SPORT NEDERLANDSE ROEIBOND BIJZONDER OPTIMISTISCH Wim de Jong loopt uit op concurrent Baba Sy Wim van Est ook in 1964 is er weer HANS VULTINK EN PIET VAN DE POL GRAVEN STRIJDBIJL OP PROFITEER NIEUWE JAAR VISSER-KOOLE AXEL Waterpoloteam heeft maar een hele kleine kans! Tilburg wil sanering..... Doggen en Van Loon verliezen Leerling gaat leraar voorbij Ook voor onze roeiers Tokio Prof-protest bij de KNWU tO^b korting en halve prijzen voor einde serie-goederen Voor eerste maal een kernploeg Waterpolo DAMTOERNOOIHOGEZAND Peter Post haalt leermeester in MARKTEN van een feestelijk begin van het Drastische prijsverlaging bij 11 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 3 JANUARI 1961 „De Europese roeikampioenschappen van Kopen hagen zullen punt van uitgang zijn bij de formering van de Olympische ploeg voor Tokio" stelde de tech nische adviescommissie van de „Nederlandse Roei bond" eind 1962 vast. Zelfs de grootste optimisten zullen toen niet ver wacht hebben dat die Europese titel wedstrijden van 1963, onder erbarmelijke weersomstandigheden op het Bagsvaerdmeer gehouden, de grootste Nederland se roei-triomf sedert vele tientallen jaren zouden op leveren: zilver voor Aegir-skiffeur Rob Groen, zilver ook voor de twee met stuurman van Nereus en brons voor de verassende onge stuurde twee die Enters en Boelen vormden. Geen wonder dus dat de „Nederlandse Roeibond", die nu de vruch ten plukt van het besluit voor uitzending naar Europese en wereld kampioenschappen steeds bijzonder hoge normen aan te leggen, de nabije Olympische toekomst met vertrouwen tegemoet ziet. Hoe groot de Nederlandse afvaardiging zal worden is een klein jaar voor de spelen nog niet te zeggen, vast staat echter wel dat in zes van de ze ven bootstypen Nederlanders een kans hebben. Slechts ten aanzien van de acht kan worden gezegd dat de uitzending zeer onwaarschijn lijk is. Waarschijnlijk zal Nederland op tenminste vijf nummers ver tegenwoordigd zijn, waarbij de medaille-winnaars van Kopenhagen wel de voornaamste kanshebbers zijn. Vooral de prestaties in belangrijke buitenlandse wedstrijden zullen beslis sen over de uitzending naar de Europese en Olympische roei-kampioenschappen, zoals de wedstrijden op de Wedau-baan bij Duisburg <20 en 21 juni), de Royal Henley Regatta (30 juni 4 juli), de wedstrijden op de Baldeney-baan van Essen (4 en 5 juli) en de Rotsee- Regatta te Luzërn (11 en 12 juli). Voor het eerst kend ook de roeibond 'n kernploeg", geformeerd uit de roeiers die Nederland in 1962 afvaardigde naar de le wereldkampioenschappen van Luzern en in 1963 naar de titelwed- strijden van Kopenhagen. Onder leiding van de Amsterdamse sportleraar Schmüll, sedert jaren al conditie-trainer van Nereus, wordt wekelijks aan op voering van de conditie gewerkt. Voor al Kopenhagen leerde dat door gebrek aan kracht de allerhoogste top soms juist werd gemist. Ook de mentale voorbereiding is niet vergeten, want om de veertien dagen ontmoeten de kanshebbers voor Tokio elkaar in een genoeglijke sfeer om de plocggeest te versterken. Ook hier heeft Kopenhagen, waar chef d'équipe dr. Dokkum die ook in Tokio deze functie zal vervullen op dit gebied zulk voortreffelijk werk heeft geleverd, geleerd hoe belangrijk een dergelijke voorbereiding is. De Olympische roei-ploeg zal tamelijk vroeg worden aangewezen en wel direct na de nationale kampioenschappen, die van donderdag 23 tot en met zaterdag 25 juli op de verbrede Amsterdamse Bosbaan worden gehouden. Tegelijk zal dan de equipe worden bekendgemaakt die deelneemt aan de Olympische kam pioenschappen, waarvan de heren- finales zondag 9 augustus op dezelfde baan worden gehouden. (Van onze sportredactie) Het bestuur van de ..Vereniging van Beroepsrenners en Onafhankelijken" heeft een telegram gezonden aan de K.N.W.U., waarin men protesteert tegen de nu weer heringevoerde reclame voor alle amateurswedstrijden. Zoals bekend lag het aanvankelijk in de bedoeling van de K.N.W.U. om alleen reclame toe te staan in klassieke wedstrijden of etappe koersen. De K.N.W.U. wijzigde zijn standpunt echter en staat reclame voor alle wedstrijden wederom toe. Dat vindt de beroepsbond niet juist. PETER POST en Hans Jun- kermann hebben de Zesdaagse van Keulen gewonnen, zo kon gisteren in een groot gedeelte van de oplage van dit blad wor den meegedeeld. De tweede plaats was voor Rik van Steen bergen, die samen met zijn aanstaande schoonzoon Palle Lykke op de baan van Peter Kanters opereerde. WARD SELS wordt als de grootste belager beschouwd in het dernykampioenschap van België, dat zaterdag op de Ant werpse wielerbaan wordt ver reden. De grootste belager van.. Rik van Steenbergen, die als favoriet Vertrekt. MIGUEL POBLET, de kaal hoofdige wiëlrenner, die jaren lang in het nieuws was, maar die het vorige seizoen niet meer in de krantenkolommen voor kwam, verschijnt terug in de wielerarena Niet meer als renner, maar wel als ploegleider van de extra-sportieve groepe ring Ignis. JOS DEBAKKER, de Ant werpse sprinter, is de eerste Europeaan geweest, die de grote sprintersprijs van Melbourne heeft gewonnen. Tot nu toe was dit steeds een specifieke aange legenheid voor Australische ren ners. Jos versloeg de Italiaan Beghetto in de finale na tevoren afgerekend te hebben met Sid Patterson en Ron Baensch. De nieuwjaarsronde in het interenatio- nale damtoernooi te Hoogezand Sappemeer is voor Wim de Jong uiter mate gunstig verlopen. De Haarlemmer versloeg zelf concurrent Bcrgsma en kreeg bovendien steun van ir. Van Dijk, die Baba Sy remise afdwong. Door dit alles liep De Jong twee punten uit op Baba Sy en Roozenburg. Delaatste profiteerde eveneens van het halve verlies van de Scnegalees door zich via een zege °P Mulder op de gedeelde tweede plaats te nestelen Voor Baba Sy zal het zeer moeilijk worden om voor de tweede achtereenvolgende HET ZWEEDSE nationale ijshockeyteam heeft in Winnipeg met 7-4 gewonnen van dc kampioen van West-Canada, The Winnipeg Maroons. De tussensco- res luiden: 2-1, 2-1, 3-2. Het was de tweedè overwinning van Zweden in hun tournee door Canadé. Twéé ontmoetin gen eindigden in een Europese neder laag. TIJDENS internationale schaatswedstrij den in dc Noorse plaats Gjoevik. heeft de Rus Grishin de 500 meter gewonnen in 40.9 seconde. INDIA heeft ook de derde hockeywed strijd tegen Groot-Brittannië gewonnen. De Britten werden met 5-1 verslagen en stonden bij de rust reeds met 3-0 achter. In de achterzaal van Hotel De Linde boom te Tilburg wordt woensdagavond 8 januari een bijeenkomst belegd door de R.T.A.V. (Raad van Tilburgse Amateur voetbalverenigingen) om te spreken over sanering van het Tilburgse voetbal. Het plan is van de Sarto voorzitter de heer Paul Planken. Dit plan wordt in een vóór-vergadering besproken door de drie Tilburgse semiprofsclubs Longa, Noad en Wilem II die dan voor de eer ste maal samen aan een tafel zullen zit ten. Ook de amateurbestuursleden ko men in een vóórvergadering bijeen om hun standpunt te bepalen. De ..openbare" vergadering zal om acht uur plaats vinden en staan onder voor zitterschap van de heren Egberts van de KNVB. De voorzitter van de KNVB af deling Noord-Brabant, de heer H. Hop- ster zal deze saneringsbesprèking bijwo nen. Namens het gemeentebestuur is wethouder N. H. Pontzën present. Ver der de commissie van bijstand voor sportzaken in Tilburg, De Tilburgse sportraad, en afgevaardigden van alle Tilburgse voetbalverenigingen. Het plan dat bespröken wordt is: het vormen van een nieuwe semi-urofclub Longa, Willem II en Noad keren dan te rug naar het amateurisme om onder hun eigen naam te blijven bestaan. Het wordt een soort coöperatie waar naast het semiprof voetbal, amateurs ook de gemeente Tilburg zakelijke be langen zal hebben. De waterpolo-ploeg behoort tot de groep kanshebbers op uit zending, waarachter steeds meer vraagte kens zijn weggevallen. Na het mislukte op treden in het Olym pisch toernooi van Rome is het team, mede doo^ de trai nerswisseling Kuyper- Braasem-Van Fegge- len een tijdlang blij ven sukkelen. Tijdens het toernocr om de Europese I litel speelde de ploeg, tot het uiterste geprikkeld door de kritiek uit het Neder- landse kamp, welgeteld één goede wed- strijd, die tegen Zuid-Slavië. Verder faalden onze poloers volkomen. Het is zonder twijfel de verdienste van de leiders Ruud van Feggeien en Frits Smoi dat het groepje spelers, dat in Leipzig geen mental- en geen fysieke conditie had, in een klein jaar is ver anderd in een ploeg met een voortref felijke conditie en met een flinke dosis strijdlust. Nog mankeert het aan het grote zelf vertrouwen, dat minder snelle teams van vroeger zo sterk maakte, nog be staat er een zekere angst om te schie ten. Maar in tempo, techniek en con ditie is de ploeg weer naar de top toe gegroeid en de resultaten van 1963 heb ben bewezen hoe zeer de speelkracht is toegenomen. Een gelijk spel tegen Zuid- Slavië, twee kleinst mogelijke neder lagen tegen Hongarije waren de meest opvallende resultaten in eigen land. Een tourneg door Rusland en een toernooi in Roemenië brachten Nederland tegen de sterkste waterpololanden ter wereld. De resultaten in cijfers waren matig, maar met elke wedstrijd werd het com binatievermogen sterker. Rusland, Roemenië en Oost-Duitsland hadden de grootste moeite om de Nederlandse defensie te breken. Dat het gelukte lag zeker niet aan het pure verdedigen, maar was voornamelijk te wijten aan het gebrek aan stootkracht in de Neder landse aanvallen, die na de vaak voor treffelijke opzet geen afwerking kregen. Daarin ligt de grootste en moeilijkste ROB GROEN een van de troeven taak van de trainer en coach Van Feg geien, aangenomen dat het N.O.C. bin nenkort de beslissing neemt, dat de Nederlandse waterpoloploeg een kans op uitzending krijgt. De conditietraining is reeds in volle gang. ,In februari begint de weekènd- training te water en dan komen de oefenwedstrijder en interlandwedstrijden. Nog niet alle vraagtekens achter waterpolo zijn dus in de Haagse Surina- mestraat doorgestreept, nog niet het vol ledige N.O.C.-bestuur is er van overtuigd dat Nederland een kans maakt in Tokio ih het hoogste niveau van de 16 deel- ne eiide ploegen mee te draaien. Maar het ziet er naar uit dat de spoedig te verwachten beslissing gunstig zal zijn. De kandidaten voor de uit 11 spelers uit te zenren ploeg zijn Hermsen (.Robben), F. de Vries (Neptunus, Amersfoort), Geutjes (Neptunus, Amers foort), H. Vriend <V.), Van Dorp (A.Z. P.C.), Muller (A.Z.P.C.), Van de Hoofd akker A.Z.P.C.),, Wormgoor (U.Z.S.C.), Van der Voet (Z.I.A.N.), Leenards (Z.I. A.N.), Van Spingelen (H.Z.P.C.), Van der Kolk (H.Z.P.C.), Aalberts (D.Z.V.), Ouwerkerk (L.Z.C.) Bultman ('t Gooi), Wouda (Meeuwen), voorts een aantal spelers in de B-selectie, bij wie Stam (Nereus), Van der Zwan (D.Z.V.) en Van Berkel (Z.I.A.N.). Er hing donderdagmiddag een vriendelijk zonnetje aan de he mel. Wie was de eerste wiel renner die zijn fiets nam en aan de training op de weg begon De goede, oude Willem van Est Dampend als een lo comotief stapte hij heel even af voor een kort praatje. Vooral kort, want IJzeren Willem (hij wordt 25 maart 41 jaar) mochl geen kou vatten. ,,Ik stop er nog niet mee. Ik heb opnieuu een contract gekre gen van dokter Mann, de Belgische groepe ring. Wat ik in het nieuwe seizoen pre cies zal gaan doen, weet ik niet. Of er 'n Bordeaux Parijs bij zal zijn Het zal afhangen van mijn conditie. Als ik voel, dat ik in vorm ben, begin ik er op nieuw aan. Als ik merk_ dat het niet zo best gaat, beg'in ik er zeker niet aan. Ik heb het vorige jaar een harde les gehad. Het is een beetje triest om negenmaal de eindstreep te halen in het Pare des Princes en dan een paar honderd kilometer voor de meet te moeten stappen.'' De oude Willem spreekt, geheel ■>i -j" ''ijl, over honderden kilo- ters. Hoeveel rijdt hij er per jaar Hij neemt deel aan onge veer honderd wed strijden, die gemid deld zonder enige twijfel honderdvijftig kilometer lang zijn. Het betekent, dat hij van Nieuwjaar Nieuwjaar een stand aflegt op karretje van rond Vijftigduizend kilo meters. Dat is van zijn eigen Sint-Wille- bord tot Djakar- ta. Aangenomen mag worden dat hij eenzelfde aantal kilometers traint. '•Het is in 1963 nog niet zo slecht gegaan", zegt Wim. .Ik heb regelmatig mijn prijsje gereden en goed mijn kost verdiend. Waarom zou ik er dan stoppen tot af zijn mee De 30-jarige Nederlandse wiel renner Peter Post heeft door zijn zege in de zesdaagèe van Keulen zijn leermeester Gerrit Schulte „ingehaald". Het aantal overwin ningen in zesdaagse-wedstrijden van de lange Amstelvener kwam woensdag op 19 en dit getal heeft Schulte reeds enige tijd op zijn re- cordlijst staan. Boven deze matadors prijkt echter het trotse record van de „vliegende Hollander" Piet van Kempen, die niet minder dan 32 maal de six-days zegevierend af sloot. Overigens reed Post in Keulen zijn 25ste Duitse zesdaagse: Hij won er daarvan 7 en eindigde acht maal als tweede. Peter Post. heett donderdag tezamen met de Zwitser Fritz Pfenninger, te Zue- rioli een koppel-omniumwedstrijd ge wonnen Het Nederlands-Zwitserse paar behaalde op de vier onderdelen drie overwinningen, t.w. in de tijdrit over 10(10 meter, een pimtcnwedstrijd en een achtervolging over 4 km. Het vierde on derdeel werd gewonnen door het Duits- Deense koppel Renz-Eugen. Een wedstrijd achter grote motoren eindigde in een zege voor de Spaanse ex-wereldkampioen Timoner. die de Belgen Depaepe en Proost naar de tweede en derde plaats verwees. De strijd tussen de 56-jarige Piet van de Pol en de 30 jaar jongere Hans Vultink, vorig jaar in het kampioenschap bandstoten in Die ren begonnen en toen dankzij een iets beter gemiddelde geëindigd in het voordeel van de jeugdige Aal- tenaar, is donderdag in het knusse bovenzaaltje van hotel Slotania in de Amsterdamse tuinstad Sloter- meer in volle hevigheid hervat. Het heeft van de Pol dwars ge zeten, dat niet hij maar Vultink als kampioen het aantrekkelijke reisje naar de Europese titelstrijd in Lissabon kreeg toegewezen. Weliswaar is er thans een Europees kampioenschap in Den Helder, hetgeen niet zo'n aantrekkelijke reis is, maar ook voor het volgend seizoen is er een titelstrijd in dit spelsoort vastgesteld, namelijk in september in het Italiaanse Monte Attini en 't staat wel vast dat de kampioen van Amsterdam ook daar naar toe zal gaan. Hoewel het er aanvankelijk niet naar uit heeft gezien is Hans Vultink toch met een neuslengte winst op v. d. Pol uit de eerste ronde tevoorschijn geko men. Vultink had zelf n.l. 26 beurten nodig om zijn superioritiet over debu tant Jan Doggen te bewijzen, terwijl van de Pol tegen Van Loon na een overdonderend begin een beurt later dan Vulting finishte. Van de Pol had nota bene mede door 'n serie van 53 in acht beurten 87 punten bijeen ge had, maar was daarna slechter gaan spelen. In de slotfase produceerde hij bovendien nog vier poedels op een rij. Vultink daarentegen begon slecht (69 maal dit toernooi op zijn naam te brengen. De resultaten van de zevende ronde waren Eregroep Roozenburg Mulder 2 0 De Jong Bergsma 2—0 Van Dijk Baba Sy (Senegal) 1—1 Kouate (Senegal) Verlëene (België) 1—1 Hisard (Fr.) Groknier (Fr.) 1—1 Dallinga Slaby (België) 2—0. Hoofdgroep Steensma De Kluyver 02 Van Boven Land 0—2 Laporta (It.) Aeilkema 0—2 Ivens Simonata (Fr.) 02 Maes (Belg.) Cazemier (Zwitserl.) 02 Van Beek Coppola (Fr.) 11. De uitslagen van de partijen gespeeld in de achtste ronde Eregroep Baba Sy (Senegal) Slaby (België) 2—0 Bergsma Kouate (Senegal) 11 Van Dijk Hisard (Fr.) 2—0 Gournier (Fr.) De Jong 02 Verlcene (België) Roo zenburg 11 Mulder Dallinga 02. De Jong heeft de leiding met 14 pun ten voor Baba Sy met 12 en Roozenburg en Van Dijk met 11 punten. Hoofdgroep achtste ronde Van Boven Steensma 02 Land Aeilkema 1—1 Cazemier Laporta (It.) 20 Simonata (Fr!) Van Beek 02 Ivens Maes (België) 20 Coppola De Kluyver 11. De Kluyver heeft dé leiding in de hoofdgroep tezamen met de Zwitser Cazemier Béiden vergaarden 13 punten DE GROTE ski-wedstrijden, die op 5 en 6 januari in Adelboden zouden worden gehouden en als een van de belangrijk ste voor-Olympische wedstrijden gol den. zullen niet doorgaan. Ér is in Zwitserland te weinig sneeuw en daar om ook is het twijfelachtig of de ski kampioenschappen voor dames in Grin- delwald (7-10 januari) en de Lauber- hornwedstrijden voor heren (11-12 ja nuari) doorgang zullen vinden. 's-HERTOGENBOSCH, 2 januari. Aanvoer 5662 stuks: 978 runderen, 304 graskalveren, 508 vette kalveren, 1146 nuchtere kalveren, 170 schapen, 7 geiten, 16 fokz.eugen, 208 slachtvarkens, 4 lo pers. 1219 biggen, 602 slachtrunderen. Prijzen: melk- en kalfkoeien 850-1400, guiste koeien 725-1050, graskalveren 360- 525, kalfvaarzen 975-1385, klamvaarzen 750-960, guiste vaarzen 700-900, pinken 550-700. nuchtere kalveren voor fok en mesterij 100-240, weideschapen 80-100, lammeren 65-95, drachtige zeugen 425- 600, lopers 100-125, biggen 72-88, alles pqr stuk; slachtrunderen extra kwal. 3,90-4.10. le kw. 3.65-3,85, 2e kw. 3,40- 3,60, 3e kw. 3,00-3.25, vette stieren 3,60- 3,90, worstkoeien 2.75r2,95, alles per kg gesl. gew.; vette kalveren le kw. 3,90- 4,20, 2e kw. 3.40-3,75. 3e kw 3,00-3,30, nuchtere slachtkalveren 1,25-1,75, slacht- zeugen le kw. 2,00-2.12, 2e kw. 1,90-2.00 slachtvarkens 2,35-2,45, alles per kg lev. gew.; vette schapen 120-145. vette lammeren 120-150, alles per stuk. Overzicht: rrtelk- en kalfkoeien aan voer redelijk, handel gunstig, prijzen hoog. Güiste koeien gewoon, vaster, vas ter. Jongvee minder, goed, duur. Vette kalveren matig, slepend, niet prijsh. Nuchtere slachtkalveren ruïsn, stroever, lager. Schapen en lammeren minder, rustig, stabiel. Fokzeugen redelijk, ma tig, prijsh. Lopers en biggen niet groot, redelijk, constant Slachtvee minder, levendig, vaster. Slachtzeugen beknopt, nog voor een spannende eindfase leek rustig, niet gehandhaafd, te gaan zorgen. Want toen kwam Ligt- hart met 97-109 voor te staan. Teegelaar die in het begin van de partij uitste- A/A TUD CT" A K ll^Ctv I kend speelde, maar daarna was gaan WA I tKi) I AINUtlN groddelen had echter de kracht voor in 20) maar liep tenslotte in zer beurten een afdoend antwoord. Met een serie Konstanz 272 2), Rheinfelden 174 met series van 46-13 en 16 snel van van 33 herstelde hij zijn winstpositie 8), Ottenhcim 204 3), Straatsburg Doggen vandaan die op 92 bleef staan. Nog drie spelers zorgden er in de eer ste ronde voor dat er niet onmiddellijk een nul achter hun naam kwam te ètaan: Bert Teegelaar, die Jaap Ligt- hart versloeg en Herman Popeyus en Henk de Kleine, die tegen de Zwijn- drechtse driebanden matador een re mise uit het vuur sleepte. Teegelaar heeft zijn zege niet cadeau gekregen van de Alkmaarder, die met een goed gespeelde serie van 26 in zijn 34e beurt en liet deze niet meer schieten. De uitslagen uit de eerste ronde lu !en: Teegelaar (Rotterdam) 150 37 33 4.05 Ligthart (Alkmaar) 123 37 26 3.32 Popeyus (Zwijndrecht) 150 48 14 3.94 De Kleine (Kampen) 150 38 28 3.94 V.d. Pol (Rotterdam) 150 27 53 5.55 Van Loon (B. op Z.) 89 27 12 3.29 Doggen 'Heerlen) 92 26 16 Vultink (Aalten) 150 26 46 3.53 152 (onv.), Maxau 334 1), Plochin- gen 105 3), Mannheim 161 3), Steinbach 114 9), Mainz 171 (onv.). Bingen 102 2), Kaub 106 1), Trier 238 16). Koblenz 114 (onv.), Keulen 62 (—1). Ruhrort 226 (—7), Lobith 836 7), Nijmegen 630 7), Arnhem 677 (—8), Eefde IJssel 234 12), Deventer 145 3), Monsin 5475 5), Borgharen 3931 (+70), Bfelfeld 1085 (—24), Grave -Vg beneden de sluis 499 1). (Advertentie) DE AMERIKAANSE atleet Bob Hayes evenaarde tijdens wedstrijden om de „Orange Bowl" in Miami zijn eigen wereldrecordtijd van 9.1 seconde op de 100 yards. Zijn tijd. die hij bereikte op een natte baan, zal echter niet cffi- cieel kunnen worden erkend, omdat Hayes door een te grote windsnelheid werd geholpen. Dick Hill, de coach van de Amerikaanse super-atleet, verklaar de dat zijn pupil de „negen seconden- barrière" zeer binhenkort zou door breken. DE JONGE Amerikaanse gölfspeler Jack Nicklaus is door een groep van 100 sportjournalisten uitgeroepen tot de beste golfer van 1963. Zijn landgenoot Arnold Palmer had die eer in de twee voorafgaande jaren voor zich opgeëist. PIET VAN DE POL ...vechtjas... jUC.

de Stem | 1964 | | pagina 3