EUROPESE KERK HEEFT EEN SPECIALE ROEPING Begroting van Yerseke door raad goedgekeurd Ds. P. J. Pennings te Axel blijft nu toch in functie Missie integraal", nieuw nationaal tijdschrift Twee maanden geëist en vijf jaar ontzegging voor dodelijke aanrijding Jubilea 1964 Mgr. dr. J. J. Dellepoort op congres voor jongeren te Breda Beginselverklaring Aanpassen Veelvormigheid Noodgebieden Algemene beschouwingen over ramp in de oestercultuur Openhartigheid uit bezorgdheid Pater Simeon verlaat KAB bisdom Breda Interregionale conferentie over grensgebied KNBTB vraagt snel vaststelling suikerbietenprijs Te Bergen op Zoom Bloembollendag op 16 januari Niet normaalmaar wel praktisch Jaaraanvoer van Bossche veemarkt weer gestegen Steun van alle orden en congregaties Restaurant Princeville Breda pagblad Pe Stent Vuurwerk Cyp Gratis luisteraar raakt radio kwijt Zes kompels gered na instorting Verkeersdrama te Kruisland rus Hoger belasting Missionarissen van het Goddelijk Woord Audiëntie DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 3 JANUARI 1964 (Van onze verslaggever) Ongeveer honderd vijftig jongeren uit heel Nederland zijn gisteren op Bouvigne te Breda begonnen aan een driedaagse oriënteringsbijeen komst, gewijd aan de kerk in Europa en georganiseerd door het Insti tuut voor Europese Priesterhulp. Men neemt geen blad voor de mond. Dat blijkt onder meer uit deze uitspraak van mgr. dr. J. J. Delle poort, de dynamische directeur van het instituut en de oprichter van het Europa-seminarie te Rothem: „De Europese clerus vormt een aprate kaste en om dat funeste isolement te doorbreken, moeten we allen wat minder klerikaal worden. Een Duitse bisschop had hem eens gezegd, zo voegde hij eraan top, dat de oorzaak van het tekort aan priesters bij de clerus zelf ligt, omdat deze de leek nooit een behoorlijke interesse voor de kerk heeft bijgebracht. J^eze min of meer sensationele uit- spraak tekent de sfeer van openhar tigheid die deze orientaticdagen ken merkt. een openhartigheid die wordt in gegeven door eerlijke bezorgdheid voor de kerk in Europa en vurig idealisme om die kerk „bij de tijd" te brengen. Die bezorgdheid en dat idealisme spra ken gisteren het duidelijkst uit de toe spraak van mgr. Dellepoort tot de deel nemers, merendeels leerlingen van de hoogste klas van middelbare scholen. De meesten van hen zijn afkomstig uit noord-Nederland, al wordt het congres dan in het zuiden gehouden. Vandaag begint in Antwerpen een soortgelijke bijeenkomst voor Belgische scholieren. Evenals in Breda spreken ook daar mgr. Alexandre Renard, de bisschop van Ver sailles. de Weense universiteitsdocent dr. Ed. Kamenicky, de wijbisschop van Pa- derborn mgr. dr. Paul Nordhüs en de bisschop van Stockholm mgr. John Tay lor. Ieder van hen belicht de zielzorge lijke problemen in zijn land. Zaterdag morgen zal de Leuvense prof. dr. J. Kcrkhofs S.J. onder het motto „Kracht en zwakheid van de Europese kerk" deze fragmenten in hun grote verband plaatsen. TNat deed gisteren eigenlijk ook al mgr. Dellepoort in een toespraak die in feite een beginselverklaring was. Elke christen in Europa is verantwoordelij voor de kerk in dit oude werelddeel, zei hij, omdat de Europese kerk een bij zondere taak te vervullen heeft in de wereldkerk, omdat de Europese eenwor ding in politicis de christenen dwingt over de grenzen van de nationale kerk provincies heen te kijken, en omdat de kerk in verschillende delen van Europa in nood verkeert. Deze drie motiverin gen van onze gezamenlijke verantwoor delijkheid voor de kerk in het nieuwe Europa werkte hy in zijn bezielde cn bezielende toespraak nader uit. De vormgeving van de kerk in andere werelddelen hangt grotendeels af van de mate waarin de Europese christenen erin zullen slagen hun kerk bij de tijd te brengen. De missionering van de ka tholieke kerk steunt voor een groot deel op Europese missionering cn onder meer moet in Europa vorm gegeven worden aan de oecumene om enkele belang rijke zaken aan te stippen. Volgens mgr. Dellepoort bevindt Europa zich thans in het stadium van het „hellenis me". In deze cultuurstroming zijn de waarden die de Grieken hadden verwor ven over de toen. bekende wereld ver breid, terwijl de politieke macht van Mgr. J. DELLEPOORT nood dicht by huis de Grieken verdwenen was. „Ook Euro pa staat voor de periode van de over dracht", meende hij. Deze overdracht van christelijke waarden (waarin vol gens paus Paulus het meest wezenlijke is „het personialisme dat de roeping van elk individu respecteert") noemde hij „onze laatste roeping". Om deze roeping te kunnen vervullen moet de Europese kerk vernieuwd worden. (Van onze verslaggever) Pater Simeon o.f.m. cap. gaat de KAB in het bisdom Bre da verlaten om de leiding op zich te nemen van een nog op te richten pas toraal centrum der paters kapucijnen, op een nog niet bepaalde plaats in Brabant. Op 11 januari neemt hij daarom afscheid van de ontwikke lingscentrale der KAB in hotel Cos- mopolite te Breda. Waarschijnlijk zal aalmoezenier Sterkens znn activiteiten voor het Credo Pungo- werk tijdelijk waarnemen. Pater Simeon, in 1912 in Breda gebo ren als A. Nuyten heeft grote bekend heid verworven door zijn ontwikkelings werk. Als leider van de Credo Pungo- clubs is hij al sinds 1948 een toegewijde medewerker van de KAB in het Bredase diocees. Simeons benoeming tot direc- ïflL ïi 1 nieuwe centrum zal dezer :..S J£°«en. Het centrum krijgt de- f b v- het Nederands Pas toraal Instituut waarvan mgr. De Vet voorzitter is De werkzaamheden liggen op zielzorgelijk gebied: voorlichtingco ördinatie van teamwerk, hulp aan le ders Fte politieke eenwording van Europa is een andere hefboom voor de ver nieuwing van de nog niet werkelijk Europees denkende, nationaal georiën teerde kerken in Europa. Alleen al bin nen de E.E.G. migreren jaarlijks 800.000 arbeiders, „een migratie waarbij de volksverhuizing in het niet valt". Een ander aspect van het eenwordende Europa is het internationaal toerisme. Op deze wijze, aldus mgr. Dellepoort, groeit de nieuwe Europese mens en de kerk moet haar zielzorg aan hem aan passen. Wat er aan zielzorg gedaan wordt voor de gastarbeiders is ontstel lend weinig, zei hij, een krachtig plei dooi houdend voor een doorstroming van priesters, leken, gedachten en ideeën van het ene land naar het an dere. TYie doorstroming, dat gesprek is overi gens geen eenvoudige zaak, nu de kerken zich eeuwen lang in de verschil lende landen zelfstandig hebben ontwik keld. „Wij verstaan elkaar niet. De laat ste tijd ben ik daarvan diep onder de indruk gekomen, misschien omdat ik meer dan vroeger in het buitenland ver blijf", aldus mgr. Dellepoort. De bar rière wordt minder door de diverse ta len opgeworpen dan wel door historisch gegroeide verschillen in het denken. In het progressieve noordwest-Europa be tekenen dezelfde woorden iets anders dan in landen als Italië, Ierland en Spanje. In deze veelvormigheid, die enerzijds de kracht en anderzijds de zwakheid is van de Europese cultuur, is het bijvoorbeeld zeer moeilijk om tot een gesprek te komen over de seminarie opleiding. In dit verband zei mgr. Dellepoort dat het klein-seminarie, hoe voortreffe lijk ook, niet de enige en misschien niet eens de normale weg tot het priester schap is, al zijn velen in Nederland een andere mening toegedaan. öprekend over de derde beweegreden die ons moet aansporen vorm te ge ven aan een Europese kerk, merkte mgr. Dellepoort op dat het wellicht een his torische fout is geweest dat de Euro peanen een zo sterk accent hebben ge legd op de missionering in andere we relddelen, daarbij de nood dicht bij huis vergetend. Er is in Europa nauwe lijks contact tussen de bisdommen, ter wijl de orden en congregaties in elk land een zelfstandig leven leiden. Van daar dat er noodgebieden zijn die niet geholpen worden. Mgr. Dellepoort noem de Rome, Wenen („dat vermolmde brug- gehoofd van het westen"), de diaspora- kerken van West-Duitsland en Scandi navië, het Roergebied, de bisdommen Berlijn, Fulda, Hildesheim, Padersborn, Spiers en Rottenburg in Duitsland en de diocesen Parijs, Versailles, Bourges, Mar seille en Bordeaux in Frankrijk. Het Instituut voor Europese Priester hulp streeft ernaar om met alle midde len de onderlinge band tussen de ver schillende kerken in Europa te verster ken. Hoe men dat in de praktijk doet, wordt vandaag uiteengezet door de ad junct-directeur van het instituut drs. J. Peters. (Van onze Haagse redacteur) Op het ministerie van Maatschappelijk Werk in Den Haag is men bezig een programma op te stellen voor een Belgisch Nederlandse conferentie be treffende interregionale maatschappe lijke ontwikkeling in het grensgebied. Naar wij vernemen is het de bedoeling bij deze conferentie vooral de ontwikke ling in E'elgië en Nederlands Vlaanderen te bespreken. Het streven is erop gericht het pro gramma van de conferentie een zo danige inhoud te geven, dat de bijeen komst de stoot kan geven tot daad werkelijke uitkomsten en activiteiten. Een tijdstip voor de conferentie is nog niet bepaald. Zij zal vermoedelijk in het voorjaar gehouden worden. In 1963 heeft al eens een dergelijke interregionale conferentie plaats gehad in het grensgebied van de provincies Drente en Overijsel met West- Duitsland. De K.N.B.T.B. heeft er in een telegram aan de minister van Landbouw en Vis serij, mr. B. W. Biesheuvel, op aange drongen, dat op korte termijn een prijs voor de suikerbieten zal worden vastge steld. Het telegram luidt: ,.Het bestuur van de K.N.B.T.B op 2 januari te 's-Herto- genbosch bijeen, verontrust over het uit blijven van een beslissing van de rege ring t.a.v. de suikerbietenprijs voor oogst 1964, waardoor de telers veel te lang in onzekerheid blijven verkeren, dringt er bij Uwe Excellentie op aan met kracht te bevorderen dat op zeer korte termijn de vaststelling van deze prijs plaatsvindt op een niveau waarbij volledig rekening is gehouden met de gestegen en nog ver der stijgende kosten en met de noodzaak de suikerbietenteelt voldoende te stimu leren." (Van onze verslaggever) Ds. P. J. Pennings van de Ned. Herv. Gemeente te Axel blijft, ondanks zijn conflict met de kerkvoogdij, in functie. Zijn oorspronkelijke besluit om per 1 januari 1964 zijn ambt neer te leggen heeft hy herroepen om aldus het kerke lijk gezag te erkennen. Hij heeft zich echter inmiddels van de kerkvoogdij losgemaakt en een tijdelijke betrekking aanvaard, die hem in staat stelt in zijn gezinsonderhoud te voorzien. De avon den, de zaterdagen en de zondagen kan hij vrij houden om zijn kerkelijke taak te vervullen. De oorzaak van het conflict is, aldus dominee Pennings, gelegen in „het wille keurig omspringen met de financiën der gemeente". De scheiding tussen bestuur en beheer is weliswaar na de oorlog in veel hervormde gemeenten opgeheven, doch in de kleinere gemeenten, waar nog bepaalde figuren een dominerende rol spelen, handhaaft zij zich hardnek kig. Die opheffing geldt overigens reeds voor vijftig procent van het totale aan tal gemeenten en voor vijfenzeventig procent van het zielental. In een bekendmaking aan de Her vormde Gemeente van Axel heeft domi nee Pennings oa. verklaard, dat de kerkvoogdij volhardde in haar weige ring om zich aan het kerkelijk gezag te onderwerpen. „Ik vind het jammer de vuile was te moeten buitenhangen, doch ik had geen andere keus meer", aldus vertelde ons de dominee, die de open baarheid niet schuwt. „Zowel door de burgerlijke rechter als door vier kerkelijke instanties is de voogdijraad liefst zesmaal in het onge lijk gesteld. Men wil echter dit ongelijk niet bekennen en dit noem ik onrede lijk", aldus dominee Pennings, die een negentigtal gemeenteleden verantwoor delijk stelt voor het mislukken van een laatste verzoeningspoging. Dat de kerk voogdij een bepaalde vergaderingsaf spraak zonder opgaaf van redenen niet nakwam, kan hij uiteraard al evenmin waarderen. In zijn bekendmaking aan de Her vormde Gemeente heeft de dominee er o.a. aan herinnerd, dat ten eerste ruim duizend gemeenteleden zich achter zijn Gezien de toenemende belangstelling voor de bloembollenteelt in zuidwest-Ne derland organiseren de afdelingen van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur in West-Brabant en Zeeland een „bloembollendag" in Bergen op Zoom, die op donderdag 16 januari a.s. zal worden gehouden in de Koren beurs aan de Potterstraat. Het doel van deze dag is de kwekers in deze omge ving in te lichten omtrent de nieuwste aspecten in de bloembollenteelt en de kwekers met elkaar in contact te laten treden, zodat men ervaringen met elkaar zal uitwisselen. Zoals wellicht bekend gaan steeds meer gemengde bedrijven in West-Brabant vooral cn Zeeland over tot het telen van bloembollen, die goed afgezet kunnen worden. Om alle bloembollen naar be horen te kunnen verwerken en af te le veren is onlangs in Nieuw-Vossemeer zelfs een bloembollenschuur verrezen, die al volop in bedrijf Is. De voorlichtingsdag zal om half tien 's morgens worden geopend door de heer J van Waveren. de algemeen voorzitter van de organiserende afdelingen. De heer A. Spruit, hoofdassistent bij -de RTVD in West-Brabant en Zeeland zal daarna een inleiding houden over „De problematiek van de bloembollenteelt in zuidwest-Nederland", terwijl de heer J. Bakker, hoofdassistent bij de RTVD te Hoorn zal spreken over „Chemische on- kruidbestrijding". De heer G. Papen- drecht, leraar aan de Middelbare Tuin bouwschool te Lisse, zal daarna uit de doeken doen hoe men tulpen- en gladio- lenplantgoed het best bewaren kan, ver volgens zal de heer Bakker nog een spreekbeurt houden terwijl ir. L. Vclle- koop, rijkstuinbouwconsuient, de nabe schouwing voor zijn rekening zal nemen. Tussen de bedrijven door zal men nog I aan een koffietafel kunnen aanzitten. Het college van b. en w. van Brummen in Gelderland heeft een voor ons land nieuwe methode toegepast om toestemming van de raadsleden te krijgen voor een ex tra-uitgave: het college heeft de leden van de raad schriftelijk goed keuring gevraagd voor een extra bedrag voor het verven van een deel van het gemeentehuis. „Als u vóór 1 januari geen antwoord geeft nemen wij aan, dat u akkoord gaat," zo staat het in een brief aan de leden van de raaddie b. en w. op 24 december deden uitgaan. Naar wij vernemen is er geen be zwaar binnengekomen. De vraag is nu of dit „besluit" van de raad rechtsgeldig is. Het gaat overigens om een vrij gering bedrag. Voor de vernieu wing van verfwerk in de beneden gang, de hal, de trouwzaal en de secretarie had de raad reeds een bedrag van f 7000 uitgetrokken. B. en to. kunnen dit karwei on dershands voor f 7820 aanbesteden. Die prijs komt het college redelijk vooizo schijft het in de brief. De schilder stelde echter de voorwaar de, dat het werk nu direct in de wintel maanden moest gebeuren. De normale procedure voor een raadsbesluit zou echter te veel tijd vergen en het getuigt van een goed en praktisch beleid om thans reeds opdracht te verstrekken ter voor koming van uitstel en prijsverho ging, zo zeggen b. en w. in de brief aan de raadsleden (Van onze correspondent) Op de Bossche veemarkt heeft de aan voer van dieren in 1963 opnieuw een stij ging vertoond nl. van 305.241 tot 345.808, Hierbij dient er nog rekening mee te worden gehouden dat er in 1963 welis waar wegens het heersen van mond- en klauwzeer een verbod voor de aanvoer van varkens is geweest, doch dat de pe riode waarin dit verbod van kracht was, van kortere duur was dan in 1962, n.l. drie maanden in 1963 tegen acht maan den in het voorafgaande jaar. De aanvoer van runderen steeg van 121.962 tot 135.902; die van vette kalve ren daalde van 57.448 tot 48.551; die van nuchtere kalveren steeg van 40.552 tot 48.572. Dat de veemarkt nog steeds een bijzonder grote belangstelling geniet bleek ook uit het aantal geparkeerde personenauto's en vrachtwagens, dat met 81.752, na een kleine inzinking thans het topjaar van 1960 weer ver achter zich heeft gelaten. Eind januari zal het eerste nummer verschijnen van een maandblad, dat als spreekbuis gaat fungeren voor de Ne derlandse missie in haar totaliteit „Mis sie integraal" is de naam van dit blad. waarvan het Centraal Missie Commissa riaat in Den Haag de uitgever is. Deze uitgave heeft de instemming en de daadwerkelijke steun van de Stichting Nederlandse Priester Religieuzen, de Verenigde Missionarissen, de Stichting Nederlandse Vrouwelijke Religieuzen en de Stichting Broedercongregaties in Ne derland. Vertegenwoordigers van deze organisaties hebben zitting in de aan de redactie van „Missie integraal" toege voegde commissie van advies, waarvan voorts lid- zijn de heer Th. M. Bours en de heer Th. Loerakker in zijn kwaliteit van voorzitter van de werkgroep landen in ontwikkeling. Voorzitter van de com missie van advies is mr. dr. G. J. R. van Rijsbergen, mede-directeur van het Cen traal Missie Commissariaat. Hij vormt tevens met de heer B. J. van der Mee de redactie. „Missie integraal" wil zich in de eerste plaats richten tot de intellec tuele Nederlander hier en in het buiten land over tal van nationale en interna tionale vraagstukken, waarmee de Ne derlandse missie in haar geheel te ma ken heeft. Tot dusver bestond er in Nederland geen blad, dat voorlichting, informatie en documentatie verstrekt over de alge mene problematiek der missionaire werkzaamheden. Een groot aantal gezaghebbende des kundigen heeft zich bereid verklaard aan „Missie Integraal" mee te werken. Onder hen zijn prof dr. H. Berguema, dr. J. J. van Besselaar, dr. G. J. F. Bouritius, prof. dr. Arn. Camps, prof. dr. L. Qh. Janssen, de heer C. F. Kleisterlee jr.. prof. dr. A. M. Kuylaars, dr. J. A. Po'nsioen, dr. J. J. A. M. Sleijffers, de heer Gabriel Smit, prof. drs. F. van Trigt, drs. C. H. M. Verhaak, frater M, E. Verrijt cn dr. F. Verstraelen Zij zullen zich, naargelang van hun specialiteit, onder andere bezighouden met sociologische, sociografische, ethno- logische, economische en missiologische onderwerpen, en Oosterse, Arabische, Afro-Aziatische en Amerikaanse kwes ties. Daarnaast zal de redactie een wereld- net van correspondenten opbouwen. protest hebben geschaard, dat ten twee de diverse collega's uit Zeeland hem dringend hebben verzocht om „terwille van het recht" in functie te blijven, dat ten derde het moderamen van de classis een dringend beroep gedaan heeft op het provinciaal college van toezicht om in te grijpen in de huidige situatie, ten vierde het moderamen van de provin ciale kerkvergadering erop heeft aan gedrongen dat hij als predikant in en voor de kerk behouden blijft, evenals de visitatie-provinciaal en ten vijfde dat de visitatie-generaal hem reeds begin december in een persoonlijk onderhoud heeft verzocht op zijn ontslagname beslissing terug te komen. Dominee Pennings die de Oudejaars- dienst normaal heeft geleid, handhaaft intussen zijn protest t.a.v. de kerkvoog dij ten volle. (Advertentie) MENU a 6.50 cocktail de crabe consommé de volaille cuisse de lièvre preisselbeeren café glacé ou choix de fromages Zaterdag en zondag MUZIEK. Dij Oudejaarsavond hoort vuurwerk. Al dat geknal en geschitter is mis schien wel een atavisme. We willen in het donker boze geesten verdrijven. De „welvaart" stelt ons in staat dit steeds overvloediger te doen. Brand weer, politie en dokter hebben er echter druk werk aan. En de boze geest van het vandalisme ziet juist kans om op het toneel te verschijnen. In dit alles zit een forum en een proefschrift. Bij Oudejaarsavond hoorde ditmaal ook het vuurwerk van Wim Kan en daar kwamen geen brandweer, politie en dokter aan te pas. Dat was lekker nij en medicijn. Als we daartegenover de VARA-rubriek met de lange naam zetten, die de geforceerde opzet heeft „erg" en „scherp" te zijn, dan doet zo'n conference van Oudejaarsavond als een verademing aan. Er is veel en velerlei op de hak te nemen in ons vaderland en het is goed, dat we zo nu en dan uit onze zelfgenoegzaamheid worden opgeschrikt. Het talent om dit te doen in een geest van bevrijdende humor is echter weinigen gegeven. Wim Kan is de onbetwiste meester op dit floret. Hij hoeft zich niet te for ceren. Het is bij hem helemaal echt. Voor het verbreken van de verzegeling van zijn (dure) radiotoestel is de 33-ja- rige sorteerder A. K. K. uit Dubbeldam door de politierechter te Dordrecht con form de eis veroordeeld tot een week gevangenisstraf en verbeurdverklaring van het toestel. K. had sinds 1958 geen luistergeld meer betaald en toen hij na herhaalde aanmaningen niet bereid was gebleken aan zijn verplichtingen te vol doen had een controleur van de dienst luister- en kijkgelden zijn toestel ver zegeld. Dat de man nu toe 1964 had be taald hielp hem niet Zes mijnwerkers zijn gisteren door vallend gesteente in de Gouley-Laurweg- steenkolenmijn bij Aken van de buiten wereld afgesneden. Enkele uren latei- konden zij worden bevrijd. Zij zouden niet gewond zijn of in ge vaar verkeren. De drie Japanse mijnwerkers, die vijf dagen lang opgesloten hebben gezeten in een mijnschacht op het eiland Kiosjoé, zijn gisteren gered. (Van onze rechtbankverslaggever) De trieste gevolgen van een dodelijke aanrijding te Kruisland een jong meisje, wandelend naast haar verloof de, was door een auto meegesleurd en dodeiyk gewond waren gistermorgen tydens de eerste zitting van de Bre dase rechtbank in het nieuwe jaar niet alleen te horen maar ook te zien. Op de publieke tribune wisten de naaste Door de raad van Yerseke werd de begroting 1964 goedgekeurd. De ka- pitaaldienst vermeldt een nadelig saldo van 1.735.518,65. In de begroting is op genomen een subjectieve verhoging uit het gemeentefonds van ƒ35.000, bestemd voor de nieuwe haven. Daar op de be groting zelf geen kapitaalswerken wer den geraamd, dit teneinde de goedkeu ring niet te vertragen, was er een lijst bijgevoegd als begrotingswijziging met een bedrag van bijna drie miljoen, waar van twee miljoen voor de haven Voorts verbouwing ambtswoning concierge 10.000. Doorbraak EmmastraatJulia- nastraat ƒ31.000 met inbegrip woning D. Koster. Verbreding opritten Buren- polderweg—Gr. v. Zoelenstraat 7000. Aanleg riolering voor 3e fase Dam en pad Varkensdijk en aanvang 4e fase 471.000. Aankoop sneeuwruimer ƒ3500. Verlichting sportterrein ƒ2000. Bliksem afleiders ƒ3000. Wachtlokaal busdienst op de Damstraat ƒ2500. Herbouw toren ƒ425.000 en diverse posten ƒ5000. Door de heer Pekaar en de heer Ge braad werden algemene beschouwingen gehouden. Beiden bespraken de ramp in de oestercultuur en maakten melding van de overheidshulp voor de kwekers. Minder fraai vond de heer Pekaar de houding van een burgemeester uit Fries land. Niet alleen, dat de mosselproeven in het noorden worden gehouden, maar deze burgemeester schijnt aanspraak te willen maken op de com. ex. art. 8 van de Deltawet tot een bedrag van 8 mil joen en bovendien de gehele cultuur met schepen, installaties en ook personeel. Beide sprekers waren ongerust over de nieuwe haven en het industrieterrein en wezen op de noodzaak over te gaan tot aankoop bouwterrein. Namens hun frac ties zegden de heer Sinke en v. d. Velde aan b. en w. alle medewerking toe. Subsidies Op voorstel van b. en w. werd een subsidie toegekend, groot 10,— aan Kath. Vormingscentrum, Hum. Thuis front en Reclassering Leger des Heils. S.G.P. was in zijn geheel tegen subsidie Hum. Thuisfront en bij de begroting te gen subsidie ver. BelgiëZeeland. De presentiegelden raadsleden werden van 10,— op 15,— gebracht. Subsidie aanvraag Instuifcomité, geadviseerd op 100,vonden de heren Gebraad cn vooral v. d. Velde veel te laag, gezien het belangrijke werk. Uiteindelijk werd het voorstel Gebraad om 200,— te ge ven aangenomen. Met enkele opmerkin gen over de exploitatiekosten van het badhuis kreeg de Groene-Kruisvereni ging ƒ3525 en de Wijkverpleging ƒ2800. T.a.v. het badhuis merkte de voorzitter op dat de gemeente aan particulieren subsidie geeft voor het bouwen en in richten van een douchecel. Sluiting bad lokaal zal voorlopig, gezien het aantal baden, njet wenselijk zijn. Voor ruimte bouw kleuterschool Ka- keldans werd van de fam. Mol pand Schotte 21 aangekocht voor 35,- a 75,- volgens schatting Z.L.M. Aanvraag ver beteringen U.L.O,-school ten bedrage van 17-000 ontlokte kritiek bij de heer Pekaar. Kapitalen zijn enkele ja ren hiervoor uitgegeven en nu is men reeds aan vernieuwingen toe. Bovendien is een aanvraag lopende voor een nieu we school. Onbewoonbaar Verlenging onbewoonbaar verklaarde woning Langeville 2 bracht de heer de Roeyer de heer Cornelisse tot woede. Ieder jaar hetzelfde liedje: verlenging bewoning en onbewoonbaar verklaren. Er moet maar een eind aan komen. De voorzitter kan de gedachtengang volgen, maar de consequenties zijn dat er een andere woning moet komen en gezien de rechten en de eisen van de bewoon ster hebben b. en w. nog steeds geen oplossing gevonden. De heer Koster stelde enkele vragen over subsidie van het rijk voor schoollokalen t.a.v. exploi tatie- en stichtingskosten en vroeg zich af of deze subsidie ook van toepassing was op de Ger. school. Gezien de vele voorschriften en artikelen over dergelij ke subsidies kwam men er niet aan uit en besloot de voorzitter zijn licht eens op te steken bij de hogere instanties. Opdooi De heer v. d. Velde bracht de opdooi ter sprake en wees in dit verband op de moeilijke situatie waarin de fa. v. d. Endt in de Molenpolder dan komt te verkeren. Wanneer de Molenpolderweg, aangelegd ten behoeve van de aldaar ge vestigde mosselindustrieën, enkele hon derden meters was doorgetrokken, dan zou genoemde firma op dezelfde manier behandeld zijn als de anderen. Ook de heer Sinke is het hier mee eens en wijst op de belangrijke onderneming van de firma. De voorzitter is het er wel mee eens. maar verbod bij opdooi bestaat overal. In orde brengen van dit stuk weg, eigendom van de polder, gaat de gemeente wellicht een ton kosten. Maar de raad kan, indien er een verzoek bin nenkomt, zelf beslissen. familieleden van het doodgereden meis je zich de tranen uit de ogen by liet opnieuw beleven van het verkeersdra ma, dat zich op zondagavond 21 juli in een toen nog slecht verlichte bocht van de Molenstraat had afgespeeld. Het was kermis en er was heel wat volk op straat. C.A.V. uit Halsteren kwam in een gehuurde auto uit de rich ting Oud-Gastel. Hij had bier gedron ken volgens eigen verklaring vijf glazen zn twee flesjes en was op weg naar het volgend café om een meisje te zoeken, waarmee hij vroeger omgang had gehad. In de nogal scherpe bocht reed hij het i fiestpad op. De gevolgen waren ver schrikkelijk. De aan de arm van haar verloofde lopende Maroe de R. werd weggerukt en in de berm van de weg gesmeten. Zwaar gewond een sche- delbasisfractuur en een bekkenletsel werd zij overgebracht naar het zieken huis in iTlburg, waar ze op 29 septem ber overleed. De jongeman, naast wie zij had gelo pen, kon niets verklaren; het was alle maal ineens gebeurd. De auto was ook nog tegen een lichtmast gebotst, de vonken vlogen in het rond. De opperwachtmeester C. B., die het onderzoek had geleid, kon meer zeg gen. In de kermisdrukte had hij de verdachte chauffeur aangetroffen, wel iswaar sterk riekend naar bier. maar verder niet merkbaar onder invloed van drank. De straatverlichting was niet al te best, getuigde de opperwacht meester verder; nu was die beter gewor den. Maar zolang de politieman al in Kruisland was - ruim drie jaar - was daar nog nooit eerder een ongeluk ge beurd. De president, mr. A. F. Stemfoort, vroeg de verdachte zelf naar de reden van de aanrijding. Verdachte kon er geen antwoord op geven. De officier van justitie, mr. K. M. A. Thijssen. begon zijn requisitoir met deelneming te betuigen met d enabestaanden van het slachtoffer. Achter in de zaal op de publieke tribune hoorden de vader en moeder van het meisje - enige dochter uit het gezin - met de zakdoek voor de ogen de woor den van de officier aan. Al was rijden onder invloed dan niet ten laste gelegd - uilslag van de bloed proef 1.10 pro mille (1.50 wordt als grens aangenomen) - toch meende de officier dat de drank een belangriike rol had gespeeld. Verdachte was kermis aan het vieren geweest; hij was van het ene café naar het andere gerden. Zijn onver antwoordelijk gerij had geleid tot on noemlijk veel leed. De officier wees de rechtbank op de zware straffen .die door de rechtbanken in Amsterdam. Rotterdam en Den Haag worden opgelegd aan hen die zich schuldig maken aan roekeloos en onvoorzichtig rijden. Hy drong aan op strenge straffen, ook in dit geval waar men nog te doen had met een verdachte, die gunstig bekend staat en nog een blanco strafblad heeft. De eis luidde twee maanden hechtenis en vyf jaar ontzegging van de rybe- voegdheid. Uitspraak over veertien dagen. F)e combinatie politicus-aartsbisschop is zeker niet ideaal. Makarios, de president van Cyprus, compromitteert ook zijn geestelijke status door de vreemde capriolen, welke hij in de politiek vertoont. Hij heeft in de jaren van burgeroorlog nooit de moorden en wreedheden veroordeeld, waaraan de Griekse vrijheidsbeweging de Enosis zich schuldig maakte. Wel echter stem de hij tenslotte toe in een compromis, dat niet de door de Enosis verlangde aansluiting van het eiland bij Grie kenland bracht, doch de onafhankelijk heid, gegarandeerd door Engeland, Griekenland en Turkije. Dat is een paar jaar vrij goed gegaan. Nu echter is de spanning tussen het Griekse en het Turkse volksdeel weer hoog op geiopen. De aartsbisschop-politicus gaat nu merkwaardigerwijze geheel op Engeland aanleunen. De twee andere garanten wil hij buiten spel zetten. Zelfs zegde hij het garantieverdrag pardoes op. Hem is echter duidelijk gemaakt, dat hij het niet alleen voor het zeggen heeft. Zonder toestemming van de Turkse vice-premier kan hij zulke besluiten niet nemen. Zijn aankondiging was echter wel geschikt, om nieuwe olie op de vlam men te gooien. De vrijheidsbeweging krijgt daardoor aanmoediging om op nieuw de aansluiting bij Griekenland op de voorgrond te zetten. De Turken kunnen hun zenuwachtigheid bij zulk een vooruitzicht maar moeilijk be dwingen. Een conferentie van de drie garanten is nu aangekondigd. Enge land zal daar zitten tussen twee par tijen, die zwaar geladen zijn van ach terdocht en afkeer. Dat zal een moei lijk gesprek worden. En met al zijn vredelievendheid probeert Kroestjev daar toch ook een voet tussen de deur te zetten. Qnze minister van financiën is van de partij, die in haar verkiezings program belastingverlaging centraal stelde. Hij is echter gestart met zoveel tegenwind, dat hij met belastingver hoging op de proppen moet komen. Weliswaar in de sector der indirecte heffingen, doch die grijpen niet min der in de portemonnee. Nu zullen er tegen het voorste] om de sigaretten zwaarder te belasten wel niet veel be zwaren rijzen. Sigaretten zitten in de strafklas van de medici. Wie er toch het risico van zijn gezondheid voor wil lopen, moet dit dan maar duurder be talen. Met de benzine is het wat anders. Weliswaar consumeren we geen ben zine en daarom behoort ze ook niet tot de eerste levensbehoeften. Een levens behoefte voor een moderne samenle ving is ze echter wei. Men kan nog zeggen: het gemak en het uitgaans- genot, dat het bezit van een eigen auto verschaft, mag fiscaal wel wat meer opbrengen. Bedrijfs- en zakenleven zullen deze verhoging echter ook in hun onkostenrekeningen voelen. Deze heffing werkt op een zeer gespreid front, zeggen de minister en zijn staats secretaris. Ongetwijfeld waar, maar er zijn toch ook bedrijven, voor wie de benzine een hoge post vormt. Denk maar eens aan het transport langs de weg. We verwachten, dat dit onderdeel van het belastingontwerp niet voet stoots de eindstreep haalt. De indie ners van het ontwerp vertellen ove rigens, dat ze de voorgestelde verho gingen te gelegener tijd wellicht in passen in een structureel belasting plan, dat dan eindelijk de beloofde ver laging van inkomsten- en loonbelas ting zou moeten verwezenlijken. Zal dit perspectief het ontwerp aanvaard baar maken?Een perspectief is maar een perspectief. 50 jaar professie: 7 november broeder Servatius Verstappen, Overijse <B.) en broeder Willibrordus Donkers, Atambua, Timor-Indonesië. 25 jaar priester: 20 augustus de paters Ant. Aarts, Onekore, pos Ende, Flores, Indonesië J. Aarts, Missiehuis Missio narissen S.V.D., Teteringen, dr. C. van der Linden, Centrum Kon takt der Kon tinenten, Soesterberg, Adr. van Luyn, Sao Paulo, Brazilië, Al de Rechter, Dja- lan Raja Mattaman 125, Djakarta VU/2, Indonesië, Paul van Riel, Akim Oda. Ghana Adr. Schouten, Maumere, Flo res, Indonesië, G. Smits, Lotje, pos Ru- teng, Flores, Indonesië, Adr. Snijders, Missiehuis Teteringen, B. Sonnemans, Biara S. Josep, Ende, Flores, Indonesië, P. Verharren, Atambua, Timor Indonesië, Hub. van Wees, rector Missiehuis, Heide Kalmthout, Antw. België en 20 oktober pater drs. S. Frynts, studiehuis SVD. Nijmegen. Mgr. G. H. de Vet. bisschop van Breda, zal vandaag en vrijdag 10 januari audien tie verlenen.

de Stem | 1964 | | pagina 5