Bednarek: „Ik kon kinderen niet aan BARRY WIL HET WEL EENS PROBEREN HALF ZWAAR - HEEL LEKKER! Drievoudige moordenaar te Turnhout ontsnapt Jeugdwerk van Badings wist publiek te boeien LOONSITUATIE Rijksbemiddelaars wdleri de ..gele lamp ontsteken Morgen kort geding tegen stakende vissershond Klassieke huisvredebreuk kostte 25 gulden Internationals verdeeld Acteurs dragen Rika Hopper ten grave Derde dag Ausch wi tb-proces Actie duurt nog voort Genève krijgt medisch onderzoekcentrum Kritiek Haagse burgemeester op Zwolsman Christen-V rouwenbond verontrust over t.v.-programma Multimiljonair doodgestoken Ac hl maanden voor dodelijke messteek Franse Algerijnen naar Argentinië Inbrekers per trein betrapt CONCERTGEBOUWORKEST "b Stichting tc royaal met goedkeuring Vier Arrestaties inzake treinrami in Joegoslavië Ontsnapte meldt per ingebonden slak ik kom terug Speculaties over vacatures Burg. Becht als „gouverneur naar Overijssel? Weer Odstduitsers gevlucht Kleuter verdrinkt in emmer water Twee doden bij verkeersongeval f 1.- Dit is de Amerikaanse senator Barry Goldwater, die zich, zoals men weet, als republikeins kandi daat voor het presidentschap be schikbaar stelt. Hij stelt zich ook opnieuw verkiesbaar als senator. Velen hebben gisteren een laatste groet gebracht aan cle op nieuwjaarsmorgen op 86-jarige leeftijd overleden actrice Rika Hopper, die stond opgebaard in de tot chapelle ardente ingerichte hal van de Amsterdamse stadsschouwburg. Tot de talrijke kunstenaars die langs de baar trokken, behoorden o.a. Ida Wasserman, Fien de la Mar, Loudy Nij- hoff, Ellen de Thouars, Johan Schmitz, Han Bentz van den Berg, Paul Steenber gen, Guus Oster, Fred Sterneberg, Johan Boskamp, Bob de Lange, Jan le Maire, Jan Mens, de directeur van de toneel school W. Ph. Pos. Als slippedragers liepen naast de lijk wagen Caro van Eijck, Ko van Dijk. Al- bert van Dalsum. Wim van den Brink, M. van Spiegel, Peter Scharoff, Guus Her mus, Elly van Stekelcnburg, Rob Ge- raerds en G. Winter. Zij werden .geflan keerd door leerlingen van de toneel school. Overeenkomstig de laatste wens van Rika Hopper hield haar rouwstoet op vijf plaatsen stil: voor een studentensociëteit, het studententheater Kriterion, het ge bouw van de burgerlijke stand, de joodse invalide en het voormalige Rika Hopper theater. Op al deze punten werden bloe men aan de baar gehecht. Een ex-gevangene, die de Gestapo-bewa- king heeft geholpen in het nazi-doden kamp Auschwitz, heeft gisteren, tij dens de derde dag van het Frankfortse Auscluvitz-proces verklaard, dat het omgaan met kinderen het ergste werk was. „Zij wilden altijd roken en naar hun moeders toe", zei Emil Bednarek. „Ik droeg niet graag zorg voor de kin deren", vertelde hij de onthutste ge rechtszaal, „maar toch scheepten ze me met 40 kinderen op, nadat zij me eerst belast hadden met de zorg voor een slaapverblijf van de gevangenen in het kamp". „Ik kon hen niet de baas en ik vroeg enige hulp. De kinderen werden naar een andere plaats gebracht", zei hij. Volgens de tenlasteleggingen heeft Bed narek aan hem toevertrouwde gevan genen gedood. Hij zou een gevangene met een schop hebben doodgeslagen en hebben meegewerkt aan de dood van tien joodse vrouwen, die zich te- De Scheveningse vissersvloot is de laatste dagen binnengebleven als gevolg van de vissersstaking. Slechts enkele Tholense garnalenvissers verlieten gister ochtend de haven. Posters hebben aan kotterschippers, die naar zee wilden, het uitvaren belet. Ook in Vlaardingen duurt de staking voort. Gisterochtend voerden de kottereigena- ren een bespreking met de heer Koning, leider van de visserij-organisatie van het De Wereldgezondheidsorganisatie heeft een plan opgesteld voor een vele mil jarden dollars kostend wereldomvattend medisch onderzoekcentrum. Dit centrum zal het eerste in haar soort zijn en zal resultaten van gezamenlijk medisch onderzoek, afkomstig uit alle delen van de wereld, verzamelen. Het zal waarschijnlijk worden geves tigd in Genève. Het centrum zou onder andere als waarschuwingscentrum kunnen dienen. In het geval dat een zeker medicijn ge vaarlijk blijkt, weet het centrum onmid dellijk in welke andere landen dit zelfde medicijn ook in de handel is. „Het thalidomidegeval is een goed voorbeeld", zei een der woordvoerders, „de waarschuwing voor thalidomide ver spreidde zich snel genoeg maar zou nog sneller zijn verspreid indien er toen een wereldcentrum had bestaan dat als een soort centraal post had kunnen optre den". DE RAAD van commissarissen van het Algemeen Handelsblad n.v. heeft besloten in dc op 15 januari 1964 te houden bui tengewone algemene vergadering van aandeelhouders voor benoeming tot lid van de raad van commissarissen voor te dragen de heren S. J. van den Bergh te Wassenaar en ir. P. van Delden te IJmui- den. De burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M T. Kolfschoten, heeft in zijn gisteren in de vergadering van de ge meenteraad uitgesproken nieuwjaarsrede er aan herinnerd, dat grote en zeer grote congressen in het afgelopen jaar veel werk en levendigheid in Scheveningen gaven. „We moesten echter", zo zei hij, „ervaren dat hoewel de geschikte, ruim te er is de NAVO-conferentie dit voorjaar niet in Scheveningen kqn wor den gehouden. Hier kwamen de aan wijsbare belangen van staat, stad en badplaats nu eens openlijk in conflict met de „megalomane op grootheids waanzin gelijkende .aspiraties" van het huidige kustbewind. „Non tali auxilio" (niet met helpers van die soort) was het tijdige wederwoord der overheden. Dit voor Nederland beschamend voorval moet ons te denken geven Zoals bekend moet de conferentie thans in een kazerne worden gehouden. De Nederlandse Christen Vrouwen bond heeft gisteren aan de minister president het volgende telegram gezon den: „Het hoofdbestuur van de Nederlandse Christen Vrouwenbond, bijzonder veront rust door het lasterlijk en onwaardig tv-programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer", op 4 januari 1.1. door de VARA uitgezonden, verzoekt uwe ex cellentie maatregelen te nemen, die her haling uitsluiten". Het telegram was ondertekend door mevrouw S. H. Engelkes-Wijngaarden, presidente en G. R. Stienstra, secreta- resscT Hxusvredebreuk was ten laste gelegd aan een 20-jarige student uit Leiden die zich gisteren voor de Haagse politierechter had te verantwoorden. Het was een vreedzame huisvredebreuk met amoureuze inslag. De student aan bad nl. reeds lange tijd in stilte rijn buurmeisje Anneke, doch de vader van Anneke had daar cjeen waardering voor. De klassieke let teren studerende student volgde een oude beproefde methode om zijn geliefde te bereiken. Hij sloop in het nachtelijk uur haar slaap kamer binnen. Dit deed hij door via de dakgoot naar Het kamertje van zijn buurmeisje te wandelen. Hij klom door het dakraam en ver borg zich onder het bed van An neke Na enige tijd werd het slaap kamerlicht aangeknipt, doch groot was de ontsteltenis van de student toen hij van onder het bed niet zijn aangebeden Anneke maar een vreemd meisje zag staan, dat toe bereidselen maakte zich te ont kleden. Kleed je niet uit, ik ben hier", kreet hij vanonder het bed. Niet geheel onbegrijpelijk bracht de kreet enige ontsteltenis teweeg bij het meisje, dat een logeetje van Anneke was en haar slaapka mer zou betrekken. De vader van Anneke ijlde op het gegil naar boven en de student koos het ha- zepad door de dakgoot. „Ik heb eigenlijk spijt de politic in het geval te hebben gemengd zo verklaarde gisteren de vader van Annekemaar ik ivist natuur lijk niet dat hij het was. De offi cier van justitie concludeerde, dal f verdachte geen oneerbare bedoe- lingen had bij het vreemdsoortig bezoek, al vond hij dat deze „Ro meo" toch wel wat te ver was ge gaan. Hij eiste f 25 boete of 5 dagen hechtenis waartoe de rech ter de student veroordeelde. O.V.B. (Onafhankelijk Verbond van Be drijfsorganisaties). Tot gisterochtend had den zich al 92 personen laten inschrijven als bij de staking betrokken. Ook niet- leden van de O.V.B. worden gere gistreerd. Intussen is een kort geding aangespan nen tegen het O.V.B., de niet erkende or ganisatie van vissers, in verband met de stakingsactie. Het kort geding zal mor genochtend om 10.15 uur dienen voor de president van de Haagse rechtbank. Geëist zal worden dat het O.V.B. de vissers oproept het werk te hervatten. Er zal een dwangsom van f 50.000 gevraagd worden voor iedere dag dat dit niet ge beurt. Het O.V.B. zal beschuldigd worden van onrechtmatige daad, omdat deze or ganisatie de vissers tot staking heeft op geroepen en sommigen hunner aan deze oproep gevolg hebben, gegeven, terwijl zij al een dienstverband met de reder hadden. Zes kottcr-eigenaren uit Schevingen en één uit Katwijk zouden intussen een ver klaring getekend hebben, waarin zij zich bereid verklaren te spreken over een uniforme loonregeling in 't kotterbedrijf. Zij kregen daarop toestemming om uit te varen. Ook twee Katwijker loggers hebben toestemming gekregen de Sche veningse haven te verlaten, omdat hun rederijen een soortgelijke verklaring heb ben getekend. Volgens de bedrijfsorganisatie van zee varenden hebben de reders een verkla ring, dat zij bereid zijn tot besprekingen over uniforme voorwaarden, getekend ten overstaan van een IJmuidens lid van het actiecomité. Beide rederijen ontken nen dit. In Katwijk is gisteren het hele politie korps paraat geweest, omdat men verno men had, dat stakende Scheveningse vis sers wilden verhinderen, dat hun Kat- wijkse collega's per bus naar IJmuiden vertrokken om vandaag uit te varen. Er kwamen echter geen Scheven in gers op dagen. De 70-jarige multimiljonair William Bartholomae is in de keuken van zijn huis te Newport Beach in Californië dood gestoken. Zijn 25-jarige schoonzuster, een Spaanse danseres die vroeger onder de naam Carmen Gallardo optrad, is gearresteerd onder verdenking v moord. Bartholomae, die zijn groot vermogen vergaarde in de olie en de veeteelt, werd gevonden met twee steekwonden, die kennelijk waren toegebracht met een keukenmes. Hij 'werd doodgestoken toen bij ontbeet in de keuken van zijn wo ning aan zee die een half miljoen dollar gekost heeft. Zijn schoonzuster lag naast hem op de grond. Zij zei tegen de politie dat zij was flauwgevallen en niet wist wat er gebeurd was Carmens zuster Minola rende na de moord het huis uit en vertelde tegen de kapitein van het jacht van de multimiljonair wat er ge beurd was. Deze waarschuwde toen de politie. Het vermogen van Bartholomae wordt geschat op 11 miljoen dollar. Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren wegens zware mishandeling dc dood tot gevolg hebbend van de 35-jarige Haarlemmer J. Bram een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van voor arrest opgelegd aan de 22-jarige schecps- machmist P N. O. uit Haarlem, die op 1 april op dc Botermarkt in Haarlem Bram met een stilettomes in het hart stak. De man overleed ter plaatse. De verdachte, die twaalf maanden met af trek en van de rest vier maanden voor waardelijk wegens doodslag tegen zich had horen eisen, beriep zich op nood weer. Kort na het middernachtelijke uur was hij de als agressief bekend staande Bram op de Botermarkt tegengekomen. De man was dronken en ging de scheeps- machinist zonder enige aanleiding schop pen en slaan. De verdachte verklaarde in doodsangst te hebben verkeerd en in het wilde weg te hebben gestoken. Het gerechtshof wees het beroep op noodweer af en ook achtte het niet aannemelijk dat de verdachte in een hevige gemoeds aandoening heeft gehandeld, omdat hij na de steekpartij rustig is weggewan deld. gen cj^je gaskamer hadden verzet. Boven dien zou hij naakte gevangenen met water overgoten hebben om hen in een bittere kou te laten dood vriezen. De volgende ex-SS'er, die aan het woord kwam. was de thans 52-jarige dr. Franz Lucas, een voormalige Gestapo-arts. Hij wordt ervan beschuldigd dat hij gevangenen voor slavenarbeid en voor de gaskamers heeft aangewezen. Lucas sprak zo zacht dat de rechters op dracht gaven hem eenim crofoon ter be schikking te stellen. Hij verklaarde dat Auschwitz hem afschuw inboezemde. Volgens hem waren zijn bazen er niet over te spreken geweest dat hij een afschuwelijk mishandelde gevangene had geholpen en naar een ander ver nietigingskamp, Mauthausen in Oosten rijk, had gestuurd. De voormalige SS'er Gerhard Neubert verklaarde dat hij tijdens bijn gehele SS-opleiding enige moeilijkheden had ondervonden, omdat zijn vrouw joodse gelaatstrekken had. Hij wordt ervan beschuldigd gevangenen lucht en vergif te hebben ingespoten en te hebben ge holpen bij het werk in de gaskamers, waarin zo veel Europese joden de dood hebben gevonden. Hij verklaarde nog steeds met dezelfde vrouw getrouwd te zijn. „Is zij jodin?", vroeg een der rechters. Neubert zei, dat hij het niet wist, streek met een hand door zijn donkere haar en keek cle rechter recht in de ogen. De rechter scheen de schou ders op te halen. De drie beroepsrechters de zes overi gen zijn lekenrechters van wie de helft huisvrouwen uit Frankfort hebben er tenslotte in toegestemd om de Oost- duitse advocaat Friedrich Kaul tot het parket van de openbare aanklager toe te laten. Zij verklaarden dat Kaul als representant van twee van de drie Oostduitse joden kan optreden. De ver dediging heeft eenstemmig Kauls toe lating van de hand gewezen. Een van de verdedigers merkte op dat Kaul „een gereedschap van de Russische zone-regering is". In Argentinië wordt binnenkort de voorhoede verwacht van een groep Franse Algerijnen die in dat land een nieuw bestaan willen opbouwen. Zij be horen tot die Fransen die na de verki^j- ging van de onafhankelijkheid Algerië hebben verlaten. De kwartiermakers zijn enkele dagen geleden in Le Havre op de boot gestapt voor de reis naar hun nieuwe vaderland. De Franse landverhuizers zullen naaf- wordt verwacht coöperatieve boerenbe drijven stichten in de provincies Entre Rios en Santé Fé, waar veeteelt is en graan wordt verbouwd. Een politieman van de Franse spoorwegen, die pas met zijn dienst was begonnen, zag vanuit zijn voorbijsnellende trein, dat 2 inbrekers bezig waren in zijn ei gen weekeindhuis in de voorstad Luneville van Parijs. Eerst wilde hij aan de noodrem trekken, maar hij bedacht zich. Misschien zou den de inbrekers argwaan krij gen. Twintig minuten later sprong hij in Mancy naar de telefoon en riep het overvalcommando van Luneville op, dat even later de inbrekers met hun gestolen waar inrekende. De drievoudige Belgische moor denaar Sylvain d'Hoest, die vier jaar geleden tot 15 jaar opsluiting werd veroordeeld, is gisteren uit de psychiatrische afdeling van de gevangenis in Turnhout ontsnapt. Gevangeniscipiers ontdekten de ont snapping gistermorgen om half zeven en sloegen onmiddellijk alarm. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat de 25-jarige d'Hoest de tralies van zijn celraam heeft doorgeveild en blijkbaar langs aan elkaar geknoopte beddelakens welke hij een aan tafelpoot had bevestigd, de binnenplaats heeft be- ET PROGRAMMA door het Con. certgebouworkest o.l.v. de Haagse dirigent Willem van Otterloo voor de leden van het Nederlands Thea ter Centrum gebracht, werd geopend met de Derde symfonie van Henk Badings. Dit opus componeerde een onzer meest vermaarde Nederland se toondichters op 27-jarige leeftijd en het behoort zeker tot een van zijn markante scheppingen. Bijna dertig jaar na het ontstaan weet deze par tituur ons nog steeds te boeien door zijn fraaie vormgeving, polyfone en, in het harmonisch vlak, polytonale structuur, die echter nergens proble matisch of gewild en gewrongen klinkt. Hoewel Badings in het algemeen ab solute muziek schrijft, dringt er in zijn muziek, voortvloeiende uit de psychi sche gesteldheid van zijn wezen, steeds een bepaalde gemoedsstemming naar voren namelijk die der melancholie en weemoed. In zulke ogenblikken is zijn muziek van een aangrijpende schoon heid, zoals in deze symfonie het tweede thema van het eerste deel en vooral de inzet van het Adagio (3e deel), dat wel zeer typerend voor Badings' muzi kale psyche is. Daarentegenover staan momenten van grote dramatische span ningen van een haast krampachtige fel heid. die aan het klankbeeld een tra gische uitdrukking geven, met name hier het martiale hoofdthema van het eerste deel en zeer bijzonderlijk het ge spierde, heftige en agressieve rondo thema van het laatste deel. Willem van Otterloo kent deze parti tuur door en door en heeft het dan ook op de best denkbare wijze gerea liseerd Het auditorium bleek voor deze eigentijdse muziek veel waardering te (Van onze Haagse redactie) Het bestuur van de Stichting van de Arbeid staat van het college van rijks bemiddelaars nog een aanvullende brief te verwachten betreffende de huidige loonsituatie. Zoals bekend heeft het col lege in een eerste brief aan de stichting zijn bezorgdheid uitgesproken over de omvang van de loonvoorsteilen, zoals die in sommige gevallen thans door het bedrijfsleven worden ingediend. Het college heeft in zijn eerste brief niet concreet aangegeven welke loon voorsteilen in het bijzonder zijn bezorgd heid hebben opgewekt. De rijksbemid delaars zullen evenwel in een tweede brief nadere gegevens en specificaties daaromtrent verschaffen. Zodra deze tweede brief binnen is, zal het bestuur van de Stichting van dc Arbeid bijeen komen om een en ander te bespreken. De tweede brief van het college wordt spoedig verwacht. Uit kringen van de Stichting van de Arbeid zei men ons de brief van de De officier van justitie in Belgrado heeft gisteren bevel gegeven vier spoor wegemployés in hechtenis te houden in verband met een onderzoek naar het treinongeluk van afgelopen zaterdag in de voorstad Jajince, waarbij 61 mensen omkwamen en 162 gewond werden. Het zijn de stationschef van Jajince, die de tweede trein liet binnenkomen, hoewel er een trein op het spoor stqnd, de wis selwachter die zijn chef niet waarschuw de en de machinist en de conducteur van de trein die op het station stond, omdat zij geen gebruik gemaakt zouden hebben van de juiste signalen om de tweede trein op afstand te houden rijksbemiddelaars te beschouwen als ,,het hijsen van de gele lamp", die mo gelijk vooraf kan gaan aan „het hijsen van de rode lamp", indien dc rijksbe middelaars de situatie werkelijk ge vaarlijk gaan achten. Zoals bekend kun nen de rijksbemiddelaars t.a.v bepaal de ontwerp-c.a.o.'s aan de Stichting van de Arbeid het advies geven om niet tot goedkeuring over te gaan. In het uiter ste geval kunnen de rijksbemiddelaars zelf tot onverbindendverklaring van c.a.o.'s overgaan. In de huidige situatie lijkt het erop, dat het college van rijks bemiddelaars bespeurd heeft, dat de Stichting van de Arbeid een wat al te royaal goedkeuringsbeleid voert, terwijl men het er toch algemeen over eens is, dat uiterste voorzichtigheid moet wor den betracht om het moeizaam ver worven loon-akkoord niet te ontkrach ten. „Er schort iets aan de interne coördinatie tussen werkgevers en werk nemers", zo zei onze zegsman. Inmid dels heeft, zoals bekend, K.A.B.-voorzit ter Middelhdis zaterdag in Utrecht ook al een waarschuwing laten horen tegen de hoog opgeschroefde c.a.o.-voorstellen. reikt. Hierna gelukte het d'Hoest om de tafelpoot die tegen de traliestompjes was geklemd door het celraampje te wrikken en met zijn geïmproviseerde touw ongemerkt naar de vijf meter ho ge buitenmuur te rennen. Daar wierp hij de tafelpoot over de muur en klem de hem vast tegen de met glas be dekte bovenkant. In zijn haast om de straat te bereiken liet d'Hoest zijn ge vangenissandalen beneden aan de muur staan. Bloedsporen boven op de muur wijzen erop, dat hij zich bij het klim men heeft gesneden. d'Hoest droeg tij dens zijn ontsnapping zijn blauwe ge vangenistuniek. Er is onmiddellijk in de streek tus sen Turnhout en de Nederlandse grens een grootscheeps onderzoek ingesteld en alle politiebureaus in geheel België zijn gealarmeerd. Volgens de politie wordt d'Hoest zeer gevaarlijk geacht. In 1958 pleegde hij een roofmoord op een paartje in een auto die op een een zame plaats in de bossen bij Brugge stond. Enkele maanden later werd hij gegrepen, toen hij een boerenarbeider nabij Gent had gedood. MOURA LYMPANY hebben. Weer een bewijs dat goede he dendaagse kunst zeker door het publiek geaccepteerd wordt mits de taal ervan verstaanbaar blijft. De Engelse pianiste Moura Lympany sinds 1938 een vertrouwde podiumfi guur in ons muziekleven, speelde van Sergej Prokofjew diens Eerste piano concert. Het is in zoverre een op merkelijk werk, dat het door zijn acro batiek en virtuositeit meer epateert dan ook door zijn diepgang. In het totaalbeeld van 's com ponisten oeuvre is het beslist geen sterk werk en het kan niet in, de schaduw staan van zijn Derde pianoconcert. De tand des tijds heeft wel erg aan dit werk geknaagd en kan ons, afgezien van de pianistische acrobatiek, niet meer interesseren. Moura Lympany maakte er van wat er van te maken viel. We hebben res pect voor haar technisch kunnen; van haar muzikaliteit en „toondichterlijke" kwaliteiten kon zij ons ditmaal niets laten horen, daar deze „jeugdzonde" van de Russische componist hiervoor weinig gelegenheid schonk. Niettemin dankte het publiek haar voor haar vir tuoze prestatie met een warm applaus. Na de pauze vertolkte van Otterloo met het snel en exact reagerende or kest de Symfonie in d van César Franck. Cor Backers De 20-jarige J. D. uit Venlo, die ge detineerd was te Scheveningen en vo rige week wist te ontsnappen, toen hij onder bewaking naar het ziekenhuis werd overgebracht waar zijn over leden vader lag opgebaardheeft te kennen gegeven vandaag, dinsdag naar de gevangenis te zullen terugkeren. Hij deed dit in een ingezonden stuk in een krant in Venlo. waarin hij ook zegt te -zijn ontvlucht, omdat zijn bezoek aan het ziekenhuis anderhalf uur eer der plaats vond dan aanvankelijk was gedacht. Hierdoor zou hij een ontmoe ting met vrouw en kinderen mislopen, wat voor hem reden was de benen te nemen. Hij wilde in elk geval zijn fa milie zien. D. verklaart niet de be doeling gehad te hebben zich aan zijn gevangenisstraf van zeven maanden te onttrekken. Hij wil zich dan ook van daag bij de gevangenis melden. (Van onze Haagse redactie) De burgemeester van Tilburg, mr. Becht, is op het ogenblik kandidaat voor cle functie van Commissaris der Koningin in Overijssel. Moor die post is eerst gevraagd oud- minister (van Binnenlandse Zaken) mr Struycken, thans lid van de Raad van State. Mr. Struycken heeft evenwel bedankt. Over de kandidatuur-Becht is nog geen beslissing genomen. Zou mr Becht naar Overijssel gaan, dan zou oud-staatssecretaris drs. Gijzeis wel eens in Tilburg benoemd kunnen wor den. De heer Gijzeis staat ook op de nominatie voor Heerlen en Helmond. In het geval dat hij naar Tilburg zou gaan, zou drs. Gijsen van Kerkrade naar Heerlen kunnen opschuiven. Mr. Kranenburg, lid van de Socialisti sche Tweede-Kamerfractie wordt, zo als bekend, naar alle waarschijnlijk heid benoemd tot Commissaris der Koningin in Noord-Holland. Mr. Kra nenburg is onder minister Staf staats secretaris van Defensie geweest. Nog een socialistisch oud-bewindsman, na melijk mr. In 't Veld, destijds minister van Volkshuisvesting, is kandidaat voor een belangrijke post. Hij wordt ge noemd als opvolger van de heer Rei- nalda tot lid van de Raad van State. Elf Oostduitsers zijn er in de afgelopen dagen in geslaagd naar West-Duitsland te vluchten, zo is gisteren meegedeeld door de Westduitse grenspolitie. De politie zei, dat een van de vluch telingen vorige maand al de grens was overgestoken, maar weer naar Oost-Duits- land was teruggekeerd om vrouw en kind op te halen, die hij veilig door hetmij- nengebied langs de grens wist te brengen. De driejarige Anna Margriet van Duin is gisteren in een emmer water in de keuken van haar ouderlijk huis in Hip- polytushoef verdronken. Het ongeluk is gebeurd toen de ge zinsverzorgster afwezig was om bood schappen te doen. Bij haar thuiskomst vond de verzorgster het overleden meis je. De moeder van de kleuter was ziek en werd thuis verpleegd. Zij moest in overspannen toestand in een ziekenhuis worden opgenomen. Beursplein 5 heeft gisteren de nieu we week ingezet met een verdeelde stemming voor de internationale waar den. De discontoverhoging vrijdag jl. door de Nederlandse Bank ingesteld van 3,5 tot 4 procent had op het koers verloop van de internationale waarden gisteren geen invloed meer. Vrijdag avond daalde het koerspeil voor de hoofdfondsen op genoemde discontover hoging, doch hoofdzakelijk omdat Wall- street toen met wat stukken kwam aan dragen. Kon. Olie opende gisteren op f 179.90, om daarna op te lopen tot f 180,40, De stukken verlieten de markt op rond de f 180. De slotkoers van vrijdag was f 179,40. Gisteren kon men deze stuk ken kopen op f 178,60. De vraag voor deze aandelen kwam van lokale zijde, terwijl ook Londen belangstelling toon de. Philips en Unilever moesten een stap je terug doen op resp. f 150,20 en. f 140,20 (resp. f 151,30 en f 141,80). Men wilde in deze fondsen afwachten wat New York zou gaan doen. Vrijdag was er van deze zijde wat aanbod ge komen. In de Philipshoek stond één be langrijke koper. AKU stelde zich op 535 drie punten boven het slot van vrijdag. Dit op de mededelingen van de presi dent-directeur mr J. Meynen van dit concern over 1963. Hieruit, blijkt dat AKU over 1963 een achttien procent hogere omzet heeft ten opzichte van 1962. Zoals reeds eerder aangehaald, verwacht de beurs van AKU een bonus over het afgelopen boekjaar. Hoogovens waren twee punten hoger op 579,5. De omzetten in de internationale waarden bleven binnen nauwe grenzen. In Phi lips ging ogenschijnlijk het meest om. Wall Street gaf vrijdag een nieuw hoogterecord te zien van het Dow Jo- nes-gemiddelde voor de industrie-aande len op 767,68. De markt sloot er vast, doch voor de Nederlandse hoofdfondsen lager. In de lokale afdelingen werden alle aandelen van onroerende goederenmaat schappijen opnieuw hoger geadviseerd. De koersverbeteringen waren hier en daar zelfs fors. De beurs vraagt zich zelfs af of de forse koersstijgingen van de laatste veertien dagen voor de aan delen van genoemde onroerende goede- renmaatschappijen niet wat te gefor ceerd zijn geweest. Ned. '59 4'; Ned. '61 41/4 Ned. '47 31 j Ned. grootboek '46 AKU Hoogovens Philips Unilever Kon. Olie HAL Scheepvaartunie Amst. Bank Ned. Handelmij. Lucas Bols Mach. Breda Bijenkorf Drie Hoefijzers Ford Van Gelders Papier Heineken Hero Conserven Holl. Beton Mij. Kon. Zout Nijverdal - Ten Cate De Schelde Scholten Foxhol Simons errTb.f. en houth. Thomassen en Drijver Van Vlissingen Katoen Vredestein Zeeuwse Confectie Zwanenberg Organon Shell Oil Anaconda Bethlehem Steel General Electric General Motor Procter and Gamble Republic Steel Telefonisch avondverkeer AKU 534—535; Hoogovens 579; Kon. Olie 180.50—181.40: Philips 150.50—152.30; Uni lever 138.80—139.80. 3-1 6-1 94% 94 Va 94 «A 94 86''4 86% 87% 532 534 578 578% 151.30 150,20 141.80 140 179,70 179.8 115 li 114*2 139*2 138% 8 8xae 340% 342 1015 1040 215 357 359 920 925 230 230 451 460 465 774 775 201 i'2 201*2 228 230 700 690 b 135 135 785 770 Va 260 260 239 241 Va 385 383 905 915 17 *B 17% 48% 48% 33 34 87% 86 30 VB 79,*6 787 8 41% 42 tSEN VAN DINSDAG 7 jWl UI (Advertentie) Bij een verkeersongeluk op Rijksweg 15 (Den Deijl-Rotterdam) bij het ver keersplein Gorinchem zijn gisteren twee personen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 58-jarige heer P.J.B. uit Den Haag en de 51-jarige heer A.F.D. uit Voorhout. De door de heer B. be stuurde personenauto kwam in botsing met een vrachtauto met aanhangwagen, geladen met heipalen. Bij de botsing werd de voorzijde van de personenauto in elkaar gedrukt. De lading heipalen werd door de schok met kracht naar voren geduu/d en vernielde de cabine. De chauffeur van de vrachtwagen liep slechts onbetekenende verwondingen op. <$130 DRUM

de Stem | 1964 | | pagina 7