Kwart eeuw nylon veroorzaakte revolutie in het dagelijks leven P H. CAROTHERS ZO ANNONCEERDE AMERIKA IN 1938 DE GEBOORTE VAN: 'tdt'Le8* U'S Market f* "Nvlon a new word and a new material n NYLOhj ci [-OUnterk ME- «sss DAGBLAD DE STEM B" ^'r°: recies een kwart eeuw geleden kwam nylon op de wereldmarkt. Op 27 g oktober 1938 maakte de Amerikaanse firma E. I. du Pont de Nemours 1 uitvtnder Company de uitvinding van deze eerste geheel synthetische vezel voor het publiek bekend. Eerst werd nylon gebruikt voor het maken van borstels, daarna voor dameskousen. Thans vindt nylon toepassing voor meer dan 1500 produkten. Wij gebruiken het woord nylon zo dikwijls, dat wij ons vaak niet meer realiseren, dat dit ene produkt tijdens niet meer dan een kwart eeuw een stille revolutie in ons eigen dagelijks leven heeft veroorzaakt. Mttetut, ,v'wv X ?w* when cvcifytw fi*t» t»4 v*t<DW<^ Touwen en trossen van nylon zijn elastisch en sterk en gaan niet roesten onder inwerking van vocht. Nylontrossen hebben in kor te tijd een belangrijke markt veroverd en vooral de zeesleep vaart maakt op grote schaal gebruik van sleeptrossen van nylon. In 1942 werd nylon voor civiele .toepassingen aan de markt ont trokken. Nylon werd gebruikt voor oorlogsdoeleinden en lever de een belangrijke bijdrage tot het succes van de geallieerde le gers tijdens de tweede werldoorlog. Miljoenen meters nylon- stof werden verwerkt tot 3.860 000 grote parachutes die de mas sale luchtlandingsoperaties mogelijk maakten. Als een vouw zegt, dat zij een •paar nylons gaat kopen, weet men precies wat zij bedoelt: zij gaat een paar kousen kopen. De dames kousen zijn tegenwoordig in een zo grote meerderheid van gevallen van nylon gemaakt, dat de twee woorden voor vezel en eindprodukt vrijwel synoniem zijn. Eigenlijk is iedereen bij het gebruik van het woord nylon in eerste instantie ge neigd aan kleding te denken: kou sen, overhemden, nachtkleding, ja, alle soorten kleding. Maar nylon betekent zeker niet al leen kleding. Het produkt vindt toe passing op honderden andere ter reinen, in huis, in fabrieken, win kels, voor oorlogsdoeleinden, in trei nen, in de medische praktijk, voor sport, op schepen, eigenlijk overal. Iemand met een voorliefde voor sta tistieken heeft eens een lijst van pro dukten samengesteld, die geheel of ten dele van nylon worden gemaakt. Die lijst vermeldt 1500 namen. Na een opsomming van tal van produk ten in de kledingse'ktor volgt een grote verscheidenheid van voorwer pen, waaronder kampeertenten, kunstbloemen, scheepstrossen, red dingsvlotten, tassen, vlaggen, net ten, borstels, parachutes en horloge bandjes. Wij worden door nylon omringd, dik wijls in de vorm van produkten waarmee wij dagelijks te maken heb ben, zonder dat wij er nader verdere aandacht aan schenken, zo sterk is nylon deel van ons dagelijks leven gaan uitmaken. Toch bestond nylon niet, totdat, 25 jaar geleden, E.I. Du Pont de Nemours in Wilmington, in de Amerikaanse staat Delaware, de uit vinding van 's werelds eerste volle dig synthetische vezel bekendmaak te. Aan de ontwikkeling van nylon als commercieel produkt gingen ja ren van intensief wetenschappelijk speurwerk door een kleine groep geleerden onder leiding van dr. Wal- lece Hume Carothers in de labora toria van Du Pont vooraf. Om de belangrijke rol, die nylon thans in ons dagelijks leven speelt, te illustreren, is het slechts nodig het leven in het algemeen en het (moderne) huis van een willekeu rige familie aan een nader onder zoek te onderwerpen. Die familie bestaat uit man, vrouw en twee kin deren. De man werkt, de vrouw leidt het huishouden. Stel dat zij de trotse bezitters zijn van een auto. De heer des huizes beoefent in zijn vrije tijd.de hengelsport. Zij vormen een gewone familie, die tijdens de zomermaanden elk uur zonneschijn voor het buiten-zijn uitbuit. Waar heeft nylon de familie- garderobe buiten beschouwing gelaten nog meer bijgedragen om het leven van dit gezin te veraan genamen? In huis bijvoorbeeld. De deur laat zich gemakkelijk openen, zonder dat men door naar gepiep «wordt ge stoord. Dat komt omdat de onderde len van het slot en van de scharnie ren waarschijnlijk zijn gemaakt van nylon. In dt voorkamer hangen de in vrolijke kleuren gekozen gordij nen en de fijne vitrage. Van nylon gemaakt, of van een met nylon ge mengde vezel. Nylon is ook verant woordelijk voor de sprekende kleu ren van de wandkleden. Verder in de woonkamer: de bekle ding van de fauteuils: nylon. Idem de vloerkleedjes. Het eettafelkleed, omdat het zo gemakkelijk wasbaar is. Voorts zijn ook de schakelaars van het elektrisch licht van nylon vervaardigd. Het warme, sterke vas te vloerkleed: nylon. Het is gemak kelijk bestand tegen de dagelijkse aanvallen die kinderen tijdens het stoeien of spelen er op ondernemen. Dit kleed blijft langer goed dan andere kleden. Nylon is de duur zaamste vezel voor vloerbedekking. Om het tapijt te beschermen zijn de poten van de stoelen van gladde (nylon-) koppen gemaakt. Wij wenpen een blik in de slaap kamer. De bedsprei: van nylon, evenals het karpetje naast het bed. In de keuken is het nylon wat de klok slaat: de flessenopener aan de wand, de handvatten van de keu kenpannen, de scharnieren van de deuren en het fornuis. Delen van de wasmachine, de ijskast, de bladen van de turbine van de stofzuiger, ook gemaakt van gegoten nylon. De badkamer: het gordijn van de douche... van nylon. In het van ny lon gegoten bakje naast de spie gel staan vier tandenborstels, van nylon uiteraard, een borstel om de wastafel schoon te maken, van ny lon. En een aantal onderdelen van het scheerapparaat van de heer des huizes is van hetzelfde materiaal. Verspreid over het hele huis vinden wij voorwerpen die eraan herinne ren dat de uitvinding van Du Pont de aanleiding vormde voor een ware huisrevolutie". De pop van een der kinderen, het lint van de schrijf machine, de boodschappentas, het hengelsnoer, de schaakstukken, de len van de radio, het naaigaren, oer sterk, allemaal van nylon. Buiten, in de tuin of op het balcon, de zonnescherm of de parasol, de be kleding van de tuinstoelen, ja, U hebt het al geraden: nylon! En dan de auto. De hoezen over de stoelen, de veiligheidsgordels, de vloerkleedjes en de kap van het binnenlampje, waarschijnlijk ge maakt van nylon. Het garen dat de autobanden versterkt; in vele ge vallen nylon. Onder de motorkap stukken slang in de motor en bij de ophanging, nylon. Omdat gegoten nylon niet gesmeerd hoeft te wor den, vindt men nylon in vrijwel al le delen van de auto. Om alle toepassingen van nylon ook al zijn die in het kort te be schrijven, zou een boek nodig zijn. Het gebruik van nylon lijkt ongeli miteerd. In 25 jaar werd nylon van een ex periment uit de reageerbuis van de scheikundige tot een produkt, dat zijn waarde in de praktijk van het leven duizendvoudig bewijst. Om te helpen geld bijeen te brengen voor de Amerikaanse oorlogsleningen slaagde de filmster Betty Grable erin een paar nylonkousen bij opbod te verkopen voor het bedrag van 40.000 dollar. Dr. Wallace Hume Carothers, de uitvinder van nylon, werd op 27 april 1896 in Burlington in de Amerikaanse staat Iowa ge boren. Hij overleed, pas 41 jaar oud, op 29 april 1937 in Wilming ton, Delaware. Van vaderzijde stamde hij uit een familie van boeren en ambachtslieden, die oorspronkelijk afkomstig waren uit Schotland. Zijn moeder was van Schots-Ierse afkomst en ook haar voorouders waren voor het merendeel boeren en ambachtslieden. Reeds op jeugdige leeftijd toonde hij zich een liefhebber van boeken en lezen. Tijdens zijn studies onderscheidde hij zich door een uitermate grote ijver en zorgvuldigheid. Gereedschap was zijn liefste speelgoed en hij besteedde het grootste gedeelte van zijn vrije tijd aan experimenten. Na zijn middelbare studies te hebben doorlopen, ging hij aan de universiteit van Illinois chemie en natuurwetenschappen studeren, waar hij in 1924 promoveerde tot doctor in de natuurwetenschappen. In 1926 werd Carothers benoemd tot docent in de organische chemie aan de beroemde Harvard-universiteit. Toen brak het jaar 1928 aan; voor Carothers het begin voor het belangrijkste deel van zijn leven: hij aanvaardde de leiding van een fundamenteel researchprogramma op het terrein van de or ganische scheikunde bij E.I. du Pont de Nemours Company. Tijdens zijn onderzoekingen in de laboratoria van Du Pont vond Carothers, samen met een van zijn naaste medewerkers, dr. Ju lian W. Hill, in 1932 een macromoleculaire stof, waaruit in ge smolten toestand, met een glazen staaf soepele draden konden worden getrokken. Deze draden bleven ook na afkoeling buig zaam en zij bezaten, na te zijn versponnen, een aantal eigenschap pen die ze geschikt zou kunnen maken voor de toepassing als textiel. Helaas bleek echter het smeltpunt van de stof voor dit doel te laag te zijn. Niettemin was deze ontdekking een gebeur tenis, die het tijdperk van de geheel synthetische vezel zou inlui den. De volgende stap moest zijn stoffen te vinden, die een lang macromolecuul bezitten, maar waarvan anderzijds het smeltpunt hoog genoeg zou zijn om de vezels als textiel te kunnen ge bruiken. Tenslotte vonden Carothers en zijn medewerkers op 28 februari 1935 de stoffen, die hun vinding zouden vervolmaken. Uit adi- pinezuur en hexamethyleendiamine stelden zij een polymide samen nylon een produkt, dat op grond van zijn moleculaire structuur voorlopig „vezel 66" werd genoemd. Het was deze ontdekking die Carothers wereldberoemd maakte, hoewel hij de eigenlijke roem helaas niet heeft mogen meemaken. Hij overleed op 29 april 1937, doordat zijn gezondheidstoestand, tengevolge van een zenuwinzinking steeds slechter was gewor den. Het is een tragisch aspect van het leven van deze geniale geleerde, dat hij nimmer het woord nylon heeft gehoord en even min de zegetocht van de door hem ontdekte vezels heeft beleefd Want pas anderhalf jaar na zijn dood, op 27 oktober 1938, werd de naam nylon gelanceerd. FUNS TANS Honderden vrouwen vormden rijen die hele straten vulden en het verkeer blokkeerden, toen, na de tweede wereldoor log, een warenhuis in New York voor het eerst sinds ja ren weer nylonkousen aan bood. De „nylonslangen" be heersten jarenlang het straat beeld in tal van Amerikaanse steden.

de Stem | 1964 | | pagina 8