el bestand )kkinger Open muur lokaas voor concessies Zeven meisjes en lerares vloeren snode indringer KRO-reporters het echt niet kregen cadeau Ontmoeting Paus- Johnson op til? Brandt niet toegeven aan politieke chantage Chauffeurs 15, AKU 10 pet. Heldinnen van de dag kunnen nu lachen om een toch wel angstig avontuur TOUW NAAR DE VRIJHEID HOE LANG? ürie Weslberlijners keerden niet terug Logeeradres voor Kroestjev Aardgasprijs kan stijgen DAGBLAD VOOR ZEELAND Onbekende belde Wigbold op „Ik kom met mijn knokploeg met je afrekenen" Geen sprake van erkenning Overwegend droog Stichting akkoord Andriessen Dapper verweer Dat lukte niet" Telefoontjes Nog meer reizen in het verschiet? Hervorming Vergissing 104e JAARGANG No. 24480 Voor God, Koning in en Vaderland JEU' Het historische moment van ie ontmoeting tussen Paus Paulus VI en Patriarch Athenagoras, ie kerkelijk leider van de Grieks katholieke kerk. t Paus Paulus verklaard, dal de ieks-Orthodoxe en de R.-K. Kerk erenigd zijn in geest, doelstelling verwachting". Hij zei dit in een vraaggesprek voor televisie. De Patriarch antwoordde vestigend, toen men hem vroeg of 7 gesprek met de Paus beide ker- n dichter tot elkaar had gebracht, tar beide kerken moesten „van- fsprekend" nog een lange weg af- jgen voordat de volkomen eenheid n feit zou zijn. De Patriarch zei vóór zijn ontmoe- g met de Paus tegen een verslag- ver van AFP, dat men nu nog niet :1 - spreken van een oecumenisch riatief. Wel was het zijn diepste rlangen dat dit eerste contact het gin van een nieuw tijdperk zoc i, waarin het gesprek tussen beide rken geopend zal worden. ïse kwestie in communistische zin - o.a. de verklaringen voor de Hon* use staatsradio en nu de propa- ida-molen van de DDR op volle toerer. lait, is er op het Schoneberger Rat- as toch een rood lichtje opgegaan er. het daar iedereen duidelijk geworden, t men de nuchtere, koel-zakelijke en litieke belangen niet van sentimentele voelens kan laten afhangen. Vice-kanselier Mende is bovendien in dracht van bondskanselier Erhard de er Brandt nog eens de ernstige beden- ïgen tegen verdere onderhandelingen ?t de kopstukken in Pankow komen ïdclijk maken. De DDR wilde wel. Pa"" w zond zaterdag zijn onderhandelaars over een mogelijke verlenging van passenregeling te komen spreken. Met c genoegen wilde men wel weer een drag sluiten, dat opnieuw door de )R-staatsraad Wendt en de "Westber- ïse senator Korber ondertekend z°u roen. Maar de heren verlangden per* mente bureaus der DDR in de derde itse staat West-Berlijn, met diploma- ke status. De consequentie daarvan rechtstreeks naar een overwinning n de Sovjet-Russische „oplossing" van Duitse kwestie hebben geleid- Croestjevs „salami"-politiek zou met :ces bekroond zijn en alle offers, door westelijke geallieerden en Bonn vooi handhaving van het vrije West-Ber- i gebracht, zouden tevergeefs geweest Om van de morele weerslag *n de je wereld, vooral onder de door bet nmunisme onmiddellijk bedreigde vol- ren, maar te zwijgen. Zodoende werd er op het Schoneberger thaus zaterdagmorgen al spoedig bard beslist neen gezegd. De onderbande* ,rs van de DDR pakten hun biezen en middags sloten de Oostduitse po**" imbten hun passenbureaus. Zond»? rht klokke twaalf werd de muur weeT sloten. Voor hoe lang? vragen de West' rlijners zich grimmig af. Niet vonf ig, menen vele Westelijke waarnemer* r. De Oostduitse menselijkheid litieke berekening is een twee snij deb aard. Ook aan gene zijde van de mu"1" ert de psychologische situatie van vóór rstmis niet meer terug. Tenslotte trek oestjev nog altijd aan de touwtjes tspanning met het Westen is \*oor hem. zien de troubles in het rode deel der reld, broodnoodzakelijk. Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraai 16 Tel. 22341 (5 lijnen) Postgiro 1114111. W<—?Ver,AG 8 JANUARI 1964 At .ïemeni'prijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso 11,85 per post excl. 0,50 .ncasso 0,75 per week. Prijs van touitsnlan: abonnementen op aanvraag Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. iureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefodn 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Btjbureaus: TERNEUZEN: IJsbaartstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) OOSTDUITSE VLIEGER GAAT NIET OP Drie inwoners van West-Berlijn, die gedurende Kerstmis en nieuwjaar Oost- Berlijn bezochten, zijn niet teruggekeerd Een van hen zou door de Oostduitse poli tie zijn gearresteerd. De reden daarvoor was niet bekend. De tweede werd door Oostduitse grens wachten gevangen genomen toen,hij pro beerde zijn broer naar West-Berlijn te smokkelen. Het is niet bekend waarom de derde Westberlijner niet naar zijn woonplaats is teruggekeerd. Herman Wigbold, eindredacteur van het veelomstreden t.v.-programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer", heeft een telefonische bedreiging ontvan gen. Een tot dusverre onbekende heer, die zich aandiende als „Van der Plas" en die als adres opgaf Dennenlaan 4 in Eind hoven, vertelde hem dat hij een knok ploeg had geformeerd, waarmee hij met Wigbold en de zijnen wel eens af zou komen rekenen. Onmiddellijk na het gesprek zou de Eindhovense politie verzocht zijn voor zorgsmaatregelen te willen nemen. De politie ontkent dit laatste en heeft noch op het aangegeven adres noch elders een Van der Plas kunnen opsporen, De heer Wigbold is al meermalen be dreigd sinds de gewraakte uitzending van afgelopen zaterdag. Gisterochtend heeft de VARA de ulti matieve brief van minister Bot ontvan gen. Vrijdag zal vermoedelijk het ant woord worden bekendgemaakt. Alleen al gisterochtend kwamen minstens vierhon derd schriftelijke reacties van kijkers binnen. Voorts bereikten de VARA al ruim honderd protest-telefoontjes. Ook de unie van Nederlandse katho lieke vrouwenverenigingen en de gene rale synode der gereformeerde kerken hebben bij de VARA krachtig geprotes teerd tegen de laatste aflevering van de t.v.-rubriek. Ir. C. N. van Dis (S.G.P.) heeft in de Tweede Kamer over deze affaire vragen gesteld aan minister Scholten van Justi tie. Hij vroeg de bewindsman of deze bereid en voornemens is het openbaar ministerie te instrueren teneinde een strafvervolging tegen de VARA in te stel len. Mr. Bot. minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, heeft n.a.v. vra gen van de K.V.P.'er Van Rijckevorsel over een vorige uitzending van „Zo is het meegedeeld, dat hij niet bereid is op grond van artikel 4 van het televi- siebesluit 1956 zijn afkeurend oordeel over dat programma uit te spreken. Dat artikel bepaalt dat uitzendingen niets mogen bevatten dat gevaar kan opleve ren voor de veiligheid van de staat, de openbare orde of de goede zeden, waar van volgens de bewindsman geen spra ke is. De minister merkt nog op dat het niet te zijner beoordeling staat of het programma van goede smaak getuigd. Dit verzoek kwam van Willi Stoph, de waarnemend Oostduitse minister-presi dent. In een brief aan Brandt stelde hij deze voor te praten met Alexander Abusch, een der acht Oostduitse vice-pre- miers. Daarbij zouden zij het, volgens de Oostduitse brief, wellicht eens' kun nen worden over een hernieuwing van bezoeken aan Oost-Berlijn via het pas- sensysteem, zoals dat ook van voor Kerst mis tot na nieuwjaar gegolden heeft. Het is opmerkelijk dat de Oostduitsers zich aan dit meer dan doorzichtige spel letje gewaagd hebben, te meer omdat zij uit uitlatingen van westelijke zijde kun nen weten dat er van enige concessie inzake de erkenning van Oost-Duitsland geen sprake zal zijn. De enige opzet er van is dan ook klaarblijkelijk later het Westen er de schuld van te kunnen ge ven dat de muur niet opnieuw opengaat. Willy Brandt heeft gisteren meteen gereageerd met een krachtig „neen". Hij heeft de westelijke bondgenoten direct van de Oostduitse poging op de hoogte gesteld, daarmee uiting gevend aan het feit dat West-Berlijn, hoezeer het ook hongert naar blijvend contact met de landgenoten in het oostelijk stadsdeel, volstrekt loyaal is en zich schaart ach ter het standpunt dat er geen onderhan- "DUITSLj^ND heeft in een nieuwe J?rea^er(L0p de Franse weigering de voormalige O.A.S.-leider Argoud uit te leveren. In verband met de goede be trekkingen tussen Duitsland en Frank rijk schijnt men echter genegen te zijn de zaak verder te laten rusten. EEN 22-JARIGE Oostduitse arbeider is er gisteren in geslaagd naar West-Duits- land te vluchten. Dit gebeurde in Lud- wigsstadt. Het afgelopen jaar heeft een half miljoen Westduitsers twee grenspos ten m de nabijheid van deze stad eepas- OnsM„ï°°r *a™'Iie-ontm°etingen. 6000 Oostduitsers hebben een bezoek gebracht aan de Bondsrepubliek. Dit zijn West- auitse gegevens. W °Di itlfUTEi< kwamen gisteren van hin »ïïu °"de!L de Wapenen: 1400 dfng "ontvangen.'n Budel hU" basis0plei' n v'AKnnD7uRAA? Va'), bestuur van de ^wanenberg-Organon meedeelt. Pai ticipeert zij thans voor 50 pet in dé eau de colognefabriek J. C. Boldoot vanNp BE?NS4?.D ls in nabijheid van Pavia in Italië aangekomen met het «viimKde Streel) op iach' te Saa" Zij" gevolg bestaat uit vijf personen. f IRCUS BOLTINI, dat een rondreis door Israel zou maken, is van dit voornemen voorlopig afgestapt. Men wacht nu op Gen gunstiger tijdstip. i ueKr.ü'?c'ltln8 medegedeeld dooi I v?. j '¥:ï- Seldi« tot vanavond: m ra"derl'ilie bewolking met op de I Plaatsen droog weer en plaat- ml mist' Zwakke tot matige wind l.L wcs,eli.ike richtingen. Dezelfde gere1tratUren als S'steren of 'fts ho- ïfa?daag: zon onder 16.47 uur. Maan onder 13.08 uur. I v»Een: zon °P 846 uur- Maan op I ''-26 uur. De Oostduitse machthebbers gooiden gisteren het eerste balletje op: zoals te verwachten was deden ze een poging West-Berlijn als een derde Duitse staat erkend te krijgen en tegelijkertijd een zekere erkenning van Oost-Duitsland te verkrijgen. De strijd om die erkenning is al jaren gaande, maar men denkt in Oost-Berlijn nu een prachtig lokaas te hebben: de familiebezoeken aan de achter de muur opgesloten Oostduitsers. Praktisch op hetzelfde moment waarop de gehate muur na 17 dagen weer hermetisch gesloten werd, kwam het voorstel, gericht aan burgemeester Willy Brandt, te praten over verdere Westberlijnse bezoeken aan het oostelijk stadsdeel. delingen kunnen worden gevoerd met leden van de regering der D.D.R., omdat deze immers niet als staat wordt er kend. De totstandkoming van de passenrege ling tijdens de afgelopen feestdagen was te danken aan de bereidheid van de Oostduitsers op een zeer laag niveau te onderhandelen. De Oostduitse staatssecre taris van culturele zaken en een raads adviseur van Brandt hebben de overeen komst toen ondertekend. Ongetwijfeld was het de bedoeling der Oostduitsers het Westberlijnse stadsbe stuur aan het spek te laten ruiken om het daarna zo ver te krijgen dat het voor een voortzetting van de bezoeken wel weer een concessie zou willen doen. Het antwoord van Brandt laat er geen twijfel over bestaan dat ze de kous op de kop gekregen hebben. De Westberlijn se burgemeester merkte laconiek op dat de brief van Stoph „geen enkel praktisch voorstel bevat" en hij maakte duidelijk dat hij beslist niet van plan is het slacht offer te worden van politieke chantage. Zelfs al zou er aan Westberlijnse zijde wel animo bestaan om aan de lokroep van de Oostduitse vogelaar gehoor te ge ven, dan zouden trouwens Bonn en de westerse bondgenoten van West-Duits- land daar nog wel een diplomatiek stok je tussen steken. Een eventuele nieuwe regeling voor bezoekpassen is, naar Brandt zei, alleen mogelijk als er op hetzelfde lage niveau over kan worden onderhandeld als de vorige keer. Hij deelde tegelijkertijd mee dat het Westberlijnse stadsbestuur reeds voorstellen heeft gedaan inzake opening van de muur, maar wat die voorstellen inhouden wilde hij niet zeg gen. Kanselier Erhard van West-Duitsland heeft gisteren gereageerd op de Oostduit se proefballon. Het Westen is zo ver ge gaan als het maar kon. Er is verder geen enkele stap meer te verwachten, omdat er anders voedsel kan worden ge geven aan de Oostduitse bewering dat er drie staten in Duitsland zijn, aldus Er hard. De Stichting van de Arbeid heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan de nieuwe C.A.O.'s voor AKU en voor de streekvervoersonderne- mingen. De beide C.A.O.'s zijn dus nu officieel van kracht geworden. De nieuwe c.a.o. voor de A.K.U., waar over in december van het vorige jaar overeenstemming was bereikt tussen de directie en de vakorganisaties, houdt een algemene loons- en salaris verhoging in van tien percent. Voor de handarbeiders wordt de loonstructuur gewijzigd. Dit heeft tot gevolg, dat voor onderdelen van deze groep de loons verhoging de tien percent met enkele procenten kan overtreffen. De basis vakantie wordt van 13 op 15 dagen per jaar gebracht. De ,,bussen-c.a.o." houdt een stijging in van de basisionen van vijftien percent. De nu aangebrachte verbeteringen in de secundaire sector belopen daar naast nog enkele percenten. Zjes van de zeven aspirant-leraressen die gisteren in Oudenbosch de schrik van hun leven kregen. Rechts hun docente en leidster mej. H. Heesters. Naast haar staan Jo van EschJeanne Oerlemans en Marie-Therèse Vennikx. Zittend Annemiek van ArendonkRia Remijn Biji en Ad van Wesel. Corrie van Wingerden vertelde op het ogenblik waarop deze foto genomen werd, haar angstige ||1|| ervaringen aan haar verloofde, die in het St.-lgnatius- ziekenhuis te Breda verblijft. „Een zekere aanpassing van de aard gasprijs aan de voortschrijdende geldont waarding is op den duur niet te ver mijden en het onthouden van de moge lijkheid daartoe zou ook niet billijk zijn", zo heeft de minister van Economische Zaken, prof. Andriessen, in de Tweede Kamer meegedeeld. Dergelijke aanpassingen moeten met een zekere vertraging geschieden, het geen b.v. zou kunnen geschieden door de aardgasprijs eerst te corrigeren, wanneer de geldontwaarding een bepaalde grens heeft overschreden. Het is dus niet de bedoeling elke vorm van geldontwaar ding aanstonds in de aardgasprijs te ver disconteren. Indien de correcties op deze wijze worden toegepast, kan van de aard gasprijs toch een stabiliserende invloed uitgaan. Hij merkte ook op dat het niet aangaat de aardgasprijs uitsluitend te relateren aan de kosten van winning en distributie van het gas. Hij achtte het juist dat bij een loon stijging van 10 pet. de reële betekenis van de onlangs overeengekomen prijs van 6 cent dan nog maar 5,4 cent zal zijn. Uit deze instemming mag echter niet worden afgeleid, dat in d'e overeenkomst of concept-overeenkomst van de Gasunie met de S.R.O.G. geen clausule zal voor komen, waardoor de prijs per kubieke meter een glijdend karakter zou kunnen krijgen. Over de vorm, die aan de clau sule zal worden gegeven, kan de minis ter nog geen mededelingen doen, aange zien deze nog onderwerp van bespreking vormt tussen de Gasunie en de S.R.O.G. Als de Russische premier Kroestjev in juni van dit jaar zijn aangekon digde bezoek aan Noorwegen brengt, zal dit fraaie gebouw hem tot verblijf dienen. Het is de prachtige herenboerderij Bygdoy, eigendom van de Noorse koning Olaf, gelegen vlak buiten Oslo. De boerderij is gebouwd op het einde van de zeventiende eeuw, zij is sinds de dood van koning Haakon niet meer verpacht geweest. (Van onze verslaggever). Zeven ongeveer achttienjarige meisjes en hun 29-jarige lerares mej. H. Heesters hebben gisternacht in Oudenbosch een angstig avontuur beleefd. Zij overmeesterden nameljjk een dronken man, die om kwart over twaalf het huis binnendrong waarin zij wonen. „Ik wist niet wat ons overkwam", vertelde gistermiddag mej. Heesters, die tezamen met haar pupillen Ria Remijn, Corrie van Wingerden en Jo van Esch de indringer tegen de grond drukten en er flink op lossloegen. Zij slaag den erin de man in bedwang te houden, totdat er hulp kwam opdagen. Over die angstige minuten, die ook een heel andere afloop hadden kunnen hebben, konden zij gisteren weer hartelijk lachen. 55 waren ook andere meisjes wakker ge- worden. Met vereende krachten hebben zij hem behoorlijk wat opdoffers ver kocht. Een van hen zegt ,,Ik probeerde hem op de slaap te raken, maar dat lukte niet, omdat de anderen in de weg i stonden Gisteren waren de meisjes de heldin- nene van de landbouwhuishoudschool, waarvan zij leerlingen zijn. Zij zijn op de kostschool St.-Anna, maar wegens ruimtegebrek eten en slapen zij sinds mei vorig jaar in een van de riante woningen aan de rustige Eikenlaan. Ook dinsdagavond heerste er rust in hun laantje waar men 's avonds slechts een enkele voorbijganger ziet en men geen ander rumoer hoort dan dat van een auto die behoedzaam langs de trottoir rand geparkeerd wordt. Die avond waren de meisjes op de gewone tijd naar bed gegaan. Allen sliepen, behalve Corrie van Wingerden en Jo van Esch, die samen een kamer op de verdieping delen. Zij praatten nog wat in bed, terwijl mejuffrouw Heesters, die als een moeder toezicht houdt op de gang van zaken in het huis, in haar kamer, ook op de verdieping gelegen, nog wat spulletjes opruimde. Zij ver telde gisteren dat ze even na twaalven gestommel hoorde, even later gevolgd door het onheilspellende geluid van brekend glas. „Wat moet ik doen Het was duidelijk dat er iemand binnen was. Ik dacht ik ga naar beneden, maar dat heb ik bij nader inzien toch maar niet gedaan." Zij liep de overloop op, omdat zij, zoals zij gisteren zei, boven aan de trap de beste kansen had de man te grazen te nemen. Het duurde niet lang, voordat de man de trap kwam opstommelen, maar zij had toch nog gelegenheid om Corrie van Wingerden en Ria Remijn te wekken. „Ik had hem de trap af kunnen gooi en". vertelt zij verder, „maar ik dacht: dan verspert hij me de weg en ik moet hulp gaan halen." Samen met hun lerares hebben de meisjes de man daar om vastgegrepen en tegen de grond ge drukt. „Hij was wei dronken, maar hij was toch nog sterker dan ik dacht", aldus mejuffrouw Heesters. In hun panische angst wisten.zij hem op de vloer te houden. Ondertussen Een Oostberlijnse familie van vijf per sonen is gisteravond naar West-Berlijn gevlucht door zich vanaf de derde ver dieping van een oostelijk flatgebouw langs een touw naar de overkant van de muur te laten glijden. Volgens ooggetui gen heeft de vrouw echter beide benen gebroken, doordat zij het touw losliet en hard op Westberlijnse bodem neerkwam. Een ambulancewagen heeft haar met de anderen van de familie naar een zieken huis gebracht. De man. een 56-jarige huisschilder en twee van zijn zoons, een van 19 en een van 14 jaar, liepen schaafwonden op aan de handen. Alleen de achtjarige jongste zoon kwam ongedeerd in het Westen aan. Volgens de ooggetuigen heeft de Oost duitse grenswacht niets van de vlucht ge merkt. (Van onze radio- en t.v.-redactie) Bijna een uur te vroeg landde dins dagmiddag op Schiphol het K.L.M.- vliegtuig uit Tel Aviv. Aan boord be vonden zich de K.R.O.-verslaggevers Dick de Vree en Frans de Zwaan, die het voorrecht hadden gesmaakt om voor de K.R.O. en de N.C.R.V. radioreporta ges te mogen maken van de historische pelgrimage van Paus Paulus naar het Heilig Land. Eerst verscheen in de deuropening kardinaal Alfrink, die tijdens een tus senlanding in Rome in het toestel was gestapt. Kardinaal Alfrink, beminnelijk als altijd, gaf slechts een ontwijkend antwoord op onze vraag over het doel van zijn bezoek aan de Eeuwige Stad en werd daarna naar de speciale wacht kamer geleid. De K.R.O.-verslaggevers sjouwden moeizaam met hun apparatuur naar de perskamer, waar zij ons enige indruk ken gaven van hun vijfdaags bezoek aan Jordanië en Israël. Ze vonden het teleurstellend te horen dat hun repor tages af en toe. moeilijk verstaanbaar waren geweest door de enorme storin gen in de verbindingen. „We hebben nooit zo hard gewerkt als daar. Boven dien hebben we een enorme dosis ge luk gehad, want de Belgen, Engelsen en Amerikanen hebben vaak uren zit ten wachten voor ze een lijn kregen. De Italiaanse radio en t.v. was er met een equipe van 300 man, het concern Time-Life stuurde 80 en „Paris Match" 60 man. Toen wij in het perscentrum aankwa men vroeg een Duitse collega medelij dend: „Sind Sie nur allein?", en toch hebben wij efficiënter kunnen werken dan zij allemaal. Op het perscentrum in Jeruzalem kregen zij een Arabische perskaart, bo vendien beschikten zij over een Vati caanse en een Israëlische perspas, een geelwitte armband en een insigne. Mei al die officiële documenten konden zi zo vaak als zij wilden de grens tussen Jordaans en Israëlisch Jeruzalem pas seren. Bijzonder moeilijk was het vinden van logies bij aankomst. De hotels wa ren vol en daarom trokken zij langs de kloosters. Pas na het langdurig ram meien op de derde kloosterpoort ver scheen in de felle vrieskou een pater in pyjama, die zon'der een mantel om te slaan zich op straat begaf en hen via allerlei kronkelsteegjes en poortjes be geleidde naar een klein, achteraf gele gen hotelletje, waar nog een propere kamer voor drie personen vrij was. Het was vier uur 's nachts en om zes uur moesten ze al weer naar het 80 km verderop gelegen Amman, waar in de radiostudio de eerste band met impres sies zou worden doorgezonden naar Ne derland. Vol bewondering vertelde De Vree hoe de pauselijke vlieger captain Zu- charini de enorme DC-8 op de milli meter nauwkeurig op de juiste plek taxiede, terwijl het platform nauwe lijks groter was dan een middelmatig voetbalveld. Koning Hoessein zei heel bedeesd tot de H. Vader: „You are wel come, sir". De Vree vertrok onmiddellijk naar studio-Amman om zijn impressies aan de Nederlandse luisteraars te kunnen vertellen. Toen hij eindelijk de studio (Vervolg op pag. 7) Terwijl de meisjes zich op de over loop dapper tegen de indringer ver weerden, is een van hen naar de over zijde van de straat gerend om telefo nisch de rijkspolitie te waarschuwen. In het huis zelf is tot op heden geen tele foon, maar die zal er na de ervaringen van gisternacht wei spoedig komen, al dus de adjunct-directrice van de school, zuster Joan. Samen met een aantal andere leerlingen bewoont zij een zelfde soort „pension" naast dat van mejuf frouw Heesters. De eerste melding kreeg de opper wachtmeester binnen om tien voor half een. Dat telefoontje kwam van dokter J. H. A Basten-Batenburg, de over buurman'van de bedreigde meisjes. De opper kreeg nauwelijks kans een van zijn mensen op te bellen, want plotse ling scheen de hele straat de politie te willen alarmeren. Dat was trouwens geen wonder. Want het angstig gillen van de meisjes had de slapende buurt uit de eerste slaap gewekt. Niet alleen had het meisje dat naar de dokter ge rend was, de voordeur open laten staan, maar bovendien was de buitendeur tus sen de woonkamer en het terras open. De indringer had namelijk met de blote vuist het deurglas aan diggelen gesla gen. Met bloedende handen was hij dan ook boven aan de trap gearriveerd. „Het bloed zit nog op het behang", aldus de meisjes. (Vervolg op pag. 3) De directeur van het Amerikaanse Vredeskorps, Sargant Shriver, heeft koning Hoessein van Jordanië een boodschap van president Johnson over handigd, waarin deze hoopte de Paus op een geschikt tijdstip te ontmoeten. De directeur van het Vredeskorps zei, dat zowe] Johnson als de Paus voor een ontmoeting voelden, maar verklaarde met nadruk, dat er nog geen afspraken waren gemaakt en dat nog geen beslissing was genomen over de plaats en de tijd van de eventuele bijeenkomst. Naar wij eerst gisteren vernamen hebben Paus Paulus en patriarch Athenagoras van Constantinopel tijdens hun ontmoetingen in Jeruzalem gesproken over een mogelijke bestuurshervorming in de orthodoxe kerken en over het voor nemen van de patriarch het eiland Patmos tot bedevaartsoord van de gehele christenheid te maken. Op Patmos verbleef de apostel Paulus en schreef Johannes de Apocalyps. Twee landen van het Oosteuropese blok hebben geen aandacht geschon ken aan de reis var de Paus naar Palestina Bulgarije en Roemenië. Andere communistische landen hebben daarentegen wel melding ge maakt van deze gebeurtenis, die volgens radio Praag van uitzonder lijk belang is geweest. De Tsjechische radio zei, dat de Paus naar het Midden-Oosten was gegaan als een „boodschapper voor de vrede". Radio Boedapest noemde de ont moeting tussen de Paus en patriarch Athenagoras een belangrijke stap voorwaarts op de weg naar ver zoening en eenheid van de ver schillende christelijke kerken en zei, dat de Paus een beroep had gedaan op alle kerken in de wereld oude tegenstellingen te vergeten. Het pauselijke bezoek aan Jeru zalem heeft onmiddellijk nage werkt in Buenos Aires, waar Anto nio kardinaal Caggiano zich naar een Russisch orthodoxe kerk heeft begeven. Het bezoek is zonder pre cedent. Volgens de rooms-katholieke vica ris in Amman, mgr. Samaan, mag verwacht worden, dat Paus Paulus en patriarch Athenagoras elkaar in de loop van dit jaar in het Vaticaan opnieuw zullen ontmoeten. Een hoge Vaticaanse zegsman heeft verklaard, dat na de reis van de Paus naar het Heilige Land voor hem de mogelijkheid aanwezig is andere bezoeken buitenslands af te leggen als een reizende apostel voor eenheid en vrede. De zegsman zei, dat verwacht wordt, dat de Paus over enkele dagen zal beginnen aan zijn eerste encycliek, waarin hij de ervaringen van zijn pelgrimstocht naar Pale stina zal verwerken. De boodschap van Paus Paulus, waarin deze de Israëlische president Sjazar bedankt voor de gastvrijheid, die hem bij het bezoeken van heilige plaatsen in Israël is betoond, was „verkeerd" geadresseerd, zo werd gisteren medegedeeld. Waarnemers zien hierin echter een diplomatieke manoeuvre om de schijn van er kenning van Jeruzalem als hoofd stad van Israël te vermijden. De boodschap was geadresseerd aan „zijne excellentie de president van Israël, de heer Zalman Sjazar, Tel Aviv". De boodschap werd op het vliegveld Lydda ontvangen en ie mand van het personeel aldaar veranderde in de adressering „Tel Aviv" in „Jeruzalem", in welke laatste stad de president resideert.

de Stem | 1964 | | pagina 1