Nieuwe afbetalingswet verhuurtransacties ook voor „BLIJ dat het er weer op zit Aantal telefoons neemt stormenderhand toe Dag, boompje, dag Een kleine herdenking MET INGANG VAN 1 JANUARI: Mobiele tentoonstelling over de prehistorie van Zuid-Nederland WETSONTWERPEN INGEDIEND! Verhoging omzetbelasting sigaretten van 5 op 7 pet. Tentoonstelling van gouaches en wandkleden Jonge musici namen revanche tijdens concert in Ylissingen WINKEL EN BOERDERIJ AFGEBRAND n TWEE DUITSE MIINWERKERS INGESLOTEN Wim Kan (op 30 december doodnerveus): Milder Maar eenmaal Waakzaamheid tegen overkreditering Hoger invoerrecht voor benzine Hulpvaardig Geen gewonden bij scheepsongevallen a n e Botsing te Breda kost jongeman het leven Veehouderij middag in Goes DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 2 JANUARI 1964 55 11 Per 1 januari 1964 zijn in werking getreden de Wet op het afbeta lingsstelsel 1961, alsmede enige op grond van deze wet afgekon digde voorschriften. Zij houden in vele opzichten nieu we regelingen in voor handelaren, die als afbetalingsleverancier op treden, voor afbetalingsfinanciers (vaak aangeduid met de term huurkoopfinancierings-maatschap- pijen) en voor afbetalingscolpor teurs. De wet beperkt zich tot het zogenaam de consumptieve afbetalingskrediet. Zy heeft dus geen betrekking op goederen, die naar hun aard uitsluitend in de uit oefening van een bedrijf of van een vrij beroep worden gebruikt, zoals b.v. een vrachtauto, een ponsmachine, een tand artsinstallatie. Verder is de wet niet van toepassing, indien als koper optreedt een ondernemer, die de betrokken goederen in zijn bedrijf weer verkoopt. Wel is de wet van toepassing en dit is voor de praktijk een belangrijke wijzi ging op verhuurtransacties met be trekking tot goederen, die in de bijlage van het Uitvoeringsbesluit Wet op het afbetalingsstelsel 1961 worden genoemd, n.l. scooters, bromfietsen, radio- en t.v.- toestellen of combinaties daarvan, com binaties van platenspelers met radio- of t.v.-toestellcn. bandrecorders, accor deons, wasmachines (met of zonder wringer of centrifuge), naaimachines, haarden en kachels, elektrische- of gas fornuizen en koelkasten met of zonder vriesafdeling. Voor niet in die bijlage genoemde goe deren is de verhuur derhalve vrij, ook al betreft het goederen ten opzichte waarvan de voorschriften bij verkoop op afbetaling normaal van kracht blijven, zoals b.v. rijwielen, stofzuigers, gram mofoons, platenspelers, warmwaterappa raten, centrifuges, meubelen, kleding, huishoud- en woningtextiel. Vrij zijn bo vendien verhuurcontracten waarvan de duur zich beperkt tot ten hoogste 6 maanden Van de werking der wet zijn tenslotte uitgezonderd afbetalingstransacties met betrekking tot boeken en tijdschriften alsmede de kredietovereenkomsten, wel ke worden gesloten door de zogenaamde betaalzegelkassen. Inschrijvingen De afbetalingsleverancier moet zich als zodanig laten inschrijven bij de Ka mer van Koophandel en Fabrieken in het gebied waarin zijn onderneming is gevestigd. Ook handelaren die slechts incidenteel op afbetaling verkopen die nen zich te laten inschrijven. Afbetalingsfinanciers dienen een ver gunning aan te vragen bij het Directo raat-Generaal voor de middenstand en het toerisme van het ministerie van Economische Zaken. In afwijking van de tot dusver bestaan de situatie, waarbij een afbetalingscol porteur zelf een colportagevergunning diende aan te vragen bij de betrokken Kamer van Koophandel, dient in het vervolg een dergelijke vergunning te worden aangevraagd door de onderne mer waarbij hij in loondienst is bij bur gemeester en wethouders van de ge meente waar de onderneming gevestigd De afbetalingshandelaar of de afbeta lingsfinancier mogen zich bij het deelne men aan afbetalingstransacties niet aan misbruiken schuldig maken De wet noemt slechts twee voorbeel den. In' het algemeen gesproken dient men er voor te zorgen, dat er geen overkreditering" van de koper plaats vindt. Aanbetalingen Bij alle afbetalingstransacties waarop de wet van toepassing is dient van de koper een eerste betaling te worden ont vangen van tenminste 20 pet. van de af- betalingsprijs (contantprijs afbeta- Jingsopslagen) alvorens men het goed mag afgeven. Indien sprake is van verhuurcontrac ten van de hiervoor opgesomde goede ren, dient men van de totaal verschul digde huursom als minimum eerste be talingen te bedingen: bij contracten van ten hoogste 11 maanden 90 pet.; bij con tracten van meer dan 11 tot ten hoogste 14 maanden 80 pet.; bij contracten van meer dan 14 tot ten hoogste 17 maanden 65 pet.; bij contracten van meer dan 17 tot ten hoogste 20 maanden 55 pet.; bij contracten van meer dan 20 tot ten hoog ste 23 maanden 45 pet.; bij contracten van meer dan 23 tot ten hoogste 29 maanden 40 pet.; bij contracten van meer dan 29 tot ten hoogste 35 maanden 30 pet.; bij contracten van meer dan 35 tot ten hoogste 47 maanden 25 pet. Een en ander is vermeld in het uit voeringsbesluit wet op het afbetalings stelsel 1961. De Conjunctuurafbetalingsbeschikking 1963 is een voortzetting van de tot 1 ja' nuari 1964 reeds bestaande voorschrif ten, met dien verstande dat thans ook de verhuur wordt geregeld. Wanneer een transactie dus niet onder de conjunctuurafbetalingsbeschikking 1963 valt, dient men zich te houden aan het uitvoeringsbesluit en ten minste de eerste betaling van ten minste 20 pet. te ontvangen; voor die gevallen kan men zelf de maximum-duur vaststellen. Be langrijk is nog dat, indien de totale af- betalingsprijs of verhuurprijs minder dan f 250.- bedraagt (tot dusverre f 150.-) geen eerste betaling behoeft te worden bedongen. In meerdere betekenissen schuilt er waarheid in het bekende gezegde „Woor den wekken, doch voorbeelden strekken", niet het minst geldt dit bij het onderwijs, waar hulpmiddelen als film en televisie een steeds belangrijker plaats gaat in nemen. Voortbouwende op deze gedachte, heeft het Provinciaal Genootschap van Kun sten en Wetenschappen in Noordbrabant het initiatief genomen tot het samenstel len van een mobiele tentoonstelling, welke de prehistorie van Zuid-Nederland in beeld brengt. Door middel van maquettes, afbeel dingen, diorama's en voorwerpen van prehistorische vondsten in Noordbrabant is een boeiend overzicht gegeven over het leven en de zeden van de oudste bewoners van onze gewesten. Op zeer populaire wijze zijn de ver schillende tijdperken toegelicht in een boekje, samengesteld voor de heer Beex, dat bij de bezichtiging tevens een duide lijk gids blijkt te zijn. De constructie van de tentoonstellings onderdelen is zodanig gekozen, dat op stelling in aula's, gymnastieklokalen enz. mogelijk is. Voor het huidige winterseizoen is deze tentoonstelling geheel besproken, voor het volgend reeds voor een belangrijk deel, wel een bewijs dat het Provinciaal Genootschap met deze pijl in de roos heeft geschoten. (Van onze verslaggever) Het telefoondistrict Breda van de PTT maakt op het ogenblik, zoals trouwens ieder ander district in Nederland, een snelle ontwikkeling door. Dezer dagen werd in de gemeente Steenbergen de 70.000e abonnee aangesloten, nadat nau welijks anderhalf jaar geleden in Ter- heijden de 60.000 abonnee aansluiting kreeg. De verwachting, dat men in on geveer 1970 de 130.000e abonnee zal hebben, is gewettigd. Men vermoedt by de PTT zelfs dat men tegen die tijd méér aansluitingen verwezenlijkt zal hebben en dat er dan nog een enorme vraag en ellenlange wachtlijs ten zullen zijn. De sterk groeiende belangstelling voor het medium telefoon vraagt steeds be langrijker investeringen in gebouwen, kabels, centrales en wat dies meer zij. De middelen, om alle investeringen te doen, blijven echter achter bij de be hoefte. Gevolg daarvan is dat telefoon centrales vollopen, niet kunnen wor den uitgebreid, niet voldoende althans, en het aantal wachtenden op een aan sluiting hand over hand toeneemt, zo deelde de chef commerciële zaken van het telefoondistrict, de heer J. C Goedel mede. In ieder geval zal men er voor blijven ijveren, dat het aantal wachtenden zo laag mogelijk blijft en de telefoon centrales zoveel mogelijk worden uit- Zeer snelle hulp kreeg op nieuwjaarsochtend een auto mobilist in de buurt van Flens burg, die van de weg was ge raakt. De drie inzittenden van een andere auto hadden niet veel tijd nodig om zijn wagen weer vaste grond onder de wie len te geven. Maar voordat de eigenaar zijn helpers kon be danken, waren deze er al met hun auto en de zijne vandoor. gebreid. Waar nodig hoopt men ook nieuwe apparatuur in gebruik te kun nen nemen. Bij de telefooncentrale te Terneuzen zal, waarschijnlijk al in 1965 in ieder geval zo spoedig mogelijk daarna, een vernieuwing worden inge voerd: men zal dan rechtstreeks, zon der tussenkomst van de centrale dus, verbindingen met België tot stand kun nen brengen. Ook voor andere centra les zijn er dergelijke plannen. Aange zien Zeeuwsch-Vlaanderen echter in zijn geheel is afgestemd op België hoopt men de plannen eerst in deze streek te kunnen verwezenlijken. De mogelijkheid, rechtstreeks naar Bel- gia te telefoneren, bestaat reeds o.m. in Rotterdam, waarin men zich dien aangaande en met betrekking tot het voeren van „rechtstreekse" gesprek ken met Duitsland, enige beperking moet opleggen. Het district Breda koes tert overigens nog geen plannen de abonnees de mogelijkheid te geven, di rect naar Duitsland te bellen Een. tentoonstelling van gouaches en wandkleden van Jan en Thea Gregoor zal van 18 januari tot 8 februari a.s. worden gehouden in het gebouw van de Brabantse Stichting voor beeldende kunst en edelambacht, Spoorlaan 132 te Tilburg. De expositie zal worden ingeleid door Nol Gregoor op zaterdagmiddag 18 januari om 3 uur. Op oudejaarsdag 1963 zijn bij de Tweede-Kamer twee wetsontwerpen in gediend die voorstellen bevatten tot 1. Tijdelijke verhoging van de omzetbe lasting voor sigaretten van 5 procent op 7 proeent 2. Tijdelijke verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine van J' 24,25 tot 28,per 100 liter, gepaard met een dienovereenkomstige verhoging van de motorrijtuigenbelasting voor niet- benzine-auto's (van 220 procent tot 255 procent). De verhogingen zijn gebonden aan de termijn van een jaar. Blijkens de memorie van toelichting stellen de minister en de staatssecretaris van Financiën een snelle behandeling van de ingediende wetsontwerpen op prijs, opdat de voorgestelde maatregelen zo spoedig mogelijk en zeker niet later dan 1 april 1964 in werking kunnen tre den De bewindslieden wijzen er voorts op dat de huidige situatie noopt tot het treffen van maatregelen, waaronder ook verhogingen van sommige indirecte be lastingen een plaats dienen te vinden. De voorgestelde belastingmaatregelen brengen een snel werkend deflatoir ef fect teweeg en hebben het voordeel dat zij op een zeer gespreid front uitwerken. De verhoging van de omzetbelasting voor sigaretten moet mede worden ge zien in verband met een te verwachten prijsverhoging voor sigaretten van 25 procent. Geen invloed op eerste levensbehoeften Het prijsindexcijfer van het levens onderhoud zal door de verhoging van het bijzondere invoerrecht op benzine stijgen met ongeveer 0,1 procent en door de prijsstijging van de sigaretten met 0.5 procent. Beide maatregelen zullen vrij wel geen invloed hebben op de prijs van de eerste levensbehoeften. De verhoging van de omzetbelasting op sigaretten treft zelfs juist een voor de gezondheid schadelijk artikel. Van de verhoging van de omzetbe lasting voor sigaretten tezamen met de prijsverhoging van dit artikel wordt een meerdere opbrengst voor de schatkist verwacht van ongeveer 135 miljoen. De verhoging van het bijzonder invoer recht op benzine en de daarmee ge paard gaande verhoging van de motor rijtuigenbelasting zullen tot een hogere opbrengst leiden van ongeveer 75 miljoen. De minister en de staatssecretaris van Financiën merken nog op, dat het struc turele beleid van de regering erop ge richt blijft de verzwaring van de be- lastingdruk door de progressie te neu traliseren en zo mogelijk zelfs te ge raken tot enige vermindering van de be lastingdruk. Hoewel in het kader van deze politiek geen belastingverhogingen passen, kan, zoals onder de huidige om standigheden, de conjuncturele situatie nochtans nopen tot een tijdelijke afwij king van het structurele patroon. Te zijner tijd zal nader worden bezien, welke maatregelen moeten worden ge nomen, waarbij eventueel de genoemde verhogingen kunnen worden ingepast in een structureel belastingplan, waarvan ook een verlaging van de inkomsten belasting en de loonbelasting deel uit maakt. VOOR ZOVER tot nog toe bekend zijn vorige week bij de ramp met het Griekse passagiersschip „Lakonia" 128 mensen om het leven gekomen. Als u, beste lezers, de muziekrecensie van maandag jl. over het optreden te Middelburg van een aantal jeugdige a.s. musici ten bate van Zonneveld hebt ge lezen, heeft u kunnen zien, dat onderaan dat epistel stond: Wij hopen voor het concert in Vlissingen a.s. maandag op een kleine revanche. En inderdaad heeft de groep jonge musici van Ad van 't Veer in de doops gezinde kerk in een voor tweederde nieuw programma, voor een zo goed als volledige revanche zorggedragen. Er was meer rust in hun optreden, er was veel meer durf en zodoende kwam men tot zeer redelijke prestaties. Het openingsnummer, een kwartet van Scarlatti, kreeg nu veel meer gestalte; er was kennelijk in het weekend nog geducht op geoefend en het is nu een maal een feit, dat een goed begin het halve werk is. In „Ich habe Lust abze- scheiden", viel vooral de goede zang prestaties van de sopranen Francine Fregeres en Elly Pabon (welke laatste ook veel meer voldeed dan zaterdag) en de bas Joop Veuger op, uitstekend ter zijde gestaan door de fluitisten Dick Boon en Theo de Vin. Deze laatsten kon men horen in een duet van Stamitz, dat be halve in het slotgedeelte, uitstekend werd uitgevoerd. Het deed ons prettig aan dat de celliste, Miep van der Heide, nu ook als soliste optrad; zij deed dit in een Sonate van Fesch, waarbij zij vooral in de hogere tonen, haar cello als het ware liet zingen. In de andere werken had zij meer een (zij het niet onbelangrijke) begeleidingsrol. Nan de Cock, die voor piano studeert, begeleidde op zeer ver dienstelijke wijze alle nummers op tafel spinet of orgel, met een zeker soort van rust, of zij dit al jaren doet. Wij zouden willen adviseren aan organisator Ad van 't Veer, wanneer hij nog eens een der gelijk programma met jonge musici wil brengen, een beroepsmusicus in te scha kelen voor het geven van enige adviezen. Terugkijkende op deze twee uitvoeringen is het toch wel erg jammer geweest, dat vele mensen getuige waren van een slecht optreden in Middelburg, terwijl weinig personen in Vlissingen hebben kunnen genieten van instrumentale en vocale muziek, gebracht door een groepje enthousiaste jongelui. A.L. Door brand is in Dieren een winkel pand met boven gelegen woonhuis ver woest. Drie verkoopsters werden bij de brand gewond en moesten in een zie kenhuis worden opgenomen. Een van de gewonden is er ernstig aan toe. De brandweer kon niet voorkomen dat het gehele, vrijstaande pand, met inven taris en inboedel in vlammen opging. De familie kon zich tijdig in veiligheid stel len. In Balkbrug ging een boerderij vlammen op. Een paard en een zeug met biggen kwamen in de vlammen om. De schade wordt geschat op f 70.000.-. De brand is ontstaan in de varkensstal bij de verwarmingslamp voor de biggen. De landbouwer en zijn gezinsleden kon den nog twintig stuks rundvee in veilig heid brengen. Boerderij, woonhuis en praktisch de gehele inboedel gingen ver loren. Gisteren heeft een aantal schepen op zee weer met moeilijkheden te kampen gehad De Franse treiler ,,Yves Jean Gildas" is in de Baow-baai bij Ierland lek geslagen en gezonken. Van per- persoonlijke ongelukken werd geen mel ding gemaakt. De Rotterdamse sleep boot Albatros" kapseisde in de Waal haven tijdens het assisteren van een Duits vrachtschip De bemanning kon worden gered. De Groninger kustvaarder Tempo" heeft op de Noordzee machi- neschade opgelopen en om sleepboothulp gevraagd. In de monding van de Amerikaanse ri vier de Mississippi kwam een Noors schip in aanvaring met een Amerikaan se vrachtvaarder. Persoonlijke ongeval len deden zich niet voor. De Spaanse vrachtboot Castillo Mont- juich wordt nog steeds vermist. De 37 opvarenden zijn intussen opgegeven. Bij een instorting van een schacht van de Geyer-ijzermijn in Waldalgesheim zijn gisteren twee mijnwerkers onder neervallend gesteente en puin bedolven geraakt. Een woordvoerder van het Mannes- mann-staalbedrijf heeft gezegd, dat er weinig kans is dat de mannen nog in le ven zijn, hoewel reddingsploegen hun uiterste best doen. Twee andere mijn werkers, die zich tijdens de instorting eveneens in de schacht bevonden, zijn erin geslaagd zich tijdig in veiligheid te stellen. Tientallen kerstbomen werden in de oudejaarsnacht bij stapels verbrand in de Middelburgse Stro- menwijk. Het kampvuur was ge organiseerd door de buurtvereni ging ,,'t Zand". De politie en de brandweer hadden toestemming gegeven en hielden en passant een wakend oogje op het vuur (Van onze verslaggever) Toen het nieuwe jaar nog maar enkele uren oud was had West-Brabant reeds de eerste verkeersdode te betreuren. Om acht uur in de ochtend reed de twintig jarige J. v. d. Made uit Klundert op de Rijsbergseweg te Breda, nabij restaurant De Congo met een auto links van de weg tegen een boom en werd op slag gedood. Van der Made blijkt bij de botsing zijn nek gebroken te hebben. Zyn auto werd totaal vernield. De politie ver moedt dat de jongeman, die van de rich ting Antwerpen kwam en alleen in de auto zat, door slaap is overvallen. Minder ernstig, hoewel ernstig genoeg was het ongeval dat dinsdagmiddag om streeks kwart over acht gebeurd is op de rijksweg 's Heer Hendrikskinderen. Daar is ter hoogte van de Spanjaard straat een open vrachtwagen, geladen met kratten limonade, van de weg ge raakt. Door tot nu toe onopgehelderde oor zaak raakte de wagen komende uit de richting Goes, bestuurd door Q. M. van de H. uit Rosmalen, van de weg op het rechterrijwielpad. De wagen ramde twee bomen, die beiden afknapten. De wagen werd onherstelbaar vernield, de cabine werd geheel ingedrukt en de voorwie len zaten ongeveer op de plaats van de achterwielen. Het wegdek werd bezaaid met glasscherven en kapotte kratten. De bijrijder A. P. van de C. en diens broertje G. v. d. C. beiden uit Den Bosch wer den ernstig gewond en moesten met gebroken benen naar het St. Johanna- ziekenhuis te Goes vervoerd worden. Na een eerste behandeling werden ze naar een ziekenhuis te Den Bosch vervoerd. De chauffeur liep geen verwondingerA op. De rijkspolitie van de groep 's-Heer Arendskerke heeft de zaak in onderzoek. 55 (Van onze radio- en t.v.-redacteur Toen wy Wiin Kan op nieuwjaars dag telefonisch gelukwensten met zijn oudejaarsconference voor de ra dio, zei hij: „Eigenlijk ben ik blij dat het er weer op zit. Anders zou ik nu niet rustig met u kunnen pra ten. Voor die opname van de uit zending in de Leidse schouwburg op 30 december, was ik doodnerveus De teksten van deze vijfde radiocon ference heb ik de laatste weken in grote afzondering bedacht en steeds weer veranderd. Mijn vrouw Corrie heeft iedere journalist op dood spoor gezet. Trouwens, ik had enorm veel last van een kaakontsteking en met pe nicilline en pijnstillende tabletten hebben ze me op de been gehouden. Die voorstelling in de Leidse schouw burg, waar het publiek grotendeels uit studenten bestond, heeft me alle narigheid doen vergeten. Het ging echt lekker. Arie van Nierop en Joop Koopman van de Vara hadden mijn conference daar op de band vastgelegd en op oudejaarsdag heb ben wij gezamenlijk naar de monta ge geluisterd. Dat liedje van Seth Gaaikema „Geen namen noemen" deed het echt goed geloof ik". Op zijn vraag hoe wij het zelf had den gevonden, bedwongen wij de verleiding om een enthousiast com mentaar te geven, misschien ook omdat wij de scherp-kritische instel ling van Wim Kan op zijn eigen werk niet alleen hebben leren ken nen, maar ook hooglijk waarderen. Wij vonden Wim Kan milder, mis schien wel omdat hij voor de radio iets meer afstand wilde nemen van de methodes, welke tegenwoordig veelvuldig in het t.v.-cabaret wor den toegepast. Misschien werd daar door de indruk gewekt dat hy niet met volle kracht tegen de heilige huisjes wilde aanduwen. Dat de Vara hem in zijn werk de vrije hand 4 liet, bewees hij wel met de geestige opmerking: „Ik sta nu met mijn ene been in de rooie rot zooi en met mijn andere in „Steun Wettig Gezag" (AVRO). De olie vondsten waren een rijke bron voor inspiratie. Hoe snedig klonk niet: „Wij hebben een jaar lang de gasbel horen luiden, maar wij weten niet v/aar de klepel hangt. Zeg maar dag met je handje tegen Ameland". Het omroepbestel kreeg ook een veeg uit de pan met het menu bestaande uit een „pasteitje voor de arbeid", en „psalmslaatje van de NCRV", en „een glas chateau neuf du pape" van de KRO. Er was geen ontkomen aan dat de politiek in zijn geestige woord-asso ciaties werd betrokken. „Koekoek bewijst hoe ver je het brengen kan zonder Wageningen" of „De grote vraag van dit kabinet is of het zal lonen haar te prijzen", onmiddellijk gevolgd door de opmerking „Och als het valt, yalt het zachtjes in het tweede net". De Quay als de uitge sproken staatsman en minister Luns, waarvan gezegd werd dat hij zich in Den Haag zou gaan vestigen als Nieuw-Guineacoloog. ontlokten veel hilariteit. Prof. De Quay was overi gens allerminst uitgesproken, want hij kwam vlak voor de jaarwisseling op de t.v. met een uitstekende toe spraak in een meditief programma. Maar dat wist Kan. De t.v. vindt hij een sta-in-de-weg in de huiskamer en daarom houdt hij er niet van. „En dan straks nog commerciële t.v. met Huub van Doorne in de Daf- opening, gevolgd door de Albert Heyn-rhapsodie". Dr. Trimbos kwam volgens Kan veel te laat op het scherm met het ge volg, dat de kinderen niet naar bed willen. Prachtig was zijn liedje „Waar zou die Larive zijn, waar is hij gebleven?" Terloops vertelde hij dat Larive's grootste succes bij de Shell was „in de grond boren". Hoe geestig klonk niet het simpele zin netje „De KLM is ons nationale schuldgevoel"- Kortom Wim Kan kon er lustig op los bandelieren en hij verviel ge lukkig slechts sporadisch in die inside-grapjes, die alleen maar in een heel klem kringetje van inge wijden worden begrepen. Het weergeven van Wim Kan's woordenstroom is een ondoenlijke opgave, want hij maakt in zijn ïnlor- mele praatjes soms geen zin a£, of hij interrumpeert zichzelf als hem plotseling weer iets te binnen schiet. Toen wij aan het slot van het korte telefoongesprek dat ding staat niet stil aan Wim Kan vroegen, welke bezwaren hij als cabaretier tegen t.v. had, formuleerde hij be dachtzaam zijn antwoord: „Voor de televisie kun je je maar eenmaal volledig weggeven als theaterman, en dat is by je afscheid". 1/ANAF mijn prilste ja ren heb ik graag ge- f speeld met de gedachte, dat een middeleeuwer krankzinnig de straat zou oprennen als hij geduren de een half uur was ge confronteerd met de spe cifieke uitingen van het twintigste-eeuwse leven, t Ik denk hierbij nog niet r zozeer aan elektrisch t- licht, telefoon of radio als /wel aan treinen en vlieg tuigen die gij de laat ste dan welteverstaan te Brussel of Amsterdam als enorme stalen meeu wen uit de lucht kunt zien omlaagkomen. Ook onze f omgangstaal zou zo'n man peinzend aan het oor doen krabben. Hoe immers zou hij anders reageren, als een zakenman hem zou f zeggen: „Ik ben zojuist van Rio de Janeiro naar Amsterdam komen vlie- /gen" of (zelfs nog maar) als een echtgenote haar man zou meedelen: „Van middag hebben we de huiskamer leeggezogen", daarmee doelend op het gebruik van de stofzui ger, waarbij ik terstond aanteken dat ik het vol tooid deelwoord „leeggezogen" heb ge bezigd omdat ik niet weet, of dat van „stofzuigen" nu is „stofgezogen", „ge stofzuigd" of ..stofgezuigd". Zelfs een man uit het midden der vorige eeuw zou zulke opmerkingen met verwon derde blik incasseren. Maar nu moeten wij niet denken, dat uitlatingen uit de vorige eeuw voor óns zo eenvoudig en begrijpelijk zijn. Ik heb het tegendeel geconcludeerd toen ik tijdens mijn ver huizing stuitte op een boekje, getiteld: „Volksalmanak voor het jaar 1859" en waarin nagenoeg alles staat, wat een ontwikkeld mens van die dagen moest bijhouden. Nu wij in de periode der nationale herdenking vertoeven wil ik u, ter verhoging uwer eruditie, het een en ander uit deze Almanak citeren. Zo bevat hij een zeer lang artikel over weervoorspellingen, dat begint met de zin ..Nu zullen wij u leeren, wat wij van de kunst weten" en dat. na twintig bladzijden, aldus eindigt: ..Sommige oude Plülisonhen hebben het als de hoogste wijsheid beschouwd, te weten, dat men NIETS weet. Be schouw het daarom als de hoogste wijsheid en als de grootste kunst (niet alleen omtrent weervoorspelling maar omtrent alles), te WILLEN weten WAT men weet." Dit is gemakkelijk en houdt al te vurige studie-ijver binnen redelijke perken. Een heel mooi gedicht uit 1859 begint met deze strofe: „De Lente, bij 't eerste groenen. Zag langs de hei een' scheper gaan, Hij had zijn stoute schoenen, En zondagskleeren aan". Met deze kledingstukken is de man op het liefdespad. Want zie, het lied eindigt aldus: „Nu klinkt er tus- schenbeide, Wanneer de schemeravond daalt, Een liedje langs de heide, Waar de echo niet aan faalt!" Hoe gaarne zouden wij dit liefdes paar aanhoord hebben, waar het jode lend op de Veluwe lag. Het is niet louter voordeel, in de 20e eeuw te le ven. Nu moet ik zeggen, dat de gave der nertoondering ook de samenstel lers van deze almanak al gegeven was. Want zij schrijven een reglement over uit wéér een vroegere eeuw. En dat reglement betrof de „declaratiën van de geweldige Provoosten", dus laat ons zeggen: beitlen. Het tarief van deze functionarissen ziet er als volgt uit: „Voor het afslaan van een hoofd f 6,-, voor het hangen f 6,-, voor het geese- len f 3.-, voor het brandmerken 3,-, voor elke torture f 3,-, voor het vast maken ter torture, zonder dat de cri minele effectievelijk gepijnigd wordt 1.10, voor honderd spitsroeden f 2,-". Een goed inzicht in de kleding-ge- woonten geeft deze overpeinzing van een medewerker: „Kousenbanden, roksbanden en wat er al meer strenge banden aan vrouwen en kinder- ligchaampjes moeten zijn, ik haat u! Zijn wij daarom een vrij volk gewor den, na tachtig jaren strijd? Doch scherts te zijde. Trap op eene brand spuitslang, en zie of zij dan nog water kan geven. Hoe wilt ge dus, dat het bloed door utoe aderen zal nloeijen, als gij ze TOEBINDT?" Ook kwamen er blijkbaar nog vele moeders voor, die hun kinderen een speen in de mond drukten. Want de Almanak zegt: „Als moordenaars een' mensch om hals willen brengen en vreezen dat hij schreeuwen zal, stoppen ze hem, zegt men, eene prop in den mond. Zoo'n moordenaarsprop, Moeders! is, voor de kinderen, het.... dotje!" Op alcohol had de Almanak het niet begrepen. Kenne lijk werd er in Nederland veel mis bruik van gemaakt. Luistert, vrienden: „Brandstapelswie gruwt er niet van! Toch steekt ge dagelijks uw' eigen brandstapel aan, dronkaard! De arme Volksstam die er zich BIJNA GEHEEL op verbrand heeft, en nu genoegzaam uitgestorven is, de AMERIKAANSCHE INDIANENhebben 't wel begrepen, ofschoon ook zij te zwak waren, om der verleiding hunner verdelgers weerstand te bieden. Zij noemden den brandewijn: VUURWATER!" Er zijn, dacht ik, nóg Indianen, maar dat zullen dan wel zonen zijn en kleinzonen van geheelonthouders. En tekenend in dit verband is ook een moraliserend ver haal, dat ik in moderne woorden weer geef. In de schutterstijd weigerde een jong vaandrig bij zijn inauguratie een beker wijn te drinken. Hij werd de kamer uitgestuurd en men gaf de wijn aan een bok die toevallig buiten op het gras rondliep. Deze werd gezellig dron ken en danste over het plantsoen. Bij een volgende gelegenheid werd de bok opnieuw een kom wijn aangeboden, maar nu „weigerde hij iets er van te gebruiken, schudde den kop en be dankte de milde gevers. „Ach, waren wij ook zoo wijs!" was de uitboeze- ming van een' der onstanders". In derdaad, mijn lezer YORICK Onder auspiciën van de Z.L.M. zal op 14 januari in de Prins van Oranje te Goes een veehouderijmiddag worden ge houden. Ir. G. Struikenkamp. secretaris van de commissie veehouderij van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité, zal dan een lezing houden over ,.De vee houderij in een veranderend landbouw beleid".

de Stem | 1964 | | pagina 3