PLANNEN VOOR GROTER BODECENTRUM GOES 2 Nieu Zeeuwsch-Vlaanderen Tekort van f 250.000 op ontwerpbegroting Goes District Breda „huldigt 70.000e telefoonabonnee kwam in '63 Cox's vrij ziekte sterk naar voren We hebben een bijzonder koud jaar uitgeluid voo Dag, b Na acht maanden De Ruyterlaan: PROPAGANDIST Standplaatsen bodes weer naar elders eTer- MET II ZUID-BEVELAND GOES Schippersknecht verdronken te Andel Onmachtig om faciliteiten te benutten Wij zcekern een BETROUWBAAR PERSOON Agentschap Heikant TERNKÏ ZEN Nog bescheiden oestercultuiir in Zeeland Dode in sloot te Kwadendamme geen misdrijf Dagblad De Stem Feest bij Moerstraatse fam. Raats Eerste gesprek met Steenbergse burgemeester Fruitteelt Zeeland-West-Brabant Grote vlucht van chemische onkruid- bestrijding Bewoning zomerwoningen Westkapelle in studie SMAKELIJKE WEEK-END TIPS 'n Heerlijk KOEKJE KOEKEN Het KNMI heeft uitgerekend Voelt u iets voor propagandistisch werk Oudejaarsavond in Oost-Berlijn HOOGWATER Vandaag aa\ Waakt. tegeA overkredil Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 2 JANUARI 1964 BOMEN BRANDDEN BIJ JAAROVERGANG De overgang van het oude naar het nieuwe jaar is in Goes vrij rustig ver lopen. Wel werd rond twaalf uur be hoorlijk met allerlei soorten vuurwerk gewerkt en waren luide knallen tot ver over de stad te horen. Op de hoeken van de straten, voornamelijk in bouw plan Oost, staken opgeschoten jongelui de ingezamelde kerstbomen in brand. Op de hoek van de Leliestraat-Kamper foeliestraat was het vuur zo groot en zo dicht bij de bebouwing dat de politie moest ingrijpen en de brandende bo men wegsleepte en uittrapte onder ge joel van de jeugd, die achter de politie agenten nog vuurwerk ontstak. Zelfs de vermanende woorden van adjudant Louisse „Jongelui, we gaan sluiten" wer den met gejoel ontvangen en de plaats van de activiteiten werd daarop verlegd naar het iets ruimere kruispunt van de Zonnebloemstraat-Kamperfoeliestraat. Hier werd nog geruime tijd het feit her dacht dat 1963 was overgegaan in 1964. SCHEIDSRECHTERSCURSUS In de Landbouw alhier zal op vrijdag 17 januari een opleidingscursus voor voetbalscheidsrechters beginnen. De cur sus duurt zeven achtereenvolgende vrij dagavonden. Bieselinge VERKIEZING KERKBESTUUR Tot notabel van de herv. kerk in Bieze- linge is gekozen de heer B. A. Rooze. Hij heeft zijn benoeming aangenomen. 5 s-Heerenhoek EVENEMENTENCOMMISSIE De raad zal vanavond in vergadering bijeen komen. Er zal o.m. een evene mentencommissie worden samengesteld Voorts zullen de subsidie-verzoeken over 1963 aan de orde komen. De raad zal ook nog worden' voorgesteld het pand Burgemeester Timansweg 41 onbewoon baar te verklaren. Kapelle OLIEBOLLEN VOOR „ONS GENOEGEN" Heel Kapelle heeft op oudejaar olie bollen kunnen eten en daarmee tege lijk een goed doel gediend. Ten bate van het jeugdkorps van de muziekvereniging „Ons Genoegen" werd namelijk een olie bollenactie gehouden, die een groot suc ces werd. Een groot aantal vrijwilligers hebben vele uren gebakken en een nog grotere schare vrijwilligers brachten ze aan de man. SCHIETING De handboogsociëteit „Willem Teil" heeft een concours op de liggende wip georganiseerd, waaraan werd deelgeno men door 23 schutters van 8 sociëteiten. De uitslag was als volgt: Hoofdvogel G. Remijnse, Juliana, Ove- zande, le zijvogel C. Priem, Zeelandia, Ovezande, 2e zijvogel W. de Jonge, A.D. L.M., Kwadendamme, le hoofdkal J. Doene, Victoria, Kwadendamme, 2e hoofdkal Jac. Vermue, Jacoba van Beie ren, Goes, lé klep L. Vermue, Soranus, Heinkenszand, 2e klep W. de Jonge, A.D. L.M., Kwadendamme, 3e klep G. Re mijnse, Juliana, Oudëlande. De meeste kleine vogels werden ge schoten door P. Pieterse van Victoria, Kwadendamme. De onderkallen werden niet afgeschoten. DIRECTEUR BENOEMD BIJ „ZANG EN VRIENDSCHAP" De heer J. H. Tamminga te Goes is be noemd tot directeur van het mannenkoor „Zang en Vriendschap" te Kapelle. Hij neemt de plaats in van de heer D. Manneke, die heeft bedankt als di recteur in verband met zijn benoeming aan de Muziekschool te Terneuzen. Ovezande BEJAARDENMIDDAG De r.-k. vrouwenbond stelt zich onder andere ten doel, liefdadigheidswerken te beoefenen. Als blijk daarvan zal zij vrij dagmiddag 3 januari in de Nijverheids school te Ovezande een gezellige middag voor de bejaarden organiseren. De bejaarden zullen genieten van een kopje koffie, een borrelte en een sigaar. De middag wordt verder gevuld met en kele voordrachten en een muziekje. Aardenburg MUZIEKUITVOERINGEN De koninklijke muziekvereniging Aar- denburgse Fanfaren gaf in de Algemene Aardenburgse Sociëteit haar jaarlijkse uitvoeringen. De eerste avond stond het muzikale gedeelte onder leiding van di rigent A. Joosse, de tweede avond onder leiding van de onderdirigent P. Nieskens. Er werden een zestal marsen en ouver tures uitgevoerd. De toneelafdeling gaf een opvoering van het toneelspel in vijf bedrijven van Hans Nesna „Erik en Irene". De regie was daarbij in handen van J. de Maree. Het stuk werd vlot en met elan gespeeld. De medespelenden waren de dames A. van Gaelen, J. de Jong, J. Quist en E. Cambier en de heren P. van Sprundel, C. Quist, G. Nieskens en P. Nieskens. BEVORDERING Met ingang van 2 januari 1964 is de wachtmeester der rijkspolitie C. J. de Koning alhier bevorderd tot wachtmees ter der rijkspolitie le klasse. KOPEREN JUBILEUM De Katholieke Arbeiders Vrouwen afd. Aardenburg viert 12 januari a.s. het koperen bestaan met een feestavond in het r.-k. jeugdgebouw in de Brouwerij straat. TONEEL De toneelgroep van de Dorpsgemeen schap alhier heeft het blijspel van H. Nesna „Daar was laatst een meisje loos" in studie genomen. Men hoopt het stuk op de jaarlijkse muziek- en toneelavond 18 en 19 januari a.s. in het Dorpshuis op te voeren. Graauw BENOEMING Tot ontvanger-griffier van het water schap „Oude Graauw en Langendam" werd met ingang van 1 januari benoemd de heer A. Roctus, ambtenaar ter secre tarie alhier. Hij volgt in deze functie de heer J. Burm uit Hulst op, aan wie op eigen verzoek eervol ontslag werd verleend. ziekschool en lid van de Harmonie Terneuzen, een eerste prijs op een solis tenconcours. Hij heeft hieraan de zesde eerste prijs, maar nu in de tweede afdeling, toegevoegd. Op het nationaal solistenconcours te Brakel, waaraan meer dan 100 solisten deelnamen, won hij de eerste prijs met 96 punten en een zeer lovende kritische beoordelingslijst, met het Adagio uit het klarinetconcert KV 622 van W.A. Mozart. Ook voor zijn leeraar, de heer Mare. Breijndels, is dit een zeer mooi succes. In de kolk bij de schutsluis te Andel is een 22-jarige schippersknecht uit Delft overboord van zijn schip geslagen en verdronken. Het slachtoffer kon niet zwemmen. Zijn stoffelijk overschot werd na ongeveer een half uur zoeken ge vonden. Het ongeval krijgt nog een tragischer aspect door het feit, dat de jongeman met Kerstmis verloofd was. (Advertentie) om ons blad te bezorgen in het Goede bijverdienste! Goede sociale voorzieningen! Inlichtingen kantoor te Hulst, straat 14. - Tel. 01140—2377. Steen- Kapellebrug B.C. PAALSVERMAAK WON De biljartwedstrijd tussen B.C. Paals- vermaak B.C. 't Anker werd door de thuisclub gewonnen met 93 De fraaiste partij was die tussen de kampioenen K. Vonck en P. Wouters, welke eerstgenoemde won. Lamsivaarde CARNAVAL Het carnavalscomité besloot het a.s. bal in volle luister te vieren. Prins carnaval (Lamsoor III) met zijn gevolg zal een rondgang door het dorp maken, daarbij gesteund door het mu ziekgezelschap „Vrijheid Eendracht". ït.'Jan steen AUTOBUS VAN DE WEG AF In de morgen van nieuwjaarsdag kwam een autobus van de Z.V.T.M. in de ge vaarlijke bocht bij het gehucht Absdale door slippen naast de weg tegen een lichtmast terecht. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De licht mast knapte af en de bus werd bescha digd. SUCCES VOOR CLEMENT V. D. BULCK Reeds vijfmaal won de elfjarige Cle ment v.d. Bulck uit deze plaats, leer ling klarinet van de Terneuzense Mu- (Van onze redacteur) Iedere gemeente kampt tegen woordig wel met bijzonder grote financiële moeilijkheden. De mees te gemeenten kunnen hun begro tingen slechts met de grootste moeite en door een uiterst zuinig beleid sluitend maken. Ook in Zeeland is dat in de afgelopen maanden bij de indiening der verschillende gemeentebegrotin gen duidelijk geworden. Goes heeft de laatste jaren een wel bijzonder zwakke begrotingspositie la ten zien. En hoewel de begroting voor 1964 nog niet aan de raad is aangebo den hebben wij toeh uit goede bron vernomen, dat de ontwerpbegroting voor Dat de oestercultuur in Zeeland toch nog op bescheiden wijze wordt uitge oefend moge blijken uit de uitkomsten van de oestercultuur over oktober, zoals die door het maandblad van de Directie der Visserijen zijn gepubliceerd. Er wer den in oktober nog 468.087 platte con sumptieoesters (Zeeuwse, Franse en Por tugese) verzonden. Deze consumptie oesters brachten nog ruim f 175.000 op. De visserij op de oesterpercelen werd in oktober door zevenendertig vaartui gen onregelmatig uitgeoefend. Het vaar tuig „YE 97" is nog steeds bezig om met vergunning van de rechthebbenden de percelen waarop zich de duizenden dode oesters bevinden schoon te vissen. De opgeviste dode oesters en slippers wor den in Yerseke gelost voor de gritmaal- derijen. Enige vissers zijn in oktober bezig geweest hun peréelen schoon te vissen. De nog levende oesters werden verkocht voor f 3.25 per kilogram. In genoemde maand werden veertig ton Portugese oesters geimporteerd en uitgezaaid op een perceel op de Yerseke Bank. De broedval op de uitgezaaide mosselschelpen is van geen betekenis. Wel is er veel slipperval op de mossel schelpen. Enkele kwekers zijn in oktober bezig geweest hun Noorse oesterbroed dat op zeeften staat op het z.g. Noorden van Yerseke, over te brengen naar de verwarmde oesterputten. Deze Noorse oesters zijn goed gegroeid. (Van onze verslaggever) Op last van de officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Middelburg, mr, A. W Rosingh, is dins dag sectie verricht op het stoffelijk overschot van de heer L. de Jonge uit Kwadendamme, die, zoals wij dinsdag hebben bericht, maandagmiddag door kinderen dood in een sloot langs de Siguitsedijk te Kwadendamme werd aan getroffen. Hoewel alles op een ongeval leek wilde mr. Rosingh de mogelijkheid van misdrijf niet uitsluiten. Tijdens de sectie zijn evenwel geen sporen van ge weld aangetroffen, zodat aangenomen wordt dat de heer De Jonge inderdaad door een ongeval om het leven is ge komen. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1. telefoon 6252 Goes Alg. redacteur voor Zeeland: F. DE LIGT tel. 6252 Goes Exploitatie- inspectie Zeeland. L. K. M DE JONG tel 2377 HULST Redacteur voor Zeeuwsch-Vlaanderen p.G KUYPERS. telefoon 2377 Hulst privé 3327. Redacteur voor Walcheren: CH. SCHETS, telefoon 3566 Vlissingen Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren. K. MENU. tel. 6252. Goes. Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie Zeeland 0.18 per mm. 1 mm Ingezonden mededelingen 2M. mm gewone advertenties Bil contract aanziei.'iikp reductie. „Kleintjes": 3 regels oi minder t 1,— elke regel meer 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bit plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en 0,60. BI) 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. (Van onze verslaggever) In de woning van de fam. Raats aan de Boswijkdreef nabij Moerstraten in Steenbergen is het dinsdagmorgen een drukte van belang geweest. Zijn telefoon, onlangs aangebracht, bleek namelijk de 70.000ste aansluiting van het district Breda te zijn en naar aanleiding daar van kreeg hij bezoek van acht vertegen woordigers van het P.T.T.-district, waar onder de directeur, ir. J. C. T Blankert en adjunct-directeur E. H. M. Terheggen die werden opgewacht door de heer en mevrouw Raats en hun dertien van een welverdiende kerstvakantie genietende en in zondagse kledij gestoken kinderen. Zo kan men raden, hoe druk het wel in huize Raats is geweest. Van de aansluiting van de 70.000ste abonnee van het district wilde de P.T.T. terecht een feest maken. Ongeveer an derhalf jaar geleden bezocht directeur Blankert de 60.000ste abonnee van het district. Er heeft zich dus, vooral gedu rende de laatste jaren, een enorme ont wikkeling voorgedaan, die echt wel eens gevierd mocht worden. Dat de heer De directeur van het telefoondis- trict Bredair. Blankert (links) biedt de heer en mevr. Raats een taart aan. Raats de man is geworden, rond wie zich de feestelijkheden voornamelijk heb ben afgespeeld, is eigenlijk maar louter toeval geweest Reeds in het begin van 1963 verzocht hij om telefonische aan sluiting maar „het kost allemaal nogal veel en daarom hebben we de zaak nog maar even laten rusten", deelde hij dins dag mede. De aansluiting kwam er dus pas enkele dagen geleden, toen er genoeg geld voorhanden was. De heer Raats heeft het geld echter niet nodig gehad. De aansluiting is kosteloos geschied, zo als directeur Blankert hem kwam me dedelen. De laatste kwam echter niet al leen met dat aanbod. Hij bood ook een prachtige taart in de vorm van een tele foontoestel aan, waarop het getal 70.000 was gespoten. Ir. Blankert wenste de familie Raats veel plezier van haar telefoon toe: „Wei- ing storingen en zo", zei hij, nog onwe tend van het feit. dat even tevoren bij graafwerkzaamheden een kabel in Breda was doorgestoten, hetgeen een nogal om vangrijke storing veroorzaakte. Eerste gesprek De heer Raats keek eerst vertederd naar de taart, dankte daarna voor de vriendelijke woorden en spoedde zich daarna op aansporing van de heer Blan kert naar het telefoontoestel, dat hij voor het eerst gebruikte tijdens een ge sprek met de burgemeester van Steen bergen, mr. J. M. v. d. Meer, die hem van harte feliciteerde. Men bleef nadien nog enige tijd gezel lig bijeen. 1964 een tekort aangeeft van ongeveer f 250.000,—. In het kader van de nieuwe financiële verhouding tussen rijk en gemeenten zijn vrij stringente bepalingen opgeno men over het sluitend opstellen* van ge meentebegrotingen. Onder druk daarvan is voor het afgelopen jaar een sluitende begroting opgesteld, die ten koste is ge gaan van het verzorgingsniveau van de gemeente. Zo werd drastisch bezuinigd op het onderhoud van straten en pleinen. Deze bezuiniging heeft het gemeentebe stuur voor 1964 kennelijk niet willen con tinueren omdat het vreest dat Goes, op deze weg voortgaand, op den duur een onverzorgde stad zou gaan worden. De knelpunten voor de begrotingspo sitie van de gemeente Goes zijn de hoge bedragen die aan de sociale zorg en de dienst van gemeentewerken moeten' wor den uitgegeven. Een heel zware last vormen de infrastructuurwerken, die Goes moet uitvoeren om zijn aanwijzing als kerngemeente waar te maken. Heel belangrijk is het hierbij dat de in groot te aflopende garantie-uitkering uit het gemeentefonds, die over acht jaar van f 300.0000,zal aflopen tot niets, zal worden opgevangen door een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds tenge volge van de toename van de bevolking van Goes. Deze toename zal des te groter zijn wanneer de industrialisering van de kerngemeente Goes meer omvang krijgt. Zoals wij enkele dagen geleden hebben' gemeld komt deze industrialisering van Goes door het te traag uitvoeren der infrastructuurwerken niet van de grond zodat het nadelig effect van het aflopen der garantie-uitkeringen steeds meer wordt gevoeld. Het is nog de vraag of b. en w. van Goes de raad een begroting met een dergelijk groot tekort (f 250.000,—) zullen durven aanbieden. Doen zij dat toch dan moet nog worden afgewacht of de raad het deficit zal aanvaarden. Immers: zul len G. S. een dergelijk hoog nadelig sal do goedkeuren? Heel duidelijk is dat Goes zich in een weinig benijdenswaardige positie be vindt. Aan één kant de aantrekkelijke faciliteiten van de ontwikkelingskern, aan de andere kant de onmacht om die faciliteiten toch te benutten. Er zal een scherpzinnig en krachtig beleid nodig zijn om uit deze impasse te ko- (Van onze verslaggever) „Toen ik er acht maanden geleden aan begon, dacht ik: dat kost me drie jaar om de zaak hier behoor lijk op te bouwen". Dat zegt de heer J. Balvers, eige naar van het bodecentrum „Goes". Nu, na die acht maanden, is zijn bodecentrum aan de M. A. de Ruy teriaan al veel te klein geworden Het gevolg daarvan is dat de heei Balvers in samenwerking met de bodevereniging „De Bevelanden" en het gemeentebestuur van Goes op korte termijn een nieuw bode centrum wil gaan bouwen. Er zal een nieuwe plaats voor dit centrum worden aangewezen. Onderhan delingen daarover zijn reeds gaande. De bodediensten zullen rondom het nieuwe centrum een nieuwe standplaats krijgen. De nieuwe standplaats zal in ieder geval niet in een straat zijn gelegen zoals tot nu toe steeds het geval is geweest. „Het bodecentrum zou in Goes niet meer weg te denken zijn. De bodes zelf maar ook de verladers, die hun goede ren in Goes aan de bodes overgeven1, wil len de service van het centrum eenvou dig niet meer missen". Dit is de mening van de heer J. Blo- maard, voorzitter van de bode.vereni- ging „De Bevelanden", die 25 jaar al op de stichting van een bodecentrum heeft aangedrongen. De traditie rond de Ma ria Magdalenakerk te Goes had tot 1 mei van het vorig jaar echter steeds anders gewild. Meer dan honderd jaar hebben de Bevelandse bodes daar hun stand plaats gehad. Zij wilden er eenvoudig niet weg ook al werd hun aanwezigheid daarop den duur een grote hindernis voor het steeds drukker wordende stads verkeer. Een verplaatsing naar elders was echter niet meer tegen te houden. Sedert 1 mei 1963 is de nieuwe stand plaats dus de M. A. de Ruyterlaan. Hoe wel de bodes zeer sceptisch stonden te genover de aanwezigheid van het bode^ centrum aan de M. A. de Ruyterlaan ver anderde hun aanvankelijke weerzin al De bestijding van ziekten en onkruid- plagen in de fruitteelt is in 1963 door de veelal ongunstige weersomstandigheden niet eenvoudig geweest. Na de langdu rige en strenge winter volgden een koud voorjaar, een zomer, die vooral in augustus te nat was, en een najaar dat ook al met teveel neerslag begon. Dit wordt meegedeeld in een, zoals ge bruikelijk, goed verzorgde brochure van de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst voor Zeeland en West-Noordbrabant en de Planteziektenkundige Dienst in Zeeland, waarin iets wordt verteld over de er- (Van onze correspondent) Voor de laatste maal in het jaar 1963 is de raad van Westkapelle in openbare vergadering bijeen geweest. Op een verzoek van de V.V.V. West kapelle, om een financiële bijdrage in de kosten van een reddingsbrigade werd gunstig beschikt. De voorzitter sprak zijn vreugde uit over de oprichting van een reddingsbri gade daar dit en in 't belang van de va kantiegangers en van de inwoners is. Jaarlijks zal een bijdrage worden ver leend ten bedrage van 50% van de kos ten tot maximum van f 500. Besloten werd om aan de Vereniging Instrumentale Muziek te Middelburg voor het seizoen '63-'64 een bijdrage van f 25. te geven. Alleen de heer J. de Visser (S.G.P.) stemde tegen. De gemeente woning Noordkerkepad 23 werd aan de huidige bewoner ,de heer P Boone verkocht voor de som van f 13940.—. De vaststelling van de tarieven voor het beweiden van het gemeentevroon werd, evenals een toekenning van een uitkering aan het gemeentepersoneel zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Als lid van het burgelijk armbestuur werd benoemd de heer J. Nunderhoud. Over het volgende punt van de agenda .vaststelling der verordening op de bouw- en bewoning van bijgebouwen en zomerwoningen in de gemeente, was men het niet zo eens. De voorzitter verklaar de dat b. en w. strakkere richtlijnen wensen, daar toestanden waren gesigna leerd waarin de bewoning van bijgebou wen schade op zou kunnen leveren voor de gezondheid van de bewoners. Tevens meende de voorzitter dat bijgebouwen die niet aan alle eisen voldoen niet ver huurd moeten worden aan vakantiegan gers, daar velen een huis huren, zonder het gezien te hebben en dan wel eens teleurgesteld zouden kunneq worden. B. en w. hebben gezocht naar een voor stel waarmede de gehele raad zich zou kunnen verenigen, en dit voorstel was ook veel soepeler dan in omliggende bad plaatsen. De raadsleden konden zich echter niet verenigen met het voorstel van b. en w., zodat men besloot een commissie te be noemen, bestaande uit de heren P. K. van Rooijen, A. Meeuwse en J. de Pag- ter, die aan een tijdslimiet van 1.5 maand gebouden werd om deze materie alsnog grondig te bestuderen. varingen bij de ziekte- en onkruidbe- strijümg in de fruitteelt in 1963 en waarin adviezen worden gegeven voor 1964. Aan de algemene ervaringen over 1963 en verwachtingen voor 1964, die m dit boekje zijn weergegeven, ontlenen we nog net volgende: De schade die door de winter ver oorzaakt werd, bleek in het algemeen nogal mee te vallen. Plaatselijk werd tak breuk bij fruitbomen veroorzaakt door sneeuw en ijs. Bij de bramen was wel duidelijk schade door de vorst ver oorzaakt. Belangrijk was ook de wild- schade op die percelen' die tijdens de sneeuwperiode niet afdoende tegen wild beschermd waren. Of de lage tempera turen van invloed zijn geweest op de aanwezige bloedluis en de door meel dauw geïnfecteerde knoppen, is moeilijk te zeggen. Wel verscheen de bloedluis pas laat in het seizoen en leverde ook de meeldauwbestrijding geen grote moeilijkheden op. De ziektebestrijding kwam dit seizoen voor slechts enkele moeilijkheden te staan. Allereerst kwam de zogenaamde „Cox's-ziekte" dit jaar in Zeeland en in west Noordbrabant in sterkere mate naar voren. Een? effectieve bestrijding hiervan is momenteel nog niet bekend. Verder is dit jaar wel gebleken, dat met de ziektebestrijding op de populieren windschermen reeds vroeg in het sei zoen begonnen moet worden. Het ziektebestrijdingsseizoen begon m-et zeer veel schurftinfecties. Omdat door het slechte weer de tussenpozen tussen de bespuitingen wel eens te lang waren*, trad er meer schurft op dan in de voorgaande jaren. De kankeraantasting bij» de hiervoor gevoelige appelrassen was, tengevolge van de lange wintertemperaturen, min der ernstig dan in de twee jaren voor dien. Vruchtrotbestrijding gaf vooral bij aardbeien en bessen, maar ook bij fram bozen de nodige moeilijkheden. In een dergelijk jaar komt de noodzaak van een regelmatige en? goed ingevoerde vruchtrotbestrijding duidelijk naar vo ren. Bladval bij het appelras Golden De licious kwam in 1963 wel voor, maar niet zo explosief als in het verleden wel eens gebeurd is. De bestrijding van het fruitspint gaf geen grote moeilijkheden. De groene luizen zijn voorjaar 1963, toen er een warme periode aanbrak, massaal opgetreden, maar dit had bij een tijdige bestrijding geen moeilijkheden tot gevolg. Tenslotte wordt nog vermeld dat de chemische onkruidbestrijding bij hard fruit in 1963 een grote vlucht heeft ge nomen. Vooral voor toepassing in de boomrij zijn thans goede mogelijkheden aanwezig. gauw in belangstelling en die belangstel ling weer in volledige aanvaarding en benutting van het centrum. Ochtend vrij De inschakeling van het bodecentrum heeft voor de bodes het grote voordeel meegebracht dat zij de de ochtenduren konden vrijmaken voor ander vervoers- werk. Zij hoeven immers niet meer zelf hun opdrachtgevers of verladers op te vangen. De te verzenden goederen wor den nu eenvoudig in het bodecentrum gedeponeerd en de bodes komen tegen twee uur kijken wat er zoal ter ver zending is binnen gekomen. Vroeger, rond de Grote Kerk, moesten de bodes praktisch de gehele ochtend zelf aanwe zig zijn om de goederen op te vangen. Ook voor de grote verladers van bui ten de provincie is de aanwezigheid van het bodecentrum in Goes ideaal. Een grote verlader uit Waddinxveen bijvoor beeld loste dinsdag j.l. zijn gehele lading voor Zeeland bij het bodecentrum in Goes. De heer Balvers verdeelde de goe deren over 31 Bevelandse bodes, die ieder een eigen afdeling in het bodehuis toe gewezen hebben gekregen. Juist die neerzetruimte is op het ogenblik volsla gen ontoereikend geworden', reden waar om een modern, ruim bodecentrum niet alleen gewenst, maar zelfs noodzakelijk is. In het plan voor het nieuwe bodecen trum wordt gerekend op een neerzet ruimte van 500 vierkante meter. Het plan omvat verder de bouw van kan toor- en kantineruimte. Boven het cen trum zal de heer Balvers een woonhuis laten bouwen. Het is niet eenvoudig een geschikte plaats voor het nieuwe centrum te vin den». Het mag niet te ver van het stads centrum af liggen en bovendien mogen de bodestandplaatsen rondom het cen trum geen hindernis vormen voor het verkeer. Daarom is tijdens de bespre kingen met het gemeentebestuur als uit gangspunt genomen dat de standplaatsen van de bodes niet meer in een straat zullen komen* te liggen. Ondanks de ruimte in de M. A. de Ruyterlaan onder vindt het verkeer namelijk toch ernstige hinder van de standplaats der bodes al daar. De heer J. Balvers voor zijn bode centrum, dat binnen acht maanden veel en veel te klein is geworden. (Advertentie) in de smaken citroen vanille - mocca en sinas PAKJES VOOR VROOM O REE SM ANN 'BVÉDA BERGEN OP ZOOM OO STERN OUT Het K-N.M.I. deelt mede: Het afgelopen jaar is een bijzonder koud jaar geweest. In de Bilt was de temperatuur gemiddeld 7.8 tegen 9.3 gr. C. normaal, waarmede 1963 het koudste jaar is 9edert 1879. In het af gelopen jaar waren vooral de winter maanden zeer koud, alleen de herfst was een weinig aan de warme kant, dank zij november dat bijzonder zacht weer bracht. Van de overige maanden was de gemid delde temperatuur alleen in april en juni een weinig boven normaal, de an dere maanden waren alle te koud. Ge middeld waren van elke drie dagen er twee aan de koude kant. In De Bilt heeft het op 92 dagen gevroren tegen 64 dagen normaal sedert 1940 was de temperatuur niet op zo vele dagen beneden het vriespunt geweest. Het aantal zomerse dagen bedroeg tien, in de laatste veertien jaar is het aan tal van deze warme dagen slechts eenmaal (in 1959) boven de normale waarde (23 dagen) geweest. HEet weer was veelal somber. In De Bilt scheen de zon gedurende 1425 uren tegen 1572 uren normaal; alleen ja nuari, februari, juli en december wa ren aan de zonnige kant. laatstgenoem de maant?, was zelfs de zonnigste de cember tot dusver in deze eeuw. Aan (Advertentie) Dan liggen ei royale kansen voor actieve mensen, die goed van de tongriem gesneden zijn en overdag of in de avonduren over vrije tijd beschikken. Zij kunnen dan als voor een middelgroot bedrijf een ruime bijverdienste (hoge provisie) verwerven. Brieven onder no. 23379-0 te richten aan Dagblad De Stem - Hulst. het noorden van de kust scheen de zon ongeveer 250 uren meer dan in het oosten van het land. Vooral in de zuidelijke provincies was het tekort aan zon groot- De hoeveelheid neerslag was in Noord en Zuidholland en in Zeeland over het algemeen een weinig boven normaal, elders was het aan de droge kant. Vooral in de Achterhoek, in Oost- Brabant en in Limburg was dat het geval. Gemiddeld over het gehele land genomen is ruim 710 mm neerslag gevallen tegen 738 mm normaal. Meer dan 60.000 Westberlijners, van wie velen valse neuzen en feestmutsen hadden opgezet, zijn oudejaarsdag via de doorgangen in de muur naar Oost-Ber lijn gegaan om daar oudejaar te vieren. Zij mochten dat doen tot gisterenmorgen vijf uur. Sedert de instelling van de passen 16 dagen geleden, hebben meer dan een half miljoen Westberlijners Oost-Berlijn bezocht. Morgen, vrijdag 3 januari is het hoog water te Hansweert om 5.37 en 18.08 uur; Terneuzen 4 59 en 17.30 uur; Vlissingen 4,29 en 16.56 uur; Wemeldinge 6.16 en 18.42 uur. WESTDORPE Trou'tzaerte Expositie Jan v. d. ANTWERPEN KVO 20 uur De parelvissers Ven Per 1 januari 1964 zil getreden de Wet o l lingsstelsel 1961, af op grond van deze digde voorschriften. Zij houden in vele ojl we regelingen in vool die als afbetalingslef treden, voor afbetalil (vaak aangeduid rrl huurkoopfinaneierinj pijen) en voor afbe] teurs. De wet beperkt zich totl de consumptieve afbetall heeft dus geen betrekkin! die naar hun aard uitsluif oefening van een bedrijf beroep worden gebruikt, R vrachtauto, een ponsmac! artsinstallatie. Verder is <1 toepassing, indien als kop! ondernemer, die de betrl^ in zyn bedrijf weer verlj Wel is de wet van toepl is voor de praktijk een bd ging op verhuurtransl trekking tot goederen, dil van het UitvoeringsbesliT afbetalingsstelsel 1961 wd n.l. scooters, bromfietsen,! toestellen of combinaties 1 binaties van platenspeler! t.v.-toestellen, bandrecoT deons, wasmachines (n wringer of centrifuge) haarden en kachels, elekj fornuizen en koelkasten vriesafdeling. Voor niet in die bijlage I deren is de verhuur derl al betreft het goederen T waarvan de voorschriften! afbetaling normaal van zoals b.v. rijwielen, stofi mofoons, platenspelers, wl raten, centrifuges, meuhf huishoud- en woningtextiel vendien verhuurcontractel duur zich beperkt tot tl maanden Van de werking der wel uitgezonderd afbetalingst! betrekking tot boeken eif alsmede de kredietovereeif ke worden gesloten door 1 betaalzegelkassen. Insl De afbetalingsleverancif als zodanig laten inschrij! mer van Koophandel enl het gebied waarin zijn of gevestigd. Ook handelara incidenteel op afbetaling] nen zich te laten inschrijvl Afbetalingsfinanciers dij gunning aan te vragen b| raat-Generaal voor de het toerisme van het Economische Zaken. In afwijking van de tot dl de situatie, waarbij een porteur zelf een colportj diende aan te vragen bij] Kamer van Koophandel, vervolg een dergelijke worden aangevraagd door mer waarbij hij in loondie gemeester en wethouders - WESTDORPE Troutzaerte Expositie Jan v. d. Ven Tientallen kerstbome de oudejaarsnacht verbrand in de Midde menwijk. Het kampv organiseerd door de

de Stem | 1964 | | pagina 2