dop... Wanhopige uren,, ÏÏRKOUOEN coldrex coldrex De verdwenen Da Vinci Bekroonde „Minjonners op bezoek bij B.B.C. mm Zwart o Luister naar het unieke 2-laagstablet SPECIAAL GEMAAKT TEGEN VERKOUDHEID iOSRAM Terugblik BOEKENPLANK Hinter en Minter en de Orcoprops Mgr. Bacten in radio-program Henk de Wolf verlaat AVRO met pensioen verdrijft verkoudheid radicaal Mr. Burger constateert teruggang bij VARA T.v.-reportage uit ridderzaal Radioprogramma 'v Nieuwe tekst voor Johnny Kraaykamp MartLn Mons liem-feuilleton Dagboek van Nina Kostjerina Onmacht der liefde Religie en openbaring DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 2 JANUARI 1964 "S MM TV/Tgr. J. Baeten, thans rustend bisschop van Breda, zal medewerking ver lenen aan een radioprogramma voor be jaarden, getiteld: In de platensoos, dat morgen, vrijdag 3 januari door de KRO zal worden uitgezonden. Voorts hoort men in dit KRO-programma de stem van dr. F. G. J. Oostvogel. De rubriek In de platensoos wordt voor de micro foon gepresenteerd door de samen stelster Mia Smelt en Gerard Heystc F*\e heer Henk de Wolf, sinds het over- lijden van de heer D. Repko, in maart 1962, waarnemend directeur van de AVRO. zal wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn omroepbedrijf gaan verlaten. Hij begon veertig jaar geleden zijn car rière bij de Hilversumse draadloze om roep. Na propagandistisch en admini stratief werk kwam hij in de program- maleiding eerst onder supervisie van Chris de Vries en later onder Albert van Raalte. In 1950 werd hij bij de AVRO tot algemeen programmaleider benoemd. Maar naast deze veelomvat tende functie vertaalde hij hoorspelen, werkte mee aan de radioprogramma's Hoogste tijd, heren; en Even afrekenen, terwijl hij vooral bij de jeugd zijn grootste populariteit verwierf als schrij ver-verteller van Het klokje van zeven uur. Dit laatstgenoemde programma zal hij ook na zijn pensionering blijven vervullen. Het ligt in de bedoeling dat binnenkort de talrijke relaties en vrien den van de heer De Wolf in de gele genheid worden gesteld ook officieel afscheid van hem te nemen en hem J te danken voor de eenvoudige en men- selijke wijze, waarop hij al die jaren i zijn functie heeft uitgeoefend. 55 Advertentie) De NCRV opent om 19.50 uur het avondprogramma op Hilversum 1 (402 m) met het programma „Wij poetsen de plaat". Daarna volgt om 20.15 uur een aflevering van het seriehoorspel ..De jeugd op eigen wieken", terwijl om 20.40 uur het familieprogramma ..Samen uit. samen thuis" wordt uitgezonden. Albert de Klerk geeft om 22.00 uur een orgelcon cert uit de Grote Kerk te Haarlem. Voorts is er om 23.00 uur de rubriek ..Platennieuws" en tot besluit om 23.30 j uur „Vers in het gehoor". De AVRO presenteert om 19.30 uur het programma voor de jongeren ..Eigen weg". Vervolgens kunt u om 20.05 uur op Hilversum 2 (298 m) luisteren naar hot volksdrama ..Boris Godounow" van Moussorgski. De muzikale leiding heeft Jean Fournet. In de pouze om 21.10 uur is er gelegenheid voor het kunstsympo sion „gehoord, gezien, gelezen". De twee de en derde acte van Boris Godounow wordt om 21.40 uur uitgezonden en de v "ft0 om 23.05 uur ""per gelegenheid van zijn tienjarig be staan heeft AVRO's jeugdomroep „Minjon" enige tijd geleden een wed strijd georganiseerd, waarin leden en niet-leden door middel van respectie velijk een brief en een opname ant woord konden geven op de vraag: wat verwacht u van een jeugdomroep? Van zaterdag 4 tot en met dinsdag 7 januari zullen de twintig winnaars en winna ressen van de wedstrijd o.w. Resi Ser- rarens te Oosterhout, worden onthaald. Op zaterdag 4 januari zullen de win naars (essen) in de AVRO-studio een opname van het programma .kleur rijke klanken' bijwonen en in de Ber kenhoeve te Loosdrecht deelnemen aan een discussieavond waarop Tom Nieu- wenhuizen en Ger Lugtenburg zullen spreken over Wat is radio? en Wat is televisie? Na op zondag 5 januari een bezoek te hebben gebracht aan een tv- studio te Bussum en dan de welkome (Advertentie) Waarom? Het hoeft echt niet meerer is m Altijd heeft iedereen verkoudheid geaccep teerd als een onontkoombare plaag. Nu ei' Coldrex is, hoeft U niet meer verkouden te «Ijn. Coldrex is méér dan alleen een pijn stiller. Het is een speciaal middel dat ver koudheid op 3 manieren bestrijdt. 1. Heft neusverstopping op - U ademt weer vrij (phenylephrinum HC1). 2. Stilt hoofdpijn, spierpijn, koorts (acetylaminophelum). 3. Bespoedigt Uw herstel - geeft extra weer stand (dubbele dagelijkse dosis vitamine C). gasten te zijn geweest bij 'n kleinkunst- programma, waaraan de cabaretière Mary Michon en de pianist Joop Stok- kermans hun medewerking verlenen, vertrekken zij op maandag 6 januari van Schiphol naar Londen, alwaar zij de gast zulen zijn van de BBC en onder meer zullen kennismaken met de fraaie studio's van White City. Dinsdag 7 jan. zal de terugreis worden aanvaard, en in Amsterdam besloten met een af scheidsdiner. In de Jonge Golf van 9 januari zal verslag worden gedaan van deze vierdaagse trip van de twintig prijswinnaars (essen). W/oensdagmiddag heeft de voorzitter van de VARA, de heer mr. J. A. W. Burger zich in een nieuwjaarstoespraak tot de luisteraars gericht. Onder de titel Onze taak voor 1964, constateert de heer Burger onder meer dat bij de VARA de parlementaire slag om de commerciële tv, er ondanks de duidelijke uitspraak van het parlement, niet zon der kleerscheuren is afgekomen. Voor het eerst na de oorlog was er geen groei, maar een teruggang tot ruim 537.000 leden. Vanavond kunt u vanuit uw luie stoel naar „De wanhopige uren van een ander kijken. Dat u wel iets verwachten kunt laat deze foto zien met links Maxim Hamel en rechts Leo de Hartogh. J^onderdag 9 januari zendt de NTS van 18.30 tot 20 uur een reportage uit van de die dag in de Ridderzaal te Den Haag te houden gemeenschappelijke bijeenkomst van de beide Kamers der Staten-Generaal. De bijeenkomst wordt belegd om het feit te herdenken, dat vijfhonderd jaar geleden op 9 jan. 1464 afgevaardigden uit de voor naamste gewesten van de zuidelijke en noordelijke Nederlanden te Brugge zijn samengekomen, daarheen geroepen door Philips de Goede, hertog van Bour- gondië, die over gewichtige belangen met hen overleg wenste te plegen. (Advertentie) Vanmiddag om 15.00 uur is er het vrou wenprogramma van de AVRO met o.a. een CBS-prduktie waarin Elisabeth Tay lor de dames rondleidt door haar geboor testad Londen. Om 16.00 uur begint het programma voor de kleintjes ..Kindje ga je mee?" 's Avonds om half acht zullen zeven deskundige Nederlanders voor de AVRO-camera's een prognose geven over 1964. Na het journaal is er om 20.20 uur een theaterreportage van het Tsjechisch folkloristisch ensemble „Broln". De rubriek „Televizier" wordt om 20.50 uur uitgezonden. Onder regie van Walter van d°r Kamp zal om 21.00 uur de thriller ..Wanhopige uren" wor den uitgevoerd. In de hoofdrollen van dit stuk spelen Leo de Hartogh. Fien Berghegge, Maxim Hamel en Rufy Fal- kenhagen. Tenslotte brengt de reportage- dienst van de AVRO om 22.2.0 uur een directe uitzending van de „Tcchnohal". het autokeuringscentrum van de ANWB te Den Haag. Het laatste nieuws van het NTS-journaal om 22.45 uur besluit deze tv-oitzending. Had de televisie tijdens de kerstdagen enkele programma's die uitstaken boven het gemiddelde niveau, het oudejaars- programma, dat dinsdagavond 1963 moest uitsluitend, bood in genen dele iets dat aanspraak op het pre'dikaat perfect zou kunnen maken. Siman van Collem 'had in zijn oude draaidoos een aardig interview met Aaf Bouber, waarbij fragmenten uit enkele films, gemaakt naar stukken van haar man Herman, werden vertoond. Het be zoek bij Fred Hoyte was nog wel een der beste programma-onderdelen al moe ten wij eerlijk bekennen, dat wij tijdens dit program ook ons oor te luisteren legden bij Wim Kan's radio-uurtje. Het veertigjarig jubileum van Cor Lemaire was aangegrepen om rond deze pianist-componist een kroniek te weven, waarbij vooral de veelzijdigheid van Lemaires muzikaliteit tot uiting kwam, De meditatie van oud-minister-president prof. dr. J. E- de Quay was uiterst stijl en zinvol mede door de pakkende mu zikale omlijsting. Nadat het nieuwe jaar was ingeknald hebben wij met gemengde gevoelens ge keken en geluisterd naar het amuse mentsprogramma, waaraan tal van pro minente televisiesterren en -sterretjes medewerkten, maar wij konden, on danks de uitbundige stemming zowel <&.- voor als achter d^ 11 huis dit „enter' tainment" niet bejubelen. Alle gocue vou ten spijt was dc inzet van 1964 waarvoor NTS en KRO zich hadden ingespannen, geen da verende opening van het nieuwe tele visiejaar. Prachtig was het nieuwjaars concert uit Wenen „Jan en alleman" met Jan Blaaser als conferentiële spil konden wij maar ma tig waarderen. Beter was „Stadhuis op stelten". De Undine von Medvey-show was beslist niet slecht en vooral de dan sen waren van behoorlijk gehalte. Un dine zong pittig en gaf beter spel te zien dan haar partner John Vicrkens, die naar onze mening niet goed „van de grond" kon komen. Thomasvaer en Pieternel (Wim van de Heuvel en Karin Haage) besloten met een terugblik het eerste t.v.-pro- gramma van het nieuwe jaar. Donderdag 2 januari HILVERSUM I 402 m VPRO: 12,15 Leven op het land. gesprek 12.30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Deze week lez. 13,00 Nws. 13,15 Klass. gr. 13,45 V.d. vrouw -- NCRV: 14.00 Lichte orkest- muz., Canadese inpressies (gr.) 14,30 Klass. gram. 15.40 Licht instr. kwartet 16,00 Bijbeloverd. 16,30 Klass. en moderne kamermuz. 16,55 Klass. pianomuz. (gr.) 17,00 V.d. jeugd 17.25 Pianospel met ritm. begel. (gr.) 17.30 Schoolzang 17.45 Metro- pole-ork. 18,15 Sportrubr. 18,30 Licht instr. kwintet 18,50 Sociaal perspectief, lez. 19,00 Nws. en weerpraatje 19,10 Op de man af, praatje 19.15 Geest, liederen 19,30 Radiokrant 19,50 Lichte gram. 20.15 De jeugd op eigen wieken, hoorspel 20,40 Samen uit - Samen thuis, gevar. progr. 22,00 Kerkorgelconc moderne Nederl. muz. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverd. 22,55 Boekbespr. 23,00 Platennws. 23.30 Vers in het gehoor, lit. progr. 23,55-24,00 Nws. HILVERSUM II 298 m AVRO: 12,00 Licht ens. met zangsol 12,30 Lancl- en tuinb.meded. 12,33 Uit het bedrijfsleven, lez. 12.43 Elektronisch orgelspel, lichte muz. 13,00 Nws. 13,15 Meded., event, act. of gram. 13.25 Beurs- ber. 13,30 Licht ens. 14,00 Pianoduo, klas sieke en moderne muz. 14.30 Dieren in en rondom het huis, een progr. over huis dieren 15,15 Tito Schipa 75 jaar 15.30 Utrechts Barok Ensemble, klass. muz. 16,00 Van vier tot vijf, een radioprogr. in een Notedop 17,00 V.d. jeugd 17,55 De gespr. brief 18.00 Nws. 18,15 Event, act. 18,20 Uitz. van de CHU: Tot u spreekt de heer W. Scholte, lid Tweede- Kamerfractie CHU 18,30 Licht ork. 19,00 V.d. kleuters 19,05 Sportparade 19,30 'k Zou wel eens willen weten 20,00 Nws. 20,05 Boris Godoenof, opera 21,10 Ge hoord, gezien, gelezen, het veertiendaags kunstsymposion 21.40 Boris Godoenof, opera (2e en 3e acte) 22,30 Nws. en meded. 22,40 Act. 23,05 Boris Godoenof, opera (4e acte) 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m: 12,00 Nws. 12,03 Lichte muz. 12,50 Beursber. 13,00 Nws. 13,20 Kamer muz. 14,00 Nws. 14,03 Amus.muz. 15,00 Nws. 15,03 Musicals 15,30 Zang en piano spel 16,00 Nws. 16,03 Beursber. 16,09 Lichte muz. 17,00 Nws. en weerber. 17,15 V.d. kind. 17,50 Gram. 18.00 Nws. 18.03 V.d. sold. 18.28 Paardesportber. 18.30 Kamermuz. 19,00 Nws. 19,40 Symfonische muz. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.35 De teven kunsten 22.50 Volksmuz. 23,00 Nws. 23.05 Opera- en bel canto concert 23,55- 24,00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 m: 14.03 Orkestmuz. 17,00 Nws. 18,03 V.d. sold. 18,30 Hoorspel 18.40 Lichte muz. 19,08 Gram. 19,30 Nws. 22,15 Jazzmuz. 22,55 Nws. Vrijdag 3 januari HILVERSUM I 402 m KRO: 7,00 Nws. 7.10 Morgengeb. 7,15 j^e leiding van de KRO heeft het ver standige besluit genomen de Johnny Kraaykampshow, welke reeds was vastgesteld voor zaterdag 11 januari a.s. te annuleren. Niet alleen was bij de voorbereiding gebleken, dat meer tyd beschikbaar moest zijn om tot een redeljjk verantwoorde tv-show te ko men, maar bovendien waren de teksten van de Brit Ashton zo zwak, dat men zelfs met een vrije vertaling nog geen adequate resultaten kon bereiken. Aan- Tezien op zulk een korte termijn het liet mogelijk was een geheel nieuw cenario te schrijven heeft de KRO 'esloten de show voorlopig even van 'et programma af te voeren. Het is iog niet bekend wat hiervoor in de J&ats op zaterdagavond 11 januari zal orden uitgezonden. 17) „Gaven die haar geld?" ,,Dat soort meisjes krijgt toch altijd geld van hun vriendjes?" „Dus dat vele geld van uw zuster is maar zo'n veronderstelling?" Het jong mens haalde mokkend de schouders op. „Heeft zij u ooit geld gegeven?" Nooit, die gierige pin. Adri zei.." ,,Nu, wat zei Adri?" „Och, niets." „Misschien was uw jongste zuster niet gierig, maar had ze het geld, dat u haar vroeg, eenvoudig niet." „Niet hebben? En ze heeft zelf tegen Adri gezegd, die laatste keer. dat ze een massa geld kreeg en naar Italië ging, bij de film. Maar ik moest niet denken, dat ik er een cent van zou zien. Ik moest mijn eigen peultjes doppen. Nu ziet u, wat een lieverdje zij was." Heeft zij ook verteld van wie zij dat geld kreeg?" „Heeft zij ook verteld van wie zij dat geld kreeg?" „Neen, dat wou ze niet zeggen." „Heeft u ook enig vermoeden, wie de gulle gever was?" „Neen, ze had zoveel vriendjes, die lieve zus van me." Wanneer is uw zuster Adri het laatst bij haar geweest?" ..Dat zal een dag of vier geleden zijn. Twee dagen voordat ze haar.." De heer Johan Buurman maakte een veelbetekenend gebaar. „Juist. En weet u zeker, dat ze toen zei, dat ze een massa geld kreeg? Niet, dat ze een massa geld gekregen had?' „Neen, ze zei - kreeg -, dat weet ik zeker. Ik heb toen nog tegen Adri ge zegd: Je gaat over een paar dagen nog maar eens". Als ze dat geld in handen heeft, is ze misschien scheutiger. De ouwe heer schijnt nou eenmaal te denken dat een mens van niks kan 'wen. Maar als je niet een beetje meedoet U weet hoe dat gaat Of misschien weet u het ook wel niet U heeft natuurlijk nooit ge studeerd.' voegde hij er wat minach tend aan toe. ,,Als student heb je nu eenmaal verplichtingen en ,,Ik heb nog een vraag en dan zal ik u niet langer ophouden. Heeft u nog enig idee, wie tot de kennissenkring van uw zuster behoorden?" „Neen. Ze waren mijn soort niet. Ech te uitgaanders natuurlijk met een dikke portemonnee. Zakenlui en zo denk ik". ..Dus u kunt me ook niet zeggen, of ze de laatste tijd nieuwe kennissen heeft gemaakt?" „Ik zou het u niet kunnen zeggen." „Dank u. Dat was dan alles." door Het jongmens bleef besluiteloos staan. „Ja?" vroeg Perquin, die het nu wel letjes begon te vinden scherp. „Mijn ouwe heer. U praat er toch niet over tegen mijn ouwe heer?" „Och knaap, doe me een plezier en duvel op. Ik heb niet de minste inte resse voor jou of je ouwe heer," zei Perquin geprikkeld. „Het is alleen maar.." „Duvel op," herhaalde Perquin. De heer Johan Buurman, aanstaand doctorandus in de sociale wetenschappen verdween met bekwame spoed. „Goeie hemel, wat hebt u die vrijer gezegd, inspecteur? Hij liep alsof de duvel hem op de hielen zat", vroeg rechercheur Rochus- sen die juist binnenkwam, zijn rood ge zicht een en al verbazing. „Och. hij verveelde me." „Dan is u zeker niet veel wijzer uit hem geworden?" zei Rochussen vol meegevoel. Inspecteur Dorrepaal schoot onwille keurig in de lach en Perquin lachte mee. „Neen, maar niet omdat hij niet pra- ten wou Ik kreeg de indruk, dat hij werkelijk niet meer wist, dan hij heeft verteld. Jij ook niet, Dorrepaal?" Dorrepaal knikte toestemmend en zei, dat hij deze Johan Buurman een on smakelijk ventje vond. „Hoe ben jij gevaren, Rochussen?" De rechercheur schudde het hoofd. „Ik heb niet het gevoel, dat ik ook maar een stap verder ben gekomen, mijnheer. Alles is, om het zo maar es te zeggen, zijn gewone gangetje blijven gaan. Ook nadat die schilderij was ver dwenen. Ze is blijven uitgaan met haar gewone stelletje vrienden Ik heb hier een lijstje. Wacht es effetjes, waar zit dat ding nou. „Woensdag dat is de woensdag van de diefstal is ze met die me neer Altringham uit geweest. Het Lido en een paar nachtgelegenhèden. Om Om half drie heeft hij haar in een taxi gezet en is zelf rechtstreeks naar huis gegaan Hij had hem aardig om. „Donderdag met die jonge Van Kla veren en Van Klaveren en Muisman. Naar de schouwburg en gesoupeerd bij Trianon. „Vrijdag naar die cabaret van Ho- vingh met Lemaire van de Noord Hol landse. Ik heb wel es gedacht of hij niet achter dat geld zou zitten. Maar dan zou dat geld niet de reden kunnen zijn, waarom ze is vermoord. Of het zou gestolen moeten zijn." „Neen, dat is het niet. Zoveel wijzer zijn wij van broerlief tenminste gewor den. Twee dagen voor haar dood had ze nog geen cent gezien. Het zou na tuurlijk kunnen zijn, dat ze het daar na nog heeft gekregen. Maar waar be waarde ze het dan? En hoe heeft de moordenaar het dan in handen kunnen krijgen? Ik geloof, dat we de mogelijk heid, dat ze het geld heeft gekregen en dat het door de moordenaar is ge stolen, wel kunnen schrappen." „Tenzij ze het iemand in bewaring zou hebben gegeven." opperde Dorre paal. ..Die mijnheer Lemaire bijvoor beeld." „Ja, hoor eens, mogelijk is alles, maar erg waarschijnlijk kan ik zoiets toch niet vinden. Maar ga verder met je lijstje, Rochussen." „Zaterdag met een clubje. Een Frans man van een groot modehuis, ene me- sjeu Suchard, meneer Lemaire, een juf frouw Vermaas. dat is een collega meneer Brandt van de schouwburg. Al lemaal lui, die ze al lang kende, be halve die Fransman. Maar ik geloof niet. dat hij.." „We kunnen eens informaties naar hem nemen," zei Perquin met weinig animo. „Zondag is ze met een stuk of wat lui weggeweest in de auto van meneer Van Klaveren. Ze zijn naar dat casino in Knocke geweest en eerst heel laat teruggekomen. „Maandagavond is ze thuis gebleven. Er is niemand op bezoek geweest." „Dinsdagavond is ze uit geweest met de honorable Boby naar.." „De honorable Bobby? Wie is dat?" „Zo noemen ze meneer Limestone, in specteur. Het is een soortement titel, heb ik me laten zeggen. Hij is van zijn vakantie teruggekomen, zodra hij hoor de van die diefstal, wou zijn vriend er niet alleen mee laten zitten, denk ik. Wel fideel, als u het mij vraagt". Zeker. En verder? Altijd weer de zelfde namen? Nooit een nieuw gezicht?" „Op woensdag was er ene meneer of liever jonkheer Oxenaer Maar dat is er eentje, die ze ook al lang kende. En op donderdag.'." „Och neen, zolang er geen enkele nieuweling komt opdagen.. Laat maar verder, Rochussen." zei Perquin. „Misschien heeft die moord wel hele maal niets te maken met de diefstal van de Stokeley Da Vinei," opperde Dorrepaal wat onzeker. „Waarom zou dat meisje dan wel vermoord zijn?" „Tja. ik weet het niet. Misschien had ze vijanden. Er kan iemand jaloers zijn geweest op haar succes. Of.." (Wordt vervolgd) Blauwe kikkers Professor Lowell D. Uhler, een bioloog van het New York State College of Agriculture van de Cor- nell-universiteit, is op zoek naar blauwe kikkers. Hij wil uitzoeken waarom ze blauw in plaats van het gebruikelijke groen zijn. Hij heeft er al twee, maar dat zijn allebei wijfjes, zodat fokken vooralsnog niet mogelijk is. Uhler en zijn assistent, de student Michael Berns, zijn van plan blau we en groene kikkers te kruisen. De blauwe kikker heeft ongeveer twee jaar nodig om tot wasdo7n te komen, zodat het onderzoekings werk werk op lange termijn is. Professor ZJhler zegt dat blauwe kikkers niet zo zeldzaam zijn als men denkt. Grote mensen „Zullen we dansen?", vroeg Royce Borne aan zijn buurvrouw. Mevrouw Wilma Rowe zei: „Zeker", en al dansend, op een bal van dc Britse Koninklijke Luchtmacht in hei Londens.e Dorchester hotel wonnen zij een prijs, twee retourbiljetten voor New York per vliegtuig. Het gevolg hiervan is dat de 10 jaar oude vriendschapsband tussen de 'families Borne en Rowe waai'schijnlijk verbroken zal worden. Geen van bei den wil het kaartje aan het andere echtpaar afstaan. Borne zei dat hij mevrouw Borne alleen ten dans had gevraagd omdat hij niet wilde dat zij zich eenzaam zou voelen. Haar man kon niet op hel bal aanwezig zijn. „Ik veronderstelde," aldus Bornc „dat mevrouw Rowe het kaartje we aan mijn vrouw zou geven, want zi is tenslotte die avond mijn gast ge weest." Maar de familie Rowe weigerde hem het kaartje te geven, ook niet toen hij er 500 gulden voor bood. Zi: deden zelfs een tegenaanbod van 500 gulden. Mevrouw Rowe is op het ogenblik aan het uitzoéken of zij geen aan spraak kan maken op het andere kaartje. Dan zou er volgens haar geen vuiltje meer aan de lucht zijn. Onder deze omstandigheden is er geen sprake van dat mevrouw Rowe en de heer Borne samen het reisje zulen maken. Medicijn Toon Gibson Bro n onlangs wakker werd dacht hij dat hij naar een trouw partij moest. Hij stond op, verliet zijn woning en s'tapte in een voor hem vreemde auto. Met een schoenlepel trachtte hij de wagen te starten. Al leze handelingen waren het gevolg van verdovende middelen die hij als astma-patiënt moest innemen. In het Engelse plaatsje Feitham, by Londen, werd de 25-jarige Brown maandag niet schuldig bevonden aan een poging de auto zonder toestem ming weg te rijden en aan het knoeien aan het mechanisme. Zijn geneesheer, dr. Brian Green, zei dat het door hem verstrekte middel verwarring en hallu cinaties kan veroorzaken... Ouverture. radio voor vroege mensen 7,55 Overw. 8.00 Nws. 8.15 Strip v.d. jeugd 8.20 Lichte gram. 8,50 V.d. huisvr. 9,35 Waterst. 9,40 Lichte koorplaten 10,05 Klass. gram. 10,20 In de platensoos, progr. voor oudere luisteraars 11,00 V.d. zieken met Boon-wedstr. 1964 11,40 Moderne orkestmuz. (gr.) 11.50 Als de ziele luis tert, lez. HILVERSUM II 298 m VARA: 7,00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7,20 Soc. strijdlied 7,23 Lichte gram. (Om 7.30 Van de voorpagina) 8,00 Nws. en soc. strijdlied 8,18 Lichte gram. 9,00 Och tendgym. v.d. vrouw 9.10 Pianorec.. klass. muz. (gr.) 9,35 Waterst. VPRO: 9,40 Morgenwijd. VARA: 10,00 Lichte gram. 11,00 V.d. vrouw 11,40 V.d. kleuters 11,55 Orgelspel, lichte muz. 1 elerisie/)rogramma s Donderdag 2 januari AVRO: 15,00-15.45 V.d. vrouw 16.00-lfi.15 V.d. kleuters 19,30 Prognose 1964 NTS: 20,00 Journaal 20,20 Het Tsjechisch folklo ristisch ensemble Broln AVRO: 20,50 In AVRO's Televizier 21,00 De wanho pige uren, spel 22,20 AVRO's reportage- dienst: Bezoek aan een autokeuringscen trum van de ANWB NTS: 22,45-22,50 Journaal. FRANS BELGIë: 18,30 Nws. 18.33 V.d. kind. 19.00 Avonturen van de Vikingen 19.30 Janique Aimée, filmfeuill. 20,00 Nws. 20.30 Coeur de Paris, araus.progr. 21,30 Début d'automne, film 23,20 Nws. VLAAMS BELGIë: 16.00-17,45 V. d. jeugd 19,00 Engelse les 19,30 Sportkron. 19.55 Sport 20.00 Nws. 20,20 Bonanza, tv- western 21.10 Film en wetenschap 21,55 Première, progr. met filmnws. en nwe. films 22,40 Nws. Een Russisch meisje van vijftien jaar is in juni 1936 begonnen met het schrij ven van een dagboek. Het werd afge sloten in januari 1941, toen Nina zich bij de partisanen had aangesloten. Kort daarop sneuvelde ze en kreeg haar moe der bericht, dat ze „in de strijd voor het socialistische vaderland, getrouw aan haar oorlogseed, vol heldhaftigheid en moed, gevallen was bij de uitvoering van een militaire opdracht in december 1941". Uit het dagboek rijst op een wat gril lig en lastig meisje, dat vaak met zich zelf in de knoop zit, dat veel geplaagd wordt door de perikelen van de prille liefde dat echter vlot en vaardig studeert, en in de communistische jeugdorgani satie zich zeer verdienstelijk maakt. In haar communistisch geloof wordt ze ook niet geschokt door de arrestatie van haar oom en later van haar vader, die slacht offer worden van Stalins vervolgings woede. Ze heeft er verdriet over, maar aan het systeem dat voor zoveel wille keur ruimte geeft. Ook al wordt haar geen ogenblik komt bij haar twijfel op goede vader, waarvan ze zeer veel houdt, er door getroffen, toch leeft ze haar leven als Sovjetmeisje verder en piekert meer over haar liefdesverdriet dan over het onrecht, dat in naam van het recht wordt gepleegd. Een aangrijpend document over Stalins terreur, zoals de uitgever dit Dagboek betitelt, kunnen we er dan ook niet in zien. Wel een menselijk document, dat ons een blik vergunt in het gedachten- en gemoedsleven van de jeugd, die in het communisme wordt gevormd. Het blijft toch allemaal erg op het „ik" betrokken. Pas de oorlog roept de ge meenschapsliefde wakker in dit meisje, maar dat is meer de oude vaderlands liefde, zoals die in kapitalistische landen ook tot heldhaftigheid steeg in het ver zet. Dit dagboek getuigt wel van een enor me begerigheid naar het lezen van grote literaire werken, doch we bespeuren er nog niets in van de drang naar vrij heide welke de huidige Russische gene ratie met vallen en opstaan manifes teert. Alles bij elkaar toch belangwekkend om zijn doorkijk in de communistische geesteswereld. De Nederlandse verta ling werd uitgegeven bij Heynis N.V., Amsterdam. De schoonste levensopgave van Iedere mens is te groeien in de liefde, tot de volwassenheid van Christus. Maar hoe- velen bereiken deze mannenmaat? Er is bij velen een onmacht tot liefde, omdat zij als mens eenvoudig niet uitgroeien kunnen tot volwassenheid. Bovendien be schikt iedere mens over de macht zijn eigen groeien in dit opzicht af te remmen hij staat telkens voor de beslissende keuze „ofwel zich in zichzelf zoeken in zelfgenoegzaamheid, ofewi in de anderen in zelfgave" Aan ons is het naar het voorbeeld van Christus, in de kracht van de Geest, oGd tegenwoordig te stellen in deze we reld als de God van liefde Maar zijn we daartoe in staat? Is dit niet de laat ste betekenis van de „onmacht der lief de"? Te durven geloven in Gods liefde en het wagen deze te beleven is onze hoogste mogelijkheid en schoonste op gave. Aan de uitwerking van deze ge dachten heeft prof. De Haes in dit bij de Vrocnte (Kasterlee) uitgegeven werk zeer schone hoofdstukken gewijd, die wij zeer nadrukkelijk ter bestuderinng aan bevelen aan allen die de verhouding christendom en aardse werkelijkheid ernstig nemen. J. H. In zijn inleiding tot dit werk bepaalt Romano Guardini de inhoud van zijn boek als volgt: Onder religie is te ver staan het algemeen menselijk fenomeen van de relatie tot het goddelijke. De tweede aanduiding, openbaring, bedoelt de bekendwording van God, waarover de H. Schrift spreekt, en het antwoord waar toe ze degene die haar hoort in staat stelt. „Deze twee groepen van fenomenen moeten van meet af gezien worden in hun wederzijdse betrekkingen". Na een gedetailleerd onderzoek naar het „fenomeen" religie, handelt het boek verder over de betreking ervan tot de openbaring. Het werk is ontstaan uit colleges die de schrijver aan verschil lende universiteiten gehouden heeft. Bij de teboekstelling bleef het karakter van colleges behouden en de schrijver wil dit ook graag aanvaard zien. Zonder „vakwetenschappelijk" te zijn, plaats Guardini ons voor de fenomenen en laat ons de betrekkingen daartussen zien en begrijpen. Gemakkelijk is de lectuur van dit bij Paul Brand uitgegeven boek niet dat is Guardini nooit maar met enige inspanning zal de geïnteresseerde intellectueel het kunnen verwerken J. H. 19 or en Minter hadden moeite .1 opwinding de baas te blijven, toe. ij m de Mepper één van de ont- voeiUers van de arme notaris herkenden. Zij zagen hem even overleggen met de twee mannen van de vrachtwagen en toen begonnen zij gedrieën de wagen uit te laden. De scheen volgepakt te zijn met tonnetjes, die allemaal tegen de muur van het huis werden opgesta peld. Weer piepte er een deur., een houten loods werd geopend en daar v< scheen. „De gestolen circoprop!" hijgde Hin ter. „Tien tegen één, dat de notaris ook in dat huis is!" Gespannen zagen zij toe hoe de Mug zich op de circoprop zette, eet aantal vaatjes in ontvangst nam én na enkele gefluisterde aanwijzingen geruisloos op steeg.

de Stem | 1964 | | pagina 5