:UR De kerkelijke liturgie in nieuwe banen Het motto is echter: „Haast a langzaam Bij zon en après-ski s ig Twaalf maanden geëist tegen administrateur SKI-TRAINING voor schoonheid KOOP EEN ^ASSISTENTE Verduistering van 77 mille: Vlekkeloos breiwerk POGING OM VERSTARRING TE DOORBREKEN Emigranten in Australië van dorst omgekomen r Vrijstelling voor nog eens 600 bouwvakkers wee jaar met aftrek Roofovervallen op prostituées Jaarwisseling in V.S. brak met oud dodenrecord Russische spion naar Canada Miljoen dollar smartegeld na ontploffingsramp Evenveel Vorstenliefde Gebrek aan vroedvrouwen KOOPJES I vij van bruari 1964 ENEN w.o. HEREN- NDERSCHOENEN - .AAGDE PRIJZEN! lat U deze kans niet j I. rk) - HULST lig le werken. 30 jaar. worden gaarne in- J3-oo van dit blad. verkrijgbaar bij: dhuisstraat 55 Tel. 01650—4717 .handel dagen, na gewenst. i volgens regel. Ned. Mij. esk. 05, bureau van dit blad. DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 3 JAIVUARI 1964 enpraktijk, omgeving Bred», In de onlangs door Paus Paulus afge kondigde constitutie over de kerkelijke liturgie wordt in verre mate tegemoet gekomen aan de wensen welke allerwe gen bestaan. Een belangrijk punt is dat waarin wordt verklaard, dat krachtens de macht, welke hun rechtens toekomt, ook de wettig gevormde bisschoppenconferen ties binnen bepaalde grenzen regelingen ten aanzien van de liturgie kunnen treffen. Hier wordt dus aan de bis schoppenconferenties reeds een bepaalde taak gegeven, terwijl het schema „over de Kerk", waarin de status van deze bisschoppenconferenties geregeld wordt nog in behandeling is Daaruit blijkt, dat de paus en de concilievaders er zo van overtuigd zijn dat aan de bisschop penconferenties een juridische status zal worden gegeven, dat haar bij voor baat reeds een belangrijke taak is toe vertrouwd. De constitutie over de kerkelijke litur gie doorbreekt door de ruimere bevoegd heden van de bisschoppen en door de verwezenlijking van regionale eigenhe den in de liturgie de reeds eeuwen be staande verstarring. De constitutie her haalt o.a. de woorden van Pius X, die dc liturgische beweging op gang bracht: dat de gelovigen niet als stomme toe schouwers" de H. Mis moeten bijwo nen". De nieuwe constitutie bepaalt dat de liturgie bestaat uit een onveranderlijk deel van goddelijke oorsprong en uit delen, die aan verandering onderhevig zijn. Voor liet gebruik van de volkstaal in de liturgie zijn algemene richtlijnen vast gesteld. De bisschoppenconferenties voor dc verschillende taalgebieden spelen hier in een belangrijke rol. Zij dienen zorg vuldig na te gaan wat op grond van de bij de verschillende volken bestaande overleveringen op verantwoorde wijze in de liturgie kan worden toegelaten. Keulen en Aken zijn echter niet op één dag gebouwd. Het zal niet zó gaan, dat van vandaag op morgen overal ter wereld de volkstaal in de gehele Mis zal worden ingevoerd, waar dat wen selijk wordt geacht. Vooralsnog zal men zich beperken tot de lezingen en ge beden, waarbij het christenvolk onmid dellijk is betrokken. Eerst later en ge leidelik zal men kunnen overgaan tot verdere invoering van de volkstaal. Dit ligt echter nogal moeilijk, omdat men de bedoeling heeft zich daarbij niet te beperken tot een vertaling alleen, maar ook een omwerking zal nastreven, welke èn historisch meer is verantwoord èn begrijpelijker zal zijn voor de mensen van onze tijd. Die verdere veranderingen, welke nut- Een vliegende dokter in Australië heeft in het onherbergzame woestijngebied in het centrum van liet land de lijken ge vonden van vier leden van het Brits migrantengezin Page, dat al negen da- £en werd vermist. Het vijfde gezinslid, de 19-jarige Robert, werd één kilometer verder gevonden. Ook hij bleek te zijn omgekomen. De vijf personen zijn om het leven ge komen door gebrek aan water. Het ge zin had zich op 22 december op weg begeven naar E'irdsville aan de grens tussen zuid-Australië en Queensland. Vrienden zeiden dat de vader er beter Werk had willen vinden. Op kerstavond *vond een konijnen stro per de verlaten auto van het gezin op 96 km van Birdsville. Er was een briefje aan bevestigd waarop stond: „Geen ben zine. Hebben voor twee dagen water. Zijn naar het zuiden". Het gezin heeft de dood gevonden, toen het pas 8 km van de verlaten auto weg was. Reddingsoperaties die woens dagmorgen vroeg begonnen, werden be lemmerd door zandstormen en een hitte van ruim 37 graden Celsius.. I tig of noodzakelijk worden geacht moe ten aan de H. Stoel worden voorgelegd en kunnen dan na goedkeuring worden I ingevoerd. Er moet immers worden voorkomen, dat een niet te aanvaarden wanorde op liturgisch gebied ontstaat. De gehele liturgische vernieuwing zal evenwel moeten gepaard gaan met een daaraan gelijkwaardige bijbelbeweging. Dat wil zeggen, dat de liturgische bewe ging niet zal slagen zonder een verdie ping van de bijbelse kennis van het christenvolk. De gelovigen zullen zich vertrouwd moeten maken met de bij belse woordkeuze, de bijbelse beelden, de bijbelse cultuur. Zonder die kennis zal de geheel uit bijbelteksten opge bouwde liturgie voor hen een met zeven zegels gesloten boek blijven. Aanvankelijk was er sprake van, dat voor sommige delen van de liturgie het Latijn zou blijven gehandhaafd, o.a. voor de Canon van de Mis en met name voor de Consecratie, voor de eigenlijke sa cramentele formules enz. Uit de in de Osservatore Romano volledig afgedrukte tekst van de constitutie voor de liturgie blijkt, dat dit niet het geval is. In het tweede hoofdstuk blijkt op enkele punten nog enige voorkeur voor het Latijn te bestaan. In no. 54 lezen we evenwel, dat wanneer een ruimer gebruik van de volkstaal geschikter blijkt te zijn daartegen geen bezwaar wordt gemaakt mits de voorgeschreven procedure via de bisschoppenconferentie en goedkeu ring door de H. Stoel wordt in acht genomen. Over de invoering op zich van de volkstaal moeten we ons geen overdre ven voorstellingen maken. Het is pas het begin. Of op den duur de samenstelling van ons Romeins missaal in zijn huidige vorm zal blijven gehandhaafd durven we niet te voorspellen In no. 35 van de Constitutie lezen we (vrij vertaald): de liturgische plechtigheden moeten stralen door een edele eenvoud: door hun kort heid moeten ze duidelijk zijn en node loze herhalingen moeten worden ver meden; in het algemeen moeten zc ook niet veel verklaringen nodig hebben. Passen we deze normen toe op zeer vele Misteksten dan wil het ons voorkomen, dat er wel een en ander zal moeten worden gewijzigd en verduidelijkt, voor dat we het ideaal hebben bereikt. Hier ligt vooral een taak voor zeer bekwame liturgisten, bezield met een grote pasto- rele bewogenheid. In de liturgie zal een heel wat ruimere plaats worden ingeruimd aan de H. Schrift Verdeeld over verschillende jaren zullen meer delen van het Oude en van het Nieuwe Testament in de Misliturgie worden opgenomen. Door de zeer beperkte keuze daarvan gedurende de loop van het liturgisch jaar heeft men in de liturgie het volk Gods tot nu toe voor een groot deel het woord Gods onthouden. Daarin wil de Constitutie verbetering brengen. Telkens weer wordt bisschoppen en priesters op het hart gebonden, dat de volledige en actieve deelname van de gelovigen aan de liturgie, speciaal aan het Misoffer, zeer voornaam is. Vandaar dat de volle klemtoon wordt gelegd op het liturgisch leven in de parochies, zoals dat vooral tot uitdrukking komt in de gemeenschappelijke Eucharistie viering op de zondagen. Het bevorderen en het herstel van de ijver voor de liturgie beschouwt de Constitutie als een beschikking van Gods voorzienigheid voor onze tijd, als een adem van de H. Geest, die waait door zijn Kerk. Met het oog op het grote belang van ",1emvfb°mv van woningen in Necïer- iïüS de minister van defensie be- vakarbëiL?1" 600 dienstPuchtlge bouw. de ïerS? m.V*2 dc lichtinS 1964, die in de eerste maanden van 1964 in werke lijke dienst zouden komen, vriistellinc van militaire dienst te verlenen Dc nu te verlenen 600 vrijstellingen voor nog met opgekomen bouwvakkers van de lichting 1964 komen thans boven de 1800 uit, het maximum, da» indertijd hiervoor in aanmerking kwam. Bouwvakkers van de lichting 1964, die reeds voor eerste oefening m dienst 'zijn kunnen niet voor deze vrijstelling in aam merking komen. Evenmin zij, die wegens uitstel van eerste oefening of om andere reden buiten tegenwoordigheid zijn in gelijfd en in de loop van 1964 voor eerste oefening zullen opkomen. Voor de beslissing over het verlenen van vrijstelling gelden voor de groep van 600 gelijke criteria als voor de groep van 1800 bouwvakarbeiders. Zij nullen dus ten tijde van het indienen van de aanvraag voor vrijstelling werk zaam moeten zijn in de nieuwbouw van koningen in Nederland, een verklaring van de werkgever moeten overleggen, N zij daarin werkzaam blijven en in Mbezit moeten zijn van een bewijs van ^bekwaamheid voor het beroep, waar- zij werkzaam zijn (bv. diploma l.t.s., vakopleiding of leerlingenstelsel). Jöok in dit geval zal de vrijstelling JUdeJjjk voor twee jaren worden ver end. Blijft de betrokkene aan de voor aarden voldoen, dan wordt de tijdelijke vriJstelling tweemaal met twee jaren verlengd en kan na totaal zes jaren de- hnitieve vrijstelling volgen. Wegens verduistering van ruim 77.000 gulden ten nadele van de Ned. Vereniging voor Sexuele Hervorming heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam tegen dc ont slagen 48-jarige administrateur J. C. S. uit de hoofdstad twaalf maanden waar van drie voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest geëist. Verdachte, die beheerder was van het bureau in Amsterdam, had daar een om vangrijke taak. Hij erkende in de afge lopen tien jaar de verduistering te heb ben gepleegd. Het bedrag was volgens hem echter 35.000 a 40.000 gulden. Ern stige moeilijkheden in zijn tweede huwe lijk waren de oorzaak dat hij was be gonnen met geld uit de kas weg te ne men. Gedeeltelijk had hij er de verzor ging van zijn twee kinderen van betaald en voorts de schulden die zijn vrouw bij diverse leveranciers had staan. S. heeft van de weggenomen gelden geen luxueus leventje geleid. Alles is in het gezin be steed en er is niets gebleken van uit spattingen, zo wordt in het reclasserings- rapport opgemerkt. Verdachte had voorts, tezamen met de eveneens ontslagen penningmeester K. van de afdeling Amsterdam der N.V.S.H, een frauduleus handeltje gedreven. Deze penningmeester had een kastekort gehad van 4000 gulden toen met deze handel werd begonnen. Volgens verdachte had K. tweederden van de winst gehad. Deze ontkende echter, zo bleek uit een ter zitting voorgelezen verklaring, ooit geld van S. te hebben gehad. Na 19.56, zo verklaarde verdachte, had hij geen gelden meer weggenomen, met uitzondering van 100 gulden per maand, die hij aan K., door wie hij zich be dreigd gevoelde, had gegeven. „Er is geen enkele controle op de kas en de voorraad middelen geweest", aldus S. Een als getuige-deskundige gehoorde ac countant beaamde de opmerking van de president dat de controle een farce, een schertsvertoning is geweest. De raadsvrouwe, mr. G. Hollander, zei dat verdachte, die op het bureau een veelomvattende taak had, van niemand steun heeft gehad. Zij deed een beroep op uiterste clementie bij de bepaling van de straf. De rechtbank doet op 16 januari uitspraak. De rechtbank in Haarlem veroor deelde gistermorgen twee inwoners van Haarlemmermeer wegens beroving van prostituées Ze stopten op rijkswegen met een auto. namen de vrouwen mee en beroofden ze vervolgens. De 26-jarige aannemer A. de G. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden (eis: drie jaar); de 23-jarige straatmaker H. C. kreeg overeenkomstig de eis twee jaar gevangenisstraf. Het voorarrest zal in mindering worden gebracht. De vrouw van De G„ die wegens he ling terecht stond omdat zij twintig gul den als geschenk had aangenomen, werd overeenkomstig de eis veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf voorwaar delijk. De berovingen werden gepleegd in de maand augustus. De mannen trokken er met de auto van De G. op uit. Hun eerste slachtoffer troffen zij op een weg in de Haarlemmermeer. De 19-jarige C. S. uit Amsterdam, die zogenaamde pogingen deed om te liften, stapte in en C., die onder een bank lag, kwam onver wacht te voorschijn. Zij hebben het meisje geslagen en haar tasje met 170 gulden afgenomen. De buit werd ver deeld. Een week later stopte de auto voor de 25-jarige vrouw J. E. uit Amsterdam op de Haagseweg in Haarlemmermeer De vrouw stapte in en na een worsteling werd haar veertig gulden afhandig ge- maakt. 55 Het record voor het aantal verkeers- doden bij de jaarwisseling in de Ver enigde Staten, dat sedert 1957-'5B op 160 Stond is met de komst van 1964 gebro ken Er zijn er nu 168 gemeld. Het cijfer zal nog wel wat stijgen. De balans wordt opgemaakt over een periode van dertig uur, die om zes uur op oudejaarsavond begon. De record- verbetering is mede het gevolg van het feit, dat in het oostelijk deel der Staten de wegen slecht waren door sneeuw en ijs. Een Russische top-spion die twee jaar geleden naar het westen uitweek bevindt zich thans in Canada om er een nieuw leven te beginnen onder een gefingeerde naam. Bijzonderheden omtrent het uitwijken van de spion, Anatoli Dolsnijtsin, zijn nooit bekend gemaakt. Hij heeft zich in het voorjaar van 1962 bij de Ameri kaanse ambassade, waarschijnlijk in Fin land of West-Duitsland, aangegeven. Hij is daar maandenlang door de Ameri kanen ondervraagd en daarna op eigen verzoek naar Engeland gegaan. Hij heeft asiel gevraagd bij de Britse ambassade in Ottawa en is hier acht tien maanden ondervraagd voordat zijn vlucht wereldkundig werd gemaakt. Twee verzekeringsmaatschappijen heb ben aan de rechtbank verzocht een mil joen dollar te verdelen onder de nabe staanden van 73 personen die op 31 oktober van het vorig jaar het leven lieten bij een ontploffing in een zaal te Indianapolis en onder de 190 personen die daarbij gewond raakten. Tijdens de opvoering van een ijsrevue waren propaangastanks ontploft, waar door brand op een dichtbevolkte tribune uitbrak. De twee verzekeringsmaatschappijen treden op namens de leverancier van het propaangas. In het Zweedse dorp Hosjoe heeft men een merkwaardige zin voor evenwicht in cijfers. Begin 1963 telde het dorp 1117 inwoners van het man nelijke en 1117 van het vrouwelijke geslacht. Het jaar werd a esloten met 1171 mannelijke en 1171 vrouwe, lijke dorpelingen. In de loop van het jaar waren er 44 kinderen ge boren, 22 jongens cn 22 meisjes. Ook de „immigranten" hielden zich aan dit evenwicht. Er vestigden zich na melijk 115 mannen en 115 vrouwen. 154 Personen zegden het dorp vaar wel. 77 mannen in gezelschap van 77 vrouwen. Twaalf dorpelingen ver wisselden het tijdelijke met het eeu wige en ook zij hielden zich nog even aan de spelregels, evenveel vrouwen als mannen. Er is in deze weken geen sportzaak of de ski's en skischoe nen, -truien, -wanten en -sokken liggen, met kunstsneeuw be poederd, te vertellen dat er niets gaat boven wintersport. Er is geen reisbureau of witte bergen tegen een stralend blauwe hemel roepen vanaf de kleurenfoto dat je nergens mooier bruin wordt. Er is geen schoenenzaak of de laarsjes, die in ónze sneeuw alleen maar sjokken, staan gereed om over de Alpen- sneeuw te dansen. Er is geen modehuis of het woord „après-ski" bij een of anoer geraffireerd-nonchalant kledingstuk geschreven, suggereert het toppunt van mondaine genietingen. In het voor bijgaan hoor ie bij zulke etalages flarden van één soort gesprek: „Wanneer ga jij? Bén je al geweest? Geen zon gehad?" De zo exclusieve wintersport, vroe ger alleen bereikbaar voor de welge- steldcn. is niet exclusief meer; de winkels blijven met al hun winter sport-artikelen niet zitten. Niet het echt beoefenen van winter sport, vooral van skiën, is zo alge meen. maar wel het verblijven in de winterse bergen, het zonnen, het kijken naar anderen, die de sport beoefenen, het wandelen en genieten van de sprookjesachtige natuur, het zitten in wijnstuben. Behalve in de naam, die dit toeris me zo exclusief, zo duur, zo leuk, bij na ondeugend maakt, valt de nadruk al lang niet meer op sport, maar veel meer'op zon, niet meer op ski, maar veel meer op après-ski. Zittend of liggend op zo hoog mo gelijke plekjes, geniet men van de allermooiste uitzichten, intussen zo bruin wordend als een okkernoot. „Naar de wintersport geweest!" roe pen de thuisgebleven vrienden vol be wondering. En dan kunt u gerust blo zen van schaamte omdat u helemaal niet gesport, maar alleen lui gelegen of gezeten hebt. ze zien de blos toch niet onder al dat bruin. Uittocht Ofschoon er van ons land een hele uittocht plaats heeft eind december, zijn er weinig wintersportoorden, die dan al veel zon en sneeuw hebben. Daarom zijn de hotel- en pensionprij- zen in die tijd lager dan enkele weken later. Van elk plaatsje, hoe klein ook, is bekend op hoeveel zonuren theore tisch kan gerekend worden. De lig ging tegen de berg, ten opzichte van de zon, en de ingeslotenheid, zijn be palend voor zonneschijn én wind. Is niet zonnend zitten en liggen uw hoogste ideaal, maar zonnig wandelen dan zult u moeten informeren naar een streek waar vlakke wandelingen mogelijk zijn. Houdt u ervan te zien hoe anderen in grote bedrijvigheid bruin worden, dan moet u een oord uitzoeken waar een ijsbaan is, een springschans, een zweefbaan naar bo- Bessie Becker, de be roemde Duitse mode-ont werpster voor sportieve kleding en negligé, koos voor dit après-skipakje een grof geweven zwart wit tweed. Op de licht zwierende rok zijn zwar te en witte wollen biezen gezet. De zwart leren ceintuur heeft goudbeslag Er horen een zwarte pull over, zwarte kousen en mocassins bij. Er bestaa» een ejrote overeenkomst tussen teenagermode en après-skimode. De pantalon en de laarsjes, de grof-gebreide truien en kousen, de ruige stoffen en het ontbreken van vor melijkheid zijn op beide fronten „in". Maar er bestaat ook een groot verschil: zodra een ensemble de naam après-ski draagt, gaat het de koopkracht van een teenager wel te boven. ven, vanwaar je de skiërs naar bene den kunt zien suizen. Waarom toch vooropgesteld dat ie dereen zon wil hebben om bruin te worden? Omdat dit een dwingende mode is en bovendien omdat men stil zwijgend jubelt: ik kan me de winter sport, tot voor kort nog alleen bereik baar voor de bevoorrechten, permit teren Die mode wordt niet wei nig in de hand gewerkt door de make- up-artiesten en de cosmetica-fabri- kanten. Sun-milk, sun-gel, sun-tan, sun-lipstick (of prefereert u Frans? Lait-soleil etc.) dringen zich aan ons op totdat het bijna lijkt of we naakt lopen als we geen bruine huid heb ben. Wufte klank De wufte klank, die in het woordje „après-ski" klinkt, is niet helemaal verdiend. Après-ski na-het-skiën) geldt voor alles wat men doet, aan trekt. eet, drinkt nadat de „aanbe den" zon is ondergegaan. Heel wat mensen brengen die uren door, in ge wone kleren, met rustig zitten, beko men van de dag, eenvoudig eten in een simpel hotel, lezen, luisteren naar een radiomuziekje en vroeg naar bed gaan. Anderen houden zich inderdaad in die tijd bezig met cocktails drin ken, dineren in luxueuze omgeving, hangen aan de bar en dansen tot diep in de nacht, gekleed in gewild onver schillige of kostbare of bizarre com binaties van kledingstukken. Deze twee uitersten liggen ver uit een. Dikwijls ook in kilometers, want het eenvoudige en het mondaine oord liggen niet altijd vlak naast elkaar. Toch zal bij het komend groot winter sportfestijn in Innsbruck, in de dorpen en gehuchten in die omgeving nog de diepste landelijke eenvoud te vin den zijn, ook voor de toerist. Hij vindt de grote sportevenementen dan niet vlak naast zijn deur, maar hij wordt ook niet uit de slaap gehouden door jazzmuziek. De Tiroler Abende, waar op de dorps-amateurs hun dansen ten beste geven, met concerten van het fanfarekorps, zijn minder kunstmatig, beter voor de zenuwen en duren niet tot in de kleine uurtjes. Daar ben je dan, eindelijk in de bergen. De gezonde ontspannende at mosfeer maakt je gelukkig. Je voelt je heerlijk en zonnebruin, dank zij de zon en dank zij de cosmeticafabri- kant zo ongeveer luiden de woor den op verlokkende folders en ge bruiksaanwijzingen van zonneprepa- raten. Helemaal ongelijk hebben ze niet: de zonnestralen, zelfs achter de wolken, en liun reflectie op de sneeuw kunnen de huid lelijk schaden. Daar voor de zonnewerende gelei die niet vet is, de huid mat houdt en met een kettinkje aan de ceintuur kan gehan gen worden! Een roman die het intieme leven van een vorstenpaar behandelt, kan bij voorbaat rekenen op vrouwelij ke belangstelling, ook al is hun ge schiedenis honderd jaar oudIn Victoria en haar prins" beschrijft Evelyn Anthony de levensperiode van Engelands grote koningin van af de dag dat zij, 18 jaar oud, werd gekroond, tot aan het ogenblik ivaarop, 21 jaar later, haar innig geliefde Albert stierf. De roman kabbelt niet voort In de gebruikelijke zoete rozegeur-en- maneschijn stijl; de afstand van een eeuw maakt objectief. In tegen stelling tot wat meestal wordt aan genomen, schrijft Evelyn Anthony de koningin een heerszuchtig, koel karakter toe, dat echter leert bui gen door de grote liefde die zij de prins-gemaal Albert toedraagt. De prinselijke echtgenoot wordt, volgens deze romannooit populair in Engeland en blijft ondanks zijn grote kwaliteiten en rechtschapen geest, buiten alle staatszaken ge houden. Een eenzame figuur, die de verering van zijn vrouw slechts met genegenheid en trouw kan be antwoorden. Hofintriges en de po litiek van die dagen (uiteraard in teressanter voor Engelse dan Ne derlandse lezers) geven 'n authen tieke achtergrond aan deze ten dele tragische vorstenliefde. Uitgegeven door gebr. Zomer en Keunings Uitgeversmij. Wagenin- gen. Verschillende textielsoorten worden tegenwoordig met een vuilafstotende finish bewerkt, waardoor de stoffen langer schoon blijven én zich gemak kelijker laten reinigen. Thans heeft men zelfs met succes breiwol met Scotchgard, zoals deze finish heet, be werkt. De behandeling heeft geen in vloed gehad op de zachtheid of de breikwaliteiten van de wol. Een onzichtbaar dunne chemische laag omgeeft elk vezeltje van de wol, zodat de ruimte tussen de steken nog evenveel lucht doorlaat als voorheen. Hierdoor houdt de wol ook nog steeds de warmte goed vast. Koffie-, wijn-, vruchten- en zelfs olievlekken kunnen gebreide kleding niet meer bederven. Vocht heeft geen vat op de vezels en daarom kan er gerust worden gedept, zonder dat dit sporen achterlaat. Gaat er door het dragen tenslotte vuil tussen de steken geklemd zitten, dan kan trui of pullover gewoon en normaal gewassen worden. „Blouson van opwindende chic" is het wachtwoord voor dit jakje van Palomini-nerts. Er wordt goedgunstig hij gezegd, dat het niet alleen voor après-ski geschikt is, maar ook bij andere gelegenheden kan gedragen worden. Èn dat is dan maar gelukkig. Dc blouson is langs de onderkant door een wildieren ceintuur begrensd, die van voren in een slappe knoop eindigt. Rechts een zwart-witte Shetland cape in pied-de-poule dessin, gevoerd met rood, om op een zwarte pantalon te dragen. De cape shut met vier rode leren knopen en bergt twee klepzak- ken en twee steekzakken. (Modellen modebl Constanze). De vroedvrouwen in Engeland kun nen het stijgende aantal geboorten met geen mogelijkheid meer bijhou den en zullen misschien in de toe komst bijgestaan moeten worden door oudere getrouwde vrouwen zonder be voegdheid, zo staat in een rapport dat het Nationale Florence Nightin- gale-Comité heeft laten opstellen door een onderzoekcommissie. Engeland telt 18.000 vrouwen, die bevoegd zijn om als vroedvrouw op te treden, maar volgens het rapport maakt ongeveer de helft geen of slechts tijdelijk gebruik van de be voegdheid, onder meer ten gevolge van de lage salarissen. Het geboorte cijfer is in Engeland gestegen van 795.000 in 1954 tot 937.0000 in 1961 en stijgt nog steeds. Iedere tak van sport houdt er eigen gym nastiekoefeningen op na. Dat wil niet zeggen dat zulke oefeningen onge schikt zouden zijn voor iemand die niet aan sport doet. Natuurlijk brengen die speciale oefeningen het lichaam bijzonder goed in conditie voor die speciale sport, maar ze brengen steeds het li chaam óók in een condi tie voor schoonheid. De training voor win tersport houdt reeksen oefeningen in, waaruit de trainer maar hoeft te kie zen. Wij hebben er hier nu eens drie (eigenlijk vier) uitgekozen die me vrouw Thuisblijfster even goed kan maken. Het resultaat zal zijn: buigzame knie- en, sterke, maar géén dikke dijbenen, mooi gewelfde kuiten en een inge houden, soepel middeltje. 1. Zet de handen in de zij en loop in normale wandelpas drie stap pen. Hef dan het rechterbeen om hoog en probeer het horizontaal te strekken. Zak dan door het lin kerbeen (steeds handen in de zij, steeds been horizontaal gestrekt) tot hurkhouding. Laat u nu maar omvallen. U moet natuurlijk zo ver zien te komen dat u van die gehurkte positie weer rechtop komt steeds met gestrekt rechter been. Dan loopt u weer een paar pas sen en doet de oefening met het linkerbeen. 2. Een uitstekende oefening (voor al lerlei sporten en allerlei schoon heid) is touwtje springen Speciaal de ski-ster zal touwtje springen in gehurkte houding. 3. Ga op de knieën 'zitten met voor waarts gestrekte armen. Zwaai de armen naar opzij en zover moge lijk naar achter. Draai nu in het middel (de knieën blijven op de grond) en tip met de vingertoppen aan de voeten. Terug naar uitgangspositie en nu dezelfde oefening zo dat de andere hand de voeten raakt. 4. Een vierde oefening ziet u dage lijks ijdele jonge meisjes doen: staande op de trappers fietsen. Die meisjes doen dat om te voorkomen dat het zade1 een uitgerekte zak in. hun nauwe rokjes maakt Maar wij doen dat om er sterke knieën en mooie kuiten van te krijgen.

de Stem | 1964 | | pagina 7