DIGER GRIEKS-ORTHODOXEN SCHUDDEN HOOFD: „Athenagoras' gesprek met paus is noodlottig" ,LIMFA' Volgens V.S. beroep van Kroestjev teleurstellend Op Cyprus neemt spanning wat af OOK PRIJZEN VAN BROOD OMHOOG neem nu... terts ttalons Bubble-UP Warm welkom VRIENDELIJKHEID OOSTDUITSE GRENSWACHT Dreigende staking van vissers antrum Axel EN EN EEN DAG" rS LOKT DE LIEFDE' heater Sas v. Gent MARIANDL RMANNEN KOMEN" leater Terneuzen .AVENSCHIP" RES VAN DE DUIVEL" DAGBLAD VOOR ZEELAND Aanhoudend rustig winterweer Andere regeling bewegingsvrijheid Kon. Landmacht Aardgasboringen Hoeveelheden steeds gemeld Nieuwe „big lift'' op komst Gesprek Rome- Anglicanen Ir. den Hollander bij KLM vertrokken Berechting moord Colombo op 23 maart Na dood huzaar vervolging tegen barbediende llELANCA) uur, vrijdags lur. [goederen laafft een ie of andere verpakkin- tanbeveling. [plus provisie, onkosten- I gesteld, 5-daagse werk- Ichiktheid goede promo- uitvoerige inlichtingen |der code V12 te richten Ruys Haarlem N.V., v. 8 uur, zond. 5 januari aanv. 1UWERIK - BERNHARD WICKI IMID in: Bernhard Wicki in een aangrij- ïaalü Toegang 14 jaar v. 8 uur: [KS - KARIN KERNKE in: Eilm over jonge mensen die het Een gewaagd thema op gedurfde Toegang 18 jaar >m 8 uur en zondagmiddag om FROBOESS, PETER WECK en ^.S in de sprankelende kleuren- nderhoudend met oude en nieu- (elke leeftijd) en dinsdag om 8 uur: Alice en Folco Lulli in een machtig epos ma uit de tijd van wreedheid en (14 jaar) ndag 5 januari - aanvang 8 uur 1 ANGELI - EDMUND FURDOM «COLOR: schip, dat blanke slavinnen en s vervoert naar het bagno. 13 op reis naar de hel vochten als >t te ontkomen Een film die laat zien zoals zij was 14 j. insdag 7 januari, aanvang 8 uur JITTE BARDOT in de technicolor r en geraffineerder dan ooit te- e mannen en maakte ze tot speel- agmiddag 2 uur: SLAVENSCHIP lag 4.30 u. DANSERES VAN DE I03e JAARGANG No. 24477 Ui^Mec N. Wilg. /Wij. Neertendie. Directeur: Drs. W. A. J. M. Herkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, ,C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Artes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda ReigerslTaat 1-6 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. Veer Cod, Koningin e* Vaderland ZATERDAG 4 JANUARI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, etcci. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steensfraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) Paus Paulus heeft gisteren in de Sint-Pieter een afscheids mis opgedragen, voordat hij zich vandaag naar het H. Land zal begeven. Ook heeft hij aan de vooravond van zijn vertrek voor de Britse televisie alle kerkgenootschappen ter wereld opgeroepen hun oude geschillen „te vergeven en te vergeten". Gisteren is een geslaagde ploefvlucht van een uur ge maakt met de DC-8 van de „Alitalia", waarmee de H. Va der vandaag zijn reis zal ma ken. De cabines van de DC-8 zijn spe ciaal voor het vervoer ingericht. De paus maakt de reis totaal alleen ge zeten in de cabineruimte juist voor de vleugels. De zittingen aan de rech terkant zijn weggehaald. In plaats daarvan zijn twee tafels gemonteerd. De pauselijke zetel is de gewone vliegtuigstoel eerste klasse, voor het raampje aan de linkerzijde. Aan vankelijk was er aan gedacht de pau selijke cabine helemaal in het rood uit te monsteren, maar luchtvaartdes kundigen waarschuwden dat de rode kleur allerlei nare gevolgen heeft hij een vlucht op grote hoogte en met grote snelheid. De kleur rood schijnt dan nl. hoofd pijn en misselijkheid te veroorzaken. Daarom is men teruggevallen op het ge bruikelijke en rustige groen. Het ver trek is opgesierd met een beeldhouw werkje van Maria van Loreto, patrones van de Italiaanse vliegers. Het is een cadeautje van de paus aan de maat schappij „Alitalia", De cabine van de paus wordt aan de voorkant begrensd door de garderobe, de toiletruimten en de pantry. In de ruimte tussen cockpit en de garderobe, in de zg. lounge, reist (Advertentie) VRUCHTENLIMONADE Flessen vol zonnige verfrissing Een mooi LIMF A-speld je GRATIS bij elke twee Gezinsflessen. VRAAG UW WINKELIER IN VERBAND met de herdenking op donderdag 9 januari van het feit dat 500 jaar geleden de Staten-Generaal voor «et eerst bijeenkwamen, is besloten dat op deze dagen van alle rijksgebouwen de Nederlandse vlag zonder oranjewimpel zal worden uitgestoken. MEER dan 200 schoolkinderen hebben °P het Witte Huis genoten van een op voering van het Nederlandse Scapino- oallet. Mevrouw Dean Rusk en haar ^-jarige dochter Peggy traden als gast vrouwen op. PRATTVILLE in de Amerikaanse "al Alabama zijn vier gevangenen, die i een weg werkten, om het leven ge- j Komen toen een vrachtauto een pot gloei- I JPde teer omver reed. De mannen ver brandden levend. N.V. NEDERLANDSE GASUNIE neeft een bankconsortium verzocht zich *e Pelasten met de plaatsing van onder handse leningen tot een bedrag van ten joogste 300 miljoen gulden Met twee anken is zij in onderhandeling over onderhandse geldleningen. De leningen Jjn nodig om te voorzien in de financie- ingsbehoefte van de n.v. o.m. de secretaris van de paus, mgr. Pasquale Macchi. Een groot aantal leden van de Grieks- orthodoxe kerk heeft zich intussen ont stemd getoond over de a.s. ontmoeting tussen de paus en patriarch Athenago ras. In een groot klooster zal vannacht gebeden worden „om de ortliodxe ge meenschap te behoeden voor de gevolgen van de gevaarlijke tactiek die de oecu menische patriarch ten aanzien van het Vaticaan volgt". De orthodoxe aartsbisschop van Athe ne, Chryssostomos, heeft verklaard, dat de door Athenagoras gevolgde weg „noodlottig" is voor de belangen van de orthodoxe kerken. Een Griekse primaat schreef aan Athenagoras: „De paus be geeft zich naar Jeruzalem om daar naar het heet te bidden bij het graf van de Verlosser, maar u (Athenagoras), u gaat er heen om er voor de paus te bidden en de orthodoxie te begraven". Athena goras heeft intussen zijn vertrek naar Jeruzalem tot vandaag uitgesteld. Aartsbisschop Iakovos, primaat van de Grieks-orthodoxe kerk op het westelijk halfrond, is al op weg in gezelschap van twee Grieks-orthodoxe leken om getui ge te zijn van de historische ontmoeting. De Israëlische minister van buitenland se zaken, Golda Meir, is boos geworden op de Jordaanse koning Hoessein. „U had het a.s. pauselijke bezoek niet voor „politieke propaganda" mogen gebrui ken", verweet zij de vorst. Intussen is bekend geworden dat de paus een persoonlijk schrijven van pre sident Johnson overhandigd zal worden i wanneer de H. Vader in het H. Land vertoeft. De inhoud van de brief wordt vooralsnog geheim gehouden. Een uitbundig en haast in carnavals stemming verkerend Rome zal zijn paus vandaag uitgeleide doen. Alle bewoners van de Eeuwige Stad zijn opgeroepen hun bisschop langs de route toe te juichen. In Jeruzalem zijn drieduizend politiemannen in uniform en een onbe kend aantal in burger ingedeeld om de H. Vader te beschermen. Vliegtuigen zul len voortdurend boven de pauselijke route vliegen. Hoofdbrekens bezorgt de politie het be richt dat enige dozijnen bedoeïenen met hun kamelen op weg naar Jeruzalem zijn voor het bezoek van de paus. De kame len zullen ongetwijfeld voor een kleur rijk schouwspel zorgen, maar ook hier speelt het „parkeer"-probleem een grote rol. De paus heeft te kennen gegeven geen militaire of burgerlijke vliegtuigen in de buurt van zijn toestel te willen zien vliegen. Vandaar dat het Libanese escorte op last van de regering van Li banon is ingetrokken. De Jordaanse hoofdstad Amman heeft zich met talloze vlaggen en erepoorten opgemaakt om de hoge gast een warm welkom te bereiden. Duizenden toeris ten en bijna tweeduizend journalisten zijn de laatste dagen in Amman „neer gestreken" om van de unieke visite ge tuige te zijn. Drie kardinalen en 27 an dere prelaten zullen de paus op zijn reis vergezellen. In verband met atmosferische storingen konden wij gisteravond geen verbinding krijgen met Jeruzalem, waar een onzer verslaggevers zich bevindt. Premier Kroestjev heeft in een beroep op regeringshoofden gepleit voor een uit vier punten bestaande overeenkomst op grond waarvan het gebruik van geweld om terri toriale of grensgeschillen op te lossen zal worden verboden. Ame rika noemde de voorstellen van Kroestjev „teleurstellend" en een scheve benadering tot het vraag stuk. stelde de wereldleiders Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond: \Mistkansen nemen toe. Wolkenvel- |Jen. aanwezig in België en Noord- 1 r3nkrijk, kunnen met een zwakke Nelijke wind geleidelijk verder ®°ffl\vaarts opdringen. Waar mist .lage wolken zich handhaven zul- )jJ de middagtemperaturen nauwe- Q boven het vriespunt komen. El- ïal het kwik, na lichte vorst in HAchtend, bij zonnig weer in de vJJJS tot enkele graden boven het V3unt oplopen. Ohfag: zon onder 16.42 uur. Maan 1»553 uur. Ifjjpv. zon op 8.48 uur. Zon onder Jur. Maan onder 12.17 uur. zon op 8.47 uur. Maan op Kroestjev voor: 1 Een internationale overeenkomst te sluiten, waarin de verschillende rege ringen het gebruik van geweld om territoriale en grensgeschillen op te lossen zouden verwerpen. Plechtig te beloven geen geweld te ge bruiken om wijziging te brengen in bestaande grenzen. Te verklaren dat vei-schillen in so ciale stelsels, de afwezigheid van di plomatieke betrekkingen en een situa tie, waarin landen elkaar niet erken nen, geen enkele mogendheid mogen dienen tot reden om de grenzen van een ander land te schenden. 4 De oplossing van grensgeschillen door vreedzame middelen en conform het handvest der V.N. verplicht te stel len. Kroestjev deed niet uit de doeken hoe men tot de voorgenomen overeenkomst zou moeten komen, maar verklaarde: „Het zal niet bijzonder moeilijk zijn een akkoord te bereiken indien de be trokken staten hun wens hiertoe te ken nen geven. De Sovjet-Unie zal zelf al het mogelijke doen om de oplossing van deze kwesties te vergemakkelijken". Kroestjev meende dat de totstandko ming van de voorgestelde overeenkomst de oplossing van andere fundamentele problemen, bovenal van het ontwape- ningsvraagstuk, aanzienlijk zou verge makkelijken. Historisch gezien, was en is het ge bruik van geweld bij territoriale geschil len een der belangrijkste prikkels voor de bewapeningswedloop, aldus de Russi sche leider. Met betrekking tot de hereniging van Duitsland, Korea en Vietnam verklaarde hij: „Het vraagstuk van de hereniging moet natuurlijk worden opgelost door de volkeren der betrokken landen. Men mag er zich van buitenaf niet mee bemoeien en de volkeren in kwestie niet onder druk zetten. Er mag natuurlijk geen mi litaire inmenging of bezetting zijn, zoals bij Zuid-Korea en Zuid-Vietnam het ge val is". Op 31 januari zal voor de opleidingS' eenheden (scholen en depots) van de kon. landmacht een gewijzigde regeling bewegingsvrijheid van kracht worden. De tot nu toe geldende regeling van het zgn. korte- of lange weekend komt hiermede te vervallen. Volgens de nieuwe regeling kunnen alle militairen elke vrijdag na de avondmaaltijd vertrekken en 's zon dagsavonds terugkeren. Mede dank zij de medewerking van de N.S. is 'het thans niet meer noodzakelijk dat, zoals tot nu toe bij lange weekenden het ge val was, de militairen in opleiding van vrijdag tot zaterdag nog de nacht in de kazerne doorbrengen. Allen kunnen op vrijdagavond thuis zijn. Indien iemand bij vertrek op het voorgeschreven uur zijn woonplaats niet meer voor middernacht zal kunnen be reiken, zaï desgevraagd toestemming worden verleend om op een eerder tijd stip te vertrekken. Voor militairen, die op relegieuze gronden bezwaren hebben tegen het rei zen op zondag, wordt de gelegenheid geboden om eens per twee weken zulks in overeenstemming met de thans gel dende regeling 's maandags ochtends terug te keren. Aan de oevers van de rivier de Jordaan, bij de plaats waar Chris tus is gedoopt, zijn Jordaniërs druk bezig met het oprichten van erebogen in verband met het bezoek van paus Paulus VI, dat vandaag begint. Deze foto geeft een beeld van deze activiteiten. De Oostduitse grenswacht heeft gisteren een Oostduitse vrouw door het mijnenveld van de zonegrens bij Eschwege geleid om haar in de gelegenheid te stellen enkele woorden te wisselen met haar familie aan de Westduitse kant. Dit gebeurde aan het eind van een begrafenisplechtigheid die op zich een tragische demonstratie was van de verdeeldheid van Duitsland. Aan de Oostduitse kant van de zonegrens werd de grootmoeder begraven van de familie Stoeber, die aan weerskanten van de grens woont. Terwijl twailf Oostduitse Sloebers de oude vrouw ten grave droegen, stonden aan de Westduitse kant twintig Stoebers de plechtig heid te volgen met verrekijkers. Aan het eind van de begrafenis kwamen vijf grenswachten naar het kerkhof en namen'de familie leden mee naar de eerste prikkel draadafzetting. Voorzichtig leid den zij toen een vrouw nog verder tot op enkele meters afstand van haar westelijke familieleden. Na dat men goede wensen had uitge wisseld voor het nieuwe jaar, moesten de oostelijke Stoebers de verboden grenszone weer verlaten. Nog slechts kort geleden werd bij ditzelfde Eschwege een Oostduitse vluchteling voor de ogen van een bus met buitenlandse toeristen door de grenswachten doodgeschoten Een door de drie erkende werknemers. organisaties voor de vissei-ij uitgeschre ven gezamenlijke ledenvergadering ir Den Haag is gisterenmorgen op niets uitgelopen. Reeds in de hal van het ge bouw maakten leden van de niet-erken- de bedrijfsorganisaties voor zeevaren, den, de organisatie die het initiatief tot de staking heeft genomen, er bezwaar tegen, dat deze vergadering niet open baar zou zijn, d.w.z., dat niet-leden van de drie erkende organisaties geweerd werden. In de zaal klom een lid van een van deze drie organisaties op Inet podium en vroeg onder bijval van velen der aanwezigen om openbaarheid der vergadering. Hij deelde mee, dat 400 niet-leden buiten stonden. Toen de be stuursleden op het podium daar niet op in gingen, stroomde de zaal, die on geveer 400 personen bevatte, leeg. Na het mislukken van deze bijeen komst werd, in een andere zaal van hetzelfde gebouw, een nieuwe vergade ring belegd door de niet erkende be drijfsorganisatie voor zeevarenden, die ook werd bijgewoond door leden van erkende werknemersorganisaties in de visserij. Daar' werd besloten de reders een ultimatum te stellen, o.m. de salarissen betreffende. Als zij voor maandagmor gen acht uur niet hebben toegezegd, over de door de bedrijfsorganisatie voor zeevarenden genoemde eisen te praten met erkende organisaties of met andere gesprekspartners, zal maandag morgen weer een vergadering worden gehouden en de definitieve staking zal dan, volgens de stakingsleider, de hee- J. Koning, een feit zijn. De Turkse Cyprioten hebben gisteren dertien Griekse Cyprioten vrijgelaten, onder wie negen vrou wen en een meisje, die sinds nieuwjaar waren vastgehouden. Een ander voorval dat er op wees dat de spannnig op het eiland enigszins is afgenomen, was het verwijderen van prikkeldraadver sperringen in het centrum van Nicosia. Haat en angst waren echter nog rond in de verdeelde stad en het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat deze zullen verdwijnen na de bereikte overeen stemming in Londen een conferentie te houden tussen Griekse en Turkse Cyprioten om een oplossing te vinden voor de problemen van de eiland republiek. Gisteren zijn opnieuw Britse troepen versterkingen op Cyprus aangekomen. Ongeveer duizend parachutisten kwa men per vliegtuig uit Engeland aan om zich te voegen bij de 2.000 man Britse militairen die al op het eiland zijn, De politieke verbindingscommissie'die is opgericht door de inmiddels weer naar Engeland teruggekeerde Britse minister voor gemenebestzaken Duncan Sandys, vergaderde gisteren onder lei ding van de Britse hoge commissaris op Cyprus, sir Arthur Clark. Op de foto: Al neemt de spanning wat af, toch hebben zich nog Griekse Cyprioten verschanst op een huis in de omgeving van Nicosia. Een woordvoerder deelde mee, dat de commissie bezig is sub-commissies te vormen welke zich bezig zullen houden met kwesties als de medische, en voed selvoorziening. het herstel van de ver bindingen en de radio-uitzendingen en de oprichting van een bureau voor ver miste personen, De Cyprisqhe radio, die normaal in het Grieks, het Turks en het Engels uitzendt, heeft sinds het begin van de moeilijkheden voor Kerstmis, geen uit zendingen in de Turkse taal meer ver zorgd. Een regeringswoordvoerder in Ankara heeft intussen meegedeeld, dat de Turkse regering aan Engeland en Grie kenland heeft gevraagd het Turkse garnizoen op Cyprus te mogen ver sterken. Krachtens de Cyprische grondwet mag het Turkse garnizoen op Cyprus mo menteel niet groter zijn dan 650 man. Li tussen is het verzoek om een ver gadering van de Veiligheidsraad dat Cyprus, zoals gemeld bij de V.N. heeft gedaan, niet meer spoedeisend. Cyprus is er n.l. mee akkoord gegaan deel te nemen aan een conferentie te Londen met Turkije, Griekenland en Groot- Brittanmë. De minister van Economische Zaken, prof. Andriessen, heeft naar aanleiding van vragen van de K.V.P.-kamerleden Maenen en Nelissen, opgemerkt, dat van alle exploratieboringen en de resultaten ervan, alsmede van de hoeveelheden ge wonnen aardolie en aardgas sedert 1958 regelmatig melding is gemaakt in de jaarverslagen van de inspecteur-generaal van de mijnen. De minister bevestigt dat in de om geving van de gemeente De Lier (Z.-H.) belangrijke hoeveelheden aardgas zijn ge vonden. De bewezen reserve van het aange toonde aardgasvoorkomen wordt door de N.A.M. gesteld op 2 a 3 miljard m3. De minister is van oordeel, dat er op grond van de kennis van het onderhavige veld geen reden aanwezig is voor de veron derstelling dat dit voorkomen belangrijk groter zal zijn. Van 10 tot en met 13 januari zal de oefening „long thrust nine" worden ge houden in het kader waarvan 900 Ame rikaanse militairen per vliegtuig van Fort Benning in de staat Georgia naar Europa zullen worden gebracht. De verantwoordelijkheid voor de voor bereiding en de uitvoering van de oefe ning berust bij de Franse generaal Jean Crepin, bevelhebber van de geallieerde landstrijdkrachten in centraal-Europa. De oefening maakt deel uit van de reeks die tot doel heeft de bevelvoe ring en de logistiek te beproeven bij het vervoeren van troepen door de lucht ter versterking van de NAVO-strijdkrachten in Europa. De aartsbisschop van Canterbury en geestelijk leider van de anglicaanse kerk, dr. Michael Ramsey, heeft een commissie ingesteld, die een studie zal maken van de betrekkingen tot de rooms-katholieke kerk. In zijn bekendmaking hiervan zei dr. Ramsey, dat de anglicaanse kerk, vast houdend aan haar dogma als zowel hervormde als katholieke kerk, reeds het initiatief had genomen tot infor mele, vriensotaappelijke besprekingen over theologische vraagstukken met rooms-katholieke in binnen- en buiten land. De door hem ingestelde commissie zal nu deze initiatieven voortzetten, met het oog op eventuele mogelijkheden, die het algemene Concilie in Vaticaanstad mogelijk kan opleveren. (Van onze Haagse redactie) De K.L.M. zit sinds 1 januari zonder president-commissaris. Met ingang van die datum is namelijk dr. ir. F. Q. den Hollander vertrokken. Ook is per 1 ja nuari heengegaan ir. Th. P. Tromp, gedelegeerd commissaris. Beiden heb ben, naar thans gebleken is, minister Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) begin december laten weten dat zij zich per 1 januari zouden terugtrekken Minister Van Aartsen heeft dit even wel de Tweede Kamer niet medege deeld bij het K.L.M.-debat op 17 en 18 december j.l. Hij zei in een 20 decem ber uitgegeven communiqué wel, dat de gehele raad van commissarissen zijn mandaat met ingang van een door de minister te bepalen datum ter beschik king zou stellen. Ir. Den Hollander en ir. Tromp heb ben dit dus niet afgewacht. Er is ook nog geen datum bekend voor de aandeelhoudersvergadering, die de nieuwe raad van commi isanssen moet benoemen. Prins Bernhard zal zeker niet in een nieuw college van commissarissen terugkeren. De moge lijkheid bestaat evenwel dat hij „ko ninklijk commissaris" wordt. Ais nieu we president-commissaris wordt thans wel de naam genoemd van de oud-mi nister van Defensie ir. C. Staf. Te Rome zullen op 23 maart terecht staan de 22-jarige student Enrico Pris- co en de vijf jaar oudere horlogemaker Sergio Squazzardi. Zij worden beschul digd van de moord op een landgenoot, de 25-jarige vertegenwoordiger Bruno Colombo, in november 1961 in Nederland gepleegd. Squazzardi werd indertijd in Parijs gearresteerd, Prisco in Rome. Co lombo werd sedert 12 november 1961 ver mist. Zijn stoffelijk overschot werd op aanwijzingen van Squazzardi op 7 de cember 1961 opgegraven in het Amster damse Bos, nadat al eerder de auto van het slachtoffer in Den Haag was terug gevonden. Na de moord die vermoe delijk in de omgeving van Rotterdam is gepleegd is Bruno Colombo beroofd van zijn geld, buitenlandse valuta voor een Nederlandse tegenwaarde van f 5400. SENATOR Goldwater heeft bekendge maakt dat hij zich beschikbaar stelt als kandidaat van de Republikeinse partij voor de presidentsverkiezingen in de V.S. die dit jaar worden gcfaouden. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Franssen (P. d. A.) inzake de dood van de huzaar L. G. de Bruin, zegt de minister van Defensie, de heer P. J. S. de Jong, dat de officier van justitie te Zwolle de barbediende, die de huzaar De Bruin van alcohol had voorzien, vervolgd zal worden. Zoals gemeld, werd huzaar De Bruin 9 oktober 1963 in de legerplaats 't Harde dood in bed aangetroffen, vermoede- delijk na het gebruik van een grote hoeveelheid alcohol. Op een vraag van het Kamerlid of de huzaar tijdens het zgn. „ontgroenen van fillers" gedwon gen zou zijn tot het drinken van alco hol, antwoordt de minister, dat een jus titieel onderzoek heeft uitgewezen, dat er onvoldoende termen aanwezig' zijn om de bij deze zaak betrokken militai ren naar de krijgsraad te verwijzen. Vanwege het wel aanwijsbare krijgs- tuchtelijke aspect is hun zaak in handen gesteld van de commanderende officier ter krijgstuchtelijke afdoening, aldus de minister. Voorts deel de bewindsman mede dat, in afwachting van de rechterlijke uitspraak, de toe gang tot het café voor militairen ver boden zal blijven. De ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Vissery zijn van mening, dat op grond van de voor door berekening in aanmerking komende loonsverhoging in het bakkersbedrijf en op grond van externe kostenstijgingen, een prijsverhoging van waterwitbrood, volkswit- en volksbruinbrood met twee cent per 800 gram met ingang van 9 januari gerechtvaardigd is. De Nederlandse Bakkerijstichting heeft toegezegd dat de prijzen van de overi ge broodsoorten naar verhouding in min dere mate zullen worden verhoogd. De prijs van kleinbrood zal niet omhoog gaan. Tijdens het overleg met de Nederland se Bakkerij stichting is tevens gesproken over de wenselijkheid om meer unifor miteit in de broodprijzen te brengen. Als resultaat hiervan werd besloten dat voortaan t.a.v. de broodprijzen drie ca tegorieën gemeenten zullen worden on derscheiden, t.w. grote steden met rand gemeenten, provinciesteden en overige gemeenten. In deze drie categorieën gemeenten zullen in liet vervolg de navolgende maximumprijzen voor bezorgd water witbrood gelden: in de grote steden 55 cent; in de provinciesteden 56 cent; in de overige gemeenten 57 cent. Voor volksbruinbrood zal deze grens drie cent lager liggen en voor het volks wit twee cent lager. Indien thans de prijzen in bepaalde plaatsen lager liggen dan de genoemde maxima mag de verhoging niet meer dan drie cent bedragen. Een en ander bete kent, dat in een aantal gevallen de prij zen met minder dan drie cent of zelfs in het geheel niet zullen mogen worden verhoogd, al naar gelang de tot dusver wettelijk geoorloofde prijzeiy. Prijsverho ging is dus niet toegestaan als de prij zen thans reeds op de hiervoor genoem de grenzen liggen. In die gevallen, waarin tot dusverre de prijs van afgehaald brood lager lag dan die van bezorgd brood, zal dit prijsverschil tenminste één cent die nen te bedragen. In overeenstemming met het voorgaande zal de prijzenbe- schikking brood 1963 worden vervangen door een nieuwe beschikking. (Advertentie) heerlijk verfrissende in huis ■■■EB a E E Tijdelijk gratis een fraai BUBBLE UP-speldje bij 2 Gezinsflessen, of 3 flesjes van 231/? cl VRAAG UW WINKELIER

de Stem | 1964 | | pagina 1