„Dit christenen. grote dag voor de voor alle mensen Jeruzalem, vol herrie, vol trots, hoge bezoeker toe juicht zijn <a v. r Iwatt ..Ik kom als een bedevaartganger, om te bidden op de Heilige Plaatsen' *73" is een Een ware via dolorosa.... Suiker 5 cent duurder tn J Flitsen rond 'spausen pelgrimage Gebed op de plaats waar Johannes Christus doopte ter licht Uitzinnig enthousiasme Nazareth „rode stad" Eerste begroeiing L. Magielsen (Breda) Ridder in Orde van St.-Silvester Saoedi-Arabië doet ook mee CD DAGBLAD VOOR ZEELAND TEGEN ISRAEL Vorst verdreven Krankzinnig druk Triomftocht Nieuwe fabriek voor synthetische garens in Breda 12 j voelt zich plezieriger, htpunt |03e JAARGANG No. 24478 UHgsve: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J, J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraal 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. Voor God, Kovivniv en Vaderland aoW MAANDAG 6 JANUARI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse e ilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst., Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) PELGRIM PAUS PAULUS SPRAK MET PATRIARCH ATHENAGORAS -i Toen Paus Paulus boven Cyprus vloog zond hij een boodschap aan president Makarios, waarin hij wees op de historische rol van Cyprus ton tijde van de H. Paulus en de H, Barnabas. Een ontroerde Maka rios antwoordde, dat hij zou bidden voor de vrede en eenheid onder de christenen. Gisteravond hebben de H. Vader, koning Hoessein van Jordanië en premier Esjkol van Israël een per soonlijke brief van president Johnson gekregen. De Italiaanse luchtvaart maatschappij „Alitalia" heeft besloten de DC-8, waarmee de Paus zijn bedevaart maakt, per manent ter beschikking van de H. Vader te stellen. Patriarch Athenagoras van Con- stantinopel is op het vliegveld van Amman een zelfde ontvangst be reid als Paus Paulus ten deel viel. De Birmese ambassadeur in Israël, die zijn nationale kostuum had aangetrokken om de Paus te verwelkomen, heeft daar spijt van gehad Hij moest n.l. anderhalf uur wachten en zijn kleding was veel te dun voor het koude weer. Ook het Russische persbureau Tass heeft melding gemaakt van de pauselijke reis, die als „zuiver godsdienstig en zonder politieke be doelingen" moet worden gezien, zo meldde Tass. De Russisch ortho doxe kerk heeft nog niet gerea geerd. Een Jordaans blad schreef gis teren: ,,De Arabieren in alle Ara bische landen verwachten van de Paus, dat hij zich zal uitspreken tegen de misdaad, die tegen de Arabieren in het land van Jezus is gepleegd". Een mohammedaans blad meld de: „De inwoners van Jeruzalem hebben de Paus ontvangen zoals Jezus zelf werd ontvangen, op Palmpasen" en „Het is voor de Arabieren van belangdat de Paus met eigen ogen kan zien wat grote mogendheden met het land heb ben gedaan. Nu kan hij de ramp van nabij zien". Een christelijk blad kwam uit met de kop„De Paus van de Vrede op het terrein van de oorlog". In Jordanië zijn uit voorzorg ruim 200 personen opgesloten. Zij staan bekend als fanatici en wor den na het pauselijke bezoek weer vrijgelaten. Toen de Paus bij de ruïne van de oude synagoge was werd hem een oude wijnpers getoond, evenals een molen en een stenen olijvenners, die dateren uit de tijd van Jezus. Gisteravond heeft Paus Paulus VI zijn eerste gesprek gehad met de Grieks-orthodoxe patriarch van Constantinopel, Athenagoras. Dat was histo risch bezien het hoogtepunt van de eerste twee dagen van 's Pausen pelgrimage naar het Heilig Land, de wieg van het Christendom. Toegejuicht door tienduizenden (mohamme daanse) Jordaniërs, katholieken, protestanten en joden, die hem in kinderlijke blijdschap en in soms benauwend enthousiasme omstuwden, heeft de H. Vader het eerste deel van zijn bedevaart beleefd. „Ik heb altijd gedroomd van een ontmoeting met Paus Paulus", zei patriarch Athenagoras zaterdag bij zijn vertrek uit Istanboel naar Jeruzalem. „Hij is een man met een groot hart. Het zal een grote dag worden voor de christenheid en voor het gehele mensdom", zei de patriarch. „Ik wil de Paus omhelzen als een broeder. De besprekingen zullen we overlaten aan de theologen De 77-jarige Athenagoras is een forse, blonde reus, wiens blijmoedigheid even typerend voor hem is als zijn streven naar christelijke eenheid en samenwerking tussen alle christenen, en ook met de mohammedanen. gatie in de oude binnenstad van Jeruza lem. De ontmoeting verliep niet zonder in cidenten. De Jordaanse veiligheidspoli tie. die vastbesloten was een herhaling van de wanorde van zaterdag te voor komen, zette twee Amerikaanse leken die de patriarch vergezelden, buiten de deur. Zij werden later weer binnengela ten. Een van de pauselijke wachten werd eveneens naar buiten verjaagd. Beide kerkelijke leiders begroetten el kaar bijzonder hartelijk. De patriarch kuste de Paus eerst, waarna deze zijn hoge bezoeker eveneens met een kus Daarbij heeft hij zijn eigen „via dolorosa" gehad... Maar onvermoeibaar gingen zijn zegenende armen ^fthenlgoras nam de hand van Paus omhoog en bleef zijn mond glimlachen. Paulus in de zijne en zo spraken zij Die vreugde van vele (elkaar vaak zo slecht enige tijd met elkaar. Aan het einde van het bezoek van verdragende) gezindten om het bezoek van de Paus de patriarch baden alle aanwezigen het en het feit dat tientallen miljoenen televisiekij- °nze Vader in het Grieks, kers, in geheel West-Europa en daarbuiten, de reis van de Paus als het ware op de voet hebben kun nen volgen, markeren deze historische gebeur tenis. Dat de pauselijke reis een pel grimstocht is blijkt uit deze foto wel heel duidelijk. U ziet hoe de II. Vader de steen in de Hof van Gethsemane kust. Twee gelijkgerichte motieven hebben duidelijk Paus Pauls VI gedreven tij dens zijn pelgrimage de bevordering van de eenheid onder de christenen en met name het herstel der eenheid tus sen orthodoxie en de katholieke kerk. Ten tweede de vrede tussen de volke ren, vooral in het door twist en na ijver verscheurde nabije Oosten. In de talrijke toespraken, welke de Paus hield meer dan 10 grote en kleine rede voeringen komen beide gedachten steeds weer terug. In een uiterst irenisch gestelde toe spraak sprak Paus Paulus er jegens patriarch Athenagoras zijn diepe ont roering over uit, dat na zovele eeuwen van stilzwijgen en afwachting de hoog ste vertegenwoordigers van de katho lieke kerk en de orthodoxie elkaar weer hebben ontmoet. Ofschoon deze ontmoeting nog niet meer is geweest, dan wat de Paus zei een broederlijk gebaar, toch is de be tekenis ervan onvoorstelbaar groot. De discussiepunten zijn niet aangeraakt. Dit was noch de bedoeling van de Paus, noch van patriarch Athenagoras. Wat wel de bedoeling van deze ont moeting was, formuleerde Paus Paulus, toen hij zei voorlopig moet de liefde nog groeien en nieuwe wegen vinden. De discussie over de leerstellige ver schillen, o-ver de liturgie en de kerke, lijke tucht worden aan de theologen overgelaten. Ofschoon wellicht onbedoeld heeft de pelgrimage aangetoond, hoe de alge mene achting in de wereld vóór de ka tholieke kerk gestegen is. Paus Paulus werd overal in het H. Land, zowel door de autoriteiten van het Arabische Jor danië als het joodse Israël met het grootste respect en de grootste eerbe wijzen ontvangen Dit bewees reeds de aankomst m Amman, waar koning Hoessein zijn gast begroette en hem hartelijk ontving. Nauwelijks had de Paus voet op Jor daanse bodem gezet of een zwerm dui ven. symbool va - vrede en goede wen sen, werd losgelaten. De Paus ontving een houtsnijwerk, vervaardigd uit olij- venhout uit de tuin van Gethsemane. De Paus bood aan koning Hoessein een waardevol horloge aan uit de 18e eeuw en bovendien medische appara tuur voor een ziekenhuis. Duidelijk stel de Paus Paulus het doel van zijn pel grimage boven de politiek toen hij koning Hoessein toesprak. Desondanks liet de Paus duidelijk zijn bezorgdheid merken over de onrust in het nabije Oosten, toen hij zei bij de H.H. Plaatsen vooral ook te zullen bidden voor de vrede. van Gethsemane, waar de Paus een uur zou bidden bij de acht olijfbomen, die nog uit de tijd van Jezus stammen. Ook hier drongen de mensen op en verbraken het cordon. De politie heeft zelfs de revolvers moeten trekken om nog enige afstand te bewaren. Voordat het H. TJur in de tuin van Gethsemane begon had de Paus de ker kelijke autoriteiten van Jeruzalem in de apostolische delegatie begroet de bis schoppen der kerken, geünieerd met Rome, de Armeens-orthodoxe patriarch en de Grieks-orthodoxe patriarch van Jeruzalem Benediktos. Deze laatste heeft zich steeds tegen de komst van de Paus verzet, maar' heeft hem toch zeer respectvol begroet. Vroeg in de zondagochtend verliet de Paus de apostolische delegatie voor zijn pelgrimage door Israël. In noord-Israël passeerde hij de grens voor een tocht van 450 km langs tal van plaatsen. Bij Megiddo werd hij begroet door de pre sident van Israël. Shazar. Ook hier ver zekerde de Paus in de meest plechtige bewoordingen, dat zijn pelgrimage uit sluitend gedreven wordt door geeste lijke beweegredenen: „Gij weet het, excellentie, en God is mijn getuige, dat wij bij dit bezoek door geen andere be weegreden gedreven zijn dan alleen gees telijke. Wij komen als pelgrim. Wij ko men de H.H. Plaatsen vereren. Wij ko men om te bidden". De tocht door Israël vond zijn hoogte punt in de H. Mis, welke de Paus op droeg in de Annunciatiekerk. Hier hield hij ook een schone homilie ter ere van de H. Maagd. Opvallend in deze toespraak was de vermaning van de Paus om de H. Schrift niet alleen maar letterlijk te nemen, maar vooral ook oog te hebben voor het fenomenologisch aspect, waardoor de waarheid zich openbaart. Het pauselijk bezoek in Nazareth was door de Israëlische autoriteiten met de grootste zorg voorbereid. Nergens waren de veiligheidsmaatregelen zo groot als in Nazareth, dat bekend is als de „rode stad". Maar toch waren de veiligheids maatregelen niet opgewassen tegen de menigte, van meer dan honderdduizend enthousiaste mensen. In de Annunciatie kerk liet de Paus de prachtige misgewa den, welke hij gedurende de H. Mis had gedragen, als herinnering achter. Na Nazareth bezocht de Paus Kana en Tiberias, vervolgens Capharnaum, waar hij de eerste steen wijdde voor de nieu we primaatskerk, gebouwd op de plaats waar volgens de traditie Christus aan Petrus het primaatschap der Kerk ver leende. Van Carphanaum weer naar Tiberias en vandaar naar de berg van Christus' verheerlijking: Tabor. Via Nazareth keer de de Paus via Megiddo terug naar Je ruzalem. waar hij rond 6 uur arriveerde voor een bezoek aan de in het joods gedeelte van Jeruzalem gelegen heilig dommen, zoals de zaal van het Laatste Avondmaal en de Dormitiokerk, ge bouwd op de plaats waar Maria volgens de traditie afscheid nam van het aardse leven. In de heilige stad Jeruzalem heeft gis teren de historische ontmoeting tussen de Paus van Rome en de patriarch van Constantinopel plaatsgevonden. Paus Paulus de Zesde en patriarch Athenagoras ontmoetten elkaar op het hoofdkwartier van de apostolische dele- In de Grot van Nazareth droeg Paus Paulus een H. Mis op, waa- - van u hier een beeld ziet Tijdens de viering van het 60-jarig be staan van de Nederlandse Katholieke Bond van Werknemers in de agrarische bedrijfstakken St. Deusdedit heeft mgr. Hendriksen, hulpbisschop van Utrecht, de benoeming tot ridder in de orde van St. Silvester bekend gemaakt van o a. het hoofdbestuurslid L. Magielsen uit Breda. Saoedi-Arabië heeft nu ook de uitno diging aanvaard om op 13 januari deel te nemen aan de Arabische topconferentie in Cairo ^over de. Israëlische plannen de loop van de Jordaan te wijzigen ten be hoeve van bevloeiingswerkzaamheden in de Negev. Nu hebben alle 13 landen die zijn aangesloten bij de Arabische Liga aan Nassers oproep gehoor gegeven. Er werd niet gezegd of koning Saoed dan wel de sterke man kroonprins Feisal die tevens premier is. naar Cairo zal gaan. Saoedi-Arabië heeft gezegd, bereid te zijn „alle verantwoordelijkheden te dra gen samen met zijn Arabische broeder landen". In hoofdzaak op grond van de nieuwe voor suikerbieten vastgestelde garan tieprijs van 65,en de daarmede verband houdende industriële suiker prijs zal de prijs van de suiker voor VANDAAG zullen 8000 metaal-arbeiders in de omgeving van Gent het werk neerleggen. Het overleg over hun loon eisen is n.l. mislukt. IN FLORIDA is een 15-jarige neger jongen gearresteerd. Hij heeft bekend vijf bejaarden blanke vrouwen te heb ben aangevallen en drie van hen te hebben gedood. DERTIG ZWEEDSE officieren zullen zich moeten verantwoorden voor hun onachtzaamheid, waardoor de Zweedse spion Wennerstroem een inzicht kon krijgen in defensie-geheimen. ZANZIBAR heeft de diplomatieke be trekkingen met Portuga] verbroken. IN HET Amsterdam-Rijnkanaal is het lijkje van een bijna driejarig jongetje aangetroffen. Hij werd al sinds 25 ok tober vermist. DE AL ZO LANG gezochte concentra tiekamparts Karl Bamor is momenteel lijfarts yran keizer Haile Selassie van Ethiopië'. Dit heeft Simon Wiesenthal, directeur van het joods documentatie centrum in Wenen bekendgemaakt. Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Zonnige perioden, maar ook wol kenvelden met later op de dag mogelijk wat lichte regen. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Lichte dooi. Vandaag: zon onder 16.44 uur. Maan onder 12.34 uur. Morgen: zon op 8.47 uur. Maan op 1.12 uur. Kort na de ontvangst op het vlieg veld zette de pauselijke colonne zich in beweging naar Jeruzalem. Hier liep de organisatie echter uit de hand, zo dat de Paus zelfs niet in de gelegen heid was daar zijn korte begroeting van Jeruzalem uit te spreken. Elk ceremonieel moest vervallen van wege de grote menigte, die de Paus wilde zien en dicht bij hem wilde zijn. Veel te laat kwam de H. Vader in het gebouw van de apostolische delegatie in Jeruzalem, waar hij enkele minuten had om zich te verfrissen na de ruim 100 km lange autotocht van Amman naar Jeruzalem en na de enthousiaste ontvangst daar. Zaterdagmiddag zou de Paus de Kruisweg van Christus volgen, maar het is voor hem een uitgesproken lijdens weg geworden. De menigte drong zo ontzettend op. dat de Paus volkomen in het gedrang kwam. Een uitzinnig en thousiaste menigte drong onweerstaan baar op en daartussen werd de H. Vader als het ware voortgedreven, Zijn ijzige witte gestalte was slechts af en toe zichtbaar tussen de menigte. Rond hem heen zwaaide men met palmtak ken en met blanke sabels. Later bood de Jordaanse regering haar ex cuus aan, omdat de ordediensten van militairen en politie niet sterk genoeg bleken te zijn Later in de avond zou dit zich nog eens herhalen in de tuin (Impressie van onze speciale verslaggever) JERUZALEM, zaterdag. Op de bruin bemodderde stenen langs de snel stromende Jordaan zitten her ders in oud-Bijbelse kleding. Hun kud de dwaalt verderop, zoekend naar wat schaars groen, maar zij bekommeren zich niet om hun dieren. Zij staren naar de zonderlinge drukte aan de andere kant van de rivier waar een blanke figuur omstuwd, verdrongen bijna tussen kerkelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbekleders voetje voor voetje afdaalt langs geïmproviseerde oevertreden. De Paus moet beschermd worden tegen de opdringende persmensen en enthousiaste nieuwsgierigen, wanneer hij aan de Prins-Abdoelabrug naar de Jordaan wil gaan, de rivier waarin Jezus door Joannes gedoopt werd. Het is zijn eerste feitelijke contact met het H. Land en hij is" zichtbaar ontroerd als hij over het donkere water kijkt. Tenger in zijn wit gewaad, het hoofd gedekt door de breedgerande rode hoed. staat de H. Vader tussen hoge priesters en officieren en hij heft de ogen op en kijkt bijna met blijde ver wondering van een kind naar de juichende mensen op de brug en over al rondom. Dan gaat hij naar de mi crofoon en spreekt, maar niemand kan hef verstaan hoe stil het ook is ge worden. Wanneer hij tenslotte het hoofd ontbloot en zegent met dat merk waardige gebaar van "zijn geheven armen, maakt iedereen bijna het kruis teken mee. Het is me nog een raadsel hoe de Paus weer in zijn wagen is geraakt tussen die dringende menigte die maar niet wijken wil. Vrouwen knielen om zijn hand te kussen, man nen strekken hun armen naar hem uit en de H. Vader wankelt bijna tussen de stoere militairen en politiemannen, die hem omgeven. Dit is nog maar het eerste contact na de plechtige aankomst in Amman, die ik, hoe indrukwekkend ook. gaarne gemist heb, om dit grootse ogenblik mee te maken. Vanmorgen ben ik uit Jeruzalem weggereden, een Jeruzalem dat onder een stralende zon ontwaakte en zich onmiddellijk zenuwachtig in beweging zetten. Soldaten hielpen de straten vegen en de politie kon het verkeer van de niet meer te tellen auto's met een perskaart nauwelijks baas. Maal ais het verkeer alle beschrijving tart dan gaat het er nog krankzinniger toe in het postkantoor waar de journalis ten elkaar omver lopen om hun tele grammen weg te krijgen. Van telefo neren spreekt men al niet meer. want als ik vraag hoe lang ik moet 'wach ten op een verbinding met de redactie zegt men hoopvol tussen de 30 en de 48 uur. Nog erger is de drukte van de mensen die een speciale reeks post zegels kopen. Ik ben blij als ik deze wirwar kan verlaten om mij op weg te begeven naar de brug over de Jordaan. Langs Bethanië leidt de weg naar de bergen van Judea. Geel-bruin en doods liggen ze in grillige vormen over het land en ze worden woester en eenzamer. Waar de weg er doorheen gevreten is glim men zij dofrood en vaalgroen. De weg kronkelt onophoudelijk en het panora ma wordt grootser door zijn trooste loosheid. Dan boven op een heuveltop is er opeens een ruïne met een stuk gevel dat er tegen aan geplakt schijnt. Het is een oude karavaanserail, de her berg van de barmhartige Samaritaan. Nu zakt de weg naar1 de Jordaan- vallei, maar eerst kom ik langs Jeri cho, lachend in het groen van vele bomen en dan bereik ik, dwars door het meest doodse land dat ik ooit ge zien heb, de Jordaan op de plaats waar Jezus gedoopt werd. Er staat een kapelletje en men verkoopt kleine fles jes Jordaanwater. veel helderder dan dat van de rivier In de verte spiegelt de Dodë Zee de hemel en zo strenge len zich in dit landschap oud en nieuw testamentorium tot een volkomen ge heel, tot dit H. Land waar nu de pau selijke stoet doorheen trekt. Een heli kopter scheert .vlak boven de onafzien bare autokaravaan die toeterend de wagen van de Paus volgt door de vale bergen van Judea, met op iedere heu veltop een soldaat scherp afgetekend tegen de lucht en hier en daar ruiters van het Arabisch legioen met wappe rende hoofddoeken. Opeens is er mid den in dit verlaten land een triomf boog en een troep mensen er rondom. Er staat een dubbel welkom op, dat van de inwoners van Jericho en dat van de Arabische bannelingen die uit een ander deel van dit H. Land naar hier gejaagd zijn en in kleine hutten hun uitzichtloos bestaan leiden. In de verte rijzen de bergen hoog op en op die bergen tronen frêle torens. Jeru zalem, de koninklijke stad achter de zware wallen, verwacht de Paus Van hier ziet hij een eerste glimp. Langs de weg wordt het drukker. Meer en meer mensen staan er in bonte kleren en velen wuiven met palmen als de snelle stoet voorbijgaat. Achter een bocht van de weg duikt plotseling Bethanië op met in het mid den de kerk rond het huis waarin Martha, Maria en Lazarus woonden. De pauselijke stoet komt tot een on verwachte halte tussen een dichte menigte van zusters, paters, kinderen, Jordaniërs die de politie bijna over rompelen. Op de platte daken der hui zen staan de mensen te wuiven en te roepen en dan klinkt het venite ado- remus wanneer de H. Vader zijn auto verlaat om het tweede bedevaarts oord te betreden. Een half uur ver wijlt de Paus op de plaats waar Chris tus gaarne vertoefde en dan heeft hij bijna dezelfde triomftocht als Jezus naar Jeruzalem. Jeruzalem viert feest, bevlagd ver sierd, verlicht, vol lawaai vol blijheid en vooral vol trots. Ik heb zusters en priesters gezien op deze doortocht wie de tranen van de wangen stroomden. Dwars door de feestende menigte trek ken zij zich in de avond terug naar hun kloosters, diep gelukkig dat zij van dit historisch gebeuren een glimp mochten opvangen. de consument met ingang van van daag, maandag 6 januari, met vijf cent stijgen van 1,02 tot 1,07 per kilogram. De garantieprijs voor suikerbieten van de oogst-'64 is bepaald op 65 p. 1000 kilogram suikerbieten met een suiker gehalte van 16 procent. In deze prijs is ter bevordering van een uitbreiding van de met suikerbieten beteelde oppervlakte landbouwgrond een pre mie begrepen van 6,—, die in de oude garantieprijs van 54,niet was opgenomen. In de nieuwe garan tieprijs is tevens rekening gehouden met de loonstijging in de landbouw. Voor het aanmoedigen van de nationale suikerproduktie heeft de regering naar het ministerie van Landbouw en Visserij mededeelt twee gegronde redenen 1. Het sterk gestegen prijspeil op de internationale suikermarkt met een veel hogere prijs van de importsuiker dan de binnenlandse bietsuiker. 2. De onderbezetting van het verwer kingsapparaat der suikerfabrieken, die het gevolg is van de sedert 1960 sterk verminderde met suikerbieten beteel de oppervlakte. Deze onderbezetting veroorzaakt hogere verwerkingskosten en dus duurdere suiker Achthonderd arbeidsplaatsen (Van onze verslaggever) Het bestaande bedrijfscomplex van de Algemene Kunstzijde Unie te Breda (de gebouwen van Artsilk en Hollandse Kunstzijde Industrie) zal worden uitge breid met een fabriek voor synthetische' garens. In deze fabriek, die alleen al achthonderd werknemers in de produk- tieafdelingen zal gaan tellen, zal Enka- lon en Terlenka worden vervaardigd. Dit heeft mr. J. Meynen, president directeur van de Algemene Kunstzijde Unie zaterdag in zijn nieuwjaarsrede in het Arnhemse Musis Sacrum" meege deeld. De toenemende produktie van sythetische garens en vezels en de be tekenis daarvan maakt een tweede ves tigingsplaats voor deze produktie naar het oordeel van de president-directeur wenselijk. De eerste was, zoals bekend, Emmen, waar nu nog een fabriek voor technisch en tapijtgaren in aanbouw is. De werknemers voor de nieuwe Bredase fabriek zullen hoofdzakelijk worden gerekruteerd uit geleidelijk vrij komend personeel uit de rayonsector. In Breda is in 1963 het novivlas- project van A.K.U. opgeheven. Voor dit project, waarin een kapitaal geïnves teerd was, bleken de verwachtingen te optimistisch.

de Stem | 1964 | | pagina 1