Al deze studenten wachten op u! Nas; afr Oorh NATIONAAL BUREAU PAUSELIJKE MISSIE-ACTIE i JORI KRO-rep kregen niet ca HULDE EN DANKBAARHEID JULIUS ERNSTIG „Al hetgeen ge niet suit verdeeld hebben vóór uw dood, sal dóór uw dood verdeeld worden. Bisschoppen spreken Laan Copes van Gattenburch 127, Den Haag GIRO 8725, telefoon 070-11 23 43 55 Prinses opende con Latijns A (Advertentie) j0 GEEN STUDIEBEURS... A GEEN PRIESTERS! Baganda-spreekwoord Een vluchtige blik op deze gegevens leert ons hoe bevoorrecht wij zijn: met 33,7 percent van het aantal katholieken hebben wij 57,6 percent van het totaal aantal priesters en 55,7 percent van het aantal 'zusters op de wereld. Ronduit zorgelijk is de situatie in Latijns Amerika: met 35,5 percent van het totaal aantal 'katholieken, slechts 9,6 percent van alle priesters ter wereld en slechts 10,2 percent van alle zusters. De tegen stelling met onze landen is wel heel groot. En dan te bedenken, dat een zeer aannemelijk gedeelte van die priesters en zusters uit onze landen afkomstig is. Inplaats van priesters, broeders en zusters te kunnen uitzenden naar andere gebieden van de Wereldkerk, moeten zij ontvangen. Het gemiddelde van 2 priesters en 5,3 zusters per 10.000 katholieken, is het laagste van heel de wereld. Wat Azië en Afrika betreft: de verhouding van het aantal priesters per 10.000 katholieken moet niet gunstig worden genoemd; vooral in de Arabische landen is het zorgelijk. Juist hier ligt de taak voor het Pauselijk Missiewerk voor Eigen Priesters, dat jaarlijks uit eigen opbrengsten nog niet de helft van alle aanvragen om subsidie kan voldoen. Het zijn zo maar enige notities naar aanleiding van bovenstaande cijfers. Het zijn bovendien notities dié ons niets zeggen; over de afstanden die de (te weinig) missionarissen moeten afleggen en dat met verkeersmidde len en over wegen, die slecht te noe men zijn; voor het gebrek aan al die hulpmiddelen en instituten die wij hier de gewoonste zaak van de we reld vinden. Zeker: ook in alle landen zijn zor gen en tekorten. Niemand die dat zal ontkennen, en toch: „De bisschoppen in hun diocees zul len over de parochiekerk en de ka thedraal heen moeten kijken; zij zul len zich eerst weer bewust moeten worden, dat de parochiegemeenschap en de diocesane gemeenschap slechts een zeer bescheiden onderdeel vor men van de grote Wereldkerk. Als wil in de dagelijkse zielzorg dit be sef niet weten vaardig te maken, dan zullen wij er niet in slagen de gene ratie van vandaag mee te krijgen. We zullen het moeten aandurven en moe ten waar maken, dat wij alle paro chiële en diocesane noden dienen af te meten naai de noden en opga ven van de Wereldkerk. Wij moeten in de parochie én in het diocees aan de Kerk weer een verschijningsvorm geven die aanspreekt, zonder plaat selijke voorkeurtjes, zonder formali teiten en zonder kleinzielig gedoe. Als wij met naast elkaar lopend stuk werk blijven doorgaan, dan kunnen we over enige tijd wel eens voor heel ontnuchterende faillissementen komen te staan. Wij moeten onze zielzorg de missionaire ruimte van de Wereld kerk willen geven." Deze woorden van mgr Bekkers zijn het antwoord op ons heenwijzen naar anze zorgen en tekorten. De ruimte die hij vraagt voor de zielzorg, moe ten wij vragen, ieder van ons per soonlijk, van ons eigen hart. Alle bisschoppen van Azië, Oceanië en Afrika doen jaarlijks een beroep op de Pauselijke Missiewerken: Het Pauselijk Missiewerk voor Ge loof sv er breiding Het Pauselijk Missiewerk voor Eigen Priesters AantaJ katholieken in duizend tallen Percentage op de bevolking van 't gebied Percentage v. d. katho lieke wereld bevolking Aantal priesters Aantal priesters per 10.000 katholieken Percentage v. d. priesters op het wereldtotaal Aantal zusters Aantal zusters per 10.000 katholieken Percentage v. d. zusters op het were ld totaal NOORD-AMERIKA 46.850,5 23,6 8,7 68.786 14,7 17,2 215.441 46,0 21,6 LATIJNS AMERIKA 191.592,9 91,2 35,5 38.347 2,0 9,6 102.149 5,3 10,2 ZWART-AFRLvA 22.000,8 11,3 4,1 12.792 5,8 3,2 21.398 9,7 2,1 ARABISCHE WERELD 2.733,5 1,9 0,5 4.070 1,5 1,0 9.652 35,4 1,0 WEST-EUKOPA 181.689,7 56,0 33,7 228.644 12,5 57,1 556.575 30,4 55,7 COMMUNISTISCH BLOK 58.211,0 5,7 10,8 25.000 4,3 6,3 35.000 6,0 3,5 AZIATISCHE WERELD 33.079,8 4,0 6,1 17.644 5,3 4,4 42.320 12,8 4,2 OCEANIë 3.062,7 19,5 0,6 4.763 15,6 1,2 17.051 55,7 1,7 539.220,9 100 400.046 100 999.586 100 Het Pauselijk Missiewerk der Kin deren. In zijn toespraak op de vooravond van Wereld Missiedag 1963 zei paus Paulus VI over deze drie: „Zij worden de Pauselijke Missie werken genoemd omdat zij in eigen dom toebehoren aan de H. Stoel en zonder de vele andere instellingen van hulpverlening aan de missie uit te sluiten, toch belangrijker zijn dan al deze instellingen, omdat zij recht streeks en ook vollediger laten zien hoe bezorgd de Opperherder van het Godsvolk is voor alle Kerken. Deze missiewerken verschaffen volgens 'n universeel plan en met een blik, die de meest verschillende noden tegelijk overziet, Inderdaad In Onze naam de geestelijke en materiële hulp, die aan alle missies geboden moet worden. Terecht zegt men dat in onze dagen de grenzen, die het een of ander land omgeven, hoe langer hoe vager wor den, want ieder belangrijk probleem krijgt bijna als vanzelf wereldomvat tende afmetingen. De christen echter heeft reeds van zijn Goddelijke Mees ter het gebod van de liefde geleerd; deze liefde heeft een universeel ka rakter en brengt verbroedering tot stand onder alle mensen die op aar de leven. Als de gelovigen gebracht worden tot een liefde en ijver voor de missie welke zich richt tot de ge hele wereld en allen omvat, dan zul len zij nog gereder gehoor geven aan bijzondere oproepen en hun bijdrage géven aan meer concrete doeleinden." Paus Paulus VI sluit dus, hoe dui delijk zijn pleidooi ook is voor de Pauselijke Missiewerken, andere niet uit. Het is dus niet zijn bedoeling dat wij alleen maar aan Zijn Missiewer ken steun verlenen: ook de missionerende orden en con gregaties van priesters, broeders en zusters ook de andere missionerende acties ook het Apostolaat der Hereniging ook het Sint Willibrord Apostolaat hebben recht op onze steun voor hun werk ten bate van de Wereldkerk. Charles Maganya, seminarist van het bis dom Coma (Kongo-Léo), student aan het groot seminarie te Mutesa (Kongo). Een voldoende aantal goed onderlegde en heilige eigen priesters in de missies is voor de toekomst van de Kerk in die landen van het allergrootste belang. Een groot aantal jongens in de missielanden wil graag priester worden; hun aantal neemt gelukkig ieder jaar toe. Maar helaas kunnen vele jongens niet op het seminarie worden toege laten omdat er voor hun opleiding niet de nodige middelen zijn, want de missies zijn arm en er zijn daar zoveel noden. Zonder hulp van de katholieken in de westerse landen kunnen deze jongens niet opgeleid worden. Het is het Pauselijk Missiewerk voor eigen Priesters (PUP), dat jaarlijks grote subsidies geeft voor het levens onderhoud der seminaristen, voor de instandhouding van de seminaries. Het is zo gemakkelijk een priesterstudent in de missie te helpen: met een jaarlijkse bijdrage van 500,aan het PMP. Dan krijgt u naam en foto van de student, die elk jaar een brief aan zijn weldoener schrijft. Laat men zijn bijdrage voor tenminste drie jaren vastleggen in een notariële schenkingsakte, dan mag het gehele jaarlijkse bedrag van het inkomen worden afgetrokken. Wilt u ook een adoptief priesterzoon? Een van de studenten, wiens afbeelding hieronder staat? Schrijft dan s.v.p. aan het Nationaal Bureau PMP, Laan Copes van Catten- burch 127, Den Haag (giro 8725, telefoon 070-11 23 43). Matthieu Muila, seminarist van het bis dom Boma (Kongo-Léo), Student aan het groot seminarie te Mayidi (Kongo). Francisco de Sales Musili, seminarist van het bisdom Nova Lisboa (Angola Port. W.-Atr.), student aan het groot-seminarie te Nova Lisboa. Pontien Duduri, seminarist van het bisdom Goma (Kongo- Léo), student aan het groot-seminarie te Mutesa (Kongo). De opbrengst van Wereldmissiedag 1963 was een ver rassing: rond 1.700.000, Dit is bijna ƒ500.000,meer dan in 1962. Dank aan allen die geholpen hebben om dit resultaat te bereiken. Dank aan allen die zo royaal hebben gegeven. Jacinto Gole, seminarist van het bisdom Nova-Lisboa (Angola-Port - Afr.), student aan het groot-seminarie te Nova Lisboa. W.- Bertin Kumakamba, seminarist van het bisdom dom Bakwanga (Kongo-Léo), student aan het groot-seminarie te Mayidi (Kongo). Severiano Mbambasange, seminarist van het bisdom Silva Porto (Angola- Port. W.-Atr.), student aan het groot-seminarie te Nova Lisboa. Sébastien Kajojo, seminarist van het bisdom Bu- kavu (Kongo-Léo), student aan het groot-seminarie te Mutesa (Kongo). Mgr. Jean Zoa, aartsbisschop van Yaoundé en secretaris van de Pan Afrikaanse Bisschoppen Conferentie: „Ik heb veel door het platteland en de bossen van Kameroen gereisd, en heb gezien, dat de radio overal ver spreid is: de kleine transistortoestel letjes heb ik zelfs gevonden diep in de jungle, in de strooien hutten van de arme vissers en landbouwers. Ook de Kerk in Afrika moet zich meer met die massa-media bezig houden, daar zij de mentaliteit die per en sneller veranderd hebben dan men zich kan voorstellen. Andere ideeën worden gevormd, andere ge woonten worden aangenomen ondei invloed van de pers, de radio en dt bioscoop, ideeën waartegen de Afri kanen zich niet vermogen te verde digen. Tot nu toe heeft de Kerk op dit gebied te weinig gedaan. Het ont breekt ons aan bekwame mensen en financiële middelen; de Afrikaanse Kerk heeft het één noch het ander". Mrg. Butibubage, hulpbisschop van Mwanza: „Hier in het diocees Mwanza zijn wij nu zeven jaar bezig met de door voering van een program, dat ertoe moet leiden de afzonderlijke paro chies financieel onafhankelijk te ma ken. Iedere parochie moest in staat zijn, haar eigen priesters en cate chisten te onderhouden en haar eigen kerken te bouwen. Dit was de eerste stap op weg naar financiële zelfstan digheid. Maar er vallen nog andere dingen te doen, die wij tot nu toe nog niet konden verwezenlijken, bijvoor beeld onze eigen ziekenhuizen bou wen, de religieuzen onderhouden, een seminarie oprichten en van al het noodzakelijke voorzien, sociale cen tra en andere maatschappelijke in stellingen in het leven roepen". Kardinaal R. Cushing, aartsbis schop van Boston: „De Kerk is voor geen plaats vreemd en voor geen plaats „vader land". Zij behoort aan allen op ge lijke wijze, en allen nemen deel aan Mgr JEAN ZOA de ene genade-bedeling. Het is on mogelijk enkel de christelijke landen als gever van haar weldaden te be schouwen, en de andere naties die niet in de gelegenheid zijn hun schuld af te doen als ontvanger. Men kan deze onderscheiding niet maken. Het is niet zó dat de ene arm en de an dere rijk is. Er bestaat veel meer tussen 'hen een betrekking van we derzijdse afhankelijkheid. Om het le ven 'van de genade te leven, is er een uitwisseling van allen onder elkaar nodig. Met andere woorden: u hebt tot nu toe zó gehandeld, als was u de rijke in het geloof en de andere de arme Lazarus, die voor uw deur ligt, met zweren bedekt en verlangend zich met het afval van de tafel van de rijke te verzadigen. Was het werkelijk .afval' dat u gegeven hebt? Of hebt u een uitwisseling ten uitvoer gebracht, die zowel u als de verre arme Lazarus dichter tot het eeuwig leven bracht"? Ui 1 i j aan c?e opleiding van priesterstudenten in de missiegebieden door uw gezinsbijdrage aan de Pauselijke Missie- iielpt tOCjl ook IllCCiC werken, waardoor u lid bent van het PMP; door het schenken van een bijzondere gift voor cïe bouw van seminaries; door met een jaarlijkse bijdrage van tenminste ƒ500,— een bepaalde student te steunen; door een blijvende studiebeurs te stichten, waarvan de jaarlijkse rente gebruikt wordt voor steun aan een bepaalde student; door het schenken van minstens 25,— per jaar en dan te zamen met anderen een bepaalde student te steunen; door het schenken van een bedrag onder voorwaarde van een jaarlijkse uitkering tijdens het leven; door het PMP per testamen. als erfgenaam van uw nalatenschap te benoemen, of met een legaat te gedenken, (s.v.p. vermelden Priesteropleiding). Sedert de gehe Arabische landen stel van de Egypt staatshoofden op komen voor het h derstaten", groeit enigde Arabische aangebroken. „Zo nog dezer dagen v door een hoofdarti Ahram", waarin d Egyptische, dictate wel mogelijk" is. (Van onze Haag; Prinses Beatrix, minister van de Antille verscheidene leden var matique, onder wie de Engeland, België en dinsdagmorgen aanwez zaal bij de opening var als onderwerp heeft van Latijns Amerika de Europese integratie. Het congres is georg. denten van d e Tilb universiteit. De deelne: stig uit verscheidene en uit landen van Latij Tijdens de plechtige werd het woord gevoe Luns, die de ontwikke Amerika een van de gr van deze tijd noemde, f ontwikkeling van de EJ dat de toetreding van gemeenschap van zes, op de relatie Europa van het hoogste belang stelling van Nederland keling van Latijns-Ame Luns een deel van onze tie. Een tweede spreke A. H. M. Albregts. di lijk adviseur van het De voormalige Ooste Julius Raab (72) is in Wenen opgenomen. Raab, die lange tijd weest van de Oostenrijk kanselier was van 1953 geruime tijd aan een le\ Volgens goedingelichte toestand ernstig zijn. (Vervolg van was binnengedrongen, Zwaan onvindbaar. Lat*, briefje in de hand gec van Frans, waarin hij naar het „postkantoor De Zwaan had ook da om zijn radio-story doo verwees hem naar de f wireless". In een oude de men hem twee gaa de aansluiting met zi kon prikken. Toen pre versum zich meldde, sp bieren van verbazing lucht. De andere reportages „Kol Israël" uit. Dat gin. Tel Aviv naar Bern en naar Hilversum. Met de diomensen hebben ze d lijk kunnen werken. In drukte van Jeruzalem de ene plaats naar de a bruikmakend van taxi stens f 50,- per rit kost De Amerikanen huu voor een week en schile den ,,C.B.S.-news" en Pope Paul" op de wag( dioverslag hebben ze stille binnenplaats van maakt, terwijl een sla wantrouwend door de keek naar de activiteit* reis. Het eten was slecht een schaaltje „zacht I met vreemde muzen", king van Frans de Zwaa Hongerig en doodmoe ook op Schiphol aan. alle vermoeienissen en tie, welke veel zorgen zij deze historische geen goud willen missen ■Ln de koffer van De zich een heuse kaftan het carnaval van pas b ge di kc

de Stem | 1964 | | pagina 6