Rijksbemiddelaars bezorgd over de loonontwikkeling Bedrijfsleven doet nog kalm aan Produktiviteit wordt ons voornaamste plechtanker Bonn wil uitbreiding van passenovereenkomst Wat Kan kan, kan Kan alleen De prijsverhogingen Scapinoballet in Witte Huis Toch. geen gewonden Overschrijding gevreesd van de toegestane 10 procent Appelenoorlog na marathon van E.E.G. öoslberlijnse jongelui moeten „s leren Ned. Bank verhoogt disconto tot 4 pet. Dure aansteker Secr.-generaal Economische zaken: CONCURRENTIE VOORDEEL IS WEG Vier jaar voor doodslag op Zwarte Judith Prof. De Quay curator T.H. Eindhoven ONDERWIJZERS ontevreden over salarisbeleid BEURS VAN AMSTERDAM Arbeidbcsparende bouw Op elke 4 huizen extra een Jacht op Franse boeven aan Belgische kust Hoofdfondsen en onroerend goed weer vast DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 4 JANUARI 1964 (Van onze Haagse redactie) Er zijn nadere bijzonderheden bekend geworden over de brief van het colle ge van rijksbemiddelaars aan de Stich ting van de Arbeid betreffende de loon ontwikkeling. Zoals wij op 31 decem ber J-i- reeds schreven, heeft het colle ge in deze brief op bezorgde toon de bijzondere aandacht van de Stichting gevraagd voor dc omvang van de loon- voorstellen, die de Stichting ter beoor deling krijgt voorgelegd. Het college vreest, dat de loonontwik keling in de loop van dit jaar meer zal bedragen dan de als gemiddeld overeen gekomen mogelijke stuging van 10 pro cent Het college heeft hierover de vi sie van de Stichting van de Arbeid ge vraagd. Er zijn namelijk ontwerp-C.A.O.'s bij de Stichting ter goedkeuring ingediend, die een kostenstijging van 15 a 20 pro cent inhouden. Voorbeelden hiervan zijn de ontwerp-C.A.O.'s voor de buschauf- Hij heeft het 'm weer gelapt: één uur op het scherp van de snede. Gis teravond heeft waarschijnlijk half Ne derland hem voor de tweede maal be luisterd. Op het scherm wil hij niet, hij zou er doorheen snijden. Een prestatie zo'n conférence, maar ook een voor recht. Een paar miljoen luisteraars hangen aan je lippen in plezierige stem ming. breeduit gezeten om eens lekker te lachen en niet gauw in hun wiek geschotenzo lang het andermans wieken zijn. Dat moet een heerlijk gevoel zijn e enuur lang, praktisch zonder risico anderen op de hak te nemen. Je kunt de degen kruisen met mensen, die in een luie stoel zitten; je kunt op de vuist gaan met mensen die al in pyjama zijn of net een oliebol in hun mond hebben. Maar ik moet zeggen, hij doet het grandioos. Subliem zegt het Handels blad. Wim Kan is scherp maar intelligent. Zijn scherpe tong wordt geleid door een snel functionerend brein. Hij is kritisch maar niet gemeen. Spottend, maar niet sarkastisch. Er is een zekere moed voor nodig om Cals aan te val len. De kleine Cals is een mammoet als het gaat om geestelijke krachtme tingen en hij kan lik op stuk geven van je welste. Maar er is meer moed nodig om je tante figuurlijk in d'r hemd te zetten. Zelfs zachtzinnige tan tes kunnen dan een furie worden en wachten op een kans het de geliefde neef betaald te zetten. Er is ook enige moed nodig om minister Luns bij de lange neus te nemen. Luns beschikt over een behoorlijke dosis slagvaardig heid, esprit en humor. Ik ben ervan overtuigd dat Luns tot de grote vier zou behoren, als hij van de kunst met kleine „k" in het cabaret zijn beroep had gemaakt. Maar er is nog meer moed nodig om je schoonmoeder aan te pakken. Ik weet niet of Wim Kan er een heeft. Zo ja. dan is het hem geraden, die niet in het openbaar in het ootje te nemen. Hij zou later openbaar of privé zo on genadig op zijn baadje krijgen dat hij het geen tweede maal riskeren zou Er is zelfs een zekere moed nodig om te sollen met Godfried Bomans. Deze flu welen duivel, zoals Elias hem noemde, beschikt over subtiele, maar dodelijke wapens en als hij wil, vindt hij best wat toepasselijks op Wim Kan. Maar er is meer moed nodig voor Kan om Corrie, zijn vrouw, op de korrel te ne men. Ik ken haar niet, maar dat weet ik zo. Ik vrees, dat er dan de vonken af zouden spatten als na afloop van de conférence Corrie met Wimpie effe al leen was. Maar het risico met Cals. Luns, Bo mans valt best mee. De Telegraaf was zo vriendelijk deze heren en nog een stel andere te vragen wat ze van Wim Kans conférence vonden. Ik geloof dat die vraag aan een vijftiental gesteld werd en nou mag u het antwoord ra den: dat. was vijftien maal „voortref felijk, ik heb genoten". Stel je voor dat. de Quay zou zeggen: „Ik vond het matig. Me geërgerd? Wel nee. maar ik vond het matig". Dat is onmogelijk. Iedereen zou denken, de Quay is quoad. Hij kon het niet zetten, dat er met hem gelachen werd. Ja. die interviews wa ren wel wat naief, maar ze hebben toch zin Als er een slachtoffer wel in zgn wiek geschoten was. heeft hij zich groot kunnen houden en meteen de korts verspeeld nog eens ongunstig te reageren waar en wanneer dan ook. Een heerlijk vak, conférencierca- 0jVjtier humorist. satirist. 10(,t het is ook geen geringe ver- 'Pttste om als Luns een zware ver- jl700rfieUjke post te bekleden en t bon mots te plaatsen, geestige r7PU'''5 toeg te geven, alleraardigste houden en om met lichte belangrijke dingen te zeggen. P ls .pen prestatie om de drie jaar j 7lur ariQ een paar miljoen mensen 1p h s^l(lteren. met woorden te spe- scflcrp,g^stig, bondig te zijn zon- itfn ^fbeid of blijvende kwetsuur. hp01"h- u van Cftls. die niet al- mo\ or*e maakte met zijn mam- e wet. maar ook populair werd door m optreden en die Edisons weet uit reiken op zo'n originele manierdat p beroepsmensen er van kunnen le ren. Het is geweldig. Honderden woord- upehngenvlijmscherpe karakteristie ken, geestige zetten in één enkel uur te comprimeren. Maar het is ook fenome naal om als Bomans de meest gelezen schrijver van Nederland te zijn en daarnaast bij elk televisie-optreden zó ad-rem, zó puntig en slagvaardig te zijn. dat de doorgewinterde televisie- Jongens verbleken. Het is waar. wat Kan kan kan Kan alleen (en mag Kan alleen). Wij zijn bh], dat we hem hebben en wij be wonderen hem. Een geestige Cals. een slagvaardige Luns een fluwelen Bomans zijn er niet minder om. WIEL CLAUS feurs, de houtbewerkers en de A.K.U.- C.A.O. Bij deze C.A.O.'s lioeft een be weerde achterstand-theorie geleid tot genoemde hoge percentages. Daarnaast heeft het college van rijksbemiddelaars thans de neiging gesignaleerd om de 5 procent loonsverlaging, die pas per 1 april mag worden ingevoerd, nu alvast maar in de praktijk uit te betalen. C.A.O.'s buiten loonperken Door dit alles maakt het college zich thans enige zorgen, dat de loonontwik keling als geheel niet binnen de door de regering goedgekeurde grenzen van het loonakkoord zal blijven Het college vraagt zich met name af of sommige ook nog in te dienen C.A.O..voorstellen buiten de loonperken zullen gaan. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid zal daarom nauwkeurig na hebben te gaan welke bedrijfstak ken kunnen aantonen dat zij inderdaad a terstand hebben in te halen. Het college van rijksbemiddelaars zelf heeft reeds becijferd dat er, zoals de zaken er thans voorstaan, voor één miljoen werknemers een loonsverhoging van nog iets meer dan 12 proeent uit de bus komt. Daarbij is evenwel ingecalcu leerd dat in het bouwbedrijf de loon kostenstijging 16 procent zal bedragen. Daarenboven is er nog de mogelijkheid om per onderneming boven de voor de bedrijfstak als geheel overeengekomen loonsverhoging uit te gaan. In sommi ge gevallen hebben echter bedrijfstak ken in hun geheel de neiging om dit te doen, zo heeft het college van rijks bemiddelaars geconstateerd. Het bouwbedrijf Inmiddels dreigen er in het bouwbe drijf moeilijkheden, die rechtstreeks worden veroorzaakt door het verschijn sel van de zwarte lonen. Zoals bekend voor het bouwbedrijf een loonsver hoging van 5 procent overeengekomen, die vooral bedoeld is om zwarte lonen in deze bedrijfstak wit te maken. Daar enboven wacht de bouwvakkers nog een loonsverhoging van minstens 11 procent per 1 maart a.s., de datum waarop een nieuwe C.A.O. van kracht moet gaan worden. De werknemersbonden vrezen dat men met de eerste 5 procent niet van de zwarte lonen af zal komen, omdat men ziet aankomen dat deze gewoon b o- v e n de huidige zwarte lonen zal wor den uitbetaald. Immers: als men zich wèl aan de spelregels zou houden, zou den bouwvakkers met zwarte lonen niets van deze 5 procent loonsverho ging merken. Er zouden dan alleen zwarte lonen wit gemaakt worden. Te gen de reeds ingevoerde en nog in te voeren prijsverhogingen zou deze 5 pro cent dan van geen enkele betekenis meer zijn (men beschouwt deze 5 pro cent trouwens toch al als ontoereikend als buffer tegen de prijsstijgingen). Daarom ziet men aankomen dat de loonsverhoging van 5 procent gewoon boven de zwarte lonen uitbetaald gaat worden Zelfs van de 11 procent die de bouwvakkers pep 1 maart krijgen wordt dit verwacht. Daarom zou het beter geweest zijn cm per 1 januari maar het hele pakket van loonsverho gingen te laten ingaan, zo wordt thans geredeneerd. Dit zou vooral voor knel- gebieden in de bouwwereld van belang geweest zijn. omdat daar wel geen en kele sanering van zwarte lonen moge lijk zal blijken. Deze gasaansteker zou de duurste ter wereld zijn. Hij werd gezien in een horlogerie in Tokio. De prijs is 100.000 gulden. De Japanse aansteker is van platina, afgezet met 320 diamantjes. Precies twee weken na het einde van de „marathonzitting" van de E.E G. over landbouwvraagstukken, zullen de minis ters van landbouw van de „zes" (of hun plaatsvervangers) weer naar Brussel moeten komen. Maandagavond om zes uur worden zij verwacht om een oordeel te vellen in de „appelenoorlog", die tus sen Italië enerzijds en de Duitse Bonds republiek en Frankrijk anderzijds is uit gebroken. Italië heeft om deze spoedbijeenkomst gevraagd omdat het zich niet wenst neer te leggen bij een beslissing van de Euro pese commissie van de E.E.G. om aan Duitsland toe te staan tot 12 januari de grenzen voor bepaalde soorten appelen te sluiten. Op 1 januari is volgens de bepalingen van de marktorganisatie voor groenten en fruit de handel tussen de landen van de E.E.G. in deze produkten van „kwali teit één" volledig geliberaliseerd. Voor eeextra-kwaliteit" was dit reeds het ge val in 1962, terwijl voor „tweede kwali teit" deze maatregel op 1 januari 1966 zal ingaan. De regering in Bonn had echter, voor dat op 1 januari van dit jaar de handels belemmeringen voor „kwaliteit één" wer den opgeheven, de ontsnappingsclausule van de marktorganisatie voor groenten en fruit ingeroepen om marktverstorin gen op de Duitse markt te voorkomen. De Nederlandse appelen van export kwaliteit worden door de Duitse maat regelen overigens niet getroffen, omdat zij voorkomen op de lijst van uitzonderin gen. Dit jaar doet Nederland de sprong naar het imaginaire Euro- pese kostenpeil. De nominale lo nen zijn nu ongeveer gelijk aan die in België. Met de reële lonen was dat al eerder zo. De prijzen volgen halverwege. Daarmee zijn wij er echter niet. De huren en de land bouwprijzen zullen nog verder moeten stijgen. Het goedkoopste- eiland is definitief verleden tijd. Dit schrijft prof. G. Brouwers, secre taris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, deze week onder het opschrift „In de greep van de in tegratie", in economisch-statistiscbo be richten. Aldus is een eind gekomen, zo ver volgt hij, aan een belangrijke fase van Nederlands economische ontwikkeling: die van het concurrentievoordeel. De expansie van het verleden was daar voor een groot deel aan te danken. Geen land had zo'n ingrijpende struc turele omschakeling te volbrengen. Ner gens vsas de infrastructuur zo'n dwin gend probleem als in het dichtbevolkte Nederland. Het concurrentievoordeel is nu ver dwenen. Welke invloed dat op de ex port zal hebben, is mede afhankelijk van de internationale conjunctuur. Zet de inflatie zich in het huidige tempo voort, dan zal de onvermijdelijke cor-1 rectie met meer of minder grote be- talingsbalanstektrten alleen maar dras tischer zijn. Het economisch beloop op langere termijn is voor prof. Brouwers nog geen open boek. De nationale conjunc- j tuur krijgt door de stoot op de con- sumptie voorshands een extra stimu- j lans. Een negatieve betalingsbalans) blijkt in 1964 nauwelijks te vermijden. Op zichzelf behoeft dat geen reden voor nervositeit te zijn, indien wij er tenminste in slagen de nieuwe positie spoedig te consolideren. Zet de sprong zich voort, dan kunnen wij straks be ter over devaluatie dan over revalua tie praten. De produktiviteit wordt nu ons voor naamste plechtanker. Omvangrijke in vesteringen blijven voor en na vereist. De Euromarkt is voor de groei van ons land onmisbaar. Er is geen weg terug. Zonder een grote vrije markt heeft het nieuwe type industrie, waarvan wij het nu primair moeten hebben, weinig kans. Daarom zullen wij dan ook wel door de d u r e appel moeten bijten van de gemeenschappelijke landbouwpolitiek. Met de helft van zijn export binnen, de helft buiten de Euromarkt moet Ne derland zich naar twee fronten richten. Zijn dienstenverkeer is nog internatio nalen De integratie van het continent is groots, maar niet genoeg. Slechts het Atlantische Verbond legt in de mon- di?> weegschaal voldoende tegenwicht om het evenwicht intact te houden, al dus prof. Brouwers. DE MINISTER van defensie van Malei sië heeft beweerd, dat de terroristen, die afgelopen zondag in oost-Sabah acht Ma leisische soldaten hebben gedood, wer den aangevoerd door manschappen van het Indonesische leger. (Van onze Haagse redactie) Het bedrijfsleven toont zich nog voorzichtig met het doorvoeren van prijsverhogingen, sinds dit op 1 januari j.l. mogelijk is geworden in verband met de loonsverhogin gen. Massale prijsverhogingen blij ven nog uit, zo blijkt in de prak tijk. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit dat fabrikanten en handel uit con- currentie-overwegingen eerst even de kat uit de boom willen kijken en af wachten wat de anderen doen. In vele gevallen heeft men ook de gedragslijn nog niet bepaald, welke bij prijsverho gingen gevolgd zal worden. Weliswaar staat vast dat fabrikanten en fuandel de gevolgen van 5 procent loonsverho ging mogen doorberekenen, maar het ene artikel of produkt is veel meer ar beidsintensief dan het andere, zodat ge differentieerd te werk gegaan moet wor den bij het verhogen van de prijzen, lang niet alle artikelen een produkten zullen dus uniform met eenzelfde per centage in prijs worden verhoogd. Los Leerling-arbeiders bij de grote Oost- berlijnse „7 oktober"-metaalfabriek moe ten na hun werkdag een cursus volgen in „de grondslagen van de geveehtstechnie- ken van een socialistisch leger". De leerlingen die een semi-militaire op leiding krijgen, variëren in leeftijd van 14 tot 18 jaar. Zij leren onder meer een mansgaten te graven, wegversperringen te plaatsen en worden vertrouwd ge maakt met de chemische oorlogsvoering. DE VROUWEN van in Moskou geaccre diteerde buitenlandse diplomaten hebben Valentina Teresjkova, de eerste „ruimte vrouw" ter wereld, een halsketting en een armband ten geschenke gegeven, be staande uit in totaal 46 vergulde mun ten uit 46 landen waarmee de Sovjet- Unie diplomatieke betrekkingen onder houdt. De plechtigheid werd bijgewoond door mevrouw Kroestjev. van de loonstijgingskosten zijn er ook nog de prijsverhogingen van de grond stoffen voor een groot aantal artike len. Deze moeten soms ook in de win kelprijs tot uitdrukking komen, al dan niet in combinatie met de gestegen loon kosten. Voorlopig legt het bedrijfsleven nog voorzichtigheid aan de dag. Vooral in de sector van de levensmiddelen en de duurzame gebruiksgoederen tracht men met het oog op de concurrentie de prijsstijgingen zo klein mogelijk te hou den. Inmiddels is van de zijde van Phi lips meegedeeld, dat het al zijn artike len met één procent zal verhogen. Hier in zijn gestegen loonkosten en grond- stoffenprijzen beide inbegrepen. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren in hoger beroep de 31-jarige tuinman Jan van P. uit Maarsbergen wegens doodslag op de 45-jarige Amster damse prostituée Zwarte Judith, veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De rechtbank had de tuinman na een eis van zeven jaar wegens dood slag ter zake van mishandeling de dood ten gevolge hebbend tot drie jaar met aftrek veroordeeld. De procureur- generaal had wegens dit subsidiair ten laste gelegde misdrijf zes jaar met af trek geëist (de maximumstraf). De raadsman, mr. H. G. Th. Keune, had wegens gebrek aan bewijs vrijspraak gepleit. De verdachte heeft tegen het arrest cassatie aangetekend bij de Hoge Raad. De tuinman werd in het begin van 1963 aangehouden nadat een Amster damse prostituée, die samen met Zwarte Judith in de Bergstraat woonde, hem had ontdekt. Bij k.b. is benoemd tot lid van het col lege van curatoren van de technische hogeschool te Eindhoven prof. dr. J. E. de Quay te Beers (N.-B De nu 62-jarige oud-premier heeft zich vroeger al ver diensten voor de T.H. te Eindhoven ver worven. Hij is voorzitter geweest van het bestuur van de Stichting Technisch Hoger Onderwijs in het zuiden. In augus tus 1955 stelde de minister van O. K. en W. een commissie in ter verdere uitwer king van de plannen voor de T.H. te Eindhoven. Prof. De Quay werd tot voor zitter van deze commissie benoemd. Bij k.b. van 14 juni 1956 werd hij benoemd tot lid en voorzitter van het college van curatoren van de Eindhovense T.H. Op 23 juni 1956, de dies natalis van de hogeschool, vond de beëdiging plaats Toen hij in het voorjaar van 1959 het ambt van minister-president aanvaard de, werd aan hem op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als voorzitter en lid van het college van curatoren met dank betuiging voor de belangrijke diensten in deze functie aan den lande bewezen. (Advertentie) De afgevaardigden op de algemene vergadering van de Nederlandse Onder wijzersvereniging in Amsterdam zijn door het hoofdbestuur ingelicht over de gang van zaken met betrekking tot het voorstel van de algemene Nederlandse onderwijzersfederatie, om te komen tot een belangrijke inkorting van de salaris schaal van de onderwijzers en een ver hoging van de bedragen in het begin van die schaal. In 1 met op 1 na algemene stemmen aangenomen motie wordt geconstateerd dat een vergelijkend onderzoek heeft uit. gewezen dat zowel een inkorting van de schaal als een verhoging van de salaris bedragen in het begin van de schaal alleszins redelijk zijn. Resultaten heeft dit onderzoek echter nog niet opgele verd. De ontevredenheid over deze gang van zaken in 't bijzonder bij de jongere onderwijzers en kleuterleidsters wordt niet onder stoelen of banken gestoken en leidt, aldus de motie, tot ongewenste spanningen. Tevens heeft de vergadering op .de leerkra'fiien het klemmende beroep gedaan het roken op school te staken. Ook de r,-k. onderwijzers hebben kri tiek op het loonoverleg. Bij de opening van een vergadering van het Katholiek Onderwijzers Verbond in Utrecht ver klaarde de vice-voorzitter, de heer J. A. A Poncin dat de kwestie van het overleg 'de meest ernstige is in het geheel van de salarismoeilijkheden. De salarissen van onderwijzers vor men het onderwerp van een demonstra tieve vergadering, die op woensdag 8 januari in Utrecht wordt gehouden. Aan deze vergadering nemen de leden van de algemene, de katholieke en de chris telijke onderwijzersvereniging deel. Het Nederlandse Scapinoballet heeft een opvoering gegeven in het Witte Huis, de ambtswoning van de Amerikaanse president in Wash ington. Op de foto worden de le den van het ballet na de uitvoering voorgesteld aan mevr. Rusk, de echtgenote van de minister van buitenlandse zaken. DE ACTEUR John Elsensohn hoont maandag 13 januari zijn tachtigste ver jaardag te vieren Hij venoefi m net Zeehospitium in Kijkduin, waar hij op nieuw moet leren lopen, omdat hem voor zijn rechterbeen een prothese is gegeven. Hij maakt het uitstekend, zeg gen zijn dokters. IN LOS ANGELES zijn vijf jonge neo nazi's veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van tien jaar tot voorwaarde lijke opsluiting en terbeschikkingstel ling. Zij zijn ervan beschuldigd deelne mers aan een joodse bijeenkomst te heb ben lastig gevallen en belasterd. De Westduitse regering heeft gisteren meegedeeld geïnteresseerd te zijn in een uitbreiding van de Berlijnse passenovereenkomst, hoe wel zij niet bereid is daarvoor een politieke prijs te betalen. De status van West-Berlijn, aldus de Westduitse perschef Karl Gün- ther von Hase op een persconferen tie, mag zoals reeds tevoren ver klaard op geen enkele wijze wor den veranderd als gevolg van een mogelijke uitbreiding van de over eenkomst waarbij Westberlijners wordt toegestaan het onder commu nistisch toezicht staande Oost-Berlijn te bezoeken. De lopende overeenkomst eindigt zon dag. Het was de eerste van deze soort sinds de communisten op 13 augustus 1961 begonnen aan de bouw van de Ber lijnse muur. Von Hase zei, dat de regering van de Bondsrepubliek en het stadsbestuur van In Jacksonville in de Amerikaanse staat Florida kwam een slippende vrachtwagen boven op een perso nenauto terecht. Het zag er alle maal heel ernstig uit, maar wonder boven wonder werd niemand bij dit spectaculaire ongeluk gewond. Alleen de materiële schade was nogal aan de hoge kant. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs. Bogaers, heeft de gemeentebesturen ingelicht over wijzi- sing van een arbeidsbesparende bouw- vordering van arbeidsbesparende me thoden in de woningbouw Bij toepas sing van een arbeidbcsparende bouw methode (minstens 30 pet. zal er evenals tot nu toe op elke vier wo ningen één gebouwd mogen worden bui ten bezwaar van het gemeenteliik con tingent. Uit de speciaal voor dit doel aangehouden centrale reserve van 5000 woningen, die zo nodig kan worden over schreden. Wanneer na het gereedkomen van een project blijkt, dat met een bouwsysteem «aanzienlijk meer arbeidsbesparing dan 30 wordt bereikt, dan zal een ho- ecre toeslag kunnen worden gegeven. De minister heeft een bepaald deel n de afzet gegarandeerd var wunin- n, die volgens geïndustrialiseerde uwmethoden tot stand komen, wan eer de fabrikanten aan zekere voor gaarden omtrent prijs en kwaliteit vol doen. Deze garantie voor 1964 omvat 6500 woningen, zij zal niet van onbe perkte duur zijn. West-Berlijn geïnteresseerd zijn in uit breiding van de menselijke maatregel. Hij voegde daar echter aan toe dat de regering in Bonn had kennis genomen van een verwerpelijke tendens in de Oostduitse communistische pers, waarin de overeenkomst werd omschreven termen tegenstrijdig aan het menselijke karakter ervan. Von Hase doelde hierbij op de com munistische beweringen dat de stadsre gering van West-Berlijn was afgestapt van haar traditionele politiek om niet met het Oostduitse regime te onderhan delen. Aan de Belgische kust is een groot scheepse opsporingsactie ingezet naar twee Franse misdadigers, die tijdens de jaarwisseling uit een gevangenis in Bou logne zijn ontsnapt. Een derde vluchteling kon reeds wor den aangehouden. Meer dan honderd manschappen van de rijkswacht zijn in gezet om de vluchtelingen te achterha len. Een speurhond uit Nederland werd te hulp geroepen, doch hij raakte het spoor bij een bunker kwijt. Het was de bedoeling van de ont snapten in Antwerpen op een zeeschip aan te monsteren. De Nederlandsche Bank heeft het of ficiële wisseldisconto met ingang van maandag 6 januari verhoogd met een half procent en daarmee gebracht van drie en een half op vier procent. Ter ondersteuning van de gevoerde restrictieve kredietpolitiek is besloten de rentetarieven met ingang van maandag 6 januari over de gehele linie met een half procent te verhogen. Bedoelde tarieven zijn met ingang van genoemde datum als volgt vastgesteld: wisseldisconto 4 pet., promessendisconto 4.5 pet., rente voor voorschotten in reke ning-courant en beleningen voor parti culieren 5,5 pet., voor anderen 4,5 pet Met de vaste slotkoersen van Wal Street als ruggesteun heeft het Damrak de laatste dag van deze beursweek we derom een vaste stemming te zien ge geven voor de hoofdfondsen. Ook de aandelen van de onroerende goederen- maatschappijen lagen opnieuw zeer vast in de markt. Bij de hoofdf ondsen ging Philips voorop met een koerswinst van ruim drie gulden bij een notering van 151,50. Unilevers plus 1,30 op 141.50. Kon. Olies een gulden hoger op 179.30. AKU plus drie en Hoogovens zes pun ten hoger op resp. 532 en 578. De vraag in de hoofdfondsen kwam opnieuw van het publiek, terwij] Amerika wederom niet met stukken aan de markt was. Wall Street heeft het nieuwe beurs- jaar donderdag ingezet met een vaste stemming. De handel was zeer ruim. Ook de Nederlandse hoofdfondsen lagen op de New Yorkse beurs gevraagd in de markt. De Westduitse beurzen vertoon den gisteren koersverbeteringen van vijf tot acht punten. Gedurende de verdere beursduur konden de hoofdfondsen, ondanks winst- nemingen in verband met het naderende weekeinde, de eerder op de middag be haalde flinke koerswinsten vrijwel ge heel bandhaven. Bij Kon. Olie zal ver moedelijk eind januari twintig procent bonus worden verhandeld. Hierdoor zal de koers sterk worden verlaagd waar door, aldus de beurs, de prijs voor ge noemd aandeel weer goede perspectieven biedt voor een opwaartse tendentie. Vergeleken met de slotnotering van de vorige week boekte AKU deze beurs week een koerswinst van ca. veertien punten. Hoogovens verbeterden achttien punten. Philips ging ca. vier, Unilever ruim drie en Kon. Olie ruim twee gul den omhoog. Alles bij elkaar was het een gunstige beursweek voor de hoofd fondsen. 2-1 3-1 Ned. '59 4»'4 95 A 943,4 Ned. '61 4% 94% 9414 Ned. '47 312 86 A 86% Ned grootboek '46 87 87% AKU 5291 2 532 Hoogovens 57212 578 Philips 148.25 151.30 Unilever 140.25 141.80 Kon. Olie 178.30 179.70 HAL 114' 2 115% Scheepvaartunie 1385^ 139'2 Amst. Bank 7% 8 Ned. Handelmij. 341 340% Lucas Bols 3010 1015 Mach. Breda 214 215 Bijenkorf 865 Drie Hoefijzers 357 Ford 930 920 Van Gelders Papier 225 230 Heineken 450 Hero Conserven Holl. Beton Mij. 447 460 Kon. zout 774'2 774 Nijverda] - Ten Cate 200 201% De Schelde 225 228 Scholten Foxhol 700 700 Simons emb.f. en houth. 135 135 Thomassen en Drijver 780'2 785 Van Vlissingen Katoen 259'2 260 Vredestein 23734 239 Zeeuwse Confectie 385 385 Zwanenberg Organon 900 905 Shell Oil 17 Vg 17% Anaconda 47 '2 48% Bethlehem Steel 31% 33 General Electric 87% 87% General Motor 30% 30% Procter and Gamble 79'4 Republic Steel 40% 41% NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 529530: Hoogovens 577580 gl; Kon. Olie 178.50—179.30; Philips 149.00— 150.50; Unilever 139.00141.50.

de Stem | 1964 | | pagina 15