„LOOIERSGRACHT" IN DRIE MINUTEN WAS WEG Concurrentiedeur wijder open zetten Congres priesteropleiding kan belangrijk worden Consumentenbond pleit: Bubble-up "Baarle-Nassau wint handelsmerk-proces Cuba sou betrekkingen tot VS wel willen normaliseren -'1 Zoeken naar vermisten opgegeven Andere koers Eén sloep De verkoping in het openbaar WONINGINRICHTING SMULDERS N.v. Vliegtuig met negen man neergestort Eerste spuitdag trok in Goes veel belangstelling Oriëntatiedagen te Breda Nieuwe premier Peru in Luikse tandartsen in staking ONDANKS CASTRO'S SCHERPE TOON: Hulp Vredesoffensief De Wolf met pensioen Intiem afscheid 'bij AVRO DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 4 JANUARI 1964 (Van onze verslaggever) Het zoeken naar de drie ver miste opvarenden van de 500 ton metende Amsterdamse kustvaarder Looiersgracht, die gisteravond in de Westerschel- de na een aanvaring met het Z.-Afrikaanse koelschip Lang- kloof is gezonken, iv vij dag ochtend gestaakt. Men neemt aan, dat zij zijnverdronken. Het zijn de 38-jarige stuur man Harm Luders uit Peize, de 57-jarige kok Willem J. de Ridder uit Winterswijk en de 31-jarige Spaanse matroos Cel- so Geraldez Barreiro uit Moa- na, provincie Pontevedra. De twee Nederlanders zijn vermoedelijk met het vier jaar oude schip ten onder gegaan. De Spanjaard heeft men ver moedelijk na het zinken nog gezien. Ook hem heeft men echter niet teruggevonden. Alle acht geredden, onder wie de 44-jarige Spaanse matroos José Seren Pinedro uit Cam- bados, provincie Pontevedra, maken het goed. Het is een onthutste bemanning met een onthutste kapitein, die het nóg maar niet kan begrijpen. Op de Westerschelde was het donderdag avond nu eens glashelder weer dan weer dreven er uitgebreide en dich te mistbanken over het water. In een van die mistbanken, vlak bij boei 32A lag de Looiersgracht op rust. In de stuurhut stonden kapitein J van de Wal (Heemskerk), de Belgische loods R. Daveloose en de 19-jarige matroos Jac. Blok. Op het voorschip stond de Spaanse matroos Selso Bar reiro voortdurend de bel te luiden. De tweede Spaanse matroos, José Seren Pineiro, was bezig op het ach terschip Onderdeks bevonden zich machinist J. van Gulick (Haarlem), stuurman Harm Luders (Peize), de kok De Ridder (Winterswijk), de Oostduitse matroos L. Grabs, ma troos L. de Coo en assistent-machi nist C. Morren, de jongste opva rende. Kapitein van de Wal zag de lichten van het koelschip naderbij komen. Het schip zou, aldus verklaarde de kapitein, de Looiersgracht niet ge raakt hebben als het slechts dezelfde koers gehouden had. Plotseling ech ter veranderde de Langkloof van richting en stevende recht op de Looiersgracht af. De Looiersgracht werd midscheeps aan bakboord over- i 1 I varen. Van degenen, die onderdeks verbleven, hebben zich twee man niet meer naar boven kunnen wer ken, stuurman Luders en kok De Ridder. Machinist van Gulick was op het moment van de schok juist naar boven onderweg. Matroos De Coo, die op kooi lag, rende in zijn ondergoed naar boven en kon zich, als laatste, slechts met uiterste in spanning tegen de waterstroom, die de trap afgolfde, opwerken. In de hooguit drie minuten dat de Looiersgracht nog boven water bleef is op het schip getracht reddingsma teriaal los te sjorren. Het gelukte alleen machinist Van Gulick de werksloep los te maken. Dit kostte hem byna het leven, want zyn voet raakte daarby vast in een tros. Toen duidelijk werd dat de Looiers gracht niet meer te houden was. zijn alle opvarenden, die zich bovendeks bevonden, in het water gesprongen. Ze konden allen zwemmen. Enkelen grepen zich vast aan de werksloep, die onderste boven op het water dreef. Enkelen zwommen naar ver lichte reddingsgordels, die vanaf de Langkloof in het water waren ge worpen. Op de Spanjaard Barreira en jongmaat Morren na wisten de drenkelingen bij elkaar te blijven. De Langkloof zette zo snel mogelijk een motorsloep overboord, maar het heeft toch nog ruim een half uur geduurd eer de elf man, die in deze sloep zaten, de drenkelingen kon den binnenhalen. De Spanjaard bleef in de dichte mist zoek. Cees Morren werd later door de Langkloof opge pikt. De geredden werden stijf van de kou aan boord genomen van de kust vaarder „Seabreeze", die zo snel mogelijk koers zette naar Vlissingen. Er ontstonden verwarrende be richten over het aantal drenkelingen toen hierna door de mist ook de mo torsloep met de elf bemanningsleden van de Langkloaf zoek raakte, iets wat mogelijk werd doordat de motor van de sloep defect raakte. Na enige tyd werd de sloep op sleeptouw ge nomen door de Gentse tanklichter Victor H. Nog weer later zijn de elf bemanningsleden per sleepboot naar de Langkloof teruggebracht. Een van de zeven geredden, die gisteravond laat in Vlissingen aan land werden gezet, moest korte tijd in het St.-Jozefziekenhuis in Vlissin gen worden opgenomen, omdat hij olie binnen gekregen had. Het was Herbert Grabs, die gisterochtend al weer de stad in mocht om nieuwe kleren te kopen. Alle zes andere in Vlissingen aan land gebrachte schip breukelingen konden na een kort on derzoek in het ziekenhuis op eigen gelegenheid naar huis. Op de foto's: Geheel bovenaan de Looiersgracht', een fraaie, vier jaar oude kustvaarder. Onder kapitein J. v. d. Wal, die het ongeluk nog steeds niet kan begrijpen. In het midden matroos C. Morren, door de Willem' van rederij Muller uit Terneuzen aan land gebracht, telefonerend met zijn rederij. Ce$s dreef een half uur rond op twee reddingsboeien eer hij gered werd. Op de foto daarboven de geredden die in Vlissingen aan wal werden ge bracht. Zittend links loods R. Daveloose en met de lichte broek kapitein v. d. Wal. Tussen hen in matroos De Coo. Links pratend met een verslaggever machinist Van Gulick en matroos José Pineiro. Geheel rechts ma troos J. Blok. Een transportvliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht met negen beman ningsleden aan boord is neergestort in de Stille Oceaan. Door middel van een signaal, dat van het toestel werd opgevangen, kon men de vermoedelijke plaats van het onge luk vaststellen. Een twaalftal vliegtuigen is opgestegen en met een onderzoek be gonnen, dat voorlopig zonder succes is gebleven. Het vliegtuig was onderweg van Japan naar Hawaii. De Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst te Axel en Goes en de Bond van Agra rische Loonbedrijven in Zeeland hebben gisteren in de „Prins van Oranje" te Goes een algemene Zeeuwse spuitdag ge houden. Het was de eerste spuitdag van het seizoen in Nederland zoda behalve uit Zeeland veel loopspuiters, boeren en bestirijdingsmiddelenhandelaren uit de rest van het land waren gekomenIn to taal werd de spuitdag bijgewoond door meer dan driehonderd man. Ir. H. J. de Bruin, rijkslandbouwcon- sulent voor Planteziekten te Wageningen, hield een lezing over de ervaringen die men heeft met nieuwe onkruidbestrij dingsmiddelen in met name granen, bie ten en erwten. Ir. De Bruin zei dat vooral de onkruidbestrijding met che mische middelen vanwege de arbeitis- schaarste zo toeneemt. In dit verband is reeds een soort „vervuiling" op het land te bemerken door gemis aan hand kracht om het onkruid te verwijderen. De heer De Bruin zei dat het ver standig is om vooral in de granen met de chemische middelen te beginnen. De granen vormen een sterk gewas en be strijdingsmiddelen zullen de granen op zich niet aantasten. Gistermiddag hield dr. ir. D. van dei- Zaag, rijkslandbouwconsulent van de aardappelteelt te Wageningen, een le zing over de bestrijdingsmiddelen en -me thoden bij de ziekte Phytophtora. Om deze gevreesde ziekte onder de aardappelen te weren zijn o.m. nodig een goede grondbewerking met een juiste ontwate ring, gezond pootgoed en een goed aard appelveld. Nadat nog de film „De zwar te bomenluis" was vertoond sprak ir. De Wit, rijkslandbouwconsulent te Axel een slotwooi-d. Hij verheugde zich over de grote belangstelling op deze Zeeuwse spuitdag. Voorts wees hij op het belang van een goede samenwerking tussen de loonspuiters en de boer. (Advertenties) bij opbod van de winkel- en magazijn voorraden van van Tolbrugstraat 11 tol Markendaalseweg 3-15, Breda wordt alléén gebonden door de gerechtsdeurwaarder F. L. J. COPPENS. De Nederlandse consumentenbond Amsterdamse bakkerij, die begin decem- uieent dat bij het huidige krijgertje spe len van lonen en prijzen voor alles de concurrentiedeur wyder opengezet moet worden. De bond meen't, dat het, om een voorbeeld te noemen, nu het ogenblik is om, gezien de sterk gestegen vleesprijzen, de nog steeds geldende invoerheffingen (0,80 ct. per kilo) op het goedkopere be vroren Argentijnse vlees, niet zoals het plan is te halveren, maar radicaal op te heffen. Men vindt het nu ook de tijd om de (Van onze verslaggever) Het internationale congres over de priester-opleiding dat, zoals gisteren ter loops gemeld, in september in Maastricht georganiseerd wordt door het Instituut voor Europese Priesterhulp, kan wel eens een beJangryk congres worden. Dat valt af te leiden uit de mededelingen die de adjunct-directeur van het insti tuut drs. J. Peters gisteren op Bouvigne te Breda gedaan heeft tijdens zijn toe spraak tot de jongeren die deelnemen aan de driedaagse oriëntatiebijeenkomst welke daar thans gehouden wordt. Men verwacht dat de uitkomsten van het con gres van invloed zullen zyn op de be slissingen die het concilie ten aanzien van de seminarie-opleiding zal nemen. Mgr. dr. Franz Jachym, de aartsbis schop-coadjutor van Wenen en mede oprichter van het instituut, is namelijk verbonden aan de conciliecommissie die de priesteropleiding onder de loep neemt. Tachtig deskundigen hebben hun me dewerking aan dit congres reeds toege zegd. Zoals bekend vertoont de priester opleiding in Europa een grote verschei denheid. Het Nederlandse systeem klein- en groot-seminarie is zeker niet de alleen-zaligmakende weg naar het priesterschap. Dat werd op de eerste dag van de oriënteringsbijeenkomst reeds opgemerkt door de directeur van het instituut mgr. dr. J- J. Dellepoort in een toespraak waarin hij de grondslagen en doelstellingen van het instituut uiteen zette. Drs. J. Peters vertelde de jeugdige deelnemers gisteren hoe het instituut in de praktijk werkt. Men vroeg hem na zijn toespraak op de man af hoe hij, een leek, aan het instituut verbonden was geraakt. Uit zijn antwoord bleek dat zijn contacten met mgr. Dellepoort in Breda gelegd zijn, namelijk in de jaren dat deze aan het KASKI was verbonden, en drs. Pe ters hoofd was van het interparochieel sociaal charitatief centrum te Breda. Op verzoek van mgr. Dellepoort, toen nog leraar aan het klein-seminarie van het bisdom Breda, schreef hij een sociolo gist e studie over het priester vraagstuk in het Duitse diocees Paderborn. Van het een kwam het ander: toen het insti tuut werd opgericht, werd drs. Peters de rechterhand van dr. Dellepoort, die er directeur van werd- Uitwisseling De oprichting van het instituut is een rechtstreeks gevolg van het internatio nale congres over het Europese priester probleem, dat dr. Dellepoort in 1958 in Wenen organiseerde. Al in 1952 had mgr. Jachym erop gewezen dat de priester nood in sommige gebieden van Europa gelenigd zou kunnen worden door uit wisseling van krachten en wederkerige broederlijke hulp. Na het congres werd het secretariaat voor Europese Priester hulp gesticht, dat aanvankelijk gevestigd was in Breda. Later werd het instituut opgericht, dat nu gevestigd is in de Stokstraat te Maastricht. Het instituut onderneemt vele activi teiten, maar de meest spectaculaire on derneming is wel de oprichting geweest van het Europa-seminarie, dat een nieuw gebouw krijgt in Rothem-Meers- sen bij Maastricht. Hier worden jonge mannen tussen 18 en 25 jaar voorbereid op hun priesterstudie aan de seminaries van de buitenlandse bisdommen waar zij willen gaan werken. Zoals gisteren gemeld, wil het instituut dit jaar een dergelijk seminarie ook oprichten in Madrid. Aanvankelijk waren de studen ten aan het Europa-seminarie meren deels Nederlanders, maar thans is de meerderheid van niet-Nederlandse af komst, aldus drs. Peters. Vakantiewerk Een andere activiteit van het instituut is de uitzending van priesters naar de Europese noodgebieden. Bovendien stelt men Nederlandse priesters in de gele genheid tijdens hun vakantie in het bui tenland te gaan werken. Hun overwerk te confraters in de noodgebieden kunnen dan enkele weken vrijaf nemen. Tot nog toe hebben tachtig priesters aan dit „vakantiewerk" deelgenomen. Niet alleen biedt men aldus praktische hulp, maar men bevordert zo ook de door- s&omin.g van ideeën en gedachten in de Europese kerk. Het instituut houdt zich verder bezig met de nazorg voor de uitgezondenen. Met de seminaristen, die in het buiten land aanvankelijk wel met aanpassings moeilijkheden te kampen hebben, onder houdt men een briefwisseling en zo no dig ontvangen zij, evenals de uitgezon den priesters, financiële hulp. Het me rendeel van de benodigde geldmiddelen krijgt het instituut van de bisdommen waarnaar het seminaristen en priesters uitzendt. Het instituut, aldus drs. Peters, is thans ook doende een documentatiecen trum te stichten ten behoeve van dege nen die zich bezighouden met de vraag stukken van priesterroeping en -oplei ding. Behalve drs. Peters spraken op Bou vigne gisteren nog dr. Ed. Kamenicky en mgr. dr. Nordhüs, respectievelijk over de zielzorgelijke problemen in Oosten rijk en in de Duitse diaspora. Gisteren is ook de bisschop van Stockholm mgr. John Taylor in Breda aangekomen. Hij zal de jongeren vandaag toespreken, evenals de Leuvense jezuïet prof. dr. J. Kerkhofs. ber zijn brood acht cent beneden de nor male prijs verkocht, aan te moedigen daarmee door te gaan en druk uit te oefenen op de bakkerijstichting zich van ingrijpen te onthouden. De consumenten bond zegt dit in het januari-nummer van de consumentengids. Het is volgens de bond meer dan ooit zaak een algeheel einde te maken aan het systeem van vaste prijzen. De winke lier vindt een prijsverhoging niet zo erg, zo zegt de bond, zolang de consument bij zijn collega's niet goedkoper terecht kan Dat verandert pas, zodra de wederver kopers in vrijheid zelf hun prijs kunnen bepalen en aldus ook meer druk zullen uitoefenen op de prijzen van grossiers en fabrikanten. Dat er grote onrust heerst over de huidige loon- en prijsbeweging getui gen naar de mening van de bond de stapels meldingen van prijsverhogin gen die dagelijks binnen komen. Het gaat daarbij niet alleen om de officiële verhogingen van vlees, brood, suiker, margarine, roomboter, koffie e.d„ maar ook om andere artikelen van de meest uiteenlopende aard. Om een greep te doen: „waspoeder wrijfwas. honing, naaigaren, breiwol, ge neesmiddelen, tandpasta, havermout, ap pelsap. levertraan, chocolade, smeerolie meubelen, pocketboeken, schoenen, cel- stofluiers, tarieven voor stomen, voor glazenwassen, voor het reinigen van as- emmers enz. en dat alles niet met enkele centen, maar met 10 tot 25 percent". Het is vooral in de richting van ver ruiming van de concurrentie, dat de bond zich de bestrijding van deze be nauwende ontwikkeling denkt, meer dan in die van incidentele maatregelen, zoals de regering die thans neemt. „Juist het feit, dat daarmee maar en kele produkten worden aangepakt, ter wijl het euvel zich over de gehele linie voordoet, maakt dat de regeringsmaat regelen geen werkelijke oplossing vor men. Gaan wij op deze wijze verder, dan komen we terecht in een loon- en prijs- spiraal, waar per saldo bijna niemand meer baat bij heeft". De nieuwe premier van Peru, Fer nando Schwalb, heeft ten overstaan van president Fernando Belaunde de ambts eed afgelegd. De voormalige premier Oscar Trelles, die tevens minister van binnenlandse zaken was, trad af na een motie van wantrouwen door het congres, die de voorbode was van de eerste crisis onder het bewind van Belaunde. Schwalb bekleedt tevens de post van minister van buitenlandse zaken. De tandartsen in Luik zijn in staking gegaan uit protest tegen de nieuwe wet voor de ziekte- en invaliditeitsverzeke ring, die op 1 januari in België van kracht is geworden. In de provincie Luik heeft ook het merendeel van de ongeveer 1400 artsen het lidmaatschap van de orde van ge neesheren opgezegd. Deze opzeggingen zijn echter nog niet formeel door de orde aanvaard en in afwachting daar van oefenen deze geneesheren hun praktijk normaal uit. De Hoge Raad heeft arrest gewezen in een civiele procedure tussen de Ame rikaanse Vennootschap „The Seven-up Co" en de n.v. F. Verheijen en Zonen te Baarle-Nassau die in NccWJr^a een limonade-gazeuse onder het toandels- merk „Bubble-up" op de markt brengt. Het hoogste rechtscollege heeft het be- By gelegenheid van de viering van het feit dat vyf jaar geleden premier Fidel Castro van Cuba aan de macht kwam, heeft deze zyn eerste aanval op Amerika gedaan sinds de dood van pre sident Kennedy. Er is een parade ge houden waarin Russische wapens wer den meegevoerd. Castro waarschuwde de Verenigde Staten ,,en de lakeien van het impe rialisme" om geen nieuwe invasie van Cuba te proberen, omdat de Cubaanse strijdkrachten over wapens beschikten, die het konden opnemen tegen de kern onderdelen van ,,het imperialistische leger van de Verenigde Staten". De rede van Castro duurde 2 uur en 15 minuten, en volgde op een parade die 65 minuten duurde. De premier had een buitenmodel uniform aan. gecomple teerd met wit overhemd en zwarte das, in plaats van de gebruikelijke verfom faaide militaire werkplunje. Vóór hij met spreken begon, vlogen er drie Rus sische supersonische Mig-straaljagers met Cubaanse piloten over. Castro hekelde de „krankzinnige inter nationale politiek" van de Verenigde Staten, en voorspelde dat zijn revolutie 50 en 100 jaar zou worden, „zoals hij nu de 5 heeft bereikt." Castro noemde president Johnsons recente pleidooi voor wereld vrede ..bemoedigend", maar zei dat gerede twijfel kon bestaan aan de oprecht heid van de president. Amerika, aldus Castro, heeft geen andere keus dan het bestaan van Cu ba's bewind te herkennen. Hij meen de in dit verband dat sommige Ame rikaanse kranten zijn regering objec tiever gingen beschouwen. Castro noemde het onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten zijn bewind diplomatiek of commercieel zouden gaan erkennen. „Maar", zei hij „dat hoeft ook niet, We hebben hen niet nodig, omdat we het communistische kamp achter ons weten. We verkiezen dat de Verenigde Staten worden vertegenwoor digd door de Zwitserse ambassade, om dat die goed werk doet en geen cen trum van spionage is." Het enige opvallende in de parade was het in een jeep met stafofficieren meerijden van Cuba's eerste parachutis- te, Laudina Garcia. roep van „The Seven-up Co" tegen een arrest van het gerechtshof in Den Bosch inzake het handelsmerk-proces tussen voornoemde vennootschap verworpen. In eerte instantie nu vijf jaar ge leden daagde „Seven-up" haar we derpartij voor de rechtbank te Ereda, waarbij deze firma stelde, dat zij se dert geruime tijd in Nederland een limonade-gazeuse laat vervaardigen on der b^et merk „Seven-up" en dat zij uitsluitend rechthebbende is op dit merk. Eiseres stelde vervolgens dat de n.v. Verheijen een dergelijke drank op de markt brengt onder de handelsnaam „Bubble-up" in flessen, die een treffen de gelijkenis zouden vertonen met de „Seven-up"-flessen. De „Seven-up Co' achtte zich hierdoor benadeeld. Het uiterlijk van de „Bubble-up"-flessen zou verwarring stichten bij de afnemers en afbreuk doen aan haar debiet. De schade werd begroot op f 5000 en „Seven-up Co" vroeg de Bredase rechtbank dr verkoop van Verheijen uit Baarle-Nassau te doen stopzetten. Hoger beroep De rechtbank ontzegde echter deze vordering. In jhoger beroep werd dit vonnis door het gerechtshof in Den Bosch bevestigd. De merken „Seven-up" en „Bubble-up" werden door deze rechts colleges niet geacht overeenstemming in hoofdzaak te vertonen. De „Seven-up Co" tekende van het arrest van het gerechtshof in Den Bosch opnieuw cassatie aan. De Hoge Raad heeft thans dit beroep verworpen. De Hoge Raad heeft overwogen, dat de gronden voor de beslissing van (het Hof in de overwegingen van het arrest zijn vermeld, zodat aan de wettelijke motiveringseis is voldaan Uit geen der door de eiseres aangehaalde wetsarti kelen volgt, dat het Hof alle argumenten zal moeten weerleggen, die ten processe zijn aangevoerd ten betoge, dat overeen stemming tussen de merken wel aan wezig zou zijn. Over een eventuele on rechtmatige daad heeft de Hoge Raad niet kunnen oordelen, omdat de juistheid hiervan mede afhankelijk is van om standigheden van feitelijke aard, die in cassatie niet kunnen worden getoetst. Liet denkbeeld van de inschakeling van missie en zending bij de door de overheid gesteunde ontwikkelings hulp wint veld. ïn het jongste nummer van het Katholiek Staatkundig Maand blad zet pater Stokman dat helder uit een. Enkele jaren geleden opperde het dagelijks bestuur van de KVP die ge dachte. Van protestants-christelijke zijde wer dtoen een groot vraagteken gezet. De katholieke socialist Ruygers wees op het gevaar, dat daardoor het christendom als een exportartikel zou worden gezien. Bij de kabinetsformatie verdween een desbetreffende bouw steen van prof. Romme onder de tafel. Het uitzicht op de zaak veranderde, toen Centraal Missie Commissariaat en Nederlandse Zendingsraad samen in een adres aan de minister-president verzochten de ontwikkelingsarbeid van zending en missie mede te ondersteunen. Die steun zou dan aan een aantal voorwaarden moe ten zijn gebonden. Verzoeken om hulp zouden niet de rechtstreekse geloofs verkondiging mogen betreffen en moe ten uitgaan van kerkelijke organen en stichtingen in de betrokken landen zelf. In de regel moeten ze ook de goed keuring hebben van de regering in het betrokken land zelf. En in beginsel zouden alleen maar uit gaven voor kapitaalsgoederen (zieken huizen, scholen, terreinen en gebou wen, machinerieën en technische appa ratuur) gesubsidieerd worden. Dit voorstel is over het algemeen gunstig ontvangen. In de begrotings commissie van buitenlandse zaken heeft namens de P.v.d.A. de heer Patijn nog wel enkele bedenkingen geopperd, al stelde hij zich niet beslist afwij zend op. Pater Stokman ontkent het gevaar van misverstanden ook niet, doch die ontstaan bij alle vormen van hulpverlening door Westerse landen waarachter men neo-kolonialisme kan zoeken. Hij betoogt ook, dat missie en zending de centrale aanpak van de hulpverlening niet mogen doorkrui sen. Beide soorten van hulp kunnen echter gecoördineerd worden. Het ka binet heeft tenslotte toegezegd, dat dit vraagstuk aan een ambtelijke com missi e zal worden voorgelegd. Pater Stokman meent echter, dat het kabinet eerst tot taak heeft te beslissen over het principe van zulk een subsidiëring De ambtelijke commissie kan dan nog altijd rapporteren over de voorwaar den en modaliteiten. We vrezen echter, dat die commissie meer als afschuif-apparaat is bedoeld. Want voor de liberale leden van het kabinet kan hier een hard te kraken noot liggen. Het is daarom wel zaak op deze aangelegenheid te blijven tam boeren. Het zou doodjammer zijn de ontzaglijke ervaring en de belangeloze werkkracht van zendelingen en mis sionarissen uit te sluiten bij het uit bouwen van de plannen voor ontwik kelingshulp. [n de eerste dagen van het nieuwe jaar gaan de vredesduiven al rond fladderen. Tenminste: het woord „vrede" wordt veel gebruikt. Presi dent Johnson had door zijn woord voerders het woord „vredesoffensief" nog niet losgelaten, of daar lag op de schrijftafels van de ministers van buitenlandse zaken al een brief van Kroestjev. Een lange brief, 21 blad zijden getypt. Hij stelt al de geadres seerden voor een plechtig stuk te on dertekenen, waarin staat, dat in alle internationale geschillen van het ge bruik van geweld zal worden afgezien. Op zich genomen een prachtig voor nemen. Maar wat is geweld? Als de P,ussen geallieerde konvooien naar West-Berlijn tegenhouden door vracht auto's dwars over de weg te plaatsen, zullen ze dat zelf niet als geweld be schouwen. Amerikanen, Engelsen en Fransen kunnen dat echter wel tot een gewelddadige verhindering van het uitoefenen van hun rechten verklaren. Als ze dan met geweld antwoorden, zullen de Russen schreeuwen: „Dat is in strijd met de ondertekende verkla ring". Maar de geallieerden zullen zeg gen: „Jullie zijn met geweld begon nen". Ander voorbeeld: als de Russen weer raketten naar Cuba zouden bren gen, zal Amerika dan niet met geweld mogen dreigen zoals het in oktober 1962 deed? Het is begrijpelijk, dat men in Ame rika en elders niet dadelijk een ant woord klaar heeft op Kroestjevs lan ge brief met het simpele voorstel. De Russische premier schijnt ook het plan-Rapacki tot het insteilen van een kernwapenvrije zone in Midden- Europa nieuw leven te willen inbla zen. Hij is volkomen onverwacht op visite gegaan bii Gomoelka, om blijk baar daarover te praten. Zo heeft het Kremlin het initiatief in handen genomen en het is de vraag, of het Westen naraat is om dit rode vredesoffensief met constructieve te genvoorstellen te beantwoorden. De prijs, die de Westelijken in het verle den vaak gevraagd hebben: vrijheid voor alle Duitsers om hun eigen rege ringsvorm te kiezen en loslaten van de andere satellieten, is tegenover Mos kou in ieder geval onwezenlijk, al is hij op zichzelf nog zo plausibel. Het laten vallen van die prijs is echter een hoge prijs, die de Westelijken ook zo maar niet zullen betalen. Vredesoffensief is een goed woord Afzien van alle geweld, het klink prachtig. Het papier is geduldig. Maa het leven is ingewikkeld. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) Zoals wij dezer dagen berichtten heel de heer H. de Wolf. waarnemend direc teur van de AVRO, met ingang van 1 ja nuari j.l. zijn omroep met pensioen ver laten. Aangezien de scheidende omroep- pionier elke officiële afscheidsreceptie van de hand wees, heeft het AVRO-per- soneel gistermiddag tijdens een intieme nieuwjaarsreceptie in „Bellevue" te Am sterdam, in besloten kring de heer De Wolf gehuldigd. De ondervoorzitter van de AVRO, de heer E. de Jong, betuigde hem hartgrondige dank voor al hetgeen hij in zijn veertigjarig dienstverband voor zijn omroep had verricht. Namens het personeel sprak de chef-omroeper de heer Jan Boots.

de Stem | 1964 | | pagina 3