Loop van de bevolking..... TERNEUZEN WAS IN '63 NIET TE OVERTREFFEN Geheime locomotief raast over Duitse spoorrails „Instuif Kanaalzone start nieuwe jaar met „Mounties Jubilea 1964 Bespreking over sporthal te Goes FRANS PROTOTYPE VLOOG UIT ELKAAR Populariteit bij jongeren steeds groter PagMaP Pekton In Hoofdplaat geen verschil Concurrent van de vliegerij Waardering Uitstuif Paters Norbertijnen Grootse tijd Verdediging Mevrouwen-bende stal in winkels Verontwaardiging Omstreden hotel in Haamstede opnieuw geopend DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 7 JANUARI 1964 (Van onz.e verslaggever) Deels uit nieuwsgierigheid, maar vooral ter wille van de statistie ken, zijn de „schaapjes" de afge lopen dagen weer eens geteld, In de verschillende secretarieën zijn de geboorten en vestigingen over 1963 bij elkaar geteld en vermin derd met de som van de overle den en vetrokken inwoners uit de gemeenten. Het saldo levert een plus of een min op naar gelang de levensvatbaarheid van de gemeen te. Een enkele keer blijft het in wonertal in een gemeente, wan neer men twee achtereenvolgende jaarwisselingen vergelijkt, gelijk. Over 1962 gerekend was dat het geval met Vrouwenpolder, over 1963 wist Hoofdplaat het zo pre cies uit te kienen. TERNEUZEN heeft zich, qua inwo nertal, veruit het gunstigst ontwikkeld in de loop van 1963. Deze, zich in zekere zin Amerikaans ontwikkelende gemeen te, kreeg er in 1963 liefst 720 inwoners bij. Het totaal per 31 december jl. kwam op 17.549. Uit de ontwikkelingscijfers over de afgelopen jaren (de 15.000e eind 1957, de 16.000e begin 1960, de 17.000e begin 1963, de 18.000e waarschijn lijk dit jaar nog) zou kunnen worden afgeleid dat Terneuzen nu pas écht grote stappen gaat nemen. Hoe gezond de ontwikkeling van Ter- neuzen is blijkt uit werkelijk hoge vestigingsoverschot van 495. Daar komt dan nog eens een geboorteoverschot van 225 bij. Warmen Aan die ontwikkeling in de Kanaal zone warmen zich vooral Axel, West- dorpe en op enige afstand, Hulst. Alle dne hadden zij een vestigingsoverschot. AXEL zag zijn inwonertal met 90 ver meerderd (geboorten 146, vestigingen 306, overlijdens 63, vertrokken 299). Axel had op 31 december jl. 7941 inwo ners. Dit jaar kan deze gemeente de 8000 vol maken. WESTDORPE kreeg er 46 inwoners bij en bereikte het totaal van 2311. Tegen over een vestiging van 108 stond een vertrekaantal van 81. Het geboorte overschot bedroeg 19. HULST had een plus van 70, een heel wat beter resultaat dan de —10 over 1962. Behalve een geboorte-overschot van 55 werd zelfs een vestigingsover schot van 15 genoteerd. SAS VAN GENT blijkt zich, voorals nog, minder aan de ontwikkeling van Terneuzen te kunnen warmen De af stand is kennelijk nog te ver.'Toch had Sas van Gent een goede plus van 48 Dit was echter vooral te danken aan het hoge geboorte-overschot (66) Daar tegenover stond een vertrekoverschot van 18. Sas van Gent groeide naar een totaal van 4623 inwoners. Stap terii' OOSTBURG, het streekcentrum in wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen. moest evenals in 1962, een stap achteruit, nu zelfs een grotere stap: 14. Het ver- trekoverschot in deze landbouwgemeen- te bedroeg 51. Totaal aantal inwoners- 3914. Van de overige gemeenten in Zeeuwch- Vlaanderen, waarvan wij de bevolkings cijfers gisteren opvroegen, had alleen SLUIS een vestigingsoverschot (6). Sluis had bovendien een geboorte-over schot (plus 18) zodat dit stadje toenam in bevolking met 24 en een totaal be reikte van 2657. HOOFDPLAAT bleef, zoals gezegd, precies gelijk. Hier waren de cijfers: geboorten 16. vestigingen 38, overlijden 8, vertrokken 46. AARDENBURG in West-Zeeuwsch- V'laanderen had een voordelig eindsaldo van 4 cn kwaf op een totaal inwonertal van 3801. Voor Aardenburg gold een ver- trekoverschot van 31 en een geboorte overschot van 35. Voor wat de overige gemeenten in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen betreft kwamen Hontenisse, Vogelwaarde en Clinge dank zij hun geboorte-overschot nog tot een plusje, Koewacht. St.-Jan steen, Zuiddorpe. Graauw en Langen- dam hadden op het eind van 1963 min der inwoners dan aan het begin van dat jaar. De cijfers voor de laatstgenoemde ge meenten zijn: CLINGE: geboorten 70, vestigingen 89. overlijden 34, vertrokken 106. inwo nertal per 31 december 1963: 3661. Clin ge had een plus van 19. VOGELWAARDE: geboorten 59. ves tigingen 107, overleden 26, vertrokken 136. Alles bij elkaar een saldo van plus 4. Dat was in jaren niet gebeurd De grote trek naar de Kanaalzone schijnt hier wat geluwd te zijn. Vogelwaarde had per 31 december 1963 in totaal 3426 inwoners (in <*1949 waren het er nog 4000). HONTENISSE: boekte een plus van 8. Geboren 103, gevestigd 175, gestorven 52, vertrokken 218. Totaal aantal inwoners eind 1963: 5269. GRAAUW en LANGENDAM gingen opnieuw flink achteruit. Een geboorte overschot van 4 en een vertrekoverschot van 32 resulteerden in een achteruit gang van 28. De gemeente heeft nog 1377 inwoners. ZUIDDORPE had zowaar een sterfte- overschot. Tegenover een geboorte van 9 stond een sterfte van 14. In Zuiddorpe vestigden zich 17 mensen. Er vertrok ken er 18. De bevolking nam met 6 af en kwam op een totaal van 778. ST.-JANSTEEN had op het eind van 1963 vier inwoners minder dan aan het begin van dat jaar. Het totaal kwam op 3922 (geboorten 78, vestigingen 87, sterf- ten 40, vertrokken 129). KOEWACHT boekte een min van 10 en kwam op een totaal van 2470 In het vertrekoverschot van 31 zit het vertrek van zeven zusters (i.v.m. de opheffing van de meisjesschool) en het vertrek van de kapelaan. Zonder oneerbiedig te willen zijn zou men kunnen zeggen dat de geestelijkheid Koewacht, wat de be volkingscijfers betreft, de das om heeft gedaan in 1963. Anders Wat Zuid-Beveland aangaat: in GOES waren de juiste cijfers nog niet be kend. Goes had over 1962 de grootste aanwas van de bevolking (+404) van geheel Zeeland. Over 1963 zal dat anders liggen. Terneuzen is eenvoudig niet te kloppen. Wel wordt in Goes een ver meerdering verwacht van ongeveer 300. Dat zou Goes op een totaal van circa 16.150 brengen. In de Zak van Zuid- Beveland is een opvallende teruggang (vooral in OVEZANDE) waar te nemen. Ovezande had nauwelijks een geboorte overschot (5). Voeg daarbij een ver trekoverschot van 27 en de achteruit gang van 32 tot een totaal van 1334 is verklaard. De voorlopige cijfers van 's-HEEREN- HOEK wijzen evenzeer op een achter uitgang 9). Er was hier een geboorte overschot van 13 maar een vertrekover schot van 22. Per 1 januari 1964 had 's-Heerenhoek 1520 inwoners. Voor HOEDEKENSKERKE (KWADEN- DAMME en HEINKENSZAND konden dc bevolkingscijfers nog niet gegeven wor den. BORSSELE had een opmerkelijke plus van 33, dank zij vooral de impuls, die van de machinefabriek van v.d. Enden uitgaat. Het kleine Borssele had zelfs een vestigingsoverschot van 16. Borssele kwam op een totaal van 1521, dat is één meer dan in 's-Heerenhoek. 's-HEER ARENDSKERKE kwam met +58 ook bijzonder goed uit de telling. Deze gemeente kwam op een totaal van 4787. Er was een geboorte-overschot van 68. Vorig jaar had 's-Heer Arendskerke een min. KLOETINGE kwam op 2306 inwoners, louter door een geboorte-overschot van 30 De vestigingen en verhuizingen naar elders hielden elkaar hier in evenwicht, In KRUININGEN (HANSWEERT) liep de bevolking met 71 terug. Dit hoge ge tal moet worden toegeschreven aan de ontruiming varv het woonoord van de Ambonezen in de loop van 1963. Op 1 januari 1963 waren er nog 80 Ambone zen in dat woonoord. Het inwonertal liep terug naar 5049. KAPELLE boekte een plus van 12 en eea totaal van 4513. ooïfi AAï*TSDIJK groeide met 3 tot inwoners. Beide gemeenten hadden nun groei te danken aan het geboorte- overschot Hetzelfde geldt voor YERSE Kt dat nog een plus van 17 had cn een totaal van 4940 haalde- i;n?IlMAui?9BA'r,H moest, in tegenstel ling tot 1962 verlies incasseren. Het ge boorte-overschot van 57 kon het vertrek overschot van 60 niet goed maken. Aldus Burgemeester F. de Nijs van Graauw en Langendam zag zijn gemeente, die toch al zo klein is, andermaal aan zienlijk in inwonertal achteruitgaan. een min van 3. Totaal aantal inwoners per 31 december j.l.: 2936. Schaars Op Walcheren zijn de gegevens nog zeer schaars. De voorlopige cijfers van VLISSINGEN geven een verlies aan van 112. Daartegenover staat evenwel dat het uitbreidingsplan Paauwenburg van Vlis singen geheel in KOUDEKERKE ligt. In dat plan hebben zich in de loop van 1963 261 mensen gevestigd. Het is nu ook begrijpelijk waarom Koudekerke aan een plussaldo van 228 over 1963 komt (en dit terwijl het sterfte_overschot in deze gemeente niet minder dan 51 heeft be dragen. Vlisingen daalde officieel van 28.815 tot 28.703 inwoners. De cijfers van SOUBURG en MIDDEL BURG konden nog niet worden verstrekt Hetzelfde geldt voor de kerngemeente ZIERIKZEE. De kern ST.-MAARTENS DIJK had een mooie plus van 35, dank zij een geboorte-overschot (25) en een vestigingsoverschot (10) St. MaartenS' dijk kwam op een totaal van 2674. (Van onze verslaggever) Gisteravond heeft in Goes een bespre king plaats gehad tussen leden van het gemeentebestuur van Goes, de gemeen telijke stichting „Sportbelangen' en de pas opgerichte stichting „Sporthal Goes" Onderwerp van bespreking was de tot standkoming van een sporthal in Goes, Geconcludeerd werd dat in nauwe sa menwerking alles geprobeerd moet wor den om de sporthal zo spoedig mogelijk te verwezenlijken, Er is een soort taak verdeling opgesteld. DE AMERICAN Tobacco Company is entgekomen met de eerste sigaret waar bij op de verpakking het teer- en nico tinegehalte vermeld zijn. HET OPPERBEVEL van het Zuidvietna- mese leger is gewijzigd. Generaal Doeong Van Minh, de regeringsleider, wordt al gemeen opperbevelhebber. Minister van defensie generaal Tran Van Don, die ook chef van de generale staf was, is be noemd tot bevelhebber van de Zuid- vietnamese strijdkrachten en generaal Van Kim wordt chef van de generale staf. Met ongeveer 200 km per uur raast „een geheim" over het spoor wegtraject Bamberg - Forchheim: West-Duitslands snelste locomotief. Zij mag alleen van buiten gefoto grafeerd worden. Haar innerlijk blijft, uit vrees voor fabrieks- spionnen, voor iedereen verborgen. In tegenstelling tot vele soortgelijke experimenten in andere landen is het testgebeuren van de Duitse Spoorwegen voor het reizigersverkeer geen toekomst droom. Op zijn laatst in 1965 zal loco motief E 03 met een topsnelheid van 200 km per uur de sneltreinen op het ge ëlektrificeerde noord-zuid-baanvak van Hamburg naar München trekken. De reden voor deze behoefte aan gro tere snelheden: de spoorwegen vechten verbeten tegen de concurrentie van het steeds goedkoper wordende binnenlandse vliegverkeer Hun voordelen zijn gerief lijkheid en 'de centrale ligging van de stations. Bij een grotere snelheid zal de reiziger in de toekomst overwegen, of de tijdsbesparing van de vliegreis nog lonend is. Een andere reden voor de bouw van de locomotief E 03: West-Duitsland is on danks brede Autobahnen een te nauwe sluis voor het toeristische autoverkeer van noord- naar zuid-Europa geworden. De autoproduktie loopt op hoge toeren en de wegenbouw blijft achter. Zo poog den. de Duitse spoorwegen in de zomer maanden de automobilisten van de over volle straten weg te lokken. De slogan: „Sneller en veiliger met de Bundesbahn" had echter maar ten dele succes. Bij een normale verkeerssituatie is het eigen voertuig namelijk even snel als de trein. Dat wordt nu zeker anders. Reeds vijf minuten voordat de snelste loc van Duits land een spoorwegovergang op het proef- traject passeert, worden uit veiligheids overwegingen de spoorbomen dichtge draaid. Bijna geluidloos flitst de blauw gele E 03 met daarachter de rode meet- wagen voorbij. Men test de constructie onderdelen van de locomotief, de aan drijving. remmen, railconstructies, rij- draadsystemen en de stroomafname. „180 Kilometer per uur is voor ons een kleinigheid!" zei de chef van de proef- trein. En hij vertelt van de Japanners, die snelheden van 250 km per uur wil den bereiken en vaststelden, dat zij teveel wilden, en van de Fransen, die snelheden van 240 km per uur bereikten tot de brokstukken van de proefloc in het rond vlogen. ,,In onze proeftrein zult u, als wij u blinddoeken, geen ver schil bemerken tussen een tempo van 40 en 180 kilometer. liet is wel zeker dat deze loc ook 240 haalt. Maar ze ker is zeker. Wij zullen de trein later niet sneller dan 200 km per uur en gemiddeld met 1180 km per uur laten rijden". Na de grandioze start op 5 oktober jl. met de „Openings-show" te Terneu zen, het bezoek aan de Opera te Gent, waar velen hebben genoten van de operette „Paganini" en de bijzonder leerzame lezing van het Tweede Ka merlid over Oost-Berlijn te Zuiddorpe, waartussen door het Rocking-bal te Axel en het St. Nicolaasbal te Sluiskil, om het jaar 1963 af te sluiten met een ge zellige Oudejaarsbal te Axel op 28 dec. jl heeft de Instuif Kanaalzone, waarvan het ledental steeds crescendo gaat, gro te verwachtingen gewekt voor het jaar 1964. Steeds opnieuw blijkt, aldus vernemen wij van het bestuur, hoezeer de jeugd van de Kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaan deren deze wijze van amusement en vrijetijdsbesteding weet te waarderen. Dit doen de jongeren door hun grote opkomst, hun loyale steun vooral ook financieel maar meer nog door her haaldelijk en ongevraagd hun waarde ring te uiten voor de wijze waarop het bestuur deze avonden weet te plannen. Met ingang van het seizoen 1963-1964 werden er lidmaatschapskaarten inge voerd. Het is verheugend te mogen con stateren dat zeer velen aan de oproep van het bestuur gevolg hebben gegeven zich als lid te laten inschrijven, aldus een woordvoerder van het bestuur ook al kost dit maar f 1.50 per jaar Het lidmaatschap geeft de jongelui die geregeld de Instuif bezoeken reductie op de avonden en die is, gerekend over het gehele seizoen, niet gering. Maar wat belangrijker is: het verschaft het be stuur wat meer financiële armslag, want er komen heel wat financiën bij kijken. Dat die waardering niet alleen uit cte Kanaalzone komt, blijkt steeds weer opnieuw op praktisch elke Instuif-avond. i e ^eide Ranken van de kanaalzpne ni. uit het Land van Hulst en uit west- Aeeuwsch-Vlaanderen bezoeken regelma tig jongelui de avonden. Regelmatig ko men er verzoeken binnen om program- naboekjes. Velen laten zich als lid in schrijven, een bewijs dat de geboden irogramma's van om de veertien dagen 10-inoi £ewaarc*eerd worden. 1964 wordt al even groots ingezet als net programma waarmee het seizoen in oktober begon, nl. op zondag 12 ja nuari met ..The Mounties Cabaret Show" ZOa ï)r°gramma officieel heet. Met dit daverend programma voor de deur aan het begin van het nieuwe jaar laat het bestuur zien dat bij volledig vertrouwen heeft in de jeugd, door zo'n duur programma op haar verantwoor ding te durven nemen. Maar vertrouwende op de jeugd van de Kanaalzone en daarbuiten koesterde het bestuur een hoge verwachting en, naar men ons meedeelde, de belang stelling begint zich al danig te tekenen. De voorverkoop draait op volle toeren, zodat het er wei naar uitziet dat de gekke mannetjes van de Rudi Carell Shows a.s. zondag de Kanaalzone Instuif zullen doen daveren van het lachen voor een uitverkocht huis, want aan diverse verzoeken van. buiten de kanaalzone kon voorshands ni.et worden voldaan aange zien de plaatsruimte jammer genoeg niet onbeperkt is. Dat de Instuif Kanaalzone zich niet alleen binnen de grenzen van de Ka naalzone vermaakt blijkt wei doordat' ze er een paar keer per seizoen ook wel eens uitstuift. Ieder jaar wordt minstens een keer de Opera te Gent bezocht. Vorig jaar was er ook een gran_ dioze uittocht naar de IJsrevue te Ant werpen. Zo staat er nu ook een bezoek op het programma van een andere In stuif en wel naar west-Zeeuwsch- Vlaanderen te Oostburg op 25 janua ri a.s. waar door medewerking van de Instuif-Kanaalzone een rijk geva- riëerde Show-Bal-avond wordt gege ven. Dit is weer een heel ander type van amusement. Het is een grand-bal met twee orkesten (op het laatste moment zijn ook nog de succesvolle ,,Everley Stars" uit St. Jansteen ge contracteerd) waarbij verschillende vo calisten en duo's, het programma als intermezzo zullen onderbreken. Wij willen er één noemen en wel het „Duo Allegria." Dit is het duo dat in sep tember j.l. het door de AVRO geor ganiseerde televisie-tienerconcours „Nieuwe Oogst" met grandioze cijfers won. Ook uit oost-Zeeuwsch-Vlaanderen met name uit St.-Jénsteen blijkt be langstelling voor dit programma te be staan. Wellicht kan de Kanaalzone jeugd dit of het volgend seizoen ook eens een piek van het programma van de in wording zijnde Instuf in het Land van Hulst bezoeken. Een wens zoals die het vorig jaar door het bestuur van de In stuif Kanaalzone op een grote verga dering van alle leiders zowel kapelaans als leken is uitgesproken. De twee komieken „de Mounties Het snelle monster staat stil, ge reed om na een druk op de knop weg te flitsen. Ook bij de bediening van de trein zal men alle voorzorgen in acht nemen. Er zullen op deze locomotief altijd twee ma chinisten tegelijk dienst doen, want bij snelheden boven de 120 km per uur kan men niet meer „op het oog" rijden. Bo vendien moet het personeel jong zijn en een groot reactievermogen hebben. Totdat het voortrazende geheim echter de eerste passagiers zal vervoeren, moet het nog een hele reeks van beproevingen doorstaan. Meer dan 20 specialisten ne men de E 03 dagelijks onder de loep en meten bij topprestaties haar vurige pols slag. 50 jaar Norbertijn: 8 oktober mgr. Ign. C. Dubbelman, Berne, bisschop van Ja- balpur, India. 40 jaar Norbertijn: 29 mei broeder Gerardus Majella J. v. d. Laar, Berne te Heeswijk; 8 oktober de paters Fr. Xav. J. van Heertum, India; G. Th. Gloude- mans, Heeswijk; F. H. van der Heijden, Heeswijk; broeder Felix W. Strik, Hees wijk. 25 jaar Norbertijn: 11 juli broeder Ig natius J. Severijnen, India; 11 september pater A. J. Rijkers, Grimbergen, België; 12 september de paters G. P. Sijbers, Kongo en L. A. van Veen, Kongo; 15 september B. B. Siebelink, Tongerlo, Kongo; R. J. Schmeitz, Tongerlo (B.); 8 december broeder Tharsicius H. v. d. Velden, Brazilië. 60 jaar professie: 8 oktober de paters M. O. van der Hagen, Windberg <B.); M. P. Smits, Bruxelles (USA) en Th. H. Serrarens, Haarsteeg. 50 jaar professie: 8 oktober pater S.P. Tibosch, Hamborn (D.) en 9 oktober pa ter D. A. van Roosmalen, Eel-Ravels (B.) 40 jaar professie: 15 oktober G.B. Ten- wolde, Brasschaet (B.) 25 jaar professie: 19 maart broeder Bronislaus J. de Kievit, Tongerlo (B.); 12 september pater I.G. Vekemans, Aren- donk (B.): 15 september PL. Zijcrveld, Manchester (Engeland); 17 september de paters N.A. Bax, India; O.M. Vijfeiken, Haarsteeg: E. Th. van Kessel, India; H. Th. van den Eisen, Heeswijk; S A. van de Ven, Rome en 8 december broeder Leonardus H. Willems, Essenburgh (Har derwijk). 12'G jaar priester: 29 januari de paters A. Th. Buters, Hilversum; M.L. der Kin deren, India; G.J. Richter, Essenburgh, Harderwijk; O.J. Klesser, Heeswijk; W. J. Verbakei, Heeswijk; E. H. Lentjes, Geldrop; M.P. Thijssen, Heeswijk; J.P. Broeren, Heeswijk; P.J. Gevers, Fazenda Brazilië; L.L. van de Meerendonk. Hees wijk; E.F. Dekkers, Heeswijk; A.F. van Zeeland, India en 23 maart H.A. Anto- nissen. Grimbergen (B.) 25 jaar priester: 12 februari pater E.A. van Leeuwen, Schijndel; 23 juli de paters B.J. Michielsen. Winssen; B.H. Manders, India; A.H. Lcsger, Heeswijk; W.A. van Dortmont, IJsselstein; A. Th. Hollenberg, Bant (NOP); 6 augustus pater R. J. Keijzers, Brasschaet (B.); W. L. Rijk, Bostel (B.) 40 jaar priester: 28 september de paters S.J. Heesakkers, Katwijk en Klein Lin den; C.A. van Liempd, Heeswijk. 50 jaar priester: 10 augustus pater B.J. Werncri, Den Helder. 60 jaar priester: 9 oktober de hoog- eerw. heer H.A. van Heesch, emeritus abt van Grimbergen (B.) ATadat de televisie zaterdagavond een ni ergerlijk dieptepunt had bereikt, vertoonde ze ook een zeldzaam hoog tepunt: de reportage van het bezoek van Paus Paulus VI aan het Heilig Land. Dat was prachtig van actuali teit. Dat deed ons in de huiskamers meeleven met een gebeurtenis die tot voor kort nog onvoorstelbaar zou hebben geleken, een gebeurtenis, <die een belangrijke nieuwe impuls kan ge- ven aan de beweging naar eenheid, welke de Christusbelijders van deze da°en drijft. Onomwonden heeft de Heilige Vader zich uitgesproken voor wederzijds begrip, eerbied en liefde om de weg naar die eenheid te plavei en. Niet langer staan we in bittere twisten en met verwijten tegenover elkaar. Een groot verlangen naar broederschap doorstraalt de gehele christenheid. De Paus op pelgrims pad in het land waar Jezus leefde is er het levende symbool van. Hij heeft ook een bijzondere groet tot de mo hammedanen gericht, die eveneens in 1e ene God geloven, ja ook tot allen, die van goede wil zijn. En hij sluit ïen niet uit, die afkerig staan van het christendom, die zijn versprei ding pogen te verhinderen en vijandig staan tegenover zijn aanhangers. Hij 'raagt hun alleen maar hartstochte- ijk: Waarom? Waarom? Waar zulke woorden klinken horen we het beste wat thans gesproken kan worden. Dit n een groots decor, waar veel cultu ren samenkomen en de eenzijdige pre sentatie van het Geloof in Latijnse entourage en in „Roomse" vormen verdwijnt. Het is een hartverkwikkend schouwspel, dat de bede om eenheid slechts kan aanvuren, gekleurd als ze wordt door nieuwe hoop. Het is waar lijk een grootse tijd welke we bele ven. Dij het verlaten van het joodse deel van Jeruzalem heeft Paus Pau lus VI in een toespraak tot de Isra ëlische president behoefte gevoeld de nagedachtenis van zijn voorganger Pius XII te verdedigen. Beter dan een sensatiewekkend toneelschrijver kan hij erover oordelen, hoe deze kerk vorst tijdens de oorlog ook zijn zor gen heeft uitgestrekt tot de vervolgde joden. Hij was immers zijn staatsse cretaris in die dagen. Welnu, hij sprak woorden van verontwaardiging over de laster waaraan Pius XII. ,.deze grote Paus", is blootgesteld. Niets is onrechtvaardiger, zo zei hij, ten aan zien van het medelijden, de moed en de zachtzinnigheid van Pius XII. Dit getuigenis tegenover het hoofd van een staat, waar zo velen in hun ziel de bloedige striemen van de na zi-vervolging dragen, is wel van bij zondere betekenis. Het moet ook dege nen iets te zeggen hebben, die het op portuun achten het befaamde toneel stuk ook in ons land te brengen. Be tekent rechtvaardigheid ten opzichte van een historische figuur dan niets? De politie van Maastricht heeft drie geroutineerde winkeldievegges gearres teerd in een warenhuis. Het zijn drie ge huwde vrouwen, die vanaf oktober 1963 tot op het moment dat de politie hen op heterdaad betrapte, in de grote waren huizen van Heerlen, Maastricht en Ge leen voor honderden guldens hebben ge stolen. Het drietal had een eigen systeem ont wikkeld. Kleine verbruiksartikelen, zoals pakjes boter en pakjes koffie, verdwe nen in een zakschort. De grotere arti kelen, zoals damesvesten, schoenen, laarsjes, babykleren, jassen, vesten, truien en sjaals, stalen zij in georgani seerd verband, waarbij de een de dief stal beging en de twee anderen ver koopsters afleidden en op de uitkijk gin gen staan. IN DE RAI in Amsterdam is de achtste vakbeurs voor hotel-, café-, restaurant- en aanverwante bedrijven (Horecava) geopend. Het accent ligt dit jaar op de keukens. IN ARRECIFE op een van de Canarische eilanden, bevinden zich honderden tfee- risten die niet naar huis kunnen door het slechte weer. De VARA-uitzending van zaterdag avond krijgt nog een lange staart. Het was te verwachten. De veront waardiging is over een breed front losgebroken. Minister Bot is in actie gekomen en vier fractievoorzitters jammer dat het er geen vijf zijn hebben door middel van vragen ook van hun protest doen blijken. Nu kan men wel schermen met de goede bedoelingen, maar dan moet men een gebrek aan onderscheidings vermogen constateren, dat voor be heerders van zulk een belangrijk com municatiemiddel toch wel bijzonder bedroevend is. Het zijn kwajongens, die met dynamiet spelen. De VARA-lei- ding die dit programma sanctioneer de, heeft nu achteraf haar spijt be tuigd en de hele opzet van dit soort uitzendingen zal door het hoofdbe stuur nog eens duchtig onder ogen worden gezien. We herhalen het ad vies van ..Luister naar": Houd er mee op! Laten de „boze jongelieden" waar onder ook Mies Bouwman helaas is verdwaald, hun zure grapjes maar onder elkaar vertellen. Het televisie venster is er te goed voor. Censuur is over het algemeen een hatelijke zaak, maar waarachtig, ze kan wel eens noodzaak worden als dit misselijk bedrijf van baldadig ergeren en schokken niet wordt gestaakt. Plannen met vliegveld (Van onze correspondent) Eind vorige week werd te Haamstede opnieuw geopend het hotel „Witte van Haamstede", dat voorheen de naam Os- toerio-hotel cn nog vroeger „Deltahotel" heeft gedragen. De opzet van het grote hotel is wat gewijzigd. Ouden van dagen kunnen zich een vaste plaats verschaffen in dit prachtig gelegen hotel. Er is hier sprake van een soort vcrzorgingsflat. Het hotel is ingericht met centrale ver warming en verkreeg overal nieuwe vloerbedekking en verlichting. De eigenaren van deze zaak zien met grote belangstelling de ontwikkeling van het vliegveld Haamstede tegemoet. Vol gens hun mening zitten enkele particu liere vliegondernemingen met smart te wachten op een vergunning voor lan ding op dit veld. Ook Swiss-Air, Scan dinavian Airways System en Sabena zouden interesse hebben. Volgens de exploitanten moet het mogelijk zijn van Haamstede met zijn unieke omgeving het Wassenaar van Zeeland te maken' De moeilijkheid is dat de Rijkslucht vaartdienst eerst dan aan de gemeente vergunning wil geven tot exploitatie van het vliegveld, nadat de gemeente op haar kosten de oude startbaan heeft verwijderd, een karwei, dat door de ge meente niet alleen kan worden gedra gen. De heren Van der Bijl, exploitanten van het hotel-café-restaurant achten het vliegveld van zodanig groot (recreatie) - belang, dat zij willen trachten met hote liers. industriëlen en recreatie-exploi tanten van het eiland, samen met de ge meente. het eertijds zo drukke vlieg veld Haamstede tot nieuwe bloei te brengen.

de Stem | 1964 | | pagina 5