GROTEN DER AARDE: „VREDIG 1964!" Johnson: „Genoeg gepraat. handelen' nu moeten we Makarios met opze en I J Vele reis tv-reportages Paulus paus Rika Elopper leeftijd overleden op 86-jarige Doodstraf voor Georgiev TREINRAMP BIJ KAIRO: 32 DODEN De verdragen van Cyprus Kroestjev De Gaulle Willy Brand! Franco Tsjang-Kai-Sjek Vader redt dochter uit brandend huis Verwoerd Paulus VI Glans van 60 jaar to neelgesch ieden is Roemers DAGBLAD VOOR ZEELAND In Jap an Kompels al vier dagen ingesloten w* TERUG NAAR DE AARDE De verdragen Incidenten Iets lagere temperaturen Grote ploeg van Italianen kermissen begonnen Verdiensten erkend Premier van Sabah ijlings weer naar huis Voor God, Koninpin en Vaderland 103e JAARGANG No. 24475 Uitgave; N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drf W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J- J- M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DONDERDAG 2 JANUARI 196' Abonnementsprijs m.i.v. 1 januari '64 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 in casso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs var» buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden- GOES Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaandeien: HULST. Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSIBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) De voormalige Bulgaarse diplomaat Georgiev is op oudejaarsdag, op beschul diging van spionage voor de V.Sin Sofia ter dood veroordeeld. De openbare aanklager had de dag tevoren dezelfde straf geëist. Het vonnis zal met de kogel worden voltrokken. Na een proces van vijf dagen bevond het zeven leden tellende Bulgaarse hoog gerechtshof Georgiev schuldig aan het verzamelen van gegevens en het door geven hiervan aan agenten van de Amerikaanse geheime dienst in de V.S., Frankrijk. Zwitserland en Bulgarije. Georgiev was raad bij de Bulgaarse vertegenwoordiging bij de V.N. Het ver mogen van de veroordeelde is geconfis- ceerd. Het vonnis is definitief. Georgiev kan nog wel een verzoek tot clementie in dienen bij het presidium van het parle ment.. De drie sedert zondag van de buiten wereld afgesloten arbeiders in de Sjimo- jama-kolenmijn op Kioesjoe, het zuide lijkste grote eiland van Japan, hebben gisteren gezegd het goed te maken hoe wel hun krachten langzaam afnemen. Zij hebben nieuwjaarsgroeten met hun vrouwen en de op de plaats borende red dingswerkers uitgewisseld en hete soep tn thee gekregen. De mannen zitten als gevolg van een Instorting in de mijn vast op een diepte van ongeveer 1220 meter. Reddingsploegen hebben een schacht tot op ongeveer negen meter van de plaats waar de arbeiders zich bevinden, gegraven. Men zal vandaag pogen hen naar de oppervlakte te brengen. Johnson Vele staatshoofden en regeringsleiders hebben zich gisteren in een nieuwjaarsrede tot hun volkeren gewend of hebben onderling nieuwjaarstelegrammen uitgewis seld. Hun beste wensen voor 1964 gingen o.a. vergezeld van voldoening over hun eigen beleid, herhalingen van bekende standpunten en optimistische perspectieven voor iiet nieuwe jaar. President Johnson zei in een telegram aan premier Kroestjev en de Russische president Brezjnev, dat de tijd om alleen maar over vrede te praten voorbij is en dat 1964 een jaar van daden moet zijn. „Alle vorderingen, die wij maken, zijn nutteloos als ,vij niet leren in vrede samen te leven", zo zei de Ymerikaanse president. In zijn antwoord zei Kroestjev te hopen, dat in het komende jaar internationale problemen zullen worden opgelost en dat de betrekkingen zullen verbeteren. Bij de Oostduitse regering drong Kroestjev erop aan een Duits vredesverdrag te sluiten en de toestand in West-Eerlijn te normaliseren. Hij noemde geen tijds limiet voor deze doelstellingen. Tot Rood-China getuigde Kroesjev van zijn „oprechte vreugde over hetgeen onze vriend en bondgenoot heeft bereikt bij zijn streven naar socialisme". Hij was er zeker van, dat Rood-China in 1964 samen met Rusland nieuwe successen zal boeken. Albanië kreeg dit jaar geen nieuwjaarswensje van Nikita. Premier Home van Engeland kreeg er wel een. Kroestjev hoopte daarin dat de Brits Russische betrekkingen in 1964 het belang van beide volkeren zouden blijven dienen. Douglas Home wenste de Russische premier precies hetzelfde. Kroestjev De Gaulle President De Gaulle vond, dat Frankrijk in 1963 over het algemeen goed uit de bus gekomen was en noemde -:ijn land „het ware voorbeeld van stabiliteit" Wij zullen in 1964 streven naar verdere eenheid in Europa, maar Frankrijk zal voortgaan met de inspanning voor de kernbewapening", zo zei De Gaulle, die zijn volk opriep zijn beleid te steunen. Hij prees Frankrijks houding t.a.v. Engelands toetreding tot de E.E.G. en t.a.v. een Europese landbouwpolitiek. „Europa moet een wereldmacht worden, waarbij zich straks ook de communistische landen van Oost-Europa kunnen aansluiten", zo besloot het Franse staatshoofd. De Westberlijnse burgemeester Willy Brandt heeft ge zegd, dat hij zal blijven ijveren voor overeenstemming met Oost-Duitsland over het „pasjes-verkeer". Vorde ringen kunnen worden geboekt", zo meende Brandt. Ook Walter Ulbricht heeft zich in een nieuwjaarsrede voor stander van onderhandelingen over deze kwestie getoond. as*. fc. Willy Brandf Op oudejaarsdag is een einde gekt. men aan de staking van mijnwerkers in het Oostfranse Briey. die 79 dagen lang bij toerbeurt de wacht hadden gehouden op een diepte van 275 meter in de ijzer mijn „Sancy" uit protest tegen de voor genomen sluiting van deze mijn. De mijndirectie heeft haar besluit op die dag ongedaan gemaakt. Voor de mijnwerkers naar huis gingen, werd er een optocht gehouden door de straten van de stad. een krans gelegd bij het oorlogsmonument en was er een re ceptie door het gemeentebestuur. EEN STAKING van 250 havenarbeiders heeft gisteren het werk lam gelegd op 11 schepen in de Londense haven. De haven autoriteiten hebben erin toegestemd te onderhandelen over de loonschalen van de stakers als zij vandaag weer aan het werk gaan. DE HAVEN van Rotterdam heeft het jaar 1963 afgesloten met het recordcijfer van 26.351 binengekomen zeeschepen. Vorig jaar werden 25.636 zeeschepen geregis treerd. DE V.S. hebben de verspreiding verboden van een Russisch tijdschrift op een Rus sische tentoonstelling in Philadelphia, omdat de Russen de verspreiding van een Amerikaans tijdschrift op een Ame rikaanse tentoonstelling in Moskou had den verboden. IN PERU heeft de kamer van afgevaar digden met 75 tegen 46 stemmen een mo tie van wantrouwen tegen de regering van premier dr. Oscar Trelles aangeno men, die daarop is afgetreden. IN GRIEKENLAND is een interim-rege ring van dertien ministers en drie staats secretarissen gevormd, die het land moet regeren tot na de nieuwe verkiezingen die waarschijnlijk op 15 februari zullen worden gehouden. BIJ EEN dynamietontploffing in Zuid- Afrika zijn vier blanken en drie negers om het leven gekomen. Het ongeluk ge beurde op de plek aan de Oranjerivier waar een nieuwe dam wordt gebouwd. VOLGENS voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek had Amsterdam op 1 oktober jl. 868.578 woners. DE MUSICAL „Oliver" verdwijnt nog niet. Gezien de onverwacht toegenomen belangstelling in de laatste dagen heeft de directie van de produktie, in tegen stelling tot een eerder gedane medede ling alsnog besloten de voorstellingen reeks in het Citytheater te Amsterdam ten minste met een week te verlengen HET NEDERLANDSE nieuws van Poly goon Profilti zal met ingang van van daag in de bioscopen uitkomen in een nieuwe vorm. Het journaal zal voortaan voor ongeveer driekwart uit actualitei ten in zwart-wit bestaan en voor een kwart uit een onderwerp in kleuien. Met dit laatste zal aandacht worden ge schonken aan streekonderwerpen en za ken van cultureel en/of historisch be lang. Franco Het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, toonde zich ,-erheugd over de nieuwe Spaanse Amerikaanse defen sieovereenkomsten. Hij viel het communisme aan, recht vaardigde zijn eigen bewind en riep de Spanjaarden op tot eenheid. President Tsjang Kai-Sjek van Nationalistisch China heeft de vorming aangekondigd van een Chinese liga tegen het communisme, waarbij zich alle Chinezen op Formosa, op het vasteland en in het buitenland kunnen aansluiten. Voor de veertiende keer sprak Tsjang de overtuiging uit, dat hij zijn volgelingen zal terugleiden naar het Chinese vasteland. President Makarios van Cyprus heeft gisteren Turkije ervan beschul digd zich in de binnenlandse aange legenheden van zijn land te mengen en aangekondigd dat hij de verdra gen die Cyprus met Turkije, Grieken land en Groot-Brittannië heeft geslo ten, wil beëindigen. Een eerste verklaring van de presi dent over de garantie- en alliantieverdra gen wekte de indruk, dat Cyprus een zijdig deze verdragen had opgezegd. In een latere verklaring zei Makarios, dat hij alleen bedoeld had te zeggen dat het de wens van Cyprus was deze verdragen op passende wijze te beëindigen. Een woordvoerder van de Turks-Cy priotische vice-president Fazil Koetsjoek gaf als zijn mening te kennen dat de ac tie van Makarios tegen de verdragen van nul en gener waarde is. Koetsjoek is er niet over geraadpleegd, zo verklaarde hij, erop wijzende dat de vice-president het recht van veto heeft. In het garantieverdrag, dat in augus tus 1960 in Nicosia is getekend, verplicht Cyprus zich zijn onafhankelijkheid te be waren en geen unie met een andere staat aan te gaan. Engeland, Griekenland en Turkije garanderen de onafhankelijk heid en territoriale integriteit van Cy prus. Als het verdrag door Cyprus ge schonden wordt, zo luidt een van de be palingen ervan, zullen Engeland, Grie kenland en Turkije gezamenlijk trachten de naleving te verzekeren. Als dat on mogelijk is heeft elk van de drie landen het recht maatregelen te nemen om de in het verdrag beoogde toestand te hand' haven Het verdrag van alliantie voorzag in samenwerking tussen Cyprus, Grieken' land en Turkije in het belang van hun gemeenschappelijke verdediging en stond toe dat Turkse en Griekse militairen op het eiland zouden worden gelegerd. Makarios had eerder telegrammen ge stuurd aan een aantal staatshoofden, waarin hij Turkije van inmenging be ticht. Zijn verklaring is gistermiddag door radio Cyprus uitgezonden. Op de foto: brandweerlieden en politie bezig met de berging en redding in de ravage, veroorzaakt door de botsing nabij Cairo. Bij een felle brand in café ..Het Witte Huis" in het Limburgse Montford heeft de bewoner, de heer M. Kooien, gister morgen een van zijn jonge dochters met gevaar in veiligheid gebracht. De fami lie man, vrouw en vier kinderen moest in nachtgewaad de straat op. De brandweer kon het leven redden van een inwonende bediende, die via een ladder uit zijn brandende kamer werd gehaald. Het café en het woonhuis brandden volledig uit. Van de inboedel kon bijna niets worden gered. De brandweer ver moedt, dat het vuur. is ontstaan door een fout in de oliestookinstallatie. Een treinongeluk in een voorstad var Cairo heeft gisterenmorgen 32 mensen levens geëist, zo werd meegedeeld door de Egyptische politie. Er werden 44 mensen gewond. Het ongeluk gebeurde toen een trein inreed op een bus met veel passagiers. De bus werd twintig meter door de trein meegesleurd. Alle slachtoffers be vonden zich in de bus. Volgens oogge tuigen is de chauffeur door de rode stoplichten voor de overweg gereden en heeft hij zich niets aangetrokken van de waarschuwingsbel. Hij zelf ontsnapte aan de dood. Premier Verwoerd van Zuid-Afrika zei, dat de blanken in zijn land „weigeren om nationale zelfmoord te plegen. Zij zijn besloten te blijven leven en dit land te regeren. Anders wordt onze economie geruïneerd", zo zei Ver woerd. Paus Paulus VI heeft op nieuwjaarsdag gezegd, dat zijn pelgrimage naar het Heilige Land en de slotzitting van het oecumenisch Concilie komend najaar „grote gebeurtenissen zullen zijn die van invloed kunnen zijn op het lot van vele zielen". Staande voor het venster van zijn studeervertrek om zijn nieuwjaarszegen te geven aan een menigte van 30.000 mensen op het plein voor de Sint-Pieter, zei de Paus, dat het nieuw jaar „schijnt te inspireren tot dui delijke wensen naar vrede en voorspoed voor allen". Paulus VI Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond: De temperaturen zullen vandaag iets lager blijven dan op nieuw jaarsdag, terwijl de kans op mist weer groter wordt. De neerslagkan sen zjjn zeer gering geworden. Vandaag: zon onder 16.39 uur. Maan op 20.24 uur. Morgen: zon op 8.48 uur. Maan onder 11.36 uur. Marijnen Premier Marijnen stond in zijn rede over de „Wereld- mroep" nog even stil bij de herdenking van „150 jaar ;oninkrijk" en richtte daarbij zijn blik op de toekomst. Hij vond het bemoedigend, dat vele jongeren beseffen, dat ieder van ons zijn grote opdracht in de wereld heeft te vervullen en noemde in dit verband het jongeren-vrijwil ligerskorps, de missie en de zending. Overigens is het op het eiland nog lang niet rustig. In de voorstad Omorphita van de hoofdstad Nicosia namen vele be woners de vlucht om te ontsnappen aan branden die kennelijk het werk van ter roristen zijn. Ten minste zes huizen zijn afgebrand en een aantal loopt gevaar. Voorts zijn drie Griekse monniken, die bezig waren met de bouw van een klooster te Galaktoforous, 40 km ten z.w. van Nicosia, gisteren doodgeschoten door vier Turken uit een naburig dorp. Drie andere monniken werden ernstig gewond. Vier bleven ongedeerd. Ondanks deze tragische gebeurtenissen is er toch ook weer een hoopvol teken. Nadat nl. overeenstemming was bereikt omtrent de uitlevering van de 545 Turk se Cyprioten die in de Griekse sector worden vastgehouden en de 26 Grieken die in Turkse gevangenschap zijn, zijn deze gevangenen vrijgelaten. Allen ver keerden in goede gezondheid. (Van onze radio- en tv.-redacteur) Naar wij vernemen zal de Neder landse televisie uitgebreide aan dacht wijden aan de pelgrims tocht, welke de H. Vader van 4 tot 6 januari onderneemt naar De voorzitter van het N.V.V., drs. D. Roemers, sprak in een nieuwjaarsrede uiteraard over de loonontwikkeling De spanning op de arbeidsmarkt zal niet of nagenoeg niet afnemen zo zei de heer Roemers. Belangrijk vonc hij de vraag„Wat blijft er van de tien procent ovei na aftrek van de prijsverhogingen? ..Niet veel", vreesde hij. De consument moet volgens hem prijsbewust hande len en zich organiseren om sterk te staan tegenover de producentengroep. En als dat allemaal niet helpt „Dan zal de vakbeweging nieuwe looneisen stellen", zo zei drs. Roemers. Voor nader nieuws over de nieuwjaarsviering verwijzen wij naar pagina 7. Roemers In haar woning aan de Henri Polaklaan in Amsterdam is gis termorgen om elf uur op 86-jari- ge leeftijd overleden de actrice Rika Hopper. Op eerste kerst dag kreeg zij een hartaanval en sindsdien was zij buiten bewust zijn en nam zij geen voedsel meer tot zich. Haar stoffelijk overschot wordt maandag a.s. ter aarde besteld op de Oosterbegraafplaats in Amsterdam. Aan de uitvaart gaat van twaalf uur tot half een een défilé voor af in de Stadsschouwburg, waar een chapelle ardente wordt in gericht. Het leven van Rika Hopper draagt de glans van ruim 60 jaren toneelge schiedenis met zich mee. Tussen het moment dat de op 24 oktober 1877 in Assen geboren mevrouw Hopper in 1896 als pril meisje eindexamen deed aan de Amsterdamse toneelschool en haar afscheid van het toneel in 1954, ligt een rijkgeschakeerd toneelleven. Dat begon in het Grand Theatre in Amsterdam als Grace Rosebery in „Een zondares" en het eindigde met de rol van de kei zerin-moeder in Comtesse Becdeliè- vre's „Anastasia" in een voorstelling van de toneelgroep „Theater", onder leiding van Jan Teulings. Hendrika Elina (Rika) Hopper begon haar toneelcarrière na haar Amster damse debuut gewoontjes in tenten op kermissen bij het reizende gezelschap van Jozef van Lier. Daarna was me- Op vrouw Hopper gedurende 23 jaar ver bonden aan de Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsche Tooneel", waar zij naast Theo Mann-Bouwmeester en Louis Bouwmeester op de planken stond Bij de Koninklijke debuteerde Rika Hopper in de rol van de boerenmeid in „Het lichten der zee". Rika Hopper was in deze jaren gefascineerd door de figuur van Louis Bouwmeester, omdat hij, zoals ze eens zei, door zijn aan wezigheid op het toneel meer wist te suggereren dan anderen met duizenden woorden Bij de Koninklijke maakte Rika Hopper vooral naam als Katusch- ka in Tolstoi's „Opstanding" en in „Vriendinnetjes". Na de Koninklijke volgden verbintenissen aan de gezel schappen van Heijermans, Rooijaards en Verkade. Met het gezelschap van Heijermans maakte Rika Hopper in 1923 ook haar jubileum (zilveren) tournee. Samen met haar echtgenoot Jacques van Hoven voerde mevrouw Hopper tussen 1927 en 1938 de directie van het Rika Hoppertheater in de Plantage Middenlaan in Amsterdam. In de loop van haar carrière heeft Rika Hopper heeft ook enkele toer- ne rollen gespeeld. Zij boeide de toe schouwers altijd door haar beminne lijke verschijning en haar mooie, hel dere stem. Na de oorlog werkte Rika Hopper enige tijd bij het gezelschap Comedia van Guus Hermus, waarbij zij in 1947 ook haar 50-jarig toneeljubileum vierde in de hoofdrol van „Het glazen paleis" van Jeanne van Schaik-Willing en onder regie van Peter Sjaroff. Bij die gelegenheid werd Rika Hopper overal in het land hartelijk gehuldigd. Rik aHopper heeft oko enkele toer- nees naar het buitenland gemaakt. In juni 1932 vertrok ze met een toneel gezelschap voor een tournee van drie maanden door West-Indië. Hierop aan sluitend maakte Rika Hopper een studiereis naar New-York, waar ze tij dens haar verblijf van drie maanden Rika Hopperla grande dame van het Nederlandse toneelleven. onder meer in november 1932 optrad voor de Hollandse Club in de Carnegie hall. De grote verdiensten van Rika Hop per werden vele malen erkend. In 1904 reeds door koningin Emma, die Rika Hopper een zilveren met briljanten be zette broche aanbood. De gemeente Amsterdam onderscheidde haar met de zilveren medaille van de stad en Koningin Juliana benoemde mevrouw Hopper tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De grande dame van het Nederland se toneelleven leidde na haar afscheid van de Bühne beslist geen terugge trokken leven. Hoewel moeilijk ter been, sloeg zij geen toneel, of cabaret première in de Amsterdamse schouw burgen over en ook was ze vaak te zien bij recepties en andere festivitei ten in het Amsterdamse culturele leven. het H. Land. De N.T.S. geeft za terdagochtend. 4 januari, reed: 0111 8 uur een rechtstreekse uit zending van het vertrek van Paus Paulus VI uit Rome. 's Avonds om 20.30 uur in de VARA- rubriek „Achter het nieuws" volgt een beeldverslag van de aankomst van de H. Vader in Amman en de officiële ont vangst door koning Hoessein. Om 23 uur is er een op Ampex opgenomen reporta ge te zien van het bezoek aan Amman en de aankomst in Jeruzalem. Zondagmiddag 5 januari om 17.30 uur zendt de RAI via de NTS een film uit onder de vrij vertaalde titel „De terug keer van de vader". Om 18.15 uur volgt een verslag van het pauselijk bezoek aan Jeruzalem. Van 22.45 uur tot midder nacht kunt u kijken naar een beeldre portage van de aankomst en het bezoek van de paus in Nazareth. Maandagmiddag van 16 00 tot 17.15 uur is er een uitzen ding van de op beeldband vastgelegde reportage van de H. Mis, welke de paus opdraagt in de kerk van Christus Ge boorte te Bethlehem. Tenslotte volgt om 17.15 uur een rechtstreekse uitzending van het vertrek van paus Paulus naar Rome. De Italiaanse televisie heeft voor deze Eurovisiereportage niet minder dan drie volledige reportagetreinen met twaalf camera's en 170 man aan technici, produ cers, geluids- en beeldrcgisseurs inge zet. Het in Jordanië en Israël opgenomen beeldmateriaal wordt met zes Italiaanse militaire straaljagers naar Rome overge bracht en daar op het Eurovisienet ge zet. Deze N.T.S.-uitzendingen zullen van toelichtingen worden voorzien door drie bekende televisiemedewerkcrs van de KRO, nl. drs. M. van Buuren prFrits van der Poel en Henk Neuman. Aan deze Nederlandse t.v.-équipe is toegevoegd de eerwaarde heer dr. Sanders, die ja ren in het H. Land heeft gewerkt. De premier van Sabah (Noord-Borneo) heeft zijn bezoek aan Koeala Loempoer voortijdig afgebroken en is naar zijn hoofdstad Jesselton teruggekeerd om ,,bij het volk te zijn in het uur van zijn nood". Premier Donald Stephens beschuldig de Indonesië van „openlijke agressie". Hij zei, dat hij voor een overval welke Indonesiërs j.l. zondag in Sabah hadden gepleegd, waarbij acht Maleise soldaten waren gedood en nog 19 gewond, alleen maar het woord „moord" had. Stephens verklaarde tegenover de pers. dat Malei sië bij nieuwe agressie het antwoord niet schuldig zou blijven. ..Onze defensietroe pen staan gereed om de Indonesiërs te ontmoeten en wij hebben nieuwe plannen gemaakt om agressie in Sabah het hoofd te bieden, hoewel ik thans niet kan ont hullen wat die plannen zijn." Maleisië heeft secretaris-generaal Oc Thant intussen formeel verzocht zijn in vloed aan te wenden om Indonesië af te houden van overvallen aan de grens op Borneo. Het verzoek werd aan Thant overgebracht door de ambassadeur van Maleisië by de V.N., Dato Ong Joke Lm.

de Stem | 1964 | | pagina 1