Vaag antwoord uit Den Haag GRATIS kerk in de wereld Walcheren Nieuwjaarsreceptie in Provinciehuis Zeeuwsch-Vlaanderen IN6U&PHONE Betty uit Brouwershaven wil slagen als slager Pater Borromeu wat zulten we nu doen? Fransman in Terneuzen aangehouden 2 2 VLISSINGEN Veerdienst Vlissingen- Breskens had veel last van mist Rendez-vous op hoog niveau WONINGVERDELING ZEELAND Matroosdie schipper doodde ontoerekenbaar Dagblad De Stem TERNEUZEN Mannenwerk in vrouwenhanden Visser brak voet bij val van steiger Biljarten om de Overbeeke-bokaal Als U NU begint, spreekt en verstaat U met Uw vakantie FRANS, SPAANS, ITALIAANS, ENGELS, DUITS of een andere taal. THUIS LEREN PER GRAMMOFOONPLAAT 26 LEVENDE TALEN f 10.- p. maand 126 LEVtNUt iHLCN t iu.- p. maann f BON Kuisheids-school Peertje" Wie dwaalt? Geen pasmunt Gemengde huwelijken Flauw of zout? Vergadering Kamer van Koophandel Zeeuwsch- Vlaanderen f HOOG WATER Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 6 JANUARI 1964 ZILVEREN DIENSTJUBILEUM A. I. VERSPRILLE De heer A. I. Versprille, meester-vak- man bij de P.Z.E.M. in de Nettendienst, vierde zijn zilveren dienstjubileum. Het personeel van de Nettendienst verzamel de zich ten huize van de jubilaris, waar de districtsingenieur, de heer G. van der Bij, hem op hartelijke wijze toesprak. Hij dankte hem voor de bewezen dien sten en bood namens bestuur en directie de gebruikelijke gratificatie aan. Ook de technisch ambtenaar van het district, de heer Vermue, sprak zeer waarderende woorden over het vakmanschap van de jubilaris; namens het personeel bood hij een aandenken aan; mevrouw Versprille ontving bloemen. Namens de personeels vereniging feliciteerde de secretaris, de heer P. Maljers, onder aanbieding van een kist sigaren. „JEUGD EN MUZIEK" De afdeling Vlissingen van „Jeugd en Muziek" heeft een programma samenge steld onder het motto: „Eigen avond" A.s. dinsdag treden een aantal leden op in de grote muziekzaal van de Muziek school. Het programma ziet er veelbelo vend uit met o.a. een concert voor hobo van Corelli; een sonate voor fluit en piano van Joh. Chr. Bach en verder wer ken van Schubert, Beethoven en Henge- veld. De toegang is vrij en het bestuur hoopt dat vele ouders nu eens van deze gelegenheid gebruik zullen maken, ter nadere kennismaking met de activiteiten van „Jeugd en Muziek". Verder verwacht het bestuur veel jeugdige leden. Kloetinge FEESTAVOND VOETBALCLUB De v.v. Kloetinge hield een feestavond voor haar leden in „Amicitia". De to neelvereniging „Onderling Kunstgenot" uit Goes bracht het blijspel „Soubrette" voor het voetlicht, waarmee de aanwezi gen zich kostelijk hebben vermaakt. Tot slot was er een gezellig bal, dat werd verzorgd door ,,The Orpheans". Het feest duurde tot in de kleine uurtjes. CONCERT EXCELSIOR De muziekvereniging „Excelsior" is verzocht medewerking te verlenen aan een concert in de Ned. Hervormde kerk door een r.-k. knapenkoor. De medewer king is inmiddels door „Excelsior" toe gezegd. Het concert zal medio januari worden gegeven. In de eerste helft van februari zal „Ex celsior" haar jaarlijkse uitvoering ge ven voor donateurs. Op 29 februari wordt deelgenomen aan een concours in Arnhem, uitgaande van de Nederlandse Federatie. GYMNASTIEKLESSEN Vandaag beginnen de lessen weer van de gymnastiekvereniging. Aan het eind van vorig jaar hebben een dertigtal jon gens en meisjes met succes de jeugd vaar- digheidsproeven van het K.N.G.V. af gelegd. De jury werd gevormd door mej. Gijzel uit Kapelle en de heer Van der Weele te Krabbendijke. (Van onze correspondent) De veerdienst Vlissingen-Breskens heeft tijdens de mistperiode van zater dag en zondag veel hinder ondervon den. Zaterdag is de dienst echter ge heel uitgevoerd, en zondag kwam alleen de dienst van 10.50 uur vanuit Vlissin gen te vervallen. De commissaris van de Konin gin in Zeeland, jhr. mr. A. de Casembroot, en zyn echtgenote hebben zaterdagmiddag in het Provinciehuis te Middelburg hun Nieuwjaarsreceptie gehouden. Vorig jaar kon dit traditionele rendez vous op hoog niveau vanwege de strenge winter geen doorgang vinden. Ook nu had het weer bijna roet in het eten gegooid. Oost-Zeeland zat tot Waarde dik in de mist. Op de lijn Krui- ningen-Perkpolder was het zicht echter juist voldoende om de boten te laten varen. Op delijnen Kats-Zierikzee en Vlissingen-Breskens zat men wat verder van het mistfront af. Heeft de ontvangst normaal in de ruime Statenzaal plaats, door verbou wingswerkzaamheden in deze zaal werd de ontvangst nu gehouden in de boven hal van het Provinciehuis en in de ka mer van Gedeputeerde Staten Hoewel de kamer van G.S. al gauw te klein bleek om de vele gasten, die hun nieuw jaarswensen hadden aangeboden, te kunnen herbergen, konden de vaste be zoekers van de nieuwjaarsreceptie deze verandering best waarderen. Vooral de dames, die niet zo gauw in de gelegen heid zijn dit deel van het Provinciehuis te bezoeken, stonden vol bewondering voor de voorname entree van het Pro vinciehuis en het witmarmeren maar toch speels aandoende trappenhuis naar de hal op de eerste verdieping. De com missaris en zijn echtgenote stonden mid den. in dez.e hal. Onvermoeibaar en op de hun bekende hartelijke wijze namen zij de gelukwensen van de tientallen autoriteiten en vrienden met hun echt genoten in ontvangst. In de kamer van G.S., waar de glaas- Als een van de vele Zeeuwse bur gemeesters bood ook de burge meester van Axel M.K. van Dijke (links op de foto met echtgenote) jhr. mr. A. de Casembroot en diens ega nieuwjaarswensen aan. jes en de zoutjes rond gingen, hoefde men zich al gauw beslist niet verlaten te voelen. Integendeel: men had zowel letterlijk als figuurlijk de grootste moeite om de zaal weer te verlaten. Indien alle wensen, die zaterdagmid dag zyn geuit, de provincie werkelijk ten goede zullen komen dan zal het een voorrecht zyn zich in 1964 Zeeuw te kunnen noemen. (Van onze redacteur) De minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid heeft G.S. van Zeeland ge antwoord op het advies, dat G.S. hebben ingezonden met betrekking tot de verdeling van de woningen voor 1964 over de gemeenten in de pro vincie. Zoals wij reeds berichtten, heb ben G.S. hun advies aan de mi nister vergezeld doen gaan van het verzoek Zeeland een extra contingent toe te kennen, om het enkele maanden geleden ontwik kelde plan voor arbeidsbesparen de bouw in een groot aantal ge meenten in oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, mogelijk te maken. Het antwoord van de minister op dit verzoek is niet onverdeeld gunstig geweest. Aan de ene kant meende de minister Zeeland geen extra woningen te kunnen toewij zen, aan de andere kant vindt hij echter dat het ratioplan in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen alle steun verdient. Een merkwaardig, maar ook een vaag antwoord. Zonder extra woningen zal het complete ratio-plan niet uitvoerbaar zijn. De minister geeft geen extra woningen, maar zou toch graag zien dat het plan in Zeeuwsch-Vlaanderen zou worden uitgevoerd. G.S. zijn er vrijdag jl. tijdens hun wekelijkse vergadering niet uitgekomen. De kwestie zal nu nog eens worden besproken met de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en bouwnijver heid te Middelburg. Mogelijk zal door dit onderhoud een duidelij ker uitleg van de brief uit Den Haag mogelijk zijn. Intussen moe ten de gemeentebesturen, wat be treft het bekend worden van de verdeling van de woningen voor 1964, nog even geduld hebben. De Nederlandse matroos A. M. uit Hansweert, die op 17 november van het vorig jaar in de haven van Antwerpen zijn schipper met een bajonet om het leven bracht, zal hoogstwaarschijnlijk niet worden berecht. In een psychia trisch rapport over de dader wordt ge zegd, dat hy geestelijk sterk gestoord is en dat zijn toestand snel verergert. Het drama deed zich voor aan boord van de „Amsterdam één", nadat de matroos met het slachtoffer, de 54-jarige J. Houtekamer, een aantal cafés had be zocht. De dader heeft steeds verklaard zich niets meer van de gebeurtenissen te herinneren. De Belgische justitie zal een dezer dagen beslissen over de aanbeveling in het psychiatrische rapport de man in een inrichting voor geestelijk gestoor den op te nemen. Breskens SCHIETWEDSTRIJDEN Luchtbuksvereniging Breskens heeft een vriendschappelijke wedstrijd gehou den tegen „de Missers" uit Sluis in hotel Casino. Uitslag: Breskens 847 punten, O. de Witte 174, J. Reynhout 169, P. Verspil- Ie 169, I. Verduyn 163, J. de Lyke 167, Sluis. 812 punten. H. Blaakman 170, P. Descamps 162, J. Crooimans 162, J. de Brpe 160, G. de Lyzer 158. De beschikbaar gestelde beker bleef in het bezit van Breskens. Vervolgens had nog een geluksschieting plaats, waar van de uitslag is: 1. O. de Witte, 2. L. Sigmond, 3. J. de Feyter, 4. A. v. Mul- kien, 5. I. Verduyn. AANRIJDING Nabij de middenhavendam had een aan rijding plaats tussen twee personenauto's. De personenauto bestuurd door A.C. kwam vanaf de oude veerhaven en wilde voorrang verlenen aan de auto bestuurd door J.v.d.L. Hierbij slipte de auto van C. op de gladde straat. Een aanrijding was niet meer te voorkomen. Er ontstond materiële schade. Groede TONEELAVOND De toneelvereniging Groede heeft in zaal Beun een toneeluitvoering gegeven. De heer Hoste kon een groot aantal aan wezigen welkom heten en sprak zijn vreugde uit over de goede opkomst. Opgevoerd werd het toneelstuk „Vader Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377 Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: "Klokstraat 1. telefoon 6252 Goes Alg. redacteur Exploitatie- voor Zeeland: inspectie Zeeland. F. DE LIGT L. K. M. DE JONG tel. 6252 Goes tel. 2377 HULST Redacteur voor Zeeuwsch-Vlaanderen P.G. KUYPERS, telefoon 2377 - Hulst privé 3327. Redacteur voor Walcheren: CH. SCHETS, telefoon 3566 Vlissingen Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren. K. MENU. tel. 6252. Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0.18 per mm 1 mm Ingezonden inededetinger. 214 mm gewone advertenties Bil contract aanziei.'iike reductie „Kleintjes": 3 regels ot minder 1 l.— elke regel meer 0,25 Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. BI) plaatsing ook ln de Brabantse oplage resp. 1,60 en 0,60. BI) 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Delkema", een blijspel in drie bedrijven, dat gedeeltelijk in dialect werd gebracht, hetgeen, op hoge prijs werd gesteld. Het stuk werd goed gespeeld. Na afloop was er bal, St.-Jansteen KENNEDYSTRAAT? Op voorstel van enkele raadsleden zou de straat die wordt aangelegd tussen de Burg. Ysebaertstraat en de Oude Drijdijck genoemd worden naar de overleden pre sident van Amerika J. F. Kennedy, De burgemeester als voorzitter van de raad vond het voorstel wel sympathiek maar zou na overleg in het college van b. en w. wel met een voorstel voor naamsaan- duiding komen nadat de straat was aan gelegd, want nu ligt er nog geen straat. Kloosterzande AUTOBOTSINGEN Op de Hulsterweg, nabij de Polderha ven, vond een autobotisng plaats waarbij een drietal personenauto's vrij ernstige schade opliepen. In verband met het mis tige weer kon de veerboot niet varen en stond een lange file auto's op genoemde weg op een eventuele overvaart te wach ten. Toen de heer v. d. G. uit Terneu- zen de file naderde, remde hij en slipte tegen de achterzijde van de stilstaande auto van de heer J. uit Doetinchem. De auto van J. schoot ook door en botste tegen de auto van G. uit Hulst op. Een der auto's werd zodanig beschadigd dat hij moest worden weggesleept. Niemand liep persoonlijk jetsel op. Óp de Hooglandse dijk botsten een personenauto, bestuurd door B., en een tractor bestuurd door W., waarbij de auto ernstige schade opliep. JACHTFEEST In de zaal van de heer de Waal werd met succes het jaarlijkse jachtfeest ge vierd. Behalve met eten en drinken werd de avond doorgebracht met een kaart- wedstrijd, waarvoor wild als prijs voor de winnaars beschikbaar was. PLATTELANDSVROUWEN In de zaal van hotel v. Leuven werd een gezellige avond georganiseerd door de Landbouw Jongeren Gemeenschap af deling Axel. De muziekvereniging „Con Amore" uit Lamswaarde, onder leiding van de heer C. v. Damme verzorgde op verdienstelijke wijze de muziek. De avond werd verder doorgebracht met to neel en voordrachten. Tot slot was er een bal. GEMEENTE TERNEUZEN Spreekuur Burgemeester. De burgemeester houdt op dinsdag 7 jan. 1964 geen spreekuur. Voor spoed zaken kunnen incidentele afspraken wor den gemaakt met de gemeentesecretarie. Ter hole FIETSER REED TEGEN AUTO Op de splitsing te Rustwat is de 67 jarige wielrijder P. de V uit Stoppeldijk in botsing gekomen met een auto. V. reed tegen de rechterzijde van de auto en viel met een smak op de weg. Na te zijn on derzocht mocht het slachtoffer naar huis. Rijwiel en auto werden beschadigd. (Van onze correspondent) Betty van Nieuwenhuijsen ui't Brou wershaven was er al heel jong van door drongen dat de vrouw geëmancipeerd is. Drie turven hoog dribbelde zij door de slagerij van haar vader en riep tegen alle klanten: „La'ter word ik slager, net als mijn vader". Nu 18 jaar oud, is Betty de eerste vrouwelijke slagers gezel in Zeeland. Maar Betty wil nog verder. Na haar eindexamen voor het gezellen-diploma Handvaardige Betty van Nieu wenhuijsen aan de slag. studeert ze nu verder voor haar vak diploma. Andermaal onderneemt zij, weer of geen weer, de lange reis naar Goes, waar zij de cursus volgt met een aantal mannelijke medeleerlingen. Overdag staat Betty in de slagerij en hakt en snijdt zij dat het een lieve lust is. Die slagersstudie liegt er niet om: „Iedere dag moet je leren. Uitgaan is er voor mij niet bij", meent Betty. Wanneer zij over anderhalf jaar met goed gevolg eindexamen heeft afgelegd, heeft Zeeland zijn eerste vrouwelijke slager, mèt een vakdiploma. Want sla gen doet Betty ongetwijfeld, daar zijn haar cursusleraren van overtuigd (Advertentie) Bij een routine-controle heeft de Ter- neuzense politie een Franse automobilist aangehouden, daar deze geen geldige documenten kon tonen. Bij een nader ingesteld onderzoek bleek dat de man, R. G., 24 jaar en afkomstig uit Avignon, in het bezit was van drie op verschil lende namen staande paspoorten en van een aantal autodocumenten. Hij ver klaarde, dat al deze documenten gesto len waren, evenals de Citroën ID 19 ken teken 256 ER 21, waarin hij reed. Hij deelde verder mede, dat hij de laatste tijd meerdere auto's in Frankrijk heeft ontvreemd. Sedert enkele dagen ver bleef hij te Sluiskil, zo vertelde hij de politie verder. Daar had hij benzine ge kocht zonder deze te betalen. In ver band hiermede deelt de inspecteur korpschef der gemeentepolitie te Ter- neuzen mede, dat eventueel gedupeer den zich met de gemeentepolitie in ver binding kunnen stellen. In afwachting van zijn eventuele uit levering wordt de Fransman te Terneu zen vastgehouden. Daar alle misdrijven in Frankrijk zijn' gepleegd, zal Interpol het onderzoek verder leiden. Zaterdag is te Breskens tijdens het lossen van vis de visser H. v. Hane- ghem uitgegleden, van het steiger ge vallen en in het water terecht gekomen. Nadat hij op het droge was gebracht klaagde hij over pijn in zijn voet. Dok ter Ossewaarde uit Breskens verleende de eerste hulp en liet hem naar het ziekenhuis te Oostburg brengen, waar men constateerde dat zijn voet op drie plaatsen was gebroken. In het Nederlands Koffiehuis te Middel burg werd een begin gemaakt met het driebandentoernooi klein biljart om de Van Overbeeke-bokaal. Het is voor de zesde maal dat dit toernooi wordt ge houden. De bekerhouder, J. Goense van DOS uit Ovezande, werd in de allereer ste partij verslagen door zijn clubgenoot J. v. d. Guchte, die bijzonder goed op dreef was. Van der Guchte won ook zijn drie andere partijen zodat hij halverwege het toernooi als de beste kanshebber kan worden gerekend. Goense zal ver der wel geen fout meer maken, zodat elke misstap van Van der Guchte nog tot een bijzonder spannende finale zal kunnen leiden. Een derde kansheber voor de bokaal is na de eerste speeldag nog J. van Iren van KOT uit Middelburg. Evenals Goen se wist hij drie van de vier partijen te winnen. De stand halverwege het toer nooi luidt: 1 J. v. d. Guchte, DOS Ovezande, 4 8 100 150 7 0.666: 2 J. Goense, DOS 4 6 94 163 4 0.576: 3 J. v. Iren, KOT Middel burg, 4 6 89 196 4 0.454; 4 W. Lefèvre, De Hoek, Middelburg, 4 4 86 185 4 0.464: 5 P. Oostdijk, DOS Ovezande, 4 2 65 145 4 0.448: 6 C de Jonge, idem 4 2 77 178 4 0.432: 7 C. Rijn, KOT Middelb., 4 2 79 193 4 0.409; 8 F. Landa uit Goes, 4 2 68 180 5 0.377 Het toernooi zal vrijdag en zaterdag worden voortgezet. proefplaat en brochure met volledige inlichtingen Op verzoek proefband 9± cm) sec. i.p.v. proefplaat) Amsterdam, Heiligeweg 43 (94) Tel. 248940 OP BRIEFKAART PLAKKEN 1 Zend mij Uw gratis prosp. Nr. 49 en Uw gratis proefplaat. Ik interesseer mij voor de taal. Ik heb een/geen pickup Naam: Hr./Mevr./Mej. Straat: Plaats:,,SB303 doorhalen waf niet van toepassing is. Kan ongefrankeerd zonder nadere adresaanduiding worden verzonden. ANTW9ORD KAART MACHTIGING No. 3015 AMSTERDAM Het zou ons sterk verbazen als over de documentaire van Michel van der Plas, „Uit het Rijke Roomsche Leven" spoedig het laatste woord gezegd zou zijn. Dit boek, dat in citaten, foto's en teksten van preken en liederen uit de jaren 1925-1935, een tijdperk van het meest burgerlijke katholicisme dat men zich kan voorstellen, laat herleven, is een knuppel in het hoenderhok. Het boek zelf geeft neutraal, met hoogstens af en toe een zachte ironie, het beeld van die jaren waarin „Roomsch troef" was, weer. Maar dit doende, verklaart het tevens een hele boel van wat ons nimmer duidelijk was. Namelijk: Hoe "is het gekomen dat tal van katholieken op dit moment met hun godsdienstvrijheid geen raad we ten? Vrijwel iedere katholiek van tussen de 30 en 40 jaar heeft een jeugd binnen een omheining van louter taboes ge had. Op gezag van de Heer (in „Uit het Rijke Roomsche Leven" doemt het weer grauw en angstig op!) werden de katholieken verplicht om in heel hun doen en laten, van voetballen tot stem men toe, de „Roomsche Zaak" in het oog te houden. Men ging niet turnen. Nee, men ging Roomsch" turnen. Men ging niet met een meisje uit neen, men ging „Roomsch" met een „Roomsch" meisje uit. Men ging niet naar de stembus, maar men ging er „Roomsch" naar toe. Klerikalisme vierde hoogtij, evenals eigendunk en zelfgenoegzaamheid van de naarste soort. Wij hadden niet alleen de wijs heid, maar ook de Heer in pacht. Christus mocht blij zijn, zo scheen het, dat Hij tijdens de communie op de tong van onze voortreffelijke „Roomsche" politici mocht liggen... Pater Borro meus de Greeve donderde via de radio over hel en verdoemenis. Op de scholen (aparte voor rijk, minder rijk en arm) werden onze kleine geesten nog verder onder druk gezet en in vele gezinnen, in de jeugdbeweging en in de „Room sche" verenigingen was het al niet veel anders. Wij waanden ons zeker! Alles was ge catalogiseerd, tot de zonden toe. Vooral de zonden van onkuisheid, welke een bijna per vers-gedetailleerde waarde schaal kenden. Het is bepaald geen dramatisering als wij zeggen, dat tussen 1925 en 1935 tal van katholieke kinderen mentaal eenvoudig zijn verknipt. Dat velen de dupe zijn geworden van een soort reli gieuze en culturele inteelt. Dat er trauma's zijn voortgekomen uit onze toenmalige kuisheidsopvattingen. Men kan duizenden excuses vinden voor het feit dat de jaren 1925-1935 een getto-sfeer hadden en het voor naamste is wel, dat dit praktisch in elke groep in de samenleving zo was, De maatschappij vertoonde zich aan ons als een samenstel van fronten. Er was een rood front, een protestants front, een „Roomsch" front, vaak on derling nog weer verdeeld. Van een open dialoog was geen sprake. Men barricadeerde zichzelf achter zijn stel lige zekerheden en bekogelde elkander voorts met dogma's, banvloeken en on heuse verwijten. Maar achter de barricade had men (althans toen!) zekerheid. Het was alle maal keurig vastgelegd. Wie „Roomsch" was, bezat de Heer, die (om Hem tot menselijke proporties terug te brengen, niet voor niets onzelievenheertje werd genoemd). Wie rood *was, had de ver blijdende zekerheid van de proleta rische revolutie en haar zegepraal. De protestanten van toen hielden verwoed vast aan hun principes en de Heidel- bergse catechismus. Staatslieden, die wij nu nog eren in de namen van stra ten en pleinen verkondigden feiten waarvoor wij hen nu met rotte appelen zouden bekogelen. Maar het kon toen, want men was zeker. De oorlog is als een scherpe beitel over dat „zekere leven" heengegaan en heeft er allerlei uitstulpsels van weg genomen. Al mogen we nog niet zeg gen, dat het hedendaagse katholicisme totaal en wezenlijk verschilt van dat van pak weg, 1930. De katholieken hebben poorten in hun geto gemaakt, maar velen hebben pleinvrees en dur ven er niet uit. En dat geldt vrijwel overal. Hoe weinig maken wij ernst' met het principe dat het er niet om gaat WIE iets zegt, maar WAT er ge zegd wordt? Hoe vaak schildert een confessionele of partijpers de verrich tingen binnen de eigen groep af als epische gebeurtenissen, terwijl die van „de anderen" er als kinderachtig ge stoei afkomen? Maar en dat is het verschil onze verbeten zekerheid. Die zeker- wü doen dit niet langer op grond van heid is er niet meer en als zü er nog mocht zijn de zelfge noegzame, zelfverheeriykende hoera- stemming dan wordt zü wellicht het sterkst door het concilie getemperd. Als er iets is wat deze tijd kenmerkt $an is er wel het motto: een ander kan ook wel eens gelijk hebben. En: elke dwaling (volgens ons dan) wordt opge roepen door een oorzaak binnen het lichaam dat zijn dwalingen niet als zo danig op tijd erkende. De zekerheid van 1925-1935, die ons toen de straat op dreef met strijdliede ren en vaandels (angstwekkend veel lijkend op die van de fascisten) is ons ontvallen. En er is geen andere zeker heid voor in de plaats gekomen. Die oude tijd ligt achter ons. We hebben haar vaarwel gezegd en van harte, mis schien zelfs wel met afschuw. Maar zij heeft ons toch gevormd. De zeker heid van toen is té lang een absolute geweest, dan dat wij ons nu buiten die zekerheid veilig zouden kunnen voelen. Velen onder de vaandeldragers van toen, zijn de neurotische zoekers van vandaag. Soms blijkt er iets van, b.v. op gespreksavonden, waarbij oudere mensen bijna smekend aan ge wijde inleiders vragen, hen toch alsje blieft te zeggen hoe en wat en waarom en hoeveel zij moeten geloven. Zijn de gewijde inleiders van een oudere jaargang, dan kan men ze soms horen zeggen, met iets van verwijt m de stem: Maar schud die angst toch van je af! Men zou naar waarheid kun nen antwoorden: Beste pater, die angst hebben we indertijd van u overgeno men! Jongere priesters zeggen soms, een beetje moedeloos: Ik wou dat ik zelf wist waarvan ik zeker kon zijn. En daarin hoort men dan in feite de gees telijke misère van zijn eigen generatie doorklinken. Met het oude is afgerekend, maar het nieuwe is nog niet geboren. Wij leven opnieuw r tussen een oud en een nieuw testament in met uiteraard een groot gradueel verschil, omdat ons concrete beloften zijn gedaan door Christus, maar het is toch wel een schok om te moeten ervaren, dat wij van deze be loften geen pasmunt kunnen maken, die wij in onze eigen kraam naar harte lust kunnen laten rinkelen. Dat het koninkrijk der hemelen VER DIEND moet worden is ons nooit dui delijker geweest dan juist in onze da gen. Met de gezapigheid van de derti ger jaren zouden we ons alleen be lachelijk maken. Dat is wel duidelijk. Maar in die gezapige tijd is juist ver zuimd om ons klaar te maken voor het atoomtijdperk, dat de mens notabene de middelen heeft verschaft om zelf een laatste oordeel te ontketenen. Als-wij volstrekt eerlijk zijn, dar durven we ook niet uitroepen, dat we het zelf wel kunnen klaren en dat er geen ernstige crisissen in het leven van de Kerk en van de godsdienst KUN NEN ontstaan. De kerk is in onze dagen geen vorm van een oudedagsverzeke- ring meer. De Kerk doceert en betoogt, dikwijls indrukwekkend eerlijk en vol zelfkritiek, maar zij staat niet langer tussen de mens en diens geweten. Die zekerheid zijn we kwijt. Nu moet blij ken wat onze katholieke jeugd waarc' is geweest, nu ontdekken we datzijnie. zo essentieel was als wij dachten. Borromeus de Greeve kon nog uitroe pen dat Christus nóóit op bezoek zor gaan bij een echtpaar dat gemengc getrouwd was. Nu weten we zo net no; niet, of Christus niet bij de gemengc gehuwden zou beginnen. Geen zinni;. mens zal hel en verdoemenis over eer. gelovige afroepen omdat hij weiger', katholiek te kiezen, katholiek te dan sen of te voetballen. De seksualiteit wordt (schuchter en ietwat gegeneerd) binnen de levenssfeer van de katholiek getrokken, na lange jaren als een vieze bijkomstigheid van het schep- pingsgebeuren op zolder te hebben ge legen. De geestelijke adviseurs verlaten de één na de ander de hun toever trouwde verenigingen en steeds meer organisatie met „sint" voor hun naam, besluiten om nu maar gewoon te gaan doen. Men zou kunnen zeggen, dat de tijd aanbreekt waarin de christenen het zout der aarde moeten gaan vormen. We moeten nu laten zien dat we niet gelogen hebben, toen we leuzen over sociale gerechtigheid aanhieven en het koningschap van de mens over de schepping predikten. De door Christus gewilde rechtvaardigheid moet zich nu gaan verwerkelijken. Maar heeft het zout zijn pittige smaak nog wel? Is het niet flauw geworden? En zijn onze kelen niet schor geworden door ons eendrachtig geblaat in de dertiger ja ren, toen we dachten dat je de vijand door veel geschreeuw wel zou kunnen verjagen? Zoals kinderen doen, die bang zijn in het donker? We staan nu in het volle, onbarm hartige licht.De onbarmhartigste schijn werper is natuurlijk onze zelfkritiek een handje geholpen door publikaties zoals die van Michel van der Plas, maar door nog tal van andere dingen. En wat zien we in dat licht? Forse, zelfbewuste mensen die hun innerlijke zekerheid hebben gevonden, of angstige kinderen bij een onweer? T. K. (Van onze verslaggever) Donderdag, 9 januari, 's middags om kwart over vier, houdt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z. Vlaanderen in nieuwe samenstelling haar eerste algemene vergadering in het Kamergebouw te Terneuzen. Als waarnemend voorzitter zal secre taris A Hendrikse deze vergadering openen, waarna een nieuwe voorzitter en onder-voorzitters gekozen moeten worden. Morgen, dinsdag 7 januari is het hooj water te Hansweert om 8.48 en 21.27 uur Terneuzen 8.22 en 20.59 uur; Vlissingen 7.53 en 20.29 uur; Wemeldinge 9.17 en 21.50 uur. GOES Grand 20 uur De wurger van BlacV moor, 14 j. MIDDELBURG City 20 uur Die lustige Witwe, a.l. HULST Bioscoopgebouw 20 uur Eerst de vrouwtjes, 14 j. J. Nys 15 uur Grote schieting De Graanbeurs 19.30 uur Nieuwjaarsbal TERNEUZEN Luxor 20 uur De danserei van de duivel, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 20 uur De Noormannen komen TERNEUZEN Luxor 20 uur De danseres van dt dui vel, 18 j.

de Stem | 1964 | | pagina 2