gescheiden kerken te stichten". Dominee Lehman schrijft in diezelfde editie, dat de voor naamste taak der protestantse kerken erin bestaat verloren katholieke waar heden te herwinnen. Alle christelijke kerken, zo zegt hij, moeten een nieuwe onderlinge band vestigen Dit betekent hervorming aan beide kanten. Dominee Asmussen zegt hierover, „Rome zal ver anderen wanneer wij maar veranderen" En wij zullen veranderen, wanneer Ro me verandert, Alle kerken zitten in het zelfde schuitje. Het is heden ten dage zeker, dat Rome niet hetzelfde blijft wat het thans is, want er gebeuren grote dingen op het concilie. God doet grote nintfisn in RnmA1' doen profiteren van de te verwachten loonstijging. De werknemers willen een meer gelijke percentuele verhoging van alle loongroepen. Door dit alles heen spelen de in de bouwwereld nogal uitgebreid voorko mende zwarte lonen. Deze zwarte lonen zijn in het westen van het land praktisch algemeen en het grootst in omvang. Dit is er de oorzaak van dat men zelfs in kringen van aannemersorganisaties niet weet welke omvang de zwarte lonen in de Nederlandse bouwwereld hebben. Ge gevens hierover wensen de individuele aannemers niet of nauwelijks te ver strekken. Het is dan ook bijzonder moei lijk om op dit gebied een nauwkeurig en kloppend overzicht te krijgen, zo werd ons desgevraagd verklaard. Men kon ons dan ook geen berichten bevestigen, volgens welke de 210.000 Ne derlandse bouwvakarbeiders de laatste jaren gemiddeld f 20,- per week aan zwart loon zouden hebben ontvangen. Dit zou neerkomen op een totaalbedrag van f 218 miljoen zwart loon per jaar. Om gerekend zou dit betekenen, dat iedere bouwvakarbeiders 44 cent per uur aan zwart loon zou ontvangen. In vele ge vallen zal dit wel inderdaad het geval zijn, in sommige gevallen nog wel meer, maar veelal ook minder. Wanneer de werkgevers in de bouwwe reld zouden besluiten dit zwarte loon te „witten" en tevens bereid zouden zijn nog eens een bedrag van f 32 miljoen extra aan loonkosten uit te trekken totaal dus f 250 miljoen meer dan zouden de uurlonen zelfs met 51 cent kunnen worden verhoogd. Volgens de thans geldende officiële tabellen zou een loonsverhoging van 16 procent voor een gehuwde bouwvakarbeider met twee kin deren een uurloonstijging van 33 cent inhouden, dat is 18 cent minder dan de veronderstelde 51 cent. Er is genoeg reden om te betwijfelen dat de Stichting van de Arbeid en het college van rijksbemiddelaars met een uurloonstijging van 51 cent akkoord zou den kunnen gaan. Inmiddels genieten de bouwvakarbeiders thans in afwach ting van de nieuwe C.A.O. een loon- voorschot van 5 procent. Er wordt be langstellend naar uit gezien wat er aan stonds nog meer uit de bus zal kunnen komen. De bouw-C.A.O. moet op 1 maart a.s. zijn vernieuwd. Het Damrak heeft gisteren de vaste stemming voor de meeste hoofdfondsen van de voorgaande beursdagen verder met kracht voortgezet. Dit onder leiding van de Philips- en Kon. Olie-aandelen. Daarnaast gaf Unilever een zeer goed herstel te zien op de bepaald flauwe stemming van de beide voorgaande beurs dagen, terwyl Hoogovens vast in de markt lagen op 585 (577). AKU stelde bij de opening wederom teleur op 534,5 (534). Plet eergisteren in getreden herstel voor de staatsleningen werd opnieuw hervat. De handel in de hoofdfondsen was aan de actieve kant, vooral voor Philips en Unilever. Begin beurs ging er veel om in aandelen Kon. Olie, die voor rekening van Brussel en West-Duitsland uit de markt werden genofen. Zwitserland en Brussel hadden belangstelling voor Phi lips. Ook van lokale zijde werden de Philipsaandelen grif opgenomen. Kon. Olie verbeterde op f 182.60, circa f 1.50 ten opzichte van de slotprijs van dinsdag. Philips ging twee gulden omhoog bij de opening op f 153.90. AKU prijshoudend. Unilever verbeterde een gulden tot f 139.90. De hoogste prijzen van gisteren waren voor Philips f 153.10, Kon Olie f 182.30, Unilever f 139.60 en voor Hoog ovens 590. Het Damrak kreeg goede steun van Wallstreet, waar gisteren voor de vijfde achtereenvolgende dag koersverhogingen werden geregistreerd en waar het Dow Jonesrgemiddelde voor de industrie-aan delen er wederom een nieuw hoogtere cord bereikte. De Nederlandse hoofdfondsen lagen op de Newyorkse beurs gevraagd in de markt waarvan KLM zelfs vast sloot. Dientenge volge werden aandelen KLM in Amster dam hoger geadviseerd. Gedurende de verdere beursduur bleef de vraag voor alle hoofdfondsen aanhouden waardoor de prijzen opliepen. Philips steeg tot 154.30, Unilever tot f 140.20, AKU deed 535 3/4 en Hoogovens 587. De internationale waarden verlieten de markt op vrijwel het hoogste punt van de dag. Voor Uni lever bestond tegen het slot goede vraag. De beurs is van mening dat dit fonds in koersstijging de laatste dagen bij de ove rige internationale waarden sterk ten ach ter is gebleven. De verkoopdruk in dit fonds van de laatste tijd bleef vanmiddag achterwege en maakte plaats voor ruime vraag. Ingaande gisteren is het tarief van dag geld met een vol procent verlaagd en gebracht van drie op twee procent. Dit in verband met de ruime geldmarkt, als gevolg van de terugkeer van bankbiljet ten na de ultimo-opvragingen. Op 27 de cember werd het tarief met een half pro cent verhoogd tot drie procent. 7-1 8-1 Ned. '59 4Y< Ned. *61 41/4 Ned. '47 3»,2 Ned. grootboek '46 A.K.U. Hoogovens Philips Unilever Kon. Olie H.A.L. Scheepvaartunie Amst. Bank Ned. Handelmij. Lucas Bols Mach. Breda Bijenkorf Drie Hoefijzers Ford Van Gelders Papier Heineken Hero Conserven Holl. Beton Mij. K011. Zout Nij verdal Ten Cate De Schelde Scholten Foxhol Simons Emball. en Hout Thomassen en Drijver Van Vlissingen Katoen Vredestein Zeeuwse Confectie Zwanenberg Organon Shell Oil Anaconda Bethlehem Steel General Electric General Motor Procter and Gamble Republic Steel 94*4 94^ 861/4 87',4 533 »/2 577 151.90 138.80 181.10 114 139 Va 8 Vb 343 1040 210 865 360 926 227 450 460 795 202 229 695 140 772 Va 262 243 Va 383 923 17V4 49V4 3434 86I4 7834 4214 95V4 9474 8674 88 535 586 154.7 140.3 182.5 1123,4 1371/4 8 34714 1035 210 870 359 926 220 Va 449 45914 805 205 231 696 140 77OV4 2703,4 244 385 b. 929 17U 49Va 3974 863.4 78V4 43Va NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Hoogovens Kon. Olie 182.00—183.20: Philips 153.80—154.40: Uni lever 140.20—140.70.

de Stem | 1964 | | pagina 11