GRIEKS-ORTHODOXIE STELT H. VADER VOOR „U moest eens Concilie van alle christelijke kerken bijeenroepen" Athenagoras en paus ontmoeten elkaar Verloren voorwerp Neutrale zone langs staakt-het-vuren-lijn „Levenslang" voor O.A.S. er Argoud SPIJTOPTANTEN-BELEID 1 APRIL A.S. BEëINDIGD Vals Belgisch geld in omloop West-Berlijn wil ook praten over blij vend pasjes-verkeer Voorval rond titulatuur Olijfberg Belangstelling Vanaf zaterdag a.s. Reportages over reis van de paus DAGBLAD VOOR ZEELAND Samen strijden tegen atheïsme en tirannie Zuidwestelijke wind AKKOORD OP CYPRUS Geen gevaar voor erkenning D.D.R. Georgiev hoort doodstraf eisen In Zeeuwsch-Vlaanderen Ongevalsuitkering met 17 procent verhoogd Van steiger gevallen 103e JAARGANG No. 24474 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drf. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauleren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland O t N S O A G 31 DECEMBER 196, Abonnementsprijs m.i.v. 1 januari '64 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 in casso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanslraat 24 - teletoon 2601 - OOSIBÜRG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) De metropoliet Athenagoras van Thiakiron, een belangrijke hoog waardigheidsbekleder van de Oosterse Orthodoxe kerk, heeft Paus Paulus VI voorgesteld een oecumenisch Concilie van alle christelijke kerken ter wereld bijeen te roepen. Het voorstel, dat pas gisteren bekend werd gemaakt, is gelan ceerd tijdens de historische ontmoeting van Paus Paulus met metro poliet Athenagcras, afgelopen zaterdag in het Vaticaan. Dit zijn de staties van Christus' kruisweg, die Paus Paulus zal bezoeken Oud-kolonel Antoine Argoud, die ervan is beschuldigd een leidende rol te heb ben gespeeld in de O.A.S. (het Franse geheime leger), is gister enconform de eis tot een levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De rechter schorste de zitting nadat de verdedigers hadden verklaard dat Ar goud in beroep ging tegen het besluit van het hof om hem niet naar West- Duitsland terug te zenden. Argoud heeft gisteren geweigerd zijn cel in de gevangenis te verlaten. Hij verzette zich hevig toen de politie man hem kwam halen om hem naar het gerechtsgebouw te brengen. Toen de po litieman later met 15 assistenten naar de cel terugkeerde, dreigde Argoud weer geweld te zullen gebruiken als men zou pogen hem naar het gerechtsgebouw te brengen. VAN DE ZIJDE van Italiaanse rederijen is belangstelling voor aankoop van de Oranje en de Willem Ruys. HET HUWELIJK van prins Mohammed van Jordanië, de 23-jarige broer van ko ning Hoeseein, en Ferial Irsjaid, die negentien lentes telt, zal 9 januari aan staande worden gesloten in Amman (Jor danië). VOLGENS DE Rotterdamse politie is de treinbotsing tussen Rotterdam en Dor drecht ontstaan, doordat de machinist van de personentrein door het onveilige voorsein reed. Bij het rode hoofdsein is hij sterk gaan remmen, maar een aan rijding was toen niet meer te voorkomen. EEN DUITSE ertstanker heeft de stoffe lijke resten van een oude en jonge man naar Vlaardingen gebracht, die passagiers waren van de gezonken Lakonia. De li chamen werden in zee aangetroffen en zijn overgebracht naar een loods. PAUS PAULUS zal de Westduitse kan selier Erhard 29 januari a.s. in particu liere audiëntie ontvangen. DE AMERIKAANSE senaat heeft het wetsontwerp voor de hulpverlening aan het buitenland tot een bedrag van 3 mil jard dollar goedgekeurd. DE 25-JARIGE patiënte mej Johanna Petronella Netten uit Dordrecht wordt in de psychiatrische inrichting Ende geest uit Oegstgeest vermist. Zij is zeer zwaarmoedig. Een ongeluk wordt ge vreesd. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond: Vry veel bewolking waaruit hier en (laar wat regen of motregen zal val len. Er blijft in verband met de na dering van een depressie ten westen van Schotland tamelijk veel wind uit zuidwestelijke richting, zodat de tem peraturen nog een kleine stijging kunnen ondergaan. Vandaag: zon onder 16.37 uur. Maan op 17.51 uur. Morgen: zon op 8.48 uur. Zon onder 16.38 uur. Maan op 19.06 uur. Maan onder 10.32 uur. Donderdag: zon op 8.48 uur. Maan onder 11.08 uur. Toen de oosters-orthodoxe me tropoliet Athenagoras van Thiati- ron paus Paulus eergisteren in het Vaticaan ontmoette, is er een voor val gesignaleerd, dat vrijwel niet is opgemerkt. In een communiqué over het ge sprek van Paus Paulus met de metropoliet, refereerde de Osserva- tore Romano, aan de oosters-Or- thodoxe patriarch als aan „S. Em Sua Eminenza, zijne eminentie, de aanspreektitel van kardinalen (en de grootmeester van de Souvereine Orde van Malta). Maar in het nieuwsbulletin, dat het Vaticaan uitgeeft, en dat eer der verschenen was, ging aan de naam van de patriarch „S. S.", Sua Santita, Zijn Heiligheid, vooraf, de aanspreektitel van de Paus. Zou de aanspreektitel in de 2e versie van het communiqué, in de Osservatore, zijn gehandhaafd, dan zou men daaruit hebben kunnen opmaken, dat men de oosters-Or- thodoxe patriarch in rang gelijk had gesteld met de Paus van Rome. Athenagoras verklaarde tijdens zijn on derhoud van de opperherder der R.-K. Kerk: „Wellicht bent u, als eerste bis schop van de Kerk, voorbestemd om met de toestemming van de andere pa triarchen van de kerk en leiders uit Oost en West, alle vertegenwoordigers der christelijke kerken bijeen te roepen voor een pan-ehristelijke conferentie om met liefde en overtuiging te spreken over middelen om de kerk, de vrede en vrij heid van de wereld, die door een ge meenschappelijke vijand het atheïsme en de tirannie worden bedreigd, te beschermen". Athenagoras was naar Rome gekomen om te spreken over een mogelijke ont moeting in het Heilig Land tussen de paus en de leider van de Oosterse ortho doxe kerk, patriarch Athenagoras I van Constantinopel (Istanboel). Intussen is officieel bekendgemaakt dat deze ontmoeting op 5 januari op de Olijfberg in Jeruzalem zal plaatsvin den. Er is nog geen opgave van de precieze plek of het gebouw waar de paus en de patriarch bijeen zullen komen, maar men verwacht dat de ontmoeting zal ge schieden in Gethsemane, de tuin waar Jezus gevangen werd genomen. De ontmoeting tussen de paus en de patriarch zal de eerste bijeenkomst van deze aard in 500 jaar tijds zijn. De Katho lieke en Oosterse orthodoxe Kerk zijn sedert 1050 gescheiden, hoewel er 1438 een korte verzoening was. In Jeruzalem wordt geschat dat de Israëlische regering plus minus 1 mil joen Israëlische ponden zal besteden aan de verzorging van de christelijke bede vaartplaatsen op Israëlisch grondgebied en aan de veiligheid en persfaciliteiten rond het a.s. bezoek van paus Paulus de Zesde. De Israëlische regering heeft vijfdui zend man politie en rechercheurs gemo biliseerd om de paus te beschermen wan- neer hij op 6 januari uit Jordanië Israël binnenkomt. Hij zal er een uur of elf toeven. y Het persapparaat dat de paus wacht, overtreft in opzet dat wat het proces te gen Adolf Eichmann versloeg. Men ver wacht dat 500 buitenlandse en 200 Israë lische journalisten op de been zullen zijn. tegen de 400 in totaal die het Eichmann proces versloegen. Het langste bezoek van de paus in Is raël geldt Nazareth, waar hij 75 minuten zal zijn. Het kortste duurt 15 minuten en geldt Tabha, waar hij de Kerk van de Broden en de Vissen zal betreden. De belangstelling van het joodse volk van Israël in de pelgrimage van de paus is gegroeid, omdat het oecumenische Con cilie een document onder handen heeft, dat de joden de verantwoordelijkheid voor de kruisdood van Jezus Christus ontneemt. Aangenomen wordt dat de paus tij dens zijn reis van een kogelvrije auto gebruik zal maken. Men zal hem tot vlak bij alle door hem te bezoeken plekken rijden, zodat hij niet op straten of we gen behoeft te lopen. Onze eerstvolgende uitgave zal verschijnen donderdag 2 januari. Directie Dagblad De Stem. Zaterdag a.s. vertrekt, zoals bekend, Paus Paulus VI naar Jeruzalem voor een pelgri mage langs de heilige plaat sen. Dit historische gebeuren wordt door de gehele wereld pers gevolgd. Ook namens de Neerlandia-pers zal een spe ciale verslaggever worden uitgezonden, wiens eerste re portage wij zaterdag a.s. ho pen te publiceren. In het nummer van vandaag vindt de lezer een reportage van Wilco Bergmans over Israël zoals het nu is. De Britse minister voor zaken i zijn voorstel een neutrale zone in van het gemenebest, Duncan San- te stellen langs de staakt het vu- dys, heeft bekendgemaakt, dat ren-lijn in de hoofdstad Nicosia. zowel de Griekse als de Turkse Cyprioten hebben ingestemd met (Van onze Haagse redactie) Het Nederlandse beleid ten aan zien van de zogenaamde spijtop tanten wordt op 1 april a.s. beëin digd. Dit betekent dat wie gebruik wil maken van de speciale repa triëringsregelingen voor spijtop tanten uiterlijk op 31 maart a.s. een verzoek tot vestiging in Ne derland moet hebben ingediend. Na die datum worden geen verzoeken De bureaus voor gevonden voor werpen kunnen er van meepraten. Het kan zo gek niet zijn, of ie mand verliest het wel eens. Wat te denken van dit levensgrote beeld van St.-Antonius met het Christus kind, dat op kerstavond in de New- yorkse ondergrondse gevonden werd? Het beeld staat thans op het bureau voor gevonden voor werpen. En dat het nu uitgerekend St.-Antonius moet zijn, die verlo ren is... Het stadsbestuur van West-Berlyn heeft informele voorstellen aanvaard om na het aflopen van de huidige kerstpas- senregcling opnieuw met de Oostduitse regering te gaan onderhandelen. De plaatsvervangend burgemeester van West-Berlijn, Heinrich Albertz, ver klaarde dat het stadsbestuur „klaar staat" om na het verlopen van het hui dige akkoord met de Oostduitse afge vaardigden te vergaderen teneinde te pogen tot een nieuwe overeenstemming te komen. Albertz verklaring kwam op een tijd stip, waarop in West-Berlijn een ge voel van onbehagen merkbaar werd, dat de Oostduitsers een valkuil voor het Westen hebben gegraven in een poging om de wettige status van West- Berlijn te ondermijnen. Albertz gaf echter te verstaan, dat er voor een dergelijke vrees geen reden was. Hij verklaarde dat de stad alleen optrad in overeenstemming met de Westduitse regering en de wettelijke geallieerden. Albertz beschreef de be sprekingen „als praktische, technische contacten", die geen wettige of politie ke erkenning van Oost-Duitsland in houden. Westelijke geallieerde functionarissen vinden, dat het stadsbestuur de stem ming in de stad slecht heeft beoor deeld en daarom politieke concessies aan de communisten heeft gedaan om tot een akkoord over de kerstpassen te komen. Volgens deze functionaris sen zouden de Westberlijners van een pasjesregeling hebben afegzien, als het stadsbestuur hen duidelijk te verstaan zou hebben gegeven wat de politieke strekking van zo'n akkoord was ge weest. De openbare aanklager in het in Sofia aan de gang zijnde proces tegen de voor malige Bulgaarse diplomaat Assen Ivan Georgiev, heeft gisteren de doodstraf ge- eist tegen de beklaagde die beschuldigd wordt van spionage voor de Verenigde Staten. Georgiev zou zeven jaar voor de Ame rikaanse geheime dienst hebben gespio neerd. Burgemeester Brandt heeft in een tele visie-uitzending verklaard, dat het ak koord tussen het stadsbestuur van West-Berlijn en Oost-Duitsland betref fende de zogenaamde kerstpasjes niet een eerste stap betekent naar de aan vaarding van het denkbeeld van drie Duitse staten de bondsrepubliek, de (Oost)duitse Democratische republiek en een vrije stad West-Berlijn zoals van Oostduitse zijde is gezegd. (Van onze correspondent) Op het ogenblik zijn er in west- Zeeuwsch-Vlaanderen valse bankbiljet ten van 1000 Belgische Franc in om loop. Het zijn de biljetten waarop aan de voorzijde een beeltenis staat van koning Albert en aan de achterzijde de afbeelding van een visser. Voor al de afbeelding van de visser is zeer vaag en erg gestreept. Het pa pier van de valse biljetten is wit en voelt glad aan. Het watermerk is slecht zichtbaar; de kleur van de bankbiljetten wijkt sterk af van de echte. In Sluis zijn er tot nu toe drie val se achterhaald. De Belgische justitie heeft tien arresta ties verricht in deze valse-munters-affai- re. Vermoed wordt, dat in een afgelegen boerderij in het zuiden van België in totaal 23 miljoen Belgische frank on geveer 1.65 miljoen gulden aan valse bankbiljetten van 1.000 frank zijn ver vaardigd. De zaak kwam aan het licht door de loslippigheid van enkele medeplichtigen, die de nagemaakte biljetten in een café tegen een veel lagere waarde tegen ech te biljetten aanboden. Een chemigraaf uit Gent, die ervan wordt beschuldigd de clichés te hebben geleverd, blijft ontkennen schuldig te zijn. Hij houdt vol de clichés te hebben geleverd, omdat men hem had verteld, dat zij voor een reclamecampagne zou den worden gebruikt Volgens het voorlopige onderzoek zou tot dusverre slechts een klein deel van de nagemaakte biljetten in omloop zijn gebracht. meer in behandeling genomen en zal wat Indonesië betreft door Nederland weer een normaal vreemdelingenbeleid worden gevoerd. In Indonesië gevestigde Nederlanders, die van de speciale re patriëringsregeling willen profiteren, kunnen dat doen als zij uiterlijk 31 maart a.s. uit Indonesië in Nederland zijn aangekomen. Het desbetreffende besluit is gisteren Den Haag en Djakarta bekendge maakt. Op een persconferentie ter toe lichting ervan vertelde minister Scholten (Justitie), dat met de spijtoptanten be laste Nederlandse ambtenaren, na on derzoek ook in Indonesië zelf, unaniem tot de conclusie zijn gekomen, dat er nu een einddatum moet komen voor de spijtoptantenregeling. Op basis van deze regeling zijn na de oorlog rond 15.000 spijtoptanten uit Indonesië naar Nederland overgekomen. In Indonesië worden de zaken betref fende de spijtoptanten nu verder behan deld door de consulaire afdeling van de Nederlandse ambassade te Djakarta. Tot dusverre liepen de aanvragen om 'n visum via het Nederlandse consulaat- generaal in Singapore. De behandeling Indonesië zelf, mogelijk geworden door het herstel van de diplomatieke betrekkingen, biedt de mogelijkheid de aanvragen nog beter te beoordelen. Het personeel van de ambassade wordt bo vendien uitgebreid zodat de minister verwachtte, dat de nog komende aan vragen zo snel mogelijk in behandeling kunnen worden genomen. Hij hoopte in 1964 een streep te kunnen zetten onder heel de zaak omdat dan naar zijn ver wachting alle aanvragen zijn afgedaan. Minister Scholten waagde zich niet aan een raming over het nog komende aantal aanvragen. Hij vertelde dat in 1962 20 procent van de toegewezen vi sa niet zijn gebruikt. Ook voor de eind fase van het spijtoptantenbeleid be loofde de minister een ruimhartig be leid te zullen voeren. De maatstaf blijft daarbij dat de spijtoptanten in ernstige moeilijkheden moeten verkeren, ont staan door hun vroegere band met Ne derland. Een wetsontwerp tot verhoging van de ongevalsuitkeringen ingaande 1 aj- nuari 1964 met 17 procent is by de Tweede Kamer ingediend. De laatste verhoging van de ongevals uitkeringen viel op 1 september 1962. In de loop van het jaar 1963 zijn de andere sociale verzekeringsuitkeringen eenmaal per 1 juni c.a. 5 procent verhoogd. De ongevalsuitkeringen zijn bij die gelegen heid niet verhoogd. Aangezien de sociale verzekeringsuitkeringen in het algemeen per 1 januari met 12 procent zullen wor den verhoogd acht de regering het rede lijk de ongevalsuitkeringen thans met 17 procent te verhogen, aldus minister Veld kamp in zijn memorie van toelichting. Ongevalsrentetrekkers, die tevens in het genot zijn van interimbijslag op grond van de interimwet invaliditeits- rentetrekkers. zullen de nieuwe bijslag slechts ontvangen indien èn voor zover deze tezamen met de rente èn de even tueel reeds op die rente verleende bij slagen het bedrag van de bijslag inge volge de interimwet overtreft. De kosten van de nieuwe bijslagen, welke ten laste komen van het rijk, worden geraamd op f 5,500.000. Onmiddellijk werd begonnen met het terugtrekken van Griekse en Turkse mi litairen uit die zone. Gisteravond had men aldus de instelling van een neutrale zone onder Brits politietoezicht praktisch bereikt. Het akkoord is bereikt op een zitting van een gemengde Grieks-Turks-Britse commissie. Men heeft onder leiding van Sandys 13 uru achtereen vergaderd. Voorts is besloten dat het politiek ver bindingscomité dagelijks bijeen zal ko men, zo zei Sandys. Griekse Cyprioten hebben een officier van het Turkse leger gearresteerd, die een pistool droeg. Volgens een woord voerder van de Cyprische regering had de officier deelgenomen aan een schiet partij. Zo spoedig mogelijk zullen regelingen worden getroffen voor de terugkeer naar huis van honderden Turkse vluchtelin gen, die zich nu bevinden in de gebie den waar gevochten is. De Britse troepen krijgen tot taak in de buitenwijken van noord-Nicosia de weg te bereiden naar normale verhoudingen. Naar verluidt is de Turkse minister van buitenlandse zaken, Geridum Comal Erkin, het er niet mee eens dat de Turk se legereenheid in Nicosia uit de Turkse wijk zal worden teruggetrokken. De een heid blijft op haar plaats om veiligheids redenen, zo zei de minister na een ge sprek met leiders van de Turkse strijd krachten te Ankara. Inmiddels circuleerde bij de V.N. de tekst van een telegram van de Cyprische vice-president, dr. Kutchuk, waarin deze leider van de Turkse Cyprioten zich be klaagt over het optreden van de Cypri sche vertegenwoordiger, Zenon Rossides, in de Veiligheidsraad op vrijdagavond. Dr. Kutchuk zegt, dat de president van Cyprus, de leider der Griekse Cyprioten, aartsbisschop Makarios, de regering niet had geraadpleegd voordat hij Rossides opdracht gaf de aandacht van de Veilig heidsraad op de toestand op Cyprus te vestigen. Het optreden van Rossides, die bovendien een onjuist beeld van de si tuatie had gegeven, achtte dr. Kutchuk daarom „onwettig en in strijd met de grondwet". Tegenover persvertegenwoordigers die hem gisteren in zijn residentie te Nicosia bezochten, verklaarde dr. Kutchuk dat de grondwet van Cyprus dood is en dat een samenleven van de Turkse en de Griekse bevolking niet mogelijk is. Op de foto Een beeld uit Nicosia. Britse sol daten, die per vliegtuig uit Enge land naar het eiland zijn overge vlogen, hebben hier een verken ningsstelling betrokken op het met zandzakken beschermde dak van een hotelvanwaar zij de Turkse wijk van Nicosia kunnen overzien. bouwwerk in Rijswijk van een steiger was gevallen, overleden de 54-jarige heer C. R. Kloosterman uit Den Haag. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen na. In de Ursula-kliniek te Wassenaar is gisteren, enkele uren nadat hij op een LABOURLEIDER BROWN, de vice-voor- zitter van de Britse socialistische oppo sitiepartij, die begin dezer maand in het ziekenhuis moest worden opgenomen, heeft dit gisteren verlaten. En omdat het de laatste dag van het jaar is het KAN vanavond weer

de Stem | 1963 | | pagina 1